Nuis kan toch 500 miljoen bezuinigen Binnenland Asielzoekers met TBC verdwijnen in illegaliteit Harlingen krijgt gloednieuwe werf Werkgevers willen wel over korter werken gaan praten Contactbureau voor vreemdgaanders stopt Getuige in omvangrijke hasjzaak bekent meineed 90 JAAR NEDERLANDSE WOON SCHILDERKUNSTBIJ VAN TIL van tilUlittH JZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 3 Politie 'dol' van kinderdrugpamflet De politie van Amsterdam wordt horendol van de pamfletten waarin wordt gewaarschuwd voor een nieuwe drug voor kinderen. Deze pamfletten zijn al een paar jaar in omloop en wijzen onder meer op de opplakbare tatoeage Blue Star, voorzien van blauwe sterren, die in omloop zou zijn. Iedere ster is volgens het pamflet met LSD doordrenkt, dat direct door de huid kan worden opgenomen. ,,Een gedachtenspinsel van een gestoorde figuur. Het duikt steeds weer op", aldus de politie. Op het pamflet wordt het publiek opgeroepen de politie te waar schuwen als de drugtatoeages opduiken. Agent schiet per ongeluk in eigen hand eindhoven Een Eindhovense politieagent heeft zich gisteren per ongeluk in zijn linkerhand geschoten. Dat gebeurde tijdens het ontladen van zijn dienstwapen, aldus een politiewoordvoerder. Het slachtoffer wilde zijn defecte vuurwapen omruilen voor een ander exemplaar. Toen hij een patroon uit het pistool wilde ha len, ging het wapen plotseling af. De agent moest naar een zie kenhuis en kon na behandeling weer naar huis. Klacht wegens vergelijking met Hitier spukenisse» Kringleider P. Leentvaar van Centrumpartij '86 in Spijkenisse heeft bij de politie een klacht ingediend wegens be lediging door het raadslid C. in 't Veld van de Progessieve Partij Burgerbelangen. Zij zou Leentvaar in het partijblad Vooruit heb ben vergeleken met Adolf Hitler. Volgens In 't Veld heeft zij nie mand bij naam genoemd en is het Leentvaars probleem als hij zich aangesproken voelt. Leentvaar meent dat Hitier wordt ver geleken met de 'leider van de CP '86' en dat kan alleen op hem slaan. Rechts raadslid beboet voor vernieling utrecht Het extreem-rechtse Utrechtse raadslid j. Morren is gisteren door de politierechter veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden en een schadevergoeding van duizend gulden. Morren bewerkte vorig jaar de voordeur van zijn benedenburen met een honkbalknuppel omdat ze klaagden over het gejank van zijn hond. Morren was lijsttrekker van de CD maar is vorige week overgestapt naar het Nederlands Blok. Docters van Leeuwen nieuwe PG en haag Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met de benoe ming van A. Doctors van Leeuwen tot procureur-generaal PG) in Den Haag. Het 49-jarige hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst volgt de huidige minister van justitie W. Sorgdrager op. Doctors van Leeuwen wordt voorzitter van het college van de procureurs-generaal en daarmee de'hoogste baas bij het Openbaar Ministerie. Waarschuwen snelheidscontrole helpt driebergen Het waarschuwen voor snelheidscontroles heeft ef fect. Dat meldt het korps landelijke politiediensten na twee con troles op de Al2 bij Arnhem. Bij een eerste,"onaangekondigde controle tussen 5 en 12 oktober ter hoogte van wegwerkzaamhe den, bleken er van de 7.029 bekeken voertuigen 2.395 te hard te rijden, één op de drie dus. Toen de snelheidscontrole werd aan gekondigd door borden te plaatsen en opvallend een politiewa- gerj in de wegberm te zetten, reden nog maar drie op de hon derd automobilisten te hard. Ontploft Zaans lab maakte geen XTC zaanstad In het laboratorium in Zaandam dat op 20 oktober ontplofte, werd geen XTC gemaakt. Dat heeft een politiewoord voerder gisteren bekendgemaakt. De politie vermoedde dat aan vankelijk wel. Er zijn wel pillen in het lab ontdekt, maar de sa menstelling daarvan is nog niet bekend. Het lab ontplofte toen een man met een brandende sigaret de werkplaats betrad waar butaangas uit een cilinder lekte. Bij de explosie raakte niemand gewond. Philips sterker tegenover Japanners den haag Minister Wijers van economische zaken is zeer tevre den over Philips. Het Eihdhovense concern is volgens