'Heidendom zal kerk bekeren' Kerk Samenleving ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 KORTWEG Joodse liturgie Leerling-chazan Daan Cohen, meelevend lid van de ortho dox joodse gemeenschap van Amsterdam, zal komende zon dag tijdens de morgendienst in de Leidse Hooglandse Kerk delen uit de joodse liturgie ten gehore brengen. Ook geeft hij een korte toelichting op de lie deren en praat hij met de kin deren over zijn wijze van vie ring van sjabbat. De samen zang tijdens deze dienst zal overwegend uit psalmen be staan omdat joden en christe nen deze in hun geloofsbele ving gemeen hebben. De ont moeting met de joodse liturgie past in de serie Open Deur- diensten, georganiseerd door de Commissie Bijzonder Ker- kewerk in nauwe samenwer king met de Binnenstadsge meente van hervormd en ge reformeerd Leiden. In de over weging van voorganger ds. A. Alblas staat het thema 'eer aan God' centraal, naar het voor beeld van het in de liturgie ve le malen aangehaalde joodse Kaddiesjgebed. De dienst be gint om 10.00 uur. Korenfestival Fountain Folks uil Alphen aan den Rijn en het Actaeakoor uit Lisse nemen komende zondag deel aan het 19e Jongerenko- renfestival in de grote zaal van het Sociaal Cultureel Centrum 'De Leuningjes' in Poeldijk. In totaal zijn op het festival elf koren te beluisteren die een programma brengen van zo wel wereldlijke als geestelijke muziek. Een 'deskundigenjury' zal de prestaties van de koren beoordelen en samenvatten in een rapport. Daarnaast is er ook een publieksjury die be paalt welk koor in aanmerking komt voor de 'Uitstralings- prijs'. Kaarten voor dit festival, dat begint om 14.00 uur, kos ten drie gulden. Bavo Cantorij De Hoogmis in de parochie Maria Presentatie in Roelo- farendsveen wordt komende zondag verzorgd door de Sint Bavo Cantorij uit Haarlem. Deze cantorij wordt gevormd door jongens en mannen die deel uitmaken van het koor van de kathedrale basiliek Sint Bavo, dat tot ver over de landsgrenzen bekendheid ge niet. De Hoogmis begint om 11.15 uur. Gospelzangeres De samenkomst van de Nieuw Leven Evangelie Gemeen schap in Alphen aan den Rijn wordt komende zondag muzi kaal opgeluisterd door de Mo lukse gospelzangeres Efi Wor- kala. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de school op de hoek Verlengde Marnixstraat/Jongkind Co- ninckstraat 102 en begint om 10.00 uur. Moker 'De andere markt', georgani seerd in het gemeentecentrum van Oegstgeest, staat op 16 en 20 november centraal in de ra dio-uitzendingen van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is van ds. M. Driessen uit Leiden. Moker zendt op woensdag uit van 16.30 tot 17.00 uur en op zon dag (een herhaling) van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Ontmoetingsdienst De baptistengemeente Ichthus uit Alphen aan den Rijn orga niseert op zondag 20 novem ber om 18.30 uur een ontmoe- tingsdienst in de aula van de scholengemeenschap Groene Hart Lyceum aan de Henry Dunanweg 1. Priester en Leids hoogleraar Antoine Bodar volgt nauwgezet de richtlijnen van Vaticanum II Een vroege vrijdag avond in de neogotische jezu ïetenkerk van de Krijtberg, hartje Amsterdam. De kerk is voor een gewone week dag aardig gevuld met jon geren en ouderen, een bont multicultureel gezel schap. Aan het altaar een frêle, tengere man, in een fraaie kazuifel van goud brokaat met alles erop en eraan. De celebrant wordt discreet geassisteerd door een acoliet in de traditio nele uitmonstering: een wit, met kant afgezet koor kleed boven een zwarte soutane. De stille mis wordt zeer gestileerd opge dragen met alle voorge schreven gebaren en bui gingen, als een ingetogen choreografisch