0*VERKNiPT K/I Houseparty loopt flink uit de hand RiTZEM GEFLIPT? Studentendemonstratie verloopt 'goed en rustig' Binnenland Middenstand is niet toe aan discussie over ATV Obligatiehouders slepen banken DAF voor rechter Advocaat eist rectificatie van 'laster' in Telegraaf Bombardement op Walcheren herdacht Hadjira heeft het overal 'naar haar zin' Voorhoeve wil miljoenen uit 'internationaal' potje i MAAN DAG 7 NOVEMBER 1994 Actie voor veiliger Waddenzee texel Leden van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee hebben het afgelopen weekeinde actie gevoerd voor een schonere en veiligere Waddenzee. De actievoerders eisen dat alle schepen verplicht door de Waddenzee worden geloodst. Ook moeten containers met gevaarlijke ladingen zendertjes krij gen zodat als er een ongeluk gebeurt, de lading snel boven water is. Om hun eisen kracht bij te zetten, werd een vuurtoren op Texel 24 uur bezet gehouden. Tilburgse vele keren verkracht tilburgDe politie van Tilburg zoekt een man die in de nacht van zaterdag op zondag een 47-jarige vrouw anderhalf uur lang op verschillende plaatsen in de stad heeft aangerand en ver kracht. De vrouw ontmoette haar verkrachter in een uitgaansge legenheid buiten de stad. Toen ze samen in de auto zaten, werd de vrouw gedwongen naar Tilburg te rijden. Onderweg werd ze meerdere malen in en nabij de auto verkracht. Het slachtoffer is uiteindelijk in een park ontsnapt. 'Boeken uitsluiten van air miles' Amsterdam De schenking van air miles, lucht kilometers, bij de aankoop van boeken is in strijd met het systeem van vaste boe kenprijzen. Dat schrijft de Koninklijke Vereniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels in een brief aan het wa renhuisconcern V&D. De vereniging vraagt daarom V&D boeken uit te zonderen van het spaarsysteem. V&D beraadt zich nog. De belangstelling voor air miles waarbij je spaart voor vliegkilome- ters is groot. Er schijnen al een half miljoen mensen mee te doen. Personeel bezet kantine van kwekerij stramproy Honderdvijftig van de in totaal 250 personeelsleden van champignonkwekerij Pleunis in het Limburgse Stramproy (voor 52 procent eigendom van de Begemann Groep) hebben vanmorgen de kantine van het bedrijf bezet. Ze zullen daar blij ven totdat de ontslagbrieven voor 59 van hun collega's zijn inge trokken. Afgelopen weekeinde liet de directie de personeelsle den schriftelijk weten dat zij vandaag niet meer op hun werk hoefden te komen. De Voedingsbond FNV en de Belgische vak bond ACV tekenden protest aan en riepen de personeelsleden op voor een kantinebijeenkomst. den haag. gpd Het Nederlandse midden- en kleinbedrijf is helemaal niet toe aan een discussie over arbeids duurverkorting. Ook niet wan neer dat alleen onder speciale voorwaarden gebeurt. Dat zei voorzitter Kamminga van de Verehiging MKB (voorheen IKNOV en NCOV) gisteren voor jde AVRO-radio. Hij vindt het jechter 'plezierig' dat de grote {bedrijven, verenigd in VNO en jNCW, nu wèl bereid zijn erover jte praten. Vrijdag werd een beleidsnota ;van VNO en NCW bekend, {waarin de blokkade van de gro- 'te bedrijven tegen elke vorm ,van arbeidstijdverkorting (ATV) lijkt te worden opgeheven. Het Igaat vooralsnog om een ad- die morgen door de besturen van de twee organisa ties zal worden besproken. In het midden- en kleinbedrijf levert ATV geen nieuwe banen op, zei Kamminga. ,,Zo'n 92 procent van onze leden heeft minder dan tien personeelsle den in dienst. Met een paar pro cent ATV komt daar echt geen nieuwe baan bij. Dat de' grote bedrijven nu wel over ATV willen praten, vindt Kamminga positief. Volgens hem kunnen zij op die manier een bijdrage leveren aan de werkgelegenheid. „Efficiency