Leiden Filialen bieb snel gesloten 'In feite doe ik 36 uur per week niets' Nieuw beleid geen dam tegen softdrugswinkels 4* Van stadsarchief tot streekarchief Retourtje New York vanaf 599,- EWR: geen geld voor bewoners Stevenshof Rechtszaak schietpartij weer uitgesteld Steen des aanstoots aan Professorenpad ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 chef hennyvan egmond. 071-356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP 0 Het Leidse gemeente-archief aan de Boissotkade zal volgend jaar als streekarchief gaan func tioneren. Gemeente-archivaris T. Schelhaas wordt ook verant woordelijk voor de inventarisa tie en het beheer van Zoeter- yvouds archiefmateriaal. Leiden en Zoeterwoude hebben hier over overeenstemming bereikt. Met de gemeente Katwijk wor den besprekingen gevoerd en ook Oegstgeest zou belangstel ling hebben voor samenwerking met Leiden. Zoeterwoude, zegt burgemees ter A. Houdijk, heeft zelf een prima archiefkelder maar mist de specialistische kennis en deskundigheid om een goed ar chief in te richten. „Een archief is pas goed als het toegankelijk i§. Daarvoor kan Zoeterwoude weliswaar mensen inhuren maar waarom zouden we dat doen als de buurgemeente al over de juiste mensen en vol doende ruimte beschikt. Houdijk zegt dat hij zich kan vporstellen dat vreemd wordt aangekeken tegen de 'archief- deal' van twee gemeenten die over bijna elk onderwerp ruzie maken. „Maar je moet dit zake lijk bekijken", aldus de eerste burger van Zoeterwoude. „We betalen er dan ook gewoon voor. Het streekarchief is geen liefdewerk-oud-papier, ha, ha. .paarbij komt dat de inspecteur der archieven in de provincie Zuid-Holland herhaaldelijk .heeft aangedrongen op de tot standkoming van een streekar chief voor deze regio." De Leid se gemeente-archivaris T. Schelhaas voegt daaraan toe dat deze regio als enige van de pro vincie nog geen streekarchief heeft. „Hoewel we niet op ande re gemeenten zitten te wachten en veroveringsdrift nog minder meespeelt, steekt het me wel dat de Leidse regio de laatste in rij is." In 1995 moet ook de verbou wing van het Leidse gemeente archief beginnen. Daarmee zijn miljoenen guldens gemoeid. Het archief wordt een flink stuk groter. „Ik verbouw voor vijftig jaar", zegt Schelhaas. „Maar nu het stadsarchief moet worden omgevormd tot streekarchief vrees ik dat ik eerder vol zal zit ten." De Leidse gemeente-ar chivaris verwacht een grote hoeveelheid extra werk. „Denk nu niet dat Zoeterwoude zijn archief hier komt brengen en dat ik het alleen maar hoef op te bergen. Zoeterwoude komt hier niet met zijn archief maar met een gigantische stapel papier." Of Katwijk toe zal happen, durft Schelhaas niet te zeggen. „Kat wijk heeft plannen voor verbou wing van het gemeentehuis en weet nog niet of het ruimte moet reserveren voor een ar chiefdepot. Oegstgeest heeft een ander probleem. Die ge meente is sinds kort serieus be zig met archiefvorming. Lijkt heel aardig maar dat initiatief gaat aan z'n eigen succes ten onder: steeds meer Oegstgees- tenaren willen het gebruiken en daar zijn de plaatselijke facilitei ten niet op berekend." Directeur: sluiting onvermijdelijk Naar alle waarschijnlijkheid gaan een of meerdere filialen van de openbare bibliotheek snel dicht. ,,Ik kan nog niet zeggen welke en hoeveel, maar we ontkomen er niet aan om filialen te sluiten," aldus directeur H. Sannes. en» De firma Megapool (witgoed en electronica) heeft deze week de begane grond betrokken van het nieuwe appartementencomplex i de