Afstoten reinigingsdienst Alkemade stap dichterbij 'Commotie over de aanleg van kerosineleiding niet overdreven' Rijn Veenstreek Groen bedrijventerrein moet grijs worden Politici klagen over magere informatie over Coupépolder Alphense scholier mishandeld Hoogmade maakt kans op snackkar Erepenning voor 'computerexpert' en 'stille kracht' ^-nrm Nieuwe veerman voor pontje over Paddegat IDONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 (Ook Rijnwoude erkent dat handelscentrum geen toekomst heeft ihazerswoude-dorp/boskoop c 'Het moest een handelscentrum l 'voor de boomkwekerijsector r Iworden, maar op een paar pio- miers na kwamen er geen han- idelaars. Vijf jaar na het begin Jvan het prestigieuze Internatio- i |nal Trade Centre Boskoop/Ha- i jzerswoude - kortweg ITC - is ie- I dereen het er over eens: als - handelscentrum is het ITC mis- llukt. Als laatste in de rij betrok- Ikenen begint nu ook de ge meente Rijnwoude tot het besef 1 te' komen dat het groene bedrij venterrein andere wegen moet I iinslaan om te overleven. Eigenlijk is het doek voor het (handelscentrum twee jaar gele- I den al gevallen, toen de Bos- (koopse beurs definitief liet we- S Iten niet te verhuizen naar het I terrein net buiten Boskoop. De (verhuizing zou te duur zijn, heette het officieel. Maar ieder- leen die bekend is in het Bos- I ikoopse sierteelt-wereldje weet i het zeker: de beurs wil eenvou- Idig niet naar het ITC, al zouden ze er gratis terecht kunnen. De komst van de beurs zou een enorme impuls zijn geweest waardoor het handelscentrum na een aarzelend begin toch nog van de grond kon komen. Zonder beurs zag projectont wikkelaar Bosbo het ervan ko men dat hij met vele hectaren zo goed als onverkoopbare grond zou blijven zitten. Het bedrijf wilde daarom al in 1992 een versoepeling van de toela tingseisen van het ITC. Ook be drijven zonder binding met de boomkwekerij zouden een plek je moeten kunnen krijgen op het bedrijventerrein. De gemeente Rijnwoude wil de daar op dat moment echter nog niets van weten. Het han delscentrum mocht geen ge woon, grijs bedrijventerrein worden. Dat de gemeente bij de verplaatsing van hinderlijke be drijven uit de dorpskern van Hazerswoude-Dorp naar het ITC zich niets aantrok van haar eigen regels, deed even niet ter zake. Rijnwoude spande zich ver volgens overigens nog wel flink in om nog te redden wat er te redden viel. Het binnenhalen van de beurs was dan mislukt, het lukte het wel om de Planta- rium-hal van de grond te krij gen. De gemeente tastte flink in de buidel om de bouw van de tentoonstellings- annex opslag hal mogelijk te maken. De Plan- tarium-hal, in zekere zin en ma ger surrogaat voor de beurs, had echter niet het gehoopte uit stralingseffect. Ondanks een publiciteitscampagne van Bos bo liet de sierteelt het nog altijd afweten. De verkoop van grond gaat zo langzaam, dat de projectont wikkelaar in de problemen komt. En door de overeenkomst met Rijnwoude betekenen pro blemen bij Bosbo automatisch problemen bij de gemeente. Rijnwoude moet er voor zorgen dat de riolering op het bedrij venterrein wordt aangesloten op het Boskoopse net. In ver band met de problemen stelt de gemeente die investeringen steeds maar uit, maar buurge meente Boskoop dreigt met stappen als Rijnwoude niet snel in actie komt. Tijd dus voor de gemeente om overstag te gaan. Maar om dat je als overheid niet zomaar je standpunt kunt wijzigen zon der dat daar op zijn minst een mooi rapport aan ten grondslag ligt. moet er eerst nog een on derzoekje worden gedaan. Nog dit jaar zal het Landbouw Eco nomisch Instituut in opdracht van Bosbo en Rijnwoude na gaan of er inderdaad vanuit de sierteeltsector amper belang stelling is voor het handelscen- Hoewel beide partijen bena drukken dat alles nog open is, lijkt de uitkomst van dat onder zoek al vast te staan: de toela tingseisen voor het bedrijven terrein worden binnenkort ver soepeld. Vanuit de regio zijn er voldoende