'Waterdragers moeten weer water gaan dragen' Saturnus wil niet afgaan Sport ry Cruijff: 'Stoitsjkov verdient Gouden Bal' J11 ül 1 CHTERLIJN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Situatie ARC 'echt niet hopeloos of zo i Als er iemand op de hoogte is van de sfeer binnen welke vereniging dan ook, dan is dat natuurlijk de man achter de; bar. Gert - 'Geppie' - Vermaas weet dus waar hij over praat. De man die ooit als grensrechter van ARC één fun geerde, nu al jaren regelmatig 's avonds achter de bar z'n wérkzaamheden verricht en op zaterdag nooit een wed strijd van het eerste overslaat, heeft derhalve recht van spreken als hij zegt dat er met de sfeer bij ARC 'niks mis' Natuurlijk heb je ook bij ARC leden, supporters lopen die elke gelegenheid aangrijpen om kri- tiek te spuien. Die speler is niet r, goed, die deugt niet en de trai- i ner moet er vanzelfsprekend als eetste uit. Maar over het alge- rïièen genomen, valt het alle- maal wel mee." Ook binnen de selectiegroep, zo! is het Vermaas opgevallen. „Afgelopen maandag nog. De jongens hadden zaterdag verlo- ren en die avond heel hard ge- i traind. Met andere woorden, al- i le reden om niet al te vrolijk aan .- de bar te verschijnen. Maar de stemming was weer goed. Zoals de sfeer het hele seizoen eigen- lijk al perfect is." Geen ruziemakende selectie- spelers dus, daar op het Alphen- selSportpark Zegersloot. En ook pauiekerige bestuurders kun- i nen niet worden gesignaleerd. Toch is iedereen er daar in Al- pHen aan den Rijn van over- I tuigd dat er iets moet gebeuren. Of, zoals elftalbegeleider Leen Wpstmaas het stelt: „ARC moet i punten gaan pakken. De vraag is alleen hoe?" Lift Dé wil is bij alle betrokkenen volop aanwezig. Het nu onder aan de ranglijst van de eerste klasse A bungelende ARC, wil absoluut plaatsnemen in de lift naar boven. En zal dat binnen af^pnbare tijd ook moeten doen, vindt John Vermeer. De directeur van Variant BV Bouw bedrijf (hoofdsponsor van ARC) en de voorzitter van de Stich ting Topsport ARC meent dat het omslagpunt deze maand zal moeten worden bereikt. „ARC moet voor de winterstop een stuk beter geklasseerd staan. Anders krijgt de ploeg het echt moeilijk." En dat terwijl de Alphense se lectie de eerste klasse moet aan kunnen, denkt Vermeer. „Voor af hebben we het intern over de doelstellingen voor dit seizoen gehad. Het kwam er op neer dat we goed moesten meedraaien, in de middenmoot en dat we misschien een keertje konden meespelen om een periodetitel. We hebben als stichting nog aangeboden ons nog wat breder op de markt te oriënteren, maar de technische staf vond dat niet nodig. Die dacht er met deze selectie wel te kunnen komen." Het feit dat trainer Wim van Zwam en zijn mensen nu nog niet zo ver zijn, verleidt Ver meer er niet toe de oefenmees- ter de befaamde Zwarte Piet toe té spelen. „Wat Ons betreft is het vertrouwen in deze trainer er zeker nog. Van Zwam heeft in het verleden, bijvoorbeeld bij Quick Boys, ook bewezen iets in huis te hebben. Het is alleen jammer dat dat er in anderhalf jaar ARC nog niet is uitgeko- Vermeer zoekt de oorzaken ^an de tegenvallende prestaties 'oornamelijk 'tussen de oren' 'an de selectiespelers. Ook elf talbegeleider Leen Westmaas praat over een 'gebrek aan ver trouwen' binnen de groep, maar wijst eveneens op andere zaken. „Het viel me tegen Quick Boys weer op dat er geen team in het veld staat. De bereidheid om dingen voor elkaar op te knappen, was niet altijd aanwe zig. Maar het voornaamste was wel dat de spelers op zich niet goed bezig waren. Niet binnen hun beperkingen voetbalden. Laat ik het duidelijker zeggen: de waterdragers in het team moeten gewoon weer water gaan dragen. En de anderen la ten voetballen." Mentaliteit Westmaas miste in