BROO pijler van westerse eetcultuur STA/V\PP@T Grote variatie m plaats van simpele hutspot Smaak Yoghurt DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 RFDACTIE •HENRIfTTEV MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG HAVERMOUTSCHUVEN (zie onderstaand recept) ZUURKOOL AARDAPPELPUREE VLAFLIP Meng 50 g snelkokende havermout met een stukje zeer fijngesneden ui, 1 klein ei, 50 g geraspte kaas, 1 eetlepel tomatenketchup, Italiaanse keukenkruiden, paprikapoeder, peper en zout tot een samenhangend de massa, voeg eventueel wat melk toe. Vorm hiervan 2 schijven, wentel ze door een mengsel van 1 eetlepel paneermèel en 1 eetlepel sesamzaad. Bak de schijven in 15 g (dieet)margarine/boter in een pan met een anti-aanbakbodem. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 14 g eiwit, 13 g vet, 22 g koolhydra- CHINESE GROENTESCHOTEL Maak 1 pakje soep voor 1 kop (Chinese groentesoep) volgens de gebruiksaanwij zing klaar. Bak 150 g in kleine reepjes ge sneden varkensschnitzel in 1 eetlepel olie rondom bruin. Bak 500 g bamigroente even mee. Voeg de soep en een mespuntje sam bal toe en stoof de groente 15 minuten op een zacht vuur. Maak op smaak met peper en zout. Per persoon: 830 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 8 g vet, lig koolhydra- :ept) Bestrijk 4 sneden rozijnenbrood dun met abrikozenjam. Snijd 1 kleine appel in schijf jes en verdeel deze over 2 sneden rozijnen brood. Strooi er wat kaneel over en leg de andere snee rozijnenbrood er op. Bak de tosti in een tosti-apparaat of onder de grill goudbruin. Per persoon: 920 kilojoules, 220 kilocalo rieën, 5 g eiwit, 2 g vet, 45 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Nodig: 1 bloemkool Van MARIETTE E. 350 gr rundergehakt KULLMAN uit zout, peper HEEMSTEDE kre- 2 eetl. olie gen we het volgende 3 lente-uitjes lievelingsrecept klein blikje tomaten- voor een bijzondere puree bloemkool. 2 dl instant bouillon cayennepeper GEGRATINEERDE 2 ons kernhemse BLOEMKOOL kaas Bloemkool in roos- kervel (om te game- jes verdelen en in ren) kokend water blan cheren. Gehakt in olie aanbraden en met zout en peper rul bakken. Lente-uitjes in ringen snijden en meegaren. Tomaten puree toevoegen. Blussen met bouillon. Cayennepeper toevoegen. In een vuurvaste schaal eerst het gehakt mengsel doen, en daarop de bloemkool roosjes. Hierop in dikke plakken gesneden kernhemse kaas leggen. Onder de grill on geveer 5 min. gratineren en tenslotte met kervel gameren. Hierbij gebakken krieltje Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Beaujolais primeur Door de uitzonderlijk mooie zomer die ach ter ons ligt, kon in de Franse wijnstreek Be aujolais dit jaar de oogst al 15 dagen vóór de normale datum beginnen. Door het ide ale weer in augustus ziet het er bovendien naar uit dat de kwaliteit van deze wijnen uitstekend zal worden. Al op 5 oktober kon een commissie van deskundigen oordelen dat zowel kleur, geur als smaak bijzonder mooi en evenwichtig zijn. De Beaujolais gaat daarom dit jaar op donderdag 17 no vember te 00.00 uur in première, en zal on getwijfeld in de middag van die dag ook in ons land te proeven en aan te schaffen zijn. *1 1 Het bakken van brood moet bij de Grieken van vóór onze jaartelling een ge zellige bezigheid zijn geweest. Er bestaat een terracotta beeldje uit de zeven de of zesde eeuw voor Christus van vier dienstmeisjes die naast elkaar deeg staan te kneden. Ter zijde speelt een fluitspeler de tophits van die dagen. Het ligt voor de hand dat de meisjes meezongen, maar dat kun je aan zo'n beeld je niet zien. De knedende meisjes maakten van het deeg platte, ongegiste broden. Pas hun dochters raakten vertrouwd met het bakken met zuurdeeg. Die kennis werd toen uit Egypte geïmporteerd. ALFRED VAN DUK GPD Noordelijker in Europa hadden we, wat brood aangaat, niets te leren van Egyptena- ren of Grieken. De oudste Egyptische ver melding van