Paus roept kerk op tot boetedoening in 2000 M ÉÉgf Kerk Samenleving ZVK-kerken willen meer kerkdiensten op televisie 'Zware' protestanten weigeren te praten over vaccinatie lp ftïï .Cl 1 DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 BUITENLAND KORT Boeddhisten De Vietnamese regering heeft de boeddhisten in het land ervan beschuldigd dat zij met een eigen hulpppro- gramma voor de slachtoffers van de overstromingen de 'nationale solidariteit' in ge vaar brengen. De Verenigde Boeddhistische Kerk in Viet nam (VBKV) misbruikt vol gens de regering de waters noodramp om haar "illegale en subversieve activiteiten' uit te breiden. De overstro mingen kostten vorige maand aan 308 mensen het leven en Had een half mil joen daklozen tot gevolg. Vijf boeddhisten die een hulp konvooi hadden georgani seerd, zitten sinds een week in Ho Chi Minhstad, het vroegere Saigon, in hechte nis. De autoriteiten ontken nen dat de boeddhisten, on der wie twee monniken, ge vangen zijn genomen. Afge lopen donderdag hebben honderd politieagenten een inval gedaan in een tempel in Ho Chi Minhstad, waar zij de hulpgoederen voor de slachtoffers in beslag namen. Ook werd een monnik, die penningmeester van het boeddhistische hulpwerk is, ondervraagd. Loterij Tegen de zin van enkele ker ken begint in Iingeland de verkoop van loten van de nieuwe nationale loterij. De Engelse methodisten hebben zien reeds uitgesproken voor het afstoten van investerin gen uil bedrijven die bij de loterij zijn betrokken. De Schotse presbyterianen over wegen dit te doen. De loten kosten één pond (bijna drie gulden) per stuk, terwijl de jackpot elke week twee mil joen pond (5,5 miljoen gul den) bevat. De gewone prij zen variëren van tien tot 100.000 pond. De methodis ten spraken zich al in 1992 uit tegen de plannen een na tionale loterij op te zetten. Zij vreesden hierdoor minder inkomsten voor liefdadig- heidsorganisaties en zagen hierin een gevaar voor indivi duen zowel als gezinnen. De kerk heeft vorige maand de aandelen in een elektronica- firma van de hand gedaan. Deze firma speelt een centra Ie rol in de organisatie van de loterij. Bij twee andere fir ma's, die slechts minieme verdiensten uit de loterij zul len behalen, zal de kerk op aandeelhoudersvergaderin gen waarschuwen tegen het risico van de loterij. Benoemingsregels De Belgische rooms-kalho- lieke onderwijsbond COV is gisteren bij de Antwerpse ar beidsrechtbank een rechts zaak tegen de School met de Bijbel in Boechout begon nen. De vakbond wil het schoolbestuur dwingen twee niet-protestantse leerkrach ten van wie de tijdelijke aan stelling vorig schooljaar ein digde, opnieuw in dienst te nemen. De school heeft twee protestantse onderwijzers gevonden en wil de tijdelijke docenten geen nieuwe aan stellinggeven. De vijf protes tantse basisschólen in Vlaan deren hebben door hun klei ne aantal leerlingen geen ei gen pedagogische academie. Daarom moeten zij vaak tij delijk niet-protestantse leer krachten aanstellen. Protes tantse onderwijzers komen uit Nederland of hebben in België een opleiding gevolgd aan openbare of rooms-ka tholieke academies. De vak bond beroept zich op de strakke aanstellingsrcgels die sinds 1991 in het onderwijs van kracht zijn. Volgens het C'.OV moet de school de tijde lijke leerkrachten in dienst houden. Oecumenische evenementen aan begin van derde millennium BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Heerde; U:W. van Sloot- en te Bergschenhoek; te Oud-Beijer land (wijk 1): J. Maas te Amstelveen- Buitenveldert; te Capelle aan den IJs- sel; G.Th. Vollebregt te SASSEN- HEIM. Aangenomen: naarHierden: H.F. Klok te Nunspeet. naar St. Maartens dijk: A. den Hartog. kandidaat te In het Heilig Jaar 2000 moet de kerk boete doen voor haar fouten in het verleden en daar haar lessen uit trek ken. Dat schrijft paus Johannes Paulus II in een herderlijk schrijven over het jaar 2000, dat voor de kerk het begin van haar derde millennium betekent. Het zeventig pagi na's tellende document werd gisteren in het Vaticaan ge presenteerd. VATICAANSTAD RTR/AFP/DPA/KNA De paus wil in het jaar 2000 di- ten in- Home en het Heilige Land organiseren. Die moeten de eenheid van de christenen en de wil tot dialoog met andere godsdiensten tonen. Hij hoopt in Bethlehem, Jeruzalem en op de berg Sinaï ontmoetingen te hebben met joden en moslims. I let is zijn grote wens om in