Noordelijke katholieken meer betrokken bij kerk Katholieke kerk moet inkrimpen in Den Haag Kerk Samenleving Vredesbrief: bundeling van profetie en pastoraat VRIJDAG 11 NOVEMBER 19 BUITENLAND KORT I .egerprcdikanten Duitse legerprcdikanten die nu nog in overheidsdienst zijn, zullen op den duur ook in dienst van de Kerk kunnen werken. Dat compromisvor stel aanvaardde de synode van de Evangelische Kerk van Duitsland gisteren in I laile zonder tegenstemmen. Sinds het verdrag over gees telijke verzorging in de krijgsmacht uit 1957 hebben de legerpredikanten in het Westen een militaire rang. De Evangelische Kerk in het Oosten van Duitsland, die in de DDR-tijd tegen legerpre dikanten in dienst van de communistische overheid was, wilde verandering in die situatie. Na de kerkelijke her eniging is hierover in de EKD een felle strijd gevoerd. Pastoraat Volgens het besluit kunnen de 24 regionale EKD-kerken zelf besluiten voor welk mo del ze kiezen, of een leger- predikant in dienst van de staat of een gemeentepredi- kant die ook militair pasto raat verzorgt. De synode draagt het EKD-bestuur op de onderhandelingen met de regering over herziening van het verdrag te openen. I iet is de bedoeling dat de staat de salarissen voor beide soorten van legerpredikant blijft be talen. Duitsland telt ongeveer 140 geestelijke verzorgers in de krijgsmacht. Legerbis schop Harlmut Löwe toonde zich zeer tevreden over dit besluit. EKD-voorzitter bis schop Klaus Engelhardl sprak zijn vreugde erover uit dat een oplossing 'langs de oude Duits-Duitse grens' is vermeden. Homoseksualiteit Circa tweehonderd ortho doxe studenten theologie hebben deze week in Boeka rest gedemonstreerd tegen het Roemeense parlement, dat homoseksualiteit niet langer strafbaar wil stellen. ,,De sodomie vernietigt Roe menië", scandeerden de de monstranten. die gedeeltelijk in toog waren gekleed. ,,Wij willen niet dat onze kinderen homoseksuelen worden", al dus de spandoeken van de studenten, die voor de twee de achtereenvolgende dag demonstreerden. De Roe meense Orthodoxe Kerk heeft homoseksualiteit altijd veroordeeld. Gevangenisstraf' De Raad van Europa, waar van Roemenië sinds een jaar volledig deel uitmaakt, heeft dit land geadviseerd homo seksualiteit uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Onder het communistische regime kon deze seksuele ge aardheid op maximaal vijf jaar gevangenisstraf komen te staan. De gedeputeerden, die eerder met een overgrote meerderheid voor de oude straffen stemden, zijn vorige week op hun beslissing te ruggekomen. Volgens het nieuwe wetsontwerp kunnen homoseksuelen nog één tot vijf jaar gevangenisstraf ver wachten als zij hun relatie 'publiekelijk tonen en de openbare orde verstoren'. Ruzie Enkele dagen voor de Zwe den naar de stembus gaan om tijdens een referendum te beslissen over het lidmaat schap van de Europese Unie (EU) is er binnen de regering een openlijke ruzie uitgebro ken over de invloed van het Vaticaan in de EU. De minis ter van landbouw beweerde dat de paus het familiebeleid van de EU bepaalde. Dat viel niet in goede aarde bij enkele van haar collega-ministers. HET WEER HANS VAN ES DEN HAAG GPD De katholieke kerk is niet langer in staat de 29 pa rochies van Den Haag overeind te houden. Slui ting van kerkgebouwen lijkt onvermijdelijk. De voornaamste oorzaken van de problemen zijn het teruglopend aantal priesters en het dalende kerk bezoek. Van de ruim 110.000 Haagse katholieken gaan er nog maar 8600 naar de kerk. In 1986 wa ren het er nog ruim twaalfduizend. Aan het einde van het komende jaar zijn er naar verwachting nog maar veertien pastoors over. Vier jaar geleden telde Den Haag nog 26 pa rochiegeestelijken. Dat blijkt uit de discussienota 'Om een weg te vinden...', die is opgesteld door de staf van het dekenaat 's-Gravenhage. Dit alles noopt volgens het dekenaat tot een an dere organisatie van katholiek-Den Haag. In de nota wordt voorgesteld over te gaan tot de vor ming van acht tot elf grotere parochies. Binnen deze eenheden zal slechts één kerkgebouw de functie krijgen van