'Frankrijk traint Hutu's in Zaïre' Buitenland Moskou zonder benzine op herdenkingsdag revolutie Duitse politie voorkomt oprichting neo-nazipartij Interim-staatshoofd wint verkiezingen Tadzjikistan Bosnische regeringsleger verovert gebied op Serviërs Maffia beantwoordt oproep paus met gekeeld lam Chaos in België door acties vrachtvervoer Moord op Zuidafrikaanse kerkleider wellicht politiek Diana verschijnt binnenkort weer in het openbaar MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 Prijs voor 'geen seks voor huwelijk' manila Een groep ecologen, Redders van de Aarde geheten, en de leiding van de katholieke kerk in de Filipijnen hebben een prijsvraag uitgeschreven om seksuele onthouding voor het hu welijk te stimuleren. De prijs is bestemd voor vijf inzenders die de beste reden geven om af te zien van seks voor het huwelijk. Twee doden bij aanslag op bus India jammu In de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir zijn gisteren twee mensen gedood en dertien mensen gewond geraakt bij een bomaanslag op een bus vol ambtenaren. Volgens de politie is de aanslag gepleegd door moslims, die al vijfjaar voor een onaf hankelijke staat strijden. De ambtenaren waren op weg naar de opening van het nieuwe regeringsjaar in Srinagar, de stad die als hoofdstad van de deelstaat fungeert. China laat acht dissidenten vrij peking De Chinese autoriteiten hebben vier Tibetaanse politie ke gevangen en vier in 1989 tijdens de demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede opgepakte dissidenten vrijgelaten. Zowel de dissidenten als de Tibetanen waren wegens tegen de regering gerichte activiteiten veroordeeld. De opgelegde gevan genisstraffen varieerden van vijf tot tien jaar. Cholera-epidemie in Guinee-Bissau bissau Een cholera-epidemie in Guinee-Bissau heeft sinds be gin oktober meer dan 250 mensenlevens geëist. Bijna 1.400 mensen zijn besmet. Dat heeft het ministerie van volksgezond heid van het Westafrikaanse land zaterdag meegedeeld. Bijzon der zwaar getroffen is de hoofdstad Bissau. Portugal, Frankrijk en Israël hebben medicijnen gestuurd. Japans bedrijf wil 'Titanic-hotel' londen Een Japans bedrijf wil het beroemde passagiersschip Titanic exact nabouwen om er een drijvend hotel van te maken. Een bouwbedrijf in Noord-Ierland is al druk bezig met het te kenwerk. „Het is een afschuwelijk plan", zo reageerde de 82-jari- ge Millvina Dean, die in 1912 de ramp met de Titanic overleefde. Het gigantische passagiersschip zonk na een ijsberg te hebben geraakt op zijn eerste reis van Southampton naar New York. Meer dan 1500 mensen verdronken. Arafat niet bij Auschwitz-herdenking Jeruzalem» Na joodse protesten ziet Polen af van het plan PLO- voorzitter Arafat uit te nodigen voor de viering in januari 1995 van de 50ste verjaardag van de bevrijding van het nazi-concen tratiekamp Auschwitz door het Rode Leger. Volgens minister Pe res (buitenlandse zaken) heeft Polen besloten alleen degenen die voor dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede hebben gekregen, uit te nodigen. Arafat, Peres en de Israëlische premier Rabin ont vingen de prijs pas dit jaar. Peres en Rabin mogen wellicht ko men als vertegenwoordigers van de staat Israël. Strikte scheiding moslims-joden in grot hebron De moskee boven de Grot van de Aartsvaders in He- bron op de Westelijke Jordaanoever is vanmorgen vroeg weer opengesteld voor islamitische en joodse gelovigen. Eind februari vermoordde de Israëlische kolonist Baruch Goldstein er 29 bid dende Palestijnen. Sindsdien is het graf van Abraham, Isaak en Jacob gesloten geweest. Vanaf vandaag