Leiden Forse kritiek Stevenshofjongeren in het gareel corporaties op gemeente Computer kan bewoners Slaaghwijk aan werk helpen Inbreker haalt winkel leeg Kastanjebomen Vluchten' voor tunnel DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Zalm A O Voorschotenaar I J Kees Lam boo sloeg zondag een bijzondere vis aan de haak. In Wassenaar haalde hij een middelgrote zalm uit zee. Zwembad 4 I* familiebad van I 3 De Tweesprong in Roelofarendsveen blijft mogelijk behouden. De provincie wil toestemming geven. Overval yt "7 De overval op een I Ter Aars gezin dat boven het Chinees restau rant aan de Kerkweg woont is opgelost. Elfver- dachten zijn aangehou den. De Leidse woningbouwverenigingen hebben forse kritiek op de begroting 1995 van de gemeente Leiden, die van avond in de gemeenteraad wordt behandeld. Vooral het feit dat er in de aanbiedingsnota geen woord is gewijd aan volkshuisvesting heeft hen geërgerd. ,,Er staat ver domd weinig beleid in", vindt voorzitter J. Boggia van de Leidse Federatie van Woningcorporaties. ,,Dat vinden wij verdrietig. Leiden kent een grote woningnood. Die kun je met incidentele beslissingen niet oplossen." betalen en wij als eigenaren ook. Maar de corporaties moe ten die verhoging ook weer doorberekenen aan hun huur ders. En dat heeft weer invloed op de betaalbaarheid van de De problemen in de volkshuis vesting stapelen zich op, con stateert de Federatie. De nieuw bouw stagneert, de woningnood stijgt en de betaalbaarheid van het wonen loopt gevaar. ,,De volkshuisvesting zou een cen trale plaats moeten hebben in het gemeentelijk beleid", meent Boggia. De voorzitter van de federatie vindt dat er alle aanleiding is in de begroting op de toekomst van de volkshuisvesting in te gaan. „Het ziet er naar uit, dat de woningbouwverenigingen vanaf 1995 niet meer kunnen bouwen. Subsidies voor sociale woningbouw worden afge schaft. Maar wij moeten gezien onze doelstelling wel bouwen een laag inko- Een oplossing zou volgens de federatie zijn, hen toestemming te geven om ook duurdere huur- en koopwoningen te bou wen, eventueel in samenwer king met projectontwikkelaars. Van het geld dat zij daarmee verdienen zouden ze betaalbare huizen kunnen bouwen. Wel gelukkig is de Federatie met het besluit van burgemees ter en wethouders om de on roerend zaakbelasting (OZB) slechts met 1,25 procent te ver hogen. Maar ook die verhoging tikt door, zegt Boggia. „De huurder moet een hogere OZB Prins Arie leidt De Spoorbumpers Carnavalsvereniging De Spoorbumpers uit Leiden heeft een nieu we prins. Arie Schoonderwoerd den Bezemer en zijn echtgenote Jannie werden dit weekeinde gekozen als prins Arie en prinses Jan- nie. Het tweetal neemt de plaats in van prins Marcel en prinses Sandra. Die hartsvriendin van de middelbare school die na de diplo mering spoorloos verdween. Die zinderende vakantieliefde op de Zeeuwse stranden of juist dat jongetje dat in de oorlog een schuilplaats bij u zocht. Waar zijn ze gebleven? Onder die titel begint het Leidsch Dagblad in december met een nieuwe rubriek. De krant zoekt de mensen op die u uit het oog bent verloren en doet daarvan verslag in de rubriek. Le zers kunnen de redactie van het Leidsch Dagblad namen ge ven van mensen die in Leiden en omstreken woonden en die zij graag willen opsporen. Behalve de volledige naam is het handig zoveel mogelijk andere informatie te verstrekken. De geboortedatum, het oude adres, de school waar de gezochte onderwijs kreeg. In het algemeen geldt dat hoe uitgebreider de informatie is, hoe gemakkelijker de zoektocht Bovendien moet eigen naam, adres en telefoonnummer en de reden waarom men iemand zoekt, worden vermeld. De krant speurt momenteel naar de Fransman Alain Ram- baud die in 1955 als jongen met het koor 'Les petits chan teurs de Versailles' in Warmond verbleef. Daar gaf hij aan de Warmondse schilder Pieter Geraedts foto's van zijn vader, een verzetsman die in de oorlog was gefusilleerd. Geraedts zou een portret van de Fransman schilderen, maar kwam daar nooit toe. Zijn weduwe wil de foto's nu aan de familie retourneren. Het Leidsch Dagblad zoekt Alain Rambaud en zijn familie in Parijs. Wie iemand wil laten opsporen wordt verzocht zo snel moge lijk een briefje te sturen naar de redactie van het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. Linksboven