Vonnis kan PTT veel geld kosten j Binnenland Moeder Yolanda naar huis voor volwassenen JORI-COMFORT VOLGENS VAN TIL 1 Kabinet wil regels rond pensioenen versoepelen Manneke, Pis niet meer n.octe f75,- Bevoorrading van coffeeshop met drugs moet legaal worden van tiMïïï9ïHHi Verslagenheid Verzekeraars zien niks in voorstel voor schade 2ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 te i refe- Nederlands paar dood in Hong Kong den haag De politie van Hong Kong heeft gisteren een Neder lands echtpaar dood aangetroffen. De man was medewerker van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties (Unhcr). Volgens de politie heeft het echtpaar zelf moord gepleegd. De man lag dood op straat vlakbij de wolken krabber waar hij woonde. Op de 21ste verdieping van de flat vond de politie het lijk van de vrouw. Telegraaf/Wegener willen op de radio Apeldoorn» De Telegraaf en Wegener willen een etherfrequentie om een landelijk nieuwsprogramma uit te zenden. Ze hebben deze week een verzoek ingediend bij het ministerie van onder wijs, cultuur en wetenschappen. De bedrijven willen via de ether en de kabel nieuws-, verkeers- en actualiteitenprogramma's ver zorgen. Meer tijd om school te leiden den haag Directeuren van basisscholen met meer dan 200 leer lingen krijgen volgend schooljaar meer tijd voor hun organisato rische taken. Ze hoeven minder voor de klas te staan en krijgen vijf uur per week extra om zich met het leiden van de school be zig te houden. Voor het aantrekken van extra leerkrachten trekt staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) 33,5 miljoen gulden uit. Dat heeft zij de Tweede Kamer gisteren in een brief laten weten. Studenten bezetten PvdA-pand Groningen Ongeveer dertig boze studenten hebben gisteren het partijpand van de PvdA in Groningen bezet. De studenten eisen onder meer het aftreden van PvdA-minister Ritzen (Onderwijs). Ze zeiden gisteravond net zolang te blijven zitten totdat hun ei sen zijn ingewilligd. Pornokoning betaalt miljoen voor borg Amsterdam De Amsterdamse pornokoning die op 1 november werd aangehouden, is gistermiddag vrijgelaten nadat een borg som van een miljoen gulden was betaald. Volgens de woord voerder van de pornokoning, G. Knoop, is het de hoogste borg som die ooit in Nederland is vastgesteld, justitie verdenkt de pornokoning ervan belastingfraude te hebben gepleegd bij de invoer en distributie van pornofilms. 'Van Thijn schond zwijgplicht niet' den haag Oud-minister Van Thijn van binnenlandse zaken Jheeft met de publikatie van zijn boek niet de geheimhoudings plicht van de ministerraad geschonden. Dat zei premier Kok gis- teren. Volgens Kok geeft Van Thijn in zijn boek slechts een per soonlijk verslag van de gebeurtenissen en citeert hij niet uit de notulen van de ministerraad. Kok wilde overigens niet zeggen of bepaalde passages in het boek, zoals die over een voorgenomen aftreden van oud-premier Lubbers, waar zijn of niet. Postbode moet weer trappen klimmen Een uitspraak van de rechtbank in Den Haag kan PTT Post miljoenen guldens kosten. De rechter besloot giste ren dat de PTT vandaag de post weer moet bezorgen bij ongeveer 100.000 portiekwoningen in de hofstad. De PTT had de bestelling stopgezet omdat hij het te duur vond de postbode de trappen te laten opklimmen. De Vereni ging Eigen Huis, die samen met andere consumentenor ganisaties een kort geding had aangespannen, gaat een schadeclaim van 'enkele tientallen miljoenen' indienen. DEN HAAG GPD De rechtbank bepaalde gisteren dat de PTT de eigenaren van de portiekwoningen niet langer mag verplichten om in de geza menlijke trapopgang brieven bussen te plaatsen. De PTT moet van de rechtbank eerst veiligheidsvoorschriften maken voor dergelijke brievenbussen. Volgens Eigen Huis hebben de duizenden huiseigenaren al miljoenen guldens uitgegeven aan nieuwe brievenbussen. Die kosten gemiddeld 160 gulden per stuk. De rechtbank is van oordeel dat portiektrappen niet gebouwd zijn op het legen van een brievenbus halverwege de trap. Dat leidt volgens de recht bank tot 'gevaarlijke situaties'. Onlangs raakte een 45-jarige vrouw uit Rijswijk gewond toen zij bij het legen van de brieven bus haar evenwicht verloor en