NOO Toerisme Suikergoed door de eeuwen heen Koning: Ga niet naar Cambodja' Opnieuw vluchten boven Antarctica De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas gaat het nieuwe jaar inluiden met een toeristische vlucht over Antarctica. Het wordt de eerste sigh tseeing- trip over het zuidpoolgebied sinds in 1979 een DC-10 van Air New Zealand verongelukte bij de Mount Krebus. Daarbij kwamen 257 men sen om het leven. Volgens woordvoerder Trevor Jensen van Qantas wordt er voortdu rend bij de maatschappij geïnformeerd wanneer de vluchten zouden worden her vat. Qantas heeft besloten voorlopig zes chartervluchten uit te voeren met een Boeing 747-300. De eerste vertrekt op oude jaarsdag uit Melbourne. De passagiers zul len de champagneflessen kunnen ontkur ken bij daglicht omdat de zon in het zuid poolgebied bij de jaarwisseling vrijwel voortdurend boven de kim is. Kampeerder veel minder honkvast Het kamperen op vaste standplaats is vorig jaar afgenomen met 5,4 procent. Daarente gen werden de toeristische kampeervakan- ties populairder: een stijging met 3,4 pro cent. Dat blijkt uit cijfers, die zijn verzameld door het Continu Vakantie Onderzoek van Toerisme Recreatie AVN. Van het totale aantal binnenlandse vakanties (15,5 mil joen) bedroeg het aantal kampeervakanties 6,1 miljoen. De kampeervakantie heeft daarmee een marktaandeel van 39 procent. Dat is 4,2 procent minder dan in 1992. Kauwgummuseum In Vejle op Oost-Jutland in Denemarken wordt volgend jaar een kauwgummuseum geopend. Twee voormalige medewerkers van de Dandy-fabriek (onder meer bekend door Stimorol) verzamelden een kleine dui zend voorwerpen, die verband houden met de kauwgumfabricage. Ze worden geëxpo seerd op een tentoonstelling, die samen met medewerkers van het plaatselijke histo risch museum wordt ingericht. Fietstochten Java en Bali Ook in 1995 organiseert toerfietsclub Le Champion fietstochten over Java en Bali. De totale duur van de trips bedraagt 29 da gen inclusief de vliegreis. Per dag wordt ge middeld 85 kilometer afgelegd. Bagage wordt veiwoerd met een speciaal busje, dal ook reservemateriaal meeneemt. Informatie over de ritten, die beginnen op 11 mei, 18 mei, 25 mei en 20 juli kan worden aange vraagd bij Stichting Sportevenementen Le Champion, Heerenweg 144a, KW Heiloo, telefoon 072-339398. Topseizoen nieuwe pret-attracties De nieuwste troeven in Nederland Attrac- tieland Walibi Flevo, het Tikibad van Duinrell, de Desert van Burgers' Zoo en het Otterpark Aqua Lutra hebben een topsei zoen achter de rug. Het aantal bezoekers van hel Archcon (500.000) blcrl daaicnlc gen honderd- tot honderdvijftigduizend achter bij de verwachtingen. Drs. Johanna Geerlink, hoofd marketing en pr van het ar cheologisch themapark in Alphen aan den Rijn, schrijft die tegenvaller vooral toe aan het koude en natte voorjaar en aan de tro pische zomer die dagjesmensen aan huis kluisterde of naar de waterkant dreef. Graaf H.R.J. van Zuylen Nijevelt (Duinrell) spreekt van een 'waanzinnig goed jaar.' Zijn park, langzamerhand omgebouw tot een 'watersensatie' boekte een 'plus' van 25 procent. De graaf: „Vooral het Tikibad, waarin we 11 miljoen gulden hebben geïn vesteerd, blijkt een schot in de roos. Alles bij elkaar zitten we nu op 1,25 miljoen bezoe kers." Ook Walibi Flevo heeft een goed seizoen achter de rug. De doelstelling, 350.000 be zoekers, werd met 400.000 ruimschoots overtroffen. Het ongeluk met de super achtbaan 'Hl Condor' kort na de officiële