Foreholte straft Roodenburg af de^van WFöSTRUn 1A/FFI Sport WIE ZEI DAT Een scheids moet eigenlijk voetbalbenen hebben IV/! li M Qp ,v, THEIWIATOU auUiiiausi& VAN DE 201 MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 Noordwijk-trainer Ruud Brö- ring voor Radio West, na de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Barendrecht: We hadden die 2-0 er eerder in moeten trappen. Met 1 -0 voor staan tegen Casino Barendrecht blijft altijd gevaarlijk. Lazio-voetballer Aron Winter in HPDe Tijd: „M'n bijnaam in de pers is II commandante. Het is een vlei ende naam, maar ach, ze noe men me van alles. Trainer Ze- man noemt me Biondo. 'Hé blonde, ga eens wat meer naar Idem: „Ik moet m'n eigen gang kunnen gaan. En dat is af en toe stappen in Amsterdam, op familiebezoek in Lelystad of voor het eerst naar een opera in de Thermen van Caracella. De eerste acte van Aï- 9 da duurde e ging nog, maar daarna ben ik in slaap gevallen. Ex-wereldkam- pioen wielrennen Harm Ottenbros in Vrij Nederland: „Als je voelt dat je niet kunt winnen en iemand biedt je vijfhonderd gul den, ben je een sukkel om dat te laten liggen. Altijd ja zeggen, had iïc van Peter Post ge leerd. Kun je later altijd nog bekijken of je erop in gaat." Idem: „Rooksen Theunisse hebben tivee goede jaren gehad en weten daar nog steeds formidabele contracten uit te peuren. Dat doet de wielersport geen goed. Twee renners die maar doorsuk kelen omdat de salarissen te hoog zijn om ermee op te hou den. Willem Il-trainer Jan Reker in VI: „Ik kan Inter uit cle problemen halen. Ik weet wie ik ben en ik ken mijn plaats. Annie van der Velde, de vrouw van Heerenveen-voorzitter Riemer, in VI: „Roelof Luinge wordt door de spelers bijna altijd genoemd als slechtste scheidsrechter, maar volgens mij is dat typisch Neder lands. Als een paar dat roepen, gaan de anderen dat napraten. Ik moet trouwens welzeggen- hij floot Heerenveen tegen Vi- manier dat ik dacht: vallen, gaat het weer helemaal mis met Roelof." Idem: „Ik las laatst dat Elsemieke Ha ve nga vindt dat profs goed ge kleed moeten zijn. Dat vind ik ook, het shirtje in de broek hoort erbij. Als iemand bij Heeren veen komt voetballen, kan dat niet, met een shirt over de broek. Ik heb ook moeite met staartjes, dat vind ik niks. Idem: „Ik zou de dienst uitmaken bij Heerenveen? Dat heb ik nog nooit eerder gehoord. Kroeg praat! Ik zou het niet eens wil len. Zeker weten. Idem: „Ik ga honderd keer dood op de tribune hoor. Ik ben echt ver schrikkelijk, veel te druk. Ik schop, ik zit geen tel stil, en bij een corner gaat mijn buurman of buurvrouw hele maal gestrekt. Dan kijk ik naar de looplijnen, zie ik iemand al inkop pen en denk: die hangt!, en dan lig ik over m'n buur man heen. Idem: „Nee, ik word nooit uitgeschol den op de tribune. Ook niet toege juicht. Ik ben geen Tina Turner." Powerliftsters Joke van der Meulen en Alie van Keulen in het Algemeen Dagblad: „Veel mannen vinden het niet leuk als hun ega aan deze sport doet. Het vrouwtje mager mooi uitzien, maar moet niet te sterk worden. Eindhoven-trainer Rob Jacobs in De Telegraaf: „Ik heb mezelf plechtig beloofd om de dagen die mij vergund zijn door te brengen in uitbun digheid... Soms voel ik langs de lijn iets van zelfmedelijden op borrelen. Maar dan denk ik aan Robbie de Wit, aan René Eyer, aan het gezinsleed van Louis van Gaal en dan schaam ik me. Ik zit hier tussen alleraardigste Brabanders, die al dankbaar zijn als we een puntje pakken. Moet ik me als Rotterdamse volksjongen soms te groot voelen voor zo'n club?" Opvallend Aanwezig Naam: Dennis Jan Mieras Club: Quick Boys