Staat eist miljoenen van sjoemelende makelaars Binnenland De nachtmerries van Van Thijn Risico's voor Nederlanders in enclave Bihac aanvaardbaar OVER UW RUG WETEN WIJ MEER DAN U. Protest tegen raketaanval Bedrijfsleven ontevreden over kwaliteit MBO'ers Overheid moet uit bestuur arbeidsbureaus stappen Ramp met kotter mokerslag voor Urk Bredase komt om bij brand in tehuis breda» Een 81-jarige vrouw is gistermorgen om het leven geko men bij een brand in haar kamer van bejaardenhuis Huize Overakker in Breda. Politie en brandweer vermoeden dat de vrouw in een stoel heeft zitten roken en toen in slaap is gevallen. De kamers op de begane grond en de eerste verdieping moesten worden ontruimd. 'Taument en Blinker moeten land uit' Rotterdam De Feyenoord-spelers Taument en Blinker moeten het land uit. Dat zei voorzitter Freling van de Rotterdamse CP'86 gisteren in de gemeenteraad. „Ik denk dat de heren veel beter voor Suriname zouden kunnen voetballen dan voor ons." De CP'er schokte de gemeenteraad met zijn beschouwingen waarin hij onverbloemd uit de doeken doet dat alles wat niet blank is, niet in Nederland thuishoort. Geen verbod houseparty's in Utrecht utrecht» De Utrechtse burgemeester Opstelten stelt gaat house party's niet verbieden. Hij wil nu van geval tot geval bekijken of hij een vergunning afgeeft. Aanleiding voor de maatregel is de houseparty die afgelopen weekeinde in Utrecht volledig uit de hand liep, met als dieptepunt de dood van een 23-jarige bezoe ker, een verkrachting en diefstallen van en uit auto's. Werkgevers toch in Tica-bestuur den haag Werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn bereid zit ting te nemen in het bestuur van Tica, de organisatie die vanaf 1 januari de sociale zekerheid gaat herstructureren. Beide organi saties waren niet betrokken bij de oprichting van Tica, omdat private organisaties als VNO en NCW geen directe verantwoor delijkheid kunnen nemen voor de installatie van een publiek rechtelijke organisatie. WVC-gebouwen werden laag getaxeerd en met winst doorverkocht De Staat der Nederlanden eist minstens 4,2 miljoen gul den van twee makelaarskantoren uit Drachten en Nun- speet. De makelaars taxeerden de waarde van staatsei gendommen eind 1992 te laag in, waardoor deze in 1993 ver onder de marktwaarde door het rijk werden verkocht. De zaak is strafrechtelijk niet aangepakt omdat het be wijs niet hard genoeg is. Dat blijkt uit geheime stukken die deze krant in handen zijn gevallen. den haag gpdOostblok. Voorjaar 1993 lekte De makelaars in kwestie zijn Noordland makelaars in Drach ten (eigenaar J. de Vries) en Vin- ke Vastgoed in Nunspeet (eige naar E. Vinke). De staat vordert 4,2 miljoen van Noordland en van Vinke bijna vier ton. De makelaars taxeerden de MIBO- complexen in Drachten te laag in. Dit zijn opslagplaatsen van WVC waar noodvoorraden la gen voor bijzondere omstandig heden zoals een oorlog met het mogelijk was als de objecten op de juiste waarde waren geschat, aldus Kok. Hij liet WVC zowel de opbrengst als de misgelopen 4,9 miljoen aan Financiën beta len. dat dat WVC op eigen houtje een aantal MIBO-complexen, ver onder de eigenlijke waarde, had verkocht. De oud-burge meester van Smallingerland, Smallenbroek, had de taxaties 'slechts marginaal' gecontro leerd. In maart dit jaar zei minister Kok (financiën) de Kamer dat het om vijftien complexen en drie woningen ging. De op brengst was bijna 7,5 miljoen gulden, 4,9 miljoen minder dan Kok gaf verder objecten vrijwel meteen door de kopers was doorverkocht waar bij een winst werd geboekt van 2,2 miljoen gulden. Kok claimde ook dat bedrag bij WVC. Zijn opvolger, Zalm, noemde de hele verkoop van de complexen 'ille- gaal'. Uit de geheime stukken blijkt dat er een onderzoek van de rijksrecherche is geweest, iets dat oud-minister d'Ancona te genover de Kamer eerder ont kende. Dat heeft uitgewezen dat geen strafrechtelijke vervolging van de betrokkenen