wijst Politie op risico s overvallen H; V; Leiden Regio Opknapbeurt Doesbrug Budget met meer volume De Stemming Vlaamse klaproos beheerst ceremonie ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Project voor winkeliers Santhorst De politie Rijn- en Braassem heeft winkelcentrum Santhorst in Leiderdorp uitgekozen voor een project over roofovervallen. „We proberen de winkeliers bewust te maken van de risico's van een overval. Het is geen bang makerij, maar er is een trend dat overvallen zich ver plaatsen van geldinstellingen en benzinestations naar de detailhandel en de horeca," zegt H. Boeser, districtschef yan 'Rijn- en Braassem'. Leiderdorp, Alkemade, Rijn- woude, lacobswoude of Zoeter- woude heeft te maken met de omvang en het gevarieerde win kelaanbod. ,,Dit winkelcentrum heeft diverse soorten detailhan del. Verder is Santhorst goed 'te behappen'. Bij Santhorst kom je met winkeliers en medewerkers aan honderd man. We hadden ook met de Winkelhof kunnen beginnen, maar dat is zo groot." Het is volgens Boeser de be doeling ook andere winkelcen tra in het district te benaderen voor deelname aan het project. „Daarbij kun je bijvoorbeeld denken aan de Meerkreuk in Oude Wetering en de Batehof iri Woubrugge. Maar dat wordt dan wel na de jaarwisseling." Hoe de politie bij deze winkel centra te werk gaat, hangt mede af van de respons die uit Santhorst komt. Voor alle winkeliers en mede werkers van het winkelcentrum aan de Laan van Ouderzorg is er dinsdag 16 november in de Mu- zenhof een thema-avond over het onderwerp. Winkeliers die daar behoefte aan hebben, kun nen van de politie in een later istadium individueel advies krij gen om overvallen te voorko- pien. „Dan kunnen zaken aan de orde komen als: hoe ga je als winkelier met je geld om, hoe is je winkel ingericht. Zijn er bouwkundige aanpassingen no- jdig?" Santhorst fungeert volgens •Boeser als 'try-out' voor het project. Volgens de districtschef itioet nog maar blijken of er bij de middenstand belangstelling is voor het onderwerp. Dat juist Sdnthorst is uitgekozen en niet een ander winkelcentrum in i de Britse School in Voorschoten e t basisschool het Kompas, in samenwerking met wethou- De Doesbrug in Leiderdorp is vanaf maandag 14 november tot eind mei 1995 afgesloten voor motorvoertuigen en scheepvaartverkeer. De brug wordt de komende maanden opgeknapt met behoud van de karakteristieke bovenbouw. Het voltallige Leiderdorpse college van B en W geeft maandag om 12.00 uur het startsein voor de reno vatie. MEER DOEN MET HETZELFDE GELD, ZONDER GEBAKKEN LUCHT All-round mediakennis - ook van nieuwe media - is vereist voor een mediamix met synergie-effect. Onze specialiteit: resultaatgericht planni Bel en vraag naar Theo Luijpen of Michael Breel. >AKRONT^e Lekstraat 88 - postbus 366 - 2300 AJ Leiden - telefoon; 071 - 89 93 66 - fax: 071 - 89 3; Intercultureel feest in Sjelter Genieten van muziek, dans en hapjes uit de internationale keuken. Dat kan zaterdag 19 november in Sjelter aan de Heem raadlaan in Leiderdorp. De werkgroep Leiderdorp Aangenaam houdt dan van 20.00 tot middernacht een 'interculturele avond'. De toegang is gratis. Er zijn optredens van de Flamen co-groep Café con Leche, harpist Sergio Pereira speelt samen met gitarist Peter Banning Zuidamerikaanse muziek en er is een Turkse band. Volksdansers dansen op traditionele Turkse muziek. De werkgroep Leiderdorp Aangenaam werd in 1982 opge richt met als doel Nederlanders kennis te laten maken met an dere