Leeftijd: 27 jaar Beroep: assistent-accountant Dennis Jan Mieras speelde an derhalfjaar geleden voor het laatst in de eerste klasse A, bij Katwijk. Zaterdag maakte Den nis Jan Mieras als invaller zijn rentree op het hoogste ama teurniveau bij Quick Boys, na een jaar in de vierde klasse bij Val ken'08 te hebben gespeeld en te hebben gesukkeld met een knieblessure. Tevreden over je spel? „Ik ben nog niet op m'n oude niveau, het is ook moeilijk om dat terug te halen. Het is niet zo dat ik hier zo'n prestatie heb neergezet, dat de trainer niet meer ie heen kan. Ik hen het niveau van het tweede ge wend, het gaat toch een stappie sneller in het eerste. Nog wat geleerd bij Valken'68? „Niets ten nadele van Valken, maar de entourage in de eerste klasse is totaal anders. Het is misschien niet verstandig ge weest om een een stapje terug te doen, aan de andere kant heb ik er inderdaad van geleerd. Ik heb nu veel meer respect gekre gen voor de perfecte organisatie in de top van het amateurvoet bal. De meeste jongens weten niet wat het is om degradatie voetbal in de vierde klasse te spelen. Die beschouwen de fa ciliteiten bij een club als deze als vanzelfsprekend." Waarom niet teruggegaan naar Katwijk? „Ik heb me in eerste instantie bij Katwijk gemeld, maar op dat moment had Arie Lagendijk zijn selectie voor het nieuwe seizoen al rond. Hij had vaste afspraken gemaakt met 26 jongens, hij kon niemand meer naar de B- selectie terugzetten. Bij Quick Boys was de selectie nog niet rond en kreeg ik een kans om me daarin te spelen." Mik je op een basisplaats bij Quick Boys? „Als je drie keer in de week traint, wil je natuurlijk ooit weer vast in het eerste komen. Maar ik besef ook wel dat dat moeilijk is. Ik ben 27, als voetballer groei ik niet meer. Ik moet ervoor zorgen een constante lijn in m'n prestaties te krijgen en dat ik iels extra's aan hi'l clf'al kan Leiclse ploeg keldert naar bodem van tweede klasse A Ruud de Klerk Aan een kwartier had Ruud de Klerk genoeg om een paar voet balschoenen in de wacht te sle pen. Zijn doelpunten in cle vier de en vijftiende minuut gaven voor 'deskundoloog' Henk Wis man cle doorslag. Uiterst koel bloedig" noemde de trainer van Quick Boys cle afiverking van de Voorhouten die hij tot man van de wedstrijd uitriep. De andere Foreholte-spits Rob van Duyn trok vooral met zijn snelheid de aandacht van Wisman, maar scoorde één keer minder dan De Klerk. „De Klerk kan voetbal lend wat meer", aldus Wisman. In de loop van de wedstrijd raakte cle Amsterdammer bo vendien gecharmeerd vcm cle ac tieve Marcel Luynenburg, die als linksback stond opgesteld. „Van mijn tweede treffer, uiteen in gooi van Luynenburg, heb ik de meeste voldoening", zei De Klerk (26), die zijn seizoentotaal tot zeven opkrikte. „Bij de eerste ging de bal nog via de binnen kant van de paal. Werd er ge vlagd voor buitenspel? Daar heb ik helemaal niet bij stilgestaan. De wedstrijd Kickers '69 - UDO is al 34 minuten oud en scheidsrechter Hans Alblas heeft nog geen kaart getrokken. De man die dit seizoen in een duel al eens achttien keer met een prent zwaaide, doet het vandaag rustig aan. Natuurlijk is dat niet de verdienste van de arbiter, zo zal Alblas na de wed strijd in Leimuiden verklaren, het ligt vooral aan de spelers. Zij maken uit of het een kaartenre- gen wordt. Het lijkt erop dat de Voorscho- tense fluitist op deze zonnige herstdag met twee gele kaarten volstaat. Ver beneden zijn ge middelde dus. En opvallend: niet één keer rood. Als echter de laatste minuten aanbreken, wordt het vrij spor tieve duel wat grimmiger. Lo gisch. UDO geniet een 0-1 voor