Leiderdorp werkt hard aan bouwplannen Leyhof Leiderdorpse Doesbrug nu echt onder het mes Leiden Regio VVD-wethouder wijst op voordelen katoenen luiers Leiderdorp pakt graffiti aan -DfNSDAG 15 NOVEMBER 1994 NEGMOND. 071 356414. PLV -CHEF De beeldbepalende brug behoudt zoveel mogelijk zijn historische karakter. FOTO HIELCO KUIPERS 'Subsidie missen niet uit te leggen aan de burgers Vervolg van voorpagina in lieden van de commissie ruimtelijke ordening in Leider dorp toonden zich gisteravond verbaasd over de mede- deling van wethouder A. van Dijk (BBL), dat de gemeente knmi j2*4 miljoen gulden subsidie dreigt mis.,te lopen voor de 'bouw van 156 huizen in de wijk Leyhof. Zij zijn bang dat vr andere gemeenten binnen het samenwerkingsverband ?°jvan de Leidse regio nu met het geld aan de haal gaan. w6 leiderdorp judy nihof Begin dit jaar vroeg Leiderdorp bij de RSVLR de volgende zoge- (heten contingenten aan voor 16.4^1:^)4: 36 sociale huur-, 40 socia- er06.01 le1: koop-, en 80 premiewonin gen. De gemeente ging er daar bij van uit dat de start van de bouw van Leyhof in december zou beginnen. Volgens wethou- der Van Dijk was het echter 'door allerlei omstandigheden' niet mogelijk om de bouwplan nen op tijd klaar te hebben. Zo nam de zandophoging van Leyhof langer in beslag dan was verwacht. Ook 'veranderingen in de ambtelijke top' zouden debet zijn geweest aan de ver traging. Verder zou de ontwik keling van Leyhof in de zomer even op een laag pitje zijn gezet vanwege 'spoedeisende zaken'. Het streven is nu om in juni vol gend jaar te beginnen met bou- Volgens wethouder Van Dijk is het niet uitgesloten dat een andere gemeente de subsidie, die bedoeld was voor de bouw in Leyhof, gaat incasseren. Voorzover hij wist zou van alle aangesloten gemeenten 'alleen Oegstgeest in staat zijn om bouwplannen in te dienen'. Het zou dan gaan om een bouwplan voor de wijk Morsebel. Hoewel de tijd enorm dringt, wilde de Leiderdorpse politiek toch proberen om het subsidie geld veilig te stellen. De politiek bleek bereid de komende tijd extra vergaderingen in te lassen zodat de noodzakelijke proce dures versneld afgehandeld kunnen worden. „Misschien doe je dan enigszins geweld aan de democratie, maar het is ook 13 i. o 13 2.0' 10 0.3 11 W -1 14.0 13 0.1 Inbreker loopt tegen de lamp De politie heeft vannacht om half vijf een inbre ker aangehouden die op het punt stond te vertrekken uit een winkelpand aan de Prins Bernhardlaan in Voorschoten. De da der, een 19-jarige Leidenaar, gaf zich onmiddellijk gewonnen. Hij had enkele sloffen met sigaretten bij zich. De politie was ge komen door het inbrekersalarm dat was afgegaan nadat de Lei denaar de voordeurruit had ingegooid. Botsing met lantaarnpaal voorschoten Een 54-jarige Voorschotenaar heeft vannacht om half twee zijn personenauto in de vernieling gereden. De man reed op de Leidseweg en moest ter hoogte van het kruispunt 'met de Vondelstraat diep zijn rempedaal intrappen omdat de auto voor hem ineens afremde. De Voorschotenaar verloor de niacht over het stuur en kwam tegen een lantaarnpaal tot stil stand. Hij bleef ongedeerd. Bromfietsster breekt arm voorschoten Een 18-jarig meisje uit Nootdorp heeft gistermid dag haar arm gebroken bij een ongeluk op de Veurseweg. Een 26-jarige Leidse automobilist lapte de verkeersregel dat recht door op dezelfde weg vóór gaat aan zijn laars en reed de brom fietsster ter hoogte van het Laantje van Wissen aan. Het is niet bekend naar welk ziekenhuis zij is overgebracht. Tijdens bezoek aan