de minis ter in een positie gekomen die best kan leiden tot een voor sprong op de Japanse concurrentie. Dat zei hij donderdag in de Kamer. Wijers vindt dat Philips de exportmarkt beter benadert en vooruitstrevende ontwerpen maakt. Koffie duurder, benzine goedkoper den haag De prijzen zijn tussen half september en half oktober met 0,1 procent gestegen. Vooral koffie en, in mindere mate, kle ding werden duurder. Tweedehands auto's en benzine daaren tegen werden goedkoper. Tussen oktober 1993 en oktober dit jaar stegen de prijzen met gemiddeld 2,8 procent, iets meer dan tussen september 1993 en september dit jaar (2,7 procent). 'Discussie nodig over toekomst media' den haag Het informatiebeleid loopt achter bij de snelle ont- wikkelingen in de informatiesector. Dat schrijft de Mediaraad in een brief aan premier Kok. De raad wil dat Kok een brede poli tieke discussie begint over de toekomst van de media, commu nicatie en informatie. Volgens de raad lijkt in Hilversum een web te ontstaan waarbij de publieke omroep, Veronica, Endemol en een aantal commerciële radiozenders betrokken zijn. Via de ex ploitatie van sportrechten spelen ook Filmnet en TV Plus hierin een rol. Samenwerkingscontracten die de concurrentie beper ken zijn volgens het Europese recht verboden, evenals misbruik van machtspositie. Steeds meer asielzoekers die met tuberculose (TBC) zijn be-' smet, raken zoek en verdwijnen in de illegaliteit. Deze mensen vormen een gevaar voor hun omgeving. Dit schrijft de Ko ninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose (KNCV) in een brief aan het ministerie van volksgezondheid. Volgens de KNCV is vorig jaar bij 145 asielzoekers TBC gecon stateerd. De helft van hen bleek een besmettelijke vorm te heb ben. De KNCV is het zicht op een aantal met TBC besmette asielzoekers kwijtgeraakt, door dat zij met onbekende bestem ming uit asielzoekerscentra zijn vertrokken. De TBC-lijders heb ben hun pillenkuur van negen maanden niet afgemaakt en kunnen daardoor anderen be smetten, waarschuwt KNCV-di- Kabinet roept staatssecretaris van onderwijs tot de orde Staatssecretaris Nuis (onderwijs) meent dat zijn opdracht om vijfhonderd miljoen gulden in 1998 te bezuinigen op het hoger onderwijs wèl haalbaar is. Eerder deze week zei de D66-bewindsman nog dat hij die taak 'onmogelijk' achtte. Nuis trok zijn woorden in toen hij in de minister raad door premier Kok op het matje werd geroepen. Vol gens Kok is Nuis 'verkeerd begrepen' en is er sprake ge weest van 'een misverstand'. Volgens Kok heeft Nuis in de ministerraad uitgelegd dat hij deze week met zijn opmerkin gen over de onhaalbaarheid van de bezuinigingen in het hoger onderwijs alleen op de voorge nomen stelselherziening had gedoeld. Dat er daarnaast ook andere mogelijkheden zijn om de komende jaren op het hoger onderwijs te bezuinigen was daarbij buiten beschouwing ge bleven. Het gaat daarbij met na me om de verbetering van de Nuis zei deze week dat hij 'ze ker wist' dat hij het forse bezui nigingsbedrag op Onderwijs niet zou halen, omdat de her ziening van het hoger onderwijs pas na 1998 besparingen ople vert. De opmerkingen schoten het kabinet in het verkeerde keelgat. Iedereen moet zich houden aan de afspraken in het regeerakkoord, zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. doelmatigheid. Een werkgroep, samengesteld uit ambtenaren van onderwijs en financiën en mensen van een aantal onafhankelijke on derzoeksinstellingen, studeert al enige tijd op mogelijke efficien cy-verhogende maatregelen. Stelselherziening en doelma tigheidsoperatie moeten in 1998 wel degelijk vijfhonderd miljoen bezuinigingen kunnen opleve ren, aldus Kok. De staatssecre taris heeft de ministerraad be loofd zich daar volledig aan te zullen houden, stelde de pre mier. ,,We hebben in de minis terraad nog eens met z'n allen vastgesteld dat het regeerak koord nog steeds het regeerak koord is. Daar wordt niet van afgeweken, niet bij Defensie en niet bij Onderwijs." Daarmee is wat Kok betreft 'de zaak-Nuis' afgesloten. Voor doodschieten man Terminale kankerpatiënt krijgt toch zeven jaar cel amsterdam