van de trap stortte. Eigen Huis is ingenomen met de uitspraak van de rechter. In de eerste plaats natuurlijk om Directeur: Wij beschouwden haar niet als vrijwilligster of hulpje vierhouten T:sc\De' moeder van Yolanda en Evelien uit de 'geruchtmakende Eper incestaffaire is giste- •f+i ren verhuisd naar een woonvoorziening #ÉV| rtWfr verhuisd naar een woonvoorziening vo'ór volwassenen met een verstandelijke Hafidicap. Zij verbleef in een ander tehuis, in Landsmeer. Dat heeft C. Hovenkamp, al gemeen directeur van de Stichting Philadel phia Voorzieningen in Vierhouten, waar binnen de tehuizen vallen, gisteren gezegd. Hovenkamp is zeer verbaasd over de le zing die de raadsman van de vrouw, 'mr. W. Prisse uit Zutphen, donderdag heeft gege- veq van de verblijfplaats van zijn cliënte. „De vrouw is vanaf het begin bij ons als pa tiënt opgevangen. De behandelaars hebben helemaal geen klachten over haar gedrag. Sterker nog. zij hebben grote twijfels over de verschrikkelijke verhalen die de vrouw in de schoenen geschoven zijn en waarvoor ze is veroordeeld", zo zegt Hovenkamp. Prisse bevestigde donderdag dat zijn cliënte, die door het Arnhemse Gerechtshof tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens seksueel misbruik van haar dochters en het plegen van illegale abortussen, als vrijwillig ster verbleef in een crisis-opvanghuis voor zwakbegaafde jongeren. Daar zou zij hand en spandiensten aan de leiding van het huis verlenen, maar wegens haar voorgeschiede nis stond ze wel onder streng toezicht. mumiiM HlllllH lijke op uiteenlopende wijze ■ii)k den haag anpbedrijfspensioenfonds. Momenteel kunnen bedrijven toestemming krijgen om een ei gen pensioenfonds op te zetten, maar dan zijn ze wel verplicht regelingen aan te bieden die minstens even goed zijn als de collectieve bedrijfstakregeling. De bewindslieden willen ook de werkterreinen van de pen sioenfondsen verruimen. Ze moeten meer vrijheid krijgen om produkten aan te bieden die zijn toegesneden op de wensen van werkgevers en werknemers op het terrein van ouderdoms-, invaliditeits- of nabestaanden pensioenen. De eis dat werkge vers 50 procent van de premie moeten betalen, komt daarbij te vervallen. Bedrijven hoeven misschien niet meer deel te nemen aan de pensioenen die hun bedrijfstak afsluit. Minister Zalm van finan ciën en staatssecretaris Lin- schoten van sociale zaken wil len die verplichting ter discussie stellen. Ze willen laten onder zoeken hoe de marktwerking in de pensioensector kan worden verbeterd. Dat blijkt uit een brief van de bewindslieden aan de Verzekeringskamer en de be langenorganisaties van pen sioenfondsen en verzekeraars. Ze vragen deze partijen hun vi sie te geven op 'het vraagstuk van de vrije concurrentie' en de verplichte deelneming in een 'de veiligheid van de geadres seerden', zegt woordvoerder F. van Loon. Maar in zijn ogen is het een gunstig bijkomend verschijnsel dat de PTT 'einde lijk op haar plaats is gezet.' PTT Post wilde gisteren niet reageren op de miljoenen claim. „Dit kan enorme conse quenties hebben, waar we ons eerst grondig op moeten bezin nen", zo liet een woordvoerder weten. PTT Post gaat niet in be roep tegen de uitspraak. Van de zes miljoen brieven bussen in Nederland voldoet ongeveer één miljoen niet aan de eisen van het Brievenbus- senbesluit uit 1988. Dat besluit geeft regels voor de afstand tot de openbare weg en het for maat van de bus. Volgens Van Loon is de eis van PTT Post ook vanuit econo misch oogpunt onredelijk. Voor de drie ton per jaar die de PTT bespaart op de Idimpartijen van de postbode, waren de 100.000 bewoners gedwongen samen 16 miljoen gulden te ii Hovenkamp: „In onze huizen wisselt de bevolking sterk, omdat het een kortdurende voorziening is. Het kan wel zijn dat er de laatste maanden alleen maar jongeren in Landsmeer hebben gewoond. Iedereen heeft in zo'n huis een taak, dus deze vrouw ook. Maar zij is door ons nooit beschouwd als vrijwilligster of hulpje." De moeder van Yolanda en Evelien wacht sinds de uitspraak van het Arnhemse hof eind deze zomer op de tenuitvoerlegging van haar straf. Inmiddels heeft haar raads man cassatie ingesteld bij de Hoge Raad. De uitspraak van de Hoge Raad wordt