sprong door een knappe goal van Bas van Heek en Kickers dringt aan. Als een Oegstgeeste- naar de bal een keer wegmaait, komt Kickers-aanvoerder Edwin van Wittmarschen als enige ver dediger even in de problemen. De mid-mid met de fabuleuze traptechniek wil (tegen zijn principes in) de bal een hijs naar voren geven, maar raakt 'm volledig verkeerd en de bal caramboleert richting zijn broer Arno die vandaag ook zijn kee per is. De doelman van Kickers raapt de bal op. Waarom niet, dit is immers geen doelbewuste te rugspeelbal. Maar scheidsrech ter Alblas - en hier gaat de man in het zwart in de fout - ziet er wel een overtreding in en geeft UDO een vrije trap, die trou wens niets oplevert. Bij Kickers is iedereen laaiend. Vooral Edwin van Wittmarschen. Zijn opmerkingen leiden tot een gele kaart. Als Alblas het prentje net heeft weggestopt, gebeurt er iets vreemds. Hij tast weer naar zijn borstzak, haalt opnieuw geel te voorschijn en duwt dat onder de neus van Edwin van Witt- marscherr. En in één vloeiende beweging volgt de rode, want twee keer geel is zo veel als dou chen. De kaarten worden soepel en snel uit het niets te voor schijn getoverd, als Hans Kazan in zijn beste dagen. Volgens sommige spelers is dit allemaal geen toeval. Want, vin den zij, voor Alblas is er maar een motto en dat luidt 'een dag geen rood getrokken is een dag niet gefloten'. De besnorde arbi- ter wordt niet goed van dit soort Scheidsrechter Hans Alblas toont een gele prent. „De spelers maken uit of het een kaartenregen wordt." het boekje te fluiten en maakt er ir aanvang iedereen op at tent dat-ie niet gediend is van merkingen op de leiding. Volgens de voetballers is het in cident in de slotfase niettemin i typische Alblas-actie. Hij zwaait veel te snel met kaarten en vooral voor opmerkingen van spelers. Van Wittmarschen: „Toen ik geel had zei ik: als jij dit een terugspeelbal vindt, be grijp je er geen k...,van. Ik heb geen kut of kloten gezegd, ik hield me nog net in." Voor Al blas maakt dat niet uit. Hij spreekt de taal van de spelers niet en wil die taal ook niet le ren. „De spelers zorgen er zelf voor dat ik rood trek. Ik zei te gen de aanvoerder: nu wil ik :s meer horen. Tsja, als je dan weer begint, ben je toch goed bezig." Gisteren reed Alblas vol goede gewoon voor om geen kaarten te geven. „Dat is altijd het uit gangspunt. Maar de spelers be palen of ik dat doel haal, niet ik." Hij had bij de koffie 's och tends nog Nieuwsweek gelezen waarin stond dat hij zo makke lijk met boekingen strooide. Hij vindt dat onterecht. Als spelers Sport tegen Randsport heb ik er dit seizoen achttien getrokken," zegt hij, zonder een spier te ver trekken. In de afdeling zijn de clubs al tijd een beetje bang als ze H. Al blas achter hun wedstrijd zien staan. Trainer John Zonderop van Kickers en zijn collega Nico van der Salm van UDO hadden dat nu ook weer. De twee voor malige jeugdtrainers van Al- phense Boys kennen elkaar en waren beiden een beetje be vreesd voor de aftrap. Zonder- op: „Nico zei nog dat zijn spe lers al de bibbers krijgen als ze de naam Alblas horen. Ik vind ook dat hij te snel trekt. Bij overtredingen horen sancties en bij beledigingen moetje ook optreden, maar hij moet eens wat dingen die worden gezegd langs zich heen laten gaan. Dit is een mannensport." Die overi- Scheidsrechters kennen vaak wel de regels, maar niet het voetbal, vinden de spelers van Kickers. En bij UDO neemt matchwinnaar Bas van Heek ook de kwalificatie 'heel irritant' in de mond als hij het over de veelbesproken arbiter heeft. En dan nog een klacht van de voetballers: ze zien