culturen. De leden van Leiderdorp Aangenaam vinden dat er veel vooroordelen leven en dat buitenlanders 'eerder als een bijzondere groep worden gezien dan als mens'. De avond wordt geopend door de Leiderdorpse burgemeester M. Zonne- vylle en voorzitter van de werkgroep Emile Snell. ■■■I POLITIEKE RUBRIEK In Oegstgeest gebeurt niets, klaagde burgemeester Sjoerd Scheenstra tijdens de debatten over het plaatselijke huishoudboekje. Het dorp is onbestuurbaar geworden door al het interne gekissebis van de wethouders. De voormalige fractievoorzitter van de PvdA in Leiden, Hans Baaijens, weet alles af van intern gekissebis. Mede dankzij hem werd het weer rustig bij de sociaal democraten. Te rustig naar zijn zin. Deze week barstte hij los. WEER EEN DEEL VAN DE N11 OPEN! Nee, dit is geen montage-foto. Het tafereeltje, rechts, is echt gebeurd: de Leidse burgemeester C. Goekoop en zijn Zoeterwoudse collega A. Hou- dijk vliegen elkaar in de armen bij de opening, deze week, van weer een rijksweg 11 -deel. Beide gemeenten leven zo'n beetje op voet van oorlog met elkaar. Nog niet zo lang geleden kondigde Houdijk de noodtoestand af toen hij Leidse landmeters in zijn polders ontwaarde. Begrijpelijk, want Leidse bestuurders zien in Zoeterwoude een wingewest en geen autonome eenheid. Maar rijksweg verbroedert, klaarblijkelijk. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN geboren en ge togen in Eindhoven ir werkt alweer een paar jaar in Den Haag. Lei den is zijn woonplaats. In de Sleutelstad heeft hij ook nog een bijbaantje: raadslid, na mens de PvdA. In de vorige raadsperiode stelde die schnab bel heel wat meer voor. Hans Baaijens was toen namelijk fractievoorzitter en de PvdA was de grootste partij van de stad. van zijn afscheid als fractievoor zitter. Hij zat tegen overspan nenheid aan en hij zou zijn ge zondheid een dienst bewijzen als hij wat gas terugnam. Zijn grote verdienste voor de partij was dat hij de rust terug bracht in de PvdA-fractie, die toen duiventil en boksring tege lijk was. Een soort PSV dus ei genlijk. Baaijens moest, net als Kees Rijvers nu, alle neuzen in dezelfde richting laten wijzen. Brabanders zijn daar meesters in. Ze weten dat zulke proces sen worden gefrustreerd als de fractievoorzitter of de trainer zelf dagelijks de krant haalt met parmantige statements en on voorspelbare voorstellen en op stellingen. Ze moeten opereren Opvallendste wapenfeit tussen vanuit de luwte. Dat is wellicht 1991 en 1994 was zijn huwelijk een verklaring voor het wat ble- met Edith van Middelkoop, ke profiel van de overigens zeer raadslid namens Groen Links, sympathieke Baaijens, in de vo- mikpunt van de kritiek dat 'ech te Leidenaars' ontbreken in de PvdA-ffactie. De PvdA-rebellen waren de zachte 'g' van Baaijens zat. Er moesten kop pen en Leidse r's rollen. De op standelingen werden uiteinde lijk het slachtoffer van hun ei gen revolutie. Al maanden wordt er niets meer van hen fri die periode haalde hij deze Öibriek niet vaak. Of dat vóór hem pleit of niet, moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken. Verder joeg hij tijdens de begro tingsbehandelingen in 1992 ie dereen de stuipen op het lijf toen hij bijna van het spreekge stoelte afkukelde. „Voorzitter, ik ga flauwvallen", luidde de-elfde rige raadspériode. Enige partijgenoten verstoorden vlak voor de verkiezingen op wrede wijze de rust die onder zijn aanvoering over de fractie Vanwaar deze uitvoerige intro ductie? Om de lezer deelgenoot te maken van de totale