'Leiden Prijs water fors omhoog 'Als hoofdstad heeft Leiden geen imagoproblemen meer' Driessengarage wordt even gratis Intiem op de onderwaterbetonvloer Tuinder: nieuwe kazerne brandweer veel te hoog Leids pedologisch instituut wil meer samenwerken Informatiecentrum aan Stationsplein 'te luxe' 'Voorlichting over vuil drinkwater voldoende' DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Kritiek A K c0"eSe van I 3 Oegstgeest is niet berekend op zijn taak, vindt D66. De democraten uiten felle kritiek in hun al gemene beschouwingen. Reinigingsdienst —j Het afstoten van de I eigen reinigings dienst in Alkemade is sinds gisteren weer een stap dichterbij gekomen. 'Actie om automobilisten te lokken' jaren met een zeer lage bezet ting. Verplancke: „Tot voor kort was dat elf procent en tegen woordig is het zeventien pro cent. Dat lijkt misschien niets, maar het is toch een stijging van vijf procent. Maar die gara ge moet rendabel worden, want hij is voor miljoenen gebouwd en voor tonnen opgeknapt." Door de actie loppt de ge meente als eigenaar van de ga rage wel inkomsten mis, maar volgens Verplancke is dat geen probleem. „Die inkomstender ving is marginaal omdat de be zettingsgraad laag is. En als het goed is komt dat geld later weer terug." Verplancke hoopt dat de de- cember-actie de bekendheid van de parkeergarage definitief vestigt. Toch volgen wellicht ook daarna nog acties om de garage boven de Albert Heyn aantrekkelijker te maken. Ver plancke had vanochtend een gesprek met zijn collega in Am sterdam om uit te zoeken hoe daar de parkeergarages worden gepromoot. „Misschien levert het goede ideeën op." De parkeergarage op de hoek van de Hooigracht en de Ir. Driessenstraal wordt in decem ber enige tijd gratis openge steld. De Samenwerkende On dernemers Leiden (SOL) hopen dat de parkeergarage daardoor beter bekend wordt en de ge wenste bezettingsgraad van veertig procent krijgt. „Als de mensen daar rond de feestda gen gratis kunnen parkeren, kunnen we in januari achter over leunen omdat die garage dan een goede bezetting heeft", hoopt SOL-voorzitter Chris Ver plancke. De Driessengarage is gratis ge opend van woensdag 30 no vember tot en met zaterdag 3 december en in de week voor kerstmis, waaronder ook de koopzondag op 19 december valt. „We hebben maar één doel en dat is mensen in die garage te laten parkeren. Ze laten be seffen dat er bijna altijd plaats is en dat het goedkoper is dan op straatverklaart Verplancke. De Driessengarage kampt al Vrachtwagen te zwaar beladen leiden» De politie heeft gisteren rond het middaguur op de Nieuwstraat een vrachtwagen aangehouden die eruit zag alsof hij te zwaar was beladen. Op de weegbrug bleek dat de lading 63 procent zwaarder was dan toegestaan. Tegen de chauffeur en de eigenaar van de vrachtwagen is proces verbaal opgemaakt. Jonge vader op strooptocht in AZL leiden De bewakingsdienst van het Academisch Ziekenhuis Lei den heeft afgelopen nacht om drie uur een insluiper aangehou den. De man, een 16-jarige Amsterdammer, verklaarde op zoek te zijn naar zijn vrouw, die twee dagen eerder bevallen zou zijn van hun kind. Hoe het kwam dat de man op een totaal verkeer de afdeling rond liep en hoe het kwam dat hij diverse spullen van de administratie in een tas had, kon hij niet uitleggen. De man is door de politie ingesloten. Brandweer rukt uit voor kampvuurtje leiden Het leek alsof de vlammen uit het dak sloegen. Boven een pand op de hoek van de Papengracht en de Langebrug kwa men afgelopen nacht tegen twee uur de vonken het dak uit. De brandweermannen, die met ladders omhoog gingen, constateer den tot hun verbazing dat de vonken niet uit het dak, maar van achter het dak kwamen. In de tuin vlak achter het huis hadden drie studenten met olieden benzine een kampvuurtje hadden ge stookt. De brandweer heeft het 'kampvuurtje' geblust, onder luid protest van de drie heren die meenden dat hun vuurtje abo- luut geen kwaad kon. i Vrouw wil voor auto springen leiden Een 35-jarige vrouw uit Maassluis heeft