Sport Jordi Cruijff staat op drempel Oranje Jonk op zoek naar het gevoel van de voetballer Jacco Eltingh bereikt halve finale ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Scholten vervangt geblesseerde De Wolf Dick Advocaat heeft Jordi Cruijff op de korrel voor het Nederlands elftal. Hij heeft weliswaar niet overwogen de zoon van de meester al op te roepen voor de EK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Tsjechië, woensdag in de Kuip, maar doet dat wellicht wel voor de volgende interland op weg naar Engeland '96, op T4 december in dezelfde Rotter dams arena tegen Luxemburg. Nederlands elftal uit te komen? En twee: als hij die bereidheid heeft, dan moet hij ook spelen. Cruijff junior staat voor een moeilijke beslissing." Dat staat de jonge Cruijff in derdaad als Advocaat bij hem aanklopt. Zodra hij zijn op wachting maakt in het Neder lands elftal, geldt hij in de Spaanse competitie direct als buitenlander. Voor zijn vader wordt het dan een stuk lastiger zoonlief op te stellen, want re glementair mogen in de Prime- ra Division maar drie buitenlan ders per club opdraven. En met Ronald Koeman, Hristo Sto- ichkov en Gheorghe Hagi en Romario heeft Barcelona al vier topbuitenlanders in huis. Om dat hij als jeugdspeler al in Spanje actief was, geldt Jordi Op de traditionele persconfe rentie van het Nederlandse elf tal in Noordwijk liet Advocaat doorschemeren in de komende weken contact te zullen zoeken met Cruijff junior. Die wordt door zijn vader met toenemen de frequentie ingezet in het sterrenensemble van Barcelona en maakt volgens de bonds coach ,,een enorme ontwikke ling" door. Cruijff junior kan bovendien op allerlei posities spelen," stelde Advocaat vast. Of Jordi Cruijff zich ooit in het oranjeshirt zal hullen, is overi gens nog zeer de vraag. ,,Je zit met hem," legde Advocaat uit, ,,met twee punten. Eén: heeft hij de bereidheid om voor het KNVB schrapt LFC - VCL leiden Het voetbalduel LFC - VCL in de vierde klasse A wordt morgen niet gespeeld. Naar aanleiding van de ongeregeldheden rond arbiter Bok afgelopen zondag bij LFC - Teylingen, besloot de bond, in afwachting tot de behandeling van de strafzaak, de Leidse ploeg 'uit de competitie te halen.' Tijdens het duel vorige week zondag zou LFC-speler Bensaga de scheidsrechter te lijf zijn gegaan. De speler zelf ontkent. De leidsman uit Rotterdam deelde zelf in elk geval wel een klap uit Enkel Van Basten gaat 'vooruit' (AFP) - Dokter Marc Martens heeft na een onder zoek in de Apra-kliniek in Antwerpen tekens van verbetering ge zien bij de enkel van Marco van Basten. ,,In vergelijking met het laatste onderzoek vijf maanden geleden, gaat het eindelijk be- ter", vertelde de Belg. De aanvaller van AC Milan, die zich lange tijd op krukken voortbewoog, kan zijn trainingsintensiteit weer opvoeren. Half december moet Van Basten zich opnieuw bij Martens mel den. De Utrechter sukkelt al bijna twee jaar met zijn rechteren- kel. Sinds juli van dit jaar draagt hij een apparaat dat het ge wricht moet blootleggen en ontlasten zodat zich nieuw kraak been kan Oranje tegen Frankrijk in Utrecht noordwijk» Het Nederlands elftal speelt de vriendschappelijke interland tegen Frankrijk in januari te Utrecht. Dit is vrijdag be kendgemaakt door de KNVB. Oranje speelt alle kwalificatiewedstrijden voor de Europese titel