Toerisme mmmm De nieuwe Rivièra Z .ZATERDAG 12 NOVEMBER1994 N DOBBELSTEEN Deens weerbericht Speciaal voor buitenlandse gasten verstrekt het Deens Meteorologisch Instituut op tele foonnummers 83 83 66 3 nu ook weerbe richten die worden uitgesproken in het Duits en het Engels. De prognose geldt voor vijf dagen en wordt elk uur geactualiseerd. Muziekreizen Reisbureau Uccello uit Marum heeft zich gespecialiseerd in muziekreizen. De ko mende winter staat onder meer een negen- daagse kersttrip naar Praag en Dresden op het programma. Hoogtepunten op die tocht zijn een bezoek aan een voorstelling van de - Praagse Staatsopera (met Carmen van Bi- zet) en een uitvoering in het Stavovskéthea- ter van de opera Don Giovanni van Mozart. In Dresden wordt in de befaamde Semper- oper gekeken naar Puccini's La Bohème. De tocht wordt gemaakt per luxueuze touring car en kost 1995 gulden per persoon op ba sis van half pension. Info: Uccello, telefoon 05944 - 32 22. Wild eten t C^sigr -jji.ii Wadi Rum, de woestijn van Lawrence of Arabia. N DEN DOBBELSTEEN. Zoals altijd omstreeks deze tijd van het jaar, verscheen de brochure 'Wild eten in de Achterhoek'. In de brochure prijken 32 res- taurants, die tot en met eind december spe ciale arrangementen aanbieden, die vari ëren van een eenvoudig wilddiner tot com plete driedaagse trips. Nieuw voor 1994 is het 'Smulslaap-arrangèment' met minimaal twee overnachtingen en twee viergangendi- 1 Winter-heu velland' In Zuid-Limburg kan vanaf 1 december een driedaagse 'winter-heuvelland'wandeling worden gemaakt. De trajecten (circa 2,0 ki lometer lang) voeren de deelnemers onder meer langs riviertjes als De Geul en De Gulp. Om de bagage hoeft men zich niet te bekommeren. Die wordt door een koffer- nabrengservice van hotel naar hotel ge bracht. 's Ochtends krijgt de gast een ther- moskan met koffie, thee of soep mee plus een lunchpakket. Prijs voor dit arrangement r-195 gulden, vol pension. Info: VW Limburg, telefoon 04406 - 173 45. Israël noemt zich Het Beloofde Land. Jordanië ook. Niette min trok het eerste land altijd aanmerkelijk meer bezoek dan het tweede. Maar dat verandert. Nu beide landen de vrede hebben getekend, is het de toerist aanmerkelijk een voudiger geworden Jordanië te bezoeken. Op naar de Wadi Rum, de Kings Highway, Jerash, Petra en vooral Akaba. Want daar immers verrijst straks de Rivièra van het Midden-Oosten. N DEN DOBBELSTEEN Wandelen door winters Zuid-Limburg. Voor vervoer van de bagage wordt gezorgd. FOTO PR Cultuurreizen Cultureel Buro Rusland CIRC organiseert van 24 december tot en met 2 januari een kunst- en cultuurreis naar onder meer Sint Petersburg, Moskou en Soezdal, een geheel in middeleeuwse stijl bewaard stadje. Ook vAvordt een bezoek gebracht aan het befaam- kie klooster van Sergiev Posad. Wie meer wil 'weten, kan op maandag 21 november (aan vang 19.00 uur) de lezing bezoeken, die specialiste Marianne de Groot houdt in het kantoor van CIRC, Peperstraat 11-13 in Am- t Sterdam. Info: CIRC Amsterdam, telefoon 020 - 625 35 28. Nieuwe terminal ;De veerdienstmaatschappij Color Line, die -de verbinding verzorgt tussen Oslo/Kris- •tiansand in Noorwegen en Hirtshals in De nemarken gaat in die laatste plaats een .nieuwe terminal bouwen. De nieuwe ver- Trek* en aankomsthal moet omgerekend in Nederlands geld circa 12 miljoen gulden kosten. Omdat tegelijkertijd de haven van •Hirsthals verbeterd wordt, zal de Deense jhavenstad vanaf mei volgend jaar kunnen beschikken over de modernste ferryport van Noord-Europa. Nieuwe fietspaden Bij Zwolle, in de ruilverkaveling Marshoek- ;/Hoonhorst is een nieuw fietspadennet aangelegd. De weggetjes zijn voor een deel ontbrekende schakels in reeds bestaande rijwieltrajecten. Bij de VW's van Dalfs'en, Heino en Zwolle is een foldertje verkrijg baar met een plattegrond van de r paden. Midden in de Khor Al Arjam, op 12 mijl van Wadi Rum, valt de motor uit. 