spel. •JOSVRANCKX GPD Langzamerhand breekt in de kerk een tijdloze sfeer door van vrede en intimiteit. De man aan het altaar met zijn frisse, klate rende stem en zijn jongensach tige voorkomen is hoogleraar kunstgeschiedenis aan de Rijks universiteit Leiden en voorma lig tv-presentator, en zijn pries terwijding op 26 september 1992 was een media-gebeurte nis. Antoine Bodar. Merkwaardig is dat de eucha ristievieringen van Bodar in het 'heidense' Amsterdam zoveel succes hebben. In het weekein de zijn er vijf vieringen met tel kens een volle kerk. Bovendien draagt hij overal in Nederland gregoriaanse hoogmissen op die een opvallend jong publiek aantrekken. „En daar is niets ouderwets aan, niets Lefèbvre- achtigs", onderstreept Bodar. Ik volg nauwgezet de richtlij nen van Vaticanum II. Maar ik denk dat we juist in de liturgie het mysterie gestalte kunnen geven waar vandaag zoveel mensen naar zoeken." Van Antoine Bodar (1946) verscheen onlangs het boek 'Wandelen met de- Heer', een bundel meditaties bij bijbeltek sten. Voordien publiceerde hij 'Eeuwigh gaat voor ogenblick', een selectie interviews die hij voor de KRO-televisie had ge voerd, en 'Gezellin van de Stil te', een bundel kunsthistorische essays. - U bent priester gewijd nadat u al een onstuimig leven achter de rug had. U was een bekende Ne derlander vanwege uw televisie werk, en zelfs in het society- nieuws dook uw naam op van wege uw vriendschap met de schrijver Gerard Reve. Waarom bent u eigenlijk priester gewor den? Antoine Bodar: „Het is een smalle, soms onbegaanbare, vooral lange weg geweest. Reeds in mijn kinderjaren droomde ik ervan priester te worden, maar later is dat idee op de achtergrond geraakt. Daar waren twee redenen voor: ik was in Amsterdam voortijdig van de middelbare school ge stuurd, en er was de evolutie in kerk en samenleving waarbij de priester tot welzijnswerker werd gereduceerd. Dat zei me niets meer. Ik heb toen een moeilijke tijd doorgemaakt, zwarte sneeuw gezien, veel boeken ver slonden, tot ik begin van de ja ren zeventig in de omroepjour- nalistiek terecht kwam. Ik stu deerde ondertussen geschiede- Antoine Bodar: „Ik besefte diep in mij dat in het priesterschap mijn meest wezenlijke bestemming lag." nis en filosofie en leerde daarbij vooral die filosofen leren ken nen voor wie je moet leven alsof er helemaal geen God bestaat: Nietzsche, Sartre, Jaspers..." „Midden de jaren zeventig voelde ik me weer aangetrokken tot het priesterschap: ik besefte diep in mij dat daar mijn meest wezenlijke bestemming lag. Maar ik had toen geen tijd, want eerst moest ik nog pro moveren en zo. Het is dus een heel lange weg geweest. Maar het ergste moest nog komen." - U bedoelt dat men veel proble men had met uw kandidatuur? „Inderdaad. Men vond het heel raar dat iemand die zo lang had gestudeerd, een media-fi guur nog wel, per se priester wilde worden. Ik werd ervan verdacht een tegenkracht te zijn, want mijn profiel paste niet in het moderne kerkbeeld. Beschaving was een tegenindi- catie, net als vroomheid trou wens. Als ik havenarbeider was geweest, was het allemaal geen probleem geweest. Ik heb in het ieven nogal wat rondgekeken, maar ik moet zeggen dat ik ner gens zoveel hardheid, strijd en afgunst heb meegemaakt als in de katholieke kerk van Neder land..." - Waarom hebt u dan niet meteen bedankt voor de eer? U had mogelijkheden genoeg: de media, de universiteit... En an dere kerkgenootschappen zou den u met open armen hebben onthaald. „Die pesterijen en vernede ringen hadden een omgekeerd effect, ze versterkten mijn keuze nog. Ik dacht: ja maar, ik ben toch geroepen, ze kunnen doen wat ze