strijd in Rotterdam. Zo ook woensdag tegen Tsjechië. De KNVB liet vrijdag weten dat dit duel nog niet geheel is uitverkocht. Bij de kassa's van de Kuip zijn nog enkele duizenden kaarten ver- Utrecht zonder Mykland utrecht FC Utrecht kan de Noorse aanwinst Erik Mykland zon dag niet opstellen in de wedstrijd tegen FC Twente. Mykland reist op die dag met de Noorse nationale ploeg naar Minsk, waar woensdag de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland plaats heeft. Noorwegen is ingedeeld in dezelfde groep als Nederland. FC Utrecht verwacht de kleine middenvelder Mykland, tech nisch de beste speler van de Noorse ploeg, donderdag op de training. Hij zal dan waarschijnlijk debuteren in de thuiswed strijd tegen Ajax op 20 november. Rusland roept hulp UEFA in moskou De Russische voetbalbond heeft de hulp ingeroepen van de Europese voetbalunie (UEFA) om te bemiddelen in het conflict met vier Duitse clubs. Die weigeren de Russische inter nationals Kirjakov (Karlsruhe SC), Gorloekovitsj (Uerdingen), Tsjertsjesov (Dynamo Dresden) en Sjalimov (MSV Duisburg) voor de EK-kwalificatiewedstrijd van woensdag tegeq Schotland vrij te geven. Volgens manager Romantsev is het duel met de Schotten de be langrijkste kwalificatiewedstrijd in groep 8, waarin verder Grie kenland, San Marino, Finland en de Faeroer-eilanden uitkomen. Als het viertal spelers niet mee kan doen, vreest de manager een afgang. Met name de komst van aanvaller Kirjakov is essentieel. Vaste waarde Kolyvanov van Foggia is immers geblesseerd. Tafeltennissers verliezen Het Nederlandse Boedapest met 4-0 verloren tafeltennis heeft gis- Hongarije. Daardoor is Oranje, achter Hongarije, als tweede in groep A geëindigd. In de halve finale neemt de equipe van bondscoach Engel het waar schijnlijk zaterdag 10 december op tegen Tsjechië, de winnaar van groep B. Obree sleept UCI voor rechtbank v bordeaux De Schotse wielrenner Graeme Obree heeft gisteren aangekondigd dat hij van plan is gerechtelijke stappen te onder nemen tegen de wereldwielrenunie UCI. De UCI diskwalificeer de hem tijdens de wereldtitelstrijd, in augustus gehouden in Pa lermo. Fiks in tweede ronde leiden De korfballers van Fiks hebben zich verrassend geplaatst voor de tweede ronde om de Leidse korfbalbeker. In een vierluik met Fides Pacta, Madjoe en KZ, eindigde Fiks gelijk met Fides Pacta, maar het doelsaldo van de Oegstgeester ploeg gaf de doorslag. Cruijff nu niet als buitenlander. Met Patrick Kluivert riep Ad vocaat voor de krachtmeting met de Tsjechen toch een debu tant op. De 18-jarige Ajacied zal zich vooralsnog tevreden moe ten stellen met een plaatsje op de reservebank. „Maar in geval van nood komt hij er, als pin- chhitter, misschien nog wel in," liet de bondscoach weten. „En dat hij goed kan invallen," voegde hij eraan toe, „heeft hij afgelopen woensdag nog bewe zen tegen FC Groningen, toen hij er twee inschopte." Dat Patrick Kluivert tegen de Tsjechen nog geen basisplaats zou krijgen, lag in de lijn der verwachting. Met tien doelpun ten mag Amsterdamse Patje dan wel de topscorerslijst aan voeren, hij debuteerde pas tweeëneenhalve maand geleden op het hoogste vaderlandse voetbalplatform en heeft nog maar 533 minuten eredivisie ervaring. Bovendien geeft Louis van Gaal, zijn coach bij Ajax, nog regelmatig aan Ronald de Boer de voorkeur als