zwangerschapsgym oegstgeest Wethouder H. Kamphuisen (WD- /milieu) gaat van avond naar zwan gerschapsgym. In het gebouw van het kruiswerk aan de Lijtweg 7 probeert hij de aanwezige vrouwen de voorde len van het gebruik van katoenen luiers aan te prijzen. Die zijn, als ze worden hergebruikt, beter voor het milieu. Een baby die weg- werpluiers gebruikt draagt er gemiddeld 2400 in het eerste jaar. In Nederland bestaat vier procent van het huishoude lijk afval uit luiers die, omdat ze voor een deel uit plastic bestaan, moeilijk af breekbaarzijn. Katoenen luiers daarentegen gaan twee jaar mee en zijn daarna in zes maanden afgebro ken. En sinds de komst van de luier- reinigbedrijven hoe- Startsein opknapbeurt na jarenlange discussies leiderdorp. judy nihof Op symbolische wijze nam het Leiderdorpse college van B en W gisteren afscheid van de Doesbrug in oude staat. Met een bootje voeren burgemees ter Zonnevylle, drie wethouders en een aantal ambtenaren voor het laatst onder de klep door. Daarmee gaf het college het startsein voor de renovatie die zeker tot mei 1995 gaat duren. Van brugwachter Wesselman hoefde 'al die opheF niet zo no dig. R. Sperna Weiland van het comité Doesbrug kon het fees telijke karakter van de start van de renovatie juist wel waarde ren. De inspanningen van het comité om de historische brug in de Hoofdstraat zoveel moge lijk in oude luister te herstellen, hebben volgens hem redelijk succes gehad. Als het aan hem en veel andere omwonenden had gelegen was het plan om de doorvaart te verbreden niet doorgegaan. Maar Sperna Wei land had geen zin om met wrok terug te kijken. „Het college is van goede wil. Je merkt aan al les dat ze serieus van plan zijn om het oude dorp als monu ment te handhaven." In elk ge val waren een paar buurtbewo ners de actievoerders bijzonder dankbaar. 'Dankzij comité Doesbrug krijgen wij onze brug terug' stond op een spandoek dat aan de brugleuning was vastgemaakt. Ondanks de regen en de har de wind sprak wethouder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke ordening) van een 'vrolijke natte dag'. Nu de werkzaamheden zijn begon nen, is immers definitief een einde gekomen aan de zich ja renlang voortslepende discussie over de restauratie. Vele moge lijkheden voor een betere brug passeerden de afgelopen jaren de revue: van het neerzetten van een compleet nieuw exem plaar tot het installeren van af standsbediening om de brug wachter te vervangen. Net toen het leek of het laatste woord over de uit 1887 daterende brug was gesproken, kwam het onderwerp eind maart van dit jaar weer op de agenda van de politiek. Van de verbreding van de doorvaart met 3,5 meter werd op de val reep nog een halve meter afge haald. Verderd worden bij de renovatie het bewegingsmecha nisme en de electrische bedie ning geheel vernieuwd. Ook wordt de gietijzeren bovenbouw opgeknapt. Hoewel de brug na de opknapbeurt geschikt is voor bediening op afstand, blijft de brugwachter gehandhaafd. Met de renovatie is een bedrag van ongeveer 1,7 miljoen gulden ge moeid. De provincie betaalt hiervan ongeveer 2,5 ton. slecht aan burgers uit te leggen als we subsidie missen", zei CDA-raadslid T. Meijer. De Leiderdorpse woning bouwvereniging AWL bood gis teravond aan mankracht en geld beschikbaar te stellen om de bouwplannen tijdig te kun nen inleveren. AWL-directeur G. Duivenvoorden wees op de enorme consequenties voor de hoogte van de huren, als de subsidies worden misgelopen. Hij vreesde dat het voor men sen met een smalle beurs an ders