Afscheid van een buitenbeentje Huwelijk rijmt op gruwelijk ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Denkwijzer Ondanks haar tweehonderd toernooi-overwinningen waarvan negen op Wimbledon is Martina Navratilova altijd een beetje de 'outcast' van het vrouwentennis geweest. Niet in de laatste plaats omdat ze eerlijk uitkwam voor haar homoseksuele geaardheid. Volgende week neemt ze afscheid en vanaf dan zal het vrouwentennis weereen beetje stiller en saaier worden. Martina Navratilova: 'Het vrouwentennis staat op een tiveesprong' edstrijd Een finale op Wimbledon, 1978. Chris Everf-Martina Navratilova. Op het centre-court valt tussen twee punten door een korte stilte, zoals altijd. Men kan een speld horen vallen als Navrati lova wil gaan serveren. Opeens is daar een man op de tribune, voor iedereen duidelijk hoorbaar. „Kom op Chrissie, zorg en het een echte vrouw is die deze w wint." Als een mes snijdt de kreet door de ziel van Martina Navratilova. Ze is nog maar 21 en voelt zich plotseling heel alleen in het stadion waar 12.000 mensen zitten. Het incident zal zijn schaduw ver vooruit werpen. Afgelopen zomer was het precies zestien jaar geleden dat ze op zo'n pijnlijke manier werd gediscrimineerd. Op zaterdag 2 juli jongstleden speelde ze haar twaalfde finale in Londen. Het moest haar tiende titel worden, maar Conchita Martinez stak er een stokje voor. Navratilova verloor en Wimbledon koos massaal de kant van de verliezer. „Alleen als ik win, kom ik in '95 terug," had ze gezegd. Op de tribunes werd een traan weggepinkt. Navratilova plukte een paar sprieten van het heilige gras, kuste ze en stopte ze in haar broekzak. Daarna ging ze onder de Royal Box door en zwaaide. Voor het laatst. Het is de loopbaan van Martina Navratilo va in een notedop. Van afkeer tot afgod. Eerst verketterd en later liefdevol in de armen ge sloten. Ze was een verschoppeling toen ze in de jaren zeventig naar buiten trad als les bienne. Een slachtoffer van het laatste taboe in de conservatieve sportwereld. Veel later zou ze worden geaccepteerd zoals ze was en werd ze zelfs een boegbeeld. Voor de homo scene en voor het vrouwentennis. Connors Weer verliest de tennissport een persoon die het spel kleur gaf. Na Jimmy Connors en John McEnroe haakt er opnieuw een routi nier af, die het spel op late leeftijd nog altijd meer attractie gaf dan de jonkies. En weer is het een linkshander. Misschien geen toeval. Het gat dat de geboren en gevluchte Tsje chische achterlaat, is niet op te vullen. Niet door Graf, niet door Pierce en niet door San chez, Martinez en hoe ze allemaal ook mo gen heten. Ook niet door Monica Seles als ze nog eens terug komt. En al helemaal niet door Jennifer Capriati. „Een meid die nog nooit een Grand Slam-titel won, maar finan cieel wel al binnen is", aldus Navratilova, die zelf achttien grote prijzen pakte, waarvan ne gen op Wimbledon, vier op de US Open, drie bij de Australian Open en twee op Roland Navratilova wenst het tennis veel succes en dat zal deze sport, die toch al zo tobt met z'n imago, nodig hebben. „Het vrouwentennis staat misschien niet aan de afgrond, maar wel op een tweesprong. Het is allemaal niet meer wat het geweest is." Hingis, het nieuwe 14-jarige kindsterretje, dat door haar moeder is genoemd naar de te rugtredende vedette, zou het wel leuk heb ben gevonden. Maar Navratilova kijkt niet uit naar zo'n ontmoeting. Ze liet een jaar gele den al weten dat ze zelf een dochter van 14 zou verbieden om deel te nemen aan prof- Hingis Het zal er dus noi Martina tegen de i Volgende week neemt Navratilova afscheid tijdens de Masters in New York. Maar in feite was haar laatste echte optreden Wimbledon 1994, want