H Forse uitbreiding katholieke scholen 'Leiderdorp had advies commissie moeten volgen' 7 Leiden Regio De Stemming Afvalverwerking jaagt Voorschoten op kosten VVD wil meer weten over 'premie' bij huur luiers Perfecte combinatie XAKRON ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Duinzigt-MAVO Oegstgeest sluit zich aan bij fusie De nieuwe katholieke scholengemeenschap in de Bollen streek is uitgebreid met de MAVO Duinzigt in Oegstgeest. Hoewel de fusie van de Bollenstreekscholen al in juni was bezegeld, hebben ze de Oegstgeester MAVO vrij pro bleemloos in hun gelederen kunnen opnemen. Met de komst van Duinzigt telt de nieuwe school - die nu offi cieel Teylingen College is gedoopt - in één klap 800 leer lingen meer. het was logisch dat die zich bij ons zou aansluiten. Verder telt de Oegstgeester school een groot aantal leerlingen uit de Duin- en Bollenstreek en heeft Duinzigt dezelfde katholieke signatuur." Hij is gelukkig dat Duinzigt zich bij de fusie heeft aangesloten. „De speciale bege leiding van individuele leerlin gen zoals daar is, daar kunnen ook de anderen van profiteren." BOLLENSTREEK/OEGSTGEEST De oorspronkelijke fusiepart ners (KTS-Don Bosco uit Voor hout en Sassenheim, College Leeuwenhorst in Noordwijker- hout en de Willebrors MAVO uit Noordwijk) waren al enkele ja ren met elkaar in gesprek toen ze deze zomer definitief voor een samenvoeging kozen. Enke le maanden voordat de beslis sing viel, meldde Duinzigt zich aan de onderhandelingstafel. De tijd was toen te kort om de MAVO al meteen in de fusie op te nemen. De afgelopen maan den zijn daarvoor de puntjes op de 'i' gezet. Volgens directeur Th. Blok land van KTS in Voorhout wa ren er een paar belangrijke re denen om Duinzigt in de nieu we school op te nemen. „Ten eerste viel Duinzigt al onder hetzelfde scholenbestuur. Dus Voordeel voor de Oegstgees ter MAVO is dat de leerlingen makkelijker kunnen doorstro men naar andere onderwijs- richtingen. Bovendien krijgen de gezamenlijke scholen straks meer geld van het rijk voor on derwijsmiddelen. Tevens kun nen ze extra leerkrachten aan trekken. „Met ons erbij komt het leerlingental ver boven de 2000: 2600 om precies te zijn", zegt waarnemend directeur A. Ammerlaan van Duinzigt. „Dan val je in gunstiger regelingen." Blokland beaamt dit. Hij ver wacht dat de scholen, die nu zo n 200 leerkrachten hebben, straks acht mensen extra kun nen aantrekken. De fusie van de scholen gaat officieel in op 1 augustus vol gend jaar. Voor de afzonderlijke vestigingen verandert er in eer ste instantie weinig. Behalve dan dat de Noordwijkse Willi- brord MAVO er een HAVO- en VWO-richting bij krijgt. Blok land: „Alleen het Leeuwen- horst-college heeft nu zo'n af deling. Dat vinden we een te smalle basis. Maar voor het ove rige blijven de scholen gewoon voortbestaan. We willen zo dicht mogelijk bij de mensen blijven." Ook aan de namen wordt niets veranderd. Ammer laan: „Die zijn in de dorpen een begrip. Dat moet je voorlopig zo houden." Op termijn verwachten de beide directeuren wel verande ringen. Volgens Blokland is niet uitgesloten dat Duinzigtleerlin- gen uit de Bollenstreek straks in hun eigen gebied naar school kunnen. „Maar dan praat ik echt over de lange termijn. De fusie is al ingrijpend genoeg. Dan moet je niet nog meer overhoop