Rekeningrijden kan niet voor het jaar 2000 Amev sluit homo niet meer uit bij partnerpensioen Binnenland 'Kabinet is druk bezig pensioenen op te blazen' Kristallnacht dreunt in Nederland schamel na Onderzoek naar loterij-directeur Verliefde soldaat wil gratie Festijn van pretentieloze pret wordt muurbloempje DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Mannen beroven duo van collectebus hoorn» Twee 1 loornse jongens van vijftien jaar zijn gisteravond beroofd en mishandeld door twee onbekende mannen. Het duo liep met de collectebus langs de deuren om geld op te halen voor het nationaal jeugdfonds Jantje Beton. De overvallers spra ken de jonge collectanten aan, sloegen ze in het gezicht en gin gen er met de collectebus vandoor. Brand gehoorzaal TU Eindhoven geblust eindhoven De brandweer heeft de brand in het auditorium van de Technische Universiteit Eindhoven geblust. Aanvankelijk hield de brandweer er rekening mee dat de bluswerkzaamheden enige dagen in beslag zouden nemen omdat het vuur inmiddels de luchtkanalen had bereikt. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Open TBC op Texelse basisschool texel» Op de School met de Bijbel in Oosterend op Texel is een geval van open TBC geconstateerd. Een leerkracht bleek besmet te zijn en heeft ongeveer dertig leerlingen van de christelijke school aangestoken. De kinderen zijn inmiddels allemaal door de Gewestelijke Gezondheidsdienst (GGD) onderzocht en wor den met medicijnen behandeld. Oplage tijdschriften blijft stijgen De gemiddelde oplage van de Nederlandse tijd let één procent gestegen naar 16.600.000 exempla- t cijfers die de Nederlandse Organisatie schriften is i ren. Dat blijkt i Tijdschrift Uitgevers (NOTU) gisteren heeft gepresenteerd. Ir het jaar daarvoor steeg de oplage met 1,25 procent. Het best ver spreid is het ANWB-blad Kampioen met*een oplage van 2.884.996 exemplaren, gevold door het omroepblad van Veroni ca, AVRO-bode, Libelle, TROS Kompas en Margriet. Salmonella eist tweede slachtoffer zwolle Een tweede bewoner van het Zwolse bejaardenhuis De Nieuwe Haven, die was besmet met de salmonella-bacterie, is gisteren overleden. Volgens de directie van het bejaardenhuis la gen beide bejaarden al op sterven toen zij besmet raakten. In to taal liepen zestien bewoners en drie medewerkers een besmet ting op. Consumentenbond: 435 claims hartklep den haag De Consumentenbond heeft bij een Amerikaanse rechter 435 claims ingediend voor schadevergoeding voor men sen met een Convexo-Concave hartklep. De vergoeding geldt voor één type hartklep: de 60- en 70-graden hartkleppen Con vexo-Concave. Dit type is in de periode van 1979 tot 1984 in Ne derland gebruikt. Later bleek dat de klep niet betrouwbaar is, omdat hij gemakkelijk breekt. Kamer snel akkoord met hoge boetes den haag Rechters mogen criminelen voortaan behalve een ge vangenisstraf ook een (hoge) boete opleggen. De Tweede Kamer stemde gisteren vrijwel zonder discussie in met dat plan van mi nister Sorgdrager (justitie). Het doel is tweeledig. Een combina- tiestraf kan het cellentekort enigszins verlichten terwijl de ver oordeelde ook nog eens in zijn portemonnee wordt gepakt. Bommelding op veerboot Vlissingen De veerboot Ferrylink Schelde, dat een lijndienst on derhoudt tussen het Britse Sheerness en Vlissingen, heeft gister avond enkele uren vertraging opgelopen door een bommelding. Het schip was eerder die dag, voor het vertrek uit Sheerness, het doelwit geweest van actievoerders van de Britse dierenbescher ming. Ze protesteerden tegen het vervoer van vee met de Ferry link Schelde. Een ploeg van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft echter geen bom kunnen vinden. Invoerverbod tropisch hout uitgesteld den haag Nederland zal volgend jaar geen invoerverbod afkon digen voor tropisch hout dat niet duurzaam is geproduceerd. Wel wil het kabinet een keurmerk'presenteren, zodat de consu ment kan zien wanneer hout afkomstig is uit natuurvriendelijk beheerde bossen. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft het geen zin dat Nederland in 1995 tot een im portverbod overgaat. Indntemationaal verband is namelijk 2000 als streefjaar vastgesteld. amsterdam cpd Pensioenverzekeraar Amev biedt voortaan alleen nog mpar partnerpensioenen aan waarin geen onderscheid wordt ge maakt tussen hetero- en 'ho mostellen. Amev heeft zijn aan bod aangepast nadat er protest was gerezen tegen de mogelijk heid voor bedrijven om homo partners uit te sluiten van het partnerpensioen. De Wet Gelij ke Behandeling verbiedt dat. Bij Amev kon de werkgever kiezen voor een pensioenrege ling waarbij de partner van de verzekerde alleen een pensioen uitkering krijgt 'als er sprake is van ,twee personen van verschil lend geslacht'. De Amev-direc- tie zegt zich er niet van bewust te zijn geweest dat die contrac ten discriminerend waren in de zin van de wet. ,,We zijn onaan genaam verrast", aldus woord voerder J. P. van Westing. Vol- Jorritsma laat zich niet haasten door Tweede Kamer Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) is niet bereid tot snellere invoering van het rekeningrijden. De voor het eind van deze eeuw aangekondigde invoering kan een voudigweg niet eerder, zo hield zij de Tweede Kamer gis teren voor. extra ingewikkeld, het gaat om miljoenen transacties. Je mag blij zijn als het in het jaar 2000 wel goed kan", zo vertelde ze de Kamer. Om die reden ook wees ze een motie van Groen Links woordvoerder Rosenmöller af, waarin haar werd gevraagd nog vóór de eeuwwisseling te ko men met een deugdelijk sys teem om automobilisten extra gens Amev komt dat door de 'heersende onduidelijkheid over de reikwijdte van de Wet Gelijke Behandeling' die per september van kracht is geworden. De ver zekeraar heeft gezegd voortaan geen discriminerende contrac ten meer aan te bieden en de houders van de inmiddels afge sloten pensioencontracten 'te attenderen' op de wet. Amev profileerde zich recen telijk met een reclamecampag ne die juist uitdrukkelijk mikte op de homoseksuele partner. ,,We hebben steeds een voor trekkersrol vervuld op het ge bied van gelijke behandeling en willen die houden", aldus Van Westing. Amev wijst'er nadruk kelijk op dat de werkgevers die de discriminerende bepaling hebben laten opnemen 'daar uitdrukkelijk voor hebben geko zen'. ,,Wij hebben steeds gead viseerd dat niet te doen", aldus Van Westing. waarschuwde de voorstanders van een snellere invoering voor ervaringen zoals die zijn opgedaan met andere automatiseringsprojecten. ,,U weet hoeveel problemen er zijn geweest met zaken als het nieu we paspoort, de studiefinancie ring en de nieuwe bevolkings administratie. Dit is nog eens Ombudsman pleit voor handhaven van tandartshulp hilversum »gpd Stichting De Ombudsman in Hilversum heeft minister Borst schriftelijk verzocht af te zien van het schrappen van een be langrijk deel van de tandarts hulp uit het pakket van zieken fonds en Standaardpakketpolis. Vooral chronisch zieken en ou deren die zijn aangewezen zul len de dupe worden, zo ver wacht de stichting. Hoofdverdachte AH-overval in Nederland terug Begeleid door acht politiemen sen is de 28-jarige hoofdver dachte van een overval op een AH-filiaal in het Gelderse Oos terbeek gistermiddag aangeko men op Schiphol. Hij is direct overgebracht naar het huis van bewaring in Arnhem. De man wordt ervan verdacht bij de overval in 1990 twee mensen te hebben doodgeschoten. Na de overval nam hij de wijk naar Chili en is nu na maanden lange onderhandelingen aan Nederland uitgeleverd. Maan dag vecht de man in een kort geding tegen de staat zijn uitle vering aan. Volgens zijn advo caat mr. Starmans maakt Ne derland gebruik van een on rechtmatige rechterlijke beslis sing. Nederland en Chili hebben namelijk geen uitleveringsver drag. De enige mogelijkheid ie mand dan toch uit te leveren, is wanneer Nederland belooft in soortgelijke gevallen hetzelfde te doen met Chilenen. Neder land doet die belofte echter niet. aan te slaan voor het