PTT Post: geliefd bij beleggers, nu nog de doorsnee-burgers Farmaceutische industrie steeds agressiever Van Thijn breekt met onthullingen zijn zwijgplicht Feiten &Meningen 'Judenpass' initiatief van Zwitserland DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 NIEUWSANALYSE lid van Thijn heeft zich met de publikatie van dagboekaantekeningen uit zijn periode als minister van binnenlandse zaken bloot gesteld aan een mogelijke strafvervolging. De geheimhoudingsplicht die geldt voor het beraad binnen de ministerraad blijft van toepassing op oud-ministers. Het ver bod om uit het kabinetsberaad te klappen, staat in het Reglement van Orde van de Mi nisterraad. Artikel 26 van het Reglement be paalt: „Ten aanzien van hetgeen ter verga dering besproken wordt of geschiedt, be slaat een geheimhoudingsplicht". In het door prof. A.M. Donner bewerkte Hand boek van het Nederlandse staatsrecht wordt hierbij aangetekend dat de geheimhou dingsplicht 'uiteraard' voortduurt na het heengaan als minister. Alleen als de minister-president namens het kabinet ontheffing verleent, beslaat de geheimhoudingsplicht niet. Vanzelfspre kend is ook de grondwettelijke verplichting om inlichtingen aan het parlement te ver strekken soms reden mededelingen over het besprokene in de ministerraad te doen. In zijn zojuist verschenen boek 'Retour Den Haag'citeert Van Thijn onder meer op merkingen die in het vertrouwelijke kabi netsberaad van 27 mei zijn gemaakt tijdens- de discussie over zijn aftreden als minister. In theorie heeft de oud-bewindsman zich hiermee schuldig gemaakt aan ge heimschending, een misdrijf. Het Wet boek van Strafrecht stelt daar maximaal een jaar gevange nisstraf of een geld boete van 25.000 gulden op. Het strafbare feit houdt in dat iemand een geheim schendt dat hij verplicht is te bewaren 'uit hoofde van ambt, beroep of wettelijk voorschrift dan wel van vroeger ambt of beroep'. Van Thijn zou dus vervolgd kunnen worden op grond van dit artikel. Juist het feit dat nadrukkelijk over een 'vroeger ambt' wordt gesproken, maakt hem kwets baar. De Rijksvoorlichtingsdienst liet giste ren in NRC Handelsblad weten dat de ge heimhoudingsplicht uit het Reglement van Orde voor de Ministerraad niet geldt voor oud-ministers. Volgens het Wetboek van Strafrecht blijft deze plicht echter bestaan ook nadat iemand een ambt heeft verlaten. Het is overigens bijzonder onwaarschijn lijk dat het daadwerkelijk tot een strafver volging van de loslippige oud-minister zal komen. De beslissing daarover wordt geno men door het Openbaar Ministerie. Voor Justitie is er geen reden zwaar aan de zaak te tillen. Van Thijn heeft namelijk geen staatsbelangen geschonden of ambtsplich ten verzuimd. Hij heeft alleen zijn politieke gram willen halen. Een strafvervolging zou dan ook neerkomen op een politieke wraakoefening waar niemand op zit te wachten. Thijn verdedigt zich met een ver- aar zijn vorige boek uit 1977 (Dag- i een onderhandelaar) waarin hij trouwelijke gesprekken weergaf, 'ergeet hij echter te vermelden dat i geen minister was, maar als PvdA- fractievoorzitter aan de formatiebesprekin gen deelnam. Voor kabinetsformaties be slaat geen reglement, dus ook geen ge- heimhoudinsgplicht. Schending van de geheimhoudingsplicht door de oud-minister van binnenlandse za ken is dan ook moeilijk goed te praten. Een rechtvaardiging voor een dergelijke handel wijze is er alleen als ierpand een geheim schendt om wanbeheer of machtsmisbruik en dergelijke aan de kaak te stellen. Bijvoor beeld door in gewetensnood de pers in te lichten. GUSSCHREUDERS juridisch medewerker Ed var Daarbij bijt PTT Post is een van de meest efficiënte en winstgevende postbe drijven ter wereld. Bij- de beleggers kan 'Tan te Pos' via KPN in middels aan de Effec tenbeurs genoteerd dan ook bijna geen kwaad doen. Maar bij de doorsnee-burger staat het postbedrijf er vaak minder fraai op. „Er gaapt soms een gat tussen wat we doen en wat burgers dénken dat we doen. Daar willen we aan gaan werken", zegt PTT Post-baas A. J- Scheepbouwer. Elke maand Iaat PTT Post 15.000 'proefbrie- ven' in het rond sturen, om