willen halen." Vermeulen: „Als gemeente moet je bij dergelijke zaken heel goed op je tellen passen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Regiobestuurder Venneulen van Abvakabo over ontslag ambtenaren VRIJE TIJD Kinderpostzegels De nieuwe serie kinderpostze gels wordt vanaf woensdag 9 november verkocht in Leiden. In de Vroom Dreesman-vesti- ging aan de Breestraat en het postkantoor in De Kopermolen zitten vrijwilligers om de post zegels te verkopen. De op brengst gaat naar projecten voor kinderen. Bingo Acht bingorondes en één super ronde worden op woensdag 9 november vanaf 20.00 uur ge speeld in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat. Lesbisch Het COC-Leiden heeft op woensdag 9 november de lesbi sche hulpverlening centraal staan. Dixie Hansen, redactrice van het boek 'Werken met lief de' houdt een lezing over de in vloed van de maatschappelijk positie van de lesbische vrouw. De lezing begint om 20.00 uur. Toegang (alleen voor vrouwen) 5 gulden. Meiden Marokkanse, Turkse, Surinaam se of Nederlandse meiden tus sen de 12 en 22 jaar kunnen meedoen aan een onderzoek. De meiden krijgen vier midda gen interviewtraining. De infor matieavond op vrijdag 11 no vember om 19.00 uur bij stich ting Welzijn Leiden aan de Breestraat. Informatie: 071- 130151. Feestavond De stichting voor sport en vrije tijdsbesteding Club 58 houdt op zaterdag 12 november een feestavond in de Stadsgehoor zaal. Vanaf 20.00 uur zijn daar optredens van De Sleutels en De Blauwvrolijke Sleutels. BETEKENT EEN SPRONG IN UW CARRIÈRE 'N BREUK IN UW PENSIOEN? Bingo Buurtwerk 'de Mors' houdt op vrijdag 11 november vanaf 20.00 uur een bingo in buurt huis Morschwijck aan de To paaslaan. Deelname kost 15 gulden. LEIDERDORP JUDY NIHOF 'Het is makkelijker om met een kurketrekker een boom uit de grond te halen dan een ambtenaar te ontslaan'. Die opvallende uitspraak deed ooit een burgemeester uit de Leidse regio. „Onzin," vindt regiobestuurder Erik Vermeulen van de Ab vakabo. „Er wordt vaak gezegd heb je eenmaal een ambtelijke aanstelling dan zit je goed voor de rest van je leven. Het beeld dat ambtenaren nooit ontslagen kunnen worden en de rest van Neder land wel, slaat nergens op. Zeker in de laatste ja ren van bezuinigingen. Het is telkens weer knok ken om gedwongen ontslagen te voorkomen." Ontslagen, schorsingen en reorganisaties bij de gemeentelijke overheid. Het zijn zaken waar Vermeulen geregeld mee te maken krijgt. Ook de gemeente Leiderdorp behoort tot het werkterrein van de regiobestuurder. De commissie beroep en bezwaarschriften in die gemeente'oordeelde onlangs dat drie medewerkers burgerzaken onte recht werden ontslagen vanwege vermeend ge sjoemel met kasgelden. Eén ambtenaar zou onte recht zijn gekort op zijn salaris. Het college zou het onderzoek naar de handel en wandel van het viertal niet goed hebben gedaan, vond de com missie. Het college legde het advies deze week naast zich neer. Volgens Vermeulen toont het advies van de commissie aan dat een gemeente in dergelijke zaken 'superzorgvuldig' moet zijn. De Abvakabo- bestuurder ziet zelf niet in waarom een college per se zelf onderzoek zou moeten doen. Het is volgens hem met het oog op de zorgvuldigheid veelal beter om een strafzaak af te wachten. „Waarom zou een gemeente in zo'n