willen. Overigens be greep ik al die venijnige reacties natuurlijk wel, vanuit de grote crisis waarin de Kerk in Neder land verkeert. Als historicus heb ik nogal wat gelezen over hoe het vroeger was, er zijn wel meer van die crisissen geweest, en ze gaan ook telkens weer voorbij. Denk aan de Franse Re volutie, toen de kerken tot tem pels van de Rede werden omge vormd. Het zijn nu ook weer ge woon kerken, net zoals de mu sea en stapelhuizen in Oost-Eu ropa nu opnieuw voor de ere dienst zijn opengesteld. De ka tholieke kerk heeft wel meer meegemaakt; daar tob ik niet zo over. Daarom kon ik mijn per soonlijk drama relativeren." - Was het celibaat i geen struikelblok? dan „Ik zou nooit priester hebben willen zijn, en nooit het celibaat kunnen houden, als het pries terschap geen hoedanigheid was. Celibatair blijven voor een functie of ambt is klinkklare on zin, maar voor een exclusieve toewijding kan het wel; het be staat trouwens in alle wereld godsdiensten. Christus is mijn leven, aan Hem heb ik genoeg, meer dan ik wensen kan. Wat ik heb opgegeven, is niets vergele ken bij wat ik heb gekregen." - U bent het type van een 'post modern' priester die zowel de moderne vernieuwingsdrift af wijst als het starre dogmatisme van de traditionalisten. Is dat geen oncomfortabele positie? „Het heeft natuurlijk wel iets eenzaams, vooral omdat ik te gen sommige zogenaamde ver worvenheden inga. Pijnlijk vind ik vooral de immense angst van oudere priesters om voor ou derwets te worden versleten. Kijk, ik draag bij voorbeeld de priesterboord, ik aarzel ook niet om oude paramenten te dra gen, waarom moeten die altijd in de motteballen steken? Ik heb die angst en schaamte om me als katholiek priester te ma nifesteren helemaal niet, even min om naar sommige oude tradities terüg te grijpen, en met mij een heleboel jonge mensen niet. Ik heb dus veel sympathie voor de rooms-katholieken die temidden van alle stormen trouw zijn gebleven, maar hun beweging wordt gehypothe- keerd door de angsthazen die zich in hun eigen vesting willen verschansen." „Het geheim van de Kerk kan je nooit gestalte geven in ruzie en agitatie. Wat ik vaak merk is dat er een grotere samenhorig heid bestaat tussen mensen die het eerste gebod Bemin God bovenal vooraan stellen, over alle kerkgenootschappen en zelfs alle godsdiensten heen, dan bij de lui die allemaal aan het strijden zijn in de Kerk over de macht. Zo zat ik onlangs in een panelgesprek samen met de professoren Kuitert en Goddijn; ik kreeg veel vragen vanuit het publiek. En toen zei Goddijn, de godsdienstsocioloog die toch niet op mijn lijn zit: 'jij moet ge woon eenvoudig praten over hoe je God beleeft, dat is sterk'. Het was heel eerlijk dat hij dat zei. Tijdens het gesprek bleek er een soon mildheid in de zaal te komen, al die mensen waren el kaar veel dichter genaderd. Die ervaring heb ik meermaals in debatten, ook met vrijzinnige humanisten." - U doceert aan de Rijksuniversi teit van Leiden en hebt veel con tacten in de media. Bent u in die milieus als priester geen vreem de eend in de bijt? „Ik merk groot respect bij mensen die vroeger altijd lache rig deden tegenover katholie ken. Studenten zijn zeer geïnte resseerd in wie ik ben en van waaruit ik leef, hoewel ik mijn opdracht als hoogleraar strikt gescheiden wil houden van mijn priesterschap. Wat de me dia betreft ervaar ik veel sympa thie bij NRC Handelsblad, waarvoor ik geregeld columns schrijf, de VPRO en de TROS. Ik verwacht dan ook meer voor een nieuw elan in de Kerk vanuit deze milieus dan van ka tholieke media en structuren zelf, omdat die nog behept zijn met een eindeloze angst om voor ouderwets