t B en W Alkemade willen reinigingsdienst afstoten De Boys klimmen tegenwoordig zelf op de grasmaaier Ouders protesteren tegen sluiting Regenboogschool Rijn Veenstreek Rijntamboers kunnen leden amper bergen Eerst bouwendan afgraven Alphense Swaenswijkbrug laat winkelend publiek rondjes lopen DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 S KOENEKOOP. 071 -356413 HAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP Tweeënhalf jaar geleden ston den ze op hun achterste benen bij het bericht dat de huur van hun voetbalvelden zou worden verhoogd van 10.000 naar 100.000 gulden per jaar. Het Rijnwoudse gemeentebestuur had bepaald dat de huren van de voetvalvelden kostendek kend moesten zijn en de amb tenaren waren zo goed om die kosten even op een rijtje te zet ten. Heel wat discussies verder staan de voetballers van de Ha- zerswoudse Boys nu op het punt om straks helemaal geen huur meer te betalen. Ze krijgen zelfs geld toe van de gemeente. Maar dan moeten ze wel zelf hun velden gaan onderhouden. Boys-voorzitter jan Schellin gerhout moet toegeven dat hij Regio dringt aan op snelle aanleg stations DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR De aanleg van de NS-halte in Hazerswoude Rijndijk moet niet langer op zich laten wachten. Ook de stations in Leiden-Me- renwijk, Voorhout en Hillegom moeten snel worden aangelegd. Dit schrijft de Leidse wethouder Langenberg als voorzitter van de Vervoerregio Rijn- en Bollen streek in oprichting aan minis ter Jorritsma van verkeer en wa terstaat. De Vervoerregio Rijn- en Bol lenstreek hekelt de onduidelijk heid over de aanleg en exploita tie van de betreffende NS-haltes in de regio. De al sinds 1988 be staande afspraken over de tot standkoming van de haltes zijn ondergraven door de verander de beleidsmatige aanpak van de Nederlandse Spoorwegen. Bin nen het uitgangspunt van een rendabele exploitatie van het spoorwegnet zou er voor de nieuwe stations geen plaats meer zijn. Nu het er bovendien op lijkt dat gemeenten geen zelfstandi ge zeggenschap krijgen over de vervoerregio'sP dreigen zij ook het beheer over het geld mis te lopen. Met als gevolg dat zij niet zelfstandig met de NS kunnen onderhandelen over de exploi tatie van de nieuwe stations. Om die reden vraagt Langen berg aan Jorritsma haar invloed aan te wenden om de aanleg en exploitatie van de genoemde NS-haltes mogelijk te maken. Hortensiabloemen uit tuin gestolen NIEUWKOOP Uit een tuin in het Nieuwkoop- se van der Haarpark zijn 500 hortensiabloemen gestolen. De bloemen zijn uit een grote struik geknipt en vertegenwoor digen een winkelwaarde van ongeveer 1.000 gulden. Een woordvoerder van de politie zegt dat de afgelopen week in meerdere tuinen in de regio is 'gestroopt'. Auto ontvreemd in Alphen Een 25-jarige Alphenaar is giste ren tijdens het sporten bestolen van zijn auto. In de Rijnstreek hal werden de autosleutels uit de broek van de man gehaald. In de gestolen auto bevond zich apparatuur ter waarde van in totaal 30.000 gulden. Hazerswoudse voetbalclub neemt onderhoud velden over van de gemeente drie jaar geleden niet blij zou zijn geweest met de deal die hij aanstaande donderdag hoopt te sluiten met welzijnswethouder Gerrie van der Lecq. ,,Ach, het is natuurlijk een kwestie van over vragen. Maar na de eerste be richten dat de huur tien maal zo hoog zou worden is dit een re delijkalternatief." De afspraak die Hazerswoud se Boys met de gemeente gaat maken is vrij simpel. De club betaalt vanaf 1 januari 1995 geen huur meer en de gemeen te zorgt vanaf die datum niet meer voor het onderhoud. Al leen de grote renovaties die zo eens in de tien jaar nodig zijn blijven voor rekening van de ge meente. De voetballers krijgen als tegemoetkoming in de on derhoudskosten een subsidie van 45.000 gulden. Dat bedrag loopt in een paar jaar