Ajax met bloed, zweet en tranen overeind Gullit verdwijnt bij Milan door achterdeur PSV klimt langzaam uit dalletje Sport Roda blijft Ajax volgen 24 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 WILLEM SPIERDIJK, C Oranje zonder Bergkamp en Overmars zeist Dennis Bergkamp heeft zich bij bondscoach Dick Advo caat afgemeld voor het EK-kwalificatieduel tegen Tsjechië, vol gende week woensdag in Rotterdam. De spits van Inter heeft te veel last van een liesblessure. Mare Overmars van Ajax, eveneens tobbend met een opspelende lies, is ook niet beschikbaar voor de wedstrijd. De selectie van het Nederlands elftal wordt don derdag bekendgemaakt. Bergkamp kwam afgelopen weekeinde ook niet in actie voor Inter. De aanvaller vertrekt mogelijk naar Duitsland. Bayern München heeft het bod op de Nederlandse international verhoogd tot vijftien miljoen gulden. De Boer verwacht geen problemen Amsterdam Ronald de Boer, woensdag met een rugblessure uit gevallen tijdens Ajax - FC Groningen, verwacht dat hij komende week gewoon kan meedoen in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechië. Bondscoach Advocaat maakt de selectie voor dat duel vandaag bekend. De Boer kreeg in de eerste helft de knie van Er- win Koeman in de rug. Hij voetbalde nog een tijd door, maar voelde de pijn pas echt na een kopduel. Kluivert verving hem vlak voor rust. De Boer: ,,Ik moet even afwachten hoe ik donder dag mijn bed uitstap, maar ik verwacht geen problemen. De wedstrijd tegen Tsjechië is pas over zes dagen." Anderlecht en Standard Luik verliezen brussel» De nummers een en twee in de Belgische competitie kregen woensdag onverwacht nederlagen te slikken. Lijstaan voerder Anderlecht verloor thuis van KV Mechelen met 1-0; het laag geklasseerde Lommei won van Standard Luik: 3-0. An derlecht en Standard Luik nemen ondanks de nederlagen on veranderd de bovenste posities in. Beide ploegen haalden 16 punten uit elf duels. Lierse, de nummer drie, verkleinde de kloof met de toppers tot twee punten. De ploeg van trainer Erik Gerets won van Charle roi. KV Mechelen klom na de zege op Anderlecht naar de vierde plaats. Achter Mechelen volgen respectievelijk Club Brugge en Seraing, die in de onderlinge confrontatie de punten deelden: 0- 0. De grootste zege boekte Antwerp. De club bezorgde Beveren, waar Robert Roest speelt, de eerste thuisnederlaag: 4-0. Venus Williams niet naar Australië Melbourne» De Amerikaanse tennisster Venus Williams is niet welkom in Melbourne bij het eerste Grand-Slamtoernooi van 1995. De 14-jarige speelster maakte op 31 oktober in Oakland haar debuut in het professionele tennis. Zij verloor toen in drie sets van de Spaanse Aranxta Sanchez. De organisatoren in Mel bourne, waar van 16 tot en met 29 januari wordt gespeeld, wei geren Williams een wild card te geven. Op 1 januari gaat de regel in dat speelsters in het professionele circuit minimaal zestien jaar oud moeten zijn. Tennissters die voor die datum reeds in het circuit uitkwamen, zijn evenwel uitgesloten van die bepa ling. De eveneens veertien jaar oude Martina Hingis zal wel in Melbourne spelen. Fortuin voor Volendam bij RKC Met het schaamrood op de ka ken heeft FC Volendam gisteren in het „degradatieduel" tegen RKC de overwinning gepakt: 2- 3. Zelden had een ploeg zo veel geluk. Volendam verdiende niet eens één punt, laat staan twee. Het fortuin lag bij de doelman van de thuisclub. Vonk ging niet vrijuit bij alle drie doelpunten. Dat was sneu voor zijn ploegge noten. Zij werkten hard, zetten de tegenstander onder druk en vonden ook openingen.