begin 1995 verwacht. landgraaf In navolging van Eindhoven heeft de Limburgse gemeente Landgraaf gisteren ook ver bodsborden tegen het op straat plassen geplaatst. Een fikse boete moet voorkomen dat vooral jeugdige Medewerker ministerie vindt dat Nederland niet moet zwichten amsterdam gpd Problemen rond coffeeshops zijn alleen doeltref fend aan te pakken als de bevoorrading met cannabis niet langer illegaal gebeurt. Hiervoor is het wellicht nodig dat Nederland de internationa le drugwetgeving op het gebied van cannabispro- dukten opzegt. Dit schrijft beleidsmedewerker drs. Ed. Leuw van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Docu mentatiecentrum van het ministerie van justitie op persoonlijke titel in het Algemeen Politieblad. Leuw noemt het Nederlandse drugbeleid 'prag matisch doormodderen, wat op jich een respec tabele optie lijkt bij een fundamenteel onoplos baar sociaal probleem'. Desgevraagd zegt hij dat legale bevoorrading vooral de minister van bui tenlandse zaken in problemen zal brengen. „Maar ik vind dat we niet moeten buigen voor klachten uit onder meer Frankrijk. Nederland moet zich met een bewezen succesvolle aanpak niet door het buitenland in de verdediging laten dwingen." Leuw neemt in zijn artikel stelling tegen de i-Blok, vernoemd naar de Haagse Effectenmakelaar beschuldigt KPMG van misleiding Effectenmakelaar I. Brink uit Amstelveen heeft het Neder lands Instituut van Register Ac countants (Nivra) verzocht maatregelen te nemen tegen ,1e accountantsmaatschap KPMl i en een van haar accountants. In de klacht beschuldigt hij KPMG ervan een fiat te hebben gege ven aan misleidende informatie in het jaarverslag van het Ver- mogensgroeifonds van de Post bank. Volgens Brink is in het verslag een overeenkomst met de Na tionale Investeringsbank (NIB) ten onrechte aangeduid als obligatie. Volgens de effecten handelaar gaat het om een kansovereenkomst, gebaseerd op het renteverschil tussen gul dens en peseta's. Op deze 'obligatie' ter waarde van 15 miljoen gulden hebben de aandeelhouders van het Postbank Vermogensgroeifonds volgens Brink inmiddels een verlies van 10 miljoen gulden geleden. Dit zou in het jaarver slag zijn gemaskeerd. De make laar acht de door KPMG goed gekeurde aanduiding obligatie 'zeer misleidend en wel speciaal door de gebrekkige toelichting'. De accountantsmaatschap spreekt de aantijging tegen en noemt de toelichting toereikend en 'allerminst gemaskeerd'. Vol gens een woordvoerder is de post in de jaarrekening van zeer geringe omvang, „liet betreft minder dan een half procent van de totale beleggingsporte feuille. Dat is ruim beneden de ondergrens die in het algemeen wordt gehanteerd voor een aparte toelichting." discobezoekers in het weekeinde in brievenbussen of portieken plassen. Dat het nieuwe bord niet meteen werd opgemerkt, is links op de foto zichtbaar. FOTO ANP HARRY HEUU hoofdofficier van justitie, die adviseerde het aan tal coffeeshops in Nederland tot nul terug te brengen. „Het elimineren van de shops zou bete kenen dat we er in één klap een enorme onder grondse illegale consumptiemarkt bijkrijgen. De handel in cannabis zal onvermijdelijk een meer agressief en wervend karakter krijgen en zich op straat, in portieken en rond stations gaan afspe len." Het advies van de commissie-Blok is door de top van het openbaar ministerie in Nederland overigens niet overgenomen. Wel zijn onlangs de richtlijnen voor coffeeshops herbevestigd: geen affichering, geen overlast, geen harddrugs, geen verkoop aan minderjarigen en niet meer dan 30 gram per transactie. Leuw vindt het niet tolereren van 'handelsvoor raden' in de shops onzin. „In de prakijk kunnen ze niet zonder. Geen enkele coffeeshop heeft pre cies 30 gram in voorraad. Het is alleen een ma nier om iets tegen foute zaken te doen. Tachtig procent van de coffeeshops houdt zich aan de re gels. Die andere twintig procent heeft van de po litie de laatste jaren eenvoudig te weinig aan dacht gekregen." Kok: Investering in Borssele al van vóór vergunning Een deel van de investeringen voor de modernisering van de kerncentrale in Borssele da teert van vóór de tijd dat er sprake was van een vergun ning. Dat zei premier Kok gis