Reumapatiënt twee maanden pijnvrij Onze Top 5 van deze week. o chi Binnenland Dat ziet er niet slecht uit Steekpartij: vrouw gewond, man dood 'Lever of vitamine A bij zwangerschap' In de Zeelandbrug Linschoten: Betere controle op uitkeringen buitenlanders Ritzen: Lesgeld in '96 in totaal 190 gulden omhoog Wig moet omlaag tot 30 procent over eerste ton Sluiting van 'Borssele' kost meer dan geraamd 'Wij dachten: nou, dit is een gelopen race' i DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Regiorunner kampt met motoroverlast utrecht De Regiorunner, de nieuwe dubbeldekstrein van de Nederlandse Spoorwegen (NS) heeft last van een piepende mo tor. De herrie bij het optrekken is zo erg dat er niet mee is te rij den, zegt een NS-woordvoerster. De Regiorunner rijdt sinds eind augustus op proef als stoptrein tussen Roosendaal en Dordrecht. Het vervoerbedrijf heeft tot half januari de tijd het euvel 'in de spoel van de motor' te verhelpen. Dan wordt de Regiorunner in gezet tussen Amsterdam en Vlissingen. Eind 1996 moeten er 81 van dergelijke treinen rijden. Hammer krijgt nieuwe NS-functie den haag Ir. G. Hammer (49) wordt directeur NS Railinfrabe- heer dat verantwoordelijk is voor lijnen en materieel. Hammer was directeur NS Reizigers. Hij moest dit logge, verlieslijdende onderdeel omvormen tot een rendabele onderneming. Zijn po sitie raakte begin deze zomer omstreden, toen hij 472 machinis ten en conducteurs 'overcompleet' verklaarde, terwijl de CAO- onderhandelingen net in een impasse waren geraakt. Jorritsma beschermt wegwerker beter den haag De politie gaat meer controleren op snelheidsovertre dingen bij wegwerkzaamheden. Bovendien zullen de wegwer kers vaker worden beschermd door betonnen afzettingen, in plaats van door de rode pilonen die nu meestal worden gebruikt. Zo mogelijk worden wegen helemaal afgezet. Dat heeft minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) na overleg met de Hout- en Bouwbond FNV aan de Tweede Kamer geschreven. Aanleiding voor het overleg zijn enkele ongevallen waarbij wegwerkers wer den doodgereden. De Vries (CDA) wil in Senaat den haag Oud-minister van sociale zaken B. de Vries is kandi daat voor de Eerste Kamer. De Vries is op dit moment een dag per week hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. Ook andere partijen komen met namen van oud-bewindslieden voor de Senaat, zoals W. van Eekelen (Defensie), G. van Aarden- ne (Economische Zaken) en H. Wiegel (onder andere oud-mi nister van binnenlandse zaken), de PvdA heeft de vorig jaar op gestapte staatssecretaris Ter Veld en voormalig fractievoorzitter Wöltgens in de aanbieding. Bezetting champignonkwekerij over stramproy De bezetting van de championkwekerij in het Lim burgse Stramproy is voorbij omdat de eisen van de bezetters zijn ingewilligd. De directie heeft het onverwachte ontslag van 59 medewerkers ingetrokken. De 59 kregen het afgelopen weekein de een briefje thuis met de mededeling dat ze niet meer op hun werk hoefden te verschijnen. De directie gaat nu samen met de FNV-Voedingsbond en de Belgische vakorganisatie ACV praten over de reorganisatie bij het bedrijf. Aantal inbraken blijft stijgen voorburg De politie heeft vorig jaar 498.000 inbraken geregi streerd. Het jaar daarvoor werden 474.000 aangiften gedaan. In woningen is 120.000 keer ingebroken tegen 112.000 keer in 1992. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte die cijfers giste ren bekend. Vooral in de regio's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag sloegen inbrekers vaak toe, maar er is ook een forse stij ging in het Gooi en oostelijk Noord-Brabant. Vooral nieuw bouwwijken zijn vaak doelwit. Nederlandse dagbladen in de lift Amsterdam De totale betaalde oplage van de Nederlandse dag bladen is dit jaar met een half procent gestegen. De oplage be draagt nu 4.751.574, een stijging van 23.270 exemplaren ten op- zich'té van vorig jaar. Het Nederlands Dagblad groeide met.3,9 procent, daarna Het Financiële Dagblad (3,6) en NRC Handels blad (2,5). De Goudsche Courant heeft te kampen met de ern stigste oplagedaling: 3,2 procent. Verder gaat het niet goed met de Haagsche Courant (- 2,1) en het Friesch Dagblad (- 1,8). Haarlems Dagblad Kombinatie is met 0,3 gedaald, Leids Dag blad steeg met 0,1 procent. Central Studio's staken houseparty's utrecht De directie van Central Studio's in Utrecht en house party-organisator Dance to Eden hebben besloten geen house party's meer te organiseren in Central Studio's. Aanleiding zijn de gebeurtenissen tijdens de party van afgelopen weekeinde, waarbij een 23-jarige man uit Wijk bij Duurstede overleed, een meisje uit Lemmer werd aangerand en een groot aantal auto's werd opengebroken en gestolen. Leidse reumatoloog boekt belangrijke doorbraak In de bestrijding van de ongeneeslijke ziekte reuma is een belangrijke doorbraak geforceerd. Door toediening van een gemanipuleerd eiwit in het lichaam blijken ge wrichtspijnen en ontstekingen bij veel reumapatiënten te verdwijnen. Nadelen zijn dat de pijnen na twee maanden weer terugkeren en de behandelingsmethode zo'n 50.000 gulden per patiënt per jaar kost. zoek waren 73 reumapatiënten betrokken. De helft van de pa tiënten kreeg een nepmiddel Dit blijkt uit een onderzoek van de Leidse reumatoloog prof. d- r F. C. Breedveld, werkzaam in het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). Het gezaghebbende wetenschappelijke tijdschrift The Lancet maakte in zijn jong ste nummer al opgetogen mel ding van het succes. Breedveld onderzocht de afgelopen jaren samen met Britse en Duitse col lega's de mogelijkheid om ont stekingen die bij reuma optre den de das om te doen. Bij het internationale onder- (placebo) toegediend, de gen het gemanipuleerde eiwit. Na vier weken bleek dat bij de helft van de patiënten de ont stekingsverschijnselen waren afgenomen. „Voor het eerst is er aangetoond dat er wel degelijk iets tegen de volksziekte reuma is te doen", stelt een voorlichter van hetAZL. Het Reumafonds is enthou siast over de jongste resultaten van het onderzoek. Directeur van het Reumafonds, J. de Sa- vornin Lohman, vindt dat er alle reden is om voorzichtig te jui chen. „Er is met vrucht gewerkt aan een oplossing, het is een hele succesvolle tussenstap, maar er zal nog nader onder zoek moeten plaatsvinden." Hij waarschuwt voor al teveel opti misme omdat het volgens hem nog jaren duurt voor het 'ultie me succes' kan worden bereikt. „Als we het middel nu zouden gebruiken moet de patiënt elke twee maanden een kostbare in jectie toegediend krijgen. Dat kost op jaarbasis 50.000 gul den." Een reumapatiënt is aller gisch voor het eigen afweersys teem waardoor het kraakbeen wordt aangetast en onstekingen in gewrichten een kans krijgen. Nederland heeft 150.000 reu mapatiënten. amersfoort Bij een steekpartij op het militaire oefenterrein in Leusden is vanmorgen een vrouw zeer ernstig ge wond geraakt. De dader is gevlucht en later dode lijk verongelukt. Politie en marechaussee tastten vanmorgen nog in het duister over de juiste toedracht van het drama. Het gaat om twee militairen. De man is vermoedelijk na de steekpartij weggerend en heeft vervolgens geprobeerd een lift te krijgen. Toen hij de weg overstak, is hij onder een auto gekomen. Hij heeft de aanrijding niet overleefd. Het slachtoffer van de steekpartij is met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht waar zij is geopereerd. Haar toestand was vanmorgen nog kritiek. hedel. Een liefhebber bekijkt de tanden van een paard op de jaarlijkse paardenmarkt in het Noordbrabantse Hedel. Op een van de grootste paardenmarkten in het land die sinds 1719 