Boodschapper van God, Koningin en Vaderland i De NCRV heeft als stem van protestant Nederland de hoge C van Christelijk vanaf de oprichting, nu zeven tig jaar geleden, luid en duidelijk laten horen. De trouwe aanhang vraagt zich inmiddels bezorgd af of Endemol krachtens de afliamegarantie het vertrouwde geluid van de NCRV niet al te zeer zal gaan overstemmen. 'Endemol de onbetwiste baas van Hilversum Daar zijn we zelfbij. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994?- Het Farce Majeure-team waarmee de NCRV hoog scoorde. Van links naar rechts: Alexander Pola, Fred Benavente, Ted de Braak, Jan Fil- lekers en Henk van der Horst." FOTO ARCHIEF Pieter Dommisse, oprichter van de NCRV. FOTO ARCHIEF Zeventig jaar NCRV aatschappelijk dreigde de 25- jarige Pieter Kors Dommisse n 70 jaar geleden danig in versukkeling te raken. Zijn vader, dé alles- i gerespecteerde burgemeester van Maas- s, vroeg zich in alle oprechtheid af wat er vredesnaam van z'n zoon moest terecht- nen. Bij het christelijke dagblad De Rotter- nmer was Pieter Kors weldra uitgeschre- geraakt. Met hart en ziel had hij zich ver- gens verdiept in de nieuwe vinding van de iidiotelefonie, maar de verbinding met een perspectiefrijke toekomst, raakte joedig verbroken. En van de opdracht om z'n eentje de stadsredactie van het Leidsch fcagblad te runnen, was Pieter overspannen ïiswaarts gekeerd. Dommisse sr. koos een aartse avond van het jaar 1924 uit om Pie- r in de burgemeesterskamer te ontbieden >or een indringend gesprek tussen vader en Desgevraagd biechtte Pieter zijn vader op geen afgerond toekomstplan voor ogen te hebben. Ten einde raad stelde hij voor: „Va der, als ik nu eens een christelijke radiovere niging oprichtte..." Om nu te zeggen dat pa Dommisse na het Ivoren van deze woorden enthousiast van zijn iel viel, nou nee. Maar na ampel beraad gaf de zegen: „Jongen, je kunt het al- jd proberen. Er is in elk geval niets mee ver- In De Standaard, De Nederlander en in De j lotterdammer plaatste Pieter een oproep om i te denken over „een Christelijke toepas- igvoor de Radio." De respons uit den lande was overweldi gend. Op 15 november 1924 werd in het ge- 1 ouw van de Christelijke Vereniging van de Jonge Mannen aan de Haagse Prinsegracht de officiële oprichtingsvergadering belegd. In werd de grondslag van de om- loep vastgelegd: „Zij erkent de Bijbel als .ods Woord en Jezus Christus als Redder van (Je Wereld." Mannenbroeders w aan de opdracht die de bestuurders de omroepvereniging zichzelf hadden iesteld, werden in de begintijd vooral veel erkdiensten uitgezonden. En als voorganger het geestelijke lied liet Johannes de Heer geregeld de de hoge C van Christelijk' door de luidsprekers galmen. Dat het eerste NCRV-bestuur in meerder heid bestond uit mannenbroeders, uit heren van gereformeerden huize zogezegd, wekte de wrevel op van Hervormd Nederland. In 1937 scheidden nogal wat Nederlands Her vormden zich af. Deze groepering richtte de Nederlandsch Hervormde Radio Omroep (NHRO) op. i Ook na de uittocht van ontevredenen bleef de toen kleine omroeporganisatie zich gedra gen als de boodschapper van God, Koningin <tn Vaderland. Want gezagsgetrouw is de NCRV altijd geweest. Als alle andere omroep verenigingen helaas ook in de eerste jaren van de Duitse bezettingstijd. C.A. Keuning, Uitgever/redacteur van de Ornroepgids ver trouwde onder meer deze regels aan het pa lier toe: „De NCRV heeft zich niet alleen te verantwoorden tegenover