Major moet privatisering post opgeven Waarom zeuren jullie maar door over die Europese munt? Buitenland Jacques Chirac kandidaat voor Frans presidentschap Vogels stoppen met zingen Taboe doorbroken Arafat uitgejouwd en verjaagd in Gaza Bosnische vliegtuigkaper geeft zich in Oslo over Een Nederlander en een Belg houden stand in de hel van Oxford J VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 Nog honderden vermisten in Egypte ASSiuTDoor noodweer veroorzaakte overstromingen en grote branden hebben woensdag en donderdag in Egypte aan ten minste 557 mensen het leven gekost. Honderden mensen wor den nog vermist. De meeste slachtoffers vielen in de plaats Dronka waar woensdag een opslagplaats voor duizenden liters brandstof ontplofte. Elk uur vonden de reddingswerkers gisteren onder de puinhopen van de afgebrande huizen nieuwe slachtof fers. Ex-premier DDR weer voor rechter bonn De voormalige minister-president van de DDR, Hans Modrow, moet zich opnieuw verantwoorden voor het vervalsen van de uitslag van de laatste gemeenteraadsverkiezingen die in 1989 in de DDR zijn gehouden. Het gerechtshof in Karlsruhe verklaarde gisteren het vonnis van de rechtbank in Dresden nie tig, waarin Modrow wel schuldig was bevonden, maar er met een voorwaardelijke boete van 20.000 mark en een berisping van af kwam. Regering Slowakije treedt af Bratislava De regering van Slowakije is vanochtend vroeg afge treden. Het kabinet van premier Jozef Moravcik bezweek onder de massieve druk van de oppositie, die onder meer het aftreden van twee ministers had geëist. Met het vertrek van de regering- Moravcik lijkt een machtsovername door oppositieleider Vladi mir Meciar een stapje dichterbij gekomen. De nationalist won met zijn Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) in oktober de vervroegde parlementsverkiezingen. Proces tegen Stasi-chef Mielke gestaakt bonn» De rechtbank in Berlijn heeft gisteren besloten het pro ces tegen de voormalige leider van de Oostduitse geheime dienst, de Stasi, te staken. De 86-jarige Erich Mielke stond te recht wegens de moord op zes mensen die tijdens de DDR-jaren bij de Muur of bij de 'prikkeldraadgrens' met West-Duitsland zijn doodgeschoten. Mielke is volgens de rechter en de psychia ter niet in staat om op zinvolle wijze deel te nemen aan het pro- Joden boycotten herdenking Auschwitz parijs» Het Europees Joods Congres (EJC) zal de herdenking op 27 januari van de bevrijding van het concentratiekamp Auschwitz boycotten, nu Polen PLO-leider Yasser Arafat zal uit nodigen aan de bijeenkomst deel te nemen. Volgens het EJC is 'de herdenking, zoals die door de Poolse autoriteiten is georga niseerd, een politieke en media-zaak geworden, terwijl zij in me ditatie, gebed en met het ophalen van herinneringen zou moe ten verlopen'. Jury gekozen in proces O.J. Simpson los angeles Acht vrouwen en vier mannen zullen beslissen over het lot van de wegens dubbele moord aangeklaagde Amerikaan se football-ster en acteur O.J. Simpson. Na meer dan vijf weken touwtrekken werden het openbaar ministerie in Los Angeles en de verdediging het gisteren eens over twaalf juryleden, die mo gelijk voor de duur van het 'proces van de„peuw' volledig van de buitenwereld zullen worden afgesloten. Nederlandse sergeant gewond den haag Een 28-jarige sergeant van het Dutchbat is gisteren bij Srebrenica gewond geraakt. De Nederlandse VN-militair, af komstig uit Apeldoorn, kreeg een kogel in zijn linker onderbeen toen zijn patrouille in het noordwesten van de moslim-enclave door Bosnische Serviërs onder vuur werd genomen. De sergeant is inmiddels geopereerd. Zijn toestand is stabiel. De 62-jarige Jacques Chirac heeft vandaag als eerste^belang- rijke politicus bekendgemaakt dat hij kandidaat is voor het Franse presidentschap. Chirac is voorzitter van de door hem opgerichte conservatieve partij Rassemblement poar la Répu- blique (met daarin opgegaan de gaullisten) en sinds 1977 burge meester van Parijs. De post wordt ook begeerd door de conservatieve premier Edouard Balladur. Balladur heeft zijn kandidatuur nog niet bekendgemaakt, maar staat