door te gaan, met de obsessie dat je vooral origineel moet zijn. Paradoxaal geformuleerd: ik denk dat het heidendom het christendom zal bekeren. Mijn ervaring is dat deze 'heidenen' veel opener zijn, minder bevooroordeeld, meer geinteresseerd ook. Ik vind dan ook dat we ons reso luut moeten richten op de elite van de maatschappij. Elite na tuurlijk niet in de economische of society-betekenis, maar als de mensen die bewust willen nadenken. Het zal van daaruit moeten komen." Wandelen met de Heer, uitgeverij Lannoo/Tirion, Baarn. Eeuwigh gaat voor oogenblick, uitgeverij De Balans. Gezellin van de stilte, uitgeverij De DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON VR0E6GR. uJEKC> 6R. N06 &ec>E/noNsrR.EeR-o ATEÖEN KERjJceMTRAL€ 5 Di'rECTIE B.M'Essenbe'rg.G P Arnold(adj).J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (ad)). OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Tclefoon071 -356356 Advertenties071 -323508 Fam.benchten 071-323508 ADVERTENTIES ma -vrij van 08.30-17.00 uur Telefoon071 -356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma .-vri|. van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per maand Peracc g|r0 au°29 30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18 00-19.30 uur. zat 10 00-12.00uur Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Winterse schijnbeweging atmosfeer en de luchtsoort - vrijwel verzadigd van vocht - liet geen opklaringen toe. In de loop van de dag begon het front, dat al meer dan een etmaal boven ons land lag te active- droog bleef. Een typische saaie en sombere novem berdag; het enige lichtpuntje was de temperatuur; 12 graden is nog altijd iets boven normaal. Dit weekeinde komt er geleidelijk enige verandering. Voordat een brede stroom met zachte en vochti ge oceaanlucht zich over West-Europa uitbreidt, maakt de winter een schijnbe weging in onze richting. Bij een aanwak kerende wind uit oost tot zuidoost stroomt vandaag steeds koudere lucht uit Oost-Europa binnen Erg effectief is het kou-invalletje niet en van een win teroffensief is al helemaal geen sprake. De van oorsprong arctische lucht - mm 10 tot min 15 graden tot in Midden- Scandinavië - verliest onderweg naar Nederland veel van zijn winterse trekjes. Op zijn tocht over de Oostzee1 bruikt' om de bodem af te koelen, die rèi het zeer zachte weer van de laatste 10 dagen nog warm is. Uiteindelijk koelt dfi lucht boven ons land niet verder af dan 5 a 7. Alleen in het noordoosten van het land kan het kwik bij nachtelijke opkla ringen tot dicht bij het vriespunt dalen Het koudetransport is van zeer korte duur. Het winterse hogedrukgebied ver plaatst zich de komende dagen van Zuid-Noorwegen naar het zuidoosten. Op de oceaan wordt tegelijkertijd een westcirculatie op de rails gezet. Mor later op de dag. klapt de wind om van zuidoost naar zuidwest en de voorste be grenzing van milde oceaanlucht schuift moedeloos ons land binnen Maandag en dinsdag is het weer zacht met veel bewolking, perioden met regen en eèp krachtige tot harde zuidwestenwind. De brede stroming vanaf de oceaan ver drijft de kou ook uit Skandmavië en tope i Duit: •lijft. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Zaterdag in het zuiden re ders bewolkt. Zondag langs de hele westkust enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zondag ge leidelijk zwaar bewolkt. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur zater dag van 0 graden in het den. Zondag overal iets Denemarken: Overwegend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Zondag mogelijk wat zon. Middagtemperatuur rond 3 graden. Engeland, Schotland, Wales t Overwegend bewolkt en var regen. Zaterdagmiddag in Ierland zondagochtend in Groot-Brittannie af en toe zon. Middagtemperatuur dag rond 11 graden, zondag rqnd 14 graden. Zondag in het zuiden een stevi- 1 regen ge België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en af en t< of motregen. Middagtemperatuur zater dag rond 9 graden, zondag met name in West-Vlaanderen iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolking met regen beweegt zaterdag van west naar oost. De oostgrens wordt tegen de avond bereikt. Tot die tijd af en toe zon. Zondag vanuit het westen op klaringen en droc tussen 12 cr Portugal: Zaterdag ei tijd regen, geregel d^zc droog. Middagtempera- algemeen rond 20 graden, de Costa Verde iets lager. erdag Spanje: Zaterdag langs de Costa's in het oosten en zuiden droog en vrij zonnig; elders meer bewolking en vooral langs de Golf van Biskaje en de Atlantische kust pe rioden met regen. Zondag trekken wol- het westen klaart het op. Middagtempe ratuur zaterdag van 15 graden in het noordwesten tot 23 nabij Malaga; zon dag is het op de meeste plaatsen frisser Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon en droog, maar zaterdag in het noorden nu en dan wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Maximumtemperatuur 22 tot 26 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk re gen. Zaterdag in het zuidoosten en zon dag langs de Golf van Biskaje nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, zaterdag in het uiterste zuiden enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Zaterdag flinke perioden met zon en droog. In de loop van zondag meer wol kenvelden en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu r zaterdag rond 22 graden, zondag iets lager. Italië: Zaterdag in het zuiden en zuidoosten nog flink wat wolkenvelden en buien, noorden tot 21 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, nu en dan ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur 20 graden of iets lager. Griekenland en Kreta: Zeer wisselvallig weer met regen- en on weersbuien. Plaatselijk veel neerslag. Zondag vanuit het westen kans op een langzame verbetering. In de loop van zondag op de Egeische Zee een aantrek kende noordelijke wind. Daling van tem peratuur, met op zondag maxima van 11 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Turkije en Cyprus: Zaterdag op Cyprus nog enkele opklarin gen. Verder veel bewolking en stevige re gen- of onweersbuien Er kan plaatselijk erg veel regen vallen. Kouder weer, met op zondag maxima van 18 graden langs de Turkse westkust tot 20 op Cyprus. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en plaatselijk wat regen. In het noordoos ten ook kans op wat zon. Middagtempe ratuur van 3 graden in Brandenburg tot rond 9 in het midden en zuiden. WEERRAPPORTEN ZONDAG 13 NOVEMBER 1994 Zon op 07.55 Zon onder 16.48 Maan op 14.44 Maan onder02.44 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.43 Laag water 07.31 19.47 MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.57 Zon onder 16.47 Maan op 15.05 Maan onder03.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.23 12.38 Laag water 08.25 20.51 Weerrapporten 11 Maastricht Athene Berlijn Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split Stockhol Zurich Bangkok Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv 20 17 0.0 22 16 0.0 -9 -10 06 24 14 fro 21 16 (10 24 20 4,0 HEINZ |400R Wig KpOPT pAAR KINORSN.HOOR WIÉ O lOOPT PAAR KINP'REAl HOOR WIÉ- RUJPT PAAR kwp'RÉN.hoor wig KWJPT paar KlNP'RgN ft hoor W taöpr DAAR KI NÖtébl M/SSCH/fM ATAAV J£ QQ £5 S/NT£J?AXAAS OM V/fftVE A/AAIP YRAÓS/V.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10