Katwijk ook de vechtersmentaliteit die ARC door de jaren heen altijd wel op moeilijke momenten heeft ge kenmerkt. Iets dat ook Jacques Key is opgevallen. De spits die na tien jaar Racing-één door veranderde werkzaamheden overstapte naar Alphense Boys, had afgelopen zaterdag een dagje vrij. Het was voor hem re den om met vriendin naar Kat wijk te trekken en het duel tus sen Quick Boys en ARC te be zien. De hernieuwde kennisma king met zijn oude team beviel hem niet. „Ik vond het eigenlijk gewoon slecht. Er werd heel plichtmatig gespeeld, er was geen beleving en er was nie mand in het elftal die zijn ver antwoordelijkheid oppakte. Key miste met name een spe ler die het elftal op sleeptouw nam. „Een type als René Lam- mers. Een jongen die de kar trekt als het tegenzit. Die is er niet bij. En dan kan je als elftal nog wel functioneren, maar dan zal de hele groep de schouders er onder moeten zetten. En dat was zeker tegen Quick Boys niet het geval." De puntspeler die dit seizoen nu met Alphense Boys in de hoek vertoeft waar traditioneel de klappen plegen te vallen, had vooraf veel meer van zijn oude ploeg verwacht. „Die genoemde doelstellingen zijn wel reëel. De kwaliteiten zijn daarvoor aan wezig." Waarmee Key overigens trai ner Van Zwam niet als de schul dige aanwijst. „Het is gebruike lijk om te zeggen dat de trainer het niet goed doet als de resul taten tegenvallen. Maar als spe lers het zo massaal laten afwe ten als ze dat zaterdag deden, houdt het voor pen trainer na tuurlijk ook op." Een conclusie waarin ook Westmaas zich kan vinden: „De trainer wegsturen is natuurlijk geen oplossing. Het gaat er om dat de groep niet presteert. De trainer doet z'n ui terste best." Vertrouwen Het vertrouwen dat ARC in de jaargang '95-'96 het tiende op eenvolgende seizoen in de eer ste klasse gaat volmaken, is ove rigens bij de meeste betrokke nen beslist nog aanwezig. Gert Vermaas: „Ik sprak bij Quick Boys nog met Leen van der Plas. Die zei het ook nog. 'Jullie gaan er niet uit'. Trouwens, dat denk ik zelf ook. Zoals ARC bijvoor beeld een uur lang tegen SHO speelde, dat was smullen. Zo'n ploeg mag gewoon niet degra deren." Een opmerking waar Leen Westmaas gretig op inhaakt. De elftalbegeleider: „De situatie is echt niet hopeloos of zo. We weten hoe goed we kunnen voetballen. We moeten het al leen wel even gaan doen." Het is derhalve aan spelers en trainer om in de eerstvolgende competitiewedstrijd, volgende week, thuis tegen Volendam, een resultaat neer te zetten. En om de partijen die daar op vol gen (Scheveningen, Heerjans- dam en Zwart Wit '28) te benut ten om de beoogde plek in de middenmoot te bereiken. En wat dat extraatje in de vorm van die periodetitel be treft: dat mag dan best de derde worden. Hoofdsponsor John Vermeer vindt dat trainer Wim van Zwam (foto) veel ii dat dat er in anderhalf jaar ARC nog niet is uitgekomen." BARCELONA ANP Voor Johan Cruijff bestaat geen twijfel: niemand anders dan Hristo Stoitsjkov verdient dit jaar de Gouden Bal, de onder scheiding voor de beste Europe se voetballer van het jaar. Cruijff ainer van Barcelona. Stoitsjkov de Bulgaarse spits van de club uit Catalonië. De verkiezing is eind december. Cruijff, zelf Europees voetbal ler van het jaar in 1971. 