Bosniërs blij met besluit Amerikanen Britse autokentekens in de aanbieding Buitenland Kohl sluit formatie nieuwe regering af Bezoek Claes aan Nederlanders AIDS-test verplicht voor buitenlanders in Rusland Eerbetoon aan gevallenen Zwitsers referendum over verkoop drugs Gambia weer rustig na mislukte staatsgreep Iberia op rand van de afgrond "Mij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 BBC verklaart koningin-moeder dood londen De BBC heeft gisteren per ongeluk het bericht ver spreid dat de 94-jarige Queen Mother. de moeder van koningin Elizabeth, overleden is. Het bericht een testtekst verscheen 30 seconden op Ceefax, de Britse teletekst. Met het schaamrood op de kaken verontschuldigde een BBC-woordvoerder zich voor het incident. Een zegsman van de Queen Mum reageerde laco niek op het incident. „Het spijt mij te horen dat het leven van de koningin-moeder afhangt van een computerfout", zei hij la chend. De koningin-moeder is nog springlevend, al kan ze mor gen vanwege een voetblessure voor het eerst sinds 1959 niet deelnemen aan de herdenking van de gevallenen. Ontslag wegens vreemdelingenhaat bonn» In Duitsland kan een werknemer die op zijn werk racis me en vreemdelingenhaat propageert op staande voet worden ontslagen. Dit heeft een rechtbank voor arbeidsgeschillen in Hamm gisteren bepaald. De rechter gaf de directie van Miele in Gütersloh gelijk dat zij in juli 1993 een werknemer met directe ingang heeft ontslagen. De man had publiekelijk zijn sympathie getoond voor neonazi's. Na de brandstichting in Solingen waar bij vijf Turken omkwamen, had hij tegen zijn collega's geroepen: „Daar moeten ze mee doorgaan." De rechtbank stelde dat het onmogelijk is zo'n werknemer te handhaven in een gemeen schap waar tal van buitenlanders in dienst zijn. Kazachstan mag miljard dollar lenen Washington De Wereldbank is bereid Kazachstan een lening van een miljard dollar te verstrekken. Het Russische persbureau Interfax meldde vrijdag dat Wereldbank-president Lewis Pres ton, op bezoek in Kazachstan, heeft gezegd dat het geld kan worden gebruikt voor hervormingen in de industrie, de land bouw en de sociale sector. Ook oliewinning en openbaar vervoer in de steden worden ermee gefinancierd. Opnieuw tekort op begroting Vaticaan Vaticaanstad» De begroting van het Vaticaan zal voor 1995 op nieuw een groot tekort vertonen, nadat het vorig boekjaar voor het eerst in bijna een kwart eeuw met een klein overschot kon worden afgesloten. Kardinaal Edmund Szoka, verantwoordelijk voor de financiën van de Heilige Stoel, berichtte gisteren dat voor volgend jaar een tekort van 35 miljard lire (ongeveer 35 miljoen gulden) voorzien is. De totale uitgaven van het Vaticaan bedragen ruim 280 miljard lire (280 miljoen gulden). EU opent anti-fraudelijn brussel De Europese Commissie heeft gisteren een speciale te lefoonlijn geopend waar particulieren fraude met gemeen schapsgelden kunnen melden. Ze heeft ook plannen in de maak om tipgevers te belonen als hun informatie leidt tot opsporing van grootschalig bedrog. Voorstellen om hiervoor zo'n 425.000 gulden per jaar uit te trekken moeten nog het fiat krijgen van de ministers van justitie van de lidstaten. Het (gratis) nummer voor Nederland is06-022-4595. Berlusconi stelt vertrouwenskwestie rome» De Italiaanse premier Silvio Berlusconi wil dat de hoofd lijnen van zijn begroting ongeschonden door het parlement ko men. Wijzen de parlementsleden maandag onderdelen ervan af, dan zal hij dat beschouwen als een motie van wantrouwen, zo kondigde hij gisteren aan. Volgens de minister voor parlemen taire betrekkingen, Giuliano Ferraro, gaat het de premier met name om het generaal pardon voor mensen die veroordeeld zijn wegens het overtreden van regels in de bouw en de hervormin gen van de pensioenen. Op dit voorstel zijn al 250 amendemen ten ingediend. Vluchtelingen verhuisd naar Kosovo i plan c Servische vluchtelingen zich te laten vestigen in de provincie Kosovo om overbevolking van de vluchtelingenkampen tegen te gaan. Het is vrijwel zeker dat er etnische spanningen zullen onstaan met de Albanese meerder heid in Kosovo als het plan ten uitvoer wordt gebracht. Volgens