volwaardige parochiekerk waar elke zondag de mis wordt opgedragen. Het is wel mogelijk dat er in de afzonderlijke wijken groepen van gelovigen bijeen blijven komen, maar dat kan niet meer binnen het verband van een zelfstandige parochie. Verder moet er binnen de vergrote parochies meer worden samenge werkt met kerkgroepen van allochtonen en ande re speciale vormen van pastoraat. Twee parochies vallen wegens hun stedelijke functie buiten de reorganisatie: de H. Jacobus aan de Parkstraat en de H. Agnes aan de Beeklaan. Deze kerken kunnen zelfstandig blijven voortbe staan. De hervormde en gereformeerde kerken heb ben eerder al aangekondigd circa tien kerkgebou wen in Den Haag te willen afstoten. Beekman: geen referendum over Samen op Weg-proces de hervorm de synode denkt 'absoluut niet' aan een referendum over het Samen op Weg-proces. Dat is een slecht middel om een kerk te besturen, zegt ds. W. Beekman te Koudum. Hij reageert op een lezing van de hervormde hoogleraar zen dingswetenschappen dr. J. Jongeneel uit Utrecht waarin deze ervoor pleitte dat alle le den van de Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken zich over het Samen op Weg- proces moeten kunnen uit spreken. De Kerk wordt volgens Beekman bestuurd door de ambten in vergadering bijeen. Die hakken knopen door en nemen het voortouw. „Stel je voor dat Mozes in de woestijn een referendum had gehou den. Dan was het volk nog niet in het Beloofde Land ge weest." En stel, zegt Beekman, dat zo'n referendum uitkomt op 51 om 49 procent. „Wat moetje dan?" Een federatie komt voorlo pig helemaal niet aan de orde, aldus de hervormde praeses. „Dat is duidelijk een zeer on kerkelijke oplossing." Schillebeeckx: ordegenoot klaagde mij aan De rk theoloog prof. dr. E. Schil lebeeckx zegt deze week in het weekblad De Bazuin dat zijn medebroeder prof. mag. dr. J. van der Ploeg hem indertijd bij de paus en de Curie heeft aan geklaagd. Het Vaticaan heeft driemaal een proces tegen Schillebeeckx gevoerd. In zijn nieuwste boek Theolo gisch testament zegt de Vlaam se theoloog dat Karl Rahner, die indertijd als zijn advocaat op trad, hem een doos naliet met stukken. Daarin zaten ook drie brieven van diegene die hem indertijd heeft aangeklaagd. In zijn boek noemt Schillbeeckx de auteur van die brieven niet, 'want ik wil niet natrappen'. In een vraaggesprek met De Ba zuin onthult hij dat het zijn toenmalige huisgenoot Van der Ploeg was. Van der Ploeg, van 1951 tot 1979 hoogleraar Oude Testa ment aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen, heeft vanaf de jaren zestig de zijns inziens 'ketterse invloeden' in de Ne derlandse RK Kerk bestreden. Niemand, zeker zijn progressie ve ordegenoot Schillebeeckx niet, was veilig voor zijn vaak ongemeen harde kritiek in het blad Katholieke Stemmen. Van der Ploeg (85) zegt desge vraagd dat hij geen officiële aanklacht tegen zijn vijf jaar jongere ordegenoot heeft inge diend. „Wel heb ik in persoon lijke brieven aan de toenmalige secretaris van de congregatie voor de geloofsleer, mgr. Filipe, de situatie in Nederland be schreven." BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Papendrecht (beiden part time): drs. H. Makkingaen mevr. drs. W. Greijdanus. belden l.l. zen dingspredikant te Rwanda, wonende te Oegstgeest, die dit beroep hebben aangenomen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp en te Rand burg (Z.Afr.): C. Hogchem te Borsse- le; te Melissant i.c.m. met Doven- zorg: C. Sonnevelt te Krimpen aan Met uitzondering van het kerkbezoek, zijn de gelovigen ten noorden van de Moerdijk veel r Zuidelijke bisdommen zijn in zeker opzicht 'luie monopolies Rooms-katholieken boven de Moerdijk zijn veel meer betrokken bij hun kerk dan medegelovigen in het ka tholieke zuiden. Gods dienstsocioloog dr. T. Schepens uit Tilburg zoekt de verklaring hiervoor in de werking van 'de reli gieuze markt'. UTRECHT ANP De zuidelijke bisdommen zijn in zeker opzicht 'luie monopo lies', schrijft Schepens in Een- twee-een, het blad van de RK Kerkprovincie. Zij zijn door het ontbreken van religieuze alter