gisteravond op de Schipholweg voor de nodige opwinding gezorgd. De vrouw wilde met alle geweld voor een auto springen, maar kon nog net door omstanders worden tegengehouden. Per ambulance is de vrouw afgevoerd naar het politiebureau waar zij weer enigszins tot rust kwam. Een gealarmeerde medewerker van het Riagg zag geen aanleiding de vrouw op te nemen, zodat zij na het gesprek weer naar huis werd gestuurd. Dronkaard zakt in elkaar leiden Een 31 -jarige Leidenaar zorgde de afgelopen nacht op het politiebureau aan de Langegracht voor lichte paniek. De man, die zwaar onder invloed van alcohol verkeerde, vertelde dat hij zojuist een potje librium-pillen had geslikt. Terwijl hij zijn verhaal deed, zakte hij in elkaar. Hij werd vervolgens met spoed naar het AZL afgevoerd. Hier bleek dat hij niets bijzonders in zijn maag had. Volgens de politie was er slechts sprake van 'een sterk staaltje Leids volkstoneel'. De duikersklok met onder anderen wethouder Van Rij FOTO HIELCO KUIPERS „Ik heb niets gezien. Alleen die jongen die bij me was. Een heel leuke jongen. Het was een intiem moment, daar acht meter onder water in die duikersklok." Wethou der T. van Rij had toen hij weer boven wa ter was niets te melden over de onderwa terbetonvloer die hij samen met een me dewerker van tunnelbouwer Strukton-Bal- last was wezen bekijken. Het water was daarvoor te troebel. Dat water wordt doelbewust in de bouwkuip gepompt om de stalen dam- wanden uit elkaar te houden. Dat het on- derwaterbeton toch droogt, is volgens B. Dingjan, werkzaam bij de gemeentelijke afdeling bruggen err waterwerken en een der makers van de tekeningen van de tun nel, een slim doch eenvoudig trucje. „We moeten voorkomen dat ontmenging op treedt. Het beton is een mengsel van zand, grind en een bindmiddel. Als het water de boel te zeer verdunt, is de vloer weg. Maar het mengsel deugt, het blijft daar beneden een goede betonmassa." De tunnel komt naar verwachting in fe bruari van 1997 gereed. Hij moet 506 me ter lang worden: van de Plesmanrotonde bij het belastingkantoor tot ergens halver wege de Schipholweg. Beide tunnelbuizen worden ruim 8.5 meter breed en krijgen elk twee rijstroken. bedraagt 35 miljoen gulden exclusief btw. Het rijk betaalt de helft van dat bedrag. leiden joost panhuysen „Onaanvaardbaar." Zo typeerde tuinder J. Snoeker gisteravond de plannen van de gemeente Leiden om langs de Voorscho- terweg een nieuwe Leidse brandweerkazerne te laten ver rijzen. De tuinder vreest dat zijn kassen zullen lijden onder de schaduw van het 19 meter hoge gebouw. De nieuwe brandweerkazerne komt pal onder zwembad De Vliet te liggen, maar krijgt een aparte uitrit die aansluit op de kmisingüelftse Jaagpad-Roose- veltstraat-Voorschoterweg. De fietsenstalling krijgt een nieuwe plaats. Wel moet zwembad De Vliet minimaal tien parkeer plaatsen inleveren. Postduiven vereniging De Blauwkras zal moeten verhuizen naar een an der plekje in Leiden Zuid-West. Tijdens een drukbezochte in formatie-avond probeerden brandweer en gemeente de om wonenden van zwembad De Vliet te overtuigen van de voor delen van een grote, moderne brandweerkazerne. „De huidige kazerne aan de Langebrug is al jaren veel te klein", stelde brandweercommandant J. Baardscheer. Hij wees op de on gunstige ligging in de binnen stad. „Paaltjes, wegversmallin-' gen en eenrichtingsverkeer be moeilijken het sne) uitrukken van de brandweer." Een maquette liet de mogelij ke toekomst zien: een nieuwe, L-vormige brandweerkazerne met aan de voorzijde een hoofdgebouw van drie verdie pingen. Voor de brandweer een belangrijk pluspunt, omdat zo garage, kantine, leslokaal en ad ministratiekantoor in één kazer ne kunnen worden onderge bracht. Tuinder Snoeker was echter minder opgetogen. Hij verweet B en W van Leiden geen reke ning te hebben gehouden met zijn glastuinbouwbedrijf aan het Delftse Jaagpad. Snoeker: „De kassen zullen niet langer voldoende licht en warmte van de zon krijgen." De brandweercommSndant vroeg zich af waarom de tuinder in