Einde aan rompslomp uitzendwerk Graf vermoorde ridder na eeuwen weer boven water Gedeputeerde: ambtenaren wisten van lek bij gifbelt Randstad Bejaarde gepakt met 15 kilo coke Slechte cocaïne op straat na aanpak drugpanden Den Haag wil geld van rijk 0IGEN BAAS 'Levensredden in één avond' 'E1 Provincie Haaglanden in 1998 >Q PAB© Provinciehuis deels gesloopt 1 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 12 Faro-rapport binnenkort openbaar hoofddorp» Het eindrapport over de oorzaak en toedracht van de Faro-ramp zal in de loop van volgende week openbaar wor gden gemaakt. Daama worden de onderzoeksresultaten binnen enkele dagen tijd uit het Portugees vertaald. Ondanks de toezeg ging willen naar schatting vijftig slachtoffers en nabestaanden van de Faroramp, morgen een protestbijeenkomst houden. Het steekt ze bijzonder dat via de media moeten vernemen wat het onderzoek in grote lijnen heeft opgeleverd. Wapenverbod op scholen Amsterdam Zeventien scholen in Amsterdam-west hebben met politie en justitie afspraken gemaakt over de aanpak van crimi naliteit. Er wordt één lijn getrokken tegen wapenbezit, agressief en crimineel gedrag. Leerlingen die voor het eerst in de fout gaan, krijgen met het HALT-bureau te maken, dat alternatieve straffen verzorgt. Zwaardere gevallen worden door justitie bin nen twee weken beboet. Onlangs bleek uit onderzoek al dat een op de vier scholieren in het voortgezet onderwijs in Nederland in bezit is van een wa- jren. Voor individuele scholen is de aanpak van crimineel gedrag moeilijk, omdat ze dan al vlug een slechte naam hebben. Woningbouw flink op en neer' oosterbeek De woningbouw in en nabij de grote steden, zal de komende jaren pieken en dalen kennen. De eerstkomende jaren stagneert het woningbouwprogramma van gemeenten, omdat de bouwgrond nog vies is of in handen van speculanten. Maar als de produktie eenmaal op gang komt, kan dit omstreeks 1998 leiden tot records. Dit scenario schetst professor Priemus, hoog leraar Volkshuisvesting. Staatssecretaris Tommei van volkshuis vesting is optimistischer gestemd. Hij liet de Tweede kamer vori ge week weten dat hij nog steeds uitgaat van 420.000 nieuw bouwwoningen in deze kabinetsperiode. utrecht cpd Het motief voor de middel eeuwse moord op ridder Steven zal wel altijd een mysterie blij ven. Maar het graf van Steven van Zuylen van Nijevelt is weer boven water. Driehonderd jaar lang was de laatste rustplaats van de gewelddadig om het le ven gekomen bewoner van het Zuylenburg in Maarssen on vindbaar. Onlangs heeft een aannemer bij werkzaamheden aan het Duitse Huis in Utrecht tot zijn verrassing het prachtige graf na driehonderd jaar weer ontbloot. De ridder, landcommandeur van de Duitsche Orde, is op 9 maart 1527 omgebracht door Gelderse soldaten. Ze hebben hem, zijn huiskapelaan en twee knechten om het leven gebracht en heel Zuylenburg leeggeplun- derd. Daarbij zijn zelfs de zegels van de Balije (onderafdeling van de Duitse ridders) en het Duitse Huis verloren gegaan. Waarom zij tot deze gruweldaad kwa men, is onbekend. Heer Steven trad al sinds het begin van de zestiende eeuw op als bemiddelaar in de conflicten tussen Gelre en het huis I labsburg en als raadgever van de hertog van Gelre. En nu, eeu wen nadat hij was bedolven on der het puin van de ingestorte kerk, is de grafzerk bij het stor ten van de fundering voor een hek bij het Duitse Huis weer te ruggevonden. Het is de bedoeling dat de honderden kilo's zware stukken steen worden opgenomen in de bestrating van de binnenplaats van het Duitse Huis aan de Walsteeg. Binnenkort neemt de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht weer zijn intrek in dit deel van het voormalige kloostercomplex in de Utrecht sebinnenstad. De zerk van Steven van Zuy len is in stukken gebroken en de gewelven van diens grafkelder