Woede over verlichting Leidseweg 'Utopia heeft het ergste gehad' 'De bodem dreigt onder ons werk vandaan te slaan' Rijn Veenstreek Hogere huizenbelasting voor huurders Ter Aar Vereniging bundelt verzet tegen monorail ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 OUD APE MARIETA KROFT De dorpsraad wil alleen verlich ting langs hel ernaast gelegen fietspad en voelt zich hierbij ge steund door de plaatselijke be volking: uit een recente huis- aan-huis-enquête bleek dat HO procent van de inwoners van Oud Ade de bezorgdheid van de dorpsraad deelt. Verlichting langs het fietspad betekent: om de 35 meter vier meter hoge pa len die wit licht afgeven. De raad heeft echter besloten om om de 45 meter acht meter ho ge palen tussen de rijbaan en het fietspad neer te zetten met oranjekleurige natriumverlich- ting. Totale kosten bedragen voor de gemeente 112.000 gul den. Een even groot bedrag be taalt de provincie. Volgens de dorpsraad is de verlichting die de gemeente Alkemade wil aanbrengen van niveau dat gelijk is aan ge deelten van rijks- en provinciale wegen. „Het autoverkeer vanaf de provinciale weg S5 Leiden - Rijpwetering) en de Verbin dingsweg/liofdijklaan rijdt het licht tegemoet. Dit suggereert dat men een stedelijk gebied nadert, terwijl men in werkelijk heid het platteland betreedt." Verder vraagt de dorpsraad Goederenveiling voor uniformen ROELOFARENDSVEEN CHEFHENNY V IS KOENEKOOP. 071-3 'Alkemade moet raadsbesluit terugdraaien Dorpsraad Oud Ade is zeer ontstemd over het besluit van de gemeenteraad om verlichting langs de rijbaan van de Leidseweg aan te brengen. Deze veel te felle verlichting tast het landschapsbeeld aan, meent de dorpsraad. In een brief doen de leden van de dorpsraad een klemmend beroep op de gemeenteraad, om het besluit van 5 sep tember te herzien. zich af of rijbaanverlichting wel veiliger is. „Ons inziens zullen de snelheden van autoverkeer in de avond- en nachtelijke uren toenemen bij een volledige verlichting van de rijbaan." Daarbij komt, aldus de brief schrijvers, dat fietspadverlich ting 15 procent goedkoper is. De dorpsraad heeft bijna vier jaar geleden de provincie ver zocht om verlichting langs het fietspad. Sindsdien vond af en toe overleg plaats tussen pro- kele keer werd de dorpsraad op de hoogte gesteld. Het viel de inwoners van Oud Ade rauw op hun dak toen ze begin septem ber opeens werden geconfron teerd met het besluit van de raad voor rijbaanverlichting. De dorpsraad was helemaal ont daan toen hij begin oktober de uitvoeringsplannen onder ogen kreeg. Op 21 oktober heeft daar om overleg plaats gevonden tussen gemeente, provincie en dorpsraad. Dit leidde echter niet tot een oplossing. Wethouder L. Beelen kon nog niet reageren op de brief van de dorpsraad omdat hij het schrij ven nog niet onder ogen had gehad. Wethouder W. Nugteren was niet bereikbaar voor com- Mathieu Paardekooper legt voorzittershamer Zoeterwoudse vereniging neer Geen bloemen en planten, maar fietsen, kleding, balen hooi, pot grond en taarten worden vandaag voor de klok geveild in de veiling van Roelofarendsveen. Vanmiddag van twaalf tot vijf uur en van avond van zeven tot tien uur kan iedere bezoeker allerlei goederen kopen via de veilklok. De opbrengst gaat naar het uniformenfonds van muziekvereniging Liefde voor Harmonie. De muziekvereni ging, die zo'n honderd leden heeft, viert in 1998 het 110-jarig be staan en wil dan in het nieuw verschijnen. ZOETERWOUDE-DORP» LIESBETH BUITINK Hij maakte als voorzitter van de Zoeter woudse jongerenvereniging Utopia de meest turbulente jaren mee. Mathieu Paar dekooper legt volgende week na vijf jaar de voorzittershamer neer. Hij maakte in die tijd de problemen met de Klaverhal en de omwonenden mee, die resulteerde in een sluitingsbevel van de gemeente, de verbou wing van het voormalige binnenbad van zwembad Haasbroek en uiteindelijk dit voorjaar de opening van 'Cascade'. „Ik heb het idee dat Utopia voorlopig wel even in de luwte zal zitten. We hebben het