Vrouwen Gemini vinden hun draai Tafeltennissers Oegstgeest bereiken hoogtepunt Koude voetenmaar de sokken moeten uit Sport Goede generale voor vrouwen Saturnus Salonremises leveren voortaan een boete op MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 WILLEM SPIERDIJK. 071 - 356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Mannen DAC kansloos tegen Lycurgus Omdat er op nationaal niveau gebekerd werd, werd in de volleybalkompetitie een bescheiden programma afge werkt. De mannen van DAC verloren vrij kansloos van de nummer drie Lycurgus met 0-3, terwijl LUSV het al niet veel beter ded tegen Rijnmond 3 (3-1). Bij de vrouwen boekte Gemini de volle winst op Elspalvo. In de promo tieklas was in de streekderby DAC veel te sterk voor Ge- mini 2. DAC - Lycurgus 0-3; 10-15, 13- 15, 5-15. Aanvankelijk leek het erop, dat DAC zijn tegenstander aardig kon bijbenen, maar na 5-5 maakten de Alphenaren wat on gelukkige foutjes en weg liep Lycurgus naar 5-10. ,,Op dit ni veau loop je dat niet meer in", wist ook jan-Pieter Boonstra. Na een snel opgelopen achter stand (2-6) in de volgende set bracht de wissel Marcel Boeren voor Otto Smook een beter draaiend DAC, dat tot 8-12 te rugkwam. Vijf goede momenten betekenden zelfs nog 12-13, maar weer waren een aantal slordigheden de oorzaak van het niet kunnen afmaken. In de derde set lieten een paar spelers hun hoofd hangen en was het over en sluiten. Het grote min punt was dit keer een te geringe servicedruk, dat tegen een om zijn goede pass bekend staand Lycurgus natuurlijk vragen om moeilijkheden is. Rijnmond 3 - LUSV 3-1; 10-15, 15-9, 15-12, 15-5. Ook LUSV kwam goed uit de startblokken en wist vooral door een uitblinkende spelverdeler Milko Bruyninckx via de mid- denaanval veelvuldig te scoren. In de overige drie sets ging het allemaal een stuk minder, om dat er teveel persoonlijke fouten gemaakt werden. Als excuus gold wel, dat de studenten Niels van Weeren misten door een gescheurde achillespees. Gemini/K 2 - DAC 0-3; 9-15, 8- 15, 4-15. Voor beide teams stond er in de promotieklasse veel op het spel, omdat er nog maar weinig pun ten behaald waren. Gemini hield tot 7-7 en 9-9 aardig stand, maar daarna lukte er niets meer. DAC speelde erg ge motiveerd en wist vooral op ba sis van veel enthousiasme een groot overwicht op te bouwen. De Alphense aanval sloeg mak kelijk door de gaten in het blok en beschikte tevens over meer slagkracht. Gemini stond erbij en keek erna. Vrouwen Gemini/K - Ekspalvo 3-1; 15- 11, 15-13, 11-15, 15-11. Gemini heeft zijn draai hele maal gevonden in de tweede di visie en had aan middenmoter Ekspalvo een goede tegenstan der. Gemini had het aanvanke lijk vrij moeilijk en kwam met 4- 7 achter. Toen Tanja van Be- zooyen echter op de zwakke stoppers ging serveren, werd de middenaanval van Ekspalvo lamgelegd en kon Gemini afma ken. Ekspalvo bleef het de Voor schotenaren af en toe moeilijk maken; zo moest in de tweede set Gemini een 13-7 helemaal weggeven (13-13), voor het kon uitmaken door twee rake klap pen aan de buitenkant. Het jon ge Ekspalvo wist het technisch betere Gemini daarna wel eron der te houden, maar in de Rachelle Hoedemaker valt aan voor Gemini/Kangeroes. Spelverdeelster Anja den Dekker wacht het resultaat af. foto ben de bruyn laatste set waren degelijk, maar zeker niet hoogstaand, spel vol doende voor de drie punten. Beker Voor de nationale