anp Wetend dat de veroördeelde zijn celstraf nooit heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren toch een terminale kankerpatiënt veroordeeld tot zeven jaar cel voor doodslag. De man heeft waarschijnlijk nog minder dan een jaar te leven. De man is schuldig bevonden aan het doden van de vriend van zijn ex-vrouw. Officier van justitie D. Aben eiste twee we ken geleden tien jaar cel voor moord tegen de 63-iarige kanker patiënt. Hij vond het feit dat de man zwaar ziek is, geen reden een kortere straf te eisen. Ook de rechtbank stelde dat de ge zondheidstoestand van de man niet van invloed mag zijn op de hoogte van de straf. Aan het doodschieten van de vriend van de ex-vrouw van de kankerpatiënt ging een echtscheidingsdrama vooraf. Een van de redenen voor de scheiding was het feit dat een dochter van de man haar vader beschuldigde van seksueel misbruik. Bij de scheiding in 1992 werd onder meer de woning aan de vrouw toegewezen. De man vernielde het huis en maakte daarbij ge bruik van zoutzuur. Hij was na de scheiding vreselijk kwaad op zijn ex-vrouw. ,,Ik kreeg helemaal niets, terwijl zij geen cent had ingebracht", ver klaarde hij tegenover de politie. Bij hem ontstond het plan zijn ex-vrouw dood te schieten omdat liij erachter was gekomen dat zij een relatie had met een 62-jarige man. Op de avond van 15 juni reed hij naar de woning van de man in Geuzenveld en wachtte hem op, in de verwachting ook zijn ex-vrouw te zien. In plaats daarvan trof hij haar vriend die hij vervolgens neer schoot. Melkert kraakt CBA-bestuur Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid heeft scherpe kritiek op het beheer van het Gentraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA). In een brief aan de voorzitter van het CBA spreekt hij van een over het algemeen 'zorgelijke si tuatie'. Melkert eist dat het CBA voor het eind van dit jaar duidelijk heid verschaft over het beleid bij misbruik van subsidies. Ook vindt hij dat het bestuur van de arbeidsbureaus eerst zelf orde op zaken moet stellen, alvorens hem lastig te vallen met verha len over tijdelijke kastekorten. Volgens Melkert heeft het CBA subsidieregelingen met te rugwerkende kracht aangepast om onregelmatigheden te her stellen en dat kan niet door de beugel. Hij beklaagt zich er ook over dat schriftelijke vragen die hij aan het CBA stelt vaak 'niet of traag' worden beantwoord. Het CBA moet volgend jaar honderd miljoen inleveren. Voor 1996 en de jaren daarna moet dat oplopen tot jaarlijks vijfhonderd miljoen. In Harlingen is gisteren een gloedn e werf geopend met vier drijvende dokken e Maar dan moet zaterdag wel gewone werkdag zijn Kok verbaasd over kritiek op drugbeleid den haag De Algemene Werkgevers Ver eniging (AWV) is bereid te pra ten over kortere werktijden, maar daar moet dan wel tegen over staan dat er flexibele ar beidstijden komen. De zaterdag en de avonden moet gewone werkdagen worden zonder extra beloning. Dat schrijft de AWV in een notitie aan haar leden. Bij de. AWV zijn 1.800 indus triële ondernemingen uit veer tig bedrijfstakken aangesloten. Samen hebben zij een half mil joen werknemers in dienst. Met de nota wil de AWV de bedrij ven en bedrijfstakken voorbe reiden op de komende CAO-on- derhandelingen. Daarin zullen de vakbonden veel werk maken van verkorting van de normale werktijd om zo ruimte te schep pen voor langdurig werklozen. Het is voor het eerst dat de werkgevers bereid zijn te praten over korter werken. Eerder we- zën ze dergelijke collectieve maatregelen steeds af. Wel zijn in bedrijven als Bijenkorf en V &D afspraken over vierdaagse werkweken tot stand gekomen, waarbij zodanige flexibiliteit is overeengekomen dat in drukke tijden (Sinterklaas- en kerstver kopen bijvoorbeeld) lange werkweken worden gemaakt, maar dat was incidenteel. Praten over korter werken vinden de werkgevers goed, maar voorop blijft staan dat af spraken worden gemaakt over mogelijkheden om personeel flexibel in te zetten. Dat kan bij voorbeeld op zaterdag of 's avonds. In een aantal bedrijven, waar onder de vliegtuigfabriek Fok ker, bestaan dergelijke afspra ken al. Daar