het onafhankelijke Servische dagblad Borba worden 100.000 tot een half miljoen vluchtelingen uit Kroatië en Bosnië naar Koso vo verplaatst. Servië heeft herhaaldelijk geprobeerd om Serviers ertoe te bewegen zich in Kosovo te vestigen om de etnische sa menstelling van de bevolking te wijzigen. Sinn Fein veroordeelt aanslag Belfast Sinn Fein heeft gisteren geprobeerd de politieke schade van een roofoverval waarbij een postbeambte omkwam, zoveel mogelijk te beperken. Pat Doherty, vice-voorzitter van de poli tieke arm van de IRA, veroordeelde de roofoverval die aan de IRA wordt toegeschreven. „Het was verkeerd en had niet mogen gebeurenzo zei hij. Doherty is ervan overtuigd dat de roof overval niet door IRA-guerrilla's is gepleegd en dat de verzets groep zich houdt aan het ^taakt-het-vuren dat op 31 augustus van kracht werd. Angola staakt offensief tegen Huambo luanda Het regeringsleger van Angola heeft gisteren zijn offen sief tegen het Unita-bolwerk in Huambo gestaakt, zo heeft de Angolese staatsradio bericht. De beëindiging van de vijandelijk heden moet de rebellen bewegen een vredesovereenkomst te te kenen die een einde moet maken aan de 19 jaar oude burger oorlog in het land. Bijzonderheden van het staakt-het-vuren wa ren niet bekend. Unita-leider Savimbi is op de vlucht. Over zijn verblijfplaats is niets bekend. Programma maandag bekend correspondent De drie Duitse regeringspartijen CDU, CSU en FDP hebben gis teren de onderhandelingen over de voortzetting van hun coalitie afgerond. Na negen onderhandelings- dagen, een na-oorlogs record, zijn de partijen het eens gewor den over een akkoord, dat de basis moet worden van het ka binetsbeleid voor de komende vier jaar. Het 50-pagina's tellende pro gramma wordt maandag door bondskanselier Kohl (CDU) en zijn collega-partijleiders Waigel (CSU) en Kinkel (FDP) gepre senteerd. Vandaag en morgen worden gebruikt voor 'verfijnin gen' van de tekst. Dinsdagoch tend staat vervolgens de herver kiezing van bondskanselier Kohl op de agenda. 1 loewel de partijen ook giste ren weinig mededeelzaam wa ren over de inhoud van het ak koord, zijn de hoofdlijnen wel bekend. Centraal staan de be strijding van de werkloosheid gdringen van de rol NAVO blijft toezicht houden op wapenembargo De Bosnische moslims en Kroaten zijn blij met het Ame rikaanse besluit om vanaf vandaag geen toezicht meer te houden op het wapenembargo tegen Bosnië en Kroatië. President Clinton heeft de drie Amerikaanse oorlogs schepen en enkele Orion-patrouillevliegtuigen opdracht gegeven zich uit het gebied voor de Dalmatische kust te rug te trekken. beheerst. Het besluit wordt ech ter ook door veel Democraten gesteund. Het Amerikaanse par lement is niet langer bereid geld te fourneren voor de Ameri kaanse operaties op en boven de Adriatische Zee zolang de Bosnische Serviërs blijven wei geren het internationale vredes plan te accepteren. De laatsten zouden daarbij grote delen van door hen veroverd gebied moe ten opgeven. Clintons beslissing wordt hem in Europa niet in dank af genomen. De Europese NAVO- bondgenoten zijn tegen ophef fing van het embargo, niet in de laatste plaats omdat ze VN-sol- daten in Bosnië-Hercegovina hebben. De VS hebben geen grondtroepen in dit gebied. NAVO-functionarissen zeiden gisteren in Brussel dat er offi cieel van een conflict tussen de VS en de Europese partners geen sprake is. Ze probeerden de gevolgen van het Amerikaanse besluit te De Bosnische premier Salajdzic sprak van 'een groeiend besef dat er in de oorlog een slachtof fer en een agressor is'. De rest van de wereld reageerde aan merkelijk minder opgetogen. Gevreesd wordt dat de vijande lijkheden zich zullen uitbreiden, al hebben de Bosnische rege ringsleger reeds de beschikking over veel wapens die langs an dere wegen het land zijn bin nengesmokkeld. Klein-Joegoslavië meent dat Washington nu duidelijk partij heeft gekozen en een 'een slecht voorbeeld stelt tegenover ande re landen'. De Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic noemde het Amerikaanse be sluit „eerlijk en oprecht", omdat duidelijk is aan welke kant Was hington staat. Clinton, een Democraat, heeft zijn beslissing