God en de Neder landse overheid, wij zijn ook aan den bezet ter gehoorzaamheid en eerbied schuldig." In zijn illegale geschrift Bijna te laat! sprak de Amsterdamse predikant J. Koopman eind 1940 hel en verdoemenis uit over de in zijn optiek al te meegaande houding van de NCRV- en NHRO-bestuurders. „U hebt ge dacht dat het wel mogelijk was, het volle Evangelie onder de censuur van den vijand te doen verkondigen. Of U hebt gedacht dat een half Evangelie beter was dan heelemaal geen Evangelie. En U hebt er niet aan gedacht dat een half Evangelie heelemaal geen Evangelie De Duitse bezetters bevonden (5e loyale opstelling van de bestuurders van de Hilver- sumse omroepen blijkbaar niet meegaand genoeg. Op 1 oktober 1941 werd bij de zuilen de stekker eruit getrokken. De ether was na die datum geheel voor de gelijkgeschakelde Nederlandsche Omroep als verkondiger van het Deutschfreundliche geluid in de Nieuwe Tijd onder'de Nieuwe Orde. Na de bevrijding van Noord-Brabant richt te vanuit Eindhoven Radio Herrijzend Neder land zich tot al wie nog in het bezit van een radiotoestel was. De Nederlandse regering in ballingschap had al in 1943 kenbaar gemaakt dat de zuilen hun zendvergunningen na de oorlog niet zo maar zouden terugkrijgen. Maar mede door de barmhartigheidspolitiek die met name de roomskatholieke politici na de bevrijding voorstonden, werd het aloude zuilenstelsel in 1947 hersteld. Als vanouds stond de herrezen NCRV pal voor God, Koningin en Vaderland. Gewijde muziek wisselde kerkdiensten en het stichte lijke woord van de predikant af. Rechtstreeks vanaf Soestdijk mengde eind jaren veertig, begin jaren vijftig reporter Herman Felderhof zo veel Oranje en koningsgezindheid in z'n volzinnen dat hij ook in eigen gelederen 'Herman Felderhofhouding' werd genoemd. Het koor Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker zorgde voor de vrolijke noot. „Ik ben even oud als de NCRV", zegt de ge pensioneerde TV-regisseur Bruin Noordarp. „Thuis stond er geen andere omroep aan. We hadden ook een NCRV-busje. Daarop stond de spreuk: 'Werp uw brood uit op het water'. Vergeet niet dat de omroep met dubbeltjes en kwartjes bijeen is gespaard." De inmiddels 66-jarige Dick van Bommel, die na een dienstverband van 36 jaar zes jaar Dick van Bommel, de man die als hoofd geva rieerde programma's de NCRV 'verlichtte'. FOTO ARCHIEF geleden afscheid nam als Hoofd Gevarieerde Programma/Adjunct Hoofd Televisie van de NCRV, weet nog exact hoe de hokjesgeest van de Nederlandse samenleving zich tot be gin jaren zestig uitte in de zenderkeuze. „De protestanten luisterden naar de NCRV en de VPRO, de socialisten naar de VARA, de katho lieken stemden uitsluitend op de KRO af en de liberalen op de AVRO." De NCRV stond lange tijd voor nooit op zondag. Het was vroeger een goede gewoonte dat de zuilen de gezamenlijkheid zochten, zodra er een belangrijke nationale of interna tionale gebeurtenis moest worden verslagen. Maar de christelijke omroep onthield zich op zondag 3 maart 1957 van medewerking aan de TV-uitzending van het Eurovisie Songfes tival. Leuk voor Corry Brokken dat ze voor 'Heel de wereld' won met Net als toen, maar zingen in de kerk had voor NCRV-leden die dag een veel diepere betekenis. Op de Dag des Heeren rolde de bal zonder de bemoeie nis van de NCRV. Als piepjonge Haagsche Courant-verslaggever schnabbelde Dick van Bommel op maandag bij de NCRV. „Ik ver zorgde op de radio de sportrubriek. Gaf dan een verslagje