Kumaratunga wint in Sri Lanka VN-tribunaal EZ! Republikeinen bepalen agenda Clinton „Ik zou wel gek zijn als ik m'n lening niet bij de Postbank afsloot." Buitenland 'Moeder Teresa een demagoge' Vijfjaar na de Muur Clinton waarschuwt Republikeinen Niet alle Senaatszetels te koop Rechters verbieden uitvoering nieuwe wet DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 'emier wordt president: Duidelijk mandaat voor vredesproces Rwanda Stemt KIGALI ANP-Rtr Indiase actievoerders willen Pepsi weg new delhi De pas opgerichte Samatapartij in India wil de multi national Pepsi Cola het land uit hebben. Activisten van de partij gaan reclameborden met colareclames vernietigen. Volgens de partij heeft Pepsi zich onder valse voorwendsels toegang tot de Indiase markt verschaft. Pepsi zou slechts 1.000 van de beloofde 50.000 banen hebben geschapen, giftig afval dumpen en alleen de eigen bankrekening spekken. Tsjechië wil lid van EU worden praag» De Tsjechische republiek vraagt in 1996 het lidmaat schap aan van de Europese Unie. Dat heeft premier Vaclav Klaus gisteren gezegd. Hij verwacht echter niet dat zijn land vóór 1999 daadwerkelijk tot de Unie zal toetreden. Eerder dit jaar vroegen Polen en Hongarije als eerste van de vroegere Oostblokstaten het EU-lidmaatschap aan. Estonia had illegaal kobalt aan boord moskou De veerboot Estonia had veertig ton illegale kobalt aan boord, toen het 28 september zonk in de Oostzee. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass gisteren gemeld. De informatie komt uit 'bronnen' die onderzoek doen naar de scheepsramp. Volgens Itar-Tass werd het schip gebruikt voor de smokkel van illegaal verkregen metalen. 'Moslims mikten op Israëlische doelen' parijs De 95 militante moslims die deze week in Frankrijk zijn opgepakt, waren van plan aanslagen te plegen op Israëlische in stellingen in Frankrijk. Dat heeft de Franse minister van binnen landse zaken Charles Pasqua gisteren gezegd. Er zitten nog 83 fundamentalisten vast. Ze zouden de Gewapende Islamitische Groep steunen, die in Algerije met geweld probeert de regering af te zetten. Opschudding over karikaturale TV-documentaire Premier Chandrika Bandaranaike Kumaratunga heeft de presidentsverkiezingen op Sri Lanka gisteren met een grote voorsprong gewonnen. Zij behaalde 62,2 procent van de stemmen, zo maakte de kiescommissie vanmor gen officieel bekend. Kumaratunga, die in augustus pre mier werd, is de eerste vrouw die tot president van Sri Lanka is gekozen. Zij wordt morgen geïnstalleerd. Chandrika Bandaraniake Kumaratunga, de nieL Lanka, brengt in gezelschap van haar moeder, republiek, haar stem uit. ve president van Sri :-premier van de eiland- FOTO REUTER londen «anp-dpa De Rooms-Katholieke kerk in Groot-Brittannië heeft een kriti sche documentaire over Moe der Teresa afgedaan als een 'groteske karikatuur'. Het dins dagavond op Channel 4 uitge zonden programma is vernieti gend voor haar. Daarmee brengt de programmamaker echter zichzelf in diskrediet, al dus kardinaal Basil Hume, voor zitter van de bisschoppenconfe rentie van Engeland en Wales. Moeder Teresa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede ont ving, vertegenwoordigt volgens Hume ,,wat gewone mensen overal als oprechte heiligheid ervaren. Haar oprechte goed heid en haar praktische medele ven hebben zonder woorden miljoenen mensen aangespro ken." Programmamaker Christopher Hitchens om schreef de Albanese non daar entegen als 'demagoge, vijand van de Verlichting en dienares van wereldlijke machten'. Hoofddoel van de Heli's Angel is volgens de documentaire niet haar hulp aan zieken en,, ster venden, maar haar kruistocht tegen voorbehoedmiddelen en abortus. Hitchens verwijt haar verder een gebrek aan moderne medicijnen en apparatuur voor de verzorging van de sterven den in Calcutta. Hij wees er tevens op dat zij giften en onderscheidingen ac cepteert van dubieuze figuren als de voormalige Haïtiaanse dictator Duvalier. Tijdens