gelden er nieuwe veilig heidsmaatregelen, die een strikte scheiding moeten garanderen tussen de twee religieuze groepen. Kolonisten moeten voortaan hun wapens afgeven en een klein aantal Israëlische rechtsextre- misten mag helemaal niet meer naar binnen. correspondent Kankerend stonden ze dit week einde in de vrieskou, de Mos- kouse automobilisten. Vrijdag begon het, zaterdag verspreidde het zich en gisteren was *de ramp compleet. Moskou zat zonder benzine. Het tekort aan brandstof werd vrijdag ontdekt door de 'datsja- gangers', de Moskovieten die een lang weekeinde gebruiken om naar hun tuinhuisjes buiten de stad af te reizen. En dit weekeinde was extra lang, om dat veel bedrijven vandaag de poorten dichthouden. Dit van wege de herdenking van de communistische revolutie van 1917. Velen zochten noodgedwon gen hun toevlucht bij de 'bandi- ti', de vrije jongens die een volle tankwagen met 'tap' en primi tieve meter kopen, een gunstig m nuusenberg correspondent De Duitse politie heeft zater dagavond de oprichting van een nieuwe organisatie van neo-na- zi's verhinderd. Ongeveer hon- derd politiemannen deden een j inval in een etablissement in ij Stuttgart waar 197 rechtse ex- J tremisten een vergadering hiel den. Zij wilden een nieuwe neo- nazistische partij oprichten. De politie nam verboden lektuur en vlaggen met nazi-symbolen in beslag. Tijdens de actie kwam het tot een handgemeen, waarbij acht politiemannen gewond raakten. Vrijwel alle aanwezigen werden gearresteerd. De meesten waren zondag na het opmaken van het proces-verbaal al weer op vrije voeten. Twee mannen zullen zich moeten verantwoorden wegens geweldpleging. Een van hen had een agent met een mes in de hand gestoken. Al voor het begin van de ope ratie werden de voorzitter van de Liberale Duitse Arbeiders partij, Friedhelm Busse, en een neo-nazi uit Tübingen opge pakt. De 65-jarige Busse had onder meer vijftien exemplaren bij zich van Hitler's boek Mein Kampf. Waarnemend staatshoofd Emo- mali Rachmonov heeft de presi dentsverkiezingen van gisteren in de Centraalaziatische repu bliek Tadzjikistan gewonnen. Uit de officiële voorlopige uit slag blijkt dat hij zestig procent van de stemmen heeft gekre gen. Van de 2,65 miljoen kiezers bracht 95 procent zijn stem uit. Volgens de woordvoerder van Parijs tegenstander van RPF -regering in Rwanda Frankrijk is bezig Hutu's te herbewapen en te trainen. De Verenigde Naties zijn hiervan op de hoogte. Dat schrijft een internationale hulporganisatie in een vertrouwelijk rapport dat de Britse krant The Independent in handen heeft gekregen. De militaire trainingen zouden plaatsvin den in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. gelstalige Tutsi's. Frankrijk zegt dat de Hutu- vluchtelingen in Zaïre uitslui tend humanitaire hulp krijgen. Het staat echter vast dat Frank rijk de Hutu's in de eerste we ken na de overwinning van het RPF wel degelijk militaire steun heeft verleend. Franse militaire vliegtuigen evacueerden be langrijke Hutu-leiders naar Bu- kavu, een vakantieoord in Zaïre. Dan daaruit kon de voormalige Hutu-regering haar controle op de Hutu-vluchtelingen blijven uitoefenen. Er zijn geen harde bewijzen the independent Bronnen binnen de Unamir (de VN-troepen in Rwanda) zouden tegenover de hulporganisatie hebben bevestigd dat Hutu-sol- daten door Frankrijk worden getraind. Frankrijk is altijd een tegenstander geweest van het hoofdzakelijk uit Tutsi's be staande Rwandees Patriotisch Front (RPF). De overwinning van het RPF op de Franstalige Hutu extremisten drie maanden geleden betekende dat Rwanda in handen