1973 en 1974, zei: „Twee jaar geleden was Stoitsjkov al dicht bij de Gouden Bal, maar toen schakel de CSKA Moskou ons in no vember uit en scoorde Marco van Basten vlak voor de verkie zing vier keer tegen 1FK Göte- borg. Deze keer is alles in Hristo'svoordeel." Stoitsjkov is al uitgeroepen tot derde speler van het WK. Alleen de Braziliaan Romario en de Italiaan Roberto Baggio kregen een beter cijfer in de Verenigde Staten. Bulgarije eindigde ver rassend als vierde, Stoitsjkov was gedeeld eerste op de top- schutterslijst met zes doelpun- Cruijff: „De kwestie is niet al leen wie de beste is. I let winnen van de Gouden Bal is de optel som van een aantal factoren; hoe het de ploeg op moment van de verkiezing vergaat, de doelpunten, de invloed van een voorbij WK en van de interna tionale voetbalpers." wedstrijd tegen Manchester IJnited belangrijk. Die blijft na galmen. Daarom geloof ik dal Hristo gaat winnen. Hadden we dat duel verloren, dan had hij zijn Gouden Bal wel mogen ver geten." Barcelona, vier keer op rij kampioen van Spanje, won in de Champions League met 4- 0 van Manchester. Leidse ploeg vol vertrouwen naar Kiev LEIDEN ROB V Met de blik op oneindig en het verstand op nul vertrekken de handbalsters van TKS Saturnus vandaag naar de Oekraïne. De i afstand tussen Kiev en Leiden is i nqg wel te overbruggen, maar I het sportieve verschil met Spar- i tak,Kiev zal moeilijker weg te poetsen zijn. De opdracht voor de Europa Cup-ontmoeting is Uiteraard winnen, maar 'niet af gaan' zou ook al heel mooi zijn. AJs Saturnus over een week in de eigen Vijf Mei-hal voor de te rugwedstrijd uit de tweede ron de, van de Cup voor bekerwin naars aantreedt, wil het nog een beetje het idee hebben dat er wat te halen is. En dat gevoel moet het publiek natuurlijk ook hebben. Als de Leidse ploeg die zaterdagavond iets van 20 pun ten goed zou moeten maken, wordt die thuiswedstrijd een farpe. En krijgen die speciaal ge drukte aanplakbiljetten iets van cartoons. Van dit scenario gaat men bij Saturnus niet uit. Al weten ze vyel dat de kans van een oor wassing aanwezig is. PSV over kwam het een jaar geleden nog. De Eindhovenaren verloren in Kiev met 23 punten verschil en deden het thuis precies een doelpuntje beter. Bij Saturnus bekeken ze afgelopen week de videoband die PSV van de twee duels met Spartak maakte. Een beetje lachwekkend was het wel. En toch ook wel beangsti gend goed wat die Oekraïners i lieten zien. „Maar," zegt Satur- nus-trainer Zsigmund Makay, „wat voor waarde moeten we I eraan hechten? Dat was een jaar geleden en Kiev heeft dit sei- J zoen alweer drie belangrijke speelsters verloren. Tegen Vilni us zouden we in de eerste ronde I ook kansloos zijn. Toen je die Litouwers in de eerste wedstrijd zag, leek die gedachte ook te recht. Maar in de return (die overigens ook in de Vijf Meihal werd gespeeld, red.) bleken ze i toch ineen te storten toen het erop aan kwam. De angst die al tijd bestond voor de typische handballanden is niet helemaal meer terecht vind ik. De sport neemt niet meer de prominente plaats in zoals vroeger." Hobbv Voor het uiteenvallen van de Sovjetunie leverde Kiev traditio neel veel speelsters voor de na tionale ploeg. Handbal is in het voormalige Oostblok nog altijd een toonaangevende sport en een cultuur. Bij Saturnus zitten twee voor malige handbalprofs ciie de overstap maakten van Oost-Eu ropa naar een land met de dwergstatus, Nederland. Naast Makay (38), die voor de Hon gaarse nationale ploeg speelde, heeft Saturnus opbouwster Ni- coleta Boriceanu in de gelede ren. De 27-jarige vedette van de Leidse ploeg speelde tientallen malen voor de Roemeense na tionale ploeg en stond na haar naturalisatie ook 47 keer in Oranje, waarvoor ze enkele maanden geleden bedankte. Makay en Boriceanu, respec tievelijk zes en vijf jaar geleden geëmigreerd naar ons land, zijn de komende dagen de 'gidsen' van Saturnus. Zij kennen het voormalige Oostblok en kennen Spartak Kiev. Boriceanu: „Dat neemt niet weg dat ook wij moeten gissen naar de kracht van Spartak. Die videoband zegt mij niets. Wij hebben een ster kere opbouwrij dan PSV. En als we zo kunnen verdedigen als te gen Vilnius zullen we ook beter uit de persoonlijke duels ko men. Het zal in Kiev een geeste lijke kwestie