verba zing over 's mans optreden van de afgelopen week. In zijn een tje zette hij Leiden in de etalage als hoofstad van Zuid-Holland. Een dag later verstoort hij de feestvreugde rondom de ope ningvan het informatiecentrum Leiden Centraal Project met fel le en terechte kritiek op de pat serige, geldverslindende inrich ting. De begrotingsbehandelingen naderen. De wethouders kun nen hun borst natmaken. Voor hen is het te hopen dat Baaijens andermaal van het spreekge stoelte klettert. Zelfs zijn echt- de verkiezin gen klaagde Sjoerd Scheenstra, de Oegstgeester burgervader, al te gen een net gewipte Leidse be stuurder: „Al die wethouders zijn professor. Er is geen nor male discussie mee te voeren. Het moet altijd op een weten schappelijk plan worden getild. Maar we moeten ook nog een gemeentebesturen." Zijn vrees is waarheid gewor den: er gebeurt nauwelijks iets in het forensendorp. „Het kan en moet beter, anders heeft Oegstgeest vier verloren jaren", zo zei Scheenstra tijdens de be grotingsbehandeling eerder de ze week 'met enige bitterheid'. In Oegstgeest had tijdens de ge meenteraadsverkiezingen in maart een aardverschuiving plaats. Ontevredenheid leidde ertoe dat de Oegstgeester kie zers massaal voor Leefbaar Oegstgeest (LO) kozen. De partij beloofde de kiezers van alles en nog wat, maar tot nu toe is er van de bibliotheek, de huisves ting van de ambtenaren en de uitvoering van het verkeersplan 2000 (jaja, enige haast is gebo den) - hebben voorlopig de po litieke agenda nog niet gehaald. De professoren hebben er ken nelijk geen tijd voor. Ze zitten namelijk de hele tijd te bak keleien. Om een eind te maken aan deze situatie gaan ze nu de hei op. Toegegeven, Leefbaar Oegst geest heeft één groot succes be haald. In de verkiezingscam pagne verklaarde de partij dat Oegstgeest niet mocht worden volgebouwd met woningen. Het dorp moet groen blijven. En dat is gelukt. Natuurlijk, in de Broek- en Simontjespolder ko men ruim duizend huizen. Maar door onnavolgbaar onder handelen heeft LO-wethouder Frans Lisman dat opgelost: de polder wordt door Leiden gean nexeerd. Dus Oegstgeest blijft groen. Die verkiezingsbelofte aan de Oegstgeestenaren heeft e partij dus ingelost. Curium bouwt twee nieuwe afdelingen LOMAN LEEFMANS Curium, het academisch centrum voor kinder- en jeugpsychiatrie in Oegst geest gaat twee nieuwe af delingen neerzetten. Dins dag wordt de eerste paal geslagen voor de nieuw bouw door vertegenwoor digers van de Riagg als dank voor de samenwer king tussen deze instelling en Curium. Het gaat om een afde ling met negen bedden voor autistische kinderen en een met twaalf plaat sen voor dagbehandeling. Met de bouw, die onge veer 5 miljoen kost, wordt het zogeheten zorgaanbod van Curium compleet. Tot nu toe moesten kinderen ouder dan zes jaar en dus te oud voor het medisch kleuterdagverblijf Mar griet in Leiderdorp soms per taxi naar centra in Amsterdam of Rotterdam worden vervoerd. Die kunnen voortaan in Oegstgeest terecht. Oorlogsslachtoffers herdacht in Starrenburg VOORSCHOTEN De Vlaamse klaproos is het symbool van de herdenking van de oorlogsslachtoffers in het Verenigd Koninkrijk. Elk jaar op 11 november, de herdenking van wapenstilstandsdag, het einde van de Eerste Wereldoor log in 1918, dragen de Britten klaproosjes om de gevallenen uit beide wereldoorlogen te eren. De klaproos domineerde gisteren dan ook de ceremonie rond het planten van bomen aan het Verzetsstrijderspad in de nieuwe wijk Starrenburg en Voorschoten. Daarbij