Cultuur& Kunst Hollywood-soap op LAK-podium «^bewondering Aantrekkelijke country-avond in Alphen 99 DE hJFER DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 De 22.CHEF risken te vej Ja Bellitoni op z'n best in lyriek rdac Altviool: Esther van Stralen. Werk van Ravel, Bizet en Berlioz Gehoord: 9/11, Stadsgehoorzaal, Leiden Nog In het lyrische is Bellitoni op z'n best. Bizets Jeux d'enfants, oor spronkelijk voor piano vierhan- dig, zijn gave miniatuurtjes. Teer als oude kant, maar ook stuwend, zoals de 'Marche' of het prachtige 'Impromptu' waarin een tolletje de hoofdrol heeft. Wanneer er iets meer kracht gevergd wordt, speelt het al snel te luid. Dit bleek het schrij nendst in Hector Berlioz' Harold en Italië, een symfonie in vier delen met altviool. Harold werd gespeeld door de altviool van Esther van Stralen. Zijn melodieën zweven boven die van het orkest en contraste ren door hun tempo en karakter daarmee. In het eerste deel wandelt Harold door de bergen, die hoog boven hem uittorenen, om niet te zeggen dat ze hem verpletteren. Tweede en derde deel zijn wat rustiger van karak ter. Een processie van biddende pelgrims wordt opgeroepen en uitgeluid door een kerkklokje. Het derde deel vormt de serena de van een bergbewoner aan zijn geliefde. Uitermate verlei delijk zet de hobo deze lokroep in. In het vierde deel slaat Belli toni op hol: Harold wordt over vallen door zeker veertigdui zend rovers, aan de hoeveelheid geluid te horen.Ester van Stra len deed ongetwijfeld haar best, maar viel volkomen weg door het forse spel van het orkest. Gelukkig had Lascae in Ma mère l'oye van Ravel het orkest in bedwang en voerde hij het tot sprookjesachtige prestaties. Prachtig waren de gesprekken tussen Belle en haar Béte. Het sombere mokbeest, een geestig nèt ertegenaan spelende con trafagot, verandert in een sprookjesprins door een zoete harp, maar zijn gedaantewisse ling is bepaald niet pijnloos. Bellitoni maakt prachtige mu ziek, als het zich maar in de hand houdt. Rieks Swarte bewerkt melodrama 'Written on the wind' ,,De films van Douglas Sirk worden beschouwd als direc te voorlopers van soaps als Dallas en Dynasty. Het speelt zich allemaal af binnen zeer rijke Amerikaanse families. In 'Written on the wind' bijvoorbeeld gaat het over de vraag wie er voor de opvolging zal zorgen binnen een olie-dynastie, dus gaat het over kinderen krijgen en auto matisch over relatieproblemen. Eigenlijk is het een klas siek koningsdrama". haarlem/leiden Homme siEBENGA achteraan gezeten om hem schouwburg-intendant te ma- Theatermaker Rieks Swarte ken. Maar Sirk vluchtte in 1933 heeft al een indrukwekkende naar Nederland, omdat zijn reeks'speelgoed-voorstellingen' vrouw joodse was. Uiteindelijk op zijn naam staan, waarin de- komt hij in Hollywood terecht, cor, rekwisieten en vormgeving waar hij 'weepies' maakt - me- een hoofdrol spelen. Vorig sei- lodramatische films speciaal zoen regisseerde hij bij Zuidelijk Toneel de Beggars Opera van John Gay. Met zijn bewerking van de Sirk-film 'Written on the wind', grijpt Swarte nu terug op een oude fascinatie. Alweer tien jaar geleden ensceneerde hij van dezelfde regisseur de Holly- wood-tranentrekker 'All that heaven allows'. Daarna maakte Swarte voor zijn regielessen veelvuldig en dankbaar gebruik van scènes uit de melodrama's van Sirk. Film mag dan een to taal ander medium zijn dan to neel, Douglas Sirk - oftewel Det- lef Sierck, Deen van geboorte - was een cineast met onvervalste theaterroots. Swarte: „Hij was voor de oor log een grootheid binnen de Duitse theaterwereld. Goebbels heeft er indertijd persoonlijk Betekenis In 'Written on the wind' zijn vier klassieke Hollywoodsterren verwikkeld in een meeslepend opvolgingsdrama binnen het fa milieconcern Hadley Oil (denk aan Ewing Oil!!). Lauren Bacall is de serieuze secretaresse die in het huwelijksbootje stapt met de losbandige zoon des huizes, gespeeld door Robert Stack. Dorothy Malone is de manzieke dochter