beker lava een ronde verder, door Alcom- /Capelle 3 te verslaan met 0-3; DAC deed hetzelfde tegen WIK- OVM. De vrouwen van Ley- thon redden het niet tegen Del- Alcom/Capelle 3 - Gemini/K 0- 3; 6-15, 5-15, 5-15. Distriktsbekerhouder Capelle kon absoluut niet op tegen Ge- mini, getuige de setstanden. Al leen in de tweede set wist Ca pelle uit te lopen tot 5-1, maar Wilbert Kokshoorn kon met zijn befaamde sprongservices de stand snel op 5-12 brengen. Zelfs het feit dat Nico Klein (in Amerika) en lepe Roosjen ont braken, gaf amper problemen aan Gemini-zijde. WIK/OVM - DAC 0-3. Ook deze ontmoeting kenmerk te zich door een groot niveau verschil. DAC zorgde er gewoon voor, dat zijn tegenstander niet boven de acht punten kwam en beleefde absoluut geen plezier aan deze wedstrijd. Leython - Delta 0-3; 10-15, 11- 15, 10-15. Derde divisionist Leython deed het alleszins redelijk tegen tweede divisieploeg Delta. Het was zeker niet kansloos en hield daarom ook geen kater over aan de strijd, zoals trainer Ruud van Houwelingen verklaarde. LEIDEN RON HOOCENDAM MEDEWERKER Pecos Oegstgeest is zonder kleerscheuren de kampioens- play-offs bij het tafeltennis bin nengewandeld. Een hoogtepunt in de historie van de ruim 20-ja- rige Oegstgeester club. De 4- mansformatie van coach Co Claussen keek in de laatste wedstrijd tegen FVT tegen een 4-2 achterstand aan, maar te kende uiteindelijk voor 5-5 en een derde plaats. De vrouwen van Rijnsoever daarentegen konden na de 10-0 nederlaag tegen Shot Wageningen hun ge luk niet op. Het resultaat hier van is een betere uitgangsposi tie in de komende degradatie poule. Oegstgeest mag met zijn der de plaats meedoen om de herfsttitel. Die luxe heeft de Oegstgeester ploeg met Herman van den Broek, Jurgen Pastoors, Jonah Kahn en Ted van den Berg nimmer gekend. Volgende week mogen de Oegstgeesters het in eigen zaal opnemen te gen Van Sloun, een week later volgt de return in Limburg. Het liefst had Oegstgeest nummer één Cosmos als opponent ge had, nu mogen de Veldhovena- ren aantreden tegen de ver zwakte landskampioen Harkste de. In Rotterdam trad de ploeg van Claussen aan zonder l ed van den Berg. De op dreef zijn de Van den Berg is zaterdag in elk geval wel van de partij. Te gen FVT kon hij, toen vooraf bleek dat speler Rob Turk voor de zoveelste keer zijn club we gens ruzie met geldschieter Van Teylingen de rug had toege keerd, rustig toekijken. Er moesten immers slechts drie punten op het formulier komen om tenminste de vierde plek te bereiken. Even leek FVT na een 4-2 voorsprong voor een stunt te gaan zorgen, maar Herman van der Broek maakte zijn mis stap voor de pauze tegen De Boer goed met winst op Leide- naarVan Rijn. Toen Pastoors, die onnodig verloor van De Jong, De Boer wipte was de buit helemaal bin nen. Kahn (winst tegen Van Rijn) namens Oegstgeest en De Jong (tegen Van den Broek) na mens de thuisclub zorgden uit eindelijk voor de remise. Zo goed als het met Oegst geest gaat, zo slecht gaat het met het Leidse Scylla, dat de gradatie uit de eerste divisie zal moeten accepteren. Tegen kop loper SKF was geen kruid ge wassen: 10-0. Ook het Hazerswoudse Avan- ti lijkt in de eerste divisie, groep 1 een zinkend schip dat overi gens nog te redden is. Thuis te gen nummer twee De Salaman ders (7-3 verlies) was het jam merlijk om te zien dat een ein delijk eens ouderwetse Vente (2x) te weinig steun