tijd terug tot zo'n twintig mille. Het idee om het onderhoud over te dragen aan de clubs komt van de gemeente. Begin dit jaar stelde zij de vier Rijn woudse voetbalverenigingen voor de keuze: een verhoging van de huurprijs die in vier jaar tijd oploopt tot 24.000 gulden of overname van het onderhoud met een onderhoudsbijdrage die in vier jaar tijd met eenzelf de bedrag afneemt. Terwijl de voetbalverenigingen in Koude kerk, Hazerswoude-Rijndijk en Benthuizen een afwachtende houding aannamen, kwam de club uit Hazerswoude-Dorp ra- zensnel in actie. Schellinger hout: „Het is dit voorjaar alle maal een beetje in een stroom versnelling geraakt doordat we goedkoop een goede tweede hands grasmaaier konden ko pen. We hebben toen voorge steld om per 1 juli zelf het on derhoud te gaan doen, maar dat ging de gemeente toen iets te snel." Wel maaien de Boys sinds 1 augustus zelf de velden en ont vangen daarvoor een vergoe ding van de gemeente. Voorlo pig biedt dat zelf maaien alleen maar voordelen. „We maaien nu in principe iedere vrijdag de velden. Dan heb je geen geklaag van de heren op zaterdag dat het gras te lang is. Met de Hei- demij leverde dat nog weieens problemen op. Want dat heb je niet in de hand: die kwamen ook weieens op maandag maai- Het jaarlijks egaliseren en bij- zaaien van de velden komt strak voor rekening van de voetbal lers. Maar omdat daarvoor nog weer extra spullen nodig zijn, hebben de Boys besloten dit onderdeel toch maar uit te be steden. Inmiddels hebben ze naast de grasmaaier al wel een eigen trekker en een aanhang wagen aangeschaft. Op dit mo ment bouwen zij daarom achter het clubhuis een berging voor het materieel. Volgens de bere keningen van het bestuur moet het mogelijk zijn om van de on- derhoudsvergoeding plus de huur die niet meer wordt be taald, het onderhoud volledig te bekostigen. Er gaan al heel wat vrijwilli- gers-uurtjes zitten in het onder houd van de velden. Maar tot nu toe is dat geen enkel pro bleem. „In het begin had ik wei eens de indruk dat ze ruzie maakten over wie er op de maaimachine mocht zitten", lacht de voorzitter. Maar hij is snel weer serieus. „De inzet van vrijwilligers zal in de toekomst! steeds een zorg blijven. Het! blijft een risico. Net zoals we het: risico lopen dat de maaimachi ne het volgende week begeeft. Maar op een gegeven moment1 moet je knopen doorhakken." Voor de drie andere Rijn woudse voetbalclubs zal dat moment in de loop van volgend jaar ook een keer komen. Ook zij zullen moeten kiezen tussen! hogere huren (en dus hogere contributies) of de handen nog! maar eens extra uit de mouwen steken. Schellingerhout heeft de: voorzichtige indruk dat de clubs' wel net als de Boys voor het laatste zullen kiezen. Ne De reinigingsdienst van Alkemade kan worden onderge bracht bij de nieuwe reinigings-NV Haarlemmer meer/Aalsmeer. Dat vinden burgemeester en wethou ders van Alkemade. Juist nu is daarvoor een goed mo ment aangebroken, meent het college, omdat de kans er nü is om met de twee buurgemeenten een gezamenlijke reinigingsdienst van de grond te tillen. Daar komt nog bij dat de gemeente Alkemade een van de participanten wordt, zodat ze vanaf het begin kan meepraten over de strategie. zelfs nog dat dat bedrag naar beneden toe kan worden bijge steld. Hoeveel, moet nog uit verdere onderhandelingen blij ken. Als Alkemade zelf het afval blijft inzamelen, kost het 635.000 gulden. Er komen voor Alkemade wel andere kosten bij als de dienst wordt afgestoten. Dat zijn de ALKEMADE MARIETA KROFT B en W menen bovendien dat het inzamelen door de nieuwe NV goedkoper is dan om zelf af val te blijven ophalen. Mis schien niet het eerste jaar, maar wel de jaren daarna. De reini gings-NV rekent 525.000 gulden per jaar. Het college verwacht kosten die samenhangen met het hebben van een eigen dienst, maar