in de opiniepeilingen beter, dan Chirac. De opvolgingsstrijd tus sen de twee lijkt de conservatie ven net zo te verdelen als in 1988, toen de huidige, socialisti sche president Francois Mitter rand werd herkozen. Chirac was twee keer minis ter-president, van 1974 tot 1976 onder president Valéry Giscard d'Estaing, en van 1986 tot 1988 onder Mitterrand tijdens een zogeheten cohabitation ('samenwonen', een term ge- Jacques Chirac: kandidaat voor het presidentschap. foto pierre boussel bruikt voor de situatie waarin regering en staatshoofd een te gengestelde politieke kleur heb ben). Royal Mail blijft staatseigendom Een rebellie in eigen gelederen heeft de Britse regering er gisteren toe gedwongen af te zien van de privatisering van de Royal Mail, de posterijen. Alle voorstellen voor privatisering zijn geschrapt en het bedrijf blijft voor hon derd procent staatseigendom. londen cees van CORRESPONDENT Michael Heseltine, de minister voor handel en industrie, had jaar lang een campagne jr de privatisering i de posterijen. Een van zijn argumenten daarin was het voorbeeld van Nederland, waar de KPN eerder dit jaar naar de beurs ging. Maar ongeveer twintig Con servatieven in het Lagerhuis be schouwden zijn plannen als 'een privatisering te ver'. Na een beraad van drie uur besloot het kabinet van premier Major gis teren dat er geen meerderheid zou zijn in het Lagerhuis voor privatisering. Het was de eerste keer sinds 1979, toen de Conservatieven onder Thatcher aan de macht kwamen, dat een privatiserings plan moest worden geschrapt. De knieval leidde tot bittere re acties van de rechtervleugel. Lamont, de voormalige minister van financiën, zei: „Ik ben zeer teleurgesteld". De filosofie achter het privati seringsplan was dat de Royal Mail zich als staatsbedrijf niet voldoende kan profileren op de wereldmarkt. Maar dat argu ment alleen was niet voldoende. Anders dan British Telecom, het aparte telefoonbedrijf dat tien jaar geleden al werd ge privatiseerd, heeft de Royal Mail een voortreffelijke naam. Meer dan negentig procent van alle brieven wordt in Groot-Brittan- nië de volgende dag bezorgd, de Moslims en Kroaten zetten opmars voort SARAJEVO-NEW YORK DPA-Rtr Na de verovering van de stad Kupres hebben de troepen van de Bosnische Kroaten en mos lims hun militaire successen in Centraal-Bosnië kunnen voort zetten. Eenheden van het Bosnische regeringsleger, dat hoofdzakelijk uit moslims be staat, rukten afgelopen nacht op in de richting van de stad Donji Vakuf, aldus de Bosnische radio. De moslims konden opnieuw gebied veroveren en grote hoe veelheden wapens en munitie buitmaken. De Servische een heden zouden zich verder te rugtrekken. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met grote meerder heid de Veiligheidsraad opge roepen het wapenembargo te gen Bosnië-Herzegowina op te heffen. 97 landen stemden voor de resolutie, 61 VN-leden ont hielden zich van stemming en geen land stemde tegen. Reso luties van de Algemene Verga dering zijn niet bindend maar hebben signaalwerking. De VN- Veiligheidsraad zal zich binnen afzienbare tijd buigen over een Amerikaans voorstel het verbod op de levering van wapens aan Bosnië in te trekken. hoogste score in Europa na die van Nederland. Het bedrijf is bovendien uiterst winstgevend. De twintig Conservatieve re bellen vreesden voorts dat de dienstverlening op het platte land achteruit zou gaan. In een poging de winsten verder op te drijven zouden, zo voorspelden zij, 'onrendabele' postkan toortjes en brievenbussen in dorpen worden gesloten. De oppositionele Labour Par ty, die tegen privatisering was, omschreef de annulering van de plannen als een 'enorme klap voor de regering'. Een vak bondsleider zei dat de helden van de strijd tegen de regerings plannen zijn leden en 'miljoe nen Britten' waren. Opiniepei lingen hadden uitgewezen dat een grote meerderheid van de bevolking tegen privatisering Rio de janeiro» Een totale zonsverduistering zorgde gisteren in Zuid- Amerika voor een indrukwekkend natuurschouwspel. Terwijl honderd duizenden toeristen en wetenschappers uit de hele wereld het