waren zo wel de Britse gemeenschap in Voorschoten als de gemeente zelf betrokken. Verzetsstrijderspad, dichtbij De Vliet. Omdat Nederland en En geland geregeld gezamenlijk de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog herdenken (bijvoor beeld bij de herdenking van de slag om Arnhem) was voor deze unieke gemeenschappelijk op zet gekozen. Burgemeester Cannegieter sprak van een bij zondere boomplantdag, die de bijzondere relatie tussen Voor schoten en en de Britse School symboliseerde. Diverse passen de gedichten dragen. erder: •oorge- Gedicht De Vlaamse klaproos v -rel het i gen emd ge verden geplant van de Britse choten en van Plaquette De vijf bomen door leerlingen School in Voor? basisschool het Kompas, in sa menwerking met wethouder van der Poel. Burgemeester P. Cannegieter onthulde een pla quette waarin in twee talen de betekenis van de bomen wordt verklaard. Die werd voorzien van een krans van klaprozen. De bomen staan op het speel FOTO LOEK ZUYDERDUIN het eind het i kolonel John McRae een medisch officier tijdens de eerste wereldoorlog. McRae schreef zijn gedicht tijdens de tweede veldslag om Ypres in 1915. De plastic klaproosjes die door de Britten worden gedra gen, worden vervaardigd door een speciale fabriek. 1 let geld dat ze opbrengen wordt ge bruikt om ex-soldaten, oorlogs slachtoffers en nabestaanden van omgekomen soldaten te helpen. VRIJE TIJD Astma Het Astma Fonds houdt op de maandagen 14 en 21 november voorlichtingsbijeenkomsten met de titel 'Heeft uw kind ook astma' in de kantine van de Be- drijfs Technische School aan de Vondellaan in Leiden en duren van 20 tot 22 uur. Post/egels De leidse postzegelvereniging 'De Postzegelvrienden' houdt maandag de maandelijkse vei ling-, ruil- en contactavond in het Vijfhovenhuis aan de I lof- laan in Leiden. Junioren Kun nen vanaf 18.30 uur naar bin nen, ouderen moeten tot 19 uur wachten. Computers De Hobby Computer Club houdt dinsdag een bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden. Aan vang: 20 uur. Slaapmiddelen 'Verslik je niet; omgaan met slaap- en kalmeringsmiddelen' is de titel van een lezing die dinsdag wordt gehouden in ge bouw 35 van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De lezing begint om 20 uur. Toegang kost 3,50 gulden. Rommelmarkt I landwerkclub 'De Parelvissers' houdt woensdag een rommel markt in de gelijknamige be jaardenflat aan het Bizetpad in Leiden. Naast handwerk zijn er ook speelgoed, kerstartikelen en meubels. De rommelmarkt duurt van 10 tot 21 uur. Relaties De Robin Norwood-groep, een groep voor vrouwen die in rela ties steeds weer op dezelfde problemen stuiten, gaat woens dag weer van start. De groeps training is gebaseerd op Robin Norwood's boek 'Als hij ntaar gelukkig is' en duurt van L0 uur tot 12 uur. De kosten van deze twaalf bijeenkomsten in Vrou wengezondheidscentrum 1 lara aan de Bonairestraat in Leiden bedragen 100 gulden. Telefoon: 071-233209. Hobhydag In het Elisabeth Ziekenhuis aan de Simon Smitweg in Leider dorp wordt vandaag een hobby dag gehouden. Verzamelingen van medewerkers van het zie kenhuis staan tussen 10.00 en 16.00 uur centraal. De hobby dag heeft plaats in de woonflat bij het ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Johannes Albertus (Joost), zv. J.C. Zuijderduijn en C.A. de Graaf Lie selot Alida Johanna, dv. HJ. Rabouwen M.C.M. Heijne Jeffrey, zv. M P. van den Burg en Y.C.M. Snaar Audrey, dv H.J.T. Voesten en G.E. van Delft Liz/y, dv. H.J.T. Voesten en G.E. van