eerder overleg met de ge meente zijn bezwaren nooit kenbaar had gemaakt. Snoekers oudere collega reageerde ver- leiden carine damen Het Leids Pedologisch Instituut (school voor moeilijk opvoedbare kinderen) gaat de banden met de gemeente Leiden, de uni versiteit en de verschillende scholen voor bijzonder onderwijs verstevigen. Dit is een initiatief van het nieuwe bestuur van het In stituut dat zijn positie en bekendheid in de wereld van het speciale onderwijs wil ver beteren. Een van presentatie gistermiddag in het pedologisch instituut aan de Wassenaarseweg. Tijdens de middag spraken veel i over het onderwijs aan moeilijk opvoedbare kinderen. Duidelijk werd dat de bekendheid van het Pedologisch Instituut niet groot is. „We weten dat het Pedologisch Instituut bestaat, maar dat is ook alles." Het instituut probeert dat te veranderen, ondermeer on derzoeksresultaten, leerplannen en prakti- PvdA'er wil provinciehuis in stationsgebied Waterstad, museumstad, tul- penstad, universiteitsstad, Rem- brandtstad, Sleutelstad en vluchtelingenstad. Leiden is het allemaal. Alleen weet niemand dat. Een imagoprobleem, noemt PvdA-raadslid H. Baaijens dat. Hij denkt dat de oplossing is dat het provincie huis in Leiden komt te staan. Dan is Leiden provinciehoofd stad. Een eenduidig imago dat niemand kan ontgaan. Ander voordeel is dat Leiden als hoofdstad werkgelegenheid binnen de grenzen haalt. In het kielzog van het provinciehuis zullen veel andere, aan het pro vinciebestuur gelieerde organi saties in de nieuwe provincie hoofdstad neerstrijken. Die bie den ook banen aan lager ge schoolden. Baaijens heeft dit toek'omst- beeld in een motie vervat, die hij tijdens de begrotingsbehan delingen zal indienen. Het raadslid geeft toe dat hij op het idee kwam na lezing van een in terview in de Haagsche Courant van maandag met mevrouw I. Günther, 'provinciebestuurder van een steeds kleiner Zuid- Holland'. De gedeputeerde voorspelt dat na de vorming van de stadsprovincies Rotterdam en Haaglanden het bestuur van de restanten van de provincie Zuid-Holland uit Den Haag wegtrekt. Günther vindt dat het provinciehuis in Dordrecht het meest op z'n plaats is, al was het alleen maar omdat Dordrecht al eens Statenstad Baaijens vindt die voorkeur alarmerend voor Leiden. „Lei den als provinciehoofdstad is bepaald geen nieuw idee en het komt oorspronkelijk ook niet bij mij vandaan. De Leidse af spraak was om het doel met stille diplomatie te bereiken. Dit om grote gevechten te voorko men. Ik vond dat na de uitspra ken van Günther de stilte moest worden doorbroken. Leiden moet zich nu profileren als kan didaat-hoofdstad. Ik dring dan ook aan op haast. Het college moet zo snel mogelijk het pro vinciebestuur bestoken met concrete voorstellen voor een vestigingsplaats. Het stationsge bied is een uitgelezen kans. Leegstand van kantoren wordt voorkomen en voor een over heidsinstelling is een locatie bij een station ideaal." Baaijens ziet in Gouda een nog grotere concurrent voor Leiden dan Dordrecht. Het Leidse PvdA-raadslid verwacht dat het Zuidhollandse Goeree- Overflakkee aan Zeeland wordt toegevoegd waarna Dordrecht zo'n beetje de zuidelijkste ge meente van de nieuwe provin cie wordt. „Hoewel Maastricht ook zuidelijk ligt en als provin ciehoofdstad voldoet, verdient een centrale ligging in het be stuurlijk gebied toch de voor keur. Gouda en Leiden scoren in dat opzicht beide." Baaijens benadrukt dat zijn pleidooi voor Leiden als hoofd stad van de nieuwe - en vooral kleinere - pfovincie Zuid-Hol land niet betekent dat hij de re cente vrijages met het Noord hollandse Haarlem wil beëindi gen. „De samenwerking met Haarlem dient een ander doel. Leiden heeft Haarlem vooral nodig om beter te kunnen profi teren van zijn ligging tussen Amsterdam en Den Haag." En: „Waarschijnlijk is dat in 1997 de stadsprovincie Rotter dam en een jaar later Haag landen tot stand komt. Ik houd PvdA-raadslid Hans Baaijens. het echter voor onmogelijk dat Haarlem en Leiden en het ge bied dat ertussen