zijn ingestort, toen de klooster kerk van de orde in 1674 door een orkaan werd verwoest. Die zelfde orkaan verwoestte ook het middenschip van de Dom kerk. Zerk en grafkelder bleven onder het puin liggen, totdat de ruïne werd opgeruimd en ver dwenen uit het zicht toen op die plek een tuin werd aange legd. Als landcommandeur heeft Steven van Zuylen in. een heel moeilijke periode leiding gege ven aan de Balije van Utrecht. De Ridderlijke Duitsche Orde had toen al te maken met diep gaande godsdienstige en staal kundige tegenstellingen en stond voor de overgang van ka tholieke kloosterorde naar een protestantse adelsvereniging. Heden ten dage is de Orde een 'vereniging' van leden van de Nederlandse adel die van het mannelijk geslacht en van refor matorische huize moeten zijn. Bovendien moeten zij vier adel lijke kwartieren hebben en be horen tot de Nederlandse adel van vóór 1795. Dat betekent dat slechts heel weinig mensen lid zijn van de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht die in 1231 werd gesticht. De orde ver leent nu hoofdzakelijk steun aan liefdadige doelen. schiphol cpd De Koninklijke Marechaussee heeft donderdag op Schiphol een 72-jarige verwarde man aangehouden die 15 kilo cocaï ne in zijn koffer had. Ook een 28 jarige reisgenoot is gearres teerd. De twee arriveerden met een vlucht uit Curasao en wer den gesnapt bij de douanecon trole. Volgens een woordvoer der t de i chat takt de bejaarde man een achtige indruk. „Hij •rgee Maandag krijgen 800 werknemers de chipkaart echa bCl sluit i uit dat hei ga, demente ouder rotterdam cpd De grootschalige aanpak van de drugsoverlast in Rotterdam kan op termijn leiden tot moeilijk te controleren neveneffecten. Uit een in opdracht van de ge meente Rotterdam uitgevoerd onderzoek naar het aanbod en de kwaliteit van cocaïne in de Maasstad blijkt dat hard optre den van de politie tegen de drugshandel enkele ongewenste verschuivingen op de plaatselij ke 'drugsmarkt' tot gevolg kan hebben. „Gerichte aanpak van overlast veroorzakende dealpanden", meldt het rapport 'Wit, Witter, Witst', „kan leiden tot een groei vén de straatmarkt, met een on overzichtelijker en chaotischer karakter". Bovendien bestaat het risico dat cocaïne-gebrui- kers, die hun 'vertrouwde' dealpanden gesloten zien, zich wenden tot andere markten en zo in aanraking komen met 'meer risicovolle middelen en gebruikswijzen'. Tot slot zal, bij afname van het aantal dealpan den, het aanbod van kant en klare, veel verslavender en dus gevaarlijker gekookte Door de onderzoekers wer den in de periode van maart 1993 tot en met januari 1994, in samenwerking met veertien ge bruikers, in totaal veertig ver schillende cocaïne-monsters gekocht. Dat gebeurde op straat, in dealpanden voor co caïne of heroïne, in de horeca of bezorging aan huis. Uiteindelijk werden 37 monsters getest in het Gerechtelijke Laboratorium in Rijswijk. De conclusie is dat de cocaïne in Rotterdam van re delijke tot .goede kwaliteit is. Slechts twee monsters, gratis aangeboden, bevatten helemaal geen Ongeveer 800 uitzendkrachten uit de regio's Leiden en Gouda krijgen maandag een chipkaart. Dat elektronische pasje bevat persoonlijke gegevens en informatie over werk en sociale verzekeringen. Gegevens die nu nog schriftelijk worden verwerkt. De rompslomp die al die papieren meebrengen bij wisselende dienstverbanden is de belangrijkste reden om een proef met de chipkaart te beginnen. leiden maria straatsmacomputer opvragen. Dit kost niet meer dan twee dagen. Zo hebben we snel de gegevens die nodig zijn voor de berekenin gen van de uitkeringen." Volgens de projectleider is de chipcard goed beveiligd. „De gegevens kunnen door niemand anders gelezen worden. Het GAK zelf kan niet eens toegang krijgen tot alle informatie die de uitzendbureaus invoeren." Mocht iemand zijn pas