* In de eerste helft nam RKC te recht de leiding. Nadat Dechei- ver twee kansen had gemist, zorgde de topscorer op aange ven van Petta toch voor 1-0. De rust kwam met 1-1. In de 45e minuut liet Vonk een houdbaar schot van Bond glippen. RKC heerste in de tweede helft volledig. Opnieuw een mooie combinatie bracht 2-1 door Petta. Brands miste 3-1 toen hij zijn vrije trap op de lat zag belanden. Volendam moest aanvallen, deed dat bepaald niet geweldig, maar hield zicht op een gunstig resultaat doordat de thuisclub kansen bleef missen. Zes minu ten voor tijd werd het 2-2 door een kopbal van Kromheer en een inlegger van Ooijer na een kromme vrije trap van Wilson. De verdediger was in de rust pas opgesteld voor Wasiman, omdat hij te laat voor het ver trek naar Brabant verscheen. RKC was aangeslagen door de gelijkmaker. De ploeg verdiende dat niet. In de slotminuut mocht stopper Binken met de bal aan de voet zomaar opruk ken. Hij vond geen vrije man en schoot toen maar op doel. Ook dit schot was Vonk te machtig. De uitslag was een ramp voor Waalwijk. Trainer Jacobs zoekt al enkele weken een spits. Hij wil Obiku van Feyenoord. Een nieuwe keeper zou ook geen overbodige luxe zijn. Huilend nam Alessandro Melli afscheid van zijn ploeggenoten bij Sampdoria, door de achter deur verdween Ruud Gullit bij AC Milan. De triomfantelijke te rugkeer bij de club waar hij eer der zes mooie jaren had be leefd, eindigde woensdag in een persoonlijk drama. Milan bleek Milan niet meer te zijn, oude vrienden gedroegen zich ineens als scherpe critici, het publiek deed met de week vijandiger té gen de aanvaller. Gullit kaartte zondag zelf een mogelijk vertrek bij de" leiding aan, Sampdoria verloste de als verlosser teruggehaalde vedette welwillend uit zijn lijden. De ruil werd woensdagmiddag kort voor het sluiten van de transfer markt beklonken. Tot tevreden heid van Gullit, tot verdriet van Melli. De crisis binnen Milan, dat in de competitie slecht draait, voor de beker is uitgeschakeld en in de Champions League nog steeds in onzekerheid verkeert over een plaats in de kwartfina les, werd over de rug van Gullit uitgevochten. Massaro en trai ner Capello vroegen zich open lijk af wat de Nederlander ei genlijk nog in Milaan te zoeken had, Gullit sloeg met harde kri tische woorden terug naar zijn voormalige vrienden. Vooral tactisch schortte er volgens de Nederlander veel aan het huidi ge Milan. „Er was veel kritiek op mij. Ik kon hier niet spelen op de ma nier als ik gewend was. Ik kreeg overal de schuld van, terwijl ik ook niets aan de malaise kon doen. Het besluit om Milan te verlaten, heb ik niet alleen in het belang van mezelf geno men. Ook voor de club was mijn vertrek beter", verklaarde de oud-international woensdag zijn overhaaste vertrek richting Genua. Verlost van de Milanese druk hoopt hij daar zijn niveau van vorig jaar weer te halen, toen hij in een vrije rol wekelijks een hoofdrol binnen het team van Sampdoria vervulde. „Zondag na Milan - Parma ben ik met het bestuur gaan praten en heb ik voorgesteld te verkassen. Sampdoria werd als mogelijkheid geopperd. Dat leek mij geen slechte zaak. Ik was niet de speler waar AC Milan dit seizoen op zat te wachten", klonk het berustend uit de mond van de 32-jarige Nederlander. Gullit toonde zich opgelucht over de afwikkeling Ruud Gullit: r terug. van de zaak. „Het is niet be paald een vrolijk moment, maar ik ben wel opgelucht. Bij mijn beslissing naar AC Milan terug te keren, heb ik mijn hart laten spreken. Achteraf is dat niet juist geweest." De in het geheim voorbereide overgang werd gisteren nog te gengewerkt door Capello. De trainer sprak zijn veto uit over de voorgenomen ruil. Maar ook FOTO ARCHIEF zijn macht is geslonken door de magere resultaten. Bij Sampdoria reageerde trai ner Eriksson verheugd. „Hoewel ik het jammer vind voor Melli. Hij kreeg een enorme huilbui bij zijn afscheid. Gullit zal het niveau van onze ploeg zeker kunnen verbeteren. We kunnen hem goed gebruiken", toonde de Zweed zich positief over de bliksem-transfer. Van Praag hekelt wangedrag fans amsterdam anp In een open brief aan het pu bliek heeft Ajax-voorzitter Van Praag zijn walging uitgesproken over het gedrag van enkele sup porters tijdens het duel in de Champions League tegen Salz burg. Hij repte over een vuurpijl die een grensrechter bijna raak te en een bommetje dat een gat