opening heeft volgens een woordvoerder geen negatieve invloed gehad op de belang stelling voor het park. „De dag na hej onge luk hadden we het zelfs drukker dan ooit." Burgers' Zoo blijkt met de overdekte woes tijn, de Desert, zijn zoveelste hit te hebben gescoord. Tot aan juli lag het aantal bezoe kers vijftig procent hoger dan in 1993. Maar de tropische temperaturen in de zomer maanden temperden dat percentage tot dertig. „Toch een fantastisch resultaat", zegt directeur Anton van Hooff tevreden. De nieuweling onder de dierenparken, Aqua Lutra, scoorde eveneens hoog. De prognoses gingen uit van 60.000 bezoekers per jaar. Inmiddels is het park in Leeuwar den dat streefcijfer ruimschoots gepasseerd. Directeur Addy de Jong dagdroomt al voor zichtig van ruim 70.000 bezoekers. In de bestaande grote attractieparken te kenden zich in de loop van het natte voor jaar en de daaropvolgende tropische zomer de contouren van een rampjaar af. Dank zij een uitstekend naseizoen is de schade be perkt gebleven; al is van groei geen sprake. Reinout van Assendelft de Coningh, ad junct-directeur en hoofd commerciële za ken van De Bfteling: „Op 25 juni sloeg het weer om. Veel te heet. Dat is zo gebleven tot de derde week van augustus. We waren toen 250.000 bezoekers achter op de begro ting. Daarna zijn we aan een inhaalslag ne- gonnen." De Kfteling sloot het seizoen niet temin af met enkele tienduizenden in de min. Avonturenpark Hellendoorn trok drie procent minder bezoekers dan in 1993. Niet feestelijk, wel fascinerend LONDONDERRY FRED VAN ESSEN In de gang voor de zeventiende- eeuwse, met rood fluweel en notehout beklede burgemees terskamer laat een horde Aziati sche toeristen de handycams gulzig inzoomen op de toe gangsdeur. „Op 12 juni 1970 verwoestte een IRA-bom de rechtertoegang tot de raadzaal", scandeert gids Harry Bryson met sardonisch gevoel voor dra ma. „Het beeld van koningin Victoria dat u ziet, raakte be schadigd, maar bleef staan. Vier dagen later, op 16 juni, kwam Victoria wèl met haar volle 2,5 ton naar beneden, toen er een bom ontplofte voor de linker deur." Bryson grijnst erbij of hij zelf de lucifer bij de lont heeft gehouden. Een rondleiding door een stad met veel mooie oude gebouwen (het failliete Derry werd na 1630 met steun van de Engelsen her bouwd als schaalmodel van Londen, waarna de stad zich als dank Londonderry doopte) plus een uitstap naar de Bogside. Dat is de arme katholieke volkswijk waar op Bloody Sunday in 1971 dertien burgers door Britse pa ratroopers in koelen bloede werden neergeschoten als ver gelding voor IRA-aanslagen op Britten. Er staat een groot mar meren monument voor de slachtoffers onder aan de eeu wenoude stadsmuur. En ook de toegangspoort tot het stadsdeel met het opschrift U betreedt nu vrij Derry is als herinnering aan de bloedige botsingen'tussen katholieken en protestanten dan wel Britten in ere gehou den. Tot 1972 woonde katholiek en protestant door elkaar; daarna is de oostelijke oever van de ri vier de Foyle, die Derry in twee ën deelt, voor protestanten en de westelijke oever voor katho lieken. Om het jaar leveren ka tholieken en protestanten de burgemeester. „Het geweld blijft hier alleen beperkt tot de strijdende partijen", zegt de katholieke mayor Courtney, „Vreemdelingen zijn hier vei- lig-" En hoewel de sfeer in de hoofd stad Belfast nog veel oorlogs zuchtiger is, was ook daar nog nooit een toerist doelwit in de oorlog tussen het Britse gezag en de strijdende