haar talrijke reizen zou ze zich door despoten en dictators regelma tig voor propagandadoeleinden hebben laten misbruiken. Ze zou tevens verzuimd hebben haar gastheren op te roepen de mensenrechten in acht te ne men. ,,U reist de wereld over als afgezant van het geloof', zo schreef Hitchens in het Britse Dagblad The Independent, „Tij- Kumaratunga bedankte de kie ning' en noemde dit een 'duide lijk mandaat' om het vredespro ces van haar regering voort te zetten. Hiermee moet een einde komen aan het conflict met se paratistische Tamils, dat het land al tien jaar land verscheurt. Vooral in de noordelijke en oostelijke districten, met grote Tamil- en moslim-minderhe den, behaalde zij een gemakke lijke overwinning. Maar ook in de andere van de 22 kiesdistric ten lag zij duidelijk voor op op positiekandidate Srima Dis- sanayake. Die bleef steken op dens uw bezoek aan Haïti sprak u nogal dwaas over de liefde van de familie Duvalier voor de armen. Daarmee stelde u de dogma's en het beleid van het Vaticaan boven alles. „Als u middenin een constitu tionele crisis over het recht van de Kerk om zowel gelovigen en ongelovigen de wet voor te schrijven naar Ierland of Spanje vliegt, dan zijn uw bemoeienis sen allesbehalve hypocriet. Ie ren en Spanjaarden voorschrij ven dat zij abortus en anticon ceptie moeten afwijzen is in de ogen van de meeste mensen geen liefdadigheid." „Ik heb nog nooit een one venwichtiger en eenzijdiger programma gezien op de Britse televisie", schreef Paul Johnson in de Daily Mail. De commen tator van de Daily Telegraph omschreef de programmama ker als een 'antiklerikaal van de meest ouderwetse soort'. ruim 37 procent. Een waarne mer in Colombo zei „Chandrika heeft alles in zicht verpletterd. Met een dergelijk mandaat, kan zij het vredesproces versnellen en de grondwet veranderen". Anderen waarschuwden dat een dergelijk resultaat hoge ver wachtingen wekt, die zich mak kelijk tegen de regering kunnen keren. Er zijn ongeveer elf miljoen kiesgerechtigden, van wie 70 procent zijn stem uitbracht. De opkomst was lager dan bij de parlementsverkiezingen in au gustus. Kumaratunga was kandidate van de Volksalliantie (PA). Zij is een dochter van de voormalige premier Sirimavo Bandaranai ke. Zij had met haar Volksallian tie in augustus de sinds 17 jaar aan de macht zijndé UNP afge lost. Haar regering heeft beloofd een eind te maken aan het al ja ren slepende, bloedige conflict tussen de Singalese meerder heid en de Tamil-minderheid op het eiland. Die belofte kwam op losse schroeven te staan na de moordaanslag op UNP-leider Gamini Dissanayake, vorige maand. De moord wordt toege schreven aan de Tamil Tijgers, die elke betrokkenheid evenwel van de hand wijzen. Na de moord op Dissanayake, werd diens weduwe de officiële kan didaat van de Verenigde Natio nale Partij (UNP). In tegenstel ling tot de verwachting heeft Dissanayake niet kunnen profi teren van de moord op haar echtgenoot. „Tranen hebben zich niet vertaald in stemmen", zei een waarnemer. Bij de aan slag kwamen in totaal 53 men sen om het leven. De regering in Colombo heeft voor vandaag een avondklok in gesteld om rellen te voorkomen. In de aanloop naar de verkie zingen zijn ettelijke mensen om het leven gekomen. berlun Als een ver plicht nummer, zo is gisteren in Duitsland de val van de Berlijn- se Muur herdacht. Waar vijf jaar geleden honderdduizenden mensen in een lange nacht vol emotie en euforie een vreedza me revolutie beleef den, werden de plechtigheden giste ren in Berlijn zoals bij het gedenkteken voor degenen die bij de Muur zijn gedood bijgewoond door hooguit een paar honderd mensen, voornamelijk geno digden. De tegenval lende belangstelling weerspiegelde de stemming in met na me het voormalige DDR-gebied, waar de hereniging voor velen niet gebracht heeft, waarop zij gerekend of gehoopt hadden. FOTO ANDREAS ALT- WEIN Rwanda heeft zijn verzet tegen het internationale oorlogstribu naal opgegeven. 