teren na afloop van de minis terraad. Bovendien heeft het vorige kabinet in het princi pe-besluit om die vergunning te verlenen, benadrukt dat de Kamer hierover nog zou spre ken. Volgens Kok zijn mogelijke schadeclaims van de elektrici teitsmaatschappijen (SEP) wel 'mede relevant' in de dis cussie over de toekomst van de kerncentrale. De SEP heeft al bedragen genoemd van 160 miljoen gulden. Maar Kok wees er met nadruk op dat de elektriciteitsproducenten ook zélf een risico hebben geno men door al met investerin gen te beginnen voordat het kabinet een vergunning had afgegeven. „Elke ondernemer mag zulke risico's nemen, maar men mag dan niet pro beren die op anderen af te schuiven." De premier zei niets te zien in uitstel van het besluit over hel al dan niet langer open houden van de kerncentrale in Borssele. Volgens de pre mier levert dat niets op om dat de meningen al duidelijk zijn. Vice-premier Dijkstal en de fractiewoordvoerders van PvdA; WD en CDA zagen af gelopen week dat uitstel nog als oplossing voor de politieke problemen die gerezen zijn. Dinsdag debatteert de Kamer over de toekomst van de cen trale. Di/Vnf 9°30 -818 r-r Minima besteden dit jaar weer 4 procent minder Mensen met een inkomen op of net boven het minimum heb ben dit jaar netto bijna 4 pro cent minder vrij te besteden dan vorig jaar. Die achteruit gang komt vooral door de stij ging van de woonlasten. Dat blijkt uit het jaarlijkse koop- krachtonderzoek voor minima dat de FNV gisteren heeft ge presenteerd. Om rond te komen bezuini gen veel huishoudens op de te lefoon en het openbaar vervoer. Volgens de onderzoekers zijn er ook aanwijzingen dat mensen op eerste levensbehoeften als eten en drinken beknibbelen. Vooral (echt)paren met kin deren zitten zwaar in de proble men. Zij hebben minder spaar geld en meer schulden. De voorgestelde bezuinigingen op de kinderbijslag zullen voor hen funest zijn, zo verwacht de FNV. Voorts constateert zii dat steeds meer minima afhankelijk lijken te worden van steun van der den. Ruim 30 procent krijgt af en toe wat toegestopt. urk De zoekactie van 68 Urker viskotters naar de vermiste kapitein van de Larissa is gistermiddag gestaakt. Tot hun grote teleurstelling hebben de schippers het lichaam van de kapitein niet gevon den. De kapitein verdween maandagavond toen zijn kotter werd overvaren door een bulkcarrier. De stoffelijke overschotten van zijn vijf mede-opvaren den werden dinsdagmiddag door marineduikers gevonden. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD Raad wil vergoeding voor elk slachtoffer Hoofdlijn uit het voorstel is dat alle slachtoffers een schade vergoeding ontvangen van de tegenpartij, behalve diegenen die duidelijk zelf schuld dragen voor het ongeval. De schuld vraag moet binnen een termijn van twee maanden duidelijk zijn. Lukt dat niet, dan krijgen beide partijen een volledige schadevergoeding van eikaars verzekeraars. De Raad vindt dat dit systeem niet alleen moet gelden voor automobilisten, maar ook voor kwetsbare groepen als fietsers en voetgangers. Nu zijn auto mobilisten altijd tenminste voor de helft aansprakelijk. Volgens de verzekeraars no digt het voorstel van de Raad uit lot fraude. Ook de WA-verzeker- de kan dan immers aanspraak maken op vergoeding van zijn schade. Het gevolg kan zijn dat de verzekerde de toedracht van een aanrijding bewust onduide lijk gaat omschrijven. Complex, duur, onvoorspelbaar en onnodig, zo oordeelde het Verbond van Verzekeraars giste ren over het advieskan de Raad voor de Verkeersveiligheid over schadevergoeding bij verkeers ongevallen. De Raad vindt dat een ver keersslachtoffer binnen twee maanden schadeloos moet wor den gesteld door de tegenpartij. Alleen als het slachtoffer het on geval duidelijk zelf heeft veroor zaakt, ontvangt hij niets. Het advies is uitgebracht aan het ministerie van verkeer en wa terstaat. Op dit moment ontvangt een verkeersslachtoffer alleen een vergoeding van de tegenpartij als diens schuld kan worden aangetoond. Dat is een moeilijk en tijdrovend karwei. Om sle pende kwesties te voorkomen, wil de Raad het hele stelsel van aansprakelijkheid ingrijpend veranderen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3