brood dateert van 4500 jaar geleden. Duizend jaar eerder echter ont stond er brand in een dorp in wat tegen woordig Zwitserland heet. Daarbij verkool de een brood. Tien jaar geleden troffen ar cheologen het aan. Uit nader onderzoek bleek dat het gedesemd brood was, gebak ken uit fijn tarwemeel. Waarschijnlijk is het bakken van brood overal ontstaan waar graansoorten te vin den waren zoals tarwe, gerst, rogge, een- koorn, emer of spelt. Er werd brij van ge maakt en allicht komt iemand dan eens op het idee om een kliekje brij te bakken. Het resultaat is een primitief brood. Het vervolg is, dat men oog krijgt voor het verband tussen desemen of gisten en het ontstaan van luchtig gebakken brood. Gis ting is een natuurlijk proces dat door gist- schimmels in de lucht wordt veroorzaakt. Maar de broodbakster of broodbakker moet leren om het te besturen. Heel lang is men vooral op het platteland brij blijven eten. Later dan in de steden stapten de plattelanders over op dagelijks brood. Dat neemt niet weg dat het toch al weer vele eeuwen ook in onze contreien volksvoedsel is. Ambacht Het bakken van brood werd een ambacht. De bakker is afgebeeld op muurschilderin gen in een huis dat werd opgegraven uit de meters dikke laag vulkaanas die de stad Pompéi in het jaar 74 bedolf. In West-Euro pa ontstond het bakkersberoep in de mid deleeuwen. Het zelf bakken was een tijdro vende bezigheid die men graag overliet aan iemand die er handig in was. De bakkers bakten brood van eigen deeg en verkochten dat, maar je kon ook je eigen deeg of graan bij hem brengen. Tegen een vergoeding werd het dan gebakken. Er wareh ook bak kers die in een van beide methoden waren gespecialiseerd: koopbakkers en toonbak kers. Brood werd dan wel volksvoedsel, maar dat wil nog niet zeggen dat het hele volk hetzelfde brood at. In de middeleeuwen aten de allerarmsten brood en brij die uit haver werden bereid. De gewone man at roggebrood. Brood van tarwebloem ver scheen slechts op de tafels van een elite. Het heette niet voor niets herenbrood of hofbrood. Maar in de achttiende eeuw nam in het westen van ons land het eten van tar webrood toe. Ook toen was wittebrood nog iets bijzonders. In Leiden heette het profes sorenbrood. De studenten in Groningen kregen als traktatie op zaterdag 'warm blanks tarwen brood', blijkens het Bursen- reglementvan 1733. Het gebuik van wit en bruin tarwebrood werd steeds algemener. Toen bleef de con sumptie ervan en die van roggebrood tot kort voor de Tweede Wereldoorlog recht streeks in betrekking staan tot het besteed bare inkomen. Brood wordt tegenwoordig heel gewoon gevonden. De Nederlandse bakkers leveren brood in vele vormen en smaken. Je kunt het elke dag in elke gewenste hoeveelheid vers kopen. Brood is méér dan een onder legger voor een flinke laag kaas of vleeswa ren. We leven niet meer in de middeleeu wen. Een forse plak roggebrood deed toen aan tafel dienst als bord waarop het vlees werd gesneden. Als dit 'bord' doordrenkt was met vleessappen werd het opgegeten. Het aanbod van levensmiddelen is in de welvarende periode die na de Tweede We reldoorlog aanbrak zo groot en gevarieerd geworden, dat brood daardoor wal uit zicht dreigt te geraken. Maar nog steeds is het een van de pijlers van de westerse eetcul tuur. ALEXANDER HAJE GPD De aardappeleters van Van Gogh zouden jaloers zijn geweest op al die verfijnde stamppotgerechten van heden ten dage. Terwijl zij het moesten doen met alleen aardappelen, kunnen wij kiezen uit veel meer variatie. Begin de week daarom eens mei een echte stamppotdag: lekker, gemak kelijk, gezond, niet duur en heel voedzaam. Na een weekend van kokkerellen, of bui tenshuis gegeten te hebben, sluit u zo'n eerste dag van de nieuwe week uitstekend af met een Hollandse stamppot. Want zeg nu zelf, de oud-Hollandse pot is nog steeds een onweerstaanbare lekkernij. Of het nu boerenkool of zuurkool is, ook nu