diepste spits. „Omdat Dennis Berg kamp en Marc Overmars met blessures zijn afgevallen, heb ik de gelegenheid te baat geno men een talentvolle speler te se lecteren," verklaarde Advocaat zijn keuze voor Kluivert boven bijvoorbeeld de veel meer erva ren John Bosman van An- derlecht of Pierre van Hooijdonk van NAC, die regel matig als potentiële Oranjekan didaat naar voren wordt ge schoven. Daar denkt de bonds coach evenwel anders „Van Hooijdonk," oordeelde hij, „is voor NAC van enorm veel waarde, maar ik zie nog geen international in hem." Hoe de voorhoede van het Nederlands elftal er na het afha ken van Dennis Bergkamp woensdagavond uit zal zien, wilde Advocaat zoals te doen gebruikelijk niet prijs geven. Het enige dat hij daarover wilde zeggen, was dat Bryan Roy, hoe wel bij Nottingham Forest als schaduwspits acterend en op die positie in Engeland geldend als een sensatie, opnieuw 'ge woon' met rugnummer 11 zal spelen. Advocaat: „Ik krijg re gelmatig allerlei voorzetjes over Bryan Roy, maar in het Neder lands elftal functioneert hij het best als linksbuiten. Zou ik hem op een andere positie zetten, dan moet ik het concept veran deren en daar voel ik niks Bryan Roy is dus weer links buiten en Gaston Taument, of schoon hinder ondervindend van een enkelblessure en de ko mende dagen een aangepast trainingsschema volgend, is naar alle waarschijnlijkheid de plaatsvervanger van Mare Over mars als rechtsbuiten. Maar wie staat er in de spits? Ronald de Boer, ook niet helemaal fit (rug klachten) en eveneens tot maandag een aangepast trai ningsschema volgend, of Peter van Vossen? En wie is scha duwspits nu Bergkamp ont breekt? Ronald de Boer wel licht? Of speelt Oranje woens dag zonder schaduwspits? Een andere vraag is nog of chiscfie team Advocaat drie of toch vier ver dedigers tegen de Tsjechen het veld in stuurt. De coach gaat er t dat het Tsje- 't twee spitsen zal aantreden: Thomas Skuhravy en Pavel Kuka. „Woensdag zul je zien wat we doen," aldus de bondscoach. Op de vraag wie de vervanger van John de Wolf zou worden, gaf hij gistermiddag al ant woord. I Iet boegbeeld van Feyenoord, dat het trainings kamp van Oranje verliet met een enkelblessure, wordt afge lost door diens clubgenoot Ar nold Scholten. Voor de 31 -jarige middenvelder is het de eerste keer dat hij wordt opgeroepen. noordwijk gpd Daar waren ze. Dennis Berg kamp had zelfs een colbertje in de clubkleuren op de kop getikt. Wim Jonk droomde al in het blauw-zwart van Internaziona- Ie. In het vroege voorjaar van '92 schoven twee knapen met van die blozende Hollandse wangen achter de tafel. Met tromgeroffel en klaroengeschal werd de grote transfer naar In- ter bekend gemaakt. Ze hadden grote plannen, vertelden ze, móóie plannen. Inter Milan had ook plechtig beloofd een nieuw elftal om deze Ajax-zonen te bouwen. Het zouden mooie ja ren worden. Daar zijn ze, bijna later. Bergkamp was gebleven, lichamelijk lijk ge\yond. En Wim Jonk zit het trainingskamp van Oranje stilletjes in een hoekje. Waar zijn de Hollandse jongens toch gebleven? Helemaal alleen draaide Wim ee jaar Milaan geeste- Jonk (28) zijn rondjes op het trainingsveld van Inter. Hij was geblesseerd, zijn rug speelde op. Dat was vervelend. Maar er was meer. Hij merkte dat hij zijn ou de niveau niet meer haalde. Al voor Oranjes tweede EK-duel, tegen de