Pelikaanstraat. Megapool heeft de vestiging aan de Breestraat gesloten maar het tweede filiaal aan de Nieuwe Rijn blijft bestaan. „Ik denk dat we aan de Pelikaanstraat op een goede plek zitten. In heel Nederland hebben we nu 92 vestigingen en het streven is dat we er 150 krijgen", aldus woordvoerder Smeets vanuit het hoofdkantoor an Megapool in Apeldoorn. Het complex met zes bouwlagen, circa 900 vierkante meter groot, is ontworpen door de Leidse architect R. Knappers met medewerking n de bureaus Van Sieten en Van Veen. De bouw is in handen van de firma Kloos Annegam. Wanneer de 'echte' bewoners in de 25 koop appartementen boven Megapool kunnen trekken, is nog onbekend. De oplevering stond oorspronkelijk in augustus gepland. Die werd tel kens met een maand uitgesteld, maar staat nu voorlopig bepaald op begin december. Onduidelijk is wanneer de onoverzichtelijke ver keerssituatie voor het gebouw wordt aangepakt. „We hebben bij de gemeente aangedrongen op verbetering van de stoep want dat is nu nog een zooitje. Helaas moet ik vaststellen dat de medewerking van Leiden op dit punt te kort schiet", aldus Smeets. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden «erna straatsma De sluiting van bibliotheekfilia len maakt onderdeel uit van een uitgebreid bezuinigingsplan dat het bestuur bij de gemeente heeft ingediend. Sannes: „Mid den volgend jaar gaan we met de uitvoering beginnen." De bi bliotheek moet de komende ja ren enkele tonnen bezuinigen als gevolg van kortingen op de gemeentelijke subsidiebudget ten. Om de sluiting van filialen te compenseren komen er an dere. goedkopere voorzieningen vobr lezers die de overgebleven vestigingen moeilijk kunnen be reiken. Het bestuur denkt aan het inzetten van een bibliobus voor de jeugd, uitbreiding van de 'boek-aan-huis-service' en het ui collec „De dienstverlening »n die makkelijk ter been zijn krimpt in," zegt San nes. „Voor degenen die minder mobiel zijn, bijvoorbeeld oude ren en schoolkinderen, willen we de dienstverlening uitbrei den. We gaan wat hen betreft dichter naar de klant toe. We kunnen bijvoorbeeld met col lecties per bus naar scholen en verzorgingshuizen gaan." Om benodigde bezuinigingen door te voeren gaal ook de con tributie volgend jaar omhoog. Dit jaar was dat ook al het geval. „Het is heel vervelend, maai ook daar ontkomen we niet aan. We zaten vorig jaar met onze prijzen nog onder het gemid delde, maar volgend jaar beta len Leidenaars tie gemiddelde landelijke contributie. I let is ab soluut noodzakelijk dat we dat doen. Want we zitten op het bot." Topambtenaar universiteit wil oude functie terug bEN HAAG RUDOLF KLEUN c-| ,È.en leeg bureau, met een tele- 9rI /oon. Hooguit een keer per week een uurtje overleg met P zijn nieuwe baas, de directeur van het Centraal Reken Insti tuut van de universiteit. „In fei te doe ik 36 uur per week niks." 'Zo omschreef oud-directeur Weeda van het Sylviuslaborato- fium gisteren voor de Haagse rechtbank zijn nieuwe baan als adviseur van de directeur van het CRI. Hij wil dan ook via de rechter zijn oude baan terug krijgen. De voormalige directeur die èen salaris krijgt volgens ambte- harenschaal 15 (tussen de 300.000 en 130.000 gulden per jaar) is een van de slachtoffers van de Annex-affaire, de door grootscheepse fraude op een mislukking uitgelopen uitbrei ding van het Sylviuslaboratori- jum. Die affaire kostte eerder al Motorrijder zwaargewond ALPHEN AAN DEN RUN Op de Steekterweg in Alphen aan den Rijn is gisteravond een motorrijder