kosmi sche schaduwspel gadesloegen, raakten massa's tropische vogels in de „Toen het donker werd en de temperatuur daalde, begonnen de vogels zachter te zingen. Tijdens de volledige duisternis was er absolute stilte. Zodra de zon terugkwam, begonnen alle vogels weer te zingen", deelde een Braziliaanse wetenschapper mee. Veel vogels die dachten dat het nacht werd, vlogen tijdens de schemering naar hun nesten terug. De zonsverduistering was in een ongeveer tweehonderd kilometer bre de zone compleet en duurde drie minuten en 41 seconden. Op deze fo to, genomen in het noorden van Chili, is te zien hoe de maan in die pe riode geheel voor de zon schuift. foto cris bouronclf PLO-leider Arafat is gisteren weggehoond toen hij een ge bedsdienst wilde bijwonen voor Hani Abed, een lid van de Isla mitische Jihad, die woensdag om het leven kwam bij een bomaanslag. De journalist was een vooraanstaand lid van de extreme Palestijnse organisatie. De Jihad heeft zijn excuses aan geboden voor het weghonen en liet weten 'verbijsterd' te zijn over het gedrag van de deelne mers aan de gebedsdienst. Een groep van 2.000 funda mentalistische moslims die de gebedsdienst in de Gazastrook wilde bijwonen, maakte Arafat duidelijk hem niet in de moskee te willen zien. .Arafat, omringd door honderd lijfwachten, slaagde er niet in zich door de menigte van Jihad-aanhangers te wringen. De PLO-leider maakte zich inderhaast uit de voeten. Het Palestijns bestuur in de Gazastrook stelde de Is raëlische geheime dienst ver antwoordelijk voor de bomaan slag. „Hier zit de Mossad achter. Daar is geen twijfel over moge lijk", zei Freih Abu Medeen. De vermoorde journalist kreeg in september een vergunning van PLO-leider Arafat om een krant uit te geven, die de mening van de Islamitische Jihad uitdraagt. Jihad-woordvoerder Abed al- Shami beschuldigde direct na de aanslag de Mossad (de Israë lische geheime dienst). Israël heeft vanmorgen zeven activisten van de militante mos limbeweging Harnas gearres teerd. De leden van de militaire vleugel zullen zonder enige vorm van proces minstens zes maanden worden vastgehou den, meldden veiligheidsbron- Zweden: krappe meerderheid tegen 'Europa' STOCKHOLM DPA Ruim een week voor de Zweed se volksraadpleging over toetre ding tot Europa, blijkt 1 kee i kleii erder parus Het Franse weekblad Paris-Match heeft gisteren foto's gepubli ceerd van president Mitterrand met een jonge vrouw, die zijn onwettige dochter zou zijn. Het blad doorbreekt daarmee een taboe in de Franse media op onthullingen over het privé-leven van politici. De 20-jarige Mazarine werd van een afstandje gefotografeerd toen ze met Mitterrand (78) een restaurant in Parijs verliet. Het meisje, dat een opvallende gelijkenis vertoont met haar vader, studeert aan de Ecole Normale Supérieure, een elitaire letterenschool. Mitterrand had het bestaan van een 'onwettige' dochter in 1983 al eens in een televisie-interview toegegeven. „En wat dan nog?", zei hij des tijds. Mazarine vergezelde de president tijdens een officieel bezoek aan Zuid-Afrika in juli en zat vorige maand aan bij een diner voor de keizer van Japan. Het verhaal over de onwettige dochterMitterrand en zijn vrouw Da- niëlle vierden vorige week hun gouden bruiloft komt ter sprake in een gisteren verschenen boek van de hand van de omstreden journalist Philippe Alexandre. Volgens hem heeft Mitterrands dubbelleven een belangrijke invloed gehad op zijn loopbaan. foto afp teravond op de Oslose luchtha ven Gardermoen. Het vliegtuig was op weg van Bardufoss in het noorden van Noorwegen naar de Noorse hoofdstad. De man kaapte het toestel tijdens een tussenstop in Bodo. Vol gens de SAS liet de kaper 51 passagiers vrij, alvorens de pi loot tegen vier uur in de middag te dwingen de reis te hervatten. Een van de vrijgelaten passa giers zei in Bodo dat een man vijf tot tien minuten na de start naar de cockpit ging. Er brak geen paniek uit. Toen het vlieg tuig landde, kwam de piloot het passagiersgedeelte in en zei dat een Bosniër het vliegtuig had gekaapt. Alle mannen boven zestig jaar en alle vrouwen en kinderen mochten