sloeg in het been van een kind. Volgens het schrijven, uitge deeld voor de wedstrijd tegen FC Groningen, vloog de pijl op schouderhoogte dwars over het veld, richting grensrechter. Van Praag merkt op dat de dader Ajax daarmee op de rand van de afgrond kan brengen. De scheidsrechter zou de wedstrijd hebben gestaakt wanneer het vuurwerk raak was geweest. En Ajax had dan wel eens twee jaar van Europees voetbal kunnen worden uitgesloten, mede door de voorwaardelijke straf die nog staat door het „staafmeident' van vijf jaar geleden tegen Austria Wien. Ajax-FC Groningen 3-1. Een op het oog regelmatige overwinning voor de lands kampioen. Twee doelpun ten van Kluivert, eentje van Litmanen, niets mis mee. De werkelijkheid was gis teravond anders. Het kost te Ajax bloed, zweet en tra nen om de tegenstanders op de knieën te krijgen. Elf minuten voor tijd koester de de equipe van Hans Westerhof nog een 1-0 voorsprong, toen stortte het Groningse bolwerk in. amsterdam edwin struis gpd-verslaggever Het tafereel was aandoenlijk en meelijwekkend tegelijk. Elf Gro ningers konden na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Dick Jol wel door de grond zak ken. Zo dicht bij een sensatie en dan toch nog met lege handen naar huis. Dat doet pijn. „We hebben met hart en ziel verde digd, des te triester dat het zo afgelopen is", verwoordde coach Westerhof de stemming in het Groningse kamp. „Natuurlijk was Ajax de betere ploeg, natuurlijk hebben ze de beste kansen gehad, maar we deden wel tot de laatste minuut mee. Heel bewonderenswaardig en daarom ben ik niet echt te leurgesteld." De Jansen waar Westerhof het over had, had collega Van Gaal ook gezien. „Ik heb ze zelfs opgeschreven. Momentje. Acht, negen, tien stuks. En dan heb ik het over open kansen binnen de vijf meter. Dus zonder druk van een verdediger. Dan vind ik het toch knap dat Ajax gewoon bleef voetballen en bleef strij den. Stel je toch voor dat het 0-1 was gebleven..." Dan had Groningen binnen een half jaar de landskampioen Jari Litmanen heeft uitgehaald. Tot opluchting van Raymond Beerens (I) en Maarten de Jong treft de bal geen doel. twee keer beentje gelicht op ei gen veld. Begin mei versloeg de formatie uit Groningen de Am sterdammers al verrassend met 0-2, waardoor het behouden bleef voor de eredivisie. Ajax kon zich toen verschuilen ach ter het feit dat het twee dagen daarvoor kampioen was gewor den en de kater van het uitbun dige feest nog nadreunde. Nu waren er geen verzachtende omstandigheden. Een nederlaag tegen de degradatie kandidaat zou een regelrechte blamage zijn. Groningen dankte de voor sprong deze keer aan Raymond Beerens. De bewaker van Jari Litipanen pikte na 67 seconden speeltijd een afgeslagen corner van Erwin Koeman op en be dacht zich geen moment. Om dat z'n schot van richting werd veranderd door Frank de Boer, was Van der Sar kansloos. Zes minuten later redde de doel man wel katachtig na een inzet van Harris Huizingh. De vroege voorsprong leek door de noorderlingen met suc ces over de eindstreep te wor den gedragen, maar het was de nummer veertien van de eredi visie niet gegund. In de 79ste minuut kopte Jari Litmanen de gelijkmaker in, na een voorzet van Frank de Boer; nog geen minuut later vond Patrick Klui vert het net. Een staaltje dat de schutter in de slotminuut her haalde. Twee opmerkelijk doelpunten van Kluivert. Niet zo zeer omdat de jeugdige spits weinig zou scoren, integendeel, maar wel omdat de UEFA-international tot aan het eerste doelpunt geen moment in de wedstrijd zat. Als invaller voor Ronald de Boer, die zich vlak voor rust vanwege een rugblessure moest laten vervangen, bakte de aanvaller er bijzonder weinig van. Als een beginneling liet hij zich con stant van de bal afzetten door Jussi Nuerola, de door Gronin gen van PSV gehuurde Fin. Kluivert heeft zich ontwikkeld als een sluipschutter pur sang. De vergelijking met Ruud Geels gaal qua Uiterlijk uiteraard mank, maar z'n handelingen doen wel