maakt personeel langere werkdagen en werkwe ken als het druk is. Dat wordt gecompenseerd door kortere werkweken en werkdagen in tij den dat er weinig te doen is. Dat zijn voorbeelden waaraan in de komende CAO-maanden ook gedacht kan worden, aldus de AWV. De werkgeversorganisatie is zich 'ervan bewust' dat over verdere flexibilisering van de ar beidstijd in het CAO-overleg nauwelijks te praten valt, wan neer niet tegelijkertijd over kor tere werkweken gesproken kan worden. Die discussie wil de AWV ook niet uit de weg gaan. Ter voorbereiding op dat over leg wil ze bestuderen hoe 'een optimale aansluiting tussen be drijfstijden en arbeidstijden' kan worden bewerkstelligd. Dé flexibilisering wofdt daarbij ge zien als een noodzakelijke maatregel in 'een passend ant woord op de internationale concurrentie-verhoudingen recteur J. Broekmans in de brief. De TBC-vereniging wil dat de overheid een sociaal-verpleeg kundige aanstelt als landelijk coördinator. Die moet erop toe zien dat 'verdwenen' asielzoe kers hun pillen blijven slikken. „Onze ervaring is dat asielzoe kers verpleegkundigen vertrou wen en hen niet zien als een verlengstuk van Justitie. Het ge beurt vaak dat verpleegkundi gen het contact met verdwenen asielzoekers blijven onderhou den", aldus een woordvoerster van de KNCV. De KNCV benadrukt dat de controle in asielzoekerscentra op de aanwezigheid van TBC prima is. „Het probleem begint als besmette asielzoekers in de illegaliteit verdwijnen zonder hun kuur af te maken." Het mi nisterie van volksgezondheid is bereid een landelijk coördinator aan te stellen. zwolle/meppel jelle boonstra Kontaktburo Duetto die bedpartners zocht voor vrouwen en mannen die een 'stiekem slippertje' wilden, bestaat niet meer. Alle klanten hébben een briefje gekregen met de mededeling dat de uitgangspunten van Du etto 'te idealistisch' zijn gebleken. Het tele foonnummer in het Drentse dorpje De Wijk is afgesloten en initiatiefneemster Lydie Ro- mijn (40) is met de noorderzon vertrokken. Klanten kunnen naar hun centen fluiten. Voor inschrijving bij het bemiddelingsbu reau. moest 990 gulden worden betaald. Volgens de politie heeft Duetto ettelijke tienduizenden guldens geïncasseerd, zon der er een tastbare wederdienst voor te ver richten. Maar de politie doet niets, omdat er geen aangiftes zijn gedaan. Duetto kwam begin dit jaar in het nieuws toen Lydie Romijn zei dat ze zich wilde in zetten voor mensen op zoek naar een avon tuurtje. Zakenlieden die een belezen dame zochten voor een avontuurtje, huisvrouwen die een stiekeme minnaar wilden of echtpa ren die op zoek waren naar een derde part ner in bed. Romijn zou alles 'in stijl' rege len. De hoge inschrijfprijs waren ook be doeld 'om mensen te kunnen trekken die een bepaalde sport op de maatschappelijke ladder hadden bereikt'. „Er is allemaal niets terecht gekomen van de mooie beloftes. En die mevrouw Romijn weet natuurlijk heel erg goed dat diezelfde taboesfeer er nu wel voor zorgt dat klanten hun mond houden," zegt een 'geslaagd za kenman' uit het noorden van het land, die zelf de publiciteit zocht om zich te beklagen over Duetto. „Het gaat me niet eens om de centen, hoor, die kan ik wel missen, maar meer om de manier waarop." Een andere gedupeerde verklaart waarom hij geen aan gifte heeft gedaan bij de politie: „Je staat natuurlijk niet graag te boek als iemand die een avontuurtje zoekt." Romijn is al sinds juni spoorloos. Vorige week kregen alle ingeschrevenen nog wel een briefje van haar waarin ze uitlegt dat de activiteiten zijn gestaakt, omdat de leeftij den van de ingeschrevenen te ver uiteen la gen en reisafstanden te groot waren zijn. Vraag en aanbod waren volgens Romijn 'Ze wilden me omleggen tegen amsterdam In het strafpi voormalige der van een wereldwijd hasj-im- perium heeft een 35-jarige ge tuige uit Hilversum gisteren be kend dat hij meineed heeft ge pleegd. De getuige, die hasj transporten voor de bende ver zorgde, trok een eerdere verkla ring voor het Amsterdams ge rechtshof van maandag in. Daarin herriep hij al zijn be lastende verklaringen tegen de hasjkoning die wordt verdacht