des huizes die valt voor de rechtgeaarde huisvriend, vertolkt door Rock Hudson. Er ontrolt zich een noodlotsdrama vol klassieke ingrediënten als impotentie, jaloersheid, chanta ge en poging tot moord. Het theaterhart van Swarte gaat vooral sneller kloppen doordat de films van Sirk per fect geconstrueerde drama's zijn waarin alle elementen als een puzzel in elkaar passen. Wie alle details wil doorgron den, heeft er een fikse kluif aan. Swarte: „Ik heb toentertijd 'All that heaven allows' zo'n 35 keer gezien om alle elementen te analyseren. Belichting, kleur, cameravoering, blikrichting van de acteurs, enzovoort. Er is geen element dat aan het toeval wordt overgelaten. Deuren, ra men, spiegels, trappen, alles heeft bij Sirk een betekenis." Om een indruk te geven van de zwaar symbolische beeldtaal, laat Swarte een scène op video zien. Robert Stack, de pasge trouwde playboy die de drank heeft afgezworen, krijgt in de kroeg van zijn dokter te horen dat hij impotent is. Hij hijst zich overeind, grijpt een glas en de camera zwenkt naar het plafond waar vlaggetjes hangen met de tekst 'drugs'. Stack snelt naar de uitgang, en zijn blik zwenkt naar links. De camera zoomt in op een klein jongetje op een mechanisch hobbelpaard. Swarte doceert met een gulle lach: „Hij ziet het kind dat hij nooit zal kunnen krijgen. Tege lijkertijd staat dat paardrijden natuurlijk voor copuleren. Pruiken en hoedjes Als Dorothy Malone na een slip pertje door de politie wordt Malou Gorter en Dennis Költgens in 'Written on the wind': oude fascinatie. thuisgebracht en als ondeugend meisje de enorme trap in de hal van huize Hadly oprent, zet Swarte het beeld even stil. „Die trap zit ook in de voorstelling. Het is de trap naar het paradijs. De familie staat beneden en wil omhoog. Boven blijkt het uit eindelijk net zo verschrikkelijk als beneden. En over die hal heeft Sirk zelf gezegd dat hij moet tonen als een crematori um, met koud marmer en veel bossen bloemen. De Hadley-fa milie is in verval, hun huis is een gevangenis." Wie een speelfilm om wil werken tot theatervoorstelling, stuit op talloze voetangels en klemmen. Om een voorbeeld te noemen: hoe maak je van een stuk of zestig korte filmscènes een vloeiende theatervoorstel ling? Swarte schrapte er een stuk of tien, en hield er nog zo'n vijftig - nog steeds een astrono misch aantal voor een theater stuk. Swarte: „Hoe we dat op lossen? Gewoon veel change ren." Voor het probleem van de circa twintig rollen in de film bedacht Swarte ook een no- nonsense oplossing. Vier ac teurs nemen ieder een hoofdrol voor hun rekening, terwijl de vijfde Dennis Költgens op slapstick-achtige wijze alle bij rollen voor zijn rekening neemt. Het gebruik van pruiken en hoedjes wordt daarbij niet ge schuwd. Met 'Written on the wind' toont Swarte zijn bewondering voor de weergaloze constructie van de Sirk-films. Maar wat vindt hij eigenlijk van het melo drama, de grote emoties, de tra- nentrekkerij. Swarte (lachend): „Het werkt. Ik ga elke keer weer plat." Written on the wind. Toneel- schuurproduktie, naar de ge lijknamige film van Douglas Sirk. Regie en bewerking: Rieks Swarte. Spel: Gerrit Bons, Mariëlle van Sauers, Ma lou Gorter, Ferdi Janssen en Dennis Költgens. Te zien: don derdag 17 november, LAKThe- ater, Leiden. De Franse politie staat niet toe dat een avant-garde kunstwerk in het Parijse Centre Pompidou blijft staan waarin levende spin nen, slangen, schorpioenen en padden elkaar opeten om de wet van de jungle aanschouwe lijk te maken. De Chinese kunstenaar Huang Yon Ping had het kunst werk graag tentoongesteld. De Franse politie verbiedt kunstwerk wegens dierenmishandeling gemeentelijke veterinaire dienst dierenbescherming had om het en de politie kwamen tot de verbod gevraagd en dreigde het conclusie dat het kunstwerk in Centre Pompidou met een overtreding zou zijn met de wet rechtszaak, tegen dierenmishandeling en Het kunstwerk was onderdeel het tentoonstellen van dieren van