sterk denken aan de vroegere aanvalsleider van on dermeer Ajax, Anderlecht en PSV. Lange tijd onzichtbaar en dan opeens slaat hij toe. Als een duveltje uit een doosje. „Hij voetbalt niet goed", vond ook Louis van Gaal, „maar hij scoort er wel twee. Kluivert heeft in de spits nog nooit gefaald." Zo'n goudhaantje loopt er bij Groningen niet rond. Mariano Bombarda gleed constant uit over de eigen benen, de boom lange Harris Huizingh bood z'n diensten voornamelijk aan de eigen defensie aan en Romano Sion laat bij vlagen hele leuke dingen zien, maar het ontbreekt de Amsterdammer aan doelge richtheid. Vandaar dat Hans Westerhof deze weken druk doende is met het binnenhalen van een spits. Marco Boogers koos echter voor Sparta en de belangstelling voor Vitesse-spits Hans Gillhaus lijkt ook al weer verflauwd nu de vraagprijs, 8,5 ton, bekend is. Ajax heeft die zorgen niet. Het ligt al drie punten voor op het 'kampioensschema' van vorig dediger na tien duels al een ne derlaag (FC Twente) en twee gelijke spelen (Feyenoord en MW) toestaan. Nu bleef de schade heperkt tot een uitglijder bij medekoploper Roda JG. - Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind. Rijkaard en Frank de Boe ildi, FC Groningen: Roorda; Bockweg, Koi man, Nuorelaen (iall (17. Bbblnge); I. Roda JC blijft de positie aan de top delen met Ajax. Gezien het spel woensdagavond tegen Wil lem II (3-0), leeft de Limburgse twee niet eens ver bo- zijn stand. Het was gewoon d wat de formatie van Ste- s liet zien. Op Kaalheide was veel te be leven wat voetbal leuk maakt. Met name dan van de kant van Roda. Aardige individualisten voorin, produktieve spitsen, spel met de nadruk op de aan val. Voor Willem II, dat dit sei zoen toch al Feyenoord en PSV versloeg, was het allemaal te veel van het goede. De ongeslagen status van Roda kwam geen moment in gevaar. De Tilburgse tegenstan der kwam niet veel verder dan enkele plaagstootjes. Het ge blesseerd uitvallen van Hofste de en Sylla kon niet als excuus worden aangevoerd. Op de mo menten dat de ongelukjes zich voordeden, kort voor en kort na rust, was de zaak in feite al be slist. Vooral het eerste half uur speelde Roda JC overdonde rend, bijna nog met meer allure dan dat van een subtopper. Wil lem II werd in korte tijd wegge speeld. Graef, Iwan en Atteveld deelden de hardste klappen uit. Iwan, de Pool die uitstekend speelt op de plaats van de ge blesseerde Babangida, leidde met een fraaie actie op rechts ÉftMttlAdUUifa De Pool Iwan en John Feskens (I) doen een wedstrijdje wie er het eerst bij de bal is. in. Met een geraffineerde kop bal over doelman Jansen heen was Graef de afmaker. Het was alweer de achtste treffer dit sei zoen van de spits, die deze zo mer van VW kwam. De tweede treffer was er een om in te lijsten. Atteveld onder schepte de bal op het midden veld, speelde direct op de vrij staande Huiberts, die met een Het doelpunt was tekenend voor het Roda van dit moment, met Atteveld als doorgeschoven „vrije man" en Huiberts, vrijge komen door de voortdurende positiewisselingen, voorin. De formatie van Stevens heeft het lef ver „vooruit" te spelen. Dat kan ook. Senden, De Koek en Luijpers hebben de kwaliteit het achterin één op één te doen. Roda speëlde het eerste half uur goed en amusant voetbal, om vervolgens licht terug te val len. Willem II had niet de kracht door te zetten. Na de rust ging Roda door waar het na een half uur was opgehouden. Het leid de al snel tot nummer drie. Van Galen schoot in, na fout weg werken van Meijs. Daarna ging de wedstrijd op slot. 5-verslaggever Het lijstje kandidaat-trainers van PSV wordt al kleiner. Hiddink heeft geen zin, Spelbos lijkt kansloos, Gerets mag niet weg bij zijn huidige club, Lierse SK. Mis schien moet Kees Rijvers - gisteren zeer content met de 4-0 winst op MW - het ir gewoon afmaken. Onder zijn leiding toont PSV in elk ge val progressie. Het open spelende MW was gisteravond een ideale tegenstander voor de ploeg van Rijvers