van grootscheepse import van softdrugs tussen 1989 en 1993. Met de handel zijn honderden miljoenen guldens verdiend. De leugenaar heeft een proces-ver baal gekregen voor meineed en werd op de zitting gearresteerd. De getuige bekende aanvan kelijk bij de politie dat hij ten minste aan vier hasjtransporten uit Spanje had deelgenomen. Hij vervoerde de drugs in op dracht van de bendeleider. De Hilversumse vrachtwa genchauffeur had het hof wel de waarheid willen vertellen, maar toen hij de rechtszaal betrad, had hij de priemende blikken van bepaalde bij de zaak be trokken personen op de publie ke tribune en van de autocou reur zelf gevoeld. Toen sloeg de angst hem om het hart. Hij zou ook door personen uit de direc te omgeving van de hasjkoning zijn bedreigd. „Het is maar een kwartje", zou een van hen heb ben gezegd. Dat is onderwe reldjargon voor 'één kogel is ge noeg om je definitief het zwij- gen op te leggen'. Het proces is roemrucht om dat in de strafzaak ook in op dracht van de autocoureur ge sprekken tussen politiemensen onderling door criminelen zijn afgeluisterd. Het hof luisterde gisteren naar delen van die ban den waarop onbekend gebleven criminelen telefoongesprekken tussen onderzoeksleider W. Woelders en collega-politie mensen illegaal hebben vastge legd. Daarna ontstond de nooit eerder vertoonde situatie dat de verdachte hasjkoning de hoofd^ inspecteur als getuige onder vroeg naar het hoe en waarom van bepaalde uitlatingen tijdens die telefoongesprekken. On rechtmatigheden zijn niet aan het licht gebracht. De zaak wordt voortgezet op 22 novem ber. Premier Kok is 'verbaasd' over de hernieuwde kritiek van de Franse minister van binnen landse zaken Charles Pasqua op het Nederlandse drugbeleid. Pasqua dreigde begin deze week in het Franse parlement het Verdrag van Schengen, dat de openstelling van de grenzen tussen de aangesloten landen regelt, niet te zullen uitvoeren als Nederland het 'te tolerante' drugbeleid niet wijzigt. Kok was vorige week nog met minister Van Mierlo van buiten landse zaken op bezoek bij de Franse premier Balladur en ont moette toen veel begrip voor het Nederlandse drugbeleid. Volgens Kok is het mogelijk dat bij de kritiek van Pasqua bin nenlands-politieke overwegin gen een rol hebben gespeeld, zo zei hij gisteren. IWiHMW niet aan elkaar te koppelen. Bovendien zou Duetto er 'niet in zijn ge slaagd de financiële weegschaal in balans te krijgen', omdat de belastingdienst kwam in casseren. „Dat is kul", 2egt de gedupeerde zakenman, „Ze is in januari begonnen, dan komt de belasting heus niet.na zes maan den langs." Romijn zei begin januari dat ze 160 men sen had ingeschreven. „Naar aanleiding van haar betoog heb ik me toen ook inge schreven. Het leek me wel wat, zo'n avon tuurtje. Er is een gesprek in een wegrestau rant gevolgd, waarin ze zelf zei dat er onge veer zes nieuwe inschrijvingen per dag wa ren. Als je dat uitrekent, heeft ze zo een paar ton te pakken. Ze had ook net een nieuwe auto gekocht. Na de inschrijving en nog een telefoontje heb ik van haar niets meer vérnomen. Een klein oplichtertje, dat is mijn conclusie", zegt de zakenman. Hij wil best stappen ondernemen, maar niet in z'n eentje. „Als twee of drie anderen klan ten zich ook melden, dan wil ik dat best met naam en toenaam doen." Naar aanleiding van het 90-jarig jubileum houdt Van Til een unieke verkoopexpositie van Neder landse schilderkunst in de jaren 1904-1994. In samenwerking met Studio 2000 Art Gallery Amsterdam is een inte ressante selectie gemaakt uit meubeldesign en werken van beroemde Nederlandse kunstenaars. De collectie toont met name de interactie en raakpunten tussen beide kunstvormen en is ingericht volgens het bekende geïntegreerde totaalconcept van Van Til. Op deze zeldzame verkoopexpositie zijn o.a. werken te zien van Mondriaan, Toorop, Schuhmacher, Breitner en Sluyters. De tentoonstelling loopt van 1 november t/m 3 december 1994, Playing Chopin De expositie is vrij te bezich-| tigen tijdens de normale openingstijden van Van Ti 2e etage). Frans Schrofor T Scudo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3