die niet verdwenen zijn als die wordt opgeheven. Een voorbeeld is de werf aan de Korte Goog. Deze kosten wor den geraamd op 100.000 gul den. B en W zijn echter van me ning dat 'er mogelijkheden zijn om ze op zo'n kort mogelijke termijn' af te bouwen. Welke mogelijkheden dat zijn, daar over laat het college zich nog Woensdag praten de commis sieleden van ruimtelijke orde ning, financiën en bestuursza ken over het afstaten van de rei nigingsdienst. De raad buigt zich 28 november over de kwes tie. De PvdA- en Groen Links fractie hebben al eerder laten weten dat ze alles bij het oude willen laten omdat het finan cieel voordeel in hun ogen te gering is. B en W stellen de raad overigens voor om een princi pe-besluit te nemen omdat het sociaal plan voor het personeel nog niet is gemaakt. Vertegen woordigers van de bonden had den daar op aangedrongen. Het streven van het college is,! indien de raad instemt met de privatisering, om in het voorjaar van 1995 over te stappen naar de reinigings-NV. Het tijdstip hangt af van wanneer de nieu we CAO er is voor het perso neel. Die wordt begin volgend jaar van kracht. Het afstoten van de dienst heeft gevolgen voor zo'n zeven tot acht vuilnis mannen. Zij moeten ook naar'! de nieuwe reinigings-NV, het geen niemand ziet zitten. ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De Zoeterwoudse drumfanfare de Rijntamboers heeft het laatste jaar zo'n grote toeloop van nieuwe leden gehad, dat de vereniging driftig geld aan het inzamelen is on zikanten op te kunnen in de fanfare. Voor de leden zijn instrumenten, lesma teriaal en uniformen nodig. Bo vendien is de vereniging uit het multifunctioneel centrum de Eendenkooi gegroeid. De Rijntamboers oefenen ie dere donderdag in de Eenden kooi. Op andere dagen in de week heeft het centrum echter minder ruimte beschikbaar voor de vereniging. „Op dins dag wordt er lesgegeven aan de nieuwe fanfareleden. Die staan dan in elke beschikbare ruimte die de Eendenkooi nog over heeft, bijvoorbeeld in de biblio theek", vertelt woordvoerder Arthur de Koning. De Rijntam boers hebben een uitwijk ge vonden in de naastgelegen Ber- nardus- basisschool. De drumfanfare spaart vooral voor nieuwe instrumenten. Tot nu toe werden met name ge huurde instrumenten gebruikt, of instrumenten van oud-leden. „Dat moet omgezet worden naar vaste instrumenten", con stateert De Koning. De vereni ging heeft nog zo'n 7000 gulden nodig om fluiten, trompetten en trommels te kopen. Bovendien is er geld nodig voor nieuwe' uniformen, die circa 1000 gul den kosten. De Rijntamboers houden daarom naast de maandelijkse kranteninzamelingen, verschil lende acties om geld in te zame len. Op zondag 13 november is er een najaarmarkt in de Een denkooi. Vanaf 12.00 uur is daar! een rommelmarkt, een spellerr- markt een plantenmarkt en een' rad van avontuur. De opbrengst' van één ronde van dat rad van avontuur is bedoeld voor Uni cef. Onder de fundering van een villa aan de Koudekerkse Hondsdijk gaapt et nenkort opgeleverd, dus werd het tijd om de vervuilde grond eens op te r KOUDEKERK AAN DEN RUN RUUD SEP Een huis bouwen op vervuilde grond en vlak voor de opleve ring de grond nog even onder de fundering vandaan halen. Directeur L. Groen van het Benthuizer aannemersbedrijf Groen en Bregman moet toege ven dat het „een beetje gek" is. Toch is het precies waar zijn be drijf op dit moment mee bezig Aan de Hondsdijk in Koude kerk kocht de aannemer begin dit jaar een stuk grond naast het terrein waarop de bouwer net acht villa's had gebouwd. Op de grond - mooi gelegen aan de Oude Rijn - moest nóg een villa worden gebouwd. Er was echter één klein probleempje: de bo dem bleek vervuild te zijn door dat op het terrein in een grijs verleden een kolenboer zijn op slag had. „We hadden die grond voor veel geld gekocht en we