bedrijven in de han dels- en transportsector die graag naar het ITC zouden ver huizen. Vol komen zal dan ook geen probleem zijn. Maar met het handelscentrum dat het middelpunt van de vaderlandse sierteelt moest worden, heeft het weinig meer te maken. Het ITC-terrein in Boskoop. n den rijn. jan winde De voltallige uitvoeringszaken schaarde zich gisteravond achter het college voorstel om de luchtkwaliteit boven de Coupépolder de ko mende jaren nog 'in de peiling' te houden. Toch was er aller minst sprake van eensgezind heid tussen het college en de De commissieleden rer gebrekkige com- n onvolledige infor matie. De Coupépolder kwam vorige week onverwacht in het nieuws doordat de Amsterdamse hoog leraar Lucas Reijnders het eind rapport van het Amersfoortse onderzoeksbureau DHV laakte. DHV stelt vast dat de uitstoot verontreiniging vanuit de malige stortplaats onder de blijft en dat derhalve de volksgezondheid niet in het ge ding is. Reijndec? bestrijdt dit. Ondanks de gunstige resultaten van het onderzoek van DHV heeft het college van Alphen be sloten aan de provincie te vra gen het luchtonderzoek voort te zetten. Het college nam dit be sluit in afwijking van het ambte lijk advies omdat de gemeente rekening wil houden met even tuele gevoelens van bezorgd heid van de omwonenden van de Coupépolder. De discussie spitste zich gis teren toe op de gebrekkige communicatie tussen gemeente en provincie. Wethouder S. Ly- czak (WD/milieu) gaf toe dat er aan de communicatie tussen gemeente en provincie wat scheelt, maar hij paste ervoor om de provincie dwars te zitten. De provincie heeft namelijk de verantwoordelijkheid over de gifbelt in de Coupépolder. De gemeente heeft weinig in de pap te brokkelen. Lyczak: „De provincie kan heel bot zeggen: Alphen, waar bemoei je je mee? T. Viezee, fractie-voorzitter van de gecombineerde RP F/GPV fractie, ergerde zich aan deze terughoudendheid van het college. „Het is uw taak als be stuurder de provincie te wijzen op haar verantwoordelijkheden. Desnoods moet de provincie gedwongen worden zich te hou den aan eerder gemaakte af spraken", aldus Viezee. Com missievoorzitter A. van Geest (D66) constateerde dat de com missie 'bijgepraat' wil worden. Het wachten is nu eerst op het gesprek tussen Reijnders en de projectgroep volgende maand. Van Geest adviseerde het colle ge namens de commissie om in het eerste kwartaal van volgend jaar de commissie te laten over leggen met Reijnders, de pro vincie en de projectgroep. I Een 16-jarige Alphense scholier heeft gistermiddag een dikke lip en een gezwollen jukbeen over gehouden aan de confrontatie met een 15-jarige jongen, ver moedelijk een mede-scholier, twee kemphanen echter uit el- De 16-jarige was van zijn school kaar halen. Aan het eind van de aan de Diamantstraat op weg Chopinsingel dook de 15-jarige naar huis toen de 15-jarige belager weer op om het slacht-* knaap hem op de Chopinsingel offer enkele rake klappen uit te dwong te stoppen om te vech- delen. Over de aanleiding van ten. Een voorbijganger kon de de vechtpartij is niets bekend. Het afstoten van de eigen reinigingsdienst is in Alkemade weer een stap dichterbij gekomen. Het CDA en de WD hebben gisteravond na een urenlange discussie in de ge combineerde commissievergadering 'de intentie uitge sproken' om de dienst te privatiseren. alkemade marieta kroft kant tegen het afstoten van de reinigingsdienst. Iedereen leeft mee met de vuilnismannen die het liefst gewoon bij de ge meente Alkemade willen blijven werken. T. van der Wal protesteerde namens de buitendienst dan ook fel tegen het voorstel van het college om de dienst af te stoten. Hij is van mening dat er meer financieel voordeel valt te behalen als Alkemade gewoon zelf het afval blijft inzamelen. Hij deelde mee dat de buiten dienst samen met de afdeling fi nanciën bezig is met een onder zoek waaruit dat voordeel blijkt. „Binnenkort komen wij met de definitieve cijfers", kondigde Van