verlie zen dan wordt deze meteen ge blokkeerd. „Hij kan dus nergens worden misbruikt", zegt Van Toledo. „Verlies heeft ook geen gevolg voor de uitkering. De ge gevens zijn immers wel aanwe zig, de uitzendbureaus moeten ze alleen opnieuw invi een nieuwe chipcard." Het initiatief daarvoor komt van het GAK dat wil onderzoeken of het 'slimme pasje', de smart card een rol kan spelen bij het verstrekken van uitkeringen. „Hoe vaker personen van baan wisselen, hoe moeilijker het is om te bepalen hoe de uitkering voor zo iemand er uit ziet. Vooral bij uitzendkrachten is dat een probleem," vertelt pro jectleider K.J. van Toledo van het GAK. Drie uitzendbureaus in Leiden en Gouda. Start, Luba en Olympia werken aan het project mee. Het GAK voert de basisgege vens van in. „Het uitzendbu reau voegt daar aan toe, in wel ke periodes de pashouder ge werkt heeft," legt Van Toledo uit. „Wanneer iemand werkloos wordt kan het GAK de gegevens over de dienstverbanden via de die door zijn jongere reisgenoot is misbruikt voor de drugsmok kel. De cocaïne zat verstopt on der een laagje kleding in de kof fer die de oude man bij zich droeg. Beiden zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. Nog deze maand dient de ge meente Den Haag bij het Rijk een verzoek in tot verlening van de artikel-12 status Da Haagse gemeenteraad heeft daartoe gistermiddag besloten met 39 get Die stem kwa De mogelijkheden van zo'n chipcard worden tijdens de proef lang niet allemaal ge bruikt. „Je zou veel meer infor- met de pas matie op de pas kunnen vast leggen. Hij zou bijvoorbeeld zelfs als identificatie kunnen dienen. Maar dat is nog ver weg," aldus Van Toledo. Op wat kortere termijn zal het voor de pashouder mogelijk worden zelf gegevens op te vragen. Als de proef met de chipcard slaagt wil het GAK een volgen- gebruik genomen door 800 uitzendkrachten. KJ Leiden, leidt het project. de, meer uitgebreide proef op zetten. Van Toledo: „We willen dan zoveel mogelijk uitzendbu reaus in het project betrekken. Nu vertragen bureaus die niet deelnemen de proef enorm. Ook moeten er dan werkgevers bij betrokken worden. Het gaat dan vooral om bedrijven die ook veel te maken hebben met smartcard valt nog niet zo veel te zeggen. „De ge dachten zijn, als de proef slaagt natuurlijk, om iedereen met wisselende dienstverbanden van een chipcard te voorzien. Dit zou misschien al in 1996 kunnen," aldus Van Toledo. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Peter van Ooijen van CardioCare LifeSupport Trainingen in Sassenheim. igenlijk vind ik mijn werk zó leuk dat ik er niet genoeg van kan krijgen. Ik ben ondernemer geworden om 'dat werk als hobby te kunnen doen. Ik werk al jaren in het Slo- tervaartziekenhuis in Amster dam. Daar ben ik me steeds verder gaan specialiseren in het geven van reanimatietrainin- gen. Zelf ben ik permanent lid van het reanimatieteam zodat mijn kennis en vaardigheid per fect op peil blijven. Ik werk vier dagen in het Slo tervaart en dat betekent dat ik rijd en energie over heb. Een jaar geleden ben ik begonnen buiten het Slotervaart cursussen té geven. Bij de Kamer van koophandel ben ik prima op weg geholpen. In het begin heb je toch allerlei vragen. De btw en andere belastingen, de juri dische status en de manier vfaarop je moet administreren; het zijn allemaal dingen waar je .als startend ondernemer nog niets vanaf weet. Bij de Kamer heb ik ook adressen gekocht. Mijn eerste klantgroepen heb ik via direct mailing. Nu stuur ik nog steeds geregeld wervingsbrieven weg, maar na een jaar blijkt ook de mond tot mond reclame be hoorlijk te gaan werken. Mijn werk als eigen baas verschilt niet wezenlijk van dat wat ik in het Slotervaart-ziekenhuis doe, zij het dat de leerlingen wat an ders zijn. Ik geef lessen aan vrij gevestigde paramedici, verzorg ehbo-cursussen op bedrijven