dat jaar in Israël, Egypte, Irak. Syrië en lordanië belangrijke bijbelse plaatsen te bezoeken. Ook wil hij nog steeds bezoeken bren gen aan Sarajevo en Libanon. Eerder dit jaar moest hij reizen naar die plaatsen uit veilig heidsoverwegingen afzeggen. In de brief roept de paus de kerk op 'zich meer bewust te worden van de zondigheid van haar kinderen, en zich al die pe rioden in de geschiedenis te herinneren waarin zij afweken van de geest van Christus'. De 74-jarige kerkleider verwijst met name naar de wreedheden van de Inquisitie in de zestiende eeuw en de verschrikkingen van de twee wereldoorlogen in deze De paus beveelt alle rooms- katholieke gelovigen een gewe tensonderzoek aan. „Het erken nen van de zwakheden in het verleden is een daad van eerlijk heid en moed die ons helpt ons geloof te versterken." De gelovi gen moeten volgens hem boete doen voor de 'onverdraagzaam heid en zelfs het gebruik van ge weld ten dienste van de waar heid" in bepaalde perioden. Impliciet verwijzend naar de weinig heldhaftige houding van veel katholieken ten tijde van het nationaal-socialisme en communisme, betreurt hij hun 'gebrek aan onderscheidings vermogen' en soms stilzwijgen de instemming met 'de schen ding van fundamentele men senrechten door totalitaire regi mes'. Daarmee schrijft hij de verantwoordelijkheid voor zulke misstappen toe aan individuele gelovigen, en niet aan de kerk als instituut. Hij verklaart de kerk echter wel schuldig aan de uitwassen van de Inquisitie in de zestiende eeuw. Met zijn oproep tot boete gaat de paus in tegen de uit komsten van de vergadering van rooms-katholieke kardina len die hij in juni bijeen had ge roepen om de viering van het Heilig Jaar voor te bereiden. De meeste kardinalen voelden wei nig voor een openlijke schuld bekentenis van de kerk. De paus vindt het jaar 2000 voor christenen echter een goed moment om lessen te trekken uit 'deze pijnlijke momenten in het verleden'. Bedankt voor Otterlo: C. Gielen, kan didaat te Oude Pekela. Toegelaten tot de evangeliebediening mevr. A.J. van Zanden, van Östade- straat 396-111, 1084 XB Amsterdam; W. Klouwen, Rozengracht 126, 1016 NJ Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar mevr M.J.G. Baan, Oudezijds Voorburgwal 91. 1012 EL Amsterdam; G. Lusting, Trompstraat 78, 1271 TC Huizen; H. Overdijk, van Ruysdaelhof 26, 7131 LV Lichtenvoorde; G.K. Verheule, Beets 56. 1475 JD Beets; mevr. L A. van Leeuwen, Muur 123. 1422 PH Uit hoorn, beroepbaar per 1 februari 1995. GEREFORMEERDE KERKEN e Ottoland: L.J. Scholten, itte Noordeloos. Aangenomen: naar Wijk bij Duurstede (hervormde/gereformeerde kerkge meenschap) (beiden part-time); me vr. drs.J.C IJkema-de Koning te Em- men (part -time) en K IJkema. kandi daat te Emmen. Beroepbaarstelling: L.J. Scholten, Noordzijde 9. 4225 PG Noordeloos GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Spakenburg-Zuid; G. Zomer te 't Harde. Aangenomen: naar Onnem W.Th. Meijer, kandidaat te Kampen, die be- Vier kerkgenootschappen die samenwerken in de Zendtijd voor de Kerken (ZVK), willen meer kerkdiensten op radio en televisie. Zij hebben een aparte stichting opgericht die 'het re formatorisch geluid' in de me dia sterker moet laten klinken. De vier kerken hebben hun voornemen om met de IKON te breken inmiddels omgezet in een definitief besluit, zegt secre taris H. Siegers van de ZVK. Hierin werken de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt, de Christelijke Gereformeerde Ker ken, de Nederlands Gerefor meerde Kerken en de Unie van Baptistengemeenten samen. Een vijfde kerk, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, blijft samenwerken met de IKON. De stichting is van plan over leg te voeren met de NCRV en de EO over mogelijke samen werking. Met name de EO biedt de kerken uitzicht op verwezen lijking van hun wensen. Maar de ZVK-kerken willen hun zendtijd niet aan de EO afstaan, benadrukt Siegers. De samen werking zal voornamelijk van technische aard* zijn, net zoals overigens bij de IKON het geval De breuk met deze interker kelijke omroep vloeit volgens Siegers niet alleen voort uit de wens om meer kerkdiensten uit te zenden. De afstand tussen de orthodoxe ZVK-kerken en de in hun ogen liberale IKON werd ook steeds groter. Negentig pro cent van de IKON-programma's kan de goedkeuring van de ZVK niet wegdragen, zegt Siegers, zonder in detail te willen tre- Het