der Wal aan. Veel vragen rond het afstoten van de reinigingsdienst bleven gisteravond onbeantwoord. Nog altijd is niet duidelijk hoe groot het financiële voordeel is dat de gemeente Alkemade bin- Als het aan de oppositiepartijen PvdA en Groen Links ligt, wordt het, nadat er al twee jaar over privatiseren wordt gepraat, hoog tijd dat de knoop wordt doorgehakt. Zij willen alles ge woon bij het oude laten. Deze twee fracties vormèn echter een minderheid in de raad. Bijna alle 30 medewerkers van de buitendienst zaten ge spannen op de publieke tribune in afwachting van het stand punt van de politiek. Die heeft immers het 'lot' van de acht personeelsleden van de reini gingsdienst in handen. Indién Alkemade zich aansluit bij de nieuw op te richten reinigings dienst van Haarlemmermeer en Aalsmeer, moet het personeel van deze dienst ook mee. Alle buitendienstmedewer kers - dus ook bijvoorbeeld de plantsoenendienst - zijn fali- nenhaalt als de afvalinzameling wordt uitbesteed. Ook is nog onduidelijk hoe het sociaal plan er voor de werknemers gaat uit zien en hoeveel de uitvoering van het plan de gemeente kost. De commissieleden van alle raadsfracties, die dit besluit twee maanden geleden uitstel den omdat ze meer cijfers op tafel wilden zien, waren dan ook teleurgesteld. Hel hangt immers van de hoogte van de kostenbesparing af of het priva tiseren moet doorgaan of niet, Volgens burgemeester A. Meerburg is het niet mogelijk om precies alle kosten boven tafel te krijgen omdat de reini- gings-NV nog in oprichting is. Bovendien hebben de vakbon den aangedrongen op een prin cipe-besluit van de raad, voor dat ze verder willen praten over het sociaal plan. Hoe dat plan er precies uit gaat zien en hoeveel geld ermee gemoeid is, is daar om nog niet bekend. Ondanks de vele ontbrekende gegevens hield Meerburg een vurig pleidooi voor de privatise ring. „Nu zijn we in de gelegen heid om onder redelijke voor waarden aan te sluiten bij hel bedrijf in oprichting. Stel dat we dat over vijf jaar zouden doen dan zouden veel zaken al gere geld zijn. Nu kan het personeel mee naar de NV. Over vijf jaai kan dat misschien niet meer, waardoor wij voor veel hogere kosten zouden komen te Hij kreeg alleen het CDA en de WD aan zijn zijde, al hielden beide fracties een slag om de arm in verband met de vele on duidelijkheden. Voor de PvdA Gn .inks dez avond voldoende duidelijk ge worden. „We privatiseren niet. Wij geven geen intentieverkla ring af op basis van een boek vol vraagtekens", spotte F. Schoonderwoerd (PvdA). Maar volgens N. van Ruiten (CDA) was dat 'geen reden om de dis cussie te kappen.' De raad be sluit 28 november of de ge meente AJkemade al dan niet in principe in reinigings-NV meer/ Aalsmeer, besluit valt pt nieuwe CAO vo< -e ga, r het per; Scouting krijgt subsidie van Jantje Beton Scouting '63 in Leimuiden heeft 12.500 gulden subsidie gekre gen van het nationaal jeugd- fonds Jantje Beton. De bijdrage is bestemd voor de nieuwbouw van het clubshuis van de scouts aan de Kerklaan. De padvinders kregen daarnaast ook een subsi die van het comité Zomerpost- zegels. Dat comité schonk de padvinders 10.000 gulden. Ook de Leimuidese drumfanfare Mi- vileo kreeg een subsidie van een charitatieve instelling. Het Prins Bernhardfonds doneerde 1335 gulden. marieta kroft De discussie over de aanleg van de kerosineleiding in de Veen- der- en Lijkerpolder middenin het broedseizoen is niet voor niets geweest. „Integendeel, er is juist veel bereikt", stelt direc teur Niko van Brussel van de Zuidhollandse Milieufederatie met nadruk. Hij reageert op de enkele weken geleden bekend geworden resultaten van de Weidevogel wach tveren igi n g Rijpwetering en omstreken. Daaruit bleek dat het aantal vo gels niet was afgenomen in de ze polder, waar al een begin was gemaakt met de aanleg van de leiding. Dit voorjaar zijn zelfs meer grutto's uit de scha len gekomen dan vorig jaar. Van Brussel vindt niet dat hieruit zomaar kan worden ge concludeerd dat de vogels zich niets hebben aangetrokken van de werkzaamheden. „Waar wordt gewerkt en herrie is, wor den vogels verstoord. Dat is ge bleken uit een onderzoek door de Leidse Universiteit. Door ons protest zijn de werkzaam heden op sommige plekken uitgesteld en zijn elders minder storingsgevoelige technieken gebruikt.