worden. Als we als team beseffen dat elke bal be langrijk is, hoeven we niet af te gaan. We moeten het niet op een fysieke strijd aan laten ko men, want dan zijn zij altijd de beste." „Uit mijn tijd als Roemeens international weet ik nog dat wij een beetje onrustig waren als we tegen Nederland moesten. In het Oostblok werd altijd vol gens een vast stramien ge speeld, je mocht nooit afwijken van het teamconcept. Die Ne derlanders gooiden en liepen op alle mogelijke manieren, die wij nog niet hadden gezien. Ze werden ook niet gecorrigeerd. Het was moeilijk om je daarop t in te stellen. Het oogde altijd wat chaotisch en daarom soms moeilijk te bestrijden." Met de nadruk op soms. Want vrijwel altijd legde Neder land het af tegen de landen waar handbal nog als werk wordt gezien. Makay: „Logisch, sporten was voor ons een baan. 1 1 door: Gert-Jan Onvlee Saturnus-trainer Zsigmund Makay er volgens een vast stramien gespeeld, rijk, je had een huis en kon rei zen dankzij je sport. Toen ik in Nederland kwam, moest ik een knop omdraaien. Het was hier een hobby. Nog steeds heb ik er moeite mee als bij Saturnus een van die meiden zegt 'ik kom Nicoleta Boriceanu kennen het handbal in het Oostblok. „Er werd altijd je mocht nooit afwijken van het teamconcept." foto loekzuyderduin digd als ik zeg: wie is René Pro- ger?" „Nu hoor ik ze al zeggen dat dit een leuk tripje wordt naar Kiev. Maar ik ga daar niet heen om leuk te handballen, we moe ten een prestatie Volgens mij zijn we ook i begint niet bij de les." Boricea nu: „Voor mij is het handballen in de Oekraïne gewoon even te rug naar waar ik ooit speelde. Maar mijn teamgenoten zullen nog vreemd opkijken daar. De sfeer, de armoede, de cultuur, je kunt er over vertellen en lezen Het gaat slecht met het marathon- schaatsen. Er komt nog minder publiek dan in vori ge seizoenen al het geval was en de sponsors laten het dit jaar ook al en masse afweten. Het ach-en-wee-geroep van alle be trokkenen is niet van de lucht. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen. Maar om nu te zeg gen dat dat geklaag me veel doet, nee, niet echt. Het mara thonschaatser! is, mede door de Elfstedentochten van 1985 en 1986, even groot geworden, maar heeft die belangstelling in de praktijk nooit waargemaakt. Er gebeurt gewoon te weinig, het geheel is te vaak te onover zichtelijk en zelfs een eindsprint heeft niet de impact die een eindsprint moet hebben. Verge lijk het slot van een schaatsma- rathon maar eens met het naar de meet flitsen van een wieler- peloton en u weet wat ik be doel. Marathon schaatsen zal altijd blijven bestaan, daarvan ben ik overtuigd. Maar de interesse van het grote publiek zal deze tak van sport nooit veroveren. Zelfs al flitsen de rijders in strenge winters dagelijks voorbij op het televisie-scherm (bij ge brek aan andere sporten ge beurt dat in zo'n periode ook), een al te grote populariteit kun nen de mannen en vrouwen bij voorbaat vergeten. Misschien is dat maar goed ook. Want een sport waarin een veteraan als Klerk's-rijder Piet Kleine achter elkaar wedstrijden op het hoogste niveau wint, kan natuurlijk nauwelijks serieus worden genomen. Hoe jaloers ik zelf ook ben op al die rijders die wèl op een nor male wijze een bocht kunnen lopen... De prikactie van Edwin Gorter is dus toch niet zonder ge volgen gebleven. Morgen zit de Utrechter voorlopig geschorst aan de kant. Even bestond er nog onduidelijkheid of de tuchtcommissie van de KNVB zich wel in deze zaak zou men gen. Maar inmiddels is wel zo veel duidelijk dat barbertje Gor ter zal hangen. En, als de voor tekenen niet bedriegen, aan een knap hoge boom ook. Terecht natuurlijk. Ik heb een bijna onwankelbaar vertrouwen in de mensheid in het algemeen en de voetballers van FC Utrecht