operaties bij de grote bedrijven, zoals de banken en PTT Tele com, kosten alleen maar ar beidsplaatsen. Arbeidsduurver korting zou die uitstoot wat kunnen tegengaan", aldus Kamminga. Na uitblijven schikking over zekerheden De Nederlandse Trust Maat schappij (NTM), die een obliga tielening van 150 miljoen gul den van het failliete Daf Trucks beheert, daagt de andere finan ciers van DAF, verenigd in de stichting Ofasec, voor de rech ter. Daartoe heeft de maat schappij besloten nadat zij met Ofasec niet tot een schikking kon komen over de zekerheden voor haar obligatiehouders. DAF zou de obligatielening tussen 1993 en 1996 aflossen, maar ging in die tijd failliet. Na het faillissement van de moe dermaatschappij DAF Trucks NV ontstond een gevecht tussen de NTM en Ofasec. NTM maakt niet alleen aanspraak op de ga ranties van de moedermaat schappij, maar ook op die van de dochtermaatschappijen. Vol gens Ofasec heeft NTM alleen recht op de zekerheden van de Een dode; een vermoedelijke verkrachting en gestolen auto's Een dode, een vermoedelijke verkrachting en tientallen gestolen auto's. Die balans maakte de Utrechtse politie op na een uit de hand gelopen housefeest in de Central Studio's in Utrecht afgelopen zaterdag. De politie bezint zich op maatregelen tegen de houseparty waar zo'n tweeduizend mensen uit het hele land waren. utrecht gpd-anp Een 23-jarige man uit Wijk bij Duurstede overleed gisteravond in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Volgens de politie is hij vermoedelijk bezweken aan een overdosis amfetamine. De man werd om zes uur gister morgen in coma afgevoerd van de Central Studio's naar de in tensive care. Op het feestterrein is ook een 16-jarig meisje uit Lemmer aangerand en mogelijk zelfs verkracht. De hele dag re gende het aangiften van men sen van wie de auto was gesto len of opengebroken. De politie had agenten op het feest om te kijken of er werd ge handeld in drugs. Er werden twee drugdealers aangehouden met zestig XTC:pillen, vijftien strips cocaïne, een hoeveelheid softdrugs en achthonderd gul den contant geld op zak. In de loop van zaterdagnacht hield de politie in de omgeving van de Vlampijpstraat en de Gietijzerstraat vier jongens aan van 17 en 18 jaar aan die met breekwerktuig en gestolen auto- radio'srondliepen. De politie is bijzonder ont stemd over de gang van zaken. In de Central Studio's, een hal- soest.gpd cherche (FIOD). Daarin ver klaart een lid van het drug-syn dicaat: „Van der Goen is de ad vocaat voor het papierwerk en het opzetten van financiële con structies." De hoofdredactie van De Te legraaf kon gisteravond niet zeggen of de eisen van de advo caat worden ingewilligd. „Wij beraden ons in ruste", zo luidde het commentaar. Van der Goen werd in maart door de FIOD ge arresteerd op verdenking van betrokkenheid bij het overboe ken naar Zwitserland van 17 miljoen gulden druggeld dat was geparkeerd bij de failliet ge- gane Femis-bank in Baarle- Nassau. De advocaat zat enkele weken in strikte afzondering vast en werd daarna op vrije voeten gesteld. Hij wijst iedere verantwoordelijkheid voor straf bare feiten van de hand. Vrijdag verschijnt hij voor de rechter. Advocaat mr. B. van der Goen eist rectificatie van een 'laster lijk' artikel in dagblad De Tele graaf dat hem afschildert als 'raadgever' van 'een van de machtigste maffiabazen ter we reld'. Als de krant niet binnen 24 uur op zijn eis in gaat, spant de advocaat een kort geding aan. Ook sommeert hij De Tele graaf de namen te noemen van de personen die als bronnen hebben gefungeerd. Het gewraakte artikel werd af gelopen zaterdag gepubliceerd. Het voert Van der Goen op als helper