Kosten asielzoeker half miljard meer Hoeveel de tandarts straks kost, weet niemand Industrie vreest tekort aan 'handige handjes' Onderzoek uitlatingen R'damse CP'er Freling Binnenland Arbeidsmarkt negeert buitenlanders 'Bosio ten onrechte uitgezet' Progressieve bisschop neemt afscheid Beatrix houdt op 5 mei toespraak in Ridderzaal Belastingaftrek ouderen gefixeerd op 475 gulden VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Rechtspositie schoonmakers sterker den haag De Industriebond FNV wil de rechtspositie van schoonmaakpersoneel (ruim 150.000 werknemers) verbeteren. Voor elke vermindering van het aantal gewerkte uren moet van de bond een ontslagvergunning worden aangevraagd. Volgens de bond korten schoonmaakbedrijven vaak lukraak op het aan tal gewerkte uren, zonder dat de werknemer daar iets aan kan doen. De bond eist de komende CAO-onderhandelingen ook 2,25 procent meer loon als prijscompensatie. 30 miljoen schade TU Eindhoven eindhoven» De brandschade in het auditorium van de Techni sche Universiteit Eindhoven wordt geschat op 30 miljoen gul den. De brand is ontstaan toen een ventilatormotor in de airco doorbrandde. Het auditorium is niet meer te gebruiken voor september volgend jaar. Het dak en de technische installatie helemaal worden vernieuwd. Uitgeleverde AH-verdachte ontkent arnhem» De 28-jarige hoofdverdachte in de AH-overval in het Gelderse Oosterbeek,waarbij twee doden vielen, ontkent in alle toonaarden. De verdachte is, sinds hij twee dagen geleden onder zware politiebewaking uit Chili op Schiphol aankwam, bijna doorlopend verhoord. Maandag dient een kort geding tegen de staat waarin de man zijn uitlevering aanvecht omdat er geen uit leveringsverdrag tussen Nederland en Chili bestaat. Gevangenen willen arts weghebben veenhuizen De Haagse advocaat mr. A. Westendorp eist in een kort geding tegen de staat dat de arts van de gevangenis Norger- haven in Veenhuizen tijdelijk wordt geweerd. De 220 gedetineer den achten de huisarts mede schuldig aan de dood van een ge vangene eind september. De medische dienst zou niet adequaat op de klachten van het slachtoffer hebben gereageerd. De uitslag van het rijksrecherche-onderzoek is nog niet binnen. Open TBC ontdekt in Borne borne Bij een inwoner van Borne is open TBC ontdekt. De man heeft zes mensen uit zijn directe omgeving besmet, die op hun beurt niet besmettelijk zijn. De GGD Midden Twente gaat na of er risico bestaat voor uitbreiding van de TBC. De man met open TBC, maakt het volgens de GGD goed. Hij ligt wel in een zieken huis. D66/VVD: Kom niet aan spaarloon den haag De spaarloonregeling moet onaangetast blijven, ook als er een tegenvaller is voor de schatkist. Dat vinden twee van de drie regeringsfracties, D66 en WD. In het regeerakkoord heeft de WD 'met pijn in het hart' een extra heffing bij de werk gevers van tien procent geaccepteerd, maar daar moet het bij blijven. Als de tegenvaller, nu begroot op 400 miljoen, blijkt mee te vallen, kan de heffing voor de werkgevers weer omlaag, aldus de WD. TBS geëist voor moord in inrichting zwolle Voor moord op een psychiatrische patiënt is gisteren tegen een 51-jarige man uit Deventer voor de Zwolse rechtbank TBS geëist. De man kneep de keel van het 50-jarige slachtoffer dicht, duwde twee pantykousjes in haar mond en stak haar met een schaar in haar borst. De man, die al 31 jaar in een psychia trische inrichting zit, wordt sterk verminderd toerekeningsvat baar geacht en moet daarom niet de cel in, aldus de officier van justitie. Subsidie voor kinderen foute ouders den haag Kinderen van 'foute ouders' krijgen van 1995 tot en met 1999 jaarlijks 125.000 gulden subsidie. Deze kinderen van bijvoorbeeld NSB-ouders hebben vaak problemen. Ze hebben 'niet de schuld, maar krijgen wel de straf. Ze beschouwen zich zelf als oorlogsslachtoffers van de tweede generatie. De foute kinderen-werkgroep moet het geld besteden aan meer informa tie aan hulpverleners, media