mogelijk is omdat bewijzen ontbreken. De landsadvocaat is wel gevraagd de schade die het rijk heeft gele den, te claimen bij de betrokke- Noordland makelaars heeft dertien objecten getaxeerd voor 4,2 miljoen gulden te weinig. Acht objecten werden gekocht door Rimag beheer BV in Leeuwarden van J. Riedstra, die ook vice-voorzitter is van voet balclub Cambuur. Riedstra boekte op de verkoop van zeven complexen een winst van 2,2 miljoen. Twee objecten zijn ge taxeerd door Vinke Vastgoed voor 390.000 gulden onder de marktwaarde. Vinke zei van morgen dat hij al een jaar niets meer van de zaak heeft ge hoord. Hij heeft zijn taxatie-me thode wel overlegd aan de ex clusief een toelichting. De Vries is niet voor commentaar bereik baar. jTussen het moment dat Ed van •poen! Thijn als redder van de PvdA men wer<^ binnengehaald in het ka- ir binetLubbers-IIendedagdat Vere-M WOI"dt afgedankt, ligt een pe- nties 'ri°rïe d'e zeR omschrijft als 'bizar'. Hoofdmoot van zijn dagboek Retour Den Haag takte vormt uiteraard de nasleep van de opheffing van het Interregio- Nijpjj naai Recherche Team Noord- in d<iHo,land"Utrecht (IRT)" er_ „Vanaf het moment dat ik op e! een ijsschots sprong die lang zaam richting zomer dreef, raakte ik verstrikt in een war winkel van gebeurtenissen die zelfs naar Haagse maatstaven uniek genoemd mag worden", schrijft Van Thijn. Zelfs al zijn politieke ervaring kon de oud- burgemeester van Amsterdam niet redden. Hij werd verant- ^me_ woordelijk gehouden voor een schei-izaa^ die 'n openbaarheid DDr] "ooit kon worden opgehelderd, ijlef- Iin ?en situatie waarin hij vast- gjjg,..1 geketend was aan een collega e -re van justitie die afstand nam van e jn_wat een gemeenschappelijke en lijn leek te zijn'. r n Wie in het boek opzienbarende ^or onthullingen over de IRT-affaire j3est had verwacht, komt bedrogen eetje uit. Van Thijn rept meermalen over de geheime bijlage die de onderzoekscommissie-Wieren- ga maakte naast het openbare rapport, maar klapt over de in houd niet uit de school. Wel geeft het dagboek een aar dige kijk in de Haagse politieke keuken en in de gemoedstoe stand van de schrijver. Hij heeft regelmatig last van nachtmer ries waarin hij op lijken stuit, op de vlucht moet slaan en zelfs een keer een zelfmoordpoging onderneemt. Hij voelt zich meermalen in de steek gelaten door collega Hirsch Ballin (justitie) en door premier Lubbers, die Van Thijn tijdens de ministerraad van vrij dag 25 maart zelfs beschuldigt van moord met voorbedachte raad op de minister van justitie. Toenmalig burgemeester Van Thijn zou Hirsch Ballin met de beslissing om het IRT op te hef fen voor het blok hebben gezet, vond de premier. „Je schijntje niet te realiseren dat je bezig bent de val van het kabinet in te luiden", sist Lubbers na afloop van de ministerraad in het oor van een verbijsterde Van Thijn. Op meerdere punten in het dagboek wekt Van Thijn de in druk dat hij als een soort Alice in Wonderland in politiek Den Haag anno 1994 rondstruikelt. Schrik, verbazing, ongeloof en onbegrip wisselen elkaar voort durend af. Hij is bepaald geen onbekende in de slangenkuil van de politiek, maar vraagt zich tot op de dag van zijn aftre den af 'waarom het in deze zaak nooit om de inhoud gaat'. Zijn gedwongen aftreden op 27 mei als demissionair minister een unicum in de politieke geschiedenis is triest, maar zijn kansen op een hernieuwd ministerschap in een paars ka binet zijn dan nog niet verke ken. Tot op de dag van zijn zes tigste verjaardag, 16 augustus, de nekslag komt in de vorm van commotie over het riante inko men van hoofdcommissaris Nordholt. Een astronomisch be drag dat Van Thijn hem als bur gemeester had toegekend. Naspel, heet het laatste hoofd stuk waarin Van Thijn op krap vier pagina's op bijna onver schillige manier verslag doet van het einde van zijn politieke carrière. Die laatste beschadi ging maakte zijn terugkeer in het kabinet voorgoed