van Nederlands grootste drug-syndicaat dat onder lei ding zou staan van de momen teel in het buitenland verblij vende 'de Hakkelaar' of 'de Zi geunerkoning'. De krant citeert daarbij uit een dossier van de fiscale re- lencomplex in de buurt van het Amsterdam-Rijnkanaal, worden vaker houseparty's gehouden. „Maar de komende week moe ten we alles nog maai' eens goed tegen het licht houden en bekij ken of we wel door moeten gaan met dit soort festiviteiten", aldus een woordvoerder. Het is vermoedelijk de derde keer in Nederland dat er op een housefeest een dode is gevallen door overmatig pilgebruik. In Nieuwegein overleed dit jaar een jongen met een aangeboren hartafwijking na gebruik van XTC en in Rotterdam overleed vorig jaar een jongen na over matig gebruik van amfetamines en alcohol. Dit slachtoffer ook in slechte conditie. Het Dijkzigt ziekenhuis in Rotter dam wees vorig jaar al op gevallen van lever-uitval XTC-gebruik. De partypil sindsdien ter discussie. 'Verzekering voor medische fout kan straks niet meer' DEN HAAG GPD Het is niet ondenkbaar dat pa tiënten straks voordat den geopereerd of behandeld een formulier moeten onderte kenen, waarin staat dat de me dicus geen aansprakelijkheid voor de gevolgen aanvaardt. Volgens dr. E. J. Fischer, meen-directeur van het Ver bond van Verzekeraars, is het namelijk goed mogelijk dat me dici zich binnenkort niet kunnen verzekeren tegen sprakelijkheid voor mislukte in grepen. Fischer zei dat gisteren voor de TROS-radio. Hij verwacht dat verzekeringsmaatschappij en de komende jaren steeds meer zaken niet meer in verze kering zullen nemen. Of dat de premies zo hoog worden, dat ze voor de verzekeringnemer niet meer zijn op te brengen. moedermaatschappij en die zijn waardeloos. NTM nam daarop de juristen- /hoogleraren S. Kortmann en W. van der Grinten in de arpr. Deze stelden een advies op, waaruit blijkt dat de obligatie houders wèl aanspraak-kunnen maken op de zekerheden voor de DAF-dochters. De procedure die daarop volgde werd ver traagd door het overlijden van Van der Grinten, dit voorjaar. De onderhandelingen over een schikking liepen vervolgens op niets u,it. Deze week hoorde de NTM dat de banken voet bij stuk houden. NTM-directeur O. B. Linker zegt dat nu niets anders rest dan een rechtsgang. De DAF- trustee houdt eind deze maand zijn aandeelhoudersvergade ring. Kort daarop wil de NTM de zaak bij de rechter aan hangig maken. Een Schotse veteraan bij het graf v oud-medestrijder die is gevallen tijdens de bombar dementen op Walcheren, vijftig jaar geleden. Om de king zaterdag Duitsers te verslaan bombardeerden de geallieerden het Zeeuwse schiereiland. Bij het bombardement aanwezig. werden-Duitse stellingen en transportlijnen ont wricht en onbruikbaar gemaakt. Het schiereiland kwam lange tijd onder water te staan. Bij de herden- de koningin en duizenden oud strijders, onder wie Canadezen, Engelsen en Schotten '>V FOTO REUTER ANGEL CATLIN Zo'n 4.000 studenten hebben zaterdag in Den Haag gede monstreerd tegen de voorgeno men bezuinigingen op de stu diefinanciering en op het hoger onderwijs. De politie hield zes mensen aan. Zij kwamen giste ren weer op vrije voeten. Het openbaar ministerie gaat ze vervolgen wegens het plegen van openlijk geweld. Na afloop spraken zowel de organiserende studentenorgani saties LSVb, ISO en LKvV als de politie van een 'goede en rustig verlopen' protestdag. Aanvankelijk leek het erop dat de studenten Den Haag links zouden laten liggen. Ondanks het zonnige weer liepen er op het Lange Voorhout rond het middaguur slechts enkele tien tallen demonstranten rond. Dat leidde tot lichte wanhoop bij de organisatoren. Aan