ergste wel gehad." Paardekooper praat laconiek over de woelige jaren waarin hij voorzitter was van de jongerenvereniging, maar af en toe laat hij toch merken dat gebeurtenissen uit het verleden hem nog altijd niet lekker zitten. „Absolute dieptepunten waren het slui tingsbevel van de gemeente en de ruzie met de Klaverhal. Dat sluitingsbevel kwam op 7 december 1991zegt hij, alsof de gebeurte nis in zijn hoofd geramd zit. „We hadden een gedoogsituatie: we mochten draaien zolang er niet teveel herrie was, tot er een oplossing was gevonden voor onze huisves ting. Maar de gemeente zocht een aanlei ding en dat werd een klacht van de eerste bewoner van de Bloemenweide. De heipa len zaten nog niet in de grond of die man diende al een klacht in... De Westender in de Klaverhal was gewoon een gehorig pand, maar we hebben ons altijd gehouden aan de afspraak dat we niet meer dan honderd decibel geluid zouden produceren." Het sluitingsbevel, dat betrekking had op de disco- en house-avonden van Utopia, werd uiteindelijk afgeblazen. „We hebben dat conflict laten doorlopen tot aan de Raad van State. Toen een uitnodiging voor de zit ting kwam, stelde de gemeente een schik king voor. Door dat hele verhaal hebben we wel heel veel goodwill gekregen in het dorp: de kleine vereniging tegen de grote ge meente." Vooral de contacten met wethouder R. Hogenelst (CDA/welzijn) zitten Paardekoo per nog altijd dwars. ,,lk heb het idee dat Hogenelst nooit gewild heeft dat we het binnenbad zouden krijgen. Ik ben zo vaak bij besprekingen met die man weggegaan met het idee: het lijkt wel of ik bij een schoolmeester ben geweest. Hij zal wel even vertellen hoe het allemaal moet. Dat ze Hogenelst ooit wethouder hebben ge maakt begrijp ik niet. De manier waarop die man opereert is echt zoals een olifant door de porseleinkast gaat. Hij denkt dat hij 24 uur per dag voor de klas staat en hij zegt niet waar het op staat." Toch heeft Utopia veel te danken aan de christen-democraten. „De WD en het CDA hebben altijd vierkant achter ons gestaan. Het is gemakkelijk in Zoeterwoude: de WD steunde ons altijd en als je er dan één partij bij vindt, krijg je een meerderheid in de gemeenteraad. Meestal was die tweede partij het CDA. Vooral me vrouw Berkhouwer (de voormalige fractie voorzitter - red.) was echt een moedèrtype. Die had wethouder welzijn moeten worden, maar helaas zit ze niet meer in de raad." Paardekooper hoopt dat Utopia de ko mende jaren meer naamsbekendheid in de opgeving krijgt. „Misschien dat Cascade nog uitgroeit tot een regionale disco, hoe wel dat tegen de wens van de gemeente zou zijn. Aan de andere kant: zelfs in Rijndijk moet je nog uitleggen wat Utopia is. Het kan wel zijn dat we vaker open gaan om de jongeren van het Loetheveld onderdak te verlenen; dat is tenminste wat de gemeente wil. Maar in eerste instantie zijn die jonge ren een probleem van de gemeente en niet van Utopia." Mathieu Paardekooper treedt in de jaar vergadering van Utopia op donderdag 17 november terug als voorzitter. Kandidaten voor zijn opvolging zijn Rinaldo Wolvers en Yuri Brussee. RODERICK DE SMIT De onroerend-zaakbelasting (OZB) voor de bewoners van huurhuizen in Ter Aar gaat vol gend jaar extra omhoog. Op ini tiatief van de CDA-fractie be sloot de gemeenteraad om het tarief voor huurders te verhogen tot 2,94 gulden per 3000 gulden OZB-waarde. Burgemeester en wethouders hadden oorspronkelijk voorge steld het tarief voor huurders vast te stellen op 2,75 per 3000 gulden waarde. Wie een huis huurt met een waarde van twee ton, gaat door de extra verho ging volgend jaar 12,50 gulden meer betalen dan in het voor stel van B en W. Het tarief voor bewoners van een koophuis wordt volgend jaar 6,18 gulden per 3000 gulden waarde. Dat bedrag is gelijk aan het voorstel van B en W. De gemeenteraad van Ter Aar besprak gisteren de begroting voor 1995. Tijdens del daaraan voorafgaande algemej- ne beschouwingen werd door verschillende fracties geklaagd; over de brug over het