vrijwel onmogelijk wordt om in Leyhof te wonen. On danks de aangeboden steun was Duivenvoorden er 'niet erg gerust op dat het zal lukken'. „Een exploitatie-opzet en archi tecten zijn er nog niet. Dan zal het erg moeilijk worden", aldus de directeur. ven ouders deze niet meer zelf te wassen en krijgen ze van de gemeente een subsidie toe. De katoentjes worden schoon weer terug gebracht. In Oegst geest zijn op dit ge bied de Baby Cotton Service en De Luier man actief. Om zijn standpunt kracht bij te zetten, krijgen de aanwezige aan staande ouders van avond twee gratis luierbroekjes. wassenaar Voorschotenaar Kees Lamboo sloeg zondagmiddag een heel bijzondere vis aan de haak. Op het strand bij Wassenaarse Slag ving hij een middelgrote zalm. Vanochtend is de vis overgebracht naar een Katwijkse vishandel. „Ik laat 'm roken en dan is hij geschikt voor consumptie." Met zijn zoontje ging Lamboo 'voor de lol' wat vissen. De verwachting dat er daadwerkelijk wat aan de haak zou komen was klein. „Overdag vang je nooit zoveel. Hooguit een scharretje of zo. Het was dit sei zoen de eerste keer dat ik in zee ging vissen. Ik deed het voornamelijk voor m'n zoontje." De onverwachte vangst woog in totaal drie kilo. „Ik heb nog nooit gehoord van iemand die een zalm uit de Noordzee heeft gehaald. De lengte van de vis heb ik niet gemeten, maar hij past precies onderin de vuilnisbak." Lamboo vond het zonde om de zalm meteen in moten te snijden en te verorberen. „Dat kun je wel doen, maar dan is die zalm niet bijzonder. Als je 'm laat roken wordt het een echte delicatesse." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Drukkerij krijgt geen arbeiders- zelfbestuur zoeterwoude vervolg voorpagina De overname door het personeel van drukkerij NDB betekent niet dat het bedrijf gaat experi menteren met een vorm van arbeiderszelfbe stuur. „Er komt geen ge zamenlijke besluitvor ming", zegt adjunct-di recteur Th. Gelderblom In de praktijk zal de overname door het per soneel dan ook geen gro te gevolgen hebben voor de bedrijfsvoering. Een werknemer zal ook in de toekomst nog gewoon kunnen worden ontsla gen bij een arbeidscon flict. Het personeel krijgt ook geen aandelen op naam. De aandelen wor den ondergebracht in een stichting die mede door het personeel wordt bestuurd. I let per soneel krijgt recht op een deel van eventuele over winst. „Dat kunnen we de mensen nu voorhou den. Wie vertrekt naar een andere werkgever raakt dat recht kwijt. Een ingewikkelde constructie om in zo'n situatie aan delen terug te kopen is daardoor niet nodig", legt Gelderblom uit. In eerste instantie be tekent de overname voor de werknemers vooral inleveren. Voorlopig zijn winstuitkeringen niet te verwachten. Het bedrijf moet eerst zijn positie verbeteren en eventuele winst zal daarom eerst terugvloeien naar de drukkerij. Bovendien zijn er al afspraken gemaakt over het terugbrengen van de loonkosten. „De salarissen worden aan gepast aan de huidige marktsituatie waarin er sprake is van overcapaci teit", zegt Gelderblom. Het bedrijf wil op die manier de koslen terug brengen. Daarnaast wordt de overname via de lonen verrekend. De huidige aandeel houder A. Elfers krijgt een deel van de ovema mesom in één keer via de bank uitgekeerd. Het restant blijft in de vorm van een lening achter in het bedrijf en wordt pas later terugbetaald. „Dat geeft ook zijn vertrou wen in de zaak weer", al dus Gelderblom. Elfers wordt overigens in zijn nieuwe hoedanigheid als tijdschriftuitgever ook klant van NDB. De