genomen onder zware druk van het Congres, dat nu door Republikeinen wordt van de overheid, de 'slanke staat'. Verder hebben de partij en zich onder meer verplicht tot het terugbrengen van het over- heidsbeslag op de economie en de bestrijding van de criminali teit. Op het gebied van het bui tenlandse beleid blijft men op vertrouwde paden: versterking en verdieping van de EU, steun aan de NAVO en instensievere samenwerking met de Oost- europese buurstaten. Over de samenstelling van het kabinet bewaarde men gister avond het stilzwijgen. Pas na de herverkiezing van Kohl zal deze zaak aan de orde komen, maar de bondskanselier heeft zich al uitgesproken voor verjonging van zijn regering en inkrimping - van het aantal portefeuilles. De belangrijkste posten blij ven echter zo goed als zeker in handen van de zelfde personen: Kohl (kanselier). Waigel (financien) en Kinkel (buiten landse zaken). De positie van minister van economische za ken Rexrodt (FDP) is nog on duidelijk. Hij wordt mogelijk vervangen door zijn fractievoor zitter, Solms. bagatelliseren. Als de Ameri kaanse marine op de Adriati sche Zee schepen met wapens doorlaat, aldus NAVO-kringen, kunnen Europese fregatten nog altijd het gat dichten. Willy Claes. de secretaris-generaal van de Navo, liet weten dat on geacht het Amerikaanse besluit de Alliantie zal blijven toezien op de naleving van alle embar go's tegen voormalig Joegosla vië. Behalve het wapenembargo tegen de moslims loopt er ook een economisch embargo tegen Servië en Montenegro. In de ko mende dagen zal worden nage gaan in hoeverre aanpassingen nodig zijn 'om alle onze missies goed en soepel' te laten verlo pen, aldus Claes. Talloze lidstaten laakten het Amerikaanse besluit openlijk. De Britse minister van buiten landse zaken Hurd noemde het 'verontrustend'. De Franse mi nister Juppé zei 'zeer bezorgd te zijn over deze ontwikkeling'. Bij de Westeuropese Unie (WEU) in Brussel, die ook op de Adria tische Zee controleert, waar schuwde scheidend secretaris generaal Van Eekelen voor tweedracht tussen de VS en de Europese bondgenoten De Europese Commissie is niet verrast door de Amerikaan se stap maar acht haar niet op portuun, aldus een woordvoer- villafranca De Koninklijke Luchtmacht gaat er vanuit dat zij ook na april een bijdrage blijft leveren aan de NAVO-acties boven Bosnië, al is dat wel licht in afgeslankte vorm. Er liggen plannen gereed voor een gezamenlijk optreden met de Belgische luchtmacht, waaraan het parlement in Brussel zijn goedkeuring nog moet geven. Die plannen gaan in hun huidige vorm niet uit van een gehele terugtrek king van het Nederlandse detachement uit de ope ratie Deny Flight. Generaal-majoor Van den Burg, directeur opera- tiën van de Koninklijke Luchtmacht heeft dit giste ren gezegd op de Italiaanse vliegbasis Villafranca. Van den Brug was daar In verband met een blik sembezoek van de nieuwe Navo-topman Claes (midden) en de hoogste NAVO-militair in Europa, de Amerikaanse generaal Joulwan. Nederland doet sinds april '93 met een squadron F 16-gevechtsvliegtuigen (18 toestellen, 300 man personeel) mee aan de NAVO-operatie. Die is er op gericht het vliegverbod boven Bosnië te handhaven en zonodig vanuit de lucht steun te^geven aan de VN-grondtroepen en de bevolking in beschermde gebieden. FOTt RAYMi WDRUTTMG den nië. De Spanjaarden kregen gis- zijn verschillende doden i Broek. Spanje gaf zijn circa teren in Mostar te maken met wonden gevallen. 1.200 blauwhelmen opdracht beschietingen door Serviërs, zich voor te bereiden op een Onder de burgerbevolking van eventuele terugtrekking uit Bos- de door de EU bestuurde stad De Zwitsers mogen zich bin nenkort in een referendum uit spreken over de vraag pf de overheid heroïne mag verkopen aan drugverslaafden. Een da tum voor de volksraadpleging is nog niet vastgesteld. Een 'werk groep voor het legaliseren van verdovende middelen' heeft de ze week' een verzoek voor het referendum ingediend. Het is ondertekend door 107.000 Zwit sers. Volgens de Zwitserse wet zijn 100.000 handtekeningen genoeg voor een referendum. In het voorjaar had een groep met tegengestelde doelen de li miet van 100.000 handtekenin gen