reformatorisch geluid moet niet alleen binnen de kerkmuren den. Op de achtergrond speelt te vens een verschil van mening over de financiën. De uitzen ding van kerkdiensten kost de 1 hun IKON relatief weinig geld, zeker de IKON verdwijnt, niet het bedrag dat zij hiervoor eigen kassen, van de overheid krijgt. De ZVK- De IKON heeft verleden week kerken willen dat het overschot al teleurgesteld gereageerd op niet in de gezamenlijke pot van de stap van de vier kerken. De EO zei positief tegenover menwerking te staan. Een groep 'zware' hervormden en gereformeerden weigert te praten over inenting tegen po lio. Zij wil geen contact met het driemanschap dat door het vo rige kabinet is verzocht in ge sprek te komen en te blijven met mensen die om gods dienstige redenen moeite heb ben met vaccinatie. Dat zei de vrijgemaakt gereformeerde ethicus prof. I. Douma, één van de leden van het driemanschap, gisteren voor de NCRV-radio. Het betreft een groep zware hervormden, verenigd rond het tijdschrift Het Gekrookte Riet (3100 leden), leden van de Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland (18.000) en leden van de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland (19.000). Juist onder hen vielen tijdens de laatste polio-epidemie in sep tember 1992 de meeste slacht offers. Daarom blijft Douma proberen met hen in gesprek te komen. De andere leden van het drie manschap zijn de katholieke hoogleraar parlementaire ge schiedenis P. Maas en ds. A. Moerkerken, predikant van de gereformeerde gemeente in Gouda en tegenstander van Deze maand treden r buiten met het boek 'Polio, het gesprek hervat'. Het ministerie van volksge zondheid zal dit boek zo moge lijk via scholen onder risico groepen verspreiden om zo het gesprek binnen deze groepen op gang te brengen. Het driemanschap slaagde er wel in de discussie te openen met een groep christelijk gere formeerden verenigd rond het blad 'Bewaar het Pand' (3300 abonnees) en ouderlingen uit de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Ameri- ka (92.000 leden). Een groot deel van deze gelovigen is, on danks principiële bezwaren, wel ingeënt tegen polio. „We moesten eerst een ver trouwensbasis creërenzegt Maas over de gesprekken. De gereformeerden hadden het ge voel dat de overheid de drie mannen hadden gestuurd om hen te overtuigen. Maas heeft respect voor gelovigen die op grond van hun geweten weige ren zich in te enten, maar heeft geconstateerd dat er in veel ge vallen sprake is van sociale dwang. „Velen komen tot hun besluit uit gehoorzaamheid aan de predikant." Hoewel de ge sprekken met de tegenstanders van vaccinatie moeizaam verlo pen, gelooft Douma dat ze zin hebben. Op verzoek van het mi nisterie van volksgezondheid werkt het driemanschap aan een enquête onder zware gere formeerden. Daarbij heeft het medewerking gekregen van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Die steun is volgens Dou ma van groot belang.Als we de enquête op eigen gezag zouden hebben georganiseerd, zouden we van de honderd formulieren pakweg twintig hebben te- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON MeeM JU OOK KoF'Fie w SOEP, MCT MELK EM SUIKER- ADVERTENTIES Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans ma-vrij. van 8.30-1 1 HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, i Teletoon071 -356356 DRES: ,54,2300 AB Leiden X: Advertenties071 -323508 Fam berichten 071 323508 Redactie 071-321921 2321 BM Leiden TELEFAX per maand ƒ29.30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland er kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZORGING38 matZmvnj 18 00-19 30 uur. zat 10 00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Kouder November houdt zich tot dusverre goed aan de lange-termijnprognose die ongeveer twee maanden gele den werd opgesteld door het duo Dettman en Mahlberg. De maand zou ruimschoots te zacht uitvallen. De septemberverwachting van het team bleek goed te kloppen, zo bleek achteraf; oktober werd circa 2 graden te warm ingeschat. In middels is de decemberprognose gelanceerd en die is interessant: De eerste wintermaand zou 0.5 tot 1 graad te koud worden. Komt die verwachting uit, dan betekent dat een doorbraak na een aaneengeslo ten rij van 13 warme december maanden sinds 1982. Statistisch gezien zijn we dus wel aan wat de- cemberkou toe, maar de atmosfeer trekt zich weinig aan van statistie