Noren. Jonk: „Op een gegeven moment voel je aan je zelf dat je minder bent, minder speelt dan normaal. Dat is heel moeilijk te accepteren." Frus trerend, noemt hij het zelfs. Ver weg van de dagelijkse drukte, de pers en de spannin- gen van de wedstrijden kwamen de momenten van overpeinzing als vanzelf. En begon Jonk, die niet houdt van omkijken of vooruitblikken, te graven. Hij kwam natuurlijk bij Inter Milan terecht. Bij de beloftes die nooit nagekomen konden worden. Honderd jaar catennaccio laat zich niet door zoiets vluchtigs als een voetbalcarrière uitwis sen. Jonk en Bergkamp hebben de hoop opgegeven daar in de korte duur van hun contract nog verandering in te kunnen brengen. Daarom zoekt de Vo- lendammer niet langer naar oorzaken binnen de club. Jonk kijkt liever in de spiegel, naar zichzelf. „Ik wil mezelf later nooit kunnen verwijten dat ik er niet genoeg aan heb gedaan." De ambities blijven, alleen zijn de accenten verschoven. Over de scudetto, de titel, en de Europacup wordt niet meer ge sproken. Alleen nog over eigen waarde. „Ik wil rechtop over straat kunnen blijven wande len." Hij schrok van zijn spiegel beeld. Wim Jonk was een bede laar geworden. Hij zag de spor tieve armoede van een miljo nair. Langzaam maar zeker raakt hij het gevoel van de voet baller kwijt. Het gevoel dat je krijgt als je goed traint, als je je lekker voelt. Als alles ia het le ven goed valt. De basis van al les, noemt hij dat. Jonk: „Je hebt plezier nodig in het topvoet bal" Hij heeft er, zegt hij nu, moeten aanbren gen. Héél veel nuances. Aan het woord is niet langer de prediker van het pure voet bal. „Ik heb best wel dingen ge leerd", houdt hij zich eerst nog aan de oppervlakte. Hij leerde de cultuur kennen, de andere denkwijze van het Italiaanse voetbal. Maar waar is Wim Jonk, de lielhebber? „Ik kan in derdaad mijn ei niet kwijl in de ze speelwijze." Even, aan het begin van dit seizoen, leek het allemaal anders te worden. Er nieuwe spelers en zelfs een nieuw elan. Er werd zowaar een beetje pressie gespeeld. De twee Hollanders leefden direct op. Jonk: „Het werd weer leuk. Echt leuk. Je kreeg het gevoel dat je ergens aan wérkte, aan iets con creets. Dat was ook lekker wer ken. Maar na een paar nederla gen merkte je dat het toch weer wegglipte," Jonk en Bergkamp zagen die verandering zich weer voltrek ken. Ze konde doen. Jonk noe slechts 'jammei het Michael Schumacher maakte gisteren brokken tijdens de training in Adelaide. De Duitser, die zondag een voorsprong v Damon Hill, crashte en vloog uit de bocht. De Duitser kwam met de schrik vrij. moskou Jaqco Eltingh is gisteren doorge drongen tot de halve finales van het met 1,8 miljoen gulden ge doteerde tennistoernooi van Moskou. De Heerdenaar won in twee sets van de als zevende ge plaatste Tsjech Petr Korda: 7-6 (7-1) 6-4. De Zwitserse hardhit ter Mare Rosset schaarde zich ook bij de beste vier door een zege op de Russische favoriet Jevgeni Kafelnikov. Diens landgenoot Aleksander Volkov was door het het opge- ven van zijn Tsjechische oppo nent Daniel Vacek al zeker van een plaats in de halve eindstrijd. Hij is de volgende tegenstander van Eltingh. Olympisch kam pioen Rosset treedt zaterdag aan tegen de Amerikaan Chuck Adams. Die won van de links handige Duitser Carl-Uwe Steeb in drie sets: 3-6 7-5 6-3. Pete Sampras had in Antwer pen