overname heeft overigens in zijn uitvoe ring wel enige democra tische trekjes. In eerste instantie is de afspraak dat ieder personeelslid, van hoog tol laag, een gelijk aandeel in de winst krijgt. Alleen als de banl die de zaak moet finan cieren vindt dat direc teuren meer moeten krijgen dan bijvoorbeeld de telefoniste, valt daar over te praten, aldus Gel derblom. Maar ook dan staat de uitslag niet bij voorbaat vast. NAGERECHT Sporen De documentatie die justitie over hem heeft is zeer uitge breid. Zelf is de 18-jarige ver dachte uit Nieuwegein het spoor bijster. Als politierechter S.R. Mellema hem vraagt of hij in 1992 ook in een woning aan de Heinsiuslaan in Leiderdorp heeft ingebroken, weet hij het niet. „Kan wel, kan ik me niet herinneren," zegt hij op deze maandagmorgen. Gelukkig zijn er zijn vingerafdrukken, zegt of ficier van justitie J. van Ek even later. „U had steeds dezelfde modus operandi. Overal zijn de zelfde sporen achtergebleven. Daar zijn wij u uitermate dank baarvoor." É>e 18-jarige is al eens veroor deeld, maar heeft de gevangenis voortijdig verlaten. Een noodza kelijke uitbraak, legt hij de poli tierechter uit: hij moest naar de begrafenis van zijn zus. En ook naar die van zijn zwager. Beide personen werden kort na elkaar doodgeschoten. „Door de maf fia." De rechter fronst de wenk brauwen. „Nee, u bent eerst \yeggelopen, daarna is uw zusje doodgeschoten." Zijn pogingen om alsnog achter de reden van ken. De man vertelt dat hij gedreven door armoede in de criminali teit is beland. Hij had geen werk, geen uitkering en moest natuurlijk wel ergens van leven. Dus brak hij op grote schaal in. Gewapend met een schroeve- draaier ging hij regelmatig op rooftocht. Een deel van de ge pleegde misdrijven vond plaats toen de man nog minderjarig was. Daarom strijkt de officier met de hand over zijn hart: „Ik zou zeggen 'welkom in de vol wassen criminaliteit'. Ik hoop dat u deze keer echt schoon schip wil maken en dat ik hier straks niet weer met een diarree aan verbalen binnenkrijg." Van Ek eist zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De gevan genisstraf mag wat hem betreft worden omgezet in een 'werk straf. De advocaat van de verdachte zegt dat zijn cliënt op de goede weg is. Hij is getrouwd en heeft een kind. Zijn echtgenote heeft een uitkering, dus er hoeft niet meer ingebroken te worden. De politierechter kiest uiteinde lijk voor 200 uur dienstverle- Poepverhaal De 27-jarige Alphenaar is niet erg blij met zijn uitnodiging van niets met deze zaken te ma ken," zegt hij. „De politie heeft me zomaar aangehouden." De man wordt verdacht van een poging tot inbraak van een auto en diefstal van een fiets. Na de mislukte auto-inbraak in AJ- phen wordt de verdachte in de buurt aangehouden. Een ande re Alphenaar wordt ergens in de struiken aangehouden. Beide personen zouden volgens de politie betrokken zijn geweest bij de inbraakpoging. Ze leidt dat af uit de verklaring van een omwonende die de twee man nen eerder op de avond ver dacht heeft zien rondhangen voor zijn deur. Niet veel later hoorde hij lawaai en was een auto op het parkeerterrein ver nield. „Ik kwam net uit de kroeg en was op weg naar huis," luidt de verklaring van de 27-jarige ver dachte. „Toen hield de politie me aan, maar ik had met die in braakpoging niets te maken." De andere man verklaarde te genover de politie dat hij even min schuldig was. Hij zou in de struiken zijn gedoken om daar zijn behoefte te doen. De politie ging op zoek naar menselijke poep. „Maar er