gebruik van volle snelwegen. Een andere motie om binnen een half jaar in elk geval met een invoeringsschema te ko men voor het rekeningrijden noemde ze overbodig: er wordt al keihard aan gewerkt. De mo tie was ingediend door de paar se fracties alsmede CDA en RPF. WD'er Blaauw koppelde er wel het voorbehoud aan dat invoe ring van rekeningrijden alleen in Europees verband kan. Jorritsma kwam tijdens het debat over haar begroting in aanvaring met de oppositiepar tijen CDA en Groen Links over de bezuiniging van ruim een miljard gulden op de infrastruc tuur. Zo'n 600 miljoen gulden daarvan wordt bezuinigd bij het stadsgewestelijk openbaar ver voer. Volgens Jorritsma kan er zoveel worden bezuinigd omdat er niet genoeg kant- en klare plannen liggen om uit te voe- ren. ,,Als die plannen snel ko men, ben ik bereid zé uit te voe ren. Maar ik vermoed niet dat die situatie zich zal voordoen", zei ze. Het CDA vond dat de mi nister dan zelf maar met plan nen moest komen om het openbaar vervoer te verbeteren. Jorritsma wees dat af. Voorzitter OPF hekelt regeringsbeleid denh cpd Het kabinet is bezig de pen sioenen 'volledig op te blazen' door de AOW inkomensaf hankelijk te maken. Dat zei de voorzitter van de stichting Ondernemingspensioenfond sen (OPF). C. van Rees. van morgen op het Jaarcongres van de OPF in Den Haag. De OPF vertegenwoordigt de pensioenbelangen van 1,3 miljoen werknemers. Volgens Van Rees onder mijnt het kabinet vooral de pensioenen in de lagere- en de middelste inkomensgroe pen. Direct door de AOW-toe slag voor partners beneden 65 jaar in te trekken zodra het aanvullend pensioen boven een bepaald komt, en indirect dc komensafhankelijkc tingaftrek voor bejaarden in te voeren. ..Elke inspanning een aanvullend pensioen op te bouwen wordt zo ontmoe digd", aldus Van Rees. Want de opzij gelegde guldens lei den tot een verlaging van de AOW-uitkering. De pensioenfondsen heb ben volgens Van Rees steeds meer moeite aan hun ver plichtingen te voldoen door stijgende aanspraken, 'on voorspelbaar' overheidsbeleid en stijgende risico's bij het beleggen. Volgens de OPF voorzitter is het 'een misver stand dat pensioenfondsen rijk zijn'. Integendeel, ze zul len de komende jaren steeds meer in aandelen moeten gaan beleggen om te kunnen voldoen aan de steeds hoger wordende verplichtingen. Een jonge deelnemer aan de fakkeloptocht De Kristallnacht, de grote anti-joodse actie in het Duitsland van 1938, is gisteravond in Nederland op schamele wijze herdacht. In Utrecht was met ruim tweehonderd men sen nog de meeste belangstelling. In Rotterdam namen 125 mensen deel aan een fakkeloptocht naar het joodse mo nument achter het stadhuis. Bij de start van de optocht in Groningen verzamelden zich tachtig mensen. In Amsterdam waren er slechts vijftig mensen op de been. Tijdens de Kristallnacht, die de wereld precies 56 jaar geleden opschrikte maar on voldoende waarschuwde, werden in Duits land 267 synagoges in brand gestoken, 7.500 winkels en bedrijven van joden ver nield en 26.000 joodse mensen mishandeld en vervolgens naar Dachau, Buchenwald en Sachsenhausen overgebracht. Het ging om een door de nazi-top geleide actie met als aanleiding de aanslag van de 17-jarige Pools-joodse jongen Herschel Grynszpan op het staflid Von Rath van de Duitse ambassade in Parijs. Dc naam Kris tallnacht slaat op de vele vernielde winkel ruiten in de nacht van 9 op 10 novembér 1938. Vertegenwoordigers van joodse organisa ties en Duitse politici hebben tijdens de herdenking gewaarschuwd voor herople ving van het antisemitisme. In Berlijn en de deelstaten van de voormalige DDR hadden de meeste bijeenkomsten plaats. Vermeend doet 't nog eens dunnetjes over deventer cpd Staatssecretaris Vermeend van financiën heeft de Algemene Rekenkamer gevraagd te onder zoeken of directeur L. van Gas tel van de Staatsloterij zich heeft schuldig gemaakt aan onoirbare belangenverstrengeling. Van Gastel kwam in opspraak toen bekend werd dat hij werk zaamheden voor de