wordt gehouden, worden 25.000 bezoekers verwacht. foto anp m. bolsius Zeist anpTNO-Voeding na een onder zoek naar het vitaminegebruik bij zwangere vrouwen. In augustus nog adviseerden de Gezondheidsraad en de Voe- bij gebruik dingsraad zwangere vrouw helemaal geen lever of leverpi Zwangere vrouwen die geen le ver of leverprodukten eten, doen er verstandig aan extra vi tamine A in te nemen. Vrouwen die wèl lever eten, moeten juist geen extra vitamine A slikken, omdat ze dan te veel binnen krijgen. Een extra dosis kan bij het ongeboren kind afwijkingen veroorzaken. Dat concludeert ïaar dan geen extra x ïoeten slikken. Diverse wetenschappers stcl- n dat afwijkingen bij het kind i meer dan 7,5 mg et zijn uit te slui- Volgens TNO-Voeding ligt dukten te eten, wegens de kans de veilige grens nog een stuk la- op aangeboren afwijkingen, ger: maximaal 3 mg TNO-Voeding stelt nu dat per dag. zwangere vrouwen best lever of leverprodukten kunnen eten, Spaarhypotheek gevrijwaard van belastingaanslag den haag gpd Er hoeft geen vermogensbelas ting te worden betaald over het spaargedeelte van een spaarhy potheek, een levensverzekering of andere vormen van kapitaal- verzekeringen. Staatssecretaris Vermeend (financiën) heeft gis teren een streep gehaald door het plan daartoe van zijn voor ganger Van Amelsvoort. Ver meend wil liever wachten op een algemene herziening van de vermogensbelasting. Bij kapitaal- of levensverzeke ringen en bij spaarhypotheken spaart iemand een kapitaal bij elkaar. Van Amelsvoort wilde over het eindbedrag daarvan vermogensbelasting heffen. WD en PvdA hadden grote be zwaren tegen dat plan. Zij zien de kapitaalverzekeringen meer als een voorziening in het toe komstig eigen onderhoud, ook al zit er een vorm van (onbelast) sparen in. Betrokkene kan im mers niet aan het geld komen. Salmonella eist dode in Zwols bejaardenhuis Zestien bewoners en drie mede werkers van het bejaardenhuis De Nieuwe Haven in Zwolle zijn vorige weck besmet geraakt met de gevaarlijke salmonella-bac terie. Eén bejaarde is aan de in fectie overleden. Twee andere bewoners liggen nog in het zie kenhuis. Volgens de directie van het bejaardenhuis maken zij het redelijk. De eerste gevallen van salmo nella-besmetting waren vorige week dinsdag. Het laatste geval is afgelopen zondag vastgesteld. De directie gaat ervan uit dat het aantal besmettingen niet verder stijgt. De oorzaak is niet bekend. De Keuringsdienst van Waren heeft vastgesteld dat het eten de besmetting niet kan hebben veroorzaakt. Toch neemt het tehuis het zekere voor het onzekere: er worden even geen toetjes bereid en al het eten wordt tot boven de 70 graden Celsius verwarmd. den haag» anpgulden aan kinderbijslag in het buitenland uitbetaald, vier pro- Staatssecretaris Linschpten (so- cent van het totale budget. Het cjale zaken) wil uitkeringen aan gaat om mensen die in Neder- rpensen die in het buitenland land werken, maar van wie het vypnen, strenger controleren, gezin elders woont. Volgens Het gaat om kinderbijslag, Linschoten laat de betrouw- AÖW, AWW (nabestaanden) of baarheid van de gegevens die AAW (arbeidsongeschiktheid), sommige landen over het kin- Linschoten overweegt die uitke- dertal verstrekken sterk te wen- ripgen alleen nog te geven als sen over, zodat er vaak teveel vaststaat dat de ontvanger er kinderbijslag wordt uitgekeerd, ook recht op heeft, zo zei hij Bij de AOW en AWW is de con- gisteren in de Tweede Kamer, trole makkelijker, omdat alleen Nu is het zo dat ook bij twijfel hoeft te worden vastgesteld of wordt uitgekeerd. de uitkeringsgerechtigde nog- Jaarlijks wordt er 250 miljoen leeft. collinsplaat» Een monteur neemt e noemde deuvels, die de schokken v, n kijkje in het binnenste van de Zeelandbrug. De brug wordt 's nachts onderhanden genomen want de zoge- i het verkeer moeten