en onderricht leken. Mijn ehbo- curssuen wijken nogal af van de gangbare. Ik besteed relatief weinig tijd aan allerlei verband- technieken, en juist heel veel aan de elementaire levensfunc ties. Het gebeurt nog wel eens dat een familie waar iemand een hartprobleem heeft, een gieng. Eigenlijk zou iedereen een cursus reanimatie moeten vol gen. In een avond valt reanime ren aan te leren, mits de groep klein is en er voldoende poppen aanwezig zijn. Dat is toch maar een kleine investering als je vanaf dat moment iemands le ven kunt redden. Dan heb ik het natuurlijk niet over de ingewik kelde technieken als het toedie nen van stroomstoten of medi cijnen. Elk jaar moeten er 40.000 mensen worden gereanimeerd. Van hen overleeft in eerste in stantie de helft en van die helft gaat helaas weer 50 procent als nog dood. Onderzoek heeft uit gewezen dat de eerste drie tot vijf minuten na een hart- of ademstilstand bepalend zijn. Naarmate er meer mensen kun de kans op hulp binnen enkele dus ook groter. Mijn plan is bij het Slotervaart te blijven werken. Niet alleen omdat ik hierdoor mijn eigen kennis en vaardigheid op peil houd, maar ook omdat het leuk is geavanceerde technieken te doceren. Een verdeling van 50 procent voor mezelf en 50 pro cent voor een werkgever lijkt me mooi. Dan moet je natuur lijk wel uitkijken dat je niet ze ven dagen per week werkt. Hoe leuk ik mijn wérk ook vind, er blijven méér dingen in het le ven. Mijn gezin bijvoorbeeld, om maar eens wat ontzettend belangrijks te i CardioCare is bereikbaar on der telefoonnummer 02522- 17543. tekst: monica wesseling» den haag gpd/anp Ambtenaren van de provincie Zuid-Holland waren vorig jaar jaar al op de hoogte van het lek in de damwand van het EMK- gifterrein in Krimpen aan de IJs- sel waardoor vervuild water wegstroomde. Dat zegt de Zuid- houandse milieugeputeerde H. van der Vlist. In de zomer van 1993 waar schuwde het ingenieursbureau Haskoning dat maatregelen no dig waren. De Milieudient Rijn mond sprak zelfs van een ge vaar voor de volksgezondheid. Van der Vlist erkent volmondig dat „de overheid een flinke steek heeft laten vallen". Hij zelf zou pas deze week op de hoogte zijn gesteld. Volgens PvdA-fractievoorzit- De provincie Haaglanden moet begin 1998 een feit zijn. Wan neer Den Haag en de omliggen de gemeenten (onder meer Wassenaar) een afzonderlijke provincie vormen, neemt deze ook 350 provincieambtenaren over. Dat nebben GS van Zuid- Holland gisteren besloten. Om te voorkomen dat belan gen van kleine gemeenten on dersneeuwen in de grote-stad- problematiek, moet de nieuwe provincie Haaglanden gaan be staan uit een aantal even-grote gemeenten. Daartoe moet óf Den Haag worden opgesplitst in een aantal deelgemeenten óf een aantal kleinere gemeenten moeten fuseren. Voor Wasse naar kan dit gevolgen hebben: het is zeker niet denkbeeldig dat de gemeente haar grenzen zal moeten aanpassen. Ter voorbereiding op de re giovorming werken de bestuur ders in het gebied hard aan de oprichting van een Regionaal Openbaar Lichaam (ROL), per 1 januari 1995. Het ROL verplicht de gemeenten in het gebied al vast meer samen te werken. Het Westland neemt daarbij de aparte positie in. Provinciale Staten van Zuid-Holland beslis sen half december over de voor stellen van GS. ter J. Wolf in de staten moet Van der Vlist 'zelf maar bedenken of hij hier consequenties aan ver bindt'. Hij sluit maatregelen te gen de verantwoordelijke amb tenaren daarentegen niet uit. „Dit is uitermate kwalijk", zegt Wolf. „Het inpakken van de grond heeft verschrikkelijk veel geld gekost. Burgers mogen van de overheid verwachten dat dit soort zaken behoorlijk wordt gecontroleerd." Door de overvloedige regen val stond het grondwater op het EMK-terrein begin deze maand zo hoog dat het door de gaten in de dam naar buiten stroom de. De provincie