'Auto boem- boem', zegt de bedoeïen achter het stuur. Hij lijkt nauwelijks aangeslagen, maar zijn opgewekte grijns kan het snel opborrelende gevoel van onbehagen niet wegnemen. De zon, wegschietend achter hoge rotskam- men, kleurt de wereld in een dramatisch rood en schuin achteruit nadert de duister nis. 'Auto boem-boem'. Plotseling suist er een koude stilte door de woestijn. De bedoeïen blijkt een duivelskunste naar. Tien blote vingers, een reepje rubber en een tussen zijn tanden geklemde zaklan taarn zijn voldoende om de geblutste en ge deukte Landrover te reanimeren. Een half uur later wordt in het stikkedonker Wadi Rum bereikt. Kleine houtvuurtjes verwar men en verlichten de uit lapped, stokken en houten platen opgetrokken tenten. Jorda nië, november 1994. Zoete geuren, neus- prikkelende rook, het geflap van tientallen over keileem rennende blote voeten en ge smoord gegiechel. De late gasten zijn een bezienswaardig heid. Nog wel. Half augustus ging 45 kilo meter -zuidelijker de grens naar Eilat open. Tweede gat in een versperring waarover Is raël en Jordanië elkaar tientallen jaren vol argwaan begluurden. De gevolgen laten zich niet moeilijk raden. Kon Jordanië land voorheen slechts via de smalle Allen- by-brug worden bereikt, nu de overgang van Arava erbij is gekomen lijkt het slechts een kwestie van tijd of duizenden badgas ten zullen vanuit Eilat de door Lawrence of Arabia beroemd geworden vlakten rondom Wadi Rum overstromen. En de 'Kings High way'. En Petra natuurlijk, dat uit rotsen ge houwen wonder van achter nauwe bergklo ven verscholen tempelcomplexen. Voorspelling Vrede tussen Jordanië en Israël is één; de daardoor veroorzaakte toeristische turbu lentie is twee. Niet zodra hadden Hussein en Rabin elkaar de hand gedrukt, of het ge zaag en geklop nam een aanvang. Vooral in het zuiden, waar de golfjes van de Golf van Akaba zich doodlopen op de stranden van Jordanië, Israël en Egypte, zijn de mouwen tot ver boven de elleboog opgestroopt. Tot eer en glorie van een nieuwe rivièra, de Ri vièra van het Midden-Oosten. Die ligt er binnen tien jaar, voorspelt Adly Muhtadi luchtigjes. Muhtadi doet in public relations en hij maakt zijn voorspelling op gezag van zijn hoogste baas, zijn excellentie de minister van toerisme van Jordanië. Een vijftig kilometer lange funcost is diens droom, een kust die loopt van Taba (Egyp te) via Eilat (Israël) naar Akaba (Jordanië). Dat die droom realiteit wordt, staat voor zijn woordvoerder vast. Sterker nog: ,,De mensen die nu 's winters nog naar de Cana- rische Eilanden vliegen, komen straks naar In Eilat zijn ze die mening al langer toe gedaan. Was het de afgelopen jaren reeds een komen en gaan van bouwondernemers in Israëls zuidelijkste stad, nu lijkt de razer nij pas echt losgebroken. Eind 1992 telde Eilat 3500 hotelkamers, op 'dit moment zijn het er 5500 en over drie jaar zullen het er 8000 zijn. „Ik kan me niet voorstellen, dat ze daar achter het net zullen vissen", zegt Wim Heere droog. Heere is directeur van de Zaanse tour operator Isropa, marktleider in Nederland als het om reizen naar het Midden-Oosten gaat. Israël is de belangrijkste bestemming voor het bedrijf en zal dat ongetwijfeld blij ven 'tot in de lengte der jaren'. Heere: „Eilat heeft zo'n voorsprong genomen, daar kan Akaba alleen maar achteraan hobbelen. UUtA j[ WEST AMMAN Lfc. MOUNT NEBoI Aft uU— fcJAST AIMMAN i stuk makkelijker bereikbaar voor toeristen. voor de Jordaniërs kansen liggen." Daar lijken ze in Akaba zelf nog niet hele maal van doordrongen., Driehonderd kilo meter noordelijker, in Amman, mag Adly Muhtadi weliswaar onthullen dat er op het ministerie van toerisme 'honderden ideeën' zijn ontwikkeld, de uitvoering laat nog even op zich wachten. Terwijl de skyline van Ei lat zich laat domineren door het imposante meccano van talloze bouwkranen, wordt de rust in Akaba slechts verstoord door tiental len Irakese tankwagens die klauwend en grommend de eerste helling nemen op weg naar het verre Bagdad. Muhtadi: „En toch hebben wij mooiere stranden en koraalrif- Maar die moeten toch nog maar even wachten, meent zijn baas. Exploitatie van Akaba's