op de envelop graag ver melden: "Waar zijn ze gebleven'. Wie wat wil vragen over de ze nieuwe rubriek kan bellen met Henny van Egmond: 071- 356414. De Leidse politie heeft stevig moeten ingrijpen om een groepje jongeren in de omge ving van de Anna Bijnskade in de Stevenshof in het gareel te houden. Ongeveer een week ge leden begonnen de jongeren - in de leeftijd van vijftien tot ze ventien jaar - op hun vaste stek kie met het stichten van brand jes. Buurtbewoners hingen re gelmatig aan de lijn met klach ten over vernielingen en over last. „Het ging zo niet meer", zegt A. van Dijk, één van de wijkagenten. De jongeren zijn allemaal uit genodigd voor een ernstig ge sprek op het bureau. „De afge lopen week hebben we er een aantal binnengehad en de ko mende paar dagen volgt nog een aantal. We proberen ze via Halt een alternatieve straf te ge ven", aldus Van Dijk. Rond de Anna Bijnskade was het volgens hem een jaar geleden ook al on rustig. De jongeren houden zich op het moment gedeisd. „Ze zijn - denk ik - Hink geschrokken om dat we hebben ingegrepen", al dus Van Dijk, die de laatste da gen geen meldingen meer krijgt van buurtbewoners. Het is wat hem betreft hoog tijd dat er in de wijk een voorziening komt voor de jongeren. „Ze vervelen zich, dat bleek ook al uit een onderzoek onder jongeren, dat een tijdje terug is uitgevoerd. Het zag er toen naar uit dat er een snookercentrum zou ko men maar dat is op het laatste moment niet doorgegaan. Het buurthuis is nu een paar uur meer open, maar dat is eigenlijk ook niet wat de jongens willen. Daar kunnen ze tot acht uur 's avonds zitten maar eigenlijk zouden ze een plek moeten hebben waar ze tot tien uur on derdak zijn." Een voorziening zou ook hard nodig zijn, omdat anders vol gens Van Dijk gevreesd moet worden dat het ieder jaar bal is. „De jongens die vorig jaar on rust veroorzaakten, zijn nu wij zer geworden. Dit jaar is het een nieuwe groep. En volgend jaar dient zich wellicht opnieuw een groep aam De Stevenshof is een kinderrijke wijk." De groep die nu voor onrust heeft gezorgd in de wijk varieert in grootte. Zo'n vijftien jongens vormen de kern van de groep, maar voor hetzelfde geld staan er volgens Van Dijk meer. „Het ligt er maar net aan wie er langs komt fietsen." Hun vaste stek aan de Anna Bijnskade heeft de politie voorlopig tot verboden gebied verklaard. De gemeente bekijkt intussen de mogelijkhe den om een nieuwe skateboard- baan voor de jongeren te plaat sen in het Stevenspark. „De ou de skateboardbaan is af, versle ten", zegt gemeente-woord voerder W. van de Eshof. „De jongeren hebben zelf gevraagd om een nieuwe. Natuurlijk, er zijn altijd meer voorzieningen nodig. Maar misschien helpt het een beetje tegen verveling." Ook volgens voorzitter P. Han van Wijkvereniging Stevenshof- jespolder is er in de Stevenshof te weinig te beleven voor jonge ren. „Ze hebben laatst zo'n hangplek aangelegd in het park. Maar daar maakt de jeugd geen gebruik van. Het buurthuis pro beert het één en ander te aoen maar ook daar zitten ze krap. Er is maar een bepaald aantal uren beschikbaar voor jongeren. We hebben de stadsdeel manager wel gevraagd om volgend jaar uren voor de jeugd uit te trek ken. Maar het blijft moeilijk. Er is niet veel geld. En zelfs als je alle mogelijke middelen zou hebben, is het natuurlijk de vraag of de jongeren gebruik zouden maken van de voorzie ningen. De jeugd zoekt het liefst zijn eigen plek." De corporaties zijn niet van plan 100.000 gulden extra bij te dragen aan het nieuwe systeem van woonruimteverdeling. De gemeente had daar wel op gere kend. Maar het woonbonnen- systeem kost de woningbouw verenigingen nu al een half mil joen gulden. „En de Leidse cor poraties zijn bepaald niet rijk", zegt Boggia. Wethouder T. van Rij (PvdA- volkshuisvesting): „Ze moeten niet klagen. Meer dan een jaar geleden hebben wij gevraagd om een extra bijdrage van 100.000 gulden. Daar hebben we een jaar lang niks over ge hoord. Dus hebben we met die ton rekening gehouden bij de begroting." Dat hij in de begroting niets over volkshuisvestingsbeleid heeft geschreven is volgens Van Rij niet zo vreemd. „Daar staat heel veel over in het collegepro gramma. De begroting voor 1995 is een 'beleidsarme' begro ting. Alle beslissingen worden uitgesteld tot na de takendis