onmoge lijk. „Nog bedankt, Ed", roep Kok als hij op 17 augustus na het brengen van de onheilstij ding de trap afloopt. dperl ongeveer 1.500 militairen uit Bangladesh verster ken. De lokale moslim-bevolking van 230.000 zie len gaat wegens de gevechten en de invallende winter een zware tijd tegemoet. De blauwhelmen uit Bangladesh zijn volgens militaire bronnen nauwelijks op hun taak berekend en hebben zelf de grootste moeite te overwinteren. De Neder landse compagnie blijft in elk geval tot maart in Bihac. Hoofdtaak is het lenigen van de humani taire nood. De Nederlandse generaal Brinkman, in de Bosnische hoofdstad Sarajevo de rechterhand van Rose, denkt niet dat de Nederlanders in Bihac meer risico's loopt dan in het noordoosten. Vol gens hem begint het offensief dat het Bosnische regeringsleger rond Bihac heeft ingezet alweer te luwen. Bovendien komt de compagnie op enige afstand van het front te zitten. Een compagnie Nederlandse VN-militairen (180 man) gaat nog deze maand naar de moslim-en clave Bihac in het noordwesten van Bosnië. Hoe wel er de afgelopen tijd zwaar is gevochten, vindt het kabinet dat de blauwhelmen aanvaardbare ri sico's lopen. De Britse VN-commandant generaal Rose had om de Nederlandse compagnie ge vraagd. De Tweede Kamer, die vandaag de militaire in zet bespreekt, lijkt in te stemmen met de taakwij- ziging van de Bravo-compagnie, die deel uit maakt van het Nederlandse VN-bataljon Dutch- bat). De eenheid is nu nog gestationeerd in de zo geheten Sapna-vinger, een gebied in het noord oosten van Bosnië. De Nederlanders gaan in Bihac de eenheid van Uw rug is ons vakgebied. Wij weten er alles van. Wat een rug prettig vindt. Waarvan een rug gaat zeuren. We hebben al heel wat mensen weer bevriend gemaakt met hun rug. Het is ons vak een bed te adviseren waarin uw rug het naar de zin heeft. Zodat u beter slaapt, dus plezieriger leeft. Als specialist in gezonde nachtrust hebben we zo'n 100 slaapsystemen en bedden in allerlei uitvoeringen en combinaties. Onze adviseurs kijken naar uw lichaamsbouw, vragen naar uw slaapgewoontes, geven tips en informatie. Dan probeert u eens een slaapsysteem, gaat languit liggen op een bed, maakt persoonlijke combinaties van bodems en matrassen. Zo kiest u het bed dat een prettige levenspartner blijft. Dat vindt u bij Dormaël. Met daarbij alles om van de slaapkamer een droomkamer te maken. 'XL £tS LAAPKAMERS SPECIALISTEN IN NACHTRUST den haag Volgens een schatting van de Haagse politie hebben gisteren enkele honderden Iraniërs gede monstreerd. Zij protesteerden tegen de raketaanval begin deze week op een basis van het Iraanse verzet. De demonstranten droegen portretten met zich mee van Maryam Radjavi, die door het verzet is gekozen tot pre sident van Iran, en Massoud Radjavi, de leider van het Iraanse verzet. foto anp paul vreekef Journalist dient klacht in wegens smaad in Varma-zaak den haag anpjaar geleden betrokken bij een geldinzamelings: Redacteur F. Hirschland van de Weekkrant Suriname heeft bij de Haagse politie aangifte ge daan wegens smaad door voor zitter I. Bottse van de Amster damse stichting Damsko. Die is betrokken bij de affaire rond het in opspraak geraakte Groen- Links-kamerlid Varma. Bottse heeft Hirschland vori ge week in twee dagbladen 'kennelijk opzettelijk beschul digd van een misdrijf, aldus het gisteren opgemaakte proces verbaal. De freelance-journalist is bang dat dat hem opdrachten gaat kosten. Bottse en Varma waren drie r Gerda, die in Fr Gu vluchtelingen hielp die voor Bouterse op de loop waren. Zuster Gerda heeft het geld nooit ontvangen. Volgens Bott se heeft de actie ook niets opge leverd. De Weekkrant Suriname was in 1992 het eerste blad dat de inzameling in een dubieus dag licht plaatste. Bottse stelt dat Hirschland een hetze tegeri hem en de Surinaamse ge meenschap in Nederland voert. De Haagse journalist heeft Bott se een 'snuivend fossiel' ge noemd. brussel gpd