kwam van de En- dat Parijs bezig is de Hutu's te herbewapenen. Wel is bekend dat Frankrijk visa verschaft aan vooraanstaande Hutu's die van oorlogsmisdaden worden be schuldigd. En achter de diplo matieke schermen doet Frank rijk zijn uiterste best om de nieuwe regering in Kigali waar mogelijk de voet dwars te zet ten. Volgens functionarissen van de Europese Unie is Parijs er in geslaagd financiële steun van de EU aan Rwanda te vertragen of zelfs te blokkeren. En binnen de VN maakt Frankrijk zich hard voor een beperking van het on derzoek naar in Rwanda ge pleegde oorlogsmisdaden tot de periode van 1 januari tot 31 de cember 1993. vertaling: margreet heslinga Leger Algerije doodt zeker 112 fundamentalisten Bij een grootschalig offensief tegen het moslim-extremis me hebben Algerijnse veilig heidstroepen de afgelopen vijf dagen zeker 112 funda mentalisten gedood. Zo meldden de autoriteiten gis teren in de hoofdstad Algiers. De Algerijnse regering kri tiseerde een rapport van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International waar in zowel de fundamentalis ten als de autoriteiten de schuld krijgen van het 'op wrede wijze' doden van dui zenden burgers. De regering vindt het onacceptabel 'dat acties door terroristen gelijk worden gesteld met maatre gelen die de staat neemt om zijn burgers en eigendom men te beschermen.' Volgens onofficiële schat tingen zijn de afgelopen twee maanden in Algerije meer dan vijfhonderd fundamen talisten gedood. plekje langs de weg uitzoeken en hun benzine daar ruim bo ven de staatsprijs verkopen. Die is driehonderd roebel of twintig cent per liter voor de goedkoop ste soort. De burgemeester van Moskou zei in een verklaring dat de olie- schaarste te wijten is aan 'man kementen' bij de grote raffina derij aan de rand van Moskou, waar olie tot benzine wordt ver werkt. Gisteravond versterkte het Russische TV-journaal de geruchtengolf met de medede ling dat Moskou 'om nog onop gehelderde reden geen olie aan geleverd krijgt'. De diepere oorzaak voor de benzineschaarste is hoogst waarschijnlijk ruzie tussen de leveranciers en de burgemees ter over die prijs. De 'banditi' (in het Westen zouden ze 'slim me zakenlieden' worden ge noemd) met hun tankwagens profiteerden. Een Bosnisch-Servisch echtpaar is met zijn schaarse bezittingen op de vlucht. Hun woonplaats Kupres is ingenomen door het Bosnische regerings leger. foto reuter Het Bosnische regeringsleger, dat voor het merendeel uit moslims bestaat, heeft gisteren gemeld dat het in de omgeving van Sarajevo opnieuw gebied op de Serviërs heeft veroverd. De Serviërs hebben in het noordwesten een tegenaanval ingezet op de moslimenclave Bihac en zouden terreinwinst boeken. Ook op andere plaatsen in Bosnië wordt zwaar gevoch ten. In een korte verklaring voor de radio liet generaal Vahid Ka- ravelic van het regeringsleger weten dat zijn Eerste Korps na twee dagen vechten het Cemer- gebergte ten noorden van de hoofdstad heeft veroverd. Daar bij zou een grote hoeveelheid zware wapens en munitie zijn buitgemaakt. Het Cemer-ge- bergte is van groot strategisch belang, omdat van daaruit aan vallen op zowel de Servische belegeraars van Sarajevo als op de Servische bevoorradingslij- nen mogelijk zijn. Het moslimleger behaalde de afgelopen twee weken voor het eerst sinds de oorlog tweeënhalf jaar geleden uitbrak enkele overwinningen op het slagveld. In elf dagen tijd veroverden ze rond Bihac ongeveer 250 vier kante kilometer grondgebied, en samen met de Bosnische Kroaten namen ze de stad Ku pres in. Het parlement van de Bosnische Serviërs komt over