natieven niet genoodzaakt zich actief op te stellen. De bisdom men in het noorden tellen naar verhouding veel minder leden en opereren in een 'gods dienstig pluralistische situatie'. Daardoor zijn zij gedwongen actief op te treden. Zo zijn boven de Moerdijk re latief veel meer gelovigen als vrijwilliger actief, neemt een groter percentage van de paro chianen deel aan volwassenen catechese en is de financiële bijdrage veel hoger, schrijft Schepens na bestudering van cijfers van onderzoeksbureau KASK3. Vele parochies hebben contactpersonen en organise ren kindernevendiensten en jongerenvieringen. In de noor delijke bisdommen zijn boven dien meer pastores beschikbaar dan in het zuiden. De enige uitzondering is het kerkbezoek. Weliswaar ligt dat het hoogst in de bisdommen Utrecht en Groningen, maar daarna komen Roermond en Den Bosch. Alleen op dit punt loopt de scheiding niet tussen noord en zuid. De godsdienst socioloog heeft hier geen ver klaringvoor. Schepens wijst de stelling van de hand dat 'een bepaald type bisschop' de mate van kerkelij ke betrokkenheid bepaalt. Het is vooral de werking van het marktmechanisme: „Vooral het bisdom Roermond ontplooit naar verhouding erg weinig ac tiviteiten om de gelovigen aan zich te binden. Dat hoeft ook niet volgens de markttheorie, want er is in Limburg weinig concurrentie van andere reli gieuze groeperingen Bevlogen bespiegelingen over de rol van het leger in de wereld en de zorgen van militairen die de nieuwe taken van de krijgsmacht uitvoeren, moeten samen komen in een brief over vrede en veilig heid die de Nederlandse bisschoppen in 1996 zullen publiceren. Tijdens een beraad over de consultatie die aan het opstellen van de brief vooraf gaat, bleek echter dat er tussen de profe tische stem van de vredesbeweging en de pastorale zorgen van militaire belan genverenigingen een spanningsveld be- Ongeveer veertig organisaties waren aanwezig op de bijeenkomst, die door de rk-vredesbeweging Pax Christi georgani seerd was. Daaronder bevonden zich vredesorganisaties, vakbonden van mili tairen, politieke partijen en vertegen woordigers van andere kerken. Pax Christi coördineert de opiniepei ling die in september 1995 afgerond moet zijn. Belangstellende organisaties kunnen hun visie geven op de vier the ma's waarop de brief in zal gaan: de functies van de krijgsmacht, wapenhan del, kernbewapening en de verzoenende rol die de kerken kunnen spelen. „Profetisch georiënteerde insprekers zullen rekening moeten houden met de pastorale belangen, terwijl de pastorale insprekers niet kunnen volstaan met het naar voren brengen van de problemen van hun groep", zei Ben Schennink van het Studiecentrum voor Vredesvraag stukken van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Volgens Schennink is er een groot ver schil met de consultatie die in 1981 plaatshad ter voorbereiding op de bis schoppelijke brief van 1983 over hetzelf de onderwerp. Toen vroegen de geraad pleegde organisaties de bisschoppen om een duidelijk standpunt over eenzijdige kernontwapening. „Nu gaat het veel minder dan in 1981 om de antwoorden - die zijn er in de meeste gevallen niet - en veel meer om de wagen." Niemandsland Nu de herfst al vrij ver is gevorderd, valt het op dat er nog steeds geen echte najaarsstorm is losgebarsten. Er zijn wel wat winderige dagen ge weest, maar de windmeter wees daarbij niet meer aan dan 7 of 8 Beaufort November is tot dusverre wel heel kalm verlopen met op de meeste dagen windkracht vier of minder. De depressies leggen vol doende activiteit aan de dag als het om neerslag gaat; dat hebben de afgelopen twee maanden bewe zen, die - zeker in Noord-Holland - tot de natste van deze eeuw be hoorden. Het echte stormweer bleef uit; de grote oceaandepres sies lagen te ver weg of de kern- druk was niet diep genoeg om een sterk windveld te doen ontstaan. Lagedrukcentra met een waarde la ger dan 960 millibar, die de laatste jaren veelvuldig zijn gesignaleerd, lieten het tot dusverre afweten. Kennelijk maakt de atmosfeer een periode van betrekkelijke rust door.... maar