geval zijn ei gen verantwoordelijkheid moeten nemen? Dat mag dan daadkrachtig zijn, maar wat als die POLITIEKE RUBRIEK Het woonbonnensysteem is duur, leidt tot meer leegstand en meer door potentiële huurders geweigerde woningen. „Hoera, het systeem werkt", roepen Leidse raadsleden opgetogen. De nieuwe D66-wethouder Hans de Goede werkt ook. Maar niet altijd overtuigend. M iende blind, horende W i doof en sprekende... Maar nee, laten we niet beledigen. Gewoon feitelijk constateren: Leidse raadsleden zagen deze week dingen die niet bestaan en lazen dingen die niet geschreven waren. En da's ernstig. Een rapport van het centrum voor onderzoek en statistiek bevatte trieste feiten over het nieuwe systeem van woonruimteverdeling. Het panacee van de woonbon heeft niet de uitwerking die de gemeente wil. Starters en ouderen komen te weinig aan de bak, de leegstand is groter geworden, het aantal weigeringen is toegenomen en het systeem is, ondanks de toegenomen zelfwerkzaamheid van woningzoekenden, aanzienlijk duurder. En wat riepen de raadsleden? „Hoera, het nieuwe systeem werkt." Ze zeiden het elkaar na, alsof het een constatering van belang was. „Het systeem blijkt te werken", beet Willem Egels (D66) het spits af. „Het i Hans de Goede wekt n i maanden nog steeds de indruk dat het wethouderschap hem overkomt. systeem werkt", parafraseerde Edith van Middelkoop (GroenLinks). „Het is prettig om te constateren dat het nieuwe systeem werkt", herhaalde Pieterjan Vonk (WD). En omdat zij meende dat niemand het nog gehoord had zei Roelie van Opijnen (PvdA) het nog systeem werkt." Opnieuw feitelijk: de constatering van de raadsleden was juist. Het systeem met de woonbonnen werkt. Huurwoningen worden nog steeds verhuurd en mensen verhuizen naar behoefte nog steeds naar duurdere of goedkopere huizen als zij de kans krijgen. De vraag is alleen of de bonnen beter werken dan de oude wachtlijsten. Zeker, vond CDA'er Aart van Bochove: „De loden last van een wachtlijst met 10.000 woningzoekenden is als s voor de zon verdwenen." Ja, nogal wiedes, die lijst is afgeschaft. Zeker, vond ook Willem Egels: „De behoefte aan woonruimte is kleiner dan we op basis van de wachtlijst dachten." Egels behoeft een lesje redeneren. Tegenover de 10.000 'afgeschafte' woningzoekenden, op een wachtlijst die in jaren was opgebouwd, staan nu 7161 woningzoekende huishoudens in één jaar. Dat leidt niet tot de conclusie dat de behoefte aan woonruimte kleiner is dan gedacht. Wel dat op de wachtlijst mensen stonden die geen dringende behoefte hadden om te verhuizen. Maar dat was bekend. Wat het woonbonnensysteem wél heeft opgeleverd is minder werk voor de gemeente en meer voor de woningbouwverenigingen. Maar dé kosten daarvan vallen kennelijk niet tegen elkaar weg te strepen. De gemeente is 26.000 gulden goedkoper uit, de corporaties 526.000 gulden duurder. „Onbegrijpelijk dat de zelfwerkzaamheid van de burger geen besparing oplevert", riep Egels. En vervolgen? pleitte hij voor nóg meer zelfwerkzaamheid. De toegenomen leegstand door het nieuwe systeem alleen al kost de corporaties 110.000 gulden per jaar. Van Opijnen vergat er op slag haar achterban van en pleitte voor het verlengen van de opzegtermijn van huurhuizen. „Daar zullen de corporaties blij mee zijn, denk ik." Het was de