Het Woord van Jaap Zijlstra Kerk Samenleving MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 n der plas. 071-356443 BINNENLAND KORT Bekende Amsterdamse predikant-dichter met vut Patriarch De oecumenische patriarch Bartholomeos bezoekt van ll lot 18 november 3elgië, Nederland en Luxemburg. Het hoofd van de 250 mil joen orthodoxe gelovigen in de wereld komt de viering van de vijfentwintigste ver jaardag van de stichting van het aartsbisdom van de Be nelux opluisteren. De patri arch zal ontmoetingen heb ben met onder meer konin gin Beatrix, de Belgische ko ning Albert en de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Santer. Hoewel niet alle 10.000 or thodoxe gelovigen in Neder land onder het gezag van het oecumenisch patriarchaat in Constantinopel (Istanbul) vallen, zien zij allen de patri arch als hun kerkvorst. „Alle orthodoxen vormen één kerk, maar zijn door omstan digheden in verschillende patriarchaten gegroepeerd", aldus aartsdiaken Athena- goras Peckstadt bij de aan kondiging van het bezoek. Benelux Behalve het oecumenisch patriarchaat zijn er zelfstan dige patriarchaten in Alexan dria, Damascus, Jeruzalem, Moskou, Servië, Roemenië, Bulgarije en Georgië. „De oe cumenische patriarch heeft niets te zeggen over de inter ne zaken van de autonome kerken", legt Peckstadt uit. „Ten opzichte van de andere orthodoxe kerkleiders is hij de eerste onder zijns gelij ken. Hij neemt initiatieven en coördineert activiteiten." Nederland telt 22 parochies, in meerderheid van grieks- orthodoxe gelovigen, en drie kleine kloosters. Ongeveer de helft van de parochies valt onder het aartsbisdom van de Benelux, terwijl de overige voor het grootste deel bij het patriarchaat van Moskou ho ren. Volgens Peckstadt is de Orthodoxe Kerk altijd een groot voorstander van de oe cumene geweest. Bartholo meos was vóór zijn verkie zing tot oecumenisch patri arch in 1991 vijftien jaar lid van het commissie Geloof en getuigenis van de Wereld raad van Kerken. Gebedsdienst Tijdens zijn komende bezoek zal de oecumenische patri arch vertegenwoordigers van diverse kerkgenootschappen ontmoeten en samen met de Belgische rk-kardinaal Dan- neels in Mechelen een oecu menische gebedsdienst lei den. In Nederland wordt hij ontvangen door de oud-ka tholieke aartsbisschop Glaze- maker. Een ontmoeting met vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke Kerk kon volgens Peckstadt niet in het programma ingepast wor den. Patriarch Bartholomeos arriveert op 11 november met zijn privé-vliegtuig in Brussel. Op 16 november be gint hij zijn bezoek aan Ne derland met een viering in de Orthodoxe Kerk van de Heili ge Nicolaas in Rotterdam. Aan het slot van zijn bezoek zal hij in de Belgische hoofd stad het nieuwe bureau van de Orthodoxe Kerk voor de contacten met de Europese Gemeenschap inzegenen. Peckstadt kondigde verder aan dat patriarch Bartholo meos alle orthodoxe kerklei ders in september volgend jaar bijeen zal roepen op het eiland Patmos om te herden ken dat Johannes daar 1900 jaar geleden zijn Openbarin gen neerschreef. Ook de paus zal een uitnodiging voor die plechtigheid ontvangen. In juni 1995 wil Bartholomeos een bezoek brengen aan het Vaticaan. Iedere dominee heeft iets met het Woord, maar evangelisatie predikant Jaap Zijlstra uit Amsterdam in het bijzon der. Wanneer hij preekt - altijd voor de vuist weg - dan zit de kerk vol en han gen de mensen aan zijn lippen. Vandaar dat hij ook voor talloze spreekbeurten werd gevraagd door het hele land. En vandaar ook dat hij als presentator voor NCRV's Kerkepad werd aangezocht. Zijn liefde voor