katholieken en protestanten. De militaire pa trouilles met getrokken machi negeweer, de twee verdiepingen hoge, zes kilometer lange muur tussen de katholieke en protes tantse woonwijken en de kleu terscholen met vijf meter hoge stalen hekken eromheen zijn niet feestelijk, wel fascinerend. „Het Royal Victoria ziekenhuis is befaamd om zijn plastische chirurgie, die ze doorlopend kunnen praktizeren op slachtof fers van terrorisme en geweld", zegt Philippa Reid van het Ierse nationale verkeersbureau, die graag ruim baan geeft aan de ruimhartige Ierse zelfspot. Vissen en golfen De programma's van de lokale televisie-omroep bieden ook al weinig opbeurends met hun continue oproep om iedere mo gelijke terroristische activiteit onmiddellijk aan de politie door te geven before terrorism dest roys you. „Die acties van de Britse overheid zijn een groot probleem voor ons", zegt Reid, „Het enige dat we kunnen doen is laten zien dat het wel meevalt en dat Noord-Ierland veel meer te bieden heeft. Toeristen hoe ven toch niet naar Belfast, die komen om zalm en forel te vis sen in een van de tientallen ri vieren, om te golfen, om ons landschap en onze geschiede- Wat dat betreft heeft Noord-Ier land veel te bieden. Met niet meer dan 1,5 miljoen inwoners op 84.000 vierkante kilometer grondoppervlak en een kustlijn van 5.600 kilometer is Noord- Ierland uitzonderlijk dun be volkt en onbedorven. De enige industrie staat in Belfast, waar trouwens alleen al 500.000 Noordieren wonen. In Derry le ven er ook nog eens 100.000, waardoor je in de rest van het land maar zelden een tegenlig ger ontmoet. Geen files, geen haast. Het is jammer dat het land in hoge mate is kaalgekapt en ontbost, maar de weidse groene grasvlakten in de altijd frisse oceaanwind zijn schitte rend. Hotels en restaurants zijn relatief goedkoop en bieden veel. Bovendien schenken de pubs een goede pint bier. Het door de Britse regering vanuit Londen als Britse provin cie bestuurde Noord-Ierland ontving vorig jaar 1,25 miljoen bezoekers, van wie maar 9.000 Nederlanders. Daarnaast kwa men nog eens een miljoen geë migreerde Ieren naar huis om hun familie te bezoeken. Al met al genoeg om er goede veer diensten op na te houden. De KLM onderhoudt een lijndienst 'Suikergoed'. Zo heet de nieuwe tentoon stelling, die tot 10 december is te zien in het Westfries Museum te Hoom. De expositie gaat uitvoerig in op de lange geschiedenis van suiker. Ongeveer 8.000 jaar geleden al werd in de Indonesische Archipel en op Nieuw-Guinea suikerriet verbouwd. Het sap werd aanvankelijk als een soort stroop gebruikt en later in India en op de Filipij- nen omgezet in kristalachtig suiker. In de periode 800 tot en met 1000 kwam de riet suiker via Venetië in West-Europa terecht. Suiker, onttrokken aan bieten, ontstond in 1747 dankzij het vernuft van de chemicus en apotheker Andreas Marggraf in Berlijn. In 1858 zag de eerste Nederlandse suikerfa briek het levenslicht in het Noordbrabantse Zevenbergen. In het Westfries Museum worden diverse toepassingen van suiker getoond. Zo is het etensaanbod bij een theevisite-met-suiker werk uitgestald, zijn een suikerbakkerij en een snoepwinkel ingericht, werden alle eet bare attributen behorende bij een Sinter klaasavondje bijeengebracht en wordt in de Biedermeier kamer aandacht besteed aan het Sint Maartenfeest (11 november). Ver der geven ambachtslieden demonstraties. Op vakantie naar Nóórd-lerland? Nee, zeg, bedankt. Vrienden en kennisen, die we