Kerkpad. Die zou volgens de politici) té stijl zijn. Wethouder H. Ruijgroki (WD/financiën) zegde toe <,lat hij zal kijken of het mogelijk, i's| om de helling flauwer te mak^n. De PAK-fractie drong er 'op! aan dat er maatregelen wordep genomen om de gemeentelijke composteerinstallatie in Lan^e- stofdichte vloer. Deze vloer is nodig om van de provincie /?en vergunning te kunnen krijgen voor de installatie. Zonder vloeistofdichte vloer is de instal latie illegaal. Het PAK stelde dat de gemeente een voorbeeld- functie heeft en dus dé milieu-1 regels niet aan haar laars nfag lappen door illegaal tuinafval té composteren. I L— een heel nieuw bestemmings plan komen. Je hebt dan y^yl meer mogelijkheden om zwaar te maken. Met zo'n prp- cedere duurt het nog twe.e, a drie jaar voordat de gemeelde een bouwvergunning kan a^p- ven. We gaan ervan uit dat,m- gen die tijd wel gebleken is tjHat de monorail niet nodig is." j Gaat de provincie wel koord, dan kan de gemene komend voorjaar de bouwver gunning afgeven en kunnen tyi?- zoekers van Archeon vanaf 1<]$6 met de monorail van het Al- phense NS-station naar het, ar cheologisch themapark rei^p. In dat geval gaat de vereniging proberen om voor zo veel mo gelijk omwonenden een scha devergoeding te krijgen. De vorige maand officieel opge richte Vereniging tegen de Mo norail heeft al haar hoop geves tigd op de provincie. Als die binnenkort niet akkoord gaat met de verkorte, zogenoemde artikel 19 procedure om de aan leg van de monorail mogelijk te maken, zal die monorail er wel nooit komén. Volgens de secre taris van de zeventig leden tel lende vereniging is de kans dat de provincie dwars gaat liggen vrij groot. „De provincie gaat over het algemeen akkoord mejt een arti kel 19 procedure wanneer de plannen niet omstreden zijn", weet secretaris Bert Windhorst. „Zijn ze dat wel, dan moet er Zondag 22.15 uur Euthanasie Waar ligt de grens? Europese vereniging Hazerswoude moet knokken voor erkenning VRIJE TIJD DORP «RUUD SEP Nog maar twee jaar, en dan vie ren het Duitse Waldkappel en het Nederlandse Hazerswoude dal ze vijfentwintig jaar 'iets' met elkaar hebben. I let bestuur van de Vereniging voor Europe se Betrekkingen (VEB) heeft echter nog geen tijd om zich rustig op het zilveren jubileum voor te bereiden. De gemeente Rijnwoude overweegt om de of ficiële banden met de vereni ging te verbreken, en voor de VEB zou dat niet minder dan een ramp zijn. „Als we geen subsidie meer krijgen is dat ver velend, maar als de gemeente zich volledig terugtrekt, dan slaat dat de bodem onder ons werk vandaan", aldus ex-voor- zitter Theo van der Zijden. Van der Zijden was van het begin af aan betrokken bij de jumelage met Waldkappel en is min of meer het lopende archief van de VEB. In vlot tempo ratelt hij de geschiedenis van de ver bintenis met Waldkappel af. Keer op keer herhaalt hij dat de jumelage oorspronkelijk een initiatief van de gemeentebe sturen was en dat de vereniging pas na verloop van tijd werd op gericht om de continuïteit te waarborgen. Tussendoor geeft hij trots uitleg bij de Duitse Tadel die zijn rev „Daar zijn drie heel Nederland." Hij mag dan voorzitter-af zijn en twee zitten de bestuursleden naast zich hebben, Van der Zijden voert vanachter een glas witte wijn Theo van der Zijden, Bart Schuppen e daan." het woord. De anderen - Bart Schuppen en Maarten Schils - mogen van achter hun rode wijn slechts hier en daar iets aanvullen. Begin jaren zeventig knoopte Hazerswoude officieel vriend schapsbanden aan met Waldk appel, een Westduitse veel-ker- nengemeente op een steenworp afstand van het toenmalige IJzeren Gordijn. De contacten verliepen via het gemeentehuis, waar een heuse commissie voor internationale betrekkingen was ingesteld. Het was de tijd dat vele gemeenten internationale vriendschappen aanknoopten en overal aan de gemeentegren zen kleine blauwe bordjes met 'Europese gemeente' werden geplaatst. De burgemeesters zwaaiden de scepter over de buitenlandse contacten. Vereni