kreeg van Mentink (lx) en De Beer een nul noteerde. In de tweede divi sie was de 7-3 winst van titelfa- voriet Pecos 2 tegen Rijnsoever niet eens opmerkelijk. Wel de zege van Marco Cecchi op de tot zaterdag ongeslagen Friso Reitsma. De mannen van De Treffers uit Roeloefarendsveen kregen ook in de return tegen koploper Irene stevig klop: 8-2. Slechts Rico van Veen (2x) presteerde goed. De in de vierde divisie sterke mannen van Docos overklasten Middelburg met 8-2, maar moe ten in de race voor de titel wa ken voor achtervolger Uac, dat nu 'slechts' 4 punten achter loopt. Met 10-0 verliezen en toch dik tevreden zijn. Dat komt niet veel voor in de (top) sport. Het overkwam Rijnsoever zaterdag in het thuisduel met Shot. De vrouwen van het plots in de de gradatiepoule komende Hot- ak'68 zullen onherroepelijk het woord competitievervalsing over de tong laten gaan. In Kat wijk zullen ze daar maling aan hebben. Want de ploeg van Re- né de Smet mist voorlopig de aan haar mg geblesseerde Maroesja Bonsen. Zaterdag meldde Mariska de Haas zich eveneens in de ziekenboeg, het ruime verlies is daarmee snel verklaard. Belangrijker is echter de vraag hoe het komende zaterdag, thuis tegen Hotak'68, gesteld is met de afwezige Katwijkse vrou wen.. Bonsen: ,,Mijn fysiothera peut Ard Schenk verbood me om zaterdag te spelen. Deze week moet blijken óf m'n rug zich herstelt, want we willen er alles aan doen om in de eredivi sie te blijven." De vrouwen van Docos wor den met de week meer gecon fronteerd met mogelijke degra datie. Zeker na de matige 6-4 nederlaag tegen 't Zand. Beter vergaat het tweededivi sionist Pecos. Na de knappe 6-4 winst tegen koploper Hotak 2 is de achterstand 'slechts' 2 pun- Een handbalwedstrijd die na vijftien minuten al gelopen is. Dat kan zelfs in de eredivisie van het Nederlandse vrouwen handbal. Dat komt omdat er met OSC een ploeg meehobbelt die nu al weet dat er dit seizoen niets is te halen, behalve dikke nederlagen. Het Leidse TKS Sa turnus stond gisteren in Am sterdam al na een stief kwartier tje op 3-10 tegen OSC. Het zou uiteindelijk 15-24 worden. De speelsters van Saturnus konden het zich gisteren per mitteren om met hun gedach ten al in Kiev te vertoeven. Ko mende zondag speelt de ploeg in de Oekraïne de eerste wed strijd uit de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwin naars. Het is inmiddels duidelijk dat een 'deal' met de tegenstan der niet mogelijk is en dus komt Spartak Kiev een week later ge woon naar de Vijf Meihal in Lei den om op zaterdag 19 novem ber de return te spelen. Tegen OSC - een verzwakte en verjongde ploeg die al jaren met succes degradatiehandbal speelt op het hoogste niveau, maar dit jaar niet zal overleven - kon Saturnus zich gistermid dag uitleven. Na de rust (6-16) haalde coach Zsigmund Makay zijn hele opbouwrij naar de kant. Gerrie van Jaarsveld, Nico- leta Boriceanu en Jorinde Kos ter mochten even toekijken hoe Betty Renfurm, Elly van Leeu wen en Esther Kuilboer (de van SEW gekomen speelster debu teerde) de tegenstander dichter bij liet komen. Toen Saturnus halverwege de tweede helft nog 'slechts' een voorsprong van vijf punten had (13-18), zette Makay zijn zware geschut weer in. Met een marge van negen besloot Saturnus het duel. 