er vaak niet uit, die scheidsrechters. Dan komt er weer zo'n mannetje het veld ophobbelen in het zwart met van die raren benen, die meteen verraden dat-ie nooit heeft gevoetbald. Edwin van Wittmarschen: „Een scheids moet voetbalbenen hebben. Er loopt er eentje in de afdeling met van die o-benen, echte voetbalbenen. Die heeft dus nooit problemen, die begrijpt het spelletje en de emoties ge woon. Kijk nou eens naar die Alblas. Die kan de bal geen drie De tegenstander kan Foreholte momenteel niet Leids genoeg zijn. Na Lugdunum kan nu ook Roodenburg daarover meepra ten. De Voorhouters straften de Kooi-club op sportpark Noord genadeloos af. Door de kansloze 4-0 nederlaag tuimelden de Lei- denaars bovendien naar de kel der van de tweede klasse A. Fo reholte daarentegen mag zich met zeven punten (waaronder vier tegen Leidse tegenstanders) uit zeven wedstrijden voorlopig veilig wanen in de midden- Het kan verkeren in de voetbal lerij. Terwijl Roodenburg vorig seizoen nog in de eerste klasse vertoefde, bestond in Voorhout zelfs even de vrees voor degra datie naar klas drie. Beide ploe gen vonden elkaar uiteindelijk terug in de tweede klasse en be gonnen gistermiddag als lage middenmoters aan hun eerste onderlinge duel. Alleen het doelsaldo van Foreholte was een fractie minder negatief dan dat van Roodenburg. De vereniging uit de grote stad treurde bij aanvang al over de afwezigheid van Mare Helder, die na een midweeks oefenduel tegen Bernardus (6-0) in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te rechtkwam. In het Amsterdam se ziekenhuis moet blijken of het bloed in zijn urine kwaad kan of niets heeft te betekenen. In het laatste geval mag hij van daag weer naar huis. De rentree van Ron van der Linden, voor het eerst na anderhalf jaar weer in Roodenburg 1, diende als pleister op de wonde. De Voorhoutse dorpsclub kende eveneens personele problemen, ook al was daarbij de gezond heid van spelers niet in het ge ding. Ronald Yerhart zat een schorsing uit en Ronald van Veltnoven kon zich niet onttrek ken aan familie-verplichtingen. De invallers Frank Hooymans en Harry Werkman vervulden hun taak naar behoren. Al was hun rendement minder groot dan dat van Co van der Stee, die in de 71ste minuut Werkman afloste en in de 72ste minuut de eindstand op 0-4 bepaalde. Marcel van den Burg probeert weg te draaien van zijn schaduw Frank Hooymans. Oscar Ligtvoet (rechts) en scheidsrechter Van Gilst volgen het duel op afstand. FOTO BEN DE BRUYN Van der Stee, die normaal gesproken tussen het tweede en derde elftal van Foreholte pendelt, deed ook daarna nog van zich spreken. Hij schaarde zich met gezwinde spoed onder de ze ven spelers die scheidsrechter Van Gilst met een gele kaart bedacht. Die kaartenregen maakte het pittige maar zeker niet onsportieve duel er alleen maar rommeliger op. Een preventieve werking ging er van het kwistige uitdelen van kaarten in elk geval niet uit. De Voorhouters mekkerden na afloop niet over het aantal prenten, dat gelijke tred hield met de score. In hun geval betroffen de straffen hoofd zakelijk wisselspelers. Anders lag dat bij Rooden burg, dat de volgende wedstrijd de geschorste Paul Pikaar moet missen. Alsof trainer Hennie de Klerk al niet genoeg zor gen aan zijn hoofd heeft. Zowel Maurice Barends als Arjan van de Paverd moest vanwege een bles sure voortijdig naar de dug-out. Helder blijft voorlopig een vraagteken, maar de twee volgen de tegenstanders zijn dat allerminst. De uitbeur ten bij zowel RVC als VIOS voorspellen weinig goeds. Of De Klerk moet met succes afstand doen van zijn riskante speelwijze