gingen en scholen brachten de eerste uitwisselingsbezoeken. Bij de vijfde verjaarsdag van de jumelage veranderde er iets. Op initiatief van de burgemees ter van Waldkappel richtten beide gemeenten een vereni ging op die in het vervolg de uitwisseling vorm zou geven. „We zijn eigenlijk gewoon een dweilvereniging", stelt Van der Zijde. „Verschillende instel lingen hebben zelf al directe contacten. Wij nemen de parti culier mee en we helpen clubs als ze bijvoorbeeld problemen hebben met het onderbrengen van een groep bezoekers." Die bezoekers komen tegen woordig niet meer alleen uit Waldkappel. Het Duitse stadje heeft jumelages met een groot aantal Europese gemeenten in onder meer Rusland, Roemenië en Frankrijk. Naar de Roemeen se zusterstad van Waldkappel sturen de Hazerswoudenaren met enige regelmaat hulpgoe deren voor de school en de dok- Met de Franse zustergemeen- te Carhaix heeft de VEB enkele jaren geleden ook vriend schapsbanden aangeknoopt. Via Carhaix kregen de Hazers woudenaren weer contacten in het Engelse Dawlish. Uit al die gemeenten reizen met enige re gelmaat mensen af naar Ha zerswoude. Dit jaar waren er tij dens de jaarmarkt in Hazers- woude-Dorp zelfs meer dan honderd bezoekers uit Waldk appel en Carhaix. De bestuursleden hebben het idee dat de uitwisselingen am per worden opgemerkt door het gemeentebestuur. Nu de ge meente aan de officiële status van de vereniging dreigt te ko men, moet dat maar eens ver anderen. Want zonder officiële erkenning vanuit de gemeente kan de vereniging wel inpakken als het gaat om het leggen van internationale contacten. „In Roemenië moesten we bijvoor beeld per se officiële papieren hebben. Anders was er niets te recht gekomen van ons hulp- transport. En sowieso hechten ze in het buitenland veel meer aan dat soort zaken. Als we in het buitenland komen, worden we steeds ontvangen door de burgemeester en de hele poes pas. In Waldkappel is de burge meester zelfs plaatsvervangend voorzitter van de vereniging", vertelt Schuppen. Op welke manier de vereni ging het dreigend onheil moet afwenden - daar zijn de be stuursleden nog niet helemaal uit. Maar dat ze zich niet als makke schapen laten afvoeren is duidelijk. Van der Zijden: „Als ze bij de gemeente denken dat ze hier zomaar een punt achter kunnen zetten, dan zullen we ze eens laten zien dat dat niet kan. We zullen eens laten zien dat het leeft!" En als om zijn kame raden moed in te spreken: „We laten dit niet gebeuren, ben je gek zeg. Rommelmarkt Het ontmoetingscentrum 'Ou verture' houdt vandaag van 12.00 tot 17.00 uur een rommel markt. Het ontmoetingséin- trum ligt aan de Ouvertureweg in Zoeterwoude. Terrarium De aquarium- en terrariumVer- eniging 'De natuur in huis' houdt op dinsdag 15 novemljijer j een clubavond in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in I Alphen. De clubavond begint om 20.00 uur. Kerstmarkt Een kerst- en cadeaumürkt wordt op zaterdag 19 noveniber j gehouden in buurthuis Westö'r- haven aan de Emmalaan in Al- phen aan den Rijn. Tussen 11.00 en 16.00 uur presenteren maatschappelijke instellingen en buurtorganisaties zich. Daar naast zijn er Sinterklaas- en kerstcadeaus te koop. Sint Nicolaas Sint Nicolaas en zijn Pieten houden op zaterdag 19 novem ber een intocht in Hazerswou de-Rijndijk. De Sint komt om 13.30 uur in het multifunctio neel centrum 'Het Anker' aan de Chopinlaan. Daar treedt dan ook het jeugdcircus Atleta uit Warmond op. -3 I Platen- en ed-beurs Platen en cd's kunnen op zon dag 20 november worden ge- kocht en verkocht op de platèm- en cd-beurs in sociaal cultureel centrum de Sjelter aan «de Heemraadlaan in Leiderdorp. De toegang is gratis. Informatie: ALLEEN IN VESTIGING HEERHUGOWAARD HEERHUGOWAARD Galileistraat 3-5-7-11 tel: 02207 - 4 49 57 (langs de Westerweg N242 Alkmaar-Leeuwarden) Mathieu Paardekooper: „Absolute dieptepunten waren het sluitingsbevel van de gemeente en de ruzie met de Klaverhal." foto henkbouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12