zwaargewond ge raakt bij een verkeersongeval. Het ongeluk gebeurde even na zessen toen een automobilist op de weg keerde. De motorrij der probeerde nog te remmen, maar slipte daarbij en knalde tegen de wagen. Het slachtoffer is met een schedelbasisfractuur, een hersenschudding en ver scheidene botbreuken overge bracht naar heLziekenhuis. Nieuw riool Van Bemmelenstraat De Van Bemmelenstraat in de Professorenwijk krijgt een nieu we riolering. Het werk zal op dinsdag 15 november beginnen. Er wordt gewerkt vanaf de hoek met de De Sitterlaan in de rich ting van de Hugo de Vriesstraat. Er wordt een sleuf gegraven, de oude riolering wordt verwijderd en de nieuwe wordt aangelegd. Na ongeveer drie maanden, als de grond is ingeklonken, zal er een volledige herbestrating plaatshebben. Het werk zal zes weken in beslag nemen. Hoewel het de bedoeling is voor Kerst mis klaar te zijn zou vertraging kunnen onstaan als gevolg van vorst en dergelijke. Gedurende het werk is autoverkeer in de straat niet mogelijk. Parkeren zal vaak ook elders moeten ge schieden. Het werk wordt uitge voerd door aannemer Gebr. Schouls uit Leiden. Voor vragen kunnen de bewoners bij opzich ter C. Kes terecht, tel. 165924 of ■aiiiitfiiidaAHttiMiHita de kop van voorzitter C. Oomen van het college van bestuur van de universiteit. Opk de directeur bedrijfsvoering, door Weeda als zijn chef aangeduid, moest het veld ruimen. De betrokkene wacht ook nog een vervolging omdat hij wordt verdacht van het aannemen van steekpen ningen. Eind vorig jaar was de affaire aanleiding voor de toenmalige secretaris van de universiteit om Weeda onderwerp te maken van een beoordelingsprocedure. Eerder was het college er achter gekomen dat de directeur van het Sylvius met de inmiddels van fraude verdachte project ontwikkelaar een 'geheime' overeenkomst had gesloten. Daarin werd de huur voor het nieuwe gebouw verhoogd. „Die overeenkomst was een verras sing voor het college van be stuur", aldus advocaat J. de Wijckerslooth van teit. Volgens Weeda was de overeenkomst afgesloten op aandrang van de directeur be drijfsvoering- De toevoeging ge heim was om eventuele claims van de projectontwikkelaar te voorkomen. Maar volgens De Wijcker slooth kon Weeda zich niet op deze argumenten beroepen. „De directeur-beheerder van het Sylvius heeft meer zelfstan digheid dan u nu doet voorko men. U had zich moeten afvra gen, kan ik dit wel tekenen, moet ik dit wel tekenen." Wee da maakte ook andere afspra ken met de projectontwikkelaar die volgens De Wijckerslooth gewoon in de raamovereen komst voor het project hadden kunnen worden opgenomen. De beoordelingsprocedure werd uiteindelijk in samen spraak met alle partijen het af gelopen voorjaar afgebroken. In plaats daarvan werd afgespro ken dat Weeda binnen en - liefst - buiten de universiteit een andere baan zou zoeken. Daar voor werd ook het bureau Be renschot ingeschakeld. „De op zet was om op aantrekkelijke wijze uit elkaar te gaan", aldus hoofd personeelszaken A. van Roosmalen van de universiteit. Maar die opzet slaagde niet en in september werd Weeda over geplaatst, volgens het college vanwege diens tekortschieten als directeur-beheerder. „Er is met recht een vertrouwens breuk", aldus De Wijckerslooth. Weeda en zijn advocate C. de Weerd waren het daar niet mee eens. Zij wezen op verklaringen van hoogleraren en collega's die juist hun vertrouwen in Weeda uitspraken en dat zijn toch juist de mensen die met de direc teur-beheerder moeten werken. Als Weeda niet terug