1 let tribunaal voor berechting van oorlogs misdadigers is dinsdag inge steld door de Verenigde Naties. Vice-president Paul Kagame van Rwanda zei gisteren dat zijn regering bereid is tot samen werking maar dat dat wel moei lijk zal zijn. De regering in Kigali heeft destijds zelf het idee van een in ternationale rechtbank aan de VN voorgesteld, maar kreeg la ter bezwaren tegen de voorge stelde werkwijze van het hof. Het tribunaal kan namelijk niet de doodstraf uitspreken en ver der worden de zittingen buiten Rwanda, waarschijnlijk in een ander Afrikaans land, gehou den. Belangrijkste steen des aan stoots is echter dat het hof al leen oorlogsmisdaden die tot eind van dit jaar zijn begaan, onder de loep kan nemen. Daarmee zouden de Hutu's die de voorafgaande jaren de mas samoord voorbereidden, de dans ontspringen. In de maan den april tot juli zijn naar schat ting een half tot een miljoen Rwandezen vermoord. In het land zitten 7.000 mensen vast voor volkerenmoord. Schandaal rond Stefan Heym Stefan Heym, het oudste lid van de Duitse Bondsdag is gisteren beschuldigd van collaboratie met de voormalige geheime dienst van de DDR. De afge vaardigde, die is gekozen als af gevaardigde werkt voor de PDS, de hervormde communistische partij van Üost-Duitsland, ont kent de beschuldigingen. Heym opent vandaag de nieuwe zit tingsperiode van het parlement. Hij mag ook als eerste een toe spraak houden. Heym liet gis teravond weten niet af te zien van dat recht. Vanochtend werd geprobeerd hem er toch vanaf te houden. correspondent Een zwaar aangeslagen president Bill Clinton heeft de Republikeinen gisteren gewaarschuwd dat hij niet zal tolereren dat zij hun nieuwe meer derheid in het Congres gebruiken 'om de klok te rug te draaien naar de mislukte politiek van het verleden en daarmee het economische herstel in gevaar te brengen'. Maar Clinton zei ook dat hij met de Republikeinen wil samenwerkem om de problemen van Amerika op te lossen. De Democraten leden dinsdag bij de tussen tijdse verkiezingen voor het Congres (Huis van Afgevaardigden plus Senaat) een vernietigende nederlaag. In de Senaat sloeg hun meerderheid van twaalf zetels om in een minderheid van zes: 53-47, mede omdat de conservatieve Democrati sche senator Richard Shelby uit Alabama naar de Republikeinen is overgelopen. In het Huis van Af gevaardigden verloren de Democraten 52 van hun 256 zetels en hebben de Republikeinen nu een meerderheid van 230-204. Bovendien verlo ren de Democraten elf van hun dertig gouver neursposten. Clinton stelde gistermiddag op een persconfe rentie dat de kiezers niet zozeer zijn beleid heb ben afgewezen, als wel hun algemene afkeer van het politieke bedrijf in Washington hebben ge toond. „Dit betekent niet dat de mensen nu in eens tegen verlaging van het begrotingstekort zijn, tegen de vuurwapenwet, tegen de uitbrei ding van de handel en de groei van de econo mie". Die verworvenheden van twee jaar Demo cratisch bewind lopen volgens de president ge vaar als de Republikeinen hun zin krijgen. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. muiier in. Lenen bij de 'Postbank is trouwens niet alleen gemakkelijk, maar ook erg voordelig. Want de Postbank hanteert rentetarieven die tot de laagste van Neder land behoren. Bovendien is lenen bij de Postbank ook nog eens onbezorgd lenen. Zo biedt de Postbank extra's als het boctevrij ver vroegd aflossen en kwijt schelding van de schuld Ov< kunt Een thuisbankier regeli z'n lening gewoon even thuis Met alle privacy van dien. iver het doorlopend krediet f over de persoonlijke lening huisgestuurd. Of u haalt de natuurlijk ook even de Postbank Leenlijn bellen: (058) 95 23 45 en gewoon telefonisch een lening afsluiten. moeilijk doen als het makkelijk Zo gemakkelijk, gaat dat folder op het postkar kan? bij de Postbank. U belt even 06-0400 en krijgt dan een folder Vervolgens vult u, wanneer uitkomt, het aanvraagfor- JÉIJ POSTBANK correspondent Voor geld is kennelijk toch niet alles te