'Nici' Boriceaunu werd topscorer met acht doelpunten, waarvan vijf strafworpen. Scpres Saturnus: Boriceanu 8, Roos 3, Lakeman 3, Renfurm 3, Van Leeuwen 2, Koster 2, Gijs- DEN HAAG ANP Dwangarbeid noemt Rob Clerc de verplichting dat een partij tij dens het WK dammen tenminste veertig zetten moet duren. Als het aan de dambobo's ligt, is de tijd van salonremises.voorbij. Ooit kwam Clerc al na één zet remise overeen. Die tactiek leverde hem de nationale titel op. Gisteren begon in Den Haag de wereldtitelstrijd, met twintig spe lers uit dertien landen. Liefst zes van de tien partijen leverden een beslissing op, hetgeen in een toernooi toch vaker gebeurt dan in een tweekamp tussen grootmeesters. In een velletje met hoofd doelstellingen van het toernooi staat dat de partijen minimaal veer tig zetten of anderhalf uur per speler moeten duren. Tenzij de be slissing eerder valt natuurlijk. „Kortere partijen zijn onaanvaard baar en hebben een directe terugslag op de te laat komende, en thousiaste bezoekers en op de algemene reputatie van de damsport als kijkspel", aldus de organisatie op een velletje A4. En, als stok achter de deur: „De organisatie houdt zich het recht voor spelers van partijen die korter duren tien procent per partij in mindering te brengen op hun prijzengeld." De buitenwereld lacht zich suf om die sport met al die gelijke spelletjes. Soms, bleek ook gisteren weer, ontwijken dammers bewust elk risico. Rob Clerc opende het toernooi met een remise tegen wereld kampioen Tsjizjov en was daarmee best tevreden. Eigelijk was de stelling van de Rus beter, maar toch kregen beiden een punt. Land genoot Harm Wiersma, tevens bondscoach, behaalde de eerste ze ge van het toernooi. Na ruim anderhalf uur buitte de oud-wereld- Nog zeven beurten en dan moet Anne de Haas, nummer 092, de vloer op. De 16-jarige Leidse deelneemster aan de open Leid se turn-, spring- en jazzkam- pioenschappen is nauwelijks meer aanspreekbaar. Wedstrijd zenuwen. Pas na haar vloeroe fening praat zij weer honder duit. Dan is de kop er in elk ge val af en de spanning minder. Zoals Anne de Haas lopen er honderden rond in de snikhete Vijf Meihal. Meisjes vooral, al leen of in groepjes, doden de tijd tussen de onderdelen waar aan zij in de loop van de lange zaterdag deelnemen. Dan heb ben de jazzgroepen het gemak kelijker. Zij hoeven alleen 's avonds aanwezig te zijn, als zij met hun optredens de eindelo ze dag afsluiten. Nee, dan Anne de Haas. Zij moet speciaal haar wekker zet ten, omdat zij 's ochtends om kwart voor negen in de zaal wordt verwacht. Gelukkig is zij, omdat ook wedstrijdzwemmen een hobby van haar is, wat be treft vroeg opstaan het een en ander gewend. „En op andere zaterdagen moet ik ook vroeg op, want ik werk dan in een si garenzaak", zegt De Haas. Aan een ochtendhumeur ligt het dan ook niet dat zij ruzie krijgt met haar broer. Zenuwen, span ning. Als ze eerst die vloeroefe ning maar heeft afgewerkt. Nog drie beurten en het is zo ver. Anne de Haas kijkt alleen nog maar naar wat zich afspeelt op iiie grote mat midden in de Vijf Meihal. Zij merkt niet op dat elders in de zaal een meisje huilend wordt afgevoerd, omdat zij ongelukkig in aanraking is gekomen met een toestel. Zij ziet de evenwichtsbalk niet meer, die nota bene vlak voor haar neus staat. Aan de lange mat, voltige en de sprong be steedt zij al helemaal geen aan dacht. „Ik heb koude voeten", zegt de gespannen turnster tegen haar trainer Paul Mentink, wiens naam ook op de deelne merslijst voorkomt. „Toch