morgen bijeen om zich uit te spreken over het uitroepen van de staat van oorlog in Servisch Bosnië door het oppercomman do. SYRACUSE/CATANIA Driehonderdduizend gelovigen wonen mis bij in Catania quenten. De gevangenen stortten zich hui lend in zijn armen. „Heilige Vader, bid voor ons want we leven hier heel slecht en heel ver van onze familie", vroeg een van hen. Tijdens een door driehonderdduizend ge lovigen bijgewoonde mis in Catania riep de paus zaterdag de vorig jaar vermoorde priester Pino Puglisi in herinnering als een 'moedig getuige van de waarheid van het evangelie'. Puglisi was een fervente maffia bestrijder in de Siciliaanse hoofdstad Paler- De paus, nog steeds herstellend van een beenbreuk in april, besloot zondag zijn be zoek aan Sicilië met de inwijding van een heiligdom in Syracuse. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens een driedaags bezoek aan Sicilië de bevolking opgeroepen zich 'moedig teweer te stellen' tegen de maffia. Het antwoord van de geor ganiseerde misdaad bleef niet uit. Zaterdag vond in de buurt van Palermo de priester Gino Sacchetti voor zijn deur een lam, waarvan de keel was doorgesneden. Op het lam stond de tekst: „Met jou zal hetzelfde gebeuren". Het dreigement kwam na oproepen van de paus aan de Sicilianen om angst, onver schilligheid en apathie af te werpen en te gen de georganiseerde misdaad in actie te komen. Sacchetti werkt als priester in de gevangenis van Palermo. Hij is tevens hoofd van een opvangcentrum voor drugsver slaafden, Vrijdagavond had zich een grote menigte verzameld voor de kathedraal van de Sicili aanse stad Palermo had verzameld. „In het huidige historische tijdperk is er geen tijd voor lafheid en traagheid", zei de paus, doelend op de houding van de bevolking ten opzichte van de maffia. „Passiviteit staat gelijk aan medeplichtigheid." Ook voor de maffia zelf had de paus een boodschap. In het paleis van de aartsbis schop werden zaterdag vier gevangenen bij hem gebracht. „Er is vandaag de dag in Si cilië een groot verlangen te worden verlost en bevrijd", zei hij tegen de jonge delin- brussel» anp Honderden boze vrachtwagen chauffeurs hebben vanmorgen gezorgd voor een verkeerschaos in België. Ze blokkeerden be langrijke overgangen aan de Duitse, Luxemburgse en Franse grens, Het verkeer in en rond Brussel lag vrijwel stil. Ook alle toegangswegen rich ting Luik en Namen waren ver stopt. In Wallonië bezetten ze tal van verkeersknooppunten. De acties zijn een protest tegen het uitblijven van compensatie voor de invoering van het Euro vignet. De Belgische vervoersbonden riepen vorige week massaal op tot de actie van vandaag. De in voering van het wegenvignet voor vrachtwagens van meer dan twaalf ton, is in de huidige economische omstandigheden 'ondraaglijk' voor het beroeps- goederenvervoer, aldus de bon den. Het Belgisch vrachtvervoer moet met ingang van l januari de extra belasting betalen, vari ërend van vijftienhonderd tot ruim drieduizend gulden per jaar. Dit is afhankelijk van het gewicht van de truck. De Fede ratie voor het Belgisch Trans port, organisator van het pro test, wijst erop dat in Neder land, Duitsland en Denemarken wèl afspraken zijn gemaakt over compensatie. De bonden willen dat zeker de helft van de op brengst van de heffing terug vloeit naar de sector. Prof bracht expres AIDS-virus over tel aviv ap vermoord en de politie zijn huis doorzocht. Uit papieren in zijn woning bleek het dubbellleven van de professor en zijn 'verba zingwekkende wraak-campag- ne', zoals de kranten het om schreven. Gebleken zou zijn dat Demner in de herfst van 