koop. In elk geval niet voor Oliver North en Michael Huffington. Deze twee Republi keinen eisten dinsdag de twij felachtige eer voor zich op meer geld gestoken te hebben in hun verkiezingscampagnes dan ooit een kandidaat voor hen. Maar toch verloren zij. Huffington stak maar liefst 47 miljoen gulden in zijn campag ne voor de senaatszetel van Ca lifornia. Zijn opponente, de zit tende Democratische senator Dianne Feinstein, had aan 'slechts' twintig miljoen gulden genoeg om zich Huffington, zij het op het nippertje, van het politieke lijf te houden. Het verschil tussen beiden was dat Huffington dat geld geheel uit zijn eigen, door familie-olie- dollars gevulde, zak betaalde, terwijl de ook al niet onbemid delde Feinstein hoofdzakelijk bij haar kiezers de hand heeft opgehouden. Dat deed ook North, wiens trouwe rechts-reli- gieuze aanhang in Virginia en ver daarbuiten, 30 miljoen gul den in zijn verkiezingskas stort te. Daarmee zijn deze Congresver kiezingen zonder twijfel de duurste uit de Amerikaanse ge schiedenis geworden. Het be wijst weer eens dat kandidaten die geen geld hebben nodig voor reclamecampagnes, tv- commercials, posters, folders en het rondreizen door het kiesdis trict geen schijn van kans hebben. Uit stembusonderzoek blijkt dat in 95 procent van de races de kandidaat won die het meeste geld in zijn campagne had ge stoken. De beste vergelijking is wellicht het bedrag dat elke kandidaat per kiezer heeft moe ten uitgeven. Michael Huffing- tons 47 miljoen komen dan neer op zo'n twintig gulden per kiezer. De kroon spant echter Eugene Fontenot, een Republikein die het niet haalde in zijn race in Texas voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden. Fontenot stak 4,8 miljoen gulden in zijn campagne. De 56.000 stemmen die op hem werden uitgebracht, kostten hem dus 85 gulden per stem. De Democraat Dick Gephardt, fractieleider in het Huis, telde vier miljoen gulden neer voor zijn overwinning, maar de weggestuurde voorzit ter van het Huis, Tom Foley, nauwelijks minder. Zijn oppo nent besteedde slechts een half miljoen. Dat bewijst tot geruststelling van velen dat een stem mis schien toch niet te koop is. Maar het toont ook de belache lijke bedragen die nodig zijn om in Amerika in de politiek een rol te spelen. Dat zal kandidaat-po litici met weinig geld huiverig maken hun fortuin op het spel te zetten. Wie geen geld heeft en toch wil meedoen, moet al jaren tevoren beginnen met het houden van een collecte onder mogelijke kiezers. Hard optreden tegen illegalen in California mexico-los angeles Rtr dpa-upi Twee rechters in California hebben gisteren de invoering ge blokkeerd van het beruchte 'Proposition 187', het wetsvoorstel dat dinsdag met een grote meerderheid van de kiezers in Cali fornia wera goedgekeurd en dat voorziet in een hard optreden tegen illegale immigranten. Het voorstel wil dat kinderen van illegalen onderwijs wordt onthouden en bepaalt dat medische hulp voortaan alleen in noodgevallen is toegestaan. Bepaalde beroepsgroepen moeten 'verdachten' aangeven bij de vreemdelingenpolitie. Rechter Stuart Pollak van het Superior Court in San Francis co bepaalde dat het verwijderen van illegalen uit scholen, col leges en universiteiten in strijd is met een beslissing uit 1982 van het federale hooggerechtshof van de VS. Volgens die beslis sing mag kinderen de toegang tot openbaar onderwijs niet worden ontzegd, ook niet als ze zich illegaal in de VS bevinden. Het verbod op uitvoering van delen van de wet geldt tot febru ari 1995. Buurland Mexico heeft woedend gereageerd op de beperking van de rechten van illegale immigranten in California. Volgens Mexico ondermijnt de nieuwe regeling de mensenrechten van immigranten. washington hans de bruun Lenen doe je gewoon bij de Postbank. correspondent Nog nagenietend van hun verpletteren de overwinning van dinsdag zijn de Amerikaanse Republikeinen gisteren be gonnen zich voor te bereiden op hun nieuwe rol als meerderheidspartij. Voor