en maatschappelijke groeperingen en 'kinderen van foute ouders' bij elkaar brengen. Borstvoeding goed voor motoriek kind Groningen Baby's die flesvoeding of minder dan drie weken borstvoeding krijgen, hebben op 9-jarige leeftijd twee keer zo veel kans op afwijkingen zoals minder spierspanning en lichte coördinatiestoornissen dan kinderen die langer dan drie weken borstvoeding krijgen. Dat concludeert de Groningse arts C. Lan- ting in het medische tijdschrift The Lancet. Lanting heeft tussen 1975 en 1979 alle pasgeborenen in het Academisch Ziekenhuis Groningen neurologisch onderzocht en op 9-jarige leeftijd ge beurde dat opnieuw. rotterdam gpd Minister Wijers (economische zaken) is van plan zich extra in te spannen om het leerlingwe zen in de technische industrie te verbeteren. De industrie in Nederland vreest in het jaar 2000 een groot tekort aan erva ren werknemers. Techniek is niet 'in' op school en tegelijker tijd hebben bedrijfsscholen on voldoende financiële mogelijk heden om de situatie te verbe- Wijers zegt daar wat aan te gaan doen. ,,We moeten goed kijken of we een impuls kunnen geven", zei hij gisteren tijdens de Dag van de Techniek, die wërd gehouden in zowel de elektriciteitscentrale op de rotterdam gpd Het Openbaar Ministerie in Rotterdam stelt een 'oriënte rend onderzoek' in naar de discriminerende uitspraken van het CP'86-raadslid M. Freling in de Rotterdamse gemeenteraad. Freling po neerde dinsdag tijdens de al gemene beschouwingen over de gemeentebegroting onder meer dat alle niet-blanken Nederland moeten verlaten. Toen hem expliciet werd gevraagd of dat bijvoorbeeld ook voor de Feyenoord-inter- nationals Taument en Blinker gold, antwoordde hij: „Abso luut. Het zou beter zijn wan neer die twee voor Suriname gingen voetballen. De fractievoorzitters in de Rotterdamse gemeenteraad spraken gisteren hun afschuw uit over de uitlatingen. De po litieke partijen stuurden giste ren ook een brief naar de technische staf en selectie van Feyenoord, aan Taument en Blinker in het bijzonder, waarin werd uitgelegd wat zich die dinsdag in het stad huis had afgespeeld. Oorzaak: opvang en behandelduur asielaanvragen ■I 3 Het toenemend aantal asielzoekers kost het rijk volgend jaar vijfhonderd miljoen gulden meer dan de begrote 1,6 miljard. Oorzaak is de langere behandelduur van asiel verzoeken (gemiddeld elf maanden) en hogere uitgaven aan opvang. Dat heeft staatssecretaris Schmitz (justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. teruggedrongen, meent het ka binet. CDA en WD zijn hier voor, maar PvdA en D66 heb ben juridische bedenkingen. De invoering van de strengere maatregelen dreigt daardoor te worden vertraagd. De lange behandelduur ver oorzaakt volgens Schmitz een extra kostenpost van vijfhon derd miljoen. De zevenhonderd extra justitie-ambtenaren die de achterstanden bij de behande ling van asielverzoeken moeten wegwerken, kosten honderd miljoen en de huisvesting in ge meenten kost vijftig miljoen meer dan voorzien. Tegenover die tegenvaller van 650 miljoen staat een meevaller van 150 miljoen gulden door Het kabinet gaat er nog steeds van uit dat het aantal asielzoe kers volgend jaar daalt tot onge veer 35.000 (dit jaar waren het er 55.000). Die daling is alleen te halen, als het asielbeleid op kor te termijn wordt verscherpt. Lukt dat niet, dan komen er vol gend jaar meer dan 35.000 asielzoekers en wordt de finan ciële tegenvaller nog groter, al dus Schmitz. Asielzoekers die via een 'vei lig' land naar Nederland komen, mogen niet worden toegelaten tot de asielprocedures en de op vangcentra. Op die manier kan het aantal asielzoekers met der tig tot veertig procent worden minder afgifte van voorwaarde lijke vergunningen tot verblijf (WTV) aan gedoogden. Die ver wachte lagere afgifte levert de drie jaren daarna jaarlijks ruim honderd miljoen gulden op. Justitie maakte gisteren be kend dat vorige maand 5.060 mensen asiel in Nederland