in het bijzonder. Maar chade tan het die door bespeling i kar irdei Edwin Gorter. foto wóórd, trouwens) betrof, moet ik helaas toch aan m'n laars lap pen. Een vinger in iemand z'n navel priemen, daar kan ik met m'n hoofd nog bij en met m'n vinger nog inkomen. Maar een oog aanvallen op een wijze waarop je dat in de regel slechts in derderangs karatenlms ziet, da's heel andere koek. Dat is koek waar je wat mij betreft als voetballer best een maandje of twee over mag nadenken. In je burgerkloffie. Aan de kant. gebracht. Hinderlijke ming, een modderige of zeer zachte toplaag, opdooi na een vorstperiode - zo maar wat voorbeelden van zaken op grond waarvan een' speelveld kan worden afgekeurd. Met andere woorden: het gras is heilig. Alle sprietjes moeten als het even kan - tot aan het eind van het seizoen op het veld blijven staan. Dit nu mag ty pisch Nederlands heten en kost de gemiddelde voetballer in ons land heel wat voetbalplezier in heel wat week-ends. In de ons omringende landen wordt met grote regelmaat heel wat afgelachen over die plaatse lijke beschermzucht. In Enge land, waar men toch een tradi tie heeft op te houden rils het over goed onderhouden 'greens' gaal (cricket, golf, bowls, Wimbledon) spelen zich regelmatig modderballctten af. Zowel in de stadions, als op de letterlijk en figuurlijk 'in de zijn. r de i nachi- Na de beelden dit Studio Sport uit zond van achter eenvolgens een competitiewed strijd van Hajduk Split en (vori ge week) van de Italiaanse com petitie, is de discussie weer eer stuk actueler geworden. Wan neer moet je een voet bal wed trijd nu precies afg< Wai eld i erkr- lijk onbespeelbaar? In Nederland worden twee criteria aangehouden voor de keuring van de speelvelden. Een daarvan is dat consul en scheidsrechter moeten inschat ten hoe gevaarlijk het veld is voor de bespelers. Een 'ernstig ongelijk veld', als gevolg van diepe voetindrukken, konijne holen, mollegangen of verzak kingen, mag bijvoorbeeld niet worden goed gekeurd. Dat zal sneller gebeuren als de vorst het terrein in haar greep heeft. I Iet is een regel waar ik mee kan le ven. Ik moet er niet aan denken tijdens een voetbalwedstrijd plotseling in een konijnehol te verdwijnen. Met de tweede kan ik dat minder goed. Scheidsrechter en consul (en als het aan de KNVB ligt met ingang van volgend sei zoen ook nog een internatio naal schijnbaar al ingeburgerde ne, natuurlijk. Extra werk ook voor de diverse groundsmen (ze róllen wat af na een dergelijk duel). Maar ze vinden daar nu eenmaal dat een voetbalveld er is voor de voetballers. En niet voor de gemeente of de voetbal bond. Behalve in Engeland wordt dus ook in België en Duitsland, om maar even dicht in de buurt te blijven, zo gedacht. Evenals in Italië natuurlijk. Ik mag die opvattingen wel. Het is een in stelling die fraai (technisch ver zorgd) voetbal niet ten goede komt, dat weet ik. Maar het le vert wel degelijk duels op met een hoge amusementswaarde èn doelpunten om niet te verge Zoals nu zes dagen terug, die ene van Michel Kreek met Padova. Alleen daarom al was het goed dat er afgelopen week einde 'gewoon' werd gevoetbald in die laars van Europa. En hel zou ook goed zijn als voetbal onder die omstandigheden ook in Nederland normaal werd. Al was het alleen maar voor de spelers. Want op welk niveau ook: ik ken geen enkele voetbal ler die het niet heerlijk vindt om, als-ie eenmaal 'door' is, een meter of vijftien, twintig door de plassen te glijden. Dat je zo'n bal dan zo af en toe eens kwijt bent omdat dat ding doordrijft of juist blijft liggen. Dat is jam mer. Maar daar valt in een sprankelend waterballet beslist mee te leven. Beter in elk geval dan met al die afgelastingen op i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21