opvangen, zijn aan vervanging toe. foto anp Acties tegen bezuinigingen gaan door Het lesgeld voor leerlingen in het voortgezet onderwijs die ouder zijn dan 16 jaar, gaat de komende twee jaar omhoog. Met ingang van het schooljaar 1995-1996 bedraagt het lesgeld 1.406 gulden: 21 gulden meer dan nu. Voor het schooljaar 1996-1997 moet 1.575 gulden aan lesgeld worden neergeteld, in totaal 190 gulden meer dan nu. Dat heeft minister Ritzen (onderwijs) de Tweede Kamer laten weten. De maatregel levert de bewindsman per jaar 38 mil joen gulden op. Zo vult hij een deel van de hem opgelegde be zuinigingen in. De bewindsman wil voorts sportvelden aan ge meenten verkopen (opbrengst 35 miljoen per jaar). Ook krijgen leerlingen een 'onderwijsnum mer' (vergelijkbaar met het SO- FI-nummer), waardoor ze beter 0 O 0 Uit de bedieningsafdeling: Slagerskookworst, 100 gram CO Mayonaise, pot 0.65 liter xm 99 -ZAT 1.69 4.69 Toptientje, Fruitdruifje, Pompelmoentje- of Zomerpeertie met vruchtvlees, O OO 2 pakken è0.75liternaarkeuze<M® Nü J.ZZ CO Kattenvoedsel. div. smaken, 4 blikken 400 gram COZaanlander mild kaas 48+ vers van 't mes o c\r\ kilo xxm o.yU Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 november a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Professor Cnossen in openings-rede: waaronder die voor huisvesting en stedelijk openbaar vervoer. Volgens Cnossen is de wig op arbeidsinkomsten 'niet alleen gevolg, maar ook oorzaak van een lage arbeidsparticipatie, een steeds geringer wordende produktiviteit en een verslech terend ondernemingsklimaat'. Cnossen bepleit dan ook een 'fiscaal convenant' tussen de politieke partijen om een lagere lastendruk op arbeid mogelijk te maken. Ook pleit Cnossen voor de in voering'van een arbeidsaftrek van 10.000 gulden per werken de. Daar tegenover staat de af schaffing van de belastingvrije som. Dit levert een aanzienlijke administratieve vereenvoudi ging op. Sociale uitkeringen hoeven dan niet langer voor de premies volksverzekeringen te worden aangeslagen en gecom penseerd. kunnen worden geregistreerd. Dat levert 30 miljoen per jaar op. De besparingen staan los van de kortingen op het hoger on derwijs (500 miljoen gulden) en de studiefinanciering (een mil jard gulden). De minister knab belt bovendien 45 miljoen gul den af van de wachtgeldregeling voor werkloze onderwijzers. Daarnaast verwacht Ritzen dat de loonstijgingen in het onder wijs met 45 miljoen gulden zul len meevallen. Tot slot worden subsidies beperkt en wordt per soneel alleen nog voor banen van maximaal 32 uur per week aangenomen. Wijers is in principe voor modernisering De studentenprotesten tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs en de studiefinancie ring zijn gisteren voortgezet. Zo bezetten actievoerders onder meer de sociale academie en de FITS in Den Bosch. De PABO daar wordt al sinds eind vorige week bezet. Tilburg was een van de plaatsen waar een protest manifestatie werd gehouden. Ook het Steunpunt Studiefi nanciering in Groningen werd gisteravond korte tijd bezet. Met bemiddeling door directeur C. Barnhoorn van de Informatie Beheer Groep werd politie-in- grijpen voorkomen. Onmiddellijke sluiting van de kerncentrale Borssele kost vol gens minister Wijers (economi sche zaken) 187 miljoen gulden. Dat is bijna 40 miljoen meer dan tot nog toe werd geraamd. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de bewindsman gisteren duidelijk gemaakt wei nig te voelen voor het vervroegd stilleggen van de kerncentrale. Hij neemt zijn besluit echter pas na afloop van het debat met de Tweede Kamer, dat morgen plaatsheeft. De Kamer is verdeeld: PvdA en Groen Links dringen aan op snelle sluiting, CDA en WD niet. D66 heeft daardoor de toe komst van Borssele in handen. De partij beraadt zich nog en hoopt vandaag met een stand punt te komen. Eigenaar EPZ van Borssele kreeg deze zomer van de vorige minister van economische za ken een vergunning de centrale te moderniseren. Daarmee is een investering gemoeid van 470 miljoen gulden. Om die uit gave terug te verdienen, is het nodig de kerncentrale pas in 2007 te sluiten en niet zoals was voorzien in 2004. De vergun ning werd verleend onder voor waarde dat de Tweede Karner zich nog kon uitspreken over de langere levensduur van Borsse le. De belasting- en premiedruk op arbeid (de zogeheten wig) moet omlaag tot 30 procent over de eerste 100.000 gulden, 40 pro cent tot 200.000 gulden en 50 procent daarboven. Dat bepleit te prof. dr. S. Cnossen, hoogle raar fiscale economie, vandaag bij de opening van de 81ste dies natalis (geboortedag) van de Erasmus Universiteit Rotter dam. - De maatregel kan worden be taald door een hogere gemid delde belastingdruk van 30 pro cent op kapitaalinkomsten (vennootschapsbelasting, rente inkomsten en vermogens winsten) en een sterk vermin derde aftrekbaarheid van rente lasten. Verder kan de wig naar bene den door een verlaging van uit gaven voor de sociale zekerheid en van bepaalde subsidies, Directeur centrale Borssele verbaasd over twijfel bij modernisering borssele gpd „We dachten: nou, dat is een gelopen race", zegt bedrijfsdirecteur J. den Boer van de kerncentrale in Borssele. Net als het perso neel, dat gisteren met bulletins van de laatste ontwikkelingen op de hoogte werd gehouden, is ook hij verbaasd dat de mo derniseringsplannen misschien toch niet doorgaan. Als een van zijn laatste daden als bewinds man van Economische Zaken zette minister Andriessen drie maanden geleden nog zijn handtekening onder de vergunning voor de Elektriciteits-ProduktiemaatschappijZuid- Nederland (EPZ) om te moderniseren. In juni had de Tweede Karrter ingestemd met het nieuwe Elektriciteitsplan, waarin staat dat de kerncentrale tot 2007 in bedrijf blijft. Het wachten was alleen nog op de uit spraak van de Raad van State over beroe pen van onder meer milieuorganisaties en dan zou de vergunning definitief worden. De verschuivingen in de politieke verhou dingen die de verkiezingen in mei teweeg hebben gebracht, zijn er de oorzaak van dat de Tweede Kamer misschien toch op de verjonging van de kerncentrale wil terugko men. Den Boer: „Ik wil de Tweede Kamer het recht niet ontzeggen nog eens te discus siëren over de aanpassing, maar we reke nen wel op een consistente overheid." De elektriciteitsvoorziening in Nederland stoelt nu op drie poten: kolen, aardolie/aardgas en kernenergie. De voor raden olie en gas zijn zo gering dat ze over pakweg vijftig jaar niet meer voor opwek king van elektriciteit kunnen worden ge bruikt. Den Boer: „Het is uit strategisch oogpunt heel onverstandig om de elektriciteitsvoor ziening dan alleen op kolen te grondvesten. Je zult tegen die tijd toch weer aan kern energie moeten denken. Dan moet je zor gen dat je de technologische kennis be houdt. Dat lukt niet als je de kerncentrales in Borssele en Dodewaard sluit." Vorige week kwam de milieuorganisatie Greenpeace in een rapport over 'Borssele' tot de conclusie dat vervanging van de kerncentrale door een gasgestookte warm te/krachtcentrale in tien jaar tijd een bespa ring van minstens een miljard gulden kan opleveren. Den Boer schudt het hoofd. „De cijfers van Greenpeace kloppen niet. Een warmte/krachtcentrale produceert geen stroom voor 5 cent per kilowattuur. Die kosten liggen anderhalf tot twee keer zo hoog. En de stroom uit de kerncentrale kost geen 11 cent per kilowattuur, zoals Green peace beweert, maar 8 cent. Wanneer je met verkeerde uitgangspunten aan het re kenen gaat en je gebruikt ook nog eens een verkeerde rekenmethode, dan krijg je perti nent foute conclusies."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3