-Ik kan dus nu wel roe pen: 'Ha, we hebben succes. Was dat niet gebeurd, dan wa ren er veel minder vogels ge weest.' Maar ook die opmer king is te rechtlijnig, net als de stelling dat het vogelbestand niet is aangetast door de aanleg van de pijpleiding." Hoewel Van Brussel over tuigd is van zijn eigen gelijk, vindt hij het vogelbestand nog niet eens het belangrijkst in de discussie die dit voorjaar los brandde. „Het gaat om de ge loofwaardigheid. Enerzijds sti muleren de overheden zoals gemeente en provincie gewel dig de samenwerking tussen boeren en natuurbeschermers om een gebied met hoge na tuurwaarden te combineren met rendabele landbouw. Veel geld wordt gestoken in be heersovereenkomsten en be stemmingsplannen. Boeren worden heel erg gecontroleerd op het nakomen van milieu- „maatregelen. Het rijk moet dan ook consequent zijn en niet zelf zomaar een kerosineleiding tij dens het broedseizoen gaan aanleggen." Natuurbeschermers, boeren en de gemeente Alkemade kwamen dit voorjaar in op stand toen het ingenieursbu reau Tebodin in opdracht van het ministerie van defensie plotseling begon met het aan leggen van de pijpleiding. Ge vreesd werd dat er veel broed sels niet uit zouden komen om dat de vogels werden verjaagd. Uiteindelijk kwamen de partij en overeen dat het werk in het meest vogelrijke gebied werd uitgesteld tot na het broedsei zoen en dat er verder gebruik werd gemaakt van de minder storingsgevoelige boringstech nieken. Bovendien is afgespro ken dat er een bestemmings plan voor het buitengebied zou worden gemaakt door niet al leen de gemeente, maar ook door natuurbeschermers en boeren. Op zo'n manier wordt een groter draagvlak voor het plan gevonden en is het beter bestand tegen allerlei bedrei gingen van buitenaf. Alkemade is de eerste gemeente in Neder land die op deze manier een plan gaat maken. Want bedreigingen voor 'dit unieke gebied' zijn er genoeg, meent Van Brussel. „De HSL bijvoorbeeld, de oprukkende woningbouw en slibstort. Om die het hoofd te kunnen bie den, moeten we samenwerken. Want ook over de HSL is het laatste woord nog lang niet ge zegd. Als je je nu niet druk maakt over de kerosineleiding, heb je ook geen geloofwaardig verhaal als je het over de HSL hebt." Hoogvliet viert eerste paal met banketstaven Een eerste paal voor alle klan ten. Met die traktatie voor ie dereen die aanstaande zaterdag bij een Alphense Hoogvliet-ves tiging voor minimaal 25 gulden boodschappen doet, viert de su permarkt de eerste paal van het nieuwe, hypermoderne distri butiecentrum in Alphen aan den Rijn. De eerste paal van de 2,4 hectare grote hal aan de Leidse Schouw wordt geslagen door burgemeester M. Paats. De klanten krijgen banketstaven als symbool van de eerste paal. De officiële handeling stond oorspronkelijk voor twee weken geleden op de agenda. In ver band met het plotseling overlij den van één van de Hoogvliet- directeuren werd de feestelijke eerste paal echter enige tijd uit gesteld. Het nieuwe distributiecen trum in Alphen vervangt de hui dige centra in Zoeterwoudc- Rijndijk en Woudenberg. De in totaal 120 personeelsleden van deze vestigingen gaan in Alphen aan de slag. Bovendien wordt het personeelsbestand uitge breid tot 230 man. Vanuit liet Alphense centrum worden in de toekomst alle I (oogvliet-winkels in Zuid-Holland en een deel van Utrecht bevoorraad. Hoogmade krijgt waarschijnlijk een snackkar. l iet bedrijf Mam ma's Pappa's Food wil op de Van Alcmaerlaan ter hoogte van basisschool Ter Does een stand- kar. Die zou dan van woensdag tot en met zondag geopend moeten zijn. De gemeente heeft