overschreden. Deze groep, met als naam Jeugd zonder drugs, streeft naar het uitban nen van verdovende middelen en een straf ontmoedigingsbe leid door de overheid. De op vatting van de regering in Bern over dit thema is nog niet dui delijk. Met het referendum stemt Zwitserland als eerste land ter wereld over globale, .1..,,, de slaat beheerste afgifte van harddrugs. De werkgroep voor legalisering van harddrugs wil niet alleen de aanschaf, het be zit, het kweken en de consump tie van verdovende midddelen vrijstellen van strafvervolging, ze wil ook de staat een monop olie geven om harddrugs te ma ken en te verkopen. De werk groep vindt dat drugs moeten worden belast, net als drank of sigaretten. Daarmee zou de overheid zo'n 350 miljoen gul den per jaar incasseren. Dat geld kan weer worden gebruikt om voor afkickprojecten of voorlichting. parus Bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe in Parijs heeft de Franse president Mitterrand gisteren een krans gelegd ter herinnering aan de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog. Gisteren, Wapenstilstandsdag, werd onder andere in Frankrijk, België en de Verenigde Staten het einde van die bloedige strijd in de jaren 1914-1918 herdacht. Morgen herdenkt Groot-Brittannië de gevallenen. foto riutfr correspondent Als de voorspellingen uitkomen, zal Londen volgende maand een nieuwe attractie hebben: een Rolls-Royce waarvan het nummerbord meer waard is dan de auto zelf. Het kenteken 'luidt: Dl ANA. Hoewel Britten de naam heb ben een vermogen uit te geven aan paarden en stenen, mogen zij ook graag een duizendje of wat op tafel leggen voor een 'persoonlijk kenteken'. Een beetje John Smith bijvoorbeeld zal een klein fortuin over heb ben voor een nummerbord met de tekens 1JS, zijn initialen. Het stelt hem in staat tot aan de dood met dat nummerbord rond te toeren, want in Groot- Brittannië behoort het kenteken bij de persoon, niet bij de auto. De Britse regering heeft na eni ge decennia deze rage ook ont dekt en is nu begonnen met de uitgifte van spitsvondige num merplaten. En ten einde het te kort op de begroting zo grondig mogelijk aan te zuiveren, zullen deze platen worden verkocht via het vermaarde veilinghuis Christie's. Dl ANA is natuurlijk niet alleen bedoeld voor de tienduizenden rozen die naar deze naam luis teren. Diana is toevallig ook de roepnaam van een mevrouw die met een beetje geluk straks koningin zal zijn. Christie's schat de waarde van Dl ANA op ruim 40.000 gulden, maar het veilinghuis gaf toe dat het er een nulletje naast kon zit ten. „KI NGS (koningen) had den wij vorig jaar op ruim 27.000 gulden geraamd, maar dit nummerbord ging uiteinde lijk voor 640.000 gulden de deur uit", zei een woordvoerder. Het heeft er alle schijn van dat het veilinghuis de waarde van Dl ANA met opzet laag heeft gehouden, opdat het straks een des te betere sier kan maken. Bij een eerdere veiling bracht D1 ANE bijvoorbeeld al 57.000 gul den op. Dus Dl ANA moet een veelvoud daarvan waard zijn. De grote vraag is: wie zou er een soortgelijk bedrag voor Dl ANA willen neertellen? Prins Charles misschien, zo wordt in l-onden verondersteld. Charles zou er alles voor over hebben Dl ANA in zijn bezit te krijgen, al was het alleen maar om te voorko men dat deze numrperplaat ooit nog de straten van Londen ontsiert. Dl ANA is echter slechts een van de 80 kentekens die op 9 december bij Christie's onder de hamer komen. Naast het ge bruikelijk spul als M1 CKY (Micky) en M1 LLY (Milly), heeft de regering deze keer ook ge dacht aan hen die hun naam al tijd geheim moeten houden. Voor de anonieme spionnen van de geheime dienst MI5 is in de aanbieding: M15 SPY. „Wij verzekeren u dat er vrede zal zijn." President Jammeh van het Westafrikaan- se staatje Gambia houdt ons donderdag middag in zijn paleis voor, dat niemand eraan hoeft te twijfelen dat in zijn land rust en orde heersen. Luttele uren later breken er in kazernes gevechten uit tus sen voor- en tegenstanders van jammehs militaire bewind. De hele nacht wordt fel gevochten tussen rivaliserende groepen militairen met naar verluidt drie doden waaronder de leider van de mislukte staatsgreep, luitenant