van een voetbalwedstrijd die op zaterdag was gespeeld." De toenmalige leiding van de NCRV had het oog laten vallen op Van Bommel, nadat deze zich in Spraakwaterval één van Jo- han Bodegravens onvergetelijke spelpro- gramma's naar de hoofdprijs van vijftien gulden had gesproken. In 1952 trad de toen 24-jarige Van Bommel in dienst als redacteur van het NCRV TV-Journaal en voetbalver slaggever bij de radio. „Gerard Hoek had het als hoofd radioprogramma's in z'n hoofd ge haald midweek het grote voetbal te gaan verslaan. Was een waagstuk, hoor. Maar de leden hebben er uitstekend op gereageerd. De mooiste wedstrijd die ik ooit heb gezien was Engeland-Hongarije in het Wembley Sta dion. Uitslag 3-6. En ik was er in 1956 ook bij toen Oranje in Düsseldorf de Duitsers met 2- 1 versloeg. Als verslaggever richtte ik me niet op techniek en tactiek, ik voelde me meer een conférencier." Stapje voor stapje Wetend dat de trouwe achterban van nature weinig op had met frivool gedoe, sprong de NCRV-leiding behoedzaam om met bepaalde begrippen. Drama heette bij de NCRV bij voorbeeld 'TV-spel' en amusement een 'gevarieerd programma'. Stapje voor stapje ging de aanvankelijk streng in de leer zijnde omroep de weg naar de verlichting op. Van Bommel knutselde in de jaren vijftig op TV de Telediscoparade in elkaar door bijvoor beeld Joseph Luns en Jan de Quay te voor zien van de stemmen van Snip en Snap. En Johan Bodegraven vermaakte protestant Ne derland op de radio. „Ik kende Bodegraven al van de padvinde rij", zegt Dick van 't Sant, van 1963 tot 1993 TV-regisseur bij de NCRV. „Hij werkte nog bij de belastingdienst, toen hij in de Utrechtse schouwburg de padvindersshow 'Daar zit muziek in' verzorgde. Bodegraven heeft dat zo perfect gedaan dat hij door de NCRV werd gevraagd om als eerste een gevarieerd pro gramma te presenteren." Donderdagavond Steravond, dat was wat. In die dagen vestigde de inmiddels overleden Bodegraven zijn reputatie van 'beroepsbede laar'. Hij was de bezielende figuur achter ac ties als Beurzen open, dijken dicht, Goed zo en Ge van voor Leven. En als quizmaster voeg de hij aan de Nederlandse woordenschat het begrip 'hamvraag' toe. Van 't Sant: „Hij wist luisteraars geld uit de zakken te praten, men sen te enthousiasmeren. Bodegraven was een echte radioman." Keurig en tuttig, dat was het imago van de NCRV. Toen Bill Haley, Elvis Presley en Little j j Richard het rockritme bepaalden voor meni- ge opgeschoten jongere, hield de NC11V het braaf bij Sweet Sixteen onder leiding van Lex Karsemeyer. Dick van Bommel weet nog wel dat de onlangs verscheiden producer Klaas' Rol met sjaaltjes, halsdoekjes en kunstbloe men rondliep in de studio. „Ik regisseerde een show, waarin de Duitse zangeres Margot Eskens stond. Ik zag haar jurk, ik viel bijna van m'n stoel. Ik zei tegen Klaas Rol: die meid heeft een decolleté complet, dat kan- helemaal niet. Dus Klaas ging praten met" Margot. Zei dat ze er prachtig uitzag, maar dat haar jurk nog mooier zou uitkomen als die met een mooie kunstroos werd gedra peerd. Margot Eskens sprak toen de histori - sche woorden: 'Ach ja, dat heb ik in Italië ook meegemaakt, dat soort dingen gebeuren nu eenmaal met katholieken'." Verdraagzaamheid Door de jaren heen werd de werksfeer bij de NCRV volgens Bruin Noordam bepaald door verdraagzaamheid en wederzijds respect. „De NCRV was in de jaren zestig een hetero geen religieus gezelschap dat zich thuis voel de onder dat ene dak. Een Samen