de standplaats toegekend. De vraag is alleen nog of Hoogma- denaren bezwaar hebben tegen de komst van de kar. •wiikaii-yenres roelofarendsveen marieta kroft Beiden werken al 25 jaar tussen de boeken: Inge van der Heiden (61) en Nolly van Schadewijk (52). Twee vrijwilligers die niet meer uit bibliotheek De Bloem lezer zijn weg te denken. Gister avond dachten ze het traditio nele jaarlijkse feestje te hebben met alle 25 medewerkers van de Veense boekenuitleen. De ver rassing was dan ook groot toen burgemeester Meerburg het ge bouw binnenliep om ze allebei de gemeentelijke erepenning te overhandigen. „Ik heb ooit eens gehoord dat het jubileum van Nolly zou worden gevierd", zegt Inge zon der dat ze tevens aan haarzelf had gedacht. „Ik had helemaal geen vermoeden, maar dat komt misschien omdat ik een week ziek geweest ben", vult Nolly haar aan. Het is de tweede keer dat de penning die begin september door de gemeente Alkemade is ingesteld, wordt •uitgedeeld. Nolly herinnert zich nog goed dat ze begon met het vrijwilli gerswerk. „De Alkeburcht nog niet zolang geopend. We zaten in een piepldeine huiska mer en waren maar een paar dagdelen per week open." Een of twee jaar later voegde ook In ge zich aan de groep vrijwilli gers toe. Beiden maakten zo'n acht jaar geleden de verhuizing mee naar de Ignatiusschool omdat de Alkeburcht moest worden verbouwd. Na de ver bouwing verhuisde de biblio theek naar het huidige pand aan de Wilgenlaan, dat grenst aan de Alkeburcht. De collectie boeken hebben ze zien toene men tot zo'n 30.000 stuks en het aantal leden groeide uit tot bij na 4000, een toename van 20 procent sinds de 'bieb' aan de Wilgenstraat is gevestigd. Nolly van Schadewijk (voor) jaar vrijwilligerswerk. 'de De 'computerexpert stille kracht' zoals het bibliotheekbestuur E. Loos, respectievelijk Nolly van Scha dewijk en Inge van der Heiden zin. Het is hier altijd gezellig, de „Bovendien blijven we zo goed noemt, denken er voorlopig nog contacten met de collega's en op de hoogte van nieuw uitge- niet aan om te stoppen met het de mensen die komen lenen komen boeken." werk. „Ik heb het best naar mijn zijn leuk", zeggen ze allebei. roelofarendsveen/woubrucge De 19-jarige Wouter van Leer- sum uit Woubrugge wordt met ingang van 1 december de nieu we veerman van het voetveer over het Paddegat. Het Padde gat verbindt Woubrugge met Roelofarendsveen. Hij volgt Remco jonkman op die het na anderhalf jaar voor gezien houdt. Wat de reden is voor zijn ver trek, wil Jonkman niet zeggen omdat 'daar niemand wat bij nodig heeft.' Maar volgens Van Leersum en zijn maat Stefan Szajen die invalt als de veerman is verhinderd, heeft hij er ge woon geen zin meer in. „Het water is niets voor hem." Van Ix'ersum heeft wel zin in zijn nieuwe baan. „Wat wil je nog meer, als je 19 bent en je kan voor jezelf beginnen?" Hij heeft een jaar lang op de bin nenvaart gezeten en is dus al vertrouwd met het water. Sinds een jaar of drie is hij bovendien al regelmatig te zien bij het Pad degat. Bij het nontje, aan de Woubrugse kan» ligt een grote tjalk, het domein van de pont baas. „Binnenkort trek ik daar in", zegt hij enthousiast. Op deze grauwe door-de- weekse dag is het rustig op het water. Af en toe moet het pontje voor een voetganger of fietser in bedrijf komen. Het is het ge bruikelijke beeld in de herfst en de winter. Bang voor de een zaamheid is Van l-eersym cch- „Nee, mijn vriendin n de boot wonen", „Bovendien wil ik t verkopen en roei- i verhuren, al moet ik de vergunningen nog regelen. Verder is hier altijd wel wat te doen. Onderhoudswerkzaam heden aan het pontje, de roei boten en de tjalk bijvoorbeeld." Hoelang de Woubruggenaar van plan is om het voetveer te blijven bedienen, weet hij niet. „Ik zeg niet dat ik het voor de rest van mijn leven blijf doen, maar zolang het goed blijft gaan blijf ik." komt ook i legt hij ook ijs gaa boten gaa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17