te kijken hoe het staat met de bezorging. „Het percenta ge van op het juiste adres bezorgde brieven is 99,8 procent. Maar uit onderzoek blijkt dat slechts 72 procent van de burgers denkt dat de brieven goed worden bezorgd. Dat is een gat van bijna 30 procent. Hoe kan dat? Blijkbaar blijft het heel lang hangen als men een verkeerd bezorgde brief krijgt. Maar goed, ik zou het ook niet leuk vinden als mijn bankafschrift bij de buurman ligt." Dit imagoprobleem ten spijt, schrijven met PTF Post slechts twee andere postbedrijven in Europa zwarte cijfers. De fraaie positie heefrhet bedrijf vooral bereikt door steeds efficiënter te werken méér doen met minder mensen. Daarom heeft PTT Post de beleggers deze zomer bij de beursgang van Koninklijke PTT Nederland ook zo aange naam verrast. Het bedrijf moet ook wel. De traditioneel belangrijkste activiteit, de brieven, loopt in de toekomst immers alleen maar terug door de opmars van de fax en de computer. Daarnaast komt er jaarlijks ook nog eens een middelgrote stad (zo'n 80.000) aan adressen bij. Daarom wordt er scherp op de kosten gelet. Door vooral het automatiseren van de postverwerking verdwijnt er bij FIT Post tussen 1990 en 2000 werk voor zo'n 10.000 medewerkers. Bij PTT Post werken op dit moment 56.000 mensen. Een mogelijkheid ook aan de distributie kant kosten te besparen, is de wijkbestel- ling. Het gaat daarbij om parttimers die in een speciale wijk bijvoorbeeld een aantal hoogbouwflats verantwoordelijk zijn voor de postbestelling. PTF Post denkt zo naast kostenbesparing ook kwaliteitsverbe tering te bereiken. De wijkbesteller kan bij voorbeeld als de klant dat wil de post 's avonds in plaats van 's morgens brengen. Maar het overleg daarover met de onderne- Bij de beleggers kan Tante Pos' via KPN inmiddels aan de Effectenbeurs genoteerd bijna geen kwaad doen. Directeur PTT Post Scheepbouwer: „II bankafschrift bij de buurman ligt. mingsraad gaat nog niet echt gemakkelijk. Ook zou PTT Post best met verschillende tarieven willen werken, waardoor het sturen van een brief vanuit Den Haag naar Gronin gen duurder wordt dan naar bijvoorbeeld Zoetermeer. Bedrijfseconomisch volstrekt logisch, maar in ons land en Europa politiek niet haalbaar. PTT Post moet in ons land overal dezelfde service tegen hetzelfde tarief leveren. De komende jaren blijft de nadruk liggen op efficiënter werken. Maar gaat dat niet ten koste van de dienstverlening aan de burger? De laatste lichting van de streekpost werd immers opgeheven, het bewaren van de post in de vakantie werd fors duurder en de buitenlandse post ging een dubbeltje meer kosten. Scheepbouwer is het absoluut oneens met de suggestie dat PTT Post sommige burgers in de kou laat staan in het streven de kosten omlaag te krijgen. „Die kostenbesparingen zijn juist bedoeld om de post betaalbaar te houden. Neem die laatste lichting van de streekpost. Er zaten per bus negen brieven in. Dan concluderen wij dat deze service blijkbaar geen affiniteit heeft bij de mensen. Wat we wèl doen, is steeds kijken naar de kosten. Hoe kunnen we hetzelfde met min der doen? En als de beoogde kostenverla ging gehaald is, dan kijken we wéér naar de kosten." Burgers die in het bezit zijn van een fax, kunnen hun boodschap overigens ook na de laatste lichting nog de volgende morgen ter plekke hebben. Dat gaat via 'fax-tele- post', een nieuwe service van PIT Post. De klant belt voor tien uur 's avonds een PTT Post-computer, die een voorblad naar de fax van de klant zendt. De klant faxt hem ingevuld samen met zijn bericht terug, de fax wordt automatisch in een envelop ge daan en alsnog de volgende morgen be zorgd. Het is een mooi voorbeeld van hoe PTT Post de toekomst tegemoet gaat. Van een potentiële bedreiging (de fax) wordt handig gebruik gemaakt. Dit soort activiteiten moet de komende tijd het gestaag teruglopend aantal brieven op vangen, zodat de resultaten van PTT Post op peil blijven. Dat is het bedrijf immers verplicht aan de beleggers, nu KPN beurs genoteerd is. Legt die beursgang extra druk op de schouders van Scheepbouwer? „Nee", antwoordt de PTT Post-baas. „Niet