zonder 'slot op de deur' en met meer aanvallers dan verdedi gers. „Het pakte tegen Foreholte faliekant verkeerd uit", zei De Klerk na afloop. Na tien minuten was het al geen wedstrijd meer. Die 2-0 was een mo kerslag. Daarna liep er werkelijk niets meer. Het elftal was ook bijna niet meer te sturen. Deze ne derlaag betekent een keerpunt in de competitie. Misschien moeten we onze herkenbare speelwij ze, waaruit we niet het volle rendement halen, wel aanpassen." Terwijl De Klerk weinig trek had in nog een broodje worst, stond zijn Voorhoutse collega Mart de Groot te genieten van een flesje bier. „Wij hebben Roodenburg in fysiek opzicht afgetroefd. De spelers toonden werklust. Zelfs Stan Uljee stroopte de mouwen op. Dit was ge loof ik de eerste wedstrijd dat wij de nul hiel den." Bij Roodenburg kijken ze met begerige ogen naar ook zo'n nul. In de grote stad kunnen ze nog heel wat leren van de dorpsclub uit Voor hout. Foreholte kent namelijk zijn beperkingen en voetbalt daarnaar. Noodgedwongen zou dat bij Roodenburg vanaf volgende week ook wel eens het geval kunnen zijn. Roodenburg - Foreholte 0-4 (0-2) 4. De Klerk 0-1,15. De Klerk 0-2,46. Van Duyn 0-3, 71. Van der Stee 0-1. Scheids rechter: Van Gilst. Toeschouwers: 400. Gele kaart: l'aul Pi- kaar, Maatoug, Van der Linden (allen Roodenburg). Werk man, Hooymans. Luynenburg, Van der Stee (allen Forehol- Henk Wisman „Roodenburg had niet zo lang moeten vasthouden aan het één-op-één verdedigen. Balverlies was daarbij dodelijk, omdat het omschakelen bij bal verlies te lang duurde. Twee fouten van die num mer 14 (Patrick Hey mans I) betekenden meteen twee tegendoelpunten. Dal kwam omdat rugdek king ontbrak. De verdedigers van Roodenburg, van wie ik alleen Patrick Homan ken omdat hij vorig seizoen voor Quick Boys 2 uitkwam, waren niet opgewassen tegen de snelheid van de Forehol te-spitsen. Dat Roodenburg-trainer Hennie de Klerk het één- op-één verdedigen losliet en Patrick Heymans ais slot op de deur achter zijn uerdedigingneerzetle. vond ik begrijpelijk. Ik denk alleen dat hij dat eerder had moeten doen dan pas na een half uur. Die Heymans kan goed voetballen - zoals hij ook in aanvallend opzicht be wees -, maar maakte nu twee kostbare fouten. Daardoor keek Roodeti - burg meteen tegen een uit- zich tsloze ach terstancl aan, al had ik nog wel verwacht dat cle ploeg na cle rust wat meer in de wedstrijd zou komen. Foreholte speelde het handig met iedereen achter de bal behalve die twee spitsen, lange tijd zette ik mijn kaarten op Rob van Duyn, die met zijn snel heid constant tegenstanders in verlegenheid bracht. Maar hij miste ook nogal wat kansen waarvan ik dacht 'die moeten zitten'. Bij helderde doelpunt van Foreholte lukte het hern wel. Hij ontdeed zich knap van Maurice Barends, al maakte hij daarbij volgens mij een overtreding. Ruud de Klerk kwam op mij wat koelbloediger over. Al zat er aan dat eerste doelpunt naar mijn meningeen buitenspelluchtje. Los daarvan vond ik dat er van Foreholte veel meer dreiging uitging, ook al voetbalden zij met slechts twee spitsen. In cle opbouw viel mij linksback Marcel Luynenburg vanwege zijn snelheid en sterke pass in positieve zin op. Dat Roodenburg de laatste twintig minuten met tien man moest uitvoetballen omdat cle wisselspe lers al waren ingezet, kun je de trainer niet kwalijk nemen. Dat is nu eenmaal het risico van het vak. Al met al vind ik de overwinning van Foreholte op Roodenburg verdiend maar geflatteerd. Met de ri sico's die Roodenburg nam, speelde het Foreholte alleen maar in de kaart.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21