Staatsloterij liet verrichten door een onder neming waarin hij zakelijke en Financiële belangen had. Het ging om het mailingbedrijf APM in Zoetermeer, dat zich bezig hield met de werving van nieu we klanten. Van Gastel is voor een kwart eigenaar van deze BV. De kamerleden Smits en Hil- len (beiden CDA) hebben hier over vorige maand schriftelijke vragen gesteld aan Vermeend. De bewindsman liet toen weten dat een accountantsbureau in opdracht van de Stichting Ex ploitatie Nederlandse Staatslo terij (SENS) onderzoek heeft ge daan naar de mogelijke belan genverstrengeling. Het bureau kwam tot de conclusie dat hier van geen sprake was. Van Gastel zou, vóór hij directeur werd van de staatsloterij, zijn aandelen in het mailingbedrijf 'om niet' (gratis) hebben overgedaan aan de echtgenote van lige zakenpartner. Niettemin kondigde Ver meend in zijn beantwoording van de kamervragen aan dat hij de accountants van zijn depar tement nog eens naar de zaak zou laten kijken. Hij heeft nu echter in overleg met directie en raad van commissarissen van de SENS besloten dat de Reken-, kamer dat onderzoek beter kan verrichten. De Staatsloterij, die een om zet heeft van ruim 800 miljoen gulden, is in 1992 verzelfstan digd. De staat is echter voor 100 procent aandeelhouder en ont vangt 20 procent van de omzet van het loterijbedrijf. Een militair uit Deventer die zijn kersverse Bosnische bruid naar Nederland heeft gesmokkeld, wil gratie vragen bij minister Sorg drager van justitie. De 24-jarige soldaat wist zijn 21-jarige bruid met een vals paspoort het land uit te krijgen. Het opvangcentrum in Deventer wil echter bekijken of zij wel voor een asielprocedure in aanmerking komt. De militair wil de gen dat het niet om een schijnhuwelijk gaat. amsterdam Steeds minder jongeren lopen warm voor het carnaval. Ze duiken liever on der in house-muziek dan in fanfare-ge- schetter. Daarom voortaan meer salsa en minder hoempapa. Dat is volgens Henk van der Kroon, president van de Foundation of European Carnival Ci ties (FECC), de oplossing om het nar renfeest voor de ondergang te behoe den. Morgen is het weer de elfde van de elfde, maar Amsterdammer Henk van der Kroon wordt er niet vrolijk van. ,,Het Carnaval in Nederland sterft als we de jeugd niet mee krijj door, dan is het ove lopen met de gein.' De jeugd wil ritme samba. Maar val ze en. Pruttelt het zo r één generatie afge- Lekkere salsa en lastig met hoempapa en vastgeroeste tradities. Hebben ze geen trek in. En nog iets: jon geren willen zich niet meer binden aan een vereniging. Daar zijn ze te individu alistisch voor. Ja, een enkeling verdwaalt nog wel eens in een fanfare, maar zo'n knul wordt meteen afgeschreven. Geen macho, hè?" Van der Kroon reist al vijftien jaar de we reld rond om het festijn van de preten tieloze pret te promoten. In meer dan veertig landen heeft de FECC 'filiaalhou ders'. Allemaal bezeten door één obses sie: het leutwezen moet in hun land weer groeien en bloeien. Als het aan Van der Kroon ligt, zullen de Europese volke ren zich ooit verenigen tot één deinende massa. Met een gek hoedje op de kop en 'n tralala op de lippen. „Zal niet gebeu ren, weet ik. Maar mag een mens mis schien nog dromen?" „Onlangs vierde de FECC haar oprich tingsdag in Nijmegen. Prachtige dag. Veel hoogeëerde gasten onder wie am bassadeurs uit tal van landen. Maar van onze top was weer eens niemand aan wezig. Weet je wie zich het eerst afmeld de? Meneer Nuis, onze staatssecretaris van cultuur.'