wat niet is kan nog komen; het stormseizoen duurt im mers tot april. Het grijze en 'druppelende' weer van gisteren - bij vrijwel windstilte - werd veroorzaakt door een front, dat de hele dag vrijwel stationair lag langs de lijn IJmuiden-Twente. Zoals we gewend waren de laatste tijd was het niet koud; de maxima schommelden rond 11 graden. Het aarzelend front verdwijnt vandaag van de weerkaart, maar het weer houdt nog zijn sombere inslag. Heel Scandinavië ligt nu in de greep van de winter Bij Oslo komt j het centrum van een hogedrukge- bied te liggen, terwijl de druk bo ven het zuiden van Europa laag blijft. Een winterse luchtdrukver deling, waarbij koude lucht met toenemende oostenwind deze kant op stroomt, maar niet echt door haalt. Ons land komt tijdens het weekein- de eerder in een niemandsland te liggen tussen kou in het noordoos ten en oceaanlucht in het zuidwes ten. Zaterdag blijft het droog en met zuidoostenwind wordt het niet warmer dan 7 of 8 graden. Daarna rukt de warmere lucht al weer op. Zondag komt een nieuw oceaan front boven ons land stil te liggen met enige tijd regen. Het blijft dan nog waterkoud, wellicht ook maan dag. Pas dinsdag lijkt zachte en vochtige oceaanlucht met succes door te stoten, waarbij het kwik weer tot boven de 10 graden kan oplopen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke wolkenvelden ei af _.HIH sneeuw of natte sneeuw, 's Nachts op de meeste plaatsen matige tot stren ge vorst. Middagtempera- tuur tussen 3 graden m sneeuw. Morgen in heel Zweden kans op enkele opklaringen. Middagtem- peratuur van -10 in het noorden tot plus 1 in het zuiden. Denemarken: Koude oostenwind. Verder wat bewolking en af Mid- graden, minima ongeveer -3 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon en enige tijd droog. I westen toenemende gevolgd door regen. Morgen regen Groot-Brittannië en morgenmid dag bereiken de eerste opklaringen weer Ierland. Middagtemperatuur van 7 gra den in Schotland tot 13 in het zuiden België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur rond 9 Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel bewolking en af en toe regen, het westen uit langdurige regen. Maxi mumtemperatuur ongeveer 11 graden. Spanje. Langs de Costa's in het oosten en zui den droog en vrij zonnig. Verder naar het noordwesten meer bewolking en vooral langs de Golf van Biskaje en de Atlanti sche kust van tijd tot tijd regen. Vooral morgen kan er veel neerslag vallen. Mid dagtemperatuur aan de Costa's van 20 graden bij Barcelona tot 24 ten zuiden van Benidorm. Elders maxima meest rond 18 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Tunesië: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.54 Zon onder 16.50 Maan op 14.23 Maan onder01.37 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.39 23.12 Laag water 06.27 18.26 Weerrapporten 10 november 19 uur: droog e zonnige perioden. In het noorden wat meer wolkenvelden, vandaag kans op een regen- of onweersbui en langs de noordkust tamelijk veel wind, morgen droog en rustiger weer. Maxima onge veer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnige perioden én op de meeste plaatsen droog. In het Rhonedal waait een stevige Mistral. Morgen in de westelijke departementen toenemende bewolking, gevolgd door regen, in het oosten nog vrij zonnig. De Mistral gaat weer liggen. Middagtemperatuur onge veer 16 graden, op het Centraal Massief enkele graden lager buien, soms met onweer, in het noord westen mogelijk droog en opklaringen. Met name in de bergen plaatselijk veel wind. Morgen trekken de buien lang zaam naar het zuidoosten weg en komt er meer zon. Middagtemperatuur uit eenlopend van 13 graden in het noorden tot 20 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Zeer wisselvallig weer met regen- en on weersbuien. Plaatselijk veel neerslag. Vandaag in het oostelijk deel van het op de Sporaden waar schijnlijk nog droog. Maxi graden in het r tot 23 plaatselijk aan de stranden ii Cyprus wl 12 9 3.0 ïo 7 25 18 0.0 nw 5 22 16 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12