wat hoorden we daarna nog van haar? En bovendien: een tennisster met een beetje gevoel voor sentimenten neemt af scheid in stijl. Dus op Wimbledon, het heilige der heiligen. De laatste jaren werd ze een beetje emotio neel bij het betreden van de 'groene kathe draal'. Een dag voor de opening van The Championships liep ze altijd even het centre- court op. Dan was ze minutenlang in gepeins verzonken. Dan kwamen alle herinneringen en de mooiste lagen hier weer naar bo ven. Ze maakte van die jaarlijkse 'reflectie' een traditie. Nastase In 1973 debuteerde ze aan de Church Road. Het lijkt een eeuwigheid geleden. Steffi Graf was net vier jaar geworden. Het was de tijd van Ilie Nastase en Margaret Court, de num mers een van de plaatsingslijsten. De Borg- mania moest nog beginnen. Martina Navratilova kwam uit Praag, waar ze op 18 oktober 1956 werd geboren. Als kind zag ze de tanks van het rode leger door de stad rollen. Ze heette toen nog Martina Su- bertova. Vader Kamil Subertova pleegde zelf moord toen zijn dochter negen jaar was. Ze was toen al een enorm talent en werd ge traind door Vera Sukova (de moeder van de nu nog actieve Helena Sukova) die in '62 Wimbledon-finaiistwas. Toen ze voor het eerst naar het Westen ging om zich te melen met de toppers ging er een nieuwe wereld voor haar open. „Het was net alsof ik voor een etalage van een speel goedwinkel stond, zonder dat ik iets mocht kopen." Dat veranderde snel. Toen ze in 1975 naar de States vertrok werd ze snel een 'Amerikaanse' al zou ze pas in 1981 haar pas poort krijgen. „Ik Big Mac'-de door de Vere nigde Staten," zei ze ooit over haar ren die ze sleet buiten het Oostblok. Links Ze kwam in contact met basketbalster Nancy Lieberman en de feministische schrijfster Ri ta Mae Brown, die Navratilova tot een aan hanger van Greenpeace maakte. De Amerika nen hadden het snel door: ze was niet alleen op de baan links, ook politiek gezien. Dat was allemaal nog tot daaraantoe. Maar i een onbewaakt ogenblik zei dat ze 'liever met een vrouw dan met een man' wilde slapen, helemaal een outcast geworden. Haar samenwerking met de transseksueel Renee (geboren Ralph) Richards, die als dië- sseuse en coach optrad, gooide nqg wat olie op het vuur. Het kwam zo ver dat Gabriela Sabatini tijdens een toernooi wei gerde om de kleedkamer met Navratilova te delen. En ouders van aanstormende talenten hielden hun onbedorven kinderen zelfs extra in de gaten. De dubbelpartners van Navrati lova, onder wie Betty Stöve, lachten er om. Ze zou de meest prominente lesbische sportvrouw ter wereld worden, maar in het tijdperk van golden girl Chrissie Evert moest ze natuurlijk niet op al te veel populariteit re kenen. De Engelse krant The Independent schreef dat 'Chrissie altijd vrijers heeft, waar Navratilova slechts kan bogen op een nest vol lesbische vrouwen'. Navratilova liet de 'love' graag aan Evert, zij pakte liever de grote prijzen. Van de vijf Wimbledon-finales die ze tegen haar rivaal speelde, verloor ze er niet een. En ze pikte later ook nog eens het record van Evert, die met 157 toemooi-overwinnin- gen de eeuwige ranglijst aanvoerde, af. Na vratilova staat nu op 167 en daar zal het wel bij blijven. Sportief gezien een prachtig resul taat. Twintig miljoen Financieel deed ze het natuurlijk ook niet verkeerd. Dat kan ook niet anders voor een topspeelster die twee tennisgeneraties over leefde en 22 jaar meedeed. Haar prijzengeld in al die jaren liep op tot ruim 20 miljoen Amerikaanse dollars. Dat ze vanwege haar seksuele geaardheid grote reclame-contrac ten misliep („Dat heeft me zeker miljoenen gescheeld.") hoefde ze niet te betreuren. Er was een periode Evert en er kwam een periode