PvdA: Zet afgewezen asielzoeker op straat Weg met de mannelijke kletscultuur De Boer bezuinigt minder op milieu-onderzoeken Binnenland Walcheren herdenkt bevrijding Greenpeace: Sluiting Borssele levert miljard op Oudere Amsterdamse slikt vaak kalmeringspil Koningin Beatrix tussen hoop en vrees om Europa Politie Almelo arresteert elf 'flikker-tikkers' V 4/RIJDAG 4 NOVEMBER 1994 Politie Rotterdam pakt gevangene Een arrestatieteam van de politie heeft gisteravond in de Van Oldebameveldtstraat in Rotterdam een ontsnapte ge vangene aangehouden. De man zat 4,5 jaar celstraf uit voor een overval op een postkantoor, maar wist in april na behandeling in het Schieland-ziekenhuis in Schiedam te ontsnappen. Hij werd bevrijd door drie gewapende en gemaskerde mannen, van wie elk spoor ontbreekt. Proef met oplaadbare telefoonkaart P'IT Telecom start volgend jaar een proef met r oplaadbare telefoonkaarten die mogelijk in 1996 worden inge voerd. Er zijn nu 10.000 kaart-telefooncellen en bijna 6.000 munt-telefooncellen. Over twee jaar moeten er 25.000 kaart-te- lefooncellen in ons land staan, en een nog onbekend klein aan tal munt-telefooncellen. De PTT mikt erop dat volgend 50 pro cent van de mensen een telefoonkaart op zak heeft, nu is dat een kwart. Container met marihuana gevonden Amsterdam In het westelijk havengebied van Amsterdam i: gisteren pas bekend is geworden, vorige week donderdag in een container 12.000 kilo marihuana aangetroffen. De drugs hebben een straatwaarde van 35 miljoen gulden. De laadkist kwam van een schip uit Colombia. De marihuana zat verborgen in vaten waarin zogenaamd ananaspulp zou zitten. De drugs zijn door een speurhond ontdekt. Grote wasknijper zorgt voor paniek den haag Een relatiegeschenk heeft gisteren de Amerikaanse ambassade in Den Haag op stelten gezet. Het presentje kwam als postpakket binnen en ging, net als alle andere pakjes, door de scanner. De beveilingsbeambten konden de inhoud niet thuisbrengen. Ze sloegen alarm, waarna de Explosieven Oprui mingsdienst uitrukte om het pak onschadelijk te maken. De ex perts ontdekten geen projectiel, maar een grote wasknijper, be doeld om papier tussen te klemmen. Geslaagde proef bescherming vogels zwolle Het experiment in de kop van Overijssel om boeren te belonen voor de bescherming van weidevogels is een succes ge bleken. De landbouwers krijgen 150 gulden voor elk broedsel dat ze bij het maaien of beweiden sparen. Zij hebben het afgelopen voorjaar in totaal 165 nesten gered. Het succes van de proef is voor Gedeputeerde Staten van Overijssel reden om ook in 1995 75.000 gulden voor deze vorm van dierenbescherming beschik baar te stellen. Na protest van cle Kamer den haag anp Databank voor deskundige vrouwelijke bestuurders van start: den haag peter de knegt Minister De Boer (milieu) is be reid volgend jaar twaalf miljoen gulden minder te bezuinigen op milieu-onderzoek. Daarmee komt ze tegemoet aan de wens de regeringsfracties WD, D66 en de PvdA, zo bleek giste- djdens de behandeling van jde milieubegroting in de Twee de Kamer. De Boer wilde aanvankelijk volgend jaar 35 miljoen korten. Dat bedrag moest oplopen tot 59 miljoen in 1998. ,,De onder zoeken gaan mij zeer aan het hart. Daarom had ik al eerder besloten twintig miljoen minder te korten. Het huidige pakket bezuinigingen is volgens mij nu verantwoord, maar als de Ka- het anders wil, verzet ik me daar niet tegen." VROM gegft nu jaarlijks 170 miljoen uit aan milieu-onderzoeken. De grote fracties vrezen dat minder onderzoek naar bij 'oorbeeld milieuvriendelijke produkten of de C02-proble- de uitvoering van het milieubeleid in gevaar brengt. De Boer deelt die vrees maar ten dele. Het tweede Nationaal Milieubeleidsplan (NMP 2) zal op hoofdlijnen worden uitge voerd, aldus de bewindsvrouw. Maar er zal wel geschoven noeten worden en het beleid wordt hier en daar versoberd. Het NMP 2 staat in hoofdlijnen recht overeind. Daar mag u mij m houden." De Boer belooft dat ze een aantal onderdelen van het be- extra aandacht zal geven. CDA en WD tegen uit angst voor meer illegalen De duizenden afgewezen asielzoekers die het land niet uitgezet kunnen worden omdat ze hun identiteit verzwij gen, moeten maar op straat worden gezet. Dat voorstel zal de PvdA in de Tweede Kamer doen om ruimte