Invallen in Belgische zaken van Amsterdamse pornobaas perium. Sindsdien zit de porno baas vast op verdenking van een miljoenen guldens omvat tende belastingfraude. De woordvoerder van het porno-imperium heeft de inval len bevestigd. Volgens hem be hoorden slechts zeven van de 95 sekspanden waar de Rijks wacht binnenviel tot winkels van het imperium. In die win kels werden volgens hem geen mensen gearresteerd. De hui- zoekingen vonden plaats in Brussel, Antwerpen, Knokke, Luik, Namen, Bergen en Charle- Meer dan tweehonderd rijks wachters zijn gisteren in heel België sekswinkels en bordelen binnengevallen op zoek naar sporen van fiscale fraude, wit wassen van zwart geld en ande re illegale praktijken. Het betreft voor een deel sekswinkels die behoren tot het imperium van een Amsterdamse pornomag naat en diens Zeeuwsvlaamse zakenpartner. De Nederlandse fiscale re cherche (FIOD) deed vorige week invallen in het porno-im- MBO'er. Het bedrijfsleven noemt als meest voorkomende tekortkoming dat het de gemitl delde MBO'er ontbreekt aan ac tuele kennis en ervaring van au tomatisering. Ruim driekwart van de bedrijven vindt dat aan computers meer aandacht moet worden besteed op school. Het MBO moet ook beter in spelen op vragen uit het be drijfsleven. Wil het MBO kun nen overleven dan wil het be drijfsleven in de nabije toe komst volwaardige afgestudeer den. Het bedrijfsleven over weegt daarom het MBO finan cieel te ondersteunen om zo meer invloed op de opleiding te krijgen. Het bedrijfsleven is ontevreden over de kwaliteit van de afgestu deerden van het Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO). Bo vendien is het somber gestemd over de kansen van de studen ten op de arbeidsmarkt. Dat blijkt uit twee onderzoeken ver richt in opdracht van de Jaar beurs in Utrecht ter gelegenheid van de Nationale Onderwijs Tentoonstelling 1995 (NOT). Deze vakbeurs wordt gehouden van 17 tot en met 21 januari. Het eerste onderzoek is een enquête onder vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven naar een visie op het MBO en de den haag gpd les (jaarlijks 1,6 miljard) betaajt. Diezelfde overheid snoeit nu op het budget, moet toezicht hou den en zadelt de arbeidsbu reaus op met nieuwe regels, Om de 'reeks van dubbele petten' tegen te gaan, stelt de PvdA voor de overheid uit de besturen van de arbeidsbureaus te halen. Woordvoerster Vlie- genthart (PvdA) wil een zakelij ke relatie waarbij het kabinet contracten sluit met arbeidsbe middelaars en daarvoor betaalt. Ook WD en D66 willen 'de overheid op afstand'. D66- woordvoerder Bakker meent dat het werk van de arbeidsbureaus kan worden voortgezet door zo wel de sociale partners als 'onafhankelijke agentschap pen'. Werklozen hebben baat bij een geheel nieuwe opzet van de ar beidsbureaus. Aan het voortdu rende geruzie tussen overheid, werkgevers en vakbeweging die nu de bureaus besturen moet een eind komen. De regerings partijen PvdA, WD en D66 stu ren aan op arbeidsbemiddeling door alleen de sociale partners of door commerciële bureaus. De overheid zou zich uit het be stuur moeten terugtrekken. De Tweede Kamer toonde zich gisteren uitermate geïrri teerd over de 'verziekte sfeer' die is ontstaan rond de arbeids bureaus. De drie partners in zo wel het landelijke bestuur van de arbeidsbureaus (CBA) als de regionale besturen (RBA) ma ken elkaar in toenemende mate zwart. De vakbeweging en werkgevers hekelen de forse be zuinigingen van minister Melkert (sociale zaken) op de arbeidsbureaus. Melkert op zijn beurt verwijt het CBA financiële chaos. Volgens de regeringspartijen ligt de oorzaak van de conflic ten in de bestuursopzet zoals die sinds 1991 bestaat. Daarin zijn de drie partijen gelijkwaar dig vertegenwoordigd, maar het is de overheid die nagenoeg al- Banken krijgen zeven miljoen in paspoort-zaak den haag anp denhelader» Vijf stoffelijke overschotten aangetroffen in schip de visgronden voor de Deense