universitei ten en hogescholen studeren ruim 400.000 mensen. Rond twee uur kon LSVb- voorzitter Kysia Hekster in haar openingstoespraak toch vast stellen dat 'jullie met zoveel zijn gekomen, ondanks die OV- kaart, ondanks de tentamens, ondanks de slechte ervaringen hier in Den Haag met politie en politici'. Na de toespraak vertrokken de studenten voor een demon stratieve optocht door het Haagse centrum. Aan het eind van de protestmars dreigde het even fout te gaan. Ongeveer 150 demonstranten maakten tegen de afspraken in aanstalten om richting het Binnenhof op te stomen. Die situatie deed zich ook vorig jaar voor op 8 mei, toen 20.000 studenten en jonge ren in Den Haag demonstreer den. Een veldslag was het ge volg, met ettelijke gewonden en tientallen arrestaties. Nu bleef een harde confron tatie uit. De politie reageerde ontspannen. Ze slaagde erin, samen met leden van de stu denten-ordedienst, dé stoet weer op koers te zetten. Enkele tientallen bleven echter stug op de grond zitten, ook nadat stu dentenleidster Hekster hen op riep er 'een mooie dag' van te maken. Hier en daar ontstonden wal schermutselingen en sommige actievoerders gooiden met ste nen. Een demonstrant raakte in het gewoel licht gewond. De po litie, in gewoon uniform, ver richtte zes arrestaties wegens openlijke geweldpleging. De mobiele eenheid hoefde niet te worden ingeschakeld. Het politieoptreden ging aan de overgrote meerderheid van de studenten voorbij. Die was ai lang en breed terug op het Lan ge Voorhout, voor de muziek van Hans Dulfer en zijn band, voor de toespraak van de met de studenten sympathiserende vice-voorzitter E. Vogelaar van de FNV en voor discussies tus sen studenten, politici en uni versiteitsbestuurders. De afgelopen weken hebben studenten op diverse plaatsen in Nederland actie gevoerd te gen de kabinetsplannen. Het protest in Den I laag vormde 'de climax maar niet het eindpunt', zei ISO-voorzitter Saskia Nuy- ten. Vanmorgen bezetten boze studenten de gebouwen van de sociale academie en de HTS in Den Bosch. In die stad wordt sinds vrijdag ook al de PABO bezet. Vanmiddag was er een manifestatie op de markt in Den Bosch. Over twee weken debatteert de Tweede Kamer over de onderwijsbegroting. Frans meisje dat door moeder mishandeld zou zijn, toch naar huis r-seine michel brandsma Grote blijdschap in het Frans-Algerijnse gezin Cherchour dit weekeinde. Eindelijk kon mevrouw Cherchour haar dochtertje Hadjira (7) in de armen sluiten. Ze zag haar kind lange tijd niet omdat Hadjira niet meer naar huis wilde komen toen ze in de vakantie bij een Nederlands gezin logeerde. Ze beschuldigde haar moeder van mishandeling. Hadjira is vorige maand toch terugge gaan naar Frankrijk en onder toezicht ge steld van de kinderrechter. Sindsdien ver blijft ze in een kindertehuis, maar in de weekeinden mag ze naar huis. Ze zit nog zeker vier maanden in het tehuis om op krachten te komen maar als ze 'hersteld' is, mag ze definitief naar huis. De Franse kinderrechter ziet geen reden haar blij vend bij haar familie weg te houden. Dit weekeinde is het dan zover: hereni ging met haar ouders. De hele familie is opgetogen. We zijn blij, zegt' een zusje. Hadjira wordt telkens opnieuw geknuffeld en gezoend door dé rest van de familie. In de hal van het flatgebouw valt ze een buurvrouw om de hals, een andere buur vrouw komt opgewonden op bezoek en kust iedereen die ze maar te pakken kan krijgen. Een nicht zat een uur voor de aan komst van Hadjira al te wachten in het ap partement en een neef stond gewapend met een videocamera klaar om het grote moment te vereeuwigen. Hadjira lijkt zich ondertussen keer op keer met een opmerkelijke