de dinsdag geopende ten- zonder vergunning. De Franse toonstelling 'Hors Limites, l'art e, 1952-1994'. Voor het a werd door tientallen in het wit geklede dieren-activis ten gedemonstreerd. Directeur Germain Viatte van het Centre Pompidou vond de protesten belachelijk. „Slechts 20 procent van de dieren ging dood", zei hij. „Het zal niet lang meer du ren of je mag in Frankrijk zelfs geen regenworm meer aan een vishaakje doen." In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Albert Labordus, van de Kunstadviescommissie Oegstgeest èn leraar tekenen aan het Visser 't Hooft lyceum, zijn bewondering uit voor een Engelse kabinetkast (met inhoud) uit de vorige eeuw. ,,De spulletjes in de kast hebben voor mij een grote emotionele waarde. Ze zijn een afspiegeling van mijn verleden." Hij is schitterend, die kast. Hij staat ook op een plek in de kamer waar je hem wel moet'zien. Je kunt er niet omheen. Soms zet ik de deurtjes open, daar wordt hij nog mooier van. We hebben er door een timmerman lichtjes in laten maken. Het is heerlijk om dan naar die kast te kijken als - het donkerder wordt. Tot grote gruwel van anderen is de kast wit geschilderd. Hij hoort eigenlijk de kleur van hout te hebben. Maar in onze woonkamer staan al houten meubelen: een Friese boerensecretaire en een 'damessecretaire' uit Terschelling. Om dan ook nog een houten kabinetkast te hebben, vonden we te veel van het goede. En met deze kleur past hij prima bij de rest van het RECENSIE DICK HERMSEN Mini-Country-Festival met Gail Davies, Rob Crosby, Lionel Cartwright, Michael Het Mini-Country-Festival was misschien mini in opzet, maar zeker niet gering van kwaliteit. Zaal 'De Bron' in Alphen aan de Rijn had gisteravond vier zoge heten singer/songwriters, in dit geval vrij te vertalen als gitarist- /zangers die zelf hun liedjes maken, op bezoek. Ze komen uit de States en reizen op het moment door Europa om de Country-muziek buiten de ei gen grenzen te brengen. De op zet van het festival was sober: de artiesten zongen en bege leidden zichzelf op gitaar, soms ook op piano. De opkomst was groot en de sfeer, overeenkom stig de spelkwaliteiten van de artiesten, uitstekend. Uitschieter in positieve zin was Michael Johnson. Zijn wel luidende stemgeluid ging ge paard met een formidabele gi taartechniek. Zijn begeleidende partijen waren virtuoos en daar bij zeer muzikaal en smaakvol. Dat hij als gitarist ver boven de anderen uitstak is niet verwon derlijk. Hij studeerde zelfs enige tijd klassiek gitaar in Spanje. Zijn prachtige composities en sublieme uilvoeringen getuigen van grote klasse. Hoogtepunten in een festival bestaan niet zonder dieptepun ten. Vol goede moed betrad de bevallige Gail Davies het podi um. Het publiek was gewaar schuwd. Presentator Wim Pols, disc-jockey bij de Evangelische Omroep en promotor van de Country-muziek, meldde al van te voren dat ze kampte met een ontsteking op de stembanden. Al kuchend en vals zingend worstelde ze zich moedig door de eerste paar stukken. Bij het voortijdig verlaten van het podi um beloofde ze spoedig terug te komen, zo gauw haar stem weer de oude was. Rob Crosby on derscheidde zich van de ande ren door zijn krachtige stemge luid. Hij oogstte terecht veel posities. Muzikaal cadeautje was een optreden van The Stockwell Brothers, drie muzi kale broers die op vaardige wij ze de bluegrass nog eens afstof ten. Tegen het eind van het concert, inmiddels ver na mid dernacht, kropen de artiesten in verschillende combinaties bij elkaar. Een verrassende afslui ting van een attractieve coun try-avond. Nijholt als nichterige dreinebalk in zalig niets RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Later is te laat' van Noël Coward, Spel: Willem Nijholt, Liz Snoijink, Gerrie van der Klei e.a. Regie Jules Royaards, Gezien 9/11 schouwburg, Leiden Aldaar nog te zien: vanavond Is acteren een beroep of een le venswijze? In het geval van Gar ry Essendine, de centrale per soon in 'Later is