woordvoerder van een FOTO LOEK ZUYDERDUIN corporatie die haar erop moest wijzen, dat je daarmee de rekening van het nieuwe systeem bij de huurders legt en dat die daar niet blij mee zullen zijn. Het heeft er alle schijn van dat de Leidse raad zich heeft opgehangen aan een besluit van twee jaar geleden, en de gevolgen van dat besluit niet wil zien. In een heel ander verband zei wethouder T. van Rij (PvdA) tegen Egels, dat het de taak is van raadsleden om zaken kritisch te beschouwen. Maar soms marcheren ze gewoon maar door. ij introduceerde zichzelf als 'wethouder zonder itietekort van 200.000 gulden. VOORSCHOTEN De kosten voor de verwerking van het afval rijzen nog steeds de pan uit in Voorschoten, zo blijkt uit de Najaarsnota. Dat wordt niet alleen veroorzaakt door de stijgende kosten, maar ook door een relatief hoog aan bod van afval in Voorschoten, in vergelijking met andere ge meenten. In 1994 werd 9370 ton afval aangeboden, terwijl maar 8650 ton was geraamd. Dat gaat de gemeente 135.000 gulden extra kosten. In 1995 wordt al reke ning gehouden met een exploi- De tarieven worden in 1995 beperkt verhoogd, dat is bij de behandeling van de begroting al besloten, maar een verdere ver hoging wordt niet uitgesloten. Waarom in Voorschoten meer afval wordt geproduceerd dan elders is nog niet geheel duide lijk. De scheiding van het afval schiet te kort. hetgeen aanlei ding IS voor de gemeente om milieuparkjes in te voeren met papierbakken, glasbakken met kleurscheiding en textielbakken. Ook komt er een voorlichtings campagne. De WD-fractie in de Leidse ge meenteraad wil weten waarom de gemeente alleen een premie geeft aan ouders die katoenen luiers huren van het bedrijf Ba by Cotton Service. In schriftelij ke vragen aan wethouder J. L.au- rier (milieu) vragen de liberalen zich af waarom twee andere be drijven zijn uitgesloten van het premiesysteem. Ouders die een tijdje de ka toenen luiers gebruiken, krijgen daarbij een bedrag van 50 gul den als aanmoediging van de gemeente. De WD wil nu van Laurier weten waarom de Luier Service en de Luierman niet in aanmerking komen voor zo'n aanmoedigingsactic. Ook ande re bedrijven die op een milieu vriendelijke manier katoenen luiers verhuren, moeten volgens de fractie in aanmerking komen voor de actie. daadkracht is gebaseerd op drijfzand? Een ver oordeling na een strafzaak is vaak voldoende grond om iemand te ontslaan." Bij de ontslagzaak tegen drie ambtenaren is de Abvakabo overigens niet betrokken geweest. Wel heeft Vermeulen vergelijkbare zaken meege maakt in andere gemeenten. „Als gemeente moet je bij dergelijke zaken heel goed op je tellen pas sen. Ik heb meegemaakt dat een gemeente iets ernstig genoeg vond om een ambtenaar te schor sen. Er kwam een onderzoek, maar daar kwam nul komma nul uit. Het onderzoek via de politie leverde ook niks op. Dan ben je als gemeente heel verkeerd bezig." Op een normale manier terugkeren op het ge meentehuis kan dan niet meer, vindt Vermeulen. „Zo'n ambtenaar is dan al zo zwart gemaakt. Na onderhandelingen is de ambtenaar op kosten van de gemeente via een outplacementbureau elders aan een baan geholpen." Dat het college van Leiderdorp het advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften niet overneemt en de sanctiemaatregelen handhaaft, verbaast