heb ben aangevraagd. De meeste asielzoekers (889) kwamen uit Bosnië, daarna volgt Iran met 882. Tegenover een daling van het aantal Oost-europeanen, staat een toename van Zaïre- zen, Algerijnen en Angolezen. Het kabinet is er nog niet uit wat er moet gebeuren met de ongeveer 8.500 afgewezen asiel zoekers die hun identiteit ver zwijgen. Het kabinet wil ze uit de opvangcentra en gemeente lijke woningen halen, zodat daar ruimte komt, maar weet niet wat het er verder mee aan moet. Het kabinet spreekt van 'een dilemma', omdat het ont houden van opvang leidt tot meer illegalen. Amsterdam» Van meer banen voor buitenlanders is nog geen sprake, zei minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid gisteren bij de afsluiting van het FNV-project Kleurrijk personeelsbeleid. Drie jaar geleden hebben werkgevers en werknemers in het zogenoemde stichtingsakkoord afgesproken 60.000 banen voor minderheden te realiseren, maar het blijft volgens Melkert te veel bij mooie worden en weinig daden. FOTO ANP*MARC EL ANTI >niv,i Moeder uit Eper zaak geplaatst in kindertehuis dat het wel kar onder Amsterdar De Toenmalige staats secretaris van justitie, Kosto, heeft de Frans man M. Bosio vorig jaar ten onrechte tot ongewenst vreemde ling bestempeld en uit gezet. Dat stelt de Raad van State. Volgens de afdeling bestuursrecht spraak moet het minis terie het besluit om de man tot ongewenst persoon te verklaren, vernietigen. Justitie heeft Bosio, die de gemoederen in politiek Den Haag ja renlang heeft bezigge houden, in maart 1993 definitief als onge wenst persoon naar Frankrijk terugge stuurd omdat hij 'een gevaar voor de open bare orde' vormde. De Raad van State vindt dat er geen enke le juridische grond is voor de handelwijze van Kosto, die nu ove rigens zelf lid is van het staatscollege. Voorzit ter Van Dijk van de 'bestuursrechtbank' stelt dat de overheid een buitenlander al leen tot ongewenst vreemdeling mag be stempelen als hij in de categorie misdadigers valt. Dat was bij Bosio niet het geval. De Fransman, die sinds 1977 in Neder land woonde, beweert tot op de dag van van daag dat hij begin ja ren tachtig als direc teur van een Arnhemse exportfirma slachtoffer is geworden van een geheime operatie van inlichtingendiensten. Nadat hij via Economi sche Zaken nogal mak kelijk 600.000 gulden bankkrediet voor zijn bedrijf had gekregen, werd hij door een rege ringscommissaris on der curatele gesteld en uiteindelijk de zaak uitgewerkt. Volgens Bosio gebruikte die EZ- waarnemer dat geld voor wapenaankopen. De moeder van de slachtoffers in de geruchtmakende Eper in cestzaak verblijft sinds drie maanden in een opvangtehuis voor zwakbegaafde jongeren. De vrouw, die hand- en span diensten verleent aan de leiding van het tehuis, zit daar in af wachting van de tenuitvoerleg ging van de haar opgelegde straf: vier jaar cel. Op de vraag of een vrouw, die zo'n beladen verleden heeft met kinderen, juist tussen andere kwetsbare jongeren moet wor den geplaatst, zegt mr. W.Prisse, de raadsman van de vrouw: „Deskundigen zijn van mening cestslachtoffer Yo- ch niet voorstellen ze is gemaakt. „Ik •rlei onderkomens juw voorstellen en het tehuis, zijn niet ingelicht ook allerlei soorten vrijwilligers - over de komst van Yolanda's werk, maar uitgerekend niet bij moeder. Mr. G. van Driem uit kinderen." strikte voorwaarden. Ze is bij voorbeeld nooit alleen met d< kinderen en wordt steeds in d« gaten gehouden." De ouders van de kinderen Maasvlakte als in het Haagse Congresgebouw. De minister zal over het technisch onderwijs in overleg treden met minister Ritzen (onderwijs en weten schappen). De Dag van de Techniek is georganiseerd door Techniek Nederland, een nieuw samen werkingsverband van twaalf on derwijsorganisaties. De terug gang doet zich voor van het la ger beroepsonderwijs tot in het technisch universitair onder wijs. Omdat de technische be drijfstak een belangrijke pilaar van de Nederlandse