flexibiliteit te schikken in haar situatie. Toen ze bij haar 'vakantieouders' in Niekerk was, vond ze het daar leuk, tijdens het weekeindje thuis lijkt ze zich op haar gemak te voelen bij haar eigen familie en ook in het kinderte huis heeft ze het naar haar zin. „De mensen in het tehuis zijn erg aar dig. Ik ga naar scYiool en mag veel spelen", zegt ze. De familie belt haar elk^ avond op en komt regelmatig op visite want het te huis is vlakbij de ouderlijke woning. De hele buurt weet inmiddels van haar dra ma. De Franse pers heeft er veel aandacht aan besteed en de migrantenzender Radio Mediterranée heeft er een lange uitzen ding mee gevuld. De Algerijnse gemeenschap, die relatief veel kinderen naar Nederlandse vakantie gezinnen stuurt, is in opschudding. Door de zaak-Hadjira zijn de mensen gaan pra ten. Het blijkt dat er wel vaker kinderen veel te lang in Nederland blijven. „Mensen die van plan waren hun kinderen naar een Nederlands vakantiegezin te sturen, aar zelen nu", zegt mevrouw Cherchour. Ze vertelt over twee Frans-Algerijnse ge zinnen in Nanterre, die hun kinderen, twee dochters en een zoon, al tien jaar kwijt zouden zijn. Ook de Cherchours zijn nog niet uit de problemen, want behalve Hadjira hadden ze ook pleegdochter Mah- dia (13) naar Nederland gestuurd. Het meisje, kind van een Algerijnse oom van mevrouw Cherchour, verbleef in een va kantiegezin in Gasselternijveen. In plaats van terug te keren naar Parijs vroeg ze asiel aan, maar die aanvraag is afgewezen. Ze wacht nu in Nederland he< beroep te gen die beslissing af. Mevrouw Cherchour: „We kunnen geen contact met haar krijgen. De Nederlandse autoriteiten geven geen informatie. Maar wij willen Mahdia terug om te vertellen dat haar broer is vermoord door Algerijnse extremisten. Hij werd een paar weken ge leden ontvoerd en nu is zijn lijk gevon den." tenlandse zaken zei afgelopen zaterdag op een partijcongres in Zwolle dat hij zich niet wil haas ten met de discussie over de herijking van het buitenlands beleid. Die discussie hangt smaen met alle bezuinigingen op Defensie. „We gaan de kwa liteit van die operatie niet in ge vaar brengen omdat er een budgettair probleem is. En dus gaan we niet nog meer versnel len dan nu al gebeurd is", zei Van Mierlo. De drie regeringspartijen PvdA, D66 en WD hebben de discussie over de herijking van het buitenlands beleid in het re geerakkoord afgesproken. Daar bij gaat het volgens Van Mierlo om 'een nieuwe opzet van het geheel van onze externe betrek kingen' waarbij het beleid en de begrotingen van Buitenlandse Zaken, Defensie en Ontwikke lingssamenwerking zijn betrok ken. Volgens het regeerakkoord moet de 'herijkingsdiscussie' in de zomer van 1995 zijn afge rond. \&P start «le week ..u.i PRllS-PRIMEURS Van de vierhonderd miljoen gulden die het kabinet heeft ge reserveerd voor extra uitgaven op internationaal terrein, moet meer geld naar Defensie. Dat heeft minister Voorhoeve giste ren gezegd voor de AVRO-radio. Voorhoeve zit in de problemen omdat hij de defensiebezuini gingen uit het regeerakkoord niet haalt. Hij wil vanaf 1997 een kwart miljard minder be zuinigen. In het internationale potje is geld gereserveerd voor extra uit gaven zoals hulp aan Oost-Eu ropa, internationaal milieube leid of ontwikkelingssamenwer king. Defensie krijgt uit die pot al 103 miljoen om een deel van de vredesoperaties te bekosti gen. Voorhoeve meent dat zijn departement meer geld uit no dig heeft om de vredesoperaties goed uit te kunnen voeren. Hij wil niet zeggen hoeveel het moet zijn. Bij Defensie staan achtduizend banen op de tocht. Minister Van Mierlo van bui-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3