moet je die sokken straks uitdoen, an ders krijg je aftrek." Die sokken zijn ook geen gezicht onder het modieuze turnpak. waarop de verenigingskleuren (Groen Wit) overigens nauwelijks meer te zien zijn. kenden zoemen. Eindelijk mag Anne de Haas laten zien wat zij kan. Een paar schoonheidsfout jes ontsieren haar vloeroefening („dezelfde als de vorige keer"). Minder erg is dat zij haar turn pak een paar keer netjes over haar billen moet straktrekken. Het jury-oordeel is nog niet be kend, maar de spanning is ge weken. „Alleen jammer dat ik de muziek bijna niet kon ho- Nadat zij haar knuffeldier heeft weggelegd, stort Anne de Haas zich vervolgens gretig op een bak vol komkommerschijf jes, want ook de nummer elf van de Open Leidse wil geen grammetje vet te veel aan haar lijf hebben. De dorst lest zij met een bidon sportdrank. Midden in haar sportieve 'levensverhaal' rent zij plotseling naar een groep jonge clubgenoten om hun bij te staan bij hun voorbe reiding op de wedstrijden. Anne de Haas heeft daarvoor alle tijd, want de meerkamp be gint pas over enkele uren. Zij weet nu al dat zij voor de oefe ningen op de verfoeide even wichtsbalk en de geliefde brug opnieuw zenuwachtig zal wor den, maar nooit meer zo erg als voor de eerste oefening. „Bovendien heb ik toch geen kans om te winnen. Fleur Ernst (Nieuw Brunhilde) is veel .beter en ook die kleintjes deden het in het begin heel goed." Wat wil je ook als je maar twee keer per week traint en na het Mavo-examen hebt gekozen voor de agrarische land bouwschool in Rijswijk, daar naast sigaretten moet verkopen en regelmatig de krant haalt als wedstrijdzwemster. Voeg daar bij de gebroken hand waarvan Anne de Haas 's middags op eens weer last van kreeg. Dan maak je geen kans op de titel van 'Open Leids kampioen', die in haar leeftijdsklasse (14 tot en met 16 jaar) is weggelegd voor Carina Versloot van DOS uit Eek en Wiel. Haar kansloze positie mag de pret echter niet drukken. In te genstelling tot een vriendin, die onlangs is gestopt met turnen („Maar zij komt nog wel hel pen") valt de gang naar de gym zaal haar nog steeds licht. Maar ook voor Anne de Haas zijn er grenzen. Als haar meerkamp er op zit voelt zij er weinig voor om de jazzgroepen 's avonds te Anne de Haas moet op zaterdag altijd vroeg op. Om te zwemmen of te werken in een sigarenzaak. Of zoals hier om te turnen. foto henk bouwman dat ik dan hiernaast in het zwembad lig." Voor een hoge vochtigheids graad had zij net zo goed in de tjokvolle Vijf Meihal kunnen trekken meer aandacht door hun omvang dan door hun kwaliteit. Alleen bij het Naald- wijkse DOS, dat met 165 deel nemers naar Leiden is afgereisd, hand in hand. Zij geven de hele avond de toon aan. Dankzij DOS gaan de open Leidse turn-, spring- en jazzkampioenschap- pen na dertien uur niet als een Tuchteommissie straft laksheid Fiks en TOP af DEN HAAG BRAM VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Van achter de groene tafel is de deelname uit de Leidse regio aan het toernooi om de Rijndelfland (veld)korfbalbe- ker drastisch gereduceerd. De afdelings-tuchtcommissie sloot afgelopen week zowel Fiks als TOP uit voor verdere deelname aan het toernooi. Beide clubs hadden na de af gelasting van het bekerduel op 20 september j.l. geen na vraag gedaan bij het afde lingsbureau en verzuimd de wedstrijd de donderdag erna alsnog te spelen. Het kwam de commissie