kust om daar op schol te gaan vissen. De kapitein had de koers naar die richting verlegd omdat bij de Doggersbank, de normale visstek van de kotter, de vangst de laatste tijd beduidend geringer was geweest. Kort na vertrek uit de Delfzijler haven maakte de kotter de fatale oversteek over de druk bevaren west-oost- scheepsroute, net ten noorden van de Wad deneilanden. De kotter is ter hoogte van de machine kamer geraakt, denken de vissers op Urk. Albert van Veen: „Als je in de machineka mer wordt geraakt dan kun je ook de pom pen niet meer gebruiken. Dan is er geen houden meer aan. Hetzelfde gebeurde drie jaar geleden nog met de Den Helder 29. Die werd in dezelfde scheepvaartroute overva ren en zonk vrijwel onmiddellijk." Een an dere visser: „De juiste toedracht zullen we wel nooit achterhalen. Vier Urker vaders zijn dood. Aan hen kunnen we het niet meer vragen." Marineduikers hebben gisteren de stoffelij ke overschotten van vijf opvarenden van de gezonken kotter Larissa gevonden. De li chamen lagen in het schip, aldus een mari newoordvoerder. De Larissa werd maan dagavond boven Schiermonnikoog overva ren door de Maltezer bulkcarrier Hero. De zesde opvarende is nog spoorloos. Na een vergeefse speurtocht naar de slachtoffers uit Urk, Lemmer en IJmuiden maandagavond werd de zoekactie gister morgen hervat. Hierbij werden een helikop ter, twee reddingboten en marineduikers ingezet. Marineduikers hadden de Larissa gevonden op een diepte van 25 meter. „Het is Gods wil en niet anders", zegt de gepensioneerde visser Willem Hoekstra, staand bij het visserijmonument van Urk. En hij weet ook al hoe het ongeluk is ge beurd: „Die Maltezer bulkcarrier heeft ge woon geen voorrang verleend toen de kot ter de vaargeul overstak." De 80-jarige Albert van Veen, ex-visser, nuanceert Hoekstra: „Het is Gods wil geweest, akkoord, maar elke visser heeft wel z'n eigen verantwoordelijkheid. En in dit geval heeft de schipper wellicht teveel op z'n radar vertrouwd. Want het was daar gisteravond toch behoorlijk mistig." Voor de omgekomen Urker vissers was het overigens niet de eerste keer dat het schip waarop ze voeren, werd aangevaren. Enkele jaren geleden gebeurde hetzelfde met de kotter UK 271, net buiten de haven van IJmuiden. Toen kon de gehele beman ning worden gered door in de buurt varen de collega-vissers. Eergisteren hadden de schippers minder geluk. De gebeurtenis heeft de bevolking van het voormalige eiland als een mokerslag ge raakt. De verslagenheid is groot. De getrof fen families zoeken troost bij elkaar. Op het gemeentehuis is maandagavond een crisis centrum ingericht. Tussen 1948 en 1983 zijn al 47 Urkers op zee omgekomen. De Larissa was op weg van Delfzijl naar De Nederlandse staat betaalt een schadevergoeding van ze ven miljoen gulden aan de ban ken die in de jaren tachtig wa ren betrokken bij het mislukte paspoortproject. Dat deelde het ministerie van buitenlandse za ken gisteren mee. Het gaat om de Nationale Investeringsbank en de ING Bank, De twee banken eisten aan vankelijk exclusief rente zestig miljoen, maar de Haagse recht bank wees dat in 1991 af. In ho ger beroep wees het gerechtshof een jaar geleden een tussenar- rest: De banken moesten bewij zen dat zij dat bedrag daadwer kelijk hadden verloren. Toen dat niet leek te lukken, stelde de ING voor de zaak te schikken voor zeven miljoen, aldus een brief van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) aan de Tweede Kamer. Nadat een parlementaire en quête in 1988 aantoonde dat de regering de produktie van een nieuw Nederlands paspoort had verknoeid door het werk uit te besteden aan een particuliere drukkerij, claimden de banken financiële genoegdoening. De affaire leidde in 1988 tot de val van de bewindslieden Van Eekelen en Van der Linden. Bei den waren als staatssecretaris van buitenlandse zaken verant woordelijk voor het project.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3