hadden nogal haast met bouwen", her innert Groen zich. „We zijn daarom begonnen zonder eerst de procedures voor het afgraven van de grond af te wachten. Normaal hadden we beter drie of vier maanden kunnen wach ten voor we alle vergunningen in huis hadden." Veel verstand van vervuilde grond heeft de aannemer niet, maar wel genoeg om er heel voorzichtig mee te zijn. „Ik dacht eerst: ik kiep die grond er even uit en gooi het zo lang op een hoop. Maar dat mag dus niet. Ik heb zelfs gehoord dat je een boete van 10.000 gulden krijgt als je met een vrachtwa gen vervuilde grond rijdt zonder alle papieren. Ik weet er niet veel van, maar ik ben er wel vre selijk benauwd voor. Ik wil niet voor die poppenkast gegrepen worden." Omdat Groen niet vele maan den kon wachten tot hij alle pa pieren in huis had, werd alvast begonnen met de bouw van de villa op vervuilde grond. Nu de oplevering nabij is en de ver gunningen binnen zijn, moest de klus nog even worden ge klaard. De aannemer schat dat het late tijdstip van afgraven een extra kostenpost van zes tot zeven duizend gulden betekent. Voor hem levert dat echter geen verliespost op: „We hebben er bij de prijs rekening mee ge houden." 4 DEN RUN. RUUD SEP Het winkelend publiek wil een rondje kunnen lo pen. Niet heen en weer in de Julianastraat, de brug over, en vervolgens heen en weer in de Raadhuisstraat. Dat winkelt niet lekker. En als Al phen niet lekker winkelt, gaan de klanten naar Gouda, naar Boskoop, naar Waddinxveen en zelfs naar Leiden. Met de klanten verdwijnt het geld, de koopkracht, de welvaart. Om aan dat dreigend onheil het hoofd te kun nen bieden, moet het winkelend publiek een rondje kunnen lopen. Over de Julianastraat heen, de brug over, en over de Raadhuisstraat weer te rug. Dus moest er een brug bij komen. Ter hoogte van de Stationsstraat. Niet zo'n hele hoge, want dan kom je er met de rolstoel niet tegenop, of eindigt de afrit aan de I^ge Zijde ergens in de buurt van de Maranathakerk. Een leuke lage op haalbrug dus, die net zo vaak open mag als die goeie ouwe brug in het centrum. Dat de schip pers op de Oude Rijn nu al gek worden van al die bruggen... ach, wie daar op let is een kniesoor. ALPHEN AAN DEN R Kwestie van prioriteiten stellen. Een paar jaar geleden kwamen de Alphense ambtenaren al tot de conclusie dat het winkelend publiek een rondje nodig heeft, en gisteren was het dan zo ver. De eerste paal ging de grond in voor de brug die de Alphense middenstand moet redden: de Swaenswijkbrug. De brug wordt negen en een halve meter breed en mag alleen worden gebruikt door voetgangers fietsers en bromfietsers. Daarnaast mogen alleen ambulance, brandweer en politie met zwaailicht en twee- of drietonige hoorn van de brug gebruik maken. De Swaenswijkbrug kost 7,3 miljoen en is daar mee nog niet half zo duur als een nieuw zwem- bad. Doordat de minister van verkeer en water- VRIJE TIJD staat de boel voor bijna 2,2 miljoen subsidieert, krijgt Alphen de nieuwe ophaalbrug over de Oude Rijn voor niet meer dan een slordige 5 miljoen. 1 augustus volgend jaar moet de brug klaar zijn kunnen de winkelende Alphenaren lekker rondji lopen. Computer buitgemaakt bij inbraak Bij een inbraak in een pand aan de Prinses Marijkestraat in. Alphen aan den Rijn is een computer buitgemaakt. De daders hebben een ruit inge gooid om binnen te komen. Het pand is van een stichting die zich inzet voor vluchte lingenwerk. MARIETA KROFT Ze hebben maar één doel voor ogen: De Regenboogschool moet behouden blijven. De ou ders van leerlingen van Nieuwe Weterings' enige basisschool wachten niet meer lijdzaam af totdat het doek definitief valt. Een groepje van zes richtte af gelopen vrijdag het Actiecomité De Regenboog moet open blij ven op. Het comité heeft diver se acties op stapel staan. Deze week haalt het comité huis-aan-huis