op Weg kerk avant la let t re. Het amusement dat onder het mom van 'gevarieerde programma's' werd gebracht, kreeg in de jaren zestig en zeventig een steeds voornamere plaats in de programme ring. Een stroming in de achterban vond dat de NCRV te ver van z'n beginselen afdreef, scheidde zich af en richtte in 1967 de EO op. In zijn rol van Swiebertje liet Joop Doderer intussen cameramensen, jeugdige en volwas sen kijkers lachen. Van lieverlee kreeg de NCRV de naam van spelletjesomroep aange meten. Het toenmalige hoofd gevarieerde programma's Dick van Bommel maakte "In de~^ periode van 1964 tot 1984 150 Zeskampachti ge programma's, van titel variërend van Ben tegen Allen tot Spel zonder Grenzen. Hij liet 300 inwoonsters van Bolsward in stromende, regen pannelappen maken en Sinterklazen onderuit roetsjen op ingezeepte glijbanen. En Van Bommel verzamelde een groepje mensen om het Farce Majeure-team te vor men. Onder hen Jan Eillekers en Henk van der Horst. Eillekers: „Ik herinner me dat na de eerste uitzendingen de telefoon roodgloeiend stond bij de NCRV. Ik weet niet hoeveel brieven van verontruste leden Van Bommel heeft moeten beantwoorden." Van der 1 lorst: „Ik moet Van Bommel nageven dat hij in het begin Farce Majeure door dik en dun heeft gesteund. An ders was het na een paar uitzendingen al van tafel geveegd. Nu konden de mensen aan i11 e wennen. Dezelfde leden die den Jaai die daarvoor schande hadden gesproken van Farce Majeure, waren woedend dat we er mee stopten." Rekening houdend met taboes als en koninklijk huis, gingen tekstschrijve la, Benavente, Van der Horst en Eillekers al tijd van hun eigen normen aangaande satire uit. Eillekers: „Wij waren niet van die scherp slijpers. Bovendien wisten we voor wie we werkten. Van echte censuur is nooit sprake geweest. Ik herinner me dat Pola een liedje had geschreven naar aanleiding van een po lio-epidemie in Zeeland. Daar kwam dan de zin in voor dal Jezus had gezegd: 'Laat de kinderen tot Mij komen'. En het eindigde met: 'Als hun beentjes hen tenminste nog kunnen dragen'. Vond Van Bommel de moei te van het uitzenden waard. Daarer kon het lied 'Lulletje Rozewater' ni moest 'lulletje'veranderen in 'dingetje'." Boodschap De NCRV is niet ontheiligd, maar de tijd heeft heel wat heilige buisjes gesloopt. Pop muziek is nu ook NCRV. Of zoals voorzitter Herstel het onlangs verkondigde: „De wereld is veranderd, de geloofsbeleving is veranderd en de NCRV is meegegroeid met die verande ringen. Tegelijkertijd is de C in onze naam onveranderd sterk gebleven." Maar verzakelijkt is de protestante om- roepfamilie wel. En het NCRV-gevoel Is er mogelijk nog wel bij de achterban, maar on der het personeel minder dan voorheen. Jan Eillekers: „Elk programma heeft z'n eigen eindredactie. Er zijn daardoor eilandjes bin nen het bedrijf ontstaan. Er is ook geen NCRV-avond meer. De programma's van AVRO, KRO en NCRV worden nu op één net geprogrammeerd. In de omroepgidsen moe ten we met dikke letters aangeven welke pro gramma's van wie zijn. Misschien een jam merlijke ontwikkeling, maar het is nu een- De hamvraag is nu of de christelijke stem in de ether over zo veel adem beschikt om de hoge C nog lang aan te houden. „Ik ben vrij optimistisch van aard", zegt Dick van 't Sant. „Vijfenzeventig jaar haalt de NCRV wel. Maar het eeuwfeest..." De vroegere regisseur denkt dat het een kwestie is van Deo Volente. eligic legen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29