voor dat de verenigingen de onzekerheid gezocht hebben en die heb ben laten voortbestaan om niet op 22 september te hoe ven spelen. Fiks overweegt nu om sa men met TOP beroep tegen deze uitspraak aan te teke nen bij het afdelingsbestuur. „Ongepast", noemt Fiks voorzitter Arie Hooimeijer de uitspraak. „Er is hier vol strekt geen sprake geweest van onwil. Onderling zijn er direct na de afgelasting con tacten geweest om de wed strijd te laten spelen. De re gelingen met betrekking tot het bekertoernooi stonden ergens weggemoffeld in het eerste nummer van het afde lingsblad. Dan moet je ook niet zeuren als de clubs iets over het hoofd zien." Naast de beide regioclubs waren ook KVS en ODO(M) hetzelfde lot als de beide re gioclubs beschoren. De Alge mene en HKV/Ons Eibernest ontsprongen de dans en zijn zonder verder te spelen ge plaatst voor de achtste fina les. Langs reguliere weg wa ren eerder Fides Pacta en af delingsclub Fluks al zover ge komen. Stompwijk '92 blijft verliezen LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De handbalvrouwen van Stompwijk '92 hebben hun zes de wedstrijd op rij verloren in de eerste divisie. In Stompwijk won Fortissimo met 17-23 na een 12-10 voorsprong voor Stompwijk '92 te hebben teniet gedaan. Toch is er onmisken baar vooruitgang te bespeuren bij de Stompwijkse eerste divi sionist. Fortissimo had een ten on rechte aan topscoorster Sylvia Hoevers van Stompwijk '92 ge geven rode kaart nodig om echt afstand te kunnen nemen. Van 16-17 naar 17-22 en tenslotte 17-23. Trainer/coach Wim van Leeuwen was ondanks de ne derlaag tevreden. „We zijn niet technisch en tactisch wegge speeld zoals in vorige wedstrij den maar komen conditioneel te kort. Een klein schepje er bo venop en we redden het mis schien nog", aldus de nog steeds optimistische van Leeu wen. Voor Stompwijk '92 scoor den Sylvia Hoevers (7), Hanne- ke Martens (5), Tineke Heems kerk (2) en Irma van der Bosch, Eugenie van Geylswijk en Yvon ne Bennes (1). In de tweede divisie gaven de mannen van TKS/Saturnus hun visitekaartje af door in Laren te winnen van Laren, dat in de competitie '93/'94 nog een kampioenskandidaat was. Het werd een 16-19 winst na een 8- 10 ruststand. Doelverdediger Rob Otten had met vijf straf worpen een groot aandeel in de Leidse winst. De degelijk spe lende Leidse ploeg had in Dan Olson (5 treffers), Jasper Olie rook (4), Dirk Klok en Winfried van Boheemen (3) uiterst schot- vaardige aanvallers. Marcel en Arnold Nieuwenhuis comple teerden de score met ieder een treffer. In de afdelings eerste klasse bij de vrouwen wonnen HW'70 en Foreholte zonder proble men. HW'70 liep na rust weg van een stug verdedigend EHC, 6-13, rust 3-5, en Foreholte liep Wings 2 onder de voet: 23-13 (11-7). HW'70 en vooral Fore holte lijken de eerste klasse te zullen domineren met hun dui delijke overwinningen. Bij HW '70 onderscheidden zich in aanvallend opzicht An neke Gijsman, Carola van Eg- mond, Bertina Lamboo en Nina Krosschell, bij Foreholte Elly Spreeuw en Ellen Warmerdam. Bij de mannen pakte Rijn streek goed uit tegen Hercules 2: 24-18, rust 16-7. Voor een collectief goed spelend Rijn streek was Bas van Rijn een ver sterking. De reserves van Satumus bo den EDH 2 in Delft goede te genstand en verloren nipt; 17- 15. Ook Foreholte moest zich, na een harde strijd, gewonnen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22