het woord heeft hij verder gedemonstreerd in een reeks zeer populaire gedichtenbundels. In de geruchtmakende bundel 'Ik zie je zo graag' (1991) bezong hij nog een andere liefde: die voor jonge man nen. Zijlstra is nu met de vut. amsterdam/wassenaar wim schrijver/gpd Degenen die bij Zijlstra thuis zijn geweest - en dat waren er velen, want 'mijn huiskamer was tevens mijn werkkamer' - moet het direct zijn opgevallen: Zijlstra houdt van mooie din gen. Zijn appartement in het voormalige bankgebouw aan de Keizersgracht is daar alleen al een fraai voorbeeld van: statige entree - hij deelt zijn opgang met dirigent Riccardo Chailly - enorme ramen die uitzicht bie den op de stille pracht van een gezamenlijke binnentuin. Zijn kamer is smaakvol inge richt. Klassieke meubels, unieke kunstvoorwerpen als een hou ten paus Gregorius uit de vijf tiende eeuw, een indrukwek kende verzameling boeken en een reeks kostbare schilderijen. Zoals een enorm doek van Wil lem Maris, en werken van Mat- thijs Röling. En er staan gete kende portretten van zijn eigen hand. „Mooi he?", zegt hij trots, wijzend op een kinderportret. „Misschien schrijf ik nog eens een kinderboek, dat ik dan zelf illustreer." Zijlstra ontwikkelde al jong een voorliefde voor boeken en poëzie. Jaap groeide op in Was senaar als derde in een gerefor meerd gezin van zes kinderen. Zijn vader, afkomstig uit Kol- lum, had daar indertijd als tim merman vast werk gevonden en zijn verloofde uit Driesum laten overkomen. „Ik zal nooit verge ten dat ik in Wassenaar bij meester Kalsbeek op de lagere school mijn eerste poëzie heb gehad. Hij zong met ons liede ren van Guido Gazelle. Ik was diep onder de indruk van de schoonheid daarvan. Zijlstra is 'uit roeping' predi kant geworden. „Dat is een zwaar woord, maar ik heb het Jaap Zijlstra: „Mensen willen niet in de put gepraat worden. Ze hebben het al moeilijk genoeg." foto gpd zelf niet gezocht." Hij was der tig, werkte op kantoor en stak veel tijd in het jeugd- en evan gelisatiewerk. onder meer bij Youth for Christ. De dominee in Wassenaar was degene die met het idee van het predikantschap kwam. „Het eerste waar ik toen aan dacht was aan begrafenis sen leiden, huisbezoeken bij moeilijke mensen en preken waar altijd mensen het niet mee eens zijn." Tijdens een verblijf in Israël bij paters Franciscanen, nam Zijlstra toch de beslissing om nog enige jaren te studeren en de weg van 'artikel 6' te gaan. Dat wil zeggen dat hij predikant werd op grond van 'singuliere' (bijzondere) gaven. „Ik wist dat jongens die bij mij op club kwa men, weer vrienden r omdat ze enthousiast waren over wat er daar gebeurde. Dus toen zei ik tegen mijzelf: als ik nou inderdaad die gaven heb..." Het evangelisatiewerk heeft altijd Zijlstra's hart gehad. In verschillende plaatsen is hij dan ook als evangelisatiepredikant werkzaam geweest. Evangelise ren is niet mensen 'lastigvallen zoals Jehova's Getuigen doen'. „Ik heb zó vaak meegemaakt dat mensen tot het geloof kwa men. Maar ik heb er nooit op aangedrongen. De Heilige Geest doet het werk wel. Waar het om gaat is dat er een plek is waar de mensen zich thuis kunnen voe len." In Amsterdam was hij werk zaam voor de Stichting Dien sten met Belangstellenden, die iedere zondagavond in de En gelse Kerk samenkomsten be legt. „Hier in Amsterdam is ont zettend veel te beleven, maar er is een groot tekort aan genegen heid. Ais je leeft naar het grote gebod - heb God en de naaste lief - dan is die aantrekkings kracht er als kerk vanzelf. Dan is er ook absoluut geen sprake meer van kerkverlating." De preek is ook belangrijk, weet