die vier basis spelers moest missen: Wouters, Vink, Van Mol en Pahlplatz. Hierdoor werd Prom- mayon de achtste linksback in dit seizoen en mocht de 18-jarige Björn van der Doe len, zondag na rust tegen FC Utrecht de buterend - voor het eerst vanaf het begin meedoen. De twee deden het meer dan voortreffelijk. Van der Doelen werd door Rijvers inge zet om MW's beste man, Hans Vissers, het spelen onmogelijk te maken. Dat deed Van der Doelen zo goed, daj Vissers halfweg de tweede helft van het veld werd gehaald door zijn coach Vergoossen. Even later vierde ook Prommayon een per soonlijk feestje. Hij moest er - met een lichte blessure - af, maar kreeg bij zijn af scheid van het publiek een daverend ap plaus en van Rijvers een complimenteuze handdruk. Niet alleen Van der Doelen en Prom mayon deden het leuk bij PSV. Ronaldo was buitengewoon actief en maakte en passant ook nog twee goals. De eerste, na s van grote klasse. Nilis was ook weer goed op dreef en ook de Belg scoorde, dit keer met een verrukkelij ke vrije trap. Daarbij deed Linskens het lekker en speelde Numan zelfs de beste wedstrijd van het seizoen. Meijer nam PS- V's vierde doelpunt voor zijn rekening. PSV boekte voor ruim 25.000 toeschou wers derhalve een vrij regelmatige over winning, die natuurlijk niet alleen de ploeg sterker maakt. (Jok Kees Rijvers wordt per overwinning sterker. Gister avond bestreed hij opnieuw het seizoen te willen afmaken. Cryptisch zei hij iets als: j,Iedereen weet het, behalve ik, ik wil het ook weieens weten." Het is Rijversiaans voor: „Ik wil weten waar ik aan toe ben: krijg ik de funktie waarop ik recht heb of niet?" Rijvers am bieert het immers niet meer hoofdtrainer te zijn, wel wil hij - bij PSV of een sateliet- club - met 'eigen' trainers jonge talenten klaarstomen voor het grote werk in PSV 1. Rijvers wil ook serieus meepraten over de nieuwe trainer van PSV. Reden om te veronderstellen dat Ronald Spelbos het niet wordt. Rijvers lijkt niet zo'n voorstan der van nog meer ex-Ajacieden bij PSV. Volgens menigeen bij PSV lopen er daar van al te veel rond. Zo vallen de kandidaten een voor een af. Guus Hiddink lijkt het met PSV eens te zijn dat een rentree niet zo verstandig is. Dinsdagavond stond bij Lierse SK het on derwerp Gerets-PSV op de agenda van de bestuursvergadering. Er hoefde niet lang gediscussieerd te worden, aldus voorzitter Freddy van Laer. „Er valt niet te praten over «mi vertrek van Gerets. Wc houden Eric aan zijn contract, mocht er belang stelling komen van PSV." De kans lijkt overigens klein dat Gerets bovenaan de lijst terecht komt. Zijn rela tieve gebrek aan ervaring (twee seizoenen bij Club Luik, sinds deze zomer bij Lierse) is een punt van wantrouwen. Het feit dat de oud-aanvoerder van PSV geen diploma heeft is zelfs een regelrecht minpunt. PSV heeft ook wat Huub Stevens betreft twijfels vanwege het gebrek aan ervaring van de Limburger. Stevens is pas sinds maart '93 zelfstandig hoofdtrainer. Een pluspunt - vorige week tot schade van de Eindhovenaren nog eens aan het licht ge treden toen Roda-PSV 3-0 werd - is het feit dat Stevens van Roda JC een soepel spelende, aanvallende en succesvolle ploeg liccft gemaakt. Een andere kandidaat van de spelers, bondscoach Dick Advocaat, kan moeilijk als de opvolger van Aad de Mos gezien worden. Advocaat zal weinig zin hebben het risico te lopen zijn reputatie binnen een half jaar aan diggelen te coachen bij PSV. Hij zegt dat uiteraard liever niet ronduit. „Overal waar vacatures vallen wordt mijn naam genoemd. Ik sta nog vier jaar bij de KNVB onder contract, meer wil ik er niet over zeggen." PSV: Menzo; Van der Doelen, Valckx, Van der Gaag en Prommayon (75. Meijer); Faber, Linskens, Nilis en Numan; Ronal do en Hoekstra (63. Zenden). MW: Van Duijnhoven; Van Wissen, Straal, Delahaye en Van As; Libregts (32. Benneker), Iünckohr, Reijners en Visser (68. Balarabe); Scheepers en Roelofsen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25