het vroegen, kregen bij het noemen van bestemmingen als Belfast en Londonderry angstvisoenen van bomexplosies en IRA-executies met schoten in de knie. Madam Mayor Annie Courtney, burgemeester van Londonderry, lacht sarcastisch. ,,Ons grootste probleem is ons imago. Maar slecht nieuws heeft ook zijn goede kanten: de wereld weet waar je bent en er komen hier veel mensen juist vanwege het geweld." En al is er inmiddels per 1 september een bestand afgekondigd, het blijft nog te bezien of dat geweld hiermee uitblijft. Kleurig Londonderry: gebrandschilderd raam in de gildehal. FOTO BTA per Cityhopper op Belfast, maar de meesten komen toch per au to en de boot. De dubbele over steek kost in alle gevallen veel tijd. Voor het Noordierse ver keersbureau reden om aan te bevelen er op de heenreis een toeristische trektocht van te maken via het Engelse platte land met zijn oudheden en be zienswaardigheden. Rederij P &0 heeft zijn prijzen voor de overtochtZeebrugge-Felixsto- we-Cairnryan-Lame in het na seizoen verlaagd tot 699 gulden voor een auto met vijf inzitten den. De rederij is goedkoper Rijksmuseum Het Rijksmuseum in Amsterdam zal met in gang van volgend jaar elke dag Van 10.00 tot 17.00 uur zijn geopend. Dit op verzoek van de bezoekers, die tot nu toe op zondagoch tend en maandag voor een gesloten deur stonden. Eerder dit jaar besloot de directie van het Van Goghmuseum in de hoofdstad tot dezelfde maatregel. Waterland Waterland krijgt een nieuw systeem om fietsers de weg te wijzen. Met dit systeem, dat is opgezet door een samenwerkingsver band van de fietsersbond ENFB, de ANWB en de overheid, wordt fietsers de meest vei lige weg gewezen tussen de belangrijkste plaatsen van Waterland. Deens strand dicht Op het Deense eiland Mon (ten zuiden van Kopenhagen) zijn twee stukken strand afge sloten wegens instortingsgevaar van de be kende, soms honderd meter hoge krijtrot sen. Afgelopen zomer kwam een Franse toeriste door een steenlawine om het leven, nadat stukken rots door de extreme hitte waren losgeraakt. Per jaar wordt Mon door ongeveer 400.000 mensen bezocht. DC-4 Skymaster Op vrijdag 24 maart vertrekt vanaf Johan nesburg in Zuid-Afrika een DC-4 Skymaster voor een vijftiendaagse reis door zuidelijk Afrika. Het toestel is geheel gerenoveerd en, voor zover de organisatoren weten, het eni ge vliegtuig van dit type dat nog operatio neel is. Met de zeer luxueus ingerichte Sky master worden air-cruises gemaakt. Dit maal worden onder meer de Victoria Wa tervallen in Zimbabwe en de Okavango Del ta in Botswana aangedaan. De reis wordt afgesloten in het legendarische Palace Hotel in Lost City (Zuid-Afrika). Info: Global AirCruises, tel. 033 - 655742. Een van de fraaie panden die met hulp van de Engelsen in Londonderry werden gebouwd: de gilde- hal. FOTO BTA Suikergoed is onlosmakelijk verbonden met het feest van Sint Maarten op 11 november. FOTO ROB MARCEL Tentoonstelling 'Suikergoed': tot en met 17.00 uur, za/zo 14.00-17.00 uur. Bij de 10 december, Westfries Museum, Rode expositie is de brochure 'Suikergoed' ver- Steen 1, Hoorn. Open: ma t/m vr 11.00- schenen. De Cambodjaanse koning Norodom Siha nouk heeft de moord op drie westerse toe risten door de Rode Khmer veroordeeld en buitenlanders gewaarschuwd zijn land te mijden. „Zonder een goede begeleiding kan de veiligheid van reizigers niet worden ge garandeerd", zei de koning in een in Phnom Penh uitgegeven verklaring. Ver vangend premier Hun Sen bevestigde de executie van de 28-jarige Brit Slater, de 27- jarige Fransman Braquet en de 29-jarige Australiër Wilson (29) afgelopen begin deze week. De Cambodjaanse verzetsbeweging Rode Khmer had de drie sinds eind juli ge gijzeld. De Rode Khmer heeft dit jaar al zes wester se toeristen gegijzeld en om het leven ge bracht. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken geeft geen negatief reis advies voor Cambodja, maar heeft veel waarschuwingen voor de reiziger naar het Zuidoostaziatische land. Wegens vermeen de rijkdom zijn toeristen bijzonder kwets baar voor gijzelingen. Reizen per trein en auto is in een aantal provincies bijzonder onveilig. Reizen in het donker wordt zonder meer afgeraden en gebieden waar de Rode Khmer actief is worden als uiterst gevaarlijk aangemerkt. Ski Alpinisme Naar boven skiën gaat niet. Dus moeten er kunstvellen onder het glijvlak worden beves tigd, zodat er (lopend) toch kan worden ge klommen. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN. De Nederlandse gids Edward Bekker orga niseert ook de komende winter weer een aantal toerski-cursussen in de Alpen. De eerste vindt al plaats tussen 14 en 21 januari bij Tigne; de tweede de week daarop vanuit de vertrouwde hut 'La Boeme' boven Bekkers woonplaats Chamonix. Voor gevor derde skiërs wordt van 25 april tot 4 mei de klassieke Haute Route georganiseerd tussen Chamonix en Zermatt. Info: telefoon 070 - 3614354. Fietsen in Flevoland In de serie 'Fietsgidsen' verscheen kort ge leden het deeltje 'Fietsen in Flevoland en West-Overijssel'. In het boekje worden twintig routes beschreven van tussen de dertig en vijftig kilometer. Verder gedetail leerde kaartjes en vermelding van beziens waardigheden onderweg. Eerder versche nen in deze reeks 'Groningen', 'Noord-Hol land Noord', 'Noord-Holland Zuid', 'Drenthe', 'Oostelijk Brabant' en 'Westelijk Brabant'. De gidsjes kosten 12,95 per stuk en zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren, de ANWB en de boekhandel. Finland Bij het Fins Verkeersbureau is de Engelstali ge JWintergids Finland' verkrijgbaar. In de ze brochure wordt een overzicht gegeven van de wintersportmogelijkheden in het Noordeuropese land. Uiteraard wordt de nadruk gelegd op langlaufen, maar ook wordt er informatie verstrekt over ski-afda lingsmogelijkheden. De Finse Alternatieve Elfstedentocht in Rovaniemi vindt het ko mend seizoen plaats op 4 maart. Er worden zesdaagse reizen naar dit evenement geor ganiseerd. Info: Fins Verkeersbureau, telefoon 020 - 6719876. Moeder en kind In Hinterstoder (Oberösterreith) bieden vier hotels tussen 11 maart en 1 april spe ciale 'Moeder-en-Kind-Weken' aan. De prijs voor een dergelijk arrangement dat al leen geldt als de kinderen jonger zijn dan 6 jaar, ligt tussen de 990 en 1.395 gulden per stel. Voor die prijs wordt niet alleen half- pension geboden maar ook een zesdaagse skipas en vijf dagen skiles. Hinterstoder heeft een klein (30 kilometer) maar gezellig skigebied. Info: Tourismusverband, telefoon 00 43 7564 5263. Info: Northern Irish Tourist Board (N1TB), St. Anne's Court, 59 North Street, Belfast, BT 1 NB. Telefoon: 00 44 23 22 31 221 of Brits Toeristenbureau, Stadhou derskade 2, 1054 ES Amster dam., telefoon 020-6855051. (aanvragen bij voorkeur per briefkaart). dan de verbinding Rotterdam- Huil (Northsea Ferries), maar die biedt een langere nachtrust aan boord en een belangrijk kortere autotocht door Enge land.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25