Graf. Maar was het niet gewoon één lange periode Martina Navratilova? „Ik heb me altijd aangepast aan de ontwikkelingen," zei ze een keer op een persconferentie van Wimbledon. „Ik ben nooit bang geweest om te experimenteren in mijn spel. Jammer ge noeg zijn er weinig speelsters die durven aan te vallen op de baan. Vrijwel iedereen blijft tegenwoordig hangen op de baseline. In de laatste toernooien die ze speelde, merkte de routinier dat haar aanvallende spelletje niet meer zo soepel liep. Het kost kracht en men moet er snel voor zijn. En als de 40 nadert gaat alles juist wat minder. „Daarom moet ik gewoon stoppen, ik trek het niet meer." Ze zocht altijd de aanval, het gevecht. Op de baan en erbuiten. Ze moest vaak wel, om dat ze van alle kanten werd bestookt. Vooral haar privé-leven lag geregeld op straat. „Om dat ik altijd in een glazen huis woon." Toen haar vriendin Judy Nelson jaren geleden na de scheiding met de tennisster een rechtzaak aanspande, smulde de hele wereld mee van de dans om de miljoenen. Het samenlevings contract zou ooit op video zijn vastgelegd en nu beschuldigde Navratilova haar ex-vrien- din ervan dat ze een multi-miljonair wilde uitkleden. Een journalist schreef dat het ge heel zou moeten worden verfilmd onder de titel 'Sex, lies and videotapes II' Boegbeeld Martina Navratilova begon zich de laatste ja ren steeds nadrukkelijker te manifesteren als boegbeeld van de homobeweging en viel in haar eigen land zelfs Bill Clinton aan op ho mo-onvriendelijke wetgeving. Ze liep marsen mee van de homobeweging en speechte op bijeenkomsten. Als vooraanstaande sport vrouw werd ze de patron van de Gay Olympics. In het blad Gay Times vroeg ze zich cynisch af of ze net zo'n heldenrol als Magie Johnson zou krijgen als ze zou verklaren dat ze AIDS had. In een recentelijk geschreven boek een thriller getiteld The Total Zone vertelt ze het relaas over een tienermeisje dat uit een trainingskamp ontsnapt. Er duiken geen be kende namen op. „Maar de personages zijn ontleend aan de tenniswereld," zegt 'schrijf ster' Navratilova. Na de Masters zal ze voorlopig even uit de schijnwerpers blijven. „De eerste jaren ver wacht ik niet veel te doen. Maar daarna kom ik misschien terug in een andere rol in de tenniswereld. Wat ik zal missen de komende tijd zijn de finalewedstrijden, maar dan be doel ik wel de grote finales." „Ik mijn jonge jaren moest ik opboksen te gen speelsters die tussen de 25 en 32 waren. Nu is Steffi Graf met haar 25 al een oudje. Het vrouwentennis gaat na mijn afscheid ge woon door als het sprookje van Steffi en de zeven dwergen," zei ze onlangs. Met haar onafscheidelijke schoothondje Killer Dog koosnaam K.D. kan ze voor lopig rustig achterover leunen in haar huis in Aspen. Ze heeft zich wel eens laten ontvallen dat ze een kind wil na haar tennisloopbaan. En de Italiaanse gynaecoloog Severino An- tinori zou daarbij moeten helpen door mid del van kunstmatige bevruchting, ledereen houdt het op een grap, maar misschien doet ze het gewoon. Over twintig jaar kan er weer een Martina Navratilova zijn. „Zo sprak een vrouw tot mij: Zeker, ik brak het huwelijk, maar eerst brak het huwelijk mij!." Deze ene zin, afkom stig uit het geschrift 'Von alten und neuen Tafeln' van de duitse dichter-filosoof Friedrich Nietzsche, zegt het ei genlijk allemaal al. Scheiding is in de meeste gevallen niets anders dan breukbevestiging, niets meer dan een formele bevestiging van een allang aanwezige realiteit. Nietzsche's zin zegt ook dat die realiteit vaak een zeer wrede, mensen kapotmakende is. De Nederlandse dich ter Adriaan Roland Holst heeft dat in ieder huwelijk slui merend potentieel aan wreedheid ooit op de volgende