cussie bij de gemeente. Het lijkt mij dat het weinig zin heeft dan nu allerlei zaken aan te kondi gen, die straks misschien toch weer wegbezuinigd worden." Slechts één verplantmachine in Nederland is in staat om deze enorme kastanjebomen te ver plaatsen. Twee kolossen die in het grasveld van de rotonde voor het Leidse belastingkan toor stonden, zijn gisteravond met deze machine naar het Van der Werfpark en de Jan van Houtkade gebracht. De andere vier paardekastanjes worden vannacht verplaatst. Voor de bomen dient een ander plekje te worden gezocht, omdat de rotonde plaats moet maken voor de ingang van een auto- tunnel die onder het Stations plein doorloopt. Langs de Jan van Houtkade komt nog een boom te staan, terwijl de laatste drie kastanjes een plekje krijgen aan de Witte Singel. De kastanjebomen ko men veelal in de plaats van an dere bomen die door ziekte of ouderdom het loodje hebben gelegd. Omdat de 'nieuwe' kas tanjes open plekken opvullen, verfraaien ze het stadsgezicht. Het verplaatsen van de bo men, kostte* meer tijd dan ver wacht, meldt boomspecialist J. Klijnstra. Het wortelgestel van een van de bomen bleek name lijk steviger in de grond veran kerd dan vooraf was gedacht. Omdat de verplaatsing 's avonds en 's nachts gebeurde, ondervond het verkeer weinig hinder van de werkzaamheden. „En als men even moest wach ten, gebeurde dat zonder mor ren", vindt Klijnstra. „De mooi ste reactie kwam van een man die ons toeriep 'Hier wil ik nou wel belasting voor betalen'. Dat vond ik echt leuk om te horen." De verhuizing van de veertig tot vijftig jaar oude bomen is reeds een jaar geleden voorbe reid. Het wortelgestel van de bomen is toen voorzichtig Het kostte de nodige moeite om deze forse kastanje netjes uit de grond te halen. blootgelegd en de kluit is in fo lie verpakt. Hierdoor lopen de wortels minder risico bij het verplanten. Omdat de kastanjes in het grasveld van de rotonde tot vol le wasdom zijn gekomen, verke ren ze in een goede conditie. Hoewel de verplaatsing een kostbare operatie is, heeft de gemeente dan ook besloten de fraaie bomen niet zomaar om te zagen. „Het is gemeentelijk be leid om bomen die goede over levingskansen hebben te spa ren", zegt de boomspecialist. Dat we de bomen moeten ver plaatsen gaat me al aan het hart. Maar ja, we hebben weinig keuze." De bomen worden de komende twee jaar nog scherp in de gaten gehouden. Ze krij gen extra water, worden voor zien van bemesting en de stam van de bomen wordt omzwach teld om te voorkomen dat de bast uitdroogt bij vorst of felle zon. „We zullen ze de komende twee jaar extra vertroetelen", zegt Klijnstra. BIZAR Tot voor kort verkeerde ik in de veronderstelling dat ik alles goed had geregeld rond mijn dood. Nu ben ik bevangen door de angst dat ik ooit als gevolg van een ziekte geheel kaalhoofdig mijn lichaam ten eeuwige ruste zaMeggen. Daar had ik nog geenszins over nagedacht. Tot gisteren althans. In deze krant van maandag stond een bericht over twee kappers die strijden om de patiënten van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Niet om ze te knippen, maar om ze een kunststukje aan te meten, een pruik dus. Meestal gaat het om kankerpatie"nten die na zware kuren hun haar zijn kwijtgeraakt. 1 laarhuis Van Tongeren heeft een naam op het gebied van pruiken. Maar de op het AZL-terrein gevestigde Euro Coif feur wil een deel van de markt veroveren en heeft afgespro ken met het ziekenhuis dat patiënten eerst naar hem wor den verwezen. Zo'n overeenkomst lijkt mij om meer redenen bizar. Op de eerste plaats is de vraag wie ermee gebaat is? Natuurlijk, Eu ro Coiffeur, dat is duidelijk. Maar waarom maakt het AZ1 zo'n afspraak en hoe dient dat de belangen van zieke men sen? Verdient het AZL er iets mee? Maakt het de gezond heidszorg goedkoper? Krijgt misschien een ouder wordend medicus een gratis toupet? Gaat er geld in de personeelspot? Of gebeurt het allemaal omdat de kapperszaak niet zo goed draait en misschien weieens kan vertrekken? Daar kan ik me nog i< ïts bij voorstellen. De kwestie u beland, bij de Raad van Be zich er nu over uitspreken, iekenhuis dat een koopadvie ams ernstig zieke en. I Iet doet mij de dood, eer relatie die hopelijk niet iedereen legt. Mocht mijn haardracht onder een ernstige ziekte bez wijken; indien ik kaal de kist in