Aantal hervormden daalt in 1993 met 2,3 procent Kerk Samenleving Islam-onderwijs moet zicht geven op eigen identiteit Cd van de paus regelrechte hit DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 BINNENLAND KORT Onderwijs De windrichting in de sa menleving is van medemen selijkheid af. De aandacht voor belangeloze zorg neemt af. Om het milieu waarin on ze kinderen en kleinkinderen moeten leven wordt minder gegeven. En de bereidheid offers te brengen voor hen die niet voor zichzelf kunnen opkomen loopt terug. Wie met de wind meewaait, ver langt van het onderwijs dat het leerlingen voorbereidt op een nuttig aandeel in het produktieproces. Maar het is ook goed om de verhalen te hebhen leren verstaan die een moraal hebben. Leren anderen te verstaan en res pectvol met die ander om te gaan is de belangrijkste vor mende waarde van goed on derwijs. Dat betoogde het CDA-kamerlid Ernst Hirsch Ballin op een jubileumbij eenkomst op de Hogeschool Edith Stein in Hengelo. Idealen Hirsch Ballin sprak er samen met hulpbisschop J. Niën- haus van Utrecht over 'waar den. normen en identiteit in onderwijs en opvoeding'. Die bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het vijf entwintigjarig bestaan van de Katholieke Schoolraad Twente en het veertigjarig bestaan van de Hogeschool Edith Stein. De voormalige minister van Justitie wees er op dat in de huidige samen leving de gemeenschappe lijkheid van idealen onder druk is komen te staan. ..Honderd maal wordt in de media de vraag gesteld of een nieuwe bewindspersoon zich ook plezierig presen teert, maar slechts inciden teel welke politieke idealen hij of zij zou trachten te reali seren. Dat stelselmatig ver zwijgen van wat mensen mo tiveert is een slecht rolmodel. Als het verhaal niet meer wordt verteld van mensen die zich met hun gemeen schappelijke idealen voor een ander of voor hun ge meenschap inzetten, moeten jonge mensen helaas wel de indruk krijgen dat je mes je beste vriend is. Het calcule- treding is wijd verbreid. Er ger nog is de feitelijke onver schilligheid jegens slachtof fers van geweld, mensenhan del en economische uitbui ting. Goed onderwijs kan daar iets tegenover stellen: het respectvol omgaan met de ander." Menukaart Volgens Hirsch Ballin moet de katholieke school leerlin gen naast de kennis van de eigen geloofscultuur ook be grip voor andere culturen bijbrengen. „Niet om alles ten einde toe te relativeren. Het is goed als leerlingen niet alleen over hel christelijk ge loof en zijn joodse wortels le zen, maar ook over islam en hindoeïsme. Als dat gaat op de manier van een levensbe schouwelijke multiple-choi ce. doet men tekort aan de diepte van de eigen geloofs overtuiging. Andere overtui gingen en culturen ontmoe ten vereist respect. Maar dat is iets anders dan elke hogere waarheid wegrelativeren." Het CDA-kamerlid keerde zich daarbij tegen het 'neu traal' presenteren van ver schillende ethische visies op vraagstukken als euthanasie, de omgang met arbeidsonge schiktheid en de houding te genover culturele minderhe den. Dat noemde hij een 'postmodern kiezen op de ethische menu-kaart', die op een katholieke school tekort schiet. Vooral niet gedoopte leden verlaten de kerk Het aantal leden van de Nederlandse Hervormde Kerk is vorig jaar met 2,3 procent gedaald. Vooral le den die niet gedoopt zijn en geen belijdenis hebben gedaan, verlieten de kerk. Voor een deel werd de da ling ook veroorzaakt door sterfte. Dat blijkt uit de Sta tistische Nieuwsbrief van de Nederlandse Hervorm de Kerk. leidschendam anp Het aantal hervormden daalde in 1993 