wijze cynische wijze verwoord: „Het geeft te denken dat huwelijk alleen rijmt op 'gruwelijk' en 'afschuwelijk'." In 1992 werd er in ons land over een kleine 94.000 paren de hu welijks- en over ruim 30.000 de scheidingsformule uitgesproken. Onder de stellen die huwden, za ten er ongeveer 16.000 (of zo'n 17%) waarvan een of beide part ners het al minstens een keer eerder met een huwelijk gepro beerd hadden. En dat niet voor even, maar vaak vele jaren lang. De duur van het voorafgaande huwelijk was gemiddeld 12 jaar! Tegen die achtergrond zijn twee bevindingen uit recent onder zoek opmerkelijk. De eerste is dat, als we afgaan op wat (ex)partners daar zelf over zeg gen, een meerderheid van die eerdere huwelijken lange tijd goed is geweest, dat er vaak ja renlang sprake was van een lief devolle relatie. De tweede op merkelijke bevinding is, dat een aanzienlijke groep (ex)partners (schattingen variëren van 20- 40%) aangeeft al op het moment van de eerdere huwelijkssluiting de nodige twijfels te hebben ge koesterd over 'moet ik het nou wel of niet doen?'. De eerste be vinding roept de vraag op: waar om gaat wat goed is op een gege ven moment toch verloren? De tweede bevinding roept de vraag op: „waarom toch getrouwd als je twijfelt?" Wat het laatste betreft, in het algemeen zijn het vaker de vrouwen dan de mannen die vooraf al twijfelen. Het zijn ook vaker vrouwen die signaleren dat wat lange tijd een bevredigende relatie lijkt te zijn geweest, lang zamerhand in het slop dreigt te raken. Maar ze hebben vaak gro te moeite om die boodschap bij hun partner over te krijgen. Een duidelijk voorbeeld daarvan therapiegroep, laat ik hem Joop noemen, die tijdens een bijeen komst een keer op de volgende manier uitpakte: „Mijn vrouw zegt dat, tenzij ik verander, zij een scheiding wil. Ze zegt dat we al tijdenlang langs elkaar heen leven. Terwijl ik op dat punt echt mijn uiterste best doe. Maar het lijkt wel alsof het nooit genoeg is voor haar. Ik probeer een goed' echtgenoot te zijn, een goede va der, .ik sloof me uit zodat we ons een beetje luxe kunnen veroorlo ven, maar ik weet het nou echt niet meer." Verschillende andere mannen uit de groep herkenden zich blijk baar in dit beeld. Een van hen drukte dat als volgt uit: „Mijn stemming gaat op en neer met die van mijn vrouw. Als ze zegt dat ze van mij houdt, als ze me lief behandelt, voel ik me ge woon goed. Een paar lieve woor den, af en toe wat goeie seks, en ik ben gelukkig. Maar als ze me bekritiseert, daar kan ik absoluut niet tegen, dan voel ik me hope loos. Ik doe dan echt alles om haar uit die stemming te krijgen, zelfs als ik er absoluut geen zin in heb." Wat deze mannen, zonder zich daar nog duidelijk bewust van te zijn, in wezen op tafel leg den was het feit dat ze wel een verschrikkelijke hoop verwacht ten van de 'centrale'.persoon in hun leven. Voor de meeste ge huwde mannen geldt dat ze van die ene persoon, hun vrouw, ver wachten dat ze hun beste vriend is, hun exclusieve minnares, de moeder van hun kinderen, hun belangrijkste bron van emotione le steun, de planner van hun so ciale activiteiten, de verbindings officier met hun (schoonfami lies, en de manager van hun ge zinshuishouden. Bovendien, ook als mannen zelf een deel van de huishoudelijke taken voor hun rekening nemen, dan nog ver wachten ze van dezelfde vrouw dat ze het voornaamste aan spreekpunt is voor schoonma ken, koken, en opvoeden. Zelfs als wouwen een baan hebben, zo blijkt uit een onderzoek - uitge voerd in een aantal 'westerse' landen en gepubliceerd in Arlie Hochschild's boek The Second Shift (De tweede ploegendienst!) - doen ze gemiddeld per week 15 uur meer huishoudelijk werk dan hun