te laat', is er geen twijfel mogelijk: alles is een en al theater, de levens voor en achter de schermen lopen naadloos in elkaar over. Essendine is het constante middelpunt van adoratie. Ilij laat het zich allemaal maar al te graag aanleunen. Zelfs in zijn eentje thuis blijft hij de aanbe den poseur. Zijn secretaresse, zijn ex-vrouw, zijn vrienden, zijn vriendinnen, zijn fans houdt hij in zijn ban. Raakt hij tijdens de zoveelste woede-aan val buiten zinnen, dan gaat ook dat met veel theatraal misbaar mers wegens ziekte niet aan de ze produktie kon meewerken. Zelfs een hier en daar mis schien wat te olijk uitgewerkte bijrol doet in dit geval geen af breuk aan het geheel, Eigenlijk draait alles hier om Willem Nij holt die van Essendine een beetje nichterige, verwende, ijdele en egocentrische dreine balk maakt. Al dat tezamen ech ter laat een kostelijke mengeling zien van cynisch, gevat en zeer gesoigneerd toneel. Het verhaal is snel verleid. Er is wat geadoreer van opdringe rige fans, er zijn wat venijn en gehuichel bij onderlinge ver houdingen. 'Later is te laat' gaat dus eigenlijk bijna over niets, maar het is op-en-top-Engels niets, het is zalig niets, door Willem Nijholt en de zijnen in stijl voor het voetlicht gebracht. Eigenlijk is zo'n kast het begin van het museumwezen. Iedereen die vroeger wat bijzonders had, van schelpjes tot apehandjes, liet dat in de zogenaamde 'rariteitenkast' zien. Als dat te klein werd, verhuisde de collectie naar een kamer. Zo werd de ruimte steeds groter. En na de Franse Revolutie werd de kunst van het volk. Dat wilde er ook van genieten. Alles in de kast heeft voor mij een speciale waarde. Bijvoorbeeld de koe, van Makkumer porselein. Die heb ik van mijn ouders gekregen. In 1962 was dat, het laatste jaar waarin mijn vader leefde. Of het muziekdoosje dat ik 1944 voor Sinterklaas kreeg. Op alles plak ik trouwens stickertjes met daarop van wie ik iets heb gekregen en wanneer. Of als ik iets heb gekocht, hoe duur het was. Zo kostte dit blauwe bordje van Regout aardewerk uit Maastricht 35 gulden. Dat is nog te betalen. Dat is ook een voorwaarde om iets te kopen. Ik zit maar in het onderwijs, denk ik altijd maar. Van dat Regout aardewerk heb ik veel nog meer. Een kinderserviesje uit de vorige eeuw is me wel het dierbaarst uit die collectie. Dat kreeg ik ooit van een vorige buurvrouw, die kind noch kraai had. Ze was voor onze Jcinderen zo'n beetje een 'nep-oma'. Toen ze dat serviesje aan mijn dochtertje wilde geven, vond ik het zo mooi dat ik het zelf heb gehouden. Mijn kinderen geven ook veel. Laatst was mijn dochter in Oostenrijk en nam ze een kerstman voor me mee waar je zo'n theelichtje in kunt zetten. Ze weet dat ik gek ben op van die romantische kerstversieringen. Ik vind het dan heel lief dat ze in Oostenrijk aan haar vader heeft gedacht. Zo'n modern wandmeubel is niets voor mij. Dan heb ik liever een kast met geschiedenis. Deze kabinetkast geeft me het gevoel thuis te zijn. Er staan allemaal persoonlijke dingen in 'maken' mijn huis. TEKST MARCO V FOTO HIELCO KUIPERS Ongetwijfeld is deze Essendi ne een projectie van Noël Co ward zelf. En Willem Nijholt draagt dat uit in zijn spel. Pro bleemloos kan hij zich zowel met de auteur als met de fictie ve acteur vereenzelvigen. Kortom, Nijholt speelt deze rol zoals alleen hij die rol kan spe len. Hij trakteert ons daarmee op een prachtig Coward-feestje waarmee hij zichzelf en zijn pu bliek een groot plezier doet. 'Later is te laat' is de derde Noël Coward-produktie die Nij holt in samenwerking met een impresariaat uitbrengt. Na 'Pri vate lives' en 'De markiezin' is hij nu in 'Later is te laat' promi nenter dan daarvoor aanwezig. Hij draagt het stuk en sleurt in zijn enthousiasme zijn mede spelers mee. Liz Snoijink bij voorbeeld blijkt in dit stuk een waardige vervangster voor An- A.F.Th, van der Heijden Asbestemming. Een requiem Dc schrijver signeert:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19