nog wor den onze kinderen er groot mee gebracht. En dat gebeurt al generaties lang zo. Wie herinnert zich niet het kuiltje jus in de dampende aardappelen, de geurige boeren kool en natuurlijk dat stuk sappige rook worst. Zodra de herfst zich aandient vraagt onze maag om stevige kost. Geen vette hap, waartoe onze voorouders wel vaak veroor deeld waren. Zo'n gerecht past niet meer in ons voedingspatroon. Vroeger, toen we nog zware lichamelijke arbeid verrichtten, had het lichaam calorie rijk voedsel nodig om te kunnen functione ren. Tegenwoordig leiden de ons een meer zittend bestaan en de stamp potgerechten hebben zich daaraan aange past. De basis voor een goede stamppot ligt in de aardappelen. Daarmee valt of staat de smaak van het gerecht. Vraag daarom bij uw inkopen naar lekkere bloemige aardap pelen. U kunt zelfs kiezen voor zeer bloemi ge types, de zogenaamde afkokers. Deze aardappelen zijn kruimig en vallen tijdens het koken iets uiteen. Vastkokende aardap pelen zijn niet zo geschikt voor het berei den van de stamppot. Die kunt u beter ge bruiken voor het bakken. Na de basis voor uw stamppot te hebben gelegd volgt de keuze van de overige ingre diënten. Die keuze is heel wat groter dan op drie oktober 1574, toen de stad ■Leiden na een zware belegering van de Spaanse solda ten werd ontzet. Behalve haring en witte- EXOTISCHE ZUURKOOLSTAMPPOT Nodig: 1 kg bloemige aardappe len zout, peper 50 g rozijnen 200 g zuurkoolspek 600 g zuurkool 1 klein blikje ananasstukjes 2 bananen 200 g belegen kaas 1 dl melk. De aardappelen in gelijke stuk ken met het zuurkoolspek erop en de rozijnen in weinig water met zout gaar koken. De laatste 10 mi nuten de losgehaalde zuurkool mee laten koken. De ananas laten uitlekken. De bananen in plakjes en de kaas in blokjes snijden. Indien no dig de aardappelen afgieten en het spek uit de pan nemen. De aardappelen en zuurkool fijnstampen met de warme melk. Het spek in plakjes snijden en met de ananas, banaanplakjes en kaas blokjes door de stamppot schep pen. Variatie: de banaan door stukjes sinaasappel vervangen. Plakjes knapperig gebakken ba con over de stamppot strooien Geen rozijnen meekoken, maar stukjes dadel door de gare stamp pot roeren. brood kregen de toenmalige Leidenaars een gerecht van peen en uien voorgeschoteld (hutspot), dat ook nu nog traditioneel op 3 oktober wordt gegeten. Zij het in een vari ant, want de hedendaagse hutspot bestaat uit aardappelen, wortelen, uien en klapstuk. En voor de liefhebber dat onweerstaaanba- re kuiltje jus. Variaties Keuze genoeg dus, want de stamppotfami lie is zeer gevarieerd: traditionele andijvie- stamppot met spekjes, exotische andijvie- stamppot, bereid met gefruite uitjes, to maat, kabeljauw, garnalen en mosselen. Om maar eens wat te noemen. Of de kru- landijviestamppot, die u bereidt met hazel noten, kipfilet en frisse radijs. Knolselderijstamppot, ijsbergsla-stamp- pot, veldsla-stamppot zorgen ook voor een lekkere en gezonde maandagse hap. En dan natuurlijk de talrijke zuurkoolvariatics: zuurkoolstamppot uit de oven, romige zuurkoolstamppot, een Elzasser stamppot met witte wijn, zuurkoolstamppot met rundvlees, of, als u echt niet kunt kiezen, Hongaarse zuurkoolstamppot met kip. Maar begin uw maandag-stamppotdag eens met een overheerlijke exotische zuur koolstamppot, dan volgt de rest vanzelf. Een wereld van verschil ligt er tussen de in dustriële yoghurt die wij in plastic bekers uit de vitrine van de supermarkt halen, met al of niet kunstmatige kleurtjes en smaakjes èn de yoghurt die ooit door de nomaden stammen in Midden-Azië werd bereid, meestal uit schapemelk, en die nog altijd in Rusland, op de Balkan, in Turkije en verder in Azië door de herders gemaakt wordt. Die yoghurt is brokkelig, zachtzuur en zeer aro matisch, smaakjes zijn daarbij overbodig en zouden ook afbreuk doen aan de eigen, fij- IH-sm.uk. Yoghurt ontstaat heel eenvoudig