wal sterker dan in het voorgaande jaar, toen de kerk een daling van 2 procent no teerde. Het aantal hervormden op het totaal aantal Nederlan ders neemt af, aangezien het aantal Nederlanders in 1993 met 0,7 procent steeg. Op 1 ja nuari van dit jaar maakten de hervormden nog ruim 15 pro cent van de Nederlandse bevol king uit. In 1889 was nog bijna de helft van de Nederlanders hervormd. Het percentage katholieken en gereformeerden is daarentegen vanaf 1889 vrijwel stabiel geble ven, zo blijkt uit het rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu reau 'Secularisatie in Neder land, 1966 - 1991'. Het aandeel gereformeerden op de totale bevolking bedroeg begin dit jaar bijna 5 procent, het percentage rooms-katholieken bijna 36 procent. De gemiddelde leeftijd van de Nederlander is lager (37) dan die van de hervormde (43). Dat komt omdat de Hervormde Kerk verhoudingsgewijs veel 65- plussers en weinig jongeren telt. Terwijl het aantal huwelijken in Nederland vorig jaar met bijna 6 procent afnam, steeg het aan tal huwelijken waarbij minstens één hervormde betrokken was. met 3 procent. Van alle huwelij ken in Nederland wordt 2 pro cent ingezegend in de Her vormde Kerk. De kerk telde vorig jaar 1732 dienstdoende predikanten. Ruim viervijfde van hen heeft een gemeente onder de hoede. Het aantal in deeltijd actieven is sinds 1980 bijna verviervoudigd. Van de hervormde predikanten is 15 procent vrouw. HHHHHP BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Veenendaal (deelge meente Sola Fide): J Stelwagen te Gravenhage. Aangenomen: naar Warnsveld (SoW) A. Plantinga kand. Bedankt- voor Woudenberg: huijzen te Putten;1 J.W. Kirpestein te Gouda. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Dokkum J.W. Velt- kamp. kandidaat te Kampen; te Hoogezand-Sappemeer (2e pred plaats) en te Zuidhorn (3e pred- plaats) A A. van Essen. i.i. zen- dmgspred. te Kalimantan Barat 1 11, 8262 TT Kampen, tel. 05202-25966. NED. GEREF. KERK Beroepen: te Baarn e.o.: M. Janssens te ALPHEN AAN DEN RIJN. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Urk (Eben Haëzerkerk, 2e pred. pl.): J.P. Boiten te Schie- e Chilliwack (Can.); te Middel- burg-Zuid: A.J. Gunst te Tholen Bedankt: voor Spijkenisse: B. van dei Bisschoppen en D66: zorgen over individualisering den haag anp Het aantal hervormden op het totaal aantal Nederlanders neemt af. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN De rooms-katholieke bisschop pen en D66 hebben zorgen over sommige symptomen van indi vidualisering, zoals de verhoog de criminaliteit en de toene mende eenzaamheid. Volgens de bisschoppen staat Nederland voor de taak tot een revitalise ring van normen en waarden te komen. D66 meent dat er aan de vervlakking van normen en waarden 'iets moet worden ge daan'. De huidige ontwikkelin gen moeten 'in goede banen worden geleid'. Dit bleek gisteren in Den Haag tijdens het eerste gesprek dat tussen beide instanties plaatshad. Aan dit 'allesbehalve obligaat gesprek' (aldus Wolffensperger) hebben na mens de RK Kerk onder ande ren kardinaal Simonis en de bisschoppen Ernst en Van Luyn deelgenomen en namens D66 onder anderen fractievoorzitter Wolffensperger en kamerlid Groenman. Deze had in sep tember gezegd dat D66 geen behoefte heeft aan geregeld overleg met de kerken. Later herzag ze dit standpunt. Er is ditmaal nog niet gespro ken over concrete punten, zoals de zondagsrust of de euthana siewetgeving. Het was, aldus woordvoerders van beide partij en, een verkennend gesprek over eikaars uitgangspunten. Binnen een jaar komt er een vervolg. piemen «anpfensiefMaar ook zij benadruk ten de noodzaak van islam-edu- catie in het voortgezet onder wijs. „Meer kennis van jezelf leidt tot grotere zelfaanvaar ding. Als je jezelf accepteert, zal de samenleving je ook accepte ren." Islam-onderwijs moet vol gens hen dan ook niet leiden tot isolatie van moslimleerlingen. Er waren ook andere gelui den. Yar hoorde een van de jon geren zeggen dat moslimkinde ren in het voortgezet onderwijs worden onderdrukt. „Daar ben ik het niet mee eens, maar het toont wel aan dat de islami tische cultuur door onderwijsin stellingen moet worden er kend." Met de HBO-opleiding islam hoopt Yar daar een bijdrage aan te leveren. „Door islamitische godsdienstles voelt een moslim kind zich beter thuis op school en kan het ook beter met ande ren in dialoog treden. Leraren islam kunnen ook een brug zijn tussen moslimleerlingen en de school." Moslimleerlingen herkennen zich niet in het Nederlandse on derwijs. Islam-educatie kan hen zicht geven op hun eigen iden titeit en zodoende de hoge schooluitval onder moslimjon geren beperken. Dat zei Hasan Yar, coördinator van de leraren opleiding islam die volgend jaar van start gaat aan de Hoge school Holland in Diemen, tij dens een studiedag op deze op leiding. Ongeveer vijftig islamitische jongeren waren in de hoge school bijeengekomen om zich te buigen over het thema 'jongeren en moslim-identiteit'. 'Wees trots op je moslim-identi teit', hield een van de deelne mers haar gehoor voor. Luide instemming was haar deel. De aanwezige moslimjonge ren wilden zich niet in een zieli ge rol laten duwen. Sommigen vonden de nadruk op de pro blemen van moslims in het on derwijs 'te slachtofferig, te de- leeuwarden gpd Over een paar weken verschijnt het Sinterklaas geschenk bij uitstek: een cd volgezongen door paus Johannes Paulus II. De rechten voor de Be nelux zijn verworven door het label Columns Disc in Leeuwarden. Directeur Rein Gerlofs ver wacht zo'n 65.000 exemplaren van de cd kwijt te raken. In rooms-katholieke landen waar de cd reeds is verschenen, is de heilige vader een re gelrechte hit. Volgens Gerlofs heeft Radio Vaticaan vorig jaar de opname gemaakt van de zingende paus tijdens een mis in een kapel van het Vaticaan. Op de cd, die de titel 'Ave Maria' heeft meege kregen, is de paus te horen terwijl hij het Ave Maria en andere gedeelten uit de Rozenkrans bidt. Samen met een koor zingt hij bekende IK turgische liederen als La Salve Regjna. De cd heeft letterlijk de zegen van de paus meegekregen. „Er is blijkbaar sprake van een vercommercialisering van het Vaticaan", rea geert Gerlofs op de vraag waarom de paus aan een cd heeft meegewerkt. Het Vaticaan heeft een eenmalig - onbekend - bedrag ontvangen voor de produktie. Gerlofs wil niet zeggen welk bedrag Columns Disc heeft moeten neertellen voor het verwerven van de rechten. Gerlofs, die zelf van protestantse huize is, kijkt met enige verbazing naar de 'gekte' rond het schijfje van de heilige vader. „De paus stond vroeger bekend als een goed zanger, maar je kunt nu toch echt wel horen dat het een oude man is. Maar toch, dat maakt de rooms-katho- lieken helemaal niks uit. Je hebt de heilige vader in huis. Je draait 'm zo maar even. Dat vinden ze prachtig." Volgens de commercieel directeur van Co lumns Disc, die ook de cd-transacties doet voor mensen als Pieter van Vollenhoven, Marco Bak ker en Lee Towers, is het 'puur toeval' dat het boek van de paus zo vlak voor de cd is versche nen. „Maar het komt ons natuurlijk goed uit." Volgens hem wil de paus met de cd hetzelfde bereiken als met het boek: de boodschap van het evangelie onder zoveel mogelijk mensen brengen. Het is overigens niet de eerste maal dat er een plaat met liederen van de paus verschijnt. Eind jaren zeventig verscheen er een elpee waarop hij Poolse liederen ten gehore bracht. Het betrof een opname tijdens een eerste bezoek van de paus aan zijn vaderland. Diverse van de liede ren waren van zijn eigen hand. De paus heeft als pater Karol Wojtyla ook gedichten en ver schillende toneelstukken geschreven. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON MOL) Hee> iK G>EZ.€e>D IV4T iK 5UJTER BEN WAT DoE JU V/OOR DE" KOST a.-vrij van 08 30-17.00 ui B M. Essenberg, G.P HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. F Nypels, Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN R.D. Paauw. tel dag 9 jr 071-356215. of per post ma -vrij van 8 30-17 00 ui Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54, 2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 erichten071-32: ie 071-321921 n071-323508 per kwartaal 85.55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18 00-19.30 uur. zat. 1000-12 00 uur Tel 071-143241 I BTW) autombet 29,30 84,55 328,30 HET WEER HANS VAN ES Waterkoud Nederland ontsnapte gisteren mooi aan de regendans dankzij een aar zelend oceaanfront, dat boven de Britse Eilanden en West-Frankrijk langdurige en stevige neerslag gaf. Het bleef op veel plaatsen wat saai en grijs weer met maxima van 10 graden, maar in het zuiden brak de zon door en daar werd het nog 12 tot 14 graden. Al met al viel er over de eerste novemberdecade weinig te klagen Het bleef bijzonder zacht, nagenoeg droog en de ver wachte inzinkingen gingen keer op keer niet door. Het eerdergenoemde front komt vandaag over ons land te liggen; toch blijft de hoeveelheid regen ge ring Het front wordt door-stijgende luchtdruk boven Scandinavië in zijn oostwaartse beweging afge remd en verpietert verder. De re genactiviteit verplaatst zich snel naar de Golf van Genua. Daar vormt zich een nieuwe depressie, die tezamen met een Noord-Euro pees hoog voor een ommezwaai zorgt in het stromingspatroon. De wind neemt de volgende dagen toe uit oost tot zuidoost. In eerste in stantie wordt nog vochtige lucht aangevoerd, zodat het morgen bij maxima van 8 graden waterkoud aanvoelt. Tijdens het weekeinde wint de win terse koude lucht, die zich al een tijdje in het noorden ophoudt, ver der terrein. Komt er dan toch een herhaling van november 1993, toen we werden overvallen door een zeer vroege en felle kouinval? I Vorig jaar kregen we te maken met I een sterk transport van Russische vrieslucht, die ondersteund werd dooreen 1055-millibar sterk luchtdrukmaximum. Het huidige winterse luchtdrukmaximum iseen stuk minder sterk (1035 millibar) en veel minder omvangrijk dan dat van november 1993. Bovendien lijkt de kou zich komend weekein de vooral te concentreren op de Midden- en Oosteuropese landen. Niettemin sijpelt een deel van de droge, van oorprong arctische lucht ook ons land binnen. De verschil lende computermodellen zijn het nog altijd met eens over de stoot kracht van het winterse hogedruk- gpbied. Voorlopig ga ik er vanuit, dat er kans is op lichte vorst in de nacht en ochtend vanaf zondag of maandag en niet veel meer dan dat. Overdag blijft het bij maxima van 5 7 graden. Het is even af wachten hoe sterk de oceaande pressies zich begin volgende week gaan roeren, In een twijfelsituatie als deze moet u er rekening mee houden, dat de meerdaagse ver wachtingen de komende dagen sterk kunnen Fis leide bew den In leidi kad ginj In Oeg kan vïd< slot HET WEER IN EUROPA oostenwind. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en enige tijd regen. Mor gen vanuit het westen en droog Middagtemperatuur circa lelgië en Luxemburg: Veel bewolking en vooral vandaag en daar regen. Middagtemperatuur 8 tot 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en plaatselijk re gen. Morgen geleidelijk droog. Middag temperatuur tussen 10 en 13 graden, Spanje: Langs de Costa's vrijwel droog en gere geld houdend wisselvallig weer met veel wol kenvelden en van tijd tot tijd regen Mid dagtemperatuur aan de Costa's in het rond 23 graden, elders rond 18. Canarische Eilanden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog Maxima rond 24 gra in het noorden nu en dan wolkenvelden en op beide dagen kans op een regen- of Weerrapporten 09 onweersbui. Naar het zuiden toe flink wat zon. Middagtemperatuur van 23 tot s l0n wee' 27 graden Amsterdam halt bew. Zuid-Frankrijk: DeBlll ha,)bew Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- Dee|en ha„bevv of onweersbuien, in het zuidoosten met Eei<je zwaarbev name vandaag mogelijk met veel neer- Eindhoven zwaar be slag. Morgen valt in de Franse Alpen bo- Den Helder zwaar bev ven de 1500 meter de neerslag als Rotterdam zwaar bev sneeuw en waait rond het Rhonedal de Twente half bew Mistral Middagtemperatuur ongeveer Vlissingen regen 16 graden, morgen rond de lijn Bor- Maastricht zwaar bev deaux-Lyon enkele graden lager. Aberdeen regen Mallorca en Ibiza: A,hene half bew., Perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maximum- Barcelona halt bew. temperatuur ongeveer 22 graden. r"'" Bordeaux licht bew Onstandvastig weer met plaatselijk veel Brusse| half bew neerslag. Soms ook onweer. In de Itali- CypfU5 zwaarbe« aanse Alpen en in de Dolomieten valt de pubim half bew neerslag morgen boven de 2000 meter Frankfurt zwaar bev als sneeuw. Middagtemperatuur uiteen- Genève regen lopend van 12 graden in het noorden tot Helsinki zwaar bev 22 op Sicilië. Innsbruck half bew Griekenland en Kreta: Istanbul regen Vandaag op het Griekse vasteland wel- Klagenfurt zwaar bev en. Verder veel bewolking en buiig weer u""" met plaatselijk veel neerslag. Maxima van 18 graden in het noorden van Grie kenland tot 23 op Cyprus. Turkije en Cyprus: Op Cyprus wolkenvelden, ook nu en dan zon en een enkele bui. Langs de Turkse kusten is het bewolkt en buiig en valt plaatselijk veel neerslag. Maxima van 18 graden langs de Turkse westkust tót 24 graden op Cyprus. Duitsland: In het algemeen veel bewolking. In de loop van morgen vanuit het oosten kans op wat zon en in het noorden een harde oostelijke wind. Vandaag plaatselijk re gen Middagtemperatuur vandaag van 6 graden in het noorden tot 12 in het ui terste zuiden; morgen overal enkele gra veel bewolking eri vooral aan de zuid kant van de Alpen flinke perioden met regen Morgen valt de neerslag boven de 1500 meter als sneeuw. Middagtempe ratuur rond 10 graden, morgen in het Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen Vooral aan de zuidflank van de Alpen kan flink wat neerslag vallen. Morgen valt de neerslag in het westen van Oos tenrijk boven de 1500 WEERRAPPORTEN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.52 Zon onder 16.51 Maan op 14.01 Maan onder00.27 Waterstanden Katwijk Hoogwater09.19 22.03 Laag water 05.06 17.06 Las Palmas Locarno Luxemburg rijle :o 1 11 5 0.0 V] 14 i o.o Y2S 19 16 29 0 ter 17 12 12.0 20 16 6.0 20 12 0.1 I Johannesburg half be Los Angeles onbew 19 8 0.0 i 14 8 0.0 25 13 0.0 I graden. Maximumtemperatuur rond 7 'i>--

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14