het toestel verlaten. De man die gisteren een vlieg tuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS bo ven Noorwegen kaapte, heeft zich overgegeven en alle gijze laars vrijgelaten. Het gaat om een 25-jarige niet-bewapende Bosniër uit Sarajevo. Hij was in 1993 als vluchteling naar Noorwegen gekomen en had, zoals toen nog gebruikelijk was, 'om humanitaire redenen' een verblijfsvergunning gekre gen. Hij wilde met de kaping de wereld nog eens attent maken op het lijden in Bosnië. Dat heeft de Noorse politie meege deeld. Het toestel, een MD-82 van McDonnell Douglas met 128 i boord, landde gis- heid van de bevolking tegen. Op dit moment is 38 procent van de Zweden tegen een lidmaat schap van de Europese Unie (EU), 36 procent is voor en 26 procent twijfelt nog, aldus een opiniepeiling in deAftonbladet. Bij de twijfelaars lijkt een meerderheid tegen toetreding. Dat betekent dat 52 procent van alle kiezers tegen en 48 procent vóór het EU-lidmaatschap is. De Zweedse kiezers kunnen op 13 november hun stem uitbren gen over toetreding. Eerder zei den de Finnen al in meerder heid 'ja'. Het Finse parlement moet zijn fiat nog geven. Daar over wordt deze week verga derd. Tegenstanders van toetre ding proberen de beslissing uit te stellen tot na het Zweedse re ferendum. Op 27 en 28 novem ber stemt Noorwegen over het HU-lidmaatschap. Boete Bossi voor belediging collega Umberto Bossi, leider van Eega Nord, is gisteren schuldig be vonden aan het beledigen van een politicus van de oppositie. Bossi moet 170.000 gulden schadevergoeding betalen aan Nando Dalla Chiesa van de an ti-maffiapartij La Rete. Daar naast legde de rechter hem een boëte op van 2.500 gulden. Bos si verwees vorig jaar in een toe spraak naar Dalla Chiesa als 'Dalla Cosa Nostra'. Hiermee legde hij een duidelijk verband tussen de politicus en de geor ganiseerde misdaad. OXFORD CEES VAN correspondent Ze waren naar het hol van de leeuw gekomen, de rijzige Nederlandér en de kleine Belg. Van den Broek werd aangekondigd als de heer off the trouser, hetgeen zo veel wil zeggen als 'trekje broek uit'. Dehaene zag zichzelf geïntroduceerd als 'een be roemde Belg, nee, de beroemde Belg'. Nog voor zij er goed en wel erg in hadden waren de vijandelijkheden begonnen. „Van den Broek", knarste het Lagerhuislid Shore, „had de keu ze om buitenlandwoordvoerder voor Holland te spelen of voor Europa. Hij koos voor Europa. Voor Dehaene was het belangrijker om voorzitter van de Europese Commissie te zijn dan premier van België. En'dit brengt ons tot de kern van de zaak. Willen politici investeren in hun land of in dit Europese monster?" Plaats van handeling was de Oxford Union Society, de eeuwenoude de bat-club van Oxford University. In deze heilige arena traden gister avond de Nederlandse Europees Commissaris en de Belgische pre mier aan tegen twee formidabele op ponenten, het Lagerhuislid Peter Shore (Labour) en Hogerhuislid Lord Tebbit (Conservatief). Uit de houtgesneden spijlen van de hoge balkons staken spijkerbroeken. Marmeren borstbeelden waren om hangen met gerafelde jassen. Zelfs op de stenen vloer tussen de beide kampen waren ze neergevleid. Meer dan 1.500 studenten waren geko- De timing van het debat had ook piet beter kunnen zijn. Hans van den Broek had enkele dagen eerder een deel ingepikt van de portefeuille die tot dan behoorde aan Sir Leon Brit tan, de Britse Commissaris. Jean-Luc Dehaene had in juni zijn benoeming tot voorzitter van de Commissie door de Britse premier Major geblokkeerd gezien. De motie, waarover de degens wer den gekruist, zette reeds de toon voor de aanval op het duo uit de La ge Landen. Ze luidde: 'Deze zaal ge looft dat de Europese Unie al te ver is gegaan'. En ja, voor Shore moest de geest te rug in de fles. Het gewraakte Verdrag van Maastricht voorzag in een Euro pees buitenlands beleid. „Als er zo'n beleid komt, dan zal Van den Broek volgaarne minister van buitenlandse zaken van Europa worden", decla meerde Shore. „Maar welke rol is er dan nog voor de Britse minister van buitenlandse zaken?' Maar Shore was slechts het voorpro gramma. Na hem kwam