dreig te gaan, dan wil ik toch wel een pruik. Ik zal het mijn notaris la ten weten. Overigens hoeven de beide kappers niet op mijn klandizie te rekenen. Ik ga wel naar verhuurbedrijf Hoppe- zak. ieder geval op hoog r. Dat hoge college r pruiken uitbrengt Jongens beroven vrouw van tas Een 59-jarige Leidse vrouw is gisteravond beroofd van zo'n vijfhon derd gulden en haar rijbewijs. Ze reed op haar fiets op de Stille Mare met haar tas, voorop in een mandje. Twee jongemannen op één voertuig kwamen naast haar rijden en graaiden plotsklaps de tas weg. De vrouw heeft de politie slechts aan een vaag signalement kunnen helpen. Ook weet ze niet meer of de twee op een bromfiets of een fiets zaten. FOTO HENK BOUWMAN Bij een inbraak in een winkel aan de Tesselschadestraat is in de nacht van zondag op maandag voor 4500 gulden aan artikelen buitgemaakt. De inbreker had net vooral voorzien op sigaretten, bier, koffie en waardezegels. Ook heeft hij zo'n honderd gulden uit de kassa gehaald. De winkelier ontdekte de inbraak gisterochtend. De achterdeur bleek met een koevoet te zijn opengebroken. LEIDEN Het is een nieuw verschijnsel in Leiden maar telewerken - wer ken vanachter de computer in je eigen huis - geniet toch de belangstelling van de bewoners van de Slaaghwijk. Enige tien tallen geïnteresseerden kwamen gisteravond naar een informa tiebijeenkomst van de telewerk plaats, een binnenkort op te richten stichting. „De belang stelling doet me goed", zegt ini tiatiefneemster Esther Hoorn. „Veel mensen in onze wijk gelo ven het niet meer als er weer eens een mooi plannetje wordt gelanceerd. Maar hier lopen vooral enthousiaste mensen, nu lijkt het anders te gaan." De bezoekers konden zelf achter de computer gaan zitten om de toepassingen van het ap paraat te ontdekken. De men sen achter de telewerkplaats hadden flink wat programma's in huis gehaald. Leerprogram ma's, tekstverwerkingsprogram ma's in het Arabisch en het Turks en ook een cursus Neder lands als tweede taal (NT2) op CD-I waarvan op het moment alleen het prototype uit is. Hoorn - zelf bewoonster van de Slaaghwijk - wil volgend jaar voorzichtig beginnen. Met een cursus telewerken - want niet iedereen kan omgaan met een computer en niet iedereen weet zomaar werk binnen te halen - en een cursus Nederlands als tweede taal voor allochtonen. Als werkplaats met computers zou ze graag een ruimte willen betrekken in het buurthuis Op Eigen Wieken. „Die werkplaats komt er", zegt Mieke Verkade, een van de leden van de inmid dels ingestelde project-organi satie. „Ei; moet in de Slaaghwijk maar eens iets gebeuren. We wonen hier in een wijk waar bij na geen werkgelegenheid is. Maar veel bewoners zijn aan huis gebonden, kunnen de wijk niet uit omdat ze voor de kinde ren moeten zorgen of minder - valide zijn. Met de computer kunnen we aan het werk. Er moet zat te doen zijn. Tekstver werken voor bedrijven, of de boekhouding doen. Bestanden bijhouden voor sportverenigin gen." De mensen achter de Tele werkplaats hadden gisteravond met de cursus Nederlands als tweede taal op CD-i een pri meur in huis gehaald. „Nieuwe buren", heet het programma dat wel iets wegheeft van een soap-opera. Videobeelden van een jongen, die probeert zijn nieuwe buurmeisje Saskia te versieren, kunnen door de cur sisten op elk willekeurig mo ment worden afgewisseld met opdrachten en vragen over wat ze gezien en gehoord hebben. Teksten kunnen vyorden nage sproken en opgenomen. Het programma, waarvoor in Nederland grote belangstelling is, moet zo rond volgend jaar augustus op de markt komen. Er zitten nog wat fouten in zegt K. Blokland van RBO-contract, de organisatie die de cursus op de markt brengt. „Zo zijn de vi deobeelden nog traag en schok kerig en krijgen we nu en dan Een informatie-avond commentaar op de spelers in de De grote aandacht voor com- niet zo vreemd. Er wonen aldus video. Saskia is bijvoorbeeld iets putertoepassingen in het Turks Esther Hoorn veel allochtone te bloot, heeft een te laag uitge- en Arabisch is volgens de men- mensen in de wijk. „Bij mijn sneden jurkje aan." sen achter de Telewerkplaats dochter in de klas zitten zeven tien kinderen. Tien daarvan zijn niet van Nederlandse afkomst", schreef ze in haar projectvoor LEIDEN DORITH LIGTVOET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11