ligt in 1998 al zo ver zijn dat ze de provincie 'Noord-Zuid-Holland' vormen. Bovendien is het nog maar de vraag of het nieuwe kabinet in dergelijke regiovorming is geïn teresseerd. Burgemeester C. Goekoop heeft laten weten weinig te zien in een vorming van een nieuwe provincie, bestaande uit de res- Noord- en Zuid-Hol- Gezin per jaar 80 gulden meer kwi jt De prijs van het drinkwater gaat volgend jaar fors om hoog. Samen met enkele andere prijsstijgingen van nuts bedrijf EWR levert dit voor een gemiddeld gezin een kos tenstijging van ongeveer 80 gulden op. De gasprijs blijft gelijk. De waterprijs gaat van 2,17 naar 2,56 gulden per kubieke meter. Elektriciteit wordt per kilowattuur drie cent duurder. De prijs van gas blijft staan op 37,8 cent per kubieke meter. Met het uitblijven van een prijsstijging voor gas wil Ha- ijkens de kleinverbruikers tege moet komen. „We zijn erg laag met onze gasprijs. 1 Iet tarief ligt onder de bandbreedte die Ener- gieNed hanteert. Deze koepel- organisatie van energiebedrii- ven adviseert per 1 januari een prijsverhoging van 0,6 cent per kubieke meter. Wij nemen deze aanbeveling niet over." Andere tegemoetkoming aan de kleinverbruikers is een ver schuiving van de daluren voor elektriciteitsverbruik. Vanaf 1 juli 1995 begint het tijdstip voor goedkoop stroomverbruik 's avonds om tien uur en eindigt om zes uur in de morgen. Nu beginnen de daluren nog om elf uur 's avonds en eindigen ze om zeven uur 's ochtends. De stijging van de waterprijs wordt veroorzaakt door de ver vuiling van het milieu. Tegelij kertijd stelt het rijk hogere eisen aan de kwaliteit van het drink water. De waterproduktie wordt daardoor duurder. Bij vrijwel al le waterleidingbedrijven in Ne derland leidt dit tot aanzienlijke prijsstijgingen. De EWR heeft vanaf 1986 voor bijna 130 mil joen geïnvesteerd in verbetering van de waterproduktie. Algemeen directeur van de EWR, J. Haijkens: „Water heb ben we een paar jaar ontzien, maar de prijs moet op een rede lijk niveau blijven. De prijsstij ging is op zich fors, maar als je verder om je heen kijkt in 'wa terland' is het ook weer geen exorbitante prijsstijging." bolgen: „U moet niet kronkelen! Dit is de avond om te reageren op de plannen, niet eerder. De tuinders wilden wel graag verder praten met brandweer en gemeente. Snoeker: „We zijn bereid tot een compromis." Of hij daarbij dacht aan een finan ciële tegemoetkoming of een wijziging in de bouwplannen, wilde de tuinder na afloop niet zeggen. Hij zei wel over een rapport te beschikken, waarin de nadelige invloed van de hoogte van de geplande brand weerkazerne werd aangetoond. Ook andere bewoners vinden de nieuwbouw erg hoog, maar de gemeente wees erop dat er langs de Voorschoterweg al vele hoge gebouwen staan. Ook de angst voor geluidoverlast door de sirenes zou meevallen. De si renes zullen niet bij elke uitruk zegde de brand- Leidenaar wiskunde-bolleboos De Leidse Ronald van Luyk heeft de derde plaats behaald bij de Nederlandse wiskunde-olympia van dit jaar. De leerling van het Stedelijk Gymnasium moest twee jongens uit Veenendaal en Zwolle voor laten gaan. Van de 2300 leerlingen die aan de eerste ronde meededen, zijn er nu nog tien over. Die gaan in training voor de internationale wiskunde-olympiade. Een ploeg van zes leerlingen wordt uiteindelijk uitgezonden naar Toronto om met zeventig landen in de strijd te gaan voor de internationale wiskunde-titel. sche ervaringen tussen de schoolbesturen uit te wisselen. Het Pedologisch Instituut, waaraan ook een openbare school voor speciaal onder wijs aan is verbonden ('De Brug'), verleent hulp aan kinderen met leer- en gedragspro blemen. Daarnaast verrichten de medewer kers van het Instituut onderzoek. Op grond van praktische ervaringen en theoretische inzichten worden nieuwe behandelingsvor men ontwikkeld en uitgevoerd. Het Leidse PvdA-raadslid II. Baaijens keurt de luxe en de omvang van het gistermiddag geopende informatiecentrum Leiden Centraal Project af. „In een tijd waarin we Leidse