1993 hoorde dat hij besmet was. Daarna had hij seks met tiental len mannen onder de voor waarde dat geen condooms werden gebruikt, aldus een van de rechercheurs. De moorde naar wordt gezocht onder de seks-partners van Demner. Yeshayahu Demner was een ge respecteerde professor aan de technische Universiteit Tech- nion in Tel Aviv. Hij werd door zijn studenten omschreven als een gereserveerde, aardige man. Maar het ziet er naar uit dat de 46-jarige vrijgezel als homo seksueel een dubbelleven leidde en het laatste jaar van zijn leven uit wraak opzettelijk mensen met AIDS heeft geïnfecteerd. De zaak kwam aan het licht toen Demner vorige week werd Verkiezingen Haïti in december port-au-prince ap-Rtrgaat uit van begin 1995. President Clinton heeft beslo ten de 15.000 man sterke Ame rikaanse troepenmacht in Haïti per 1 december met 6.000 sol daten te verminderen. De grondtroepen in Koeweit wor den midden december met 7.800 man teruggebracht. On der het motto dat de soldaten voor kersmis thuis moeten zijn, keurde Clinton een voorstel van het Pentagon goed om de strijd krachten in I laïti terug te bren- De Haïtiaanse president Jean- Bertrand Aristide heeft gezegd dat hij volgende maand geheel volgens schema parlementsver kiezingen wil houden als onder deel van het proces om de de mocratie in Haïti te herstellen. Amerikaanse functionarissen menen echter dat het enkele maanden zal vergen om de ver kiezingen voor te bereiden. De Amerikaanse nationale veilig heidsadviseur Anthony Lake gen. kaapstad runa hellinga spanningen om de NG-Kerk van het apartheidspad af te halen. De NG-Kerk heeft jarenlang de ideologische basis van het apartheidsregime gevormd met haar stelling dat de bijbel ras senscheiding voorschrijft. Nadat de kerk in 1982 om die reden uit de Wereldraad van Kerken werd gezet, was Heyns een van de drijvende krachten achter een nieuw beleid. Pas onlangs heeft de kerk de apartheid definitief overboord gezet. correpondent De voormalige voorzitter van de Zuidafrikaanse Nederduits Ge reformeerde Kerksynode Johan Heyns is zaterdagavond in zijn huis in Pretoria doodgeschoten. De politie houdt er rekening mee dat het om een politieke moord gaat. Heyns is in het ver leden herhaaldelijk bedreigd door extreem-rechtse Afrikaner nationalisten vanwege zijn in- Jeltsin benoemt 'ras-hervormer' tot vice-premier De Russische president Jeltsin heeft gisteren het ontslag aan vaard van vice-premier en mi nister van economische zaken Aleksandr Sjochin. Anatoli Tsjoebais, een radicale hervor mer, werd door Jeltsin be noemd als opvolger van Sjo chin. Volgens Jeltsins naaste ad viseurs en Tsjoebais zelf bevestigt deze promotie dat de Russische regering ondanks zware tegenstand van de oppo sitie 'vastberaden doorgaat met economische hervormingen'. Sjochin, een centrumfiguur in de Russische politiek, liet vrij dag weten af te treden omdat hij niet was geraadpleegd bij de benoeming van Vladimir Pan- skov tot minister van financiën. Panskov geldt als een tegen stander van krachtige economi sche hervormingen. Ronald Reagan. foto epa Reagan heeft begin ziekte van Alzheimer LOS ANGELES Rtr-/> de centrale kiescommissie heb ben de kiezers met ruim negen tig procent van de stemmen ook een nieuwe grondwet goed gekeurd. Zij konden zich hier per referendum over uitspre ken. De verkiezingen, die een eind moeten maken aan het bloed vergieten in de Centraalaziati sche republiek, zijn rustig verlo pen. Wel zouden er vele onre gelmatigheden zijn gepleegd. Britse prinses wil volgens nieuw boek hertrouwen en meer kinderen LONDEN CEES V CORRESPONDENT Minder dan