zolang we de beloften waarmaken die we voorafgaand aan de beursgang hebben ge daan. We hebben gezegd voor een aantal jaren gestage groei te halen. Venvachten we dat dat lukt? Ja." DEN HAAG WILCO DEKKER Op aandrang van het 'neutrale' Zwitser land, dat na de 'Anschluss' van Oostenrijk bij nazi-Duitsland in 1938 een invasie van Joodse vluchtelingen vreesde, werden de paspoorten van joodse burgers in het Der de Rijk voorzien van een twee centimeter grote letter J voor Jude'. Het droeve resul- taat was dat in de daaropvolgende jaren tienduizenden Duitse joden de toegang tot Zwitserland werd geweigerd, of erger nog, door Zwitserse grenswachten aan de Ge stapo werden overgedragen. Deze Zwitserse bijdrage aan Hitiers 'Eind oplossing van hel joodse Vraagstuk' belast i dit Alpenland sindsdien met een gigantisch I gewetensprobleem, dat op gezette tijden breed wordt uitgemeten op TV en in de pers. De publicatie van officiële documenten uit het jaar 1938 heeft deze week opnieuw zout in de wonden gewreven. Hieruit blijkt dat op 29 september 1938, luttele weken voor de beruchte Kristallnacht, Bern een geheim protocol met het Derde Rijk tekende voor i het invoeren van de zogenoemde Juden pass. Het was een initiatief van de Zwitserse poli tiechef Heinrich Rothmund, die eerst voor alle naar Zwitserland reizende Duitsers de visumplicht wilde invoeren, zoals voor an dere buitenlanders. Maar de destijds op permachtige Noorderbuur wilde hier niets van weten en zo kwam Rothmund op het j idee van het speciale 'J'-stempel, zodat de Zwitserse douaniers het Arische koren van het joodse kaf konden scheiden. Rothmundt, zo blijkt nu uit een intern me mo uit die dagen, was niet gelukkig met wat hij zelf een 'antisemitische maatregel' noemde. Maar hij vreesde een 'verjoodsing' van Zwitserland, omdat Hitier aanvankelijk de oplossing van de 'Judenfrage'zag in massale deportatie naar buurlanden zoals Zwitserland of een nieuw joods 'thuisland' op Madagascar of elders in Afrika. Pas in 1942 werd op voorstel van Heinrich Himm- ler besloten de vernietiging van alle joden in 'Groot-Europa' zelf ter hand te nemen. De historicus Jean-Claude Favez van de Universiteit van Genève stelt onverbloemd, dat Zwitserland met Rothmunds initiatief j 'een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de Flolocaust'. Dat enkele duizenden joden toch een toevlucht in Zwitserland vonden, doet daar niets aan af, temeer omdat Zwit: serse banken met graagte miljoenen aan joodse deposito's accepteerden op geheime rekeningen. Dat duizenden omgekomen Duitse en Oos tenrijkse joden deze vermogens nooit kon- den terugeisen, heeft het Zwitserse finan ciële establishment geen windeieren ge- I legd. Om maar niet te spreken van het goud van de Nederlandsche Bank, dat voor j de Duitse invasie ook spoorloos richting Zürich verdween. Al met al hebben de Zwitsers een zware morele prijs betaald voor hun neutraliteit in de Tweede Wereldoorlog, die ze overi- I gens bereid waren te vuur en te zwaard te verdedigen. Flet vooruitzicht van een guer rillaoorlog in de Alpen tegen honderddui zenden Zwitserse militiesoldaten deed het Duitse Oberkommando ten slotte besluiten af te zien van de geplande 'Operation Tan- nenbaum Zwitserland ontsprong dus de dans en ver- kocht zonder aanziens des persoons zijn Oerlikon-luchtdoelgeschut aan de gealli eerden zowel als de Duitsers. Die waren nogal onder de indruk van dit lichte vier- loops-snelvuurkanon gekomen, nadat tien tallen Luftwaffe-toestellen in de meidagen aan dit ook door Nederland aangeschafte kwaliteitsprodukt ten offer vielen. Zaken zijn misschien zaken, maar die 'J' in dat Duitse paspoort is een schandvlek die nooit kan worden uitgewist. BERN BOB KROON CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Een wondermiddel tegen multiple sclerose, dè oplos sing voor reuma, hèt antwoord op cholesterol. De far maceutische industrie en de medische wetenschap lijken een heus najaarsoffensief te hebben ingezet. De nietsvermoedende burger wordt overspoeld met be richten over 'nieuwe' medicijnen. Hoop doet leven, maar zonder patent. De farmaceutische