Vermeulen. „Dan moet de gemeente wel zeer zwaarwegende argumenten hebben," aldus de vakbondsman. „Maar dan stappen de ambte naren naar de rechter. En die gaat echt niet op nieuw onderzoek doen. Die kijkt alleen of de ge meente in alle redelijkheid dit besluit heeft kun nen nemen. En dan loop je als gemeente grote kans om de zaak te verliezen." Volgens Venneulen volgt de rechter in de meeste gevallen het advies van de commissie beroep- en bezwaar. „Het zou kunnen dat de commissie haar werk niet goed heeft gedaan. Maar het ad vies van een commissie is meestal goed onder bouwd en zwaarwegend. Hoewel het niet bin dend is, is het ook niet vrijblijvend." ambitie'. Hans de Goede (D66) wethouder is geworden. Hij werd het gewoon. „Ik heb daar nooit bewust over nagedacht," zei hij in mei. Sindsdien is er niet veel veranderd. De wethouder sport, welzijn en milieuzaken is de suppoost van het college. Hij gedraagt zich nog steeds alsof het hem allemaal overkomt. Toen de raadscommissie milieu onlangs verontwaardigd was over het plan eigenaars van verkeerd gesaneerde olietanks geen schadevergoeding te geven, verontschuldigde de wethouder zich bijna. Hij kan het toch niet helpen dat het college zoiets had besloten? In de discussies over bezuinigingen gaat het niet veel anders. De Kooibewoners, die vrezen voor sluiting van het buitenbad van De Zijl, zijn bij De Goede aan het verkeerde adres. De wethouder voelt zich door hen niet aangesproken. „Het is aan de gemeenteraad om te kiezen wat er moet gebeuren," legde de wethouder twee maanden geleden uit. In zeven maanden tijd heeft de wethouder vier raadscommissies belegd. Geheel vrijblijvend worden de leden af en toe getrakteerd op iets nieuws. Afgelopen woensdag was dat de 'verkeersmilieukaart'. Best nuttig toch, om te weten dat de verkeersdrukte in de stad een direct gevaar voor de gezondheid van omwonenden oplevert? De commissieleden raken inmiddels knap geï rriteerd. Gebeurt er nog wat met die toch wel verontrustende cijfers van de verkeersmilieukaart? Nou nee, zegt De Goede. Hij zou zo één, twee, drie niet weten wat. De suppoost zit verlegen glimlachend op zijn stoel. Kan hij het helpen dat de volksgezondheid wordt bedreigd door zoveel auto's? Dat er veel auto's rondrijden is toch niet zijn schuld? irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot 2» Vrijblijvend persoonlijk advies Onderwerpen: Ma. 7 november Fiscaal-strategisch ondernemen (G.B.J.G. Scheffers RA) Ma. 14 november Fiscaal vriendelijk belonen (F. van Houten loonspecialUt) Ma. 21 november Bedrijfsopvolging- en overname (J. van Haatten, federatic-bclastingadvisou Het gratis advies-uur (maximaal 1 uur) is uitsluitend op telefonische afspraak Heeft u interesse belt u dan naar: Zirkzee-groep Kerkstraat 105' Noordwijkerhout Tel. 02511-72845 of Lange Voort 68 Oegstgeest Tel. 071-154014 Tevens vestigingen in Voorhout en Gouda BURGERLIJKE STAND LEIDEN J.H. Weijenborge zv. G.C. Bontie en M.W.H. Dool Ba sem, zv. M. Samawi Ghislame Célme, dv R.F.M. Paalvast en E.J. van Dijk Abdurrahman, zv. M Ankan en A. Ari kan Oliver Ted. zv. T.C F.J. Baijings en C.J. McMillan Ludo Kilian, zv. H. Ra demaker en H.G. Zaal Sterre Karen, dv. H. Rademaker en H.G Zaal Rolf Bastiaan, zv. B. Teske en R.G. Keimling ;elu >f* E.F. Quist en J.H. La L. Lotte