.' Het gebrek aan serieuze aandacht van Haagse notabelen voor de FECC toont volgens Van der Kroon aan dat er in de lage landen iets grondig mis is met het gevoel voor carnaval. „In elke stad wor den grote bedragen uitgegeven aan al lerlei vormen van cultuur, behalve aan carnaval. Toch een volksfeest bij uitstek, niet dan?" Van der Kroon weet wel hoe dat komt. De hoge heren hebben er geen idee van wat er allemaal komt kijken voordat het hele spul weer in de .startblokken staat. Jaarlijks houdt de FECC een bijeenkomst en telkens blijkt hoe belangrijk haar steun is. „Zo'n bijeenkomst wordt bijge woond door vertegenwoordigers van wel honderd carnavalssteden. En allemaal komen ze met dezelfde vragen. Hoe ko men we aan geld? Wat moeten we doen om een buitenlandse carnavalsvereni ging te krijgen zonder al te veel kosten? Hoe moeten we een optocht financie ren?" Verbroedering is het sleutelwoord. Maar die waait heus niet als een zoete lente wind de kamer binnen. Knokken moet je ervoor. Hoe dan? „Door een festival voor ambitieuze caranavalsverenigingen te organiseren. De FECC zorgt er wel voor dat er vertegenwoordigers van clubs uit andere landen bij zijn. Die hoeven alleen maar hun ogen uit te kijken en in trance te raken. Die kant moeten we op, alleen zó maak je de zaak aantrekkelijk voor jongeren. Spaar hen voor het melige ge- ëikel dat al te lang voor carnaval is aan gezien. „Carnaval is ten dode opgeschreven als het gevangen blijft in een keurslijf van traditie en isolatie. Heus, ik heb niks te gen hoempapa en polonaises maar je moet er niet bij zwéren. Laten alsjeblieft ophouden anderen e lende vorm van feestvieren op Voor mij is er geen verschil tussen het carnaval in het zuiden en het noorden. Als er maar aanstekelijk plezier wordt gemaakt." Politie mept supporters de trein weer in amersfoort cpd Een politiemacht van ruim der tig man heeft gisteravond zestij FC Groningen-supporters oj het Amersfoortse station in be dwang moeten houden. Ze had den op hun treinreis naar Am sterdam twee conducteurs mis handeld. De politie haalde twei t de l supporters wilde hen ontzetten. De politie heeft hen met flinke klappen de trein naar Amster dam weer ingedreven. Later op de avond moest de politie weer optreden toen de FC Gronin gen-supporters terugkwamen uit Amsterdam. Enkele Ajax- supporters die met de Gronin gers in gevecht raakten, werden uit de trein verwijderd. Rechterzij ruit mag niet bij grijs kenteken den haag» Auto's '-gpd i die voldoen aan di men voor een grijs ken mogen geen rechterzijruit in dt laadruimte hebben. Dat schrijf staatssecretaris Vermeend (IV de I ede Kar De i erkee terstaat mag zo'n rechterzijruit dus niet verplicht stellen in ver band met de verkeersveiligheid., Vermeend maakte ook be kend dat ongeveer 20.000 auto mobilisten met oude bestelwa gens een belastingvoordeel van 1.115 gulden per jaar tegemoci kunnen zien. Dat is een gevolg van een verlaging van de mo torrijtuigenbelasting en de pro vinciale opcenten daarop. De maatregel gaat op 1 Januari in. liet voordeel geldt voor auto mobilisten die een bestelauto hebben van vóór 1988. Door nieuwe wetgeving voldoet die bestelwagen sinds 1 januari 1994 niet meer aan de eisen voor de lagere motorrijtuigen belasting. De wagens werden daarop als personenauto's aan gemerkt, hetgeen de eigenaren flink wal extra kostte. Vermeend heeft dit nu teruggedraaid. Urker vissers zelf op zoek naar kapitein Larissa Een groot aantal Urker vissers heeft vandaag de zoekactie voortgezet naar de nog vermiste kapitein van de gezonken kotter Larissa. Geert Meun, voorzitter van Visserijbelangen op IJrk, verwacht dat 25 tot honderd kotters aan de zoekactie zullen deelnemen. „Het idee is gekomen nadat gistermorgen bekend werd dat de marine de zoekactie staak te", aldus Meun. „Maar een dergelijke actie is op Urk geen unicum. De vissers trekken er in elk geval twee dagen voor uil." Volgens Meun zijn twee vissers aangewezen die de zoekactie vanaf een schip van Rijkswater staat gaan coördineren. Burgemeester Veninga van Urk is diep onder de indruk van de onderlinge solidariteit. „Een dergelijke zoekactie hoort bij het karakter van Urk." Volgens de burgemeester is het in het verleden wel eens met 130 sche pen gebeurd. De Uirissa werd maandag avond boven Schiermonnikoog overvaren door de Maltezer bulkcarrier Hero. De stoffelijke overschotten van de vijf beman ningsleden zijn dindsdag aan getroffen in het schip.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3