industrie probeert met steeds agres sievere campagnes het publick voor zich te winnen en zo nieuwe geneesmiddelen geregistreerd te krijgen. Art sen. apothekers en patiëntenorganisaties zijn veront- ikkeling, maar staan vooralsnog rust machteloo: Op het mot worden ge dat nieuwe medicijnen onder de loep i door het College ter beoordeling van Geneesmiddelen, breekt de publiciteitscampagne meestal los. De nieuwe wondermiddelen tegen van al les en nog wat worden dan aan de man gebracht via spectaculaire persberichten en gekochte zendtijd in po pulaire IV-programma's. Het publiek wordt zo klaarge stoomd voor een nieuw produkt dat in de spreekkamer van de arts of bij de apotheek nog helemaal niet ver krijgbaar is. „Veel mensen blijven na alle publiciteit verward achter met een hoop frustraties. Ze hebben hun ziel en zalig heid aan zo'n produkt opgehangen. Door programma's waarin fabrikanten zelfs met gekochte zendtijd hun produkten aanprijzen, worden hele verkeerde verwach- i de Nederlandse pa- De ontwikkeling van een n duur en duurt gemiddeld je als industrie één jaar wii »uw geneesmiddel is peper- i'n tien tot twaalf jaar. „Als heb je een belangrijk mo- De Apothekersorganisatie KNMP gaat een onder zoek instellen naar misleidende reclame voor voe dingssupplementen. De organisatie voelt zich mis bruikt door fabrikanten die bij hun reclamecam pagnes steeds vaker gebruik maken van het imago van de apothekers. De universiteit Utrecht zal de reclame onder de loep nemen. „We zien een enorme toename van twijfelachtige voedingssupplementen waarvan wordt gezegd dat ze alles en iedereen helpen. In reclames hiervoor wordt veelal verwezen naar de apotheek waar deze 'wondermiddelen' verkrijgbaar zouden zijn. Maar wij hebben en willen die rommel absoluut niet in huis", aldus KNM P-secretaris L. Arts. nopolie en een enorme voorsprong op de concurrentie. Dat scheelt zo'n 200 tot 300 miljoen gulden op jaarba sis", aldus Visser. Hij meent dat ook de wetenschapper zelf zich schuldig maakt aan vroegtijdige lobby's: „De baas van de onderzoeker wil op een gegeven moment resultaten en dan zie je vaak de volgende dag een be richt in de krant over een nieuw middel." Directeur A. W. Broekmans van het onafhankelijk Col lege ter beoordeling van Geneesmiddelen in Rijswijk onderschrijft de toegenomen druk van buitenaf op zijn instituut om medicijnen goedgekeurd te krijgen. „Je weet nooit in hoeverre de farmaceutische industrie, de wetenschapper zelf of een noodlijdend ziekenhuis ach ter de reclame-uitingen zit." Broekmans' organisatie •st de medicijnen aan de hand van de dossiers of ze erkzaam en veilig zijn en of ze voldoende farmaceuti sche kwaliteit bezitten. Het onafhankelijke college be sluit vervolgens over toelating op de Nederlandse markt. un op de vaak nog niet bestaande 'wonder middelen' na een publiciteitsgolf verontrust ook de andelijke Huisartsenvereniging. „We begrijpen best at voor onderzoeksgelden publiciteit nodig is, maar de huisartsen verzuchten hier vaak dat er wéér middel aankomt dat de industrie 'in hun pen' probeert krijgen. Door die overvallen van publiciteit zie je ook dat huisartsen afstandelijker worden tegenover nieuwe middelen", aldus P. Wouters van de vereniging. Ook de Apothekersorganisatie KNMP krijgt veel klanten in de balie met de vraag naar middelen die op televi- e zijn geweest of in de bladen hebben gestaan. „Vaak het middel voor ons nog volstrekt onbekend, bijvoor beeld omdat we toevallig niet naar de televisie hebben gekeken", aldus L. Arts, woordvoerder van de KNMP. Broekmans maakt zich ook steeds meer zorgen over het toenemende spanningsveld tussen de verantwoording de medische wetenschap enerzijds en de lobby de andere kant: „De maatschappij moet weten waar meebetaalt, maar tegelijkertijd worden via de pu blieke opinie besluitvormers onder druk gezet en wot den verkeerde verwachtingen gewekt. Zeker nu het de industrie steeds moeilijker wordt met een nieuw geneesmiddel de eindstreep te halen, is het mi ment van openbaarmaking van levensbelang." DEN HAAG PETER DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2