Maria. dv. J.M. Burgmeijer e i Teijlmgen Luciën Arte Zoê. z Tom, n Houten e N.D.N M. van Oosten Fatin, dv. D. Ezzine en H. El Mjoóf Jim Alexander, zv. A. Schade en P.A.P. Houtsmuller Bart, zv. J A.F M. Vroemen en H.E.M. van der Meer Samuel Jesse. zv. S. Erades en A J. den Heijer Meivin. zv. A. van Nieuwkerk en M.A van der Zwet Anne Floor, dv. M. Kranenburgen N.J.A. van der Arend Janine Marita, dv W A. Knijff en M L.F. van Bourgondien Nik ki, dv. Th. Jordaan en J. van Proosdij Tanée Beau, dv. J.H. van der Hulst en L R. van Poecke Romy Alexandra, dv B.J. Wielinga en M. Jongkind Simon Jeroen, zv. R.H.S.E.M. van Polanen en J.M.M. van Dorp* Dirk, zv. D. Hoogstra 1.W. Leéniak Tanja Hendrika Will J.W.M, I f.A M. Nauta Marinus Bartlwlomeus, zv. M. Willemse en S. Zwart Maria Anne Cor nelia, dv. C.C.M. Wessels en M. Oskam Hafsa, dv. A. Ouaali en H. Lakdimi Marlon Nino, zv. L.M.H. Emmen en M.A.P T. van den Anker Adiputra Amarsuka Volbracht Alexander, zv. l'Su- priyanto en C.A. Breur Cornelis Jan, zv. H.L. van der Plas en E.C. Haasnoot Trijntje Wilhelmina Janna, dv. W. Her- Varkevisser en J.M. de Ridder Jan, zv. J.M. van der Marei en H. de Jong Martijn, zv. R. Korbee en J.J.M. Milan en J.R, Salomon Ferdi Johan nes, zv. F P. van Loon en J.S. van Dui venvoorde Renate Jacoba, dv. G.P.H.M. Jelle Ji Zoet en L.D. van der Hoeven Juul, dv. H.C. Neuteboom en AAA de Groot Anne-Claire Simone Adriana, dv. A H M. Vredenbregt en M.S. van Rossen Chi Fong, zv. C.K. Wang en S.M. Mok. Overleden J.H.W. Uiterdijk, geb. 16 juni 1923. man P J.H Klemschmidt. geb 14 mei 1914, man C. Boot, geb. 21 juni 1906, geh. gew. met W.G.J van der Lmden J. Brasker, geb. 27 sept. 1929, man N Schuitemaker, get. aug. 1898, geh. gew. met C Liesveld B. Jansen, geb 21 maart 1936, man A D van Es. geb. 12 april 1925, echtg van A Dubbeldeman A. Hoogendijk, geb 13 dec. 1931man Th. Star, geb. 13 maart 1923, man H. Schouten, geb 10 dec. 1899, man M. Brussec. geb 27 nov. 1928, geh. gew. met P. Neuteboom F Overdijk, geb 26 okt. 1916, man J.E. Lomas, geb. 16 maart 1923, echtg. van J Hav.k.SB, Paulusz, geb. 25 mei 1912, vrouw G. Korving, geb. 24 nov. 1918. man J. Souveri|n, geb. 22 aug 1912, echtg. van J. de Jong W. Filemon, geb. 7 nov. 1926, man A T. Broekhol. geb 3 april 1907, man J Kagenaar, geb. 27 nov. 1919, man H. Hogerhuis, geb. 28 april 1927, man H.A.M. van Wezel, geb. 5 aug. 1905, geh. gew. met G.H. Verstraten P.G van Leeuwen, geb. 5 nov. 194 7, man W.P Bosman, geb. 8 sept. 1901, geh. gew met W.F Stafleu H Boekkooi, geb. 11 jan. 1923, man D. Noordhoek, geb. 1 sept. 1920, man J.M.E. Stokhuijzen, geb. 15 mei 1901geh. gew. met Th. van der Burgh G. Oorlog, geb. 14 april 1906, geh. gew. met D.J. de Wilde C.J. den Haan, geb. 14 dec. 1912, man. Gehuwd G. Hernandez Gutierrez en M.J. Wösten P. Dubbelaar en H M. van Haarlem D.P. Denis en F. Tilmidi WE. Feithen M.P. de Vries *G. Kamel en W.H. Valk B.C. Hoogervorst en J. Leeuwis* R.J. Weberen C.J. Overdijk G.O. Olasehinde en J.A. Hoftijzer. GEEFT OPTIMAAL RESULTAAT Met elkaar praten op dezelfde golflengte zonder "praatjes" te hebben Dat is het enig juiste uitgangspunt voor een succesvolle campagne Bel en vraag naar Michael Breel of Theo Luijpen - postbus 366 2300 A\ Lei ■fax 071 89 38 59

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13