kust staat hoog op het prioriteiten lijstje, maar vóór alles moet worden voorko men dat Jordaniës archeologische en reli gieuze hoogstandjes zullen worden wegge zogen in de draaikolk van de plotseling op gang gekomen toeristenstroom. Muhtacii klagend: „Tot voor kort had Petra achthon derd bezoekers per dag; op het ogenblik zijn het er tweeduizend. Dat kan nooit goed gaan." Geen speld tussen te krijgen. Nu al ver dringen de toeristen zich tussen de wonder baarlijke resten van wat zo'n tweeduizend ihatfi De nieuwe grensovergang tussen Akaba en Ei lat. Toeristen moeten nog met koffers sjouwen omdat bussen niet mogen doorrijden. Ze scharrelen opgewonden rond lussen het gloeiende rose van Al-Khazneh, de fameuze tombe van Koning Aretas III, klauteren zwoegend naar de omloop van de Qattar ad-Deir en peuzelen aan een broodje zit tend op de trappen van het amfi theater. Intussen wofden andere bezoekers op de rug van een paard aangevoerd door de nau we kloof van de Bah es-Siq. "Hatsja, Hatsja", sissen de begeleiders de snelheid opvoerend. Soms vallen er gewonden. Maatregelen 't Is nog net geen kermis in Petra en - meldt de heer Muhtadi met grote stelligheid - dat zal ook nooit gebeuren. De eerste maatregel is reeds genomen al mag geenszins worden uitgesloten dat ook andere motieven een rol hebben gespeeld: per 1 oktober is de toegangsprijs opgeschroefd van 5 tot 20 di nar (1 dinar is ongeveer 2,70). Verder ligt het in de bedoeling dat Petra straks slechts zal kunnen worden bezocht door toeristen met een A-status, reizigers (zo meldt Muht adi met een uitgestreken gezicht), die meer dan 3 nat hten in Jordanië verblijven, i Jood aan de dagjesmensen. Die hebben nu trouwens ook geen schijn van kans. De grens bij Eilat is geopend van 8 tot 2 uur, daarna en daarvoor is zij stijf op slot. Wim Heere: „Dat is net te kort om heen en weer naar Petra te rijden. Hebben ze met opzet gedaan natuurlijk. Nu zijn toe risten verplicht een nacht in Jordanië te blijven. Wat trouwens toch niet zo gek is, want als je de Wadi Rum goed wilt zien, ben je ook een dag kwijt." Het zijn teksten die Adly Mutadi graag mag horen. „Wij zijn net zo interessant als Israël", zegt hij en noemt namen als de berg Nebo (waar vanaf de oude Mozes naar het beloofde land keek), Madaba (met de befaamde in mozaïek gelegde landkaart van het Midden-Oosten omstreeks 500), de op gravingen van Jerash en - opnieuw - Akaba. De PR-man: „Onze luchthaven daar, zal worden uitgebouwd tot een airport met een uitgang naar Eilat en een naar Akaba. De besprekingen daarover zijn in volle gang." Probleem De vraag is slechts of Exit Jordanië straks net zoveel passagiers krijgt te verwerken als Exit Israël. Tegen de meer dan tienduizend bedden van Eilat steken de negenhonderd van Akaba immers wat magertjes af. „Ieder een mag op onze kust bouwen" verklaart Adly Muhtadi monter. Het probleem is al leen dat hoteliers hun nering liever aan de Israëlische kant uitoefenen ook al is er voor een lapje grond van 70 vierkante meter zo juist 480.000 dollar betaald. Grif. De Rivièra van het Midden-Oosten. Eerst Eilat, dan Akaba en in de verre toekomst misschien ook nog het Egyptische Taba, tien kilometer van de Israëlische badplaats. Er staat al een Hilton-hotel tussen de hoge, uit de Rode Zee oprijzende kliffen. Samen met een casino. Dit laatste tot groot onge noegen van de hoteliers van Eilat, die mop perend vaststellen hoe steeds meer gasten een avondje gaan stappen in Taba. Straks komt daar ook nog eens de ver dubbelde concurrentie van Jordanië bij. Waarschijnlijk al binnen een maand mogen ook Israëli's de grens over; een gebeurtenis die Adly Muhtadi met buitengewone be langstelling tegemoet ziet. „Israël heeft vier miljoen inwoners en die willen allemaal hun buurland zien", beweert hij. Jehuda Gelber, directeur van Isropa Israël: „Daar kon-ie best eens gelijk in hebben. Iedereen die je spreekt, heeft het over een bezoek aan Jordanië. Het is een droom om net als Mozes op de berg Nebo te staan." Florida Insider's Guide