haast om de halve finale te bereiken. De Amerikaanse titel verdediger, nummer één van de wereldranglijst, stond nog geen uur op de baan tegen de Zimba- bwaan Byron Black, die op een wild-card het Sportpaleis was binnengekomen: 6-1 6-3. Sampras vertelde weinig last meer te hebben van zijn keel ontsteking. „Ik voel me gezond, ik heb geen pijn meer. Mijn spel gaat ook vooruit. Ik heb alleen veel wedstrijden nodig om het ritme weer te vinden. Daarom is dit toernooi ook zo nuttig", zei Sampras, die volgende week bij de ATP-finale in Frankfurt in een groep speelt met Stefan Ed- berg, Boris Becker en Goran Ivanisevic. Het meedoen van Steffi Graf aan het Virginia Slims kam pioenschap, het afsluitende New York Late erkenning voor Scholten Van de laatste tijd min of meer gebruikelijke elf van Feyenoord 1 waren twee spelers nooit in ternational: Heus en Scholten. Ondanks goed spel zijn bij Heus de jaren al te veel gaan tellen. De linkerverdediger is 34. Voor Scholten (31), ooit twee keer uitverkoren voor Jong Oranje, is het er vrijdag dan toch van ge komen. De middenvelder ver scheen in Noordwijk, nadat ploeggenoot De Wolf met een blessure naar huis was gegaan. Scholten brak ooit door bij Den Bosch, destijds geleid door de huidige assistent-bonds coach, Rinus Israel. Daarna ging hij naar Ajax. waar hij drie jaar en vijf wedstrijden speelde. On langs in de Feyenoord-krant verklaarde hij het niet doorbre ken in Amsterdam nog steeds als een van de grootste minpun ten in zijn loopbaan te zien. Intern bij Feyenoord, waar hij bezig is aan zijn zesde seizoen, wordt „Arnie" gezien als een van de steunpilaren binnen het elftal, zowel door zijn ploegge noten als de technische staf. Bij de eerste interland dit seizoen, Luxemburg uit, circuleerde zijn naam al nadrukkelijk als ver vanger van de destijds ook ge blesseerde Van Gobbel. De „Witte Socrates" was des tijds zelf echter net weer fit, na het grootste deel van de voorbe- reiding wegens een blessure ie hebben gemist. Bosz, ook van Feyenoord, werd opgeroepen. SCOREBORD nog „Je probeert van alles om er toch nog wat van te maken." De kwelling zit opgesloten in de gelatenheid. „Als je eerlijk bent, gaat het hier niet goed, nee. Dat kan iedereen zien." Ze hebben de hoop opge geven, maar het gevecht nog niet. Anders dan Ruud Gullit komt een transfer niet zo maar op in het wezen van Wim Jonk. „Nee", zegt hij, „dat is me te makkelijk. Roepen dat het alle maal niks is en vervolgens ver trekken, dat is niet mijn stijl. Ik wil voor mezelf het gevoel neb ben dat ik er alles aan gedaan Daarom blijft het gevecht voortduren. Een gevecht tegen zichzelf, een schijngevecht te gen de club. „Ja, het is wel fieel erg veel waar je tegen vecht. Soms te veel", verzucht Wim Jonk, het voëtbaldier in een kooitje. Tonnie Dirks uit atletiek-ploeg Dirks hoeft het komen- t te rekenen op een plaats in de nationale atle tiekselectie. Volgende week maakt de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) bekend dat Dirks en een aantal andere atleten voortaan de fi nanciële steun van de bond moeten missen. Het gaat om een bijdrage van enkele duizen den guldens. Bert Paauw, technisch-direc- teur van de KNAU: „We hebben na de EK in Helsinki al gezegd dat we met een kleinere selectie gaan werken. Dat is ook ge beurd, Dirks is een van de atle- ten voor wie geen plaats meer De 33-jarige Brabantse veld- loper is boos over de beslissing. „Als ik op basis van mijn leeftijd uit de selectie ben gezet, kan ik daar vrede mee hebben, maar dat geloof ik piet. Er spelen an dere motieven mee. Ik heb aan alle limieten voldaan, na Bert van Vlaanderen heb ik van de Nederlanders de snelste tijd op de marathon neergezet, ik ben zeven jaar achtereen Neder lands kampioen veldlopen ge worden. Toch word ik uit de se lectie gezet." Lucky 10 van vrild. 