Barrow en een onbekend aantal gewonden als resultaat. Vrijdagochtend tien uur plaatselijke tijd: de rust in de kazernes is terugge keerd, horen we, en jammeh en zijn be wind zitten nog steeds in het zadel. Op straat hier in de hoofdstad Banjul is in derdaad niets ongewoons te bespeuren. Geen legervoertuigen, geen militaire uni formen. Bij een van de kazernes staat een enkele militair op wacht, een mitrailleur onder handbereik. Van onrust of gespan nen nervositeit lijkt geen sprake. Wel schijnt een zuiveringsoperatie te zijn in gezet tegen de opstandelingen, maar be vestiging valt daarvan niet te krijgen. De bevolking trekt zich niets aan van de mislukte couppoging. Ook de radio en de plaatselijke kranten maken zich niet druk. Wel Iaat de staatsradio de tweede man van de regering, luitenant Sana Sa- bally, aan het woord. Die verklaart dat het bewind de situatie volledig i Waar president Jammah zich bevindt, is intussen onbekend. Jammah maakte in juli met een coup tegen president Dawda Jawara een eind aan 29 jaar democra tisch bestuur in deze voormalig Britse kolonie. Het nieuwe bewind heeft het beste met land en bevolking voor, be zweert de 29-jarige luitenant Yahya Jam meh ons eerder in zijn paleis. Dat hij een uniform draagt, vindt hij niet relevant. „Het gaat om onze ideeën, en burgers vormen negentig procent van de rege ring", zegt hij tegen het groepje Neder landse journalisten dat op uitnodiging van reisorganisatie Aquasun in Gambia verblijft. De zonzoekers die er nu zijn, hebben van de gevechten niets gemerkt. Vandaag vertrekt Air Holland dan ook gewoon van Schiphol naar Banjul met een vliegtuig vol nieuwe toeristen. De Britse regering heeft zijn onderdanen, die jaarlijks de helft uitmaken van de naar schatting 130.000 toeristen die de stranden van Gambia bezoeken, echter aangeraden de Westafrikaanse ministaat voorlopig te mijden. of aidsvirus bij buitenlanders moet worden gedaan door Rus sische artsen. Uitzonderingen kunnen volgens de wet alleen gemaakt worden voor burgers van die landen, waarmee Rus land een verdrag heeft over de erkenning van medische attes ten. Een buitenlander moet dan wel een bewijs kunnen overleg «en. madrid afp ap Het grondpersoneel van de Spaanse luchtvaartmaatschap pij Iberia is gisteren voor de tweede keer binnen acht dagen voor 24 uur In slaldni! gegaan. Het protesteert zo tegen een sa neringsplan dat de door een de onderneming van de onder gang moet redden. De Spaanse minister Eguiaga ray (industrie) heeft in een reac tie op de staking gezegd dat Iberia zal worden ontbonden als de vakbonden en de be drijfsleiding de herstriicture ringsovercenkomst niet gauw sluiten. „Als de overeenkomst ontoereikend is dan zullen we het bedrijf ontbindenaldus de De luchtvaartmaatschappij noteerde vorig jaar een verlies van 69 miljard peseta (910 mil joen gulden) en naar verwach ting zal het verlies dit jaar 40 miljard peseta (530 miljoen gul den) bedragen. Het reddings plan voorziet in een loonsverla ging van 15 procent en het schrappen van 2.100 van de 24.476 banen Het bedrijf heeft meer dan vijf miljard gulden s< hidden. Europees ommissa ris voor het mededingingsbeleid Van Miert ver/et zich tegen nieuwe staatssteun aan Iberia. De Staatsdoema, de Tweede Kamer van het Russische parle ment. heeft gisteren ingestemd met een verplichte AIDS-test voor buitenlanders 'die Rusland bezoeken als toerist, student of om enige andere reden'. Waar nemers hebben er een hard hoofd of de wet, die nog moet worden bekrachlighd door de sneaat en de president, uitvoer baar is. In Rusland wonen behoorlijk veel buitenlanders. Als deze honderdduizenden niet-Russen moeten worden getest, raken de slecht geoutilleerde laboratoria hopeloos overbelast. Een buitenlander die in Rus land woont en niet aan een test wil meedoen, kan het land wor den uitgezet. Als een buitenlan der aan de grens van Rusland een test weigert, mag hij het land niet in. Het onderzoek naar aanwezigheid van het HIV Waaiienberq b v labrfkant Arola en overige verpiaaismqsmiddelen voor minder validen Postbus 142. 3900 AC Veenendaal. Wiltonstr 26. tel 08385-11251

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5