Zijlstra als geen ander. Hoe een preek dan moet zijn? „Eenvoudig en orgineel. Als je met een aansprekend voorbeeld komt, luistert heel de kerk. En het persoonlijke element mag er best in: wat betekent dat nou voor jezelf als voorganger? Evangelie betekent goede tij ding. Als je die niet meer kunt brengen, dan moet je er mee ophouden. Mensen willen niet in de put gepraat worden. Ze hebben het al moeilijk genoeg." Homoseksualiteit In Amsterdam heeft Zijlstra re latief veel tijd gestoken in pasto raat aan homoseksuelen. Zon der dat hij het zocht, kwamen ze uit het hele land bij hem. Ook uit orthodoxe kerken, waar homoseksualiteit wordt afgewe zen. De reden waarom men Zijlstra opzocht, lag voor de hand. Tijdens een historische kerkdienst in Ermelo in 1983 bekende Zijlstra tijdens de preek dat hij zelf ook homofiel was. Dat bracht in gereformeerd Nederland een schokgolf te weeg. „Ik preekte over Hooglied en impulsief heb ik toen ook over mijn homoseksualiteit verteld." Tot dat moment had hij er nooit publiekelijk over gesproken. „Toen ik jong was sprak je daar niet over. Voor mij is bepalend geweest dat ik als zeventienjari ge het boek 'Jongensvragen' in handen kreeg, waarin jonge padvinders werden gewaar schuwd voor een hopman die erg aardig doet. Dat was een schok voor me: zo ben ik en daar moet dus voor gewaar schuwd worden." Zijlstra heeft zijn homoseksu aliteit altijd zorgvuldig verbor gen gehouden. Toen hij predi kant werd dacht hij zijn gevoe lens onder controle te hebben, maar hij werd toch enige keren 'tot over mijn oren' verliefd op jonge jongens. En wat zijn pas toraat betreft: „In Duurswoude kwam het onderwerp niet ter sprake. Maar in Delfzijl kwamen twee verplegers bij me, die ge schokt waren door een EO-uit- zending. Wij kunnen nooit meer naar de kerk, zeiden ze te gen me." Schunnig Sinds zijn 'bekentenis' hebben vele homoseksuelen de weg naar Zijlstra gevonden. „Er zou eigenlijk een speciale landelijke homopastor moeten komen, er is zoveel nood op dit terrein", aldus de predikant. Uit dit pas toraat kwam ook de begeleiding van aidspatiënten voort. „Dat is heel intensief. Ik ben van de zo mer ook niet op vakantie ge weest om oproepbaar te zijn voor ernstig zieke jongens. Ik ben uiteindelijk ook twee keer voor een sterfgeval opgeroe pen." Zijlstra, zelf een 'alleengaan- de', heeft zijn standpunt in de kerk ook vaak moeten uitleg gen. „Derik er eens aan, zeg ik dan, hoe wij ook eeuwenlang met de bijbel in de hand de sla vernij of de onderdanige rol van de vrouw hebben verdedigd. Zo denk ik, maar dat is wishfull thinking, dat christenen in de volgende eeuw op dezelfde ma nier op ons omgaan met homo seksualiteit terugkijken. Onbe grijpelijk, zullen ze dan hopelijk tegen elkaar zeggen." Oud-katholieken kiezen Vlaming tot bisschop Amersfoort anp Verhey van de Oud-Katholieke Kerk. Hij noemt dat 'een doorbraakje' en een 'soort erkenning voor de instroom die vanuit de RK Kerk voortdu rend plaatsvindt'. De Oud-katholieken braken in de achttiende eeuw met de RK Kerk. Wirix, die twee weken bedenktijd heeft, werd in drie ronden tot bisschop verkozen. Andere kandi daten waren pastoor J. Kinneging uit Utrecht en pastoor J. Dejonge uit Hilversum. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland heeft twee bisdommen (Utrecht en Haarlem) en telt ongeveer 8000 leden. Belangrijk verschil met de RK Kerk is dat priesters mogen trouwen. De kerk is voorstander van vrouwelijke priesters, maar wacht met de eerste wijding tot hierover in inter nationaal verband overeenstemming is bereikt. BEROEPINGSWERK Het bisdom Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk heeft dr. J. Wirix uit Leuven gekozen tot bisschop. De 48-jarige Vlaming wordt de opvolger van T. Horstman (68), die in oktober wegens gezond heidsredenen aftrad. Wirix werkt sinds tien jaar als docent systemati sche theologie aan het Oud-Katholiek Seminarie te Utrecht. Hij volgde een opleiding aan het groot-seminarie te Luik en de Katholieke Univer siteit te Leuven. In 1982 maakte hij als priester de overstap van de RK Kerk naar de Oud-Katholieke Kerk. Het is de eerste keer dat een ex-katholiek het in Nederland tot bisschop brengt, zegt secetaris E. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Genemuiden: F Hoek te Goedereede; te Elim: U.W. van Sloot- en te Bergschenhoek. Aangenomen: naarGiessen-Nieuw- kerk: A. den Besten te Ochten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sint Pancras: G.J.M. Baalbergen, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aangeno- Beroepbaarstelling: G.J M. Baalber gen. kandidaat te Amsterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Lutten: W. Noordzij, kandidaat te Kampen; te Steenwijk: A.A. van Essen, l.l. zendingspredi kant te Kalimantan Barat(lndonesië), wonende te Drachten; te Ba- rendrecht: W.Th. Meijer, kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Kralingen L.W. van der Mey te Alphen aan den Aangenomen: naar Zierikzee (t.b.v. de evangelieverkondiging onder Is raël): C.J. van den Boogert te Apel- doorn-Oost. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hoorn: W. v.der Wind, kandidaat te Acquoy. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Aangenomen: het beroep naar de bui tengewone wijkgemeente Suriname als voorzitter van de Surinaamse Zen ding: D.J. Pontete Amsterdam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen; te Oosterend (Texel): J. Kareis te Oudemirdum; te Rhenen: A.J. Gunst teTholen, die bedankte voor Meeuwen. HET WEER Regen in aantocht Het ongekend zachte en vrij zonni ge lenteweer hield tijdens het afge lopen weekeinde onverminderd aan. Vooral zaterdag waren de om standigheden nog ideaal voor het optreden van zeer hoge kwikstan den. De zon liet zich niet afschrik ken door enkele hoge wolkensluiers en wind stond er nauwelijks. Het voelde haast zwoel aan. Óp diverse stations werden dagrecords gebro ken voor de vijfde november. In de westelijke kuststrook werd 16 tot 18 graden gehaald; Maastricht piekte met 19.1 graden. De verwachte verslechtering bleef zondag uit. Na een warme nacht (minimum 12 graden) pas seerde een koufront zonder neer slag. Een winddraaiing naar west zorgde voor aanvoer van iets koele re lucht. Niettemin reikte het kwik na een paar uur zon weer tot 15 graden. Pure verwennerij en een prachtige gelegenheid om in de buitenlucht te genieten van de kleurrijkste herfstperiode. Toch was niet iedereen zo geluk kig met het voorjaarsachtige weer. Ik sprak een bollenkweker, die vreesde dat zijn produkten de lente 'in de bol' zouden krijgen en veel te vroeg zouden gaan uitlopen. Wat dat aangaat, kan hij gerust zijn: de natuur schakelt deze week geleide lijk weer over naar normaler herfstweer. Vandaag trekt het restant van de storing over, die Noord-ltalië nood weer bezorgde. Het oosten van land vangt de meeste neerslag op. Morgen zijn er eerst wat opklarin gen; het blijft een groot deel van de dag droog. Fronten van een een ac tieve depressie voor Ierland (uitdie pend tot 970 millibar), schuiven woensdag over het land met enige tijd regen. Later in de week trekt de depressiekern over ons gebied naar Midden-Europa. Het systeem vult wel op, maar kan toch weer eens voor regen van betekenis ge ven. Het wordt langzaam nog iets koeler. De zon laat zich weinig zien bij maxima van 10 tot 11 graden. Noord-Europa komt deze week in de greep van de winter. De kou heeft zich tegen het einde van de week uitgebreid tot over het zuiden van Zweden en Noorwegen. West- Europa blijft voorlopig nog geheel in relatief zachte lucht. Een vol gende depressie, die later in de week de oceaan oversteekt, houdt een milde zuidwestelijke stroming op onze breedten gaande. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. België en Luxemburg: Wolkenvelden en op beide dagen kans op wat regen. Middagtemperatuur onge- 11 graden. Noord rijk: Midden-Frank- */an tijd tot tijd ook bewolking. Vooral in Bretagne, Normandië en de Vend'ee nu en dan regen. Temperaturen in de middag van 10 tot 14 gra- Vooral in het noorden wis selvallig weer met veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen In de Algar- ve zijn de regenkansen tot rond 20 in het Madeira: Wolkenvelden en eerst kans op regen. Middagtemperatuur circa 22 graden. Spanje: Wolkenvelden en op beide dagen vooral in het noorden plaatselijk regen. Aan de Costa's in het zuidoosten en zuiden blijft het waarschijnlijk droog en schijnt de zon iets meer dan elders. Middag temperatuur rond 17 graden, aan de Costa Blanca, Costa del Sol en Costa de la Luz iets boven de 20. Canarische Eilanden: Vandaag wolkenvelden en Flinke perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 23 tot 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vanuit het westen weer bewol king en vooral in de oostelijke departe menten opnieuw kans op enkele zware buien. Morgen klaart het in de loop van de dag tijdelijk op. Middagtemperatuur rond 17 graden, ter hoogte van de lijn Bordeaux-Lyon enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Afwisselend wolkenvelden en zonne schijn en vandaag kans op een regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur rond 21 graden. Italië: Aanhoudend wisselvallig, met naast wat zonneschijn veel wolkenvelden en enke le buien, soms met onweer. Middagtem peratuur van 11 graden plaatselijk in het noorden tot 23 graden op Malta en Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst droog en flink wat zon, maar geleidelijk weer meer bewolking en een toenemende kans op enkele ste vige regen- of onweersbuien. Middag temperatuur 17 tot 22 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en vooral in het noorden van Griekenland kans op enkele regen- of onweersbuien. Op Kreta en Rhodos schijnt de zon wat meer en blijft het waarschijnlijk droog. Maxima vandaag op veel plaatsen tussen 15 en 20 gra den; morgen wordt het iets warmer. Turkije en Cyprus: Naast perioden met zon van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Op de meeste plaat sen droog. Temperatuur in de middag van 15 graden rond de Dardanellen tot iets boven de 20 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en plaatselijk regen. Mid dagtemperatuur van 8 graden ten noor den van Bremen tot ongeveer 11 in Zwitserland: Aanhoudend wisselvallig met in het al gemeen veel bewolking en nu en dan re gen. Maxima rond 11 graden. Oostenrijk: gen. Middagtemperatui WEERRAPPORTEN DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder 16.56 Maan op 12.37 Maan onder22.03 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.11 18.29 Laag water 02.05 14.27 Weerrapporten 06 november 19 ui Den Helder grondmist Boedapest Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 9 7 0.0 24 18 0 0 19 13 18.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8