is geen mense lijke poep aangetroffen," las de politierechter gisteren voor uit het politierapport. Bij de fietsendiefstal werd het zelfde tweetal aangehouden. De 27-jarige zat deze keer bij zijn plaatsgenoot achterop de fiets. Een gestolen fiets. „Ja, ik weet dat hij een junk is en altijd fiet sen steelt. Maar het is mijn vriend, ondanks dat ga ik met hem om." Bij de officier sloeg de twijfel toe. „Er is een minimum aan technisch bewijs. Dat poepver haal is niet bevestigd, maar ik ben toch gaan twijfelen. Daar om vraag ik vrijspraak." Tot de verdachte dringt dat niet direct door. Als de politierechter hem vraagt wat hij van de eis vindt, herhaalt de Alphenaar zijn bezwaren tegen de wat hem betreft onterechte uitnodiging bij de politierechter. „U heeft nooit eerder voor de rechter ge staan," zegt Mellema. „Wat dat betreft is het verhaal een beetje gek. Ik zal u vrijspreken wegens gebrek aan bewijs, al blijf ik toch een beetje twijfelen." Ema Straatsma De Zij! Bedrijven gepasseerd voor opdracht P VANSANDUK Leiderdorp gaat de graffiti aanpakken. Het bedrijf dat daarvoor zal worden ingehuurd wordt het Zoetermeerse Inside Cleaning Service (ICS). De tweede kandidaat, De Zijl Bedrijven (een instantie waarbij Leiderdorp is aangesloten), heeft bij deze opdracht het nakijken. Dat bleek gisteravond tij dens een vergadering van de commissie be stuurszaken. In september was er nog hoop voor De Zijl Be drijven. B en W vonden toen dat ICS als goed koopste kandidaat de klus moest krijgen, maar wilden De Zijl Bedrijven eind dit jaar inhuren bij een eenmalige schoonmaakactie van onderge- kalkte gemeentelijke eigendommen in Leider dorp. Dat laatste zal nu echter ook door ICS wor den gedaan. „De Zijl Bedrijven is belangrijk van wege de relatie met de gemeente, maar toen wij om een tweede offerte vroegen, kon men daar niet mee komen. Vandaar dat wij nu voor het he le plan in zee gaan met ICS", aldus gemeente woordvoerder Van Winterswijk. De Zijl Bedrijven biedt werk aan mensen die doorziekte, ongeval of aangeboren handicap niet meer bij overheid of bedrijfsleven aan de slag kunhen. Twee maanden geleden zei divisiemana ger Van der Meyden van De Zijl Bedrijven in deze krant dat Leiderdorp 'als deelnemende gemeente de plicht heeft om voor werkplekken te zorgen voor gehandicapten'. Leiderdorp heeft inmiddels graffiti strafbaar ge maakt via een aantal toevoegingen in de Algeme ne Plaatselijke Verordening (APV). Met onderne mers zijn afspraken gemaakt om verfbussen ach ter slot en grendel ie zetten om diefstal te voorko men. Jaarlijks wil de gemeente 15.000 gulden be steden aan graffitibestrijding. Progressief Oegstgeest (een sa mengaan van PvdA en Groen- 'Links) vergadert morgenavond over het onderwerp Agenda 21 op plaatselijk niveau. Agenda 21 is het actieprogramma dat de regeringesleiders van 178 lan den in Rio de Janeiro hebben ondertekend en waarin het milieu centraal staat. Hoe dit actieprogramma kan 'Denk mondiaal, werk lokaal' worden vertaald in lokale maat regelen, daar gaat de vergade ring van PrO vanavond over. Want hoeveel glasbakken, milieuvergunningen en groen- beheerplannen er ook zijn, het wil nog niet zeggen dat er ook sprake is van een zogeheten 'duurzame' gemeente. Het the ma daarbij is 'Denk mondiaal, werklokaal'. PrO buigt zich over onder werpen als de Broek- en Si- montjespolder, het functione ren van de PrO-fractie in de raad en de begroting 1995. De openbare ledenvergaderingen begint om 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13