EEBSBl beielft Lancia 'k' vlaggeschip Fiat-groep Weg en wiel LANCIA DEALERS LANCIA m MENKEN LANCIA LANCIA JAGUAR A. Blankespoor B.V. Jaguar XJ: meer dan een facelift Plus-cursus bij Slotemaker AUTOBEDRIJF ENFB-leden willen voorrang g DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 9 ©Jeep ©CHRYSLER Oadge Hollandse Auto Import Mij. B.V. Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg Tel: 01718-29224 Fax:01718-20703 (A44 Den Haag - Amsterdam) Vijf kandidaten voortitel 'Auto van het Jaar' Voor het eerst sinds het be gin in 1963 verloopt de ver kiezing van de 'Auto van het Jaar' in twee fasen. De jury van Europese autojour nalisten heeft nu uit negen tien aangemelde nieuwe auto's vijf kanshebbers ge selecteerd. Deze maand be raadt de jury zich nogmaals om uit deze vijf de enige echte winnaar te kiezen, die op 1 december bekend wordt gemaakt. De vijf genomineerden zijn (in alfabetische volgorde) de Audi A8, Fiat Punto, Opel Omega, Renault Lagu- na en Volkswagen Polo. Onder de 'afvallers' bevin den zich interessante auto's als de Alfa 145, Opel Tigra, Chrysler Neon en het trio Peugeot 806, Fiat Ulysse en Citroen Evasion dal als één mededinger wordt geteld. Logisch, want de drie ruim tewagens (met de Lancia erbij zijn het er zelfs vier) zijn sterk verwant met el kaar. Onduidelijk is nog waarom de organisatie van de 'Auto van het Jaar'-verkiezing voor deze nieuwe opzet heeft gekozen en hoe ver volgens de vijf genoemde auto's tot 'genomineerde' zijn uitverkoren. Nieuwe neus bestellers Renault Het doet een beetje geforceerd l aan, zoals Renault het vierkante i neusje van de vroegere Super 5 nu bij de Express-bestelwagen van een modern gerond fami liegezicht heeft voorzien. Ook I de grote Trafic-besteller kr ijgt een nieuwe grille met een pro minenter Renault-embleem. Belangrijker is dat daarnaast J sterkere en schonere motoren worden toegepast, alsmede een luxere uitrusting. Voor de Express betekent het dat de oude 11 liter krachtbron is vervallen. Er is nu een 1.2 liter (uit de Twingo), een 1.4 liter (uit de Clio) en een 1.9 liter diesel. Het motorenpalet van de Trafic omvat een nieuwe 2.2 liter ben zinemotor met katalysator, een iets sterker geworden 2.1 liter diesel en een onveranderde 2.5 liter. De Express is er vanaf 15.250 exclusief BTW als be stelwagen. Als personenauto (geliefd voor aanpassing op rol stoelvervoer) kost hij vanaf 26.380 inclusief BTW en BPM. De prijzen van de Trafic begin nen bij 25.495 exclusief BTW. Uw Lancia-dealer voor de bollenstreek. Van Berckelweg 34 - 2203 LB Noordwijk-01719-19213 Rijksstraatweg 338 2242 AB Wassenaar Telefoon 01751-19342 Regionaal Jaguar Centrum Oostdorperweg 29-31 2242 ND Wassenaar Tel. 01751-19359 Vlak na de Tweede Wereldoorlog kwam Fiat, een beetje tot de eigen verbazing, met een wonder schone sportcoupé, die was voorzien van een 8-ci- linder krachtbron onder de aluminium motorkap. De Fiat 8V (foto) werd in 1952 gepresenteerd op de autosalon van Genève als eerste Fiat met onafhan kelijke vering op alle wielen. Het is nooit helemaal duidelijk geworden waarom Fiat met deze raadsel achtige auto op de markt kwam. Waarschijnlijk wist de fabrikant het zelf ook niet want de 8V ver dween na amper twee jaar en 114 exemplaren plotseling van het toneel. foto fiat actueel geen recht, want haast geen on derdeel van de oude XJ40 is on gewijzigd overgenomen. Veruit het belangrijkst is de ver betering van het totale rijge drag, door vernieuwde afstem ming van onderstel en motoren. ♦Grotendeels behoudt de XJ zijn bekende zes- en twaalfcilinder motorenreeks, maar alle moto ren zijn opnieuw bewerkt. Daar merkt men bij de nog nieuwe V12 (introductie 