economie en samenleving is, moet er vol gens Techniek Nederland het nodige gebeuren om de tech niek in de toekomst voor Ne derland te behouden. Bernhard wil geen Duitsers bij herdenking den haag anpen inhoudelijk wil helpen bij het organiseren van activiteiten. De titel van het boek is 'Herdenken en vieren in vrijheid. Praktische handreiking voor 4 en 5 mei', en wordt door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) onder alle leden verspreid. Prins Bernhard nuanceerde gisteravond vpor RTL-4 aan hem toegeschreven positieve uitspraken over Duitsers bij herdenkingen en vieringen. „Ik heb alleen gezegd dat ik me kan voorstellen dat er bijeenkom sten of gelegenheden zijn waar we Duitsers wel bij kunnen hebben." De prins denkt dan bijvoorbeeld aan het symposi um op 8 mei. „Dat lijkt me een uitstekend idee. Mensen komen dan bij elkaar om over de oorlog te spreken. Maar dal is geen herdenking." Koningin Beatrix houdt op 5 mei in de Haagse Ridderzaal een toespraak die ook recht streeks op televisie wordt uitge zonden. Daarmee krijgt de vijf tigste Bevrijdingsdag een spe ciaal karakter. Dat heeft het Na tionaal Comité 4 en 5 mei giste Den Haag bekendge maakt. Op 8 mei is er in de Ridder zaal een symposium over be dreigingen van de democratie, waarbij ook Duitsers welkom zijn. In september 1995 volgt er overigens nog een symposium naar aanleiding van de capitula tie van Japan. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei presenteerde gisteren een boek, waarmee het gemeenten en instellingen organisatorisch den haag anp-gpd bergen op zoom Honderden mensen, onder wie staatssecretaris Schmitz en oud-minister Hirsch Ballin van justitie, hebben gisteren af scheid genomen van bisschop Ernst van Breda. Ernst hield in zijn laatste toespraak als bisschop iedereen voor dat de kerk bij elkaar moet blijven en niet uiteen moet vallen. Hij stond bekend als progressieve bisschop, met zijn pleidooi voor wijding van vrouwelijke priesters en opheffing van het celibaat. foto anp hans steinmeier Komend jaar krijgen ruim ne gentig procent van de ouderen boven de 65 een klein belasting voordeel als compensatie voor de voorspelde daling van de koopkracht van een twee pro cent. Het gaat om een extra af trek van 475 gulden per jaar. Daarvoor komen in aanmerking 65-plussers met een inkomen tot 50.423 gulden per jaar ofte wel 1.875.000 ouderen. Dit heb ben de staatssecretarissen Ver meend (financiën) en kinscho ten (sociale zaken) geschreven aan de Tweede Kamer. Het be drag is bedoeld om Het ligt niet in de bedoeling van Vermeend en kinschoten, Maatregel al per 1 januari van kracht, paniek onder ziekenfondsers u haag ans bouwmans Hoe moet dat straks met een rotte kies, een versleten vulling of een ontstoken wortelpunt? Talloze ziekenfondsverze kerden, studenten en bejaarden zitten met die vraag, nu minister Borst van volksgezondheid het tandartspakket in de verplichte verzekeringen heeft uitge kleed. De tandartsstoel is al geen pretje, maar als een bezoek aan de 'smoe lensmid' straks vergezeld gaat van een torenhoge rekening, vergaat het lachen je helemaal. De tandartskjanten zijn verontrust, schrijft de Stichting Ombudsman aan de minister. Nee, mensen zijn in paniek, zegt directeur Luchtmeijer van de I laag- se Nutsverzekeringen (350.000 zieken fonds- en 650.000 particulier verzeker den). Dat is niet verwonderlijk want voorlichting ontbreekt, maandag wordt een campagne gestart. Jongeren tot negentien jaar 'mogen' van af 1 januari nog maar één keer per jaar op controle. Ze hebben geen recht meer op kronen, bruggen en extra dure vullin gen. Het gewone boor- en vulwerk blijft het ziekenfonds wel betalen. Voor volwassenen verandert er meer. Tijdens de jaarlijks verplichte controle kijkt de tandarts nog, hij mag ook tand steen verwijderen of een scherp randje van een kunstgebit bijvijlen, maar daar houdt het mee op. Vullen en trekken is niet meer 'gratis'. Dat moeten zieken