in Nieuwe Wete ring en een deel van Buitenkaag handtekeningen op. In ruil voor die steunbetuiging krijgen de bewoners een raambiljet uitge deeld met de tekst: 'Wat is een dorp zonder school. De Regen boog moet open blijven.' Op het biljet staat een tekening van de school en een regenboog. De kinderen van de basisschool zijn gisterochtend bezig ge weest met inkleuren van de boog. Sinds gisteren is het dorp ook versierd met spandoeken. Aan het begin en het eind van Nieu we Wetering hangt de tekst: 'In Nieuwe Wetering leren lezen en schrijven. De Regenboog moet open blijven.' Bij de school hangt de tekst 'Waarom naar school in De Veen, hier staat er al één.' Met 69 leerlingen zit de enige school van Nieuwe Wetering ver onder de opheffingsnorm van 115 die voor Alkemade geldt. Als er geen oplossing wordt ge vonden, valt het doek met in gang van 1 augustus 1996. Het bestuur in oprichting, dat uit een afgevaardigde van ieder schoolbestuur in Alkemade be staat en de op handen zijnde besturenfusie onderzoekt, buigt zich momenteel over een oplos sing om sluiting te voorkomen. Voorzitter J. van Bostelen van dat bestuur in oprichting heeft eerder al laten weten niet opti mistisch te zijn. De enige oplos sing is volgens hem een fusie met een andere basisschool, maar dat zal weer negatieve ge volgen voor de andere school hebben. In ieder geval heeft het bestuur tot 1 februari de tijd om te zoeken naar een oplossing. „Volgende week komt het be stuur weer bij elkaar", weet L. Fletterman, een van de actie voerders. „We willen voor die tijd iets van ons laten horen." Alle ingezamelde handtekenin gen worden daarom volgende week overhandigd aan dit be stuur. Meer acties staan nog op stapel. Welke dat zijn, zegt Flet terman nog niet. Fletterman realiseert zich dat het wel eens moeilijk kan zijn voor Nieuwe Wetering om de school te kunnen behouden. „We hadden onze hoop gericht op een splitsing van een dun- en dichtbevolkt gebied in Alke made, waardoor voor het dun bevolkte Nieuwe Wetering lagere opheffingsnorm zou gel den. Maar dat is jammergenoeg afgewezen door de gemeente." Een nipte raadsmeerderheid stemde enkele maanden gele den tegen die splitsing omdat dat tot sluiting van minimaal twee andere basisscholen leiden. „Wat er ook zal gebeu ren, we willen in ieder geval niet het gevoel hebben dat we niets hebben gedaan om sluiting te voorkomen", aldus de bezorgde ouder. Nieuwe Wetering voert actie tegen een dreigende sluiting van de enige school die het dorp telt: De Regenboog. Sinds gisteren hangen op diverse plekken spandoeken met verschillende teksten die maar een doel hebben: de school moet open blijven. foto ben de bruyn Amnesty In de openbare bibliotheek aan1 de Schenkelweg in Zoeterwou- de-Dorp is deze maand een tentoonstelling over Amnesty International te zien. De exposi tie geeft een beeld van de poli tieke moorden en verdwijnin gen in de wereld en het werk' van Amnesty. Op 15 en 22 no vember is iemand van de Zoe terwoudse werkgroep aanwezig om vragen te beantwoorden. Bingo Buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen houdt op woensdag 9 november een kin derbingo. De bingo begint om 14.00 uur en kost 1 gulden. Oud 'Goud van oud' is het thema' van de jaren '70 en '80-avond in1 het jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg in Alphen op vrijdag 11 november. Het dansfeest begint om 21.00 uur! en is gratis. Lampionnen Het winkelcentrum de Heren hof in Alphen houdt op vrijdag 11 november een lampionnen- optocht voor de leerlingen van j de Alphense basisscholen. De kinderen kunnen tussen 18.00 en 20.00 uur naar het winkel centrum toelopen met een zelf gemaakte lampion. De makers van de mooiste lampionnen1 krijgen op zaterdag 26 novem- ber van Sint Nicolaas een prijs. I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14