1993) weinig van. De 3.2 en 4.0 liter 6-cilin- ders winnen echter merkbaar aan kracht en souplesse, bij een verder afgenomen geluidsont wikkeling. I let snoepje van de reeks is de XJR Super-Charger, waarin een mechanische com pressor de 4.0 liter 6-cilinder ex tra leven inblaast. De importeur verwacht dat de nieuwe XJ-serie voor het me rendeel bij de traditionele ko pers terecht komt. Gezien de breedte van het aanbod, van XJ6 3.2 tot Daimler Double Six, variërend in prijs van 145.600 tot 235.400, zullen er echter ook meer gegadigden uit andere hoeken (lees: Mercedes en BMW) komen. Wat betreft de twee ton kostende XJR Super- Charger, verwacht Jaguar Ne derland dat 1 op de 10 klanten voor dit model gaat kiezen. BLIK IN HET VERLEDEN Niet dat dat een nadeel hoeft te zijn. De Kappa vertoont dan geen opvallende, imponerende opsmuk, maar straalt wel kwali teit en degelijkheid uit. Daarbij heeft het nieuwe paradepaardje de beschikking over een serie prachtige motoren. De verkoop van Lancia en Alfa Romeo zat vorig jaar, net als bij na alle merken, een tijdje in een dal. Van hetzelfde concern ver stevigt alleen Fiat momenteel zijn marktpositie opvallend. Maar ook Lancia komt eraan. De komende twee jaar zal het, net als Fiat, fors in de lift zitten. Deze voorspelling deed Fiats president-directeur Paolo Can- tarella bij de presentatie van de Kappa. De grote baas was vol zelfvertrouwen, en meende daar alle reden voor te hebben. Lancia timmert momenteel im mers opvallend aan de weg. De vruchten van jarenlange ver nieuwing, investeringen en re organisatie vallen de laatste tijd achter elkaar van de boom. De Dedra werd onlangs van binnen en buiten opgewaardeerd, er kwam een totaal nieuw autoty pe bij in de vorm van de ruim tewagen Lancia Z (op basis van de Peugeot 806) en nu dan is het de beurt aan de vergrote Thema-opvolger, waarvan ove rigens ook nog een stationwa gon gepland staat. Lancia moet hiermee het meest exclusieve merk binnen de Fiat- groep worden, met de Kappa als topmodel van de totale reeks. Eerder al werd bekend dat Fiat geen opvolger van zijn grootste model Croma zal uitbrengen en dus de hoogste autoklassen overlaat aan Alfa en Lancia. Daarbij zorgt Alfa Romeo voor Naast de vertrouwde antislip cursus, zoals die al bijna 40 jaar in Zandvoort wordt gegeven, start Slotemakers antislipschool met een nieuwe opleiding: de Plus-cursus. Deze omvat onder meer een aantal antislip-oefe ningen, een ogentest, een proei- rijexamen en een theorie-exa men op CBR-niveau. De leerzame Plus-cursus duurt één dag, is geschikt voor zakelij ke rijders, maar ook particulie ren hebben er baat bij. De kosten bedragen 350 per persoon, m< luslef BTW en lunch. Alle oefeningen worden in auto's van de antislipschool gevolgd. De cursus kan op doordeweekse dagen gevolgd worden. Voor meer informatie: SlotemakersAntislipschool, postbus 347, 2040 Al I Zand voort, tel. 02507 - 14423. Bronsweg 6, 2401 WIB Alphen a/d Rijn Telefoon:01720-41689. Fax:01720-20459. de sportieve noot, de Lancia's dienen naast hoge prestaties een grote dosis luxe en verfij ning te bieden. Een opwindende verschijning is de gegroeide 4-deurs Lancia niet, met een front dat sterk op dat van de kleinere Dedra lijkt en een verder nergens verras sende lijn. Ondanks dat Lancia de hoog aangeschreven Itali aanse ontwerpfirma IDEA aan het uiterlijk liet mee-ontwikke- len. Wel is het knap hoe men de Kappa er relatief compact laat uitzien, terwijl hij een kleine de cimeter langer en breder is dan de Thema. Tevens groeide de wielbasis met vier centimeter, alles samen goed voor meer binnenruimte. Uiterlijk mag de Kappa dan weinig opwindend zijn, tech nisch is