het eerst in veertig jaar beheersen zij zo wel de Senaat als het Huis van Afgevaar digden en dat schept verantwoordelijk heden. De Republikeinse leider, senator Robert Dole, belde gistermorgen al met presi dent Bill Clinton en verklaarde zich be reid tot samenwerking. Maar de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardig den, Newt Gingrich, was veel minder verzoenend en maakte duidelijk dat de Republikeinen nu een drastische politie ke ommezwaai willen. Dole en Gingrich zullen de komende twee jaar pen zwaar stempel op de Ame rikaanse politiek drukken. Of Clinton het wil of niet, hij zal rekening moeten hou den met wat de Republikeinen wensen. Het alternatiefis de confrontatie, maar dat is een aanpak die deze president we zensvreemd is. Met Dole zal Clinton makkelijker tot za ken komen dan met Gingrich. Dole (71) behoort tot de gematigde vleugel van de partij, en lijkt hoewel op en top Repu blikein eerder bereid compromissen te sluiten dan de onruststoker Gingrich, die al heeft aaneekondied de Demnrra- ten waar hij kan het vuur na aan de schenen te zullen leggen. Dole zit al 34 jaar in het Congres, en heeft alles meegemaakt. In 1976 was hij Gerald Fords kandidaat-vice-president. In 1980 en 1988 deed hij zelf vergeefs een gooi naar de Republikeinse kandida tuur voor het presidentschap. En velen zien in hem ondanks zijn leeftijd de grootste kanshebber om het in 1996 te gen Clinton op te nemen. Dole zit echter in een moeilijke positie. Het is moeilijk campagne voeren en te gelijk de Republikeinse Senaatsfractie leiden. Aangezien de inleidende cam pagnes al komend voorjaar van start moeten gaan, zou dat zijn politieke be wegingsruimte ernstig kunnen beperken. Dole heeft dan ook nog geen besluit ge nomen over zijn kandidatuur. Newt Gingrich treedt de Democraten onverzoenlijk tegemoet. Hij ziet de De mocraten als oorzaak van alles wat fout is in Amerika. Hij wordt als overdreven ambitieus en alleen maar uit op macht gezien. Hij is hard en ongevoelig. Zijn te genstanders rakelen graag op hoe hij in 1980 een eind maakte aan zijn huwelijk terwijl zijn toenmalige v in het ziekenhuis lag. Hij is echter ook de man tract met America', het t waarmee de Republikeinen de erfenis van twee jaar Bill Clinton ongedaan wil len maken. Hij heeft met dat plan v met kanker i het 'Co: n-puntenpla el dat hol s nlha beloften de Republikeinse Partij, die twee jaar lang in de put zat, weer gerevi taliseerd. Gingrich belooft dat hij in de eerste drie maanden van zijn leiderschap van het Huis een aantal van die punten naar de top van de politieke agenda zal loodsen. Zoals het plan om de termijn van politici i tp - J - voorstel om de president te verplichten alleen nog sluitende begrotingen in te dienen. Dat is een Republikeins stokpaardje. De Republikeinen beloven lagere belastin gen, hogere defensie-uitgaven en een sluitend budget zonder aan de sociale zekerheid te tornen. Maar voor een slui tende begroting moet 800 miljard dollar bezuinigd worden, en dat is volgens alle economen niet verenigbaar met hun pakket beloften. I let leven van de Democraten wordt ver der verzuurd nu alle commissies in Se naat en Huis onder Republikeinse lei ding komen. In die commissies wordt over de wetgevende agenda beslist. De Republikeinen hebben al aangekondigd dat zij die macht zullen gebruiken om het voor Clinton schadelijke Whitewater- schandaal weer hoog op de agenda te krijgen en diepgaand onderzoek zullen starten naar allerlei vermeende corrup tiepraktijken van Democraten. Dat zal de onderlinge verstandhouding er niet be ter op maken. Maar de Republikeinen zullen de ko mende twee jaar iets moeten waarma ken om in 1996 niet weer hetzelfde lot te ondergaan als de Democraten nu. Veel zal daarbij ook afhangen van het succes van mensen als Dole om de conservatie ve vleugel in te tomen, zodat zij niet, zoals in 1992, een splijtzwam in de partij wordt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5