mag ko men bij het Sylvius dan zou hij een andere gelijkwaardige func- krijgen. Rechter A. van Wesenbeek van de afdeling bestuursrecht noemde die laatste eis bij voor baat al onmogelijk en hij vroeg zich af of terugplaatsen wel werkbaar is. De rechter stelde zijn vragen gisteren over de gang van zaken vooral aan de hand van het on derzoeksrapport van de com missie De Jong, die de Annex- zaak onderzocht voor de uni versiteitsraad. Uit datzelfde rap- port haalde De Wijckerslooth de typering 'onorthodox' voor de werkwijze van Weeda. Een term die volgens hem al weergaf dat wat Weeda deed wel erg eigen zinnig was. Ook volgens de uni versiteit zal het moeilijk zijn een andere functie aan te bieden. De rechter doet volgende week uitspraak. Informatiedag over de WAO Het Dag Activiteiten Centrum (DAC) houdt volgende week donderdag een informatiemid dag over geestelijke problemen rondom de nieuwe WAO en vragen over herkeuringen. De bijeenkomst aan de Willem Ba rentzstraat 47 in Leiden duurt van 13 tot 16 uur. De toegang is gratis. bij werkzaamheden aan een hoofdtransportleiding - slechts een stijging van hooguit vijftig cent op de energierekening tot gevolg hebben. Een gemiddeld gezin gebruikt - zo rekent de EWR - ongeveer zeventig kubieke meter gas per jaar om te koken. „Wij hebben uitgerekend dat met één kubie ke meter gas ongeveer vijftig li ter water kan worden gekookt", aldus Haijkens. „Een gezin dr inkt in een weekeinde minder dan vijftig liter water, maar als we dat rekenvoorbeeld aanhou den, zijn de kosten ongeveer vijftig cent." De EWR is niet van plan de be woners van de Stevenshof een schadevergoeding te geven. Dat schrijft algemeen directeur J. I laijkens in een hrief aan de So cialistiese Partij. De SP had de EWR gevraagd de Stevenshof- hewoners schadeloos te stellen omdat ze van 4 tot en met 7 no vember hun drinkwater hebben moeten koken. Dat zou volgens de SP tot gevolg hebben gehad dat de mensen extra stookkos ten moesten maken. Volgens Haijkens zal het inci dent - ontstaan door een fout LEIDEN ERNA STRAATSAAA De rechtszaak tegen de hoofdverdachte van een dodelijke schietpartij bij de Groenoordhallen is voor de tweede keer uitgesteld. De zaak is giste ren tot 20 januari aangehouden, wegens verhin dering van de advocaat van de 32-jarige hoofd verdachte uit Voorschoten. De Voorschotenaar ontkent elke schuld aan de schietpartij op 8 juni 1994, waarbij een 36-jarige Waalwijker het leven liet. De verdachte raakte bij deze schietpartij zelf gewond in zijn bovenbeen. Hij werd ter plekke door de politie aangehouden en zit sindsdien vast. Twee maanden geleden zou de zaak door de rechtbank worden behandeld. De president be sloot echter de zaak ten dele te behandelen. van- Tijdens het ter rechtszitting gehouden onder zoek vertelde de Voorschotenaar dat hij op 8 juni per auto is meegenomen door een aantal hem onbekende mannen. Hij zou die mannen eerder op de avond in een koffiehuis hebben ontmoet. Ze vertelden de Voorschotenaar dat ze hem er gens over wilden spreken. Na een korte autorit is de ontmoeting geëindigd in de schietpartij bij de Groenoordhallen. De Voorschotenaar beweert dat hij de schietpartij wilde voorkomen en daardoor gewond is geraakt. Tijdens een worsteling met een van de mannen zou een pistool zijn afge gaan, waardoor de Voorschotenaar in zijn boven been gewond is geraakt. „Het lijkt wel een grafsteen. Iets dat eigenlijk op begraafplaats Rhijnhof thuishoort." Olga den Outer, die aan de Sitterlaan woont, verbaast