wel zijnsorganisaties en burgers he laas voortdurernd moeten las tigvallen met bezuinigingen en lastenverhogingen, past het niet om hier zo groots uit te pakken. Let wel, ik ben niet tegen het in formatiecentrum maar wat meer bescheidenheid had wel gekund." Het informatiecentrum, aan het Stationsplein, naast de VVV, is bedoeld als informatiebron voor bewoners, bedrijven en reizi gers. Zij kunnen hier alles te we ten komen over de werkzaam heden in het gebied. Er zijn per manente tentoonstellingen met maquettes en video-voorstellin gen. De winkel is dagelijks ge opend tussen negen uur en half een en tussen half twee en vijf Het is nog niet duidelijk wat het centrum heeft gekost. De gemeente heeft een deel ervan betaald, evenals de andere part ners in het stationsproject, zoals NS, de busmaatschappij en het AZL. Ook hebben veel sponsors geld in het centrum gestoken. Dal de vormgeving, het ge bruikte materiaal en de omvang van de ruimte een lieve duit hebben gekost, is overigens di rect zichtbaar. Buurman VVV, die ook steeds minder subsidie krijgt, moet haast wel jaloers zijn. CDA-wethouder I. Walen kamp, die de ruimte gisteren of ficieel in gebruik nam, vindt niet dal bescheidenheid troef had moeten zijn. „Leiden heeft 23 jaar zijn artikel 12-slatus als exportmiddel gebruikt om geld los te krijgen. Vanaf nu moet de 'nieuwe stad', daarmee bedoel ik dit deel van Leiden, het ex portmiddel zijn. In het stations- project is de laatste jaren een miljard gulden gestoken. Hier komen duizenden arbeidsplaat sen tot stand. Een wat luxe ont vangstruimte voor je relaties in zo'n dynamisch gebied als dit, mag dan best." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS land. „Nieuwe provincies moe ten een krachtige samenhang hebben. Voeg je na vorming van stadsgewesten Noord- en Zuid- Holland bijeen dan krijg je een sliert van Den Helder tot Goe- ree-Overfiakke, waarin die sa menhang totaal ontbreekt", al dus Goekoop. De burgemeester ziet meer in een randstedelijke provincie in de driehoek Utrecht-Haarlem-Leiden. „Daar zie ik wel mogelijkheden toe. En daarin zou Leiden redelijk cen traal liggen." De algemeen directeur van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), Haijkens, vindt niet dat zijn organisatie tekort is geschoten in de voor lichting over het vervuilde drinkwater in de Stevenshof. Haijkens koos er eind vorige week bewust voor om de wijk bewoners niet direct met ge luidswagens te waarschuwen. „Het was een hele lastige afwe ging", zei Haijkens gistermid dag. „Wij wisten dat het ging om drinkwater, maar dat de kans op bacteriologische ver ontreiniging klein was. Alhoe wel je het natuurlijk nooit zeker weet. Gelukkig is het goed afge lopen." De directeur wilde niet met geluidswagens door de wijk rijden om onrust te voorkomen. „Dan hadden we 's nachts door de Stevenshof moeten rijden." Naar nu blijkt was de EWR directie al op de hoogte van de vervuiling nog voordat donder dagavond de eerste telefonische klachten over bruin water bin nenkwamen. Pas in de loop van vrijdagochtend werden de ste mededelingen gedaan over mogelijk ongezond drinkwater. De regionale media werden al lereerst ingelicht, daarna werd een waarschuwende brief huis- aan-huis verspreid in de Ste venshof. In de brief werd bewo ners geadviseerd kraanwater eerst te koken, alvorens het te drinken. Haijkens: „We hebben de brief vrijdagochtend opge steld. De Stevenshofbewoners kregen hem in de loop van de ochtend." Ruim 1.000 Leidenaars heb ben de EWR opgebeld met vra gen over de vervuiling, die ont stond door het opendraaien van een verkeerde waterleiding. En kele Stevenshofbewoners klaag den over ingewandsstoornissen. Het vervuilde drinkwater bleek na laboratoriumonder zoek alleen ijzer en mangaan te bevatten. Deze, vrij onschuldige stoffen kwamen in het drinkwa ter terecht door lange stilstand van het water in een buis. Slechts bij inname van grote hoeveelheden kunnen deze stoffen maag- en darmklachten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13