4-7 89 13 41 43 46 51 PRIJSVRAGEN - az 2-1 (1-1). 15 Mutsd. r-, ;re 1-1, 86. Boerc 2-1. Schei Hassan 3 0, 56. 0 Toeschouwers: duitsland Boe M'gladbach - Kaist Madjoe 10 6, KZ-Fiks 6 1 1 Fiks 3-5 (30-21). 2. Fides (27-20), 3. Madjoe 3-2, 4. KZ 3 0 PAARDESPORT Zuidlarcn. CSI Jachtsprinuen: 1 Geerink (Ned) LBH Joly Roger 50,05, 2. Robert (Fra) San Patrlgna no Quenelle de Chignon CH 50,86, 3. Sloothaak (Dui) San Patrignano Nikita 61,01, 4 Voorn (Ned) lewel'', 6,i|ilnn- 52,37, 5. Van der Vleuten (Ned) Olympic Vink Balta/ar 6 1, 6'. 6 Van dtr Vinden /Vink Especiale 54,09, 7, Fisher (GBr) Tip toe 54,72, 8 Beerbaum (Dui) Sprehe Cas anova 57,12, 9. Van der Schans (Ned) Miss Europa 57,44, 10. Andrea Fuchs (Zwi) Singapur 58,27. Overige Nederlan ders: 11 Albert Zoer/Everglade t Veld/Hay Guy 66,95 huis/Ecoloog Geeroms/Katin Mendrix/Anadolu Elstar Bril/Bollvorm's Burggravir iM'id.im/Killarney Bult Royal E H 89,4 Tisjko (Oek) 15-14, Agejev (Bul) 15-14, Flcgler (Dui) Pantano (Ita) 15-10, Schmitt (Dui) Jocminek (Tsi) 1II Halve 11n.ili". Agf|i-v Mil.inoli I 6 1Agejev, 2, Schmitt, 3. Mil, egler, 5. Tisjko, 6. Pantano, 1. Jecminek, 9. Str/alka (Dui Otter, 20. Damen, 32. Arwi TAFELTENNIS eth Bakker 21 9 21-18, E r 14-21 21 16 21-19, V Rosset (Zwi/6) Tsi/7) Imkov (Rus/3) 6-76 46 3. PHILADELPHIA Tweede ronde: Schultz (Ned) Davenport (VSt/3) 2 6 6-2 6 4, Po (VSt) Tau/iat (Fra) 6-3 2 6 7-5, Pierce (Fra12) Fendick (VSt) 6-3 6-1, Sabatmi (Arg/4) Kruger (ZAf) 6-4 6 0, Tu (VSt) Katerina Maleeva (Bul) 6-4 6 3, Zvereva (WRu/5) Halard (Fra) 6-1 6-4, Huber (Dui/6) Raymond (VSt) 5-7 6-3 7 6, ANTWERPEN Kwartfinales: Dclaitre (Fra) Björkman (Zwe) 6-3 6-3, Larsson (Zwe/7) Lareau (Can) 7 6 6 7 7-6. BUENOS AIRES Kwartfinales Corretja (Spa/3) Matt ar (Bra) 6-1 6-3, Novacok (Tsj/5) Dosedcl (Tsj/4) 6 1 6 3, Frana (Arg) Viloca (Spa) volgende week, is nog steeds twijfelachtig. De Duitse aan voerster van de wereldranglijst heeft weer last van een rugbles sure. Vrijdag oefende ze tegen de 38-jarige Martina Navratilo- va, tnaar werd daar niet hoop vol door gestemd. Graf zou in de eerste ronde van het Mas- ters-toernooi, waar een prijzen- bedrag van bijna zes miljoen gulden klaar ligt, spelen tegen Brenda Schultz, momenteel goed op dreef in Philadelphia. Tokyo. Super Four vrouwen Eerste dag: Cuba Bra/ihe 3-0 (15-9 15- 13 15 8), Rusland Japan 3-0(15-13 15 5 15-12). WIELRENNEN Niel (Bel). Internationale 1 Henjgers(Bel), 2,Gro 0.32, 3. Willemsens (Bel) 0 42, 4. Van der l'uel (Ned) 58. Van Riet (Hel, 6 /.-r vecken (Bel), 7 Pauwels (Bel), 8 Clarysse (Bel), 9 Moonen (Bel) 110 10. De Maere (Bel) 1.35, 20 Boe/ewinkel (Ned) 5,31 WATERPOLO John de Wolf (r) kan hier nog lachen in gezelschap de interland Nederland-Tsjechië. debutant Patrick Kluivert, later moest de Feyenoord-voorstopper afzegge FOTO'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19