hij dat zeker wel. In de nieuweling debuteert een nieu we motorgeneratie, afkomstig uit een nieuwe fabriek. Uiterst soepele 5-cilinder aggregaten staan centraal in het gamma, als toppers komen ernaast een 4-cilinder turbo zoals de Thema al had en een 24-kleps 3.0 liter V6. De turbo wordt overigens niet in ons land leverbaar. Ten slotte is er nog een 2.4 liter 5-ci- linder turbodiesel, in plaats van de bij VM ingekochte 4-cilinder zoals de Thema, Fiat Croma en Alfa Romeo 164 kennen. Van de 5-cilinder zal een motor met een cilinder minder afgeleid worden, die Fiat gaat gebruiken. De Lancia Kappa komt in drie luxueuze uitrustingsver.sies. Al lemaal hebben ze ABS-remmen en een airbag voor de bestuur der, alleen de eenvoudigste ver sie doet het zonder automatisch geregelde airconditioning. Natuurlijk is er in flinke mate gebruik gemaakt van elektroni sche toepassingen. Een combi display middenop het dash board geeft de instelling van de klimaatregeling aan, signaleert defecten in belangrijke functies en het electronisch berekende interval tot de volgende service beurt. Ook het dashboard en de contactsleutel zijn elektronisch. Laatstgenoemde heeft een inge bouwde microprocessor die een geheime code moet herkennen alvorens de auto gestart kan worden. De Lancia k komt half januari naar Nederland, voor prijzen die bij circa zestig mille zullen beginnen. Acht jaar geleden deed Jaguar het als zelfstandig bedrijf goed, nu hoopt men het als dochter van Ford beter te doen. Kort ge leden presenteerde het Britse merk een nieuwe XJ-sedan, de modelreeks waarvan het merk voorlopig nog moet bestaan. Maar gesteund door Fords in- vesteringsgeld heeft Jaguar nu meer ijzers in het vuur. Intensiéve doorontwikkeling maakte van de XJ40 een aan zienlijk verbeterde opvolger met de codenaam X300, en men gaf ditmaal meteen aan wat de toe komst brengt. Van de nieuwe sedan komt een dieselversie, waarom met name de Duitse markt vraagt. Verder komt er een nieuwe V8- motor in plaats van de huidige 6-cilinder. Die V8 zal tevens de langverwachte opvolger van de sporttoerwagen XJS aandrijven, die haast 20 jaar meedraait. En er komt een kleine Jaguar, waarmee de produktie kan groeien tot een niveau dat het merk werkelijk'self-supporting' maakt. Dank zij Ford, sinds vier jaar de baas bij Jaguar, zonder dat aan de traditionele waarden van het merk getornd wordt. De 'X300' sedan brengt juist een dosis sportiviteit terug die Jaguar's oude reputatie eer aandoet. Volledig carte blanche kreeg projectleider Scholes niet bij het X300-ontwerp, afgeleid van de XJ40. De technische en optische hoofdlijnen en voornaamste af metingen bleven dan ook on veranderd. Toch doet de ferm facelift de nieuwe XJ-sedan Zonnecelauto vestigt nieuw record sydney» apvorige record dateerde uit 1982. De zonne-auto Quiet Achiever De Aurora Q1een superlichte, deed er toen 20 dagen over. driewielige 'auto' die zijn ener- De oversteek van de Aurora gie alleen maar uit zonnecellen werd onder meer gefinancierd haalt, heeft een record gevestigd door Dick Smith, een Australi- door in slechts 8 dagen de 4.000 sche ondernemer in elektronica kilometer tussen Sydney en en computers. Smith voorspel- Perth te overbruggen. de dat er binnen 10 jaar in Onder de verzengende Australi- Australië elektrische personen- sche zon haalde de Aurora een auto's zullen rijden die hun ac- snelheid van 50 km/uur. Het cu's vullen met zonne-energie. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Sassenheim en Oegstgeest, overdag. Den Haag richting Wassenaar (N 44) Ter hoogte van Den Haag, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en knooppunt Eemnes, avond en nacht. Amsterdam - Utrecht (A 2) Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn. Den Bosch richting Utrecht (A 2) Tussen Geldermalsen en Culemborg. Ter hoogte van Geldermalsen, avond en nacht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt Everdingen en Geldermalsen, avond en nacht. Europoort - Gorinchem (A 15) Tussen Sliedrecht en Hardinxveld, avond en nacht. Lancia heeft een nieuw vlaggeschip, genaamd 'k' (lees: Kappa) ter vervan ging van de Thema, die tien jaar geleden werd ge ïntroduceerd. De nieuwe ling biedt voldoende bin nenruimte, is technisch zeer bij de tijd, maar valt aan de buitenkant op door de bescheidenheid waar mee zijn vormgevers te werk zijn gegaan. De nieuwe XJ-serie is herkenbaar aan de sierlijk gewelfde motorkap waarin de karakteristieke dubbele ronde koplampen zijn opgenomen. Hier de XJ Sport 3.2/4.0. foto kroymans FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Meer dan de helft van de le den van de fietsersbond ENFB wil graag voorrang van rechts in het ver keer. Als tweede op de verlanglijst staat de wens tot afsluiting van na tuurgebieden voor au to's en als derde stellen de leden de invoering van autovrije dagen Dit zijn de belangrijkste gegevens die de enquête onder de leden van een jaar geleden heeft opgeleverd. Gevraagd naar de overlast in het verkeer zegt 70 procent van de leden het gedrag van automobilisten het ergste te vinden. Opvallend gegeven is hierbij dat de meeste ENFB-leden zeggen naast een of meer fietsen ook zelf een au to te bezitten. Van de leden heeft 46 procent grote moeite met de ondergeschikte positie van de fietser ten opzichte van de auto. Andere ergernissen waaronder de ENFB-fietsers gebukt gaan in het verkeer worden veroorzaakt door verkeerslichten die voor fietsers langdurig op rood s De firma De Woerd blijft n i ontwerpen. Dit is het type Nexus, geschikt inkzijde. r kleine tandwielen a ten van kritiek al eens bij een enquête in 1989 geuit. De ENFB is een bond van intel lectuele leden. Bijna driekwart heeft een HBO-opleiding of uni versitaire studie achter de rug. Het percentage studenten is drastisch gedaald, waarschijn lijk door de invoering van de OV-jaarkaart. Meer den de helft van de leden woont in een stad die groter is dan 100.000 inwoners. De leden zijn over het algemeen tevreden over hun bond. Ze spreken in termen van 'praktisch, deskun dig en creatief. Geflopt De fietscarrousel, i geplaatst in de regio Eind hoven, maar ze worden binnenkort gesloopt. Het was een project van het Masterplan fiets, waar de rijksoverheid anderhalf miljoen gulden ingestoken heeft. De stallingen hebben totaal twee miljoen gulden gekost, dat als weggegooid geld is te beschouwen. De fietscarroussel werkte als een stalling zonder per soneel. De fietser kreeg te gen betaling een cijfercode, waarmee een lege plek naar de ingang draaide. Het systeem had vanaf de opening in mei '92 voortdurend te kampen met storingen. De vijf exemplaren stonden bij winkelcentra en NS- diefstal van fietsen en de slechte matiseerde stalling als wapen kwaliteit of ontbreken van fiets paden. Overigens zijn vele pun- tegen fietsendiefstal, is geflopt. Vijf van deze Ficarro's werden Rotan Wie zich met kind en al wil on derscheiden van de grijze massa kan overwegen een fietskinder- stoel van rotan aan te schaffen. Dat is weer eens iets anders dan al die van gevallen van plastic. De stoel van Basilino uit Silvol- de ziet er solide uit, is voorzien van kussentjes en leuningen voor armen en voeten. De prijs bedraagt 225. De stoel is ove rigens niet door TNO gekeurd. Meer informatie via tel. 08350 - 24949. H.-- ■'-H '~-t

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9