ken en heeft ook geen geheugen. Wat wel belangrijk kan zijn is de voorgeschiedenis. De circulatiepa tronen tijdens het najaar kunnen van invloed zijn op het gedrag van de atmosfeer in de winter die volgt. In deze herfst hebben we geen vroege koudegolven gezien; de arc tische verkenningstocht van eind vorige week liep op de klippen. Na het zeer zachte weer van de laatste paar dagen wordt het eind deze week weer kouder, dit keer via een maritieme baan langs IJsland en Schotland. Ook deze uitbraak uit i het hoge noorden lijkt weinig sue- cesvol De kou richt zich wel met een be hoorlijke intensiteit op Scandir en Noord-Rusland. De poollucht hoopt zich daar op, wachtend tot de atmosfeer het sein geeft een 'grote' uitbraak. Eind novem ber 1978 en begin december 1981 gebeurde zoiets na een li periode van zacht weer in de vc afgaande weken. Op zich hoeft de^ warmte-periode van momenteel J geen slecht voorteken te zijn voor liefhebbers van ijspret. Evenmin I kan je stellen, dat de'tactiek'van j versterkte af koel i ng i n het hoge noorden per se tot een koudegolf moet leiden. Maar in het het licht van de prognose van Dettman/ Ma hlberg en de voorspelling van Wolfgang Roder, die eveneens op kouder dan normaal winterweer I wijst, gaan we een boeiende perio- de tegemoet. De komende paar dagen houdt ck wisselvalligheid aan. Tot en vrijdag blijven er buien vallen, lat ook met hagel. De wind ruimt g leidelijk door naar noordwest ei vallen terug naar circa 8 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en O zonn. Middag- temperatuur vandaag rond 10 graden, morgen net iets lager. Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral langs de lijk met hagel of Maximumtemperatuur ongeveer 11 gra den, morgen op de meeste plaatsen iets België en Luxemburg: Vandaag eerst nog veel enige tijd regen. Morgen een kleine kans op wat zon en een enke le bui. Winderig. Middagtemperatuur eerst rond 11 graden, morgen op de meeste plaatsen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag bewolkt, perioden met regen en aan de kust eerst tamelijk Morgen van het noordwesten uit opkla ringen, afgewisseld Middagtemperatuur ongeveer 13 gra den, morgen enkele graden lager Zonnig, in het noorden Ie wolkenvelden. Droog. Middagtempe ratuur rond 21 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje en rond de Pyreneeën toenemende bewolking, ge volgd door regen. Elders zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, aan de Costa's m het zuiden en in Andalusië iets warmer, morgen in het Canarische Eilanden: Perioden met zon Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de loop van de dag van het westen uit toenemende bewolking, ge volgd door regen; aan de Middellandse Zeekust eerst nog zonnig en droog weer Morgen breekt in de westelijke departe menten de zon weer door, in de andere streken blijft het bewolkt en zijn de re genkansen vrij groot; m de loop van mor gen steekt de Mistral op. Enige daling van temperatuur, met morgen maxima meest rond 15 graden. Mallorcaenlbiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Vanaf slag. Middagtemperatuur meest tussen 17 en 22 graden, in de Po-vlakte enkele graden lager. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, op Kreta wel licht nog nu en dan wolkenvelden en een bui. Boven de Egeïsche Zee waait vandaag nog een stevige noordenwind Middagtemperatuur vandaag van 13 graden in het noordoosten tot 15 in het zuiden; langs de westkust dan maxima tegen de 20 graden. Morgen wordt het Duitsland: In het midden en zuiden in het alge meen veel bewolking en perioden met regen. In het noorden nu en dan zon, ook enkele buien ^n veel wind. Maxi mumtemperatuur vandaag rond 12 gra den, morgen iets lager Zwitserland: Veel bewolking en toenemende kans op regen, morgen boven de 1600 meter op sneeuw. In Tessin is de kans op bewol king en neerslag iets kleiner. Maxima in de dalen vandaag ongeveer 14 graden, morgen in het noorden beduidend lager. Oostenrijk: Amsterdam regen *13 15 12 9 0 Kopenhagen motregen wzwlO 11 2 Ó.O Las Palmas waar be* nno6 24 0 0 Lissabon onbew. nwl 21 10 0.0 1*2/ 32 19 0.0, n de 1600 n Veel t regen, morgen b wolking en neerslag iets klei mumtemperatuur vandaag morgen rond 9 graden sop HEINZ P/TJAAR ZAL ftc VKC&5 aSétM' A4S"/V M£T Ai/J/V SfM7SX. *LAA£ prr cmMTJe is Vooü FgnS pie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12