Een nieuwe reeks op de Nederlandse reis boeken-markt is de Insider's Guides van Kilmmerly+Frey. Niet alleen bij het beden ken van de naam is met een schuin oog ge keken naar de Insight Guides, ook de vorm geving doet sterk denken aan die van de be faamde reeks. Prachtige fotografié, over zichtelijke opmaak en veel informatie over wining and dining. De index achterin lijkt uitgebreid, maar is het niet. Zo wordt één van Florida's mooiste plekjes, het voor de kust van Fort Myers liggende Captiva Is land, niet genoemd. Wel zijn er op pagina 158 enkele schamele regels gewijd aan wat in de States 'Het Tahiti van Amerika' wordt genoemd. Auteur Donald Caroll heeft waar schijnlijk een keuze moeten maken en vond de door toeristen overlopen Keys belangrij ker (15 pagina's). Florida Insider's Guide, uitgeverij Küm- merly+Frey, prijs 39,50. In dezelfde serie verscheen Thailand. Eind dit jaar verschij nen Japan en China. Nederland is te gek Van de hand van Hans Avontuur verscheen twee jaar geleden 'België is (te) gek'. Het succes van dat boekje inspireerde de schrij ver/journalist tot 'Nederland is (te) gek'; een caleidoscoop van 200 pagina's waarin wordt voorbij gegaan aan de bekende toe ristische attracties, maar waarin wel veel aandacht wordt besteed aan curiosa als de mummies van het Friese Wieuwerd, de laatste heks van Nederland (domicilie hou dend te Delden) en de loertoeter aan het Mariaplein in Utrecht. Een onderhoudend en vooral vrolijk boek dat helaas niet de op maak kreeg die het verdient. Kan het nog saaier? Nederland is (te) gek, uitgeverij Mingus Baarn, prijs 27,50. Meer Nederlanders naar Zweden Het aantal Nederlanders dat de afgelopen zomer een vakantie doorbracht in Zweden is opnieuw gestegen. Ditmaal met 15 pro cent. Het aantal overnachtingen in hotels, vakantiehuizen en jeugdherbergen nam zelfs met 27 procent toe. Amsterdam: licht herstel toeristen 1 loewel de officiële cijfers uiteraard nog niet bekend zijn, mag worden verwacht dat Am sterdam dit jaar 3,5 procent meer toeristen zal trekken dan in 1993. Een en ander houdt in dat er van een echt herstel nog geen sprake is. In het 'rampjaar' 1993 kelderde het bezoek immers met 10 procent. Krokusvakanties in Oostenrijk De krokusvakanties in Oostenrijk (Energieferien heten ze daar) vallen dit jaar allemaal in februari. In Burgenland hebben de schoolkinderen van de 6de tot de 11de vrij; in Salzburg, Tirol, Voralberg, Niederös- terreich em Wenen van de 13de tot de 18de en in Karinthië, Stiermarken en Oberöster- reich van de20ste tot de 25ste Noorwegen populairder I Iet aantal gastennachten doorgebracht in Noorse hotels is de eerste zeven maanden van dit jaar gestegen met procent in ver- gelijking met dezelldc periode in 1993. Op vallend is de.stijging vanuit Nederland: 31 procent, ver boven het gemiddelde. Varend naar Indonesië In samenwerking met de commissie 'Varen naar de Oost', organiseert SOC-Reizen vol gend voorjaar een 63-daagse vaarreis van Amsterdam naar Indonesië en terug. De tocht wordt gemaakt met cruise-schip de 'Oceaan Majesty', dat onderweg onder meer Athene, Port Saïd, Colombo en Singapore zal aandoen. In Indonesië meert het schip afin de havens van Medan, Jakar ta, Semarang, Soerabaja en Bali. Prijzen per persoon vanaf 9.250 gulden. Info: SOC Reizen Hoofddorp, telefoon 02503-41334. WISBI-rennen WISBI is de afkorting van WieSchnell Iiirin Ich oftewel 'hoe snel ben ik'. Voor veel Ne derlandse wintersporters is het woord on losmakelijk verbonden met skiwedstrijden in Oostenrijk. WISBI-rennen immers stellen recreatie-skiërs in staat zich te meten met leden van de Oostenrijkse ploeg. Nadat een van deze vedetten aan het begin van een tijd heeft neergezet op een bepaald traject mogen recreanten proberen die prestatie de benaderen. Naar gelang de tijd ontvangt de deelnemer een gouden, zilveren of bronzen medaille. WISBI-rennen wordpn deze win ter gehouden in Gerlos, Grossari, Kühtai, Mallnitz, Schladming, Rohromoos, Spital,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23