door een fermentatieproces waarbij in verwarmde melk de melksuiker wordt omgezet in melk zuur door inwerking van twee soorten bac teriën, de lactobacillus bulgaricus en de streptococcus thermophilus. Wanneer men dit proces heeft ontdekt, is niet bekend, maar het zal omstreeks het be gin van onze jaartelling over Azië verspreid zijn, van China tot Perzië. I let was dan ook een zeer praktische en smakelijke manier om melk over wat langere tijd te kunnen gebruiken. Yoghurt is een Turks woord waarin het woord yoghu, dicht of dik te herkennen is. In Perzië kende men yoghurt onder een ei gen naam, 'mast', maar die zou van Kau kasische oorsprong kunnen zijn, in Armenië noemt men yoghurt 'tnadzoen'. De Turken brachten met hun verovering van de Balkan in de veertiende en vijftiende eeuw de yoghurt in Europa en vooral in Bulgarije werd yoghurt heel belangrijk in de volksvoeding. Maar het zou kunnen, dat de Bulgaren yoghurt al veel langer kenden, en dat de proto-Bulgaren, een volksstam die al enkele eeuwen vóór de Turken op de Bal kan verscheen en zich in het tegenwoordige Bulgarije vestigde, yoghurt uit hun stam land ergens bij de Kaukasus hebben meege bracht. Dat juist de Bulgaren zo verknocht zijn aan yoghurt zou in die richting kunnen wijzen. Rus Hoe dan ook, de relatie tussen yoghurt en de Bulgaren is legendarisch geworden en dit dank zij een Russische microbioloog, Iliya Metchnikofï 1845 1916), Nobelprijs winnaar in 1908. Deze geleerde ontdekte dat bij de boeren- en herdersbevolking in Bulgarije de gemiddelde leeftijd aanzienlijk hoger lag dan in de rest van Europa en dat er zelfs vele hupse grijsaards van honderd jaar en ouder rondliepen zonder noemens- waardigeouderdomsgebreken. Bij bestudering van hun eetgewoonten bleek dat deze mensen dagelijks hun zelfge maakte yoghurt aten. Metchnikoff vond in die yoghurt een bacterie, die hij lactobacil lus bulgaricus noemde, en die hij verant woordelijk stelde voor het lange en gezonde leven van de Bulgaarse boeren, omdat deze een zeer gunstige invloed op de darmfiora zou hebben. En zo kwam het verhaal in de wereld dat regelmatig yoghurt eten be schermt tegen aftakeling en een lang leven garandeert. Nu valt hier wel wat op te zeggen. Want Bulgaarse plattelanders en bergbewoners leven beslist niet van yoghurt alleen en er is meer aan de hand. Deze lieden waren een leven lang in beweging, in de week uren lang lopen naar en van de markt, naar en van hun land en 's zondags op het dorps plein werd er urenlang gedanst, waarbij ze niet alleen zeer intensief bewogen, maar ook zich lekker konden uitleven. Ze ontbijten, zoals ik op mijn tochten door Bulgarije heb ondervonden, veelal met dik ke groentesoep en eten verder veel (vet) schapevlees. En ja, elke morgen, zodra hun ogen open zijn, wordt er een flink glas slivo- va, pruimenbrandewijn van meer dan 40 procent achterover geslagen. En ook dét zou kunnen meehelpen aan een plezierige ouderdom, want dat glas geeft ontspanning en een goed humeur. Ze zijn trouwens ook niet vies van knoflook. Culinair Yoghurt is zeker geen zoet toetje in Bulga rije. Men lepelt het, rijk voorzien van knof look en groene kruiden bij de borrel om vijf uur, soms met balletjes schapegehakt. En van de (overigens gehate en verafschuw de) Turken hebben ze wèl geleerd yoghurt culinair te gebruiken. In sauzen en ragouts, en voor de kostelijke koude zomersoep 'ta- rator": kommen dik inwrijven met doorge sneden knoflook, dan een laagje fijngesne- den komkommer met wat zout, een uurtje koel laten staan, met ijskoud water verdun de yoghurt erdoor roeren, een sliertje olijf olie erover en bestrooien met fijngehakte walnoten en gehakte rozijnen toe. (En denk niet dat wat u koopt als Bulgaarse yoghurt ook Bulgaarse yoghurt is. Het is doodgewo ne Hollandse fabrieksyoghurt van ingedikte, al of niet magere melk). WINABORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7