liet het water vervolgens wegpompen en zui- Op het terrein van de voor malige Exploitatiemaatschappij Krimpen (EMK) aan de Hol landse IJssel zijn in het verleden e Zuid- ren '80 af te grote hoeveelheden cl afval gestort. De provinc Holland besloot eind j. de vervuilde grond ni te bedekken met een laag asfalt Volledige sanering zou 750 mil joen gulden hebben gekost. de SP, die tijdens de raads vergadering haar verkiezings leus „Stem tegen herhaal delijk eer aandeed. De gemeenteraad ging ook akkoord met de begroting, hoe wel niet zonder slag of stool. Punt van langdurig beraad was de begrote reservering van 18,9 miljoen gulden voor sociaal be leid bij de inkrimping van liet gemeentelijk apparaat. Daar is uiteindelijk een deel, 1,5 mil- joen gulden, van afgegaan ten gunste van andere doelen. Een artikel- 12-gemeente slaat onder curatele van het Rijk. Den Haag ziet zich gedwongen een gooi naar deze afhankelijke po sitie te doen omdat de landelij ke overheid onlangs een jaar lijkse bijdrage van 35 miljoen gulden stopzette. Een voor waarde voor de aanvraag is dat de gemeentebegroting niet slui tend is. Voor het eerst sinds ja ren is dat het geval. Met najne door een flinke post voor ach terstallig onderhoud op te voe ren, hebben B en W een tekort gecreëerd van twaalf miljoen gulden. Maar dat geen luxe, want voor een totale opknap beurt van de stad is volgens het gemeentebestuur 380 miljoen gulden nodig. K° \o Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland Den Haag/Oegstgeest 17 november 1994 13.30 - 15.30 uur 19.30 - 21.00 uur voltijd deeltijd Hazenboslaan 101, 2340 BA Oegstgeest, tel. 071 171321 DEN HAAG MONICA WESSELING Het is nog niet duidelijk of de provincie Zuid-Holland zelf een nieuw provinciehuis gaat bou wen dan wel een derde dit laat doen om vervolgens het pand te huren. GS zijn nog volop in on derhandeling met projectont wikkelaars. Om vertraging te voorkomen, wordt wel nu alvast 34 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Met dit geld worden twee vleugels van het gebouw gesloopt. De twee andere vleu gels worden opgeknapt. Oindat de provincie Zuid- I lolland in haar huidige vorm haar langste tijd heeft gehad, Rotterdam en Den Haag wor den binnenkort afzonderlijke provincies, is het nieuwe pro vinciehuis vermoedelijk snel te groot. Daarom hebben GS de architect opdracht gegeven een provinciehuis te ontwerpen dat in gedeelten te verhuren is. Alle discussies over samen voeging van Noord- en Zuid- I lolland ten spijt twijfelen GS vooralsnog niet aan de komst van een nieuw provinciehuis in Den I laag. KEUKEN mt/JV BADKAMERS K/*i ^rarsuarx nr KASTEN BEDDEN Een rovole showroom waarin o.a 80 luxe keukens 30 badkamers ruime keus: buro's bedden kasten tafels/ stoelen tzoek meer dan waardI KOETSIERS WEG 7, SASSENHEIM TEL 02522-30481 FAX 02522-30563 Automobilist praat mee over knelpunt in Wassenaar UTRECHT ANP Rijkswaterstaat bilislen met ingang van eind november meepraten over knelpunten in net verkeer. Weggebruikers en ook om wonenden kunnen dan in experimentele praatgroepen discussieren over de aanpak van problemen op en rond rijkswegen. Utrecht bijt het spits af met drie groepen waarin weggebruikers zich op basis van hun eigen erva ring kunnen uitspreken over eventuele knelpunten op de A28 tussen Amersfoort en Utrecht. Bij wijze van proef zijn in eerste instantie vier projecten uitgekozen waarin de automobilist zijn zegje kan doen. Dat gebeurt onder meer in Wassenaar, waar ge praat kan worden over de A44 die dwars door de be bouwde kom loopt. Rijkswa terstaat wil met het.experi ment de automobilisten meer betrekken bij de ver keersproblematiek, waardoor meer begrip zou moeten ontstaan over de complexe materie. Ook wil rnen profi teren van de lekenkennis van bestuurders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13