Tebbit, de goeroe van de anti-Europeanen. Tebbit was de man die in deze histo-» rische ring bij alle voorgaande ge vechten zijn opponenten knock-out had geslagen. Hij was klein en kaal, maar beschikte over enorme boven tanden die als de vorken van een hark in zijn mond stonden gerang schikt. En wanneer hij de hark ont blootte, vertoonde hij een sterke ge lijkenis met Nobby Stiles, de voetbal ler die legendarisch was om zijn hardheid. Europa had genoeg gehad van het medicijn van Van den Broek en Dehaene, zei hij in een verwijzing naar de plannen voor nog verdere in tegratie. Zijn vinger priemde naar de rijzige Nederlander en de gezwollen Belg tegenover hem. „Deze mensen doen me denken aan de marxisten van vroeger, die altijd zeiden dat het marxisme zo prachtig was, maar dat we er alleen nog niet genoeg van hadden gehad." Gelach steeg op, Dehaene schuddebuikte obligaat Toen: de frontale aanval op de pre mier van België. „Het wordt tijd dat de Belgen even goede Europeanen worden als wij, en ophouden Sabena te subsidiëren", schreeuwde Tebbit. „Wij weten allen waar Sabena voor staat: Such A Bloody Experience Ne ver Again!" Uit 1.500 kelen, waarin zich nog niet zoveel jaar geleden de baard had genesteld, klonken i lachsalvo's. „Er is geen enkele reden1 België een eigen luchtvaartmaat schappij moet hebben, als die zon der staatshulp niet eens winstgevend kan zijn", brieste Tebbit weer. Fly British Airways!" klonk het ach ter in de zaal. Maar Europa had twee van zijn beste zonen de ring in gestuurd. Nadat hij de groeten had overgebracht van Sir Leon Brittan, zette 'de niet-gekozen bureaucraat Off the Trouser' zonder omhalen de tegenaanval in. „Ik zou graag zijn gekozen, maar landen als dit weigeren het Europees Parlement de macht te geven de Commissie te kiezen." De interruptie kwam vrijwel direct. Hoe kon Van den Broek spre ken over een democratisch parle ment als bij de laatste verkiezingen slechts 35 procent van de kiezers in Europa de moeite had genomen het stembureau binnen te gaan? Maar de Commissaris had zijn huis werk goecf gedaan. „Het cijfer was 56 procent", corrigeerde hij. „Bij de laatste regionale verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk was de opkomst maar 36 procent." Er waren meer aanvallen op het Ver enigd Koninkrijk, het land waarVan den Broek, zo onthulde hij, was op gegroeid. „Waarom zeuren jullie maar door over die Europese munt? vroeg hij zijn tegenstanders, voor wie monetaire unie gelijk staat met de vorming van een Europese super staat. „Jullie hebben in Maastricht bedongen dat jullie niet mee hoeven te doen. Jullie hebben niets meer te maken met die munt." Van den Broek imponeerde door zijn papier nauwelijks een blik waardig te keuren, en uit het hoofd te spreken. Dat was Dehaene, voor wie Engels slechts de derde taal is, niet gegeven. Maar ook de Belgische premier hield zich gemakkelijk staande in het ver bale geweld van Lord Tebbit kom panen. Het ontleedmes hanterend legde hij de fundamentele tekortkoming in Tebbits argumentatie, dat Europa ondemocratisch is, bloot. „Wie zegt dat Europa niet democratisch is, zegt eigenlijk dat Europa niet ver genoeg is gegaan. Laten we dus het Parle ment meer macht geven." Tebbit interrumpeerde andermaal met een stoot onder de gordel. „Een parlement met straks 25 talen? Dat zou niet werken. In uw land werkt het niet eens met twéé talen." Tebbit had opnieuw de lachers op zijn hand, maar DehaeneJiet zich niet van streek brengen. „Democra tie is geen monopolie van uw land", beet hij Tebbit toe, eveneens onder luid applaus. „België heeft een echt democratisch parlement, waarin twee talen worden gesproken." Uit de bankjes achter Dehaene rees Tom Spencer, Europarlementariër voor Tebbits eigen Conservatieve Partij, op voor de genadestoot. Spen cer wees naar Tebbit, en sprak: „Hoe kan deze Lord klagen over het demo cratische gehalte van het Europees Parlement als hij zelf in een parle ment zit (de House of Lords) waar de leden nooit komen opdagen." En niet eens zijn gekozen, had hij erbij kunnen zeggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7