zich bijna da gelijks over de marmeren pla quette die in het kader van het jaar van de ouderen in de berm van Professoren pad is neerge zet. Met grote letters staat daar op te lezen dat 1993 het jaar van aÉÉÉNÉÉÉÉÜÉÉÉÉÉiÉÉÉMliÉÉIiiilÉ roepen tot solidariteit met de ouderen. Aan het Professoren- pad staan ouderenwoningen. „Het ouderenjaar was in 1993, maar die grafsteen is pas in de zomer van dit jaar neergezet. Dat is lekker vlot dus. Ik had in mei mijn vader begraven, en toen kwam ik een paar maan den later op het pad. waar ik vaak wandel, ineens die steen tegen. Vlak bij de glijbaan voor de kinderen. Ik vind dat nogal dttflUiahiauiuitak die er wonen. Die kunnen er straks bij wijze van spreken naast gaan liggen. Ik heb diver se ouderen gesproken die het ook niet aangenaam vonden om tegen die steen aan te kij ken". zegt Den Outer. Volgens Ada van Mil, coördinator van de Stichting Ouderenwerk in onder meer de Professorenwijk, die haar kantoor in de ouderenflat heeft, maakt de plaquette inder daad een wat lugubere indruk. UdliiaiiuaiLiiL het ontwerp gekregen. Eind 1993 heb ik samen met oud wethouder De Vreeze een boom geplant bij de plek waar nu de steen staal, in verband met het Europese jaar van de ouderen. De gedenksteen werd er veel la ter bijgeplaatst. Ze hadden be ter een kei kunnen nemen of zoiets, dan speelwerktuig geweest kinderen." Het aantal koffieshops waar softdrugs worden verkocht kan de gemeente wel aan banden leggen. Maar met winkels waar hasj en marihuana wordt ver kocht ligt dat een stuk moeilij ker. De zorg die enkele raadsle den deze week in de commissie algemene zaken uitsprak is te recht. „Voor een koffieshop heb je een drank- en horecavergun- ning nodig, voor een winkel zegt gemeentelijk jurist E. Bunt. De uitkomst van de pogingen van Leiden om het aantal ver kooppunten vpor softdrugs te- -*7 te brengen naar vijftien is fgens Bunt niet te voorspel len. „We zullen wel zien hoe het zal lopen", zegt hij. Door een wijziging van de drank- en ho- recavcrordening denkt Leiden te bereiken, dat er straks alleen nog binnen de singels koffie shops zijn waar softdrugs te koop zijn. „Maar hoe zit dat dan met winkels", wilden raadsleden weten. In de Morsstraat is im mers al een winkel waar je voor softdrugs terecht kunt. „En win kels vallen buiten het regiem", zegt Bunt. „Een wijziging in de drank- en horecaverordening kan niet op winkels slaan." ""nkels kunnen alleen gesl ten worden op grond van de al gemene plaatselijke verorde ning (APV). Maar dan moet worden aangetoond, dat zij het woon-, leef- of winkelklimaat aantasten. En dat is niet zo ge makkelijk. Eerdere pogingen om koffieshops op dezelfde gronden te sluiten liepen op niets uit, omdat zij zich 'te netjes gedroegen Bunt maakt zich over het om vormen van koffieshops tot hasjwinkels nog maar geen zor gen. „De gemeenteraad heeft gezegd dal het aantal koffie shops terug moet naar vijftien. Over winkels heeft de raad niets gezegd. Het is moeilijk Ie zeg- gen hoe het probleem zich in de toekomst zal manifesteren." Op één categorie winkels heeft de gemeente wel invloed: de avondwinkels. Die hebben net als café's een vergunning nodig. Leiden zal van die in vloed gebruik maken, zei Goe koon tegen de commissie, „Ik denk niet dat wij als college een hasjavondwinkel zullen toe Informeer naar on/c 27.50 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Vliegtickets. Je regelt 't op het 46. tel. 071 - 132390 postkantoor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9