een jaar nadat Diana zich uit het openbare leven terugtrok, keert de Britse prinses eigener beweging weer terug in de schijnwerpers. Dit heeft royalty-schrijver Andrew Morton ont huld in' een nieuw boek over Diana, waarvan de krant The Sunday Times gisteren delen publiceerde. Diana heeft haar terugkeer in het openbare leven besproken met premier Major, die zich geestdriftig zou hebben getoond. Koningin Elizabeth, die aan vankelijk tegen was, zou uiteindelijk ook met Diana's plan hebben inge stemd. Een woordvoerder van de konin gin bevestigde gisteren dat Diana terug wil keren in het openbare leven. Hij omschreef de rest van het boek als 'een hoop onzin, gebaseerd op roddel'. In het boek staat, zo meldt The Sun day Times, dat de Britse prinses hoopt ooit weer te hertrouwen en meer kinde ren te krijgen. Daarnaast staat er in dat ze nu nog geen echtscheidingsprocedu re wil beginnen. Voordat Diana vorig iaar december haar liefdadigheidswerk beëindigde, overschaduwde ze Charles volledig. Tientallen fotografen en journalisten volgden haar vrijwel permanent. Vorig jaar december kondigde ze plotseling aan niet meer in het openbaar te zullen verschijnen. Die aankondiging kwam kort nadat een krant, The Daily Mirror, foto's van haar in een sportzaal had ge publiceerd. Die foto's waren genomen met een camera die in het plafond was verborgen. Vorige maand kreeg Diana een golf van publiciteit over zich uitgestort, na dat een voormalige legerofficier had onthuld dat hij vele jaren met haar het bed had gedeeld. Diana maakt haar terugkeer naar het liefdadigheidswerk volgende week be kend, zo stelt de The Sunday Times. De eerste begunstigde is het Britse Rode Kruis, dat volgend jaar zijn 125ste ver jaardag viert. Andrew Morton beschrijft de prinses in zijn boek ('Diana: Her New Life' ofte wel 'Diana, haar nieuwe leven') als een eenzame figuur. Naast de zelfmoordpo gingen waarvan Morton in zijn eerste, correct gebleken boek al gewaagde, zou Diana nog zo'n poging hebben gedaan tijdens een vliegreis. Ze moet toen haar polsen hebben opengesneden. Vorig jaar heeft Diana eerste kerstdag alleen doorgebracht en ze lijdt nog steeds aan de eetstoornis bulimia ner vosa, meldt Morton. Ook zou ze geloven dat ze in een vorig leven een roomska- tholieke non was. Ze heeft volgens An drew Morton een 'obsessionele belang stelling' voor het bovennatuurlijke en doet pogingen om 'contact' te krijgen met overleden familieleden en vrien den. Van Morton's eerste boek in 1992 'Diana, haar ware verhaal' zijn inmid dels meer dan vijf miljoen exemplaren verkocht. Het is vertaald in 27 talen. De voormalige Amerikaanse president Ronald Reagan lijdt aan de ziekte van Alzheimer in een vroeg stadium. De eerste verschijnselen van de ziekte, een ernstige vorm van zoge noemde pre-seniele dementie, zijn het verlies van het vermo gen tot spreken, schrijven en le zen. Ook wordt het begrijpen van taal moeilijker. Reagan is 83. „Kort geleden is mij verteld dat ik een van de miljoenen Amerikanen ben die met de ziekte van Alzheimer te kampen zullen hebben", zegt Reagan in een handgeschreven brief die door zijn kantoor in Los Angeles is verspreid. Volgens zijn artsen is zijn gezondheidstoestand voor de rest goed en kan Reagan zonder meer nog enkele jaren leven. De Amerikaanse president Bill Clinton zei dat de medede ling van Reagan hem 'in het hart heeft geraakt'. Clinton sprak op een bijeenkomst van democraten en ging de aanwe zigen voor in een enorm ap plaus om de republikein Ronald Reagan een steuntje in de rug te geven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5