Delft Ryan Michael, zv. H. Deckers en J.J. van Bommel Jeroen, zv. P. van Heuvel en E. Mazurel Tessa Marlijn, dv. J.A.L.M de Groot en N.C. Vroom Brigitte Maria, dv. B.N. Beukers en T.W. van der Lans Mathilde Margareta Alida, dv. J.G.J. Warmerdam en M.A.M, Heemskerk Stefan Patrick, zv, C. Hartevelt en H.J. de Graaf Eva Josephina, dv. S. Dijkstra en D.J, den Boef Debora, dv. R.E. Hendriks en A. van der Zwan Justine Aster Gracia.dv. J.J.W.M. Cornelissens en G.B. Flohr Marloes Chantal Kelse, dv. C.J. Verhoeven en I.S. Buwalda Tim Arjen, zv. P.A. Emanuel en B.A.M. Kapteijn Mark, zv. H.D. van Ulden en M.F.H. Speet Willem-Christiaan, zv. W.C. Hovius en G.A. Hazenoot Mouk hlis, zv. D. Souali en H. Serhani Ro- mée, dv. W.H.P. van der Zalm en C. ten Broeke Isabell Sophia, dv. S.C. Nevins en M. Nevins Rebecca May, dv. S.C. Nevins en M. Nevins Naomi Anne, dv. S.C. Nevins en M. Nevins Lucien, zv. Bkoop en E. Lij/enga Ilse, dv. n der Meer en S.H.F. Buijn n C.M. Wildenberg nR.Boe- C.G. Eef, i rema Heiko Barthold R. Boerema Eduard C van Leersum en M.J. Mol Eva Beanno Maria, dv. H.F.G.M. Snaar en L.M.M. Glasbergen Bob, zv. R A R. Frees en M.A. van Reek Lisa, dv. P. Krul en M.W. Fransz Nigel, zv. J.M. den Otter en M.H.M. van der Ploeg «Oskar Ama- nuel, zv, Th, Engelhardt en U. Schilpp Engelhardt Francis Sophia Birgitt, dv. P.J. van Megchelen en E.F. Span|ers- berg Andries DaniCI, zv. Mvan Vliet en J. van dei Lars, J.J. Schuur Dedan Kor Alimu G.A. Nomen en C.L. Huiskamp Kemperse irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot Z Vrijblijvend persoonlijk advies .OndsmerpefK Ma. 14 november Fiscaal vriendelijk belonen (P. van Houten loonspccialUO Ma. 21 november Bedrijfsopvolging- e van Haaften, federatic-belastingadvise Ma. 28 november Man en vrouw samen ondernemers (P.T. t i RA) Het gratis advies-uur (maximaal 1 uur) Ls uitsluitend op telefonische a/spraak. Heeft u interesse bolt u dan naar; 7.irkaec-grocp Kerkstraat 105' Noordwijkerhout Tel. 02523-72845 of Lange Voort 68 Oegstgeest TeL 071-154014 Stroeks Remco Willem, zv. W. de Kei ser en L.M. Clement Mechteld Maria, dv. L.W. van den Hoek Ostende en M.K.G.M. Vriends» Roos, dv. M.L. Lam boo en J. van der Nagel Gosse, zv. M.H. van Bemmel en K. Smit Arie Cor nelis, zv. C. Hoek en G.M.M. van Rijn Debby, dv. P.P. Halvemaan en J.J. Ver lind Leon Anton, zv. D. van Schoonho ven en J.fvf Brandsma Christiaan Jo hannes, zv, A C. Brouwer en J. van der Plas Alexander, zv. D.S. Paffen Y.G.M. van der Zwet Suze Clara Loui se, dv. M, van der Wolk en M.ï. de Spaey. Overleden: C S. Weijermans, geb. 5 juli 1929, man H Vos, geb. 24 okt. 1932, man G. Gravendijk, geb. 12 okt, 1899, geh. gew. met P. van de Wijn gaard D. Wessel, geb. 20 juni 1943, man H.L. van Keulen, geb. 2 jan. 1926, man N, de Jong. geb. 13 juli 1919, man M. Gantevoort, geb. 5 dec, 1913, echtg. van H.P.M. Dolle J.A. Hooijmans, geb, 21 aug. 1914, man P.W Hak, geb. 17 okt. 1912, man» D.B. Borger, geb. 6 jan. 1931, man P. Roedoe, geb. 5 mei 1919, man»W. Plasmeijer, geb. 22 april 1928, n T.M.Phih 30okl 1994, dochter A. Heemskerk, geb. 19 juli 1910, man E. Heymans, geb. 24 april 1903, geh. gew. r vanE april BWI Q M Rotteveel, geb. 15aug. 1916, geh. gew. met H E. Hogervorst J.M. Wubben, geb. 3 juli 1935, man J.N. van Beckurn, geb. 3 ftov. 1945, man. Gehuwd: J.K. Schonewille en C.M, Bon net »A.H, ter Haar en D. van Nieuwkoop R A, Fernandez Voortman en D.E.D n Iterson J.H. Alkemae

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11