partners. Geen enkel teamverband, en een huwelijksrelatie is in wezen niet anders dan een teamverband, kan een dergelijke ongelijkheid in verwachtingen en taken voor lange tijd verdragen zonder dat het begint te kraken, zonder dat een van de teamleden begint te protesteren en klachten te uiten. Klachten die in wezen aanklach ten zijn. De reacties van veel mannen op deze aanklachten ondermijnen de relatie vaak al leen maar verder, en blijken bij nader onderzoek vrijwel altijd een directe weerspiegeling van het man-vTouw patroon dat ze in hun gezin van herkomst hebben meegemaakt. Er is een groep mannen, zoals de eerder gegeven voorbeelden, die iedere keer van boosheid van hun partner zo schrikt, dat ze tot het uiterste zullen gaan om haar weer gunstig te stemmen. Dit ty pe man is opgegroeid met het idee dat de beste manier om te overleven is: een vrouw te vinden en vervolgens al het mogelijke te doen om haar gelukkig te maken Zijn primaire levenshouding is de goedkeuring van zijn partner te vervverven door zich constant naar haar wensen en behoeften te richten. Omdat hij moeite heeft uit te maken wat hij nou zelf precies voelt en wil, gaat hij af op wat zijn wouw hem op dit punt aangeeft. Hoe hij zich over zichzelf voelt, hangt af van hoe zij gevoelsmatig tegenover hem staat. Zijn grootste angst is ver lies van haar liefde en waarde ring. Daarom is het voor hem ook niet of nauwelijks mogelijk openlijk boos op haar te worden of dingen met haar uit te spreken of uit te vechten. Zij is, om zo t zeggen, zowel zijn emotionele VW als zijn KEMA-keur. Voor haar betekent het dat zij altijd de sterkste van de twee moet zijn, de eind-verantwoordelijkheid voor alles draagt, en die ongelijk heid kan haar en de relatie op dén duur lèlijk opbreken. Hét andere fékctiepatróóri Is dat van de man die zich emo tioneel terugtrekt vanwege een fundamenteel onvermogen om een emotioneel-intieme relatie met een wouw aan te gaan. Zijn primaire levenshouding is succes en zelfwaardering te zoeken in zijn werk of in andere 'manne- lijk-competitieve' activiteiten buitenshuis. Hij leidt een dubbel leven: op zijn werk actief en be trokken, thuis passief, afstande lijk, niet betrokken. Hij benut thuis vooral als een 'tankstation'. Hij heeft een hekel aan de vragen van zijn partner naar meer emo tionele beschikbaarheid, voor haar, voor de kinderen, voor an dere familieleden. Het derde reactiepatroon is dat van de man die op de machts- toer gaat. Door middel van zijn fysieke kracht, zijn grotere kennis van bepaalde zaken, van zijn geld of om haar gewoon buiten belangrijke beslissingen houden, probeert hij de relatie aan zijn persoonlijke behoeften onderge schikt te maken en te houden. Het zijn de mannen die van jongsaf aan geleerd hebben dat mannen superieur zijn aan vrou wen, datje 'de vrouwen hun plaats moet laten weten', en dat je haar gewoon regelmatig moet verbieden te zeuren of moet dreigen dat als ze niet ophoudt je... Het is ook de man die werke lijk meent dat de drie voornaam ste dingen in deze wereld zijn: seks, geld en macht. Op de levensbeschrijving van alle drie type mannen is van toepassing wat Annie Romein- Verschoor in haar Vrouwenwijs heid zo mooi onder woorden bracht: „Nergens ben ik een zin netje tegengekomen dat getuigt van de warmte, van de vertede ring, van een zich verplaatsten in, zich aanpassen aan de verlan gens en de tobberijen van de an der, de met toegeeflijkheid aan vaarde hebbelijkheden die in een lang huwelijk zo kunnen binden, Volgende week zal de rubriek 'Denkwijzer' niet in het Zater- dagsBijvoegsel verschijnen, maar op de pagina Feiten&Me- ningen (pagina 2). RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 34