fondsverzekerden zelf betalen of bijver zekeren. Over dat bijverzekeren is nog weinig be kend. De overheid laat dat helemaal over aan de markt. Zorgverzekeraars (zieken fondsen en particuliere verzekeraars) mogen zelf een pakket bedenken, toela tingseisen stellen en de prijs bepalen. De consument kan dan zelf uitzoeken bij wie zijn aanvullende tandartsverzekering het gunstigst is. De tandartsregeling is zo snel ingevoerd, dat de meeste zorgverzekeraars nog aan het dubben zijn over een aanvullende tandartspolis. Een grote zorgverzekeraar als Zilveren Kruis denkt er pas begin de cember mee te komen, net als de meeste anderen hebben ze nog geen pasklaar pakket. Nutsverzekeringen is volgens Luchtmeijer één van de eerste maat schappijen die zijn zaakjes wel voor el kaar heeft. Beugels, plaatjes en kunstgebitten zijn door deze zorgverzekeraar onderge bracht in de algemene aanvullende ver zekering voor vier gulden en een kwartje per maand die bijna iedereen nu al heeft. Voor alle andere gebitsklussen komt een aparte polis, die 132 gulden per jaar gaat kosten. De verzekering is beschikbaar voor mensen die gesaneerd zijn, wiens tanden en kiezen op orde zijn dus. Luchtmeijer verwacht dat de meeste an dere zorgverzekeraars met eenzelfde soort pakket op de markt zullen komen. Overleg daarover is er echter niet ge weest. Ook de koepelorganisatie VN/./K- LOZ bemoeit zich er niet mee. Je moet de markt de markt laten. Patiëntenorganisaties zijn bezorgd dat de aanvullende verzekering te duur of niet toegankelijk wordt voor mensen met een kleine beurs, ouderen en chro nisch zieken. „Dat is een probleem", er kent de Haagse verzekeringsdirecteur. Boos zegt hij dat de overheid met haar maatregel de zorg voor een goed gebit verkwanselt. „Als ziekenfonds ben ik daar heel ongelukkig mee, ook al kan ik er als particulier verzekeraar van profite ren door aanvullende polissen te verko pen." Luchtmeijer vindt dat 132 gulden een la ge premie is, die dicht bij de kostprijs zit. „Wij hebben daarvoor gekozen om zo veel mogelijk mensen aan een polis te helpen, zodat er iets van solidariteit blijft bestaan". Toch is hij bang dat veel zie kenfondspatiënten nu hun regelmatig bezoek aan de tandarts zullen stoppen. „Ik denk dat het straks heel wat minder druk wordt dan de tandartsen zich reali seren." Sinds het bekend worden van de versobering van het verzekerd tandarts pakket zitten de wachtkamers bomvol. „Lr is een toevloed van patiënten die nog voor 1 januari willen worden behan deld." Wie nu nog op datzelfde idee komt, heeft pech gehad. Daar heeft mi nister Borst inmiddels een stokje voor gestoken. zo blijkt uit de brief, om het bi drag van 475 gulden te verho gen wanneer de lonen in 1995 met meer dan een procent om hoog gaan. In dat geval zouden ouderen relatief in koopkracht achterop worden gezet. Wél be loven de bewindslieden dat de belastingaftrek na 1995 blijft be staan en jaarlijks zal worden verhoogd met de inflatie (in dexering). De bedoeling van de staatsse cretarissen is dat de Kamer nu zo snel mogelijk het betreffende wetsvoorstel aanneemt. In dat geval kan het vöör nieuwjaar bekrachtigd worden in de Eer ste Kamer, zodat een en ander op tijd kan worden ingevoerd. Rouwcentrum nodigt doden uit bij opening veendam gpd In Veendai genodigd n zes doden uit de opening van Buitenwoelhof. Uitvaartvereniging De Laatste Eer, die de invitaties heeft ver stuurd, spreekt van een 'be treurenswaardig incident.' De enveloppen vielen deze week op de deurmat van het A. G. Wildervanckhuis in Veen dam, waar de geadresseerden tot voor hun overlijden woon den. De brieven werden onge opend doorgestuurd aan de fa milie. De Laatste Eer heeft in middels contact gezocht met het bejaardenhuis en haar ver ontschuldigingen aan personeel en nabestaanden aangeboden. Volgens voorzitter Hazelhoff kunnen zulke dingen gebeuren op een ledenbestand van 37.000.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3