te ma ken in de overvolle opvangcentra. Dat heeft PvdA-woord- voerder Van Traa gisteren bevestigd. D66 vindt het voor stel 'bespreekbaar', WD en CDA zijn tegen omdat ze vre zen voor meer illegalen. niets meer mee kan." Volgens Van Traa is opslui ting in Ter Apel niet alleen duur, maar ook zinloos als er geen zicht is op uitzetting. Rechters staan een langere detentie dan zes maanden namelijk niet toe. Volgens directeur Nawijn van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst verzwijgt de overgrote meerderheid van de ongeveer 8.500 afgewezen asielzoekers moedwillig hun identiteit om dat ze weten dat hun vaderland hen dan niet meer opneemt. Het gaat vooral om Noordafri- De PvdA verwerpt hiermee het plan van haar eigen staatssecre taris Schmitz (justitie) die deze kanslozen wil opsluiten in een nieuw centrum bij Ter Apel. Van Traa geeft toe dat zijn voor stel leidt tot een toename van het aantal illegalen. „We moe ten af van de suggestie dat voor deze problematiek een water dichte en correcte oplossing ge vonden kan worden. De over heid kan niet constant blijven zorgen voor een groep waar zij kanen, Somaliërs, Ethiopiërs en Chinezen. D66 vindt dat eerst met alle macht geprobeerd moet wor den overeenkomsten te sluiten met de betreffende landen. Staatssecretaris Patijn (buiten landse zaken) is bereid daar voor te betalen. Landen die hun mensen terugnemen, krijgen dan financiële steun, een soort vertrekpremie. D66-woordvoerder Dittrich: „Maar als er landen zijn die blij ven tegenwerken, dan moet je toch wat. Door ze buiten de op vang te zetten, mag je hopen dat een groot deel eieren voor zijn geld kiest, en vertrekt." Staatssecretaris Schmitz deel de gisteren in de Kamer mee dat de twee weken geleden ge opende aanmeldcentra voor nieuwe asielzoekers in Rijsber- gen en Zevenaar goed functio neren. Tot nu toe zijn bijna 200 asielzoekers daar afgewezen. Zij Het gaat daarbij onder meer om het tegengaan van de uitstoot van vervuilende stóffen door het vrachtvervoer en de land bouw en om het energiebeleid en het internationale milieube leid. VVD en oppostiepartij CDA zijn bijzonder kritisch over het beleid om de uitstoot van broei kasgas C02 terug te dringen. Het kabinet wil de kooldioxyde- uitstoot in 2000 met drie pro cent terugbrengen ten opzichte van het niveaü van 1989. Vooral de WD vraagt zich af of dat percentage haalbaar is omdat ook de bezuinigingen op de energiesubsidies door minister Wijers (economische zaken) die doelstelling onder druk zetten. De Boer heeft ook beloofd dat ze begin volgend jaar met nade re plannen over fiscale maatre gelen komt voor een beter milieu. Vooral Groen Links, de PvdA en het CDA voelen daar sterk voor. In overleg met onder anderen minister Zalm (financi ën) wil De Boer de mogelijkhe den bezien van nieuwe milieu heffingen en van het fiscaal be vorderen van milieuvriendelijk produceren en consumeren. Ook een eventuele afschaffing van de belastingaftrek voor woon-werkverkeer (het reiskos tenforfait) in combinatie met een verhoging van de belasting aftrek voor werkenden (arbeids kostenforfait) komt daarbij aan de orde. Een kleinverbruikers heffing op energie komt er in elk geval vanaf 1 januari 1996, aldus De Boer. Walcheren Aan de kust van Walcheren zijn de resten van de Duitse bezetter nog te zien. Koningin Beatrix zal morgen naar het eiland gaan voor de herdenking. Het eiland werd vijftig jaar geleden onder water gezet om zo de Duitse verdediging te ontregelen. De geallieerden bombardeerden de dijken. Daarbij vielen honderden doden. foto anp Raymond rutting De milieu-organisatie Green peace heeft berekend dat slui ting van de kerncentrale in Borssele één miljard gulden goedkoper is dan het nog tien jaar openhouden van deze energieleverancier. Dat stelt Greenpeace In het rapport Afre kenen met Borssele. Volgende week debatteert de Tweede Kamer met minister Wijers van economische zaken over het voornemen de Zeeuw se kerncentrale na een ingrij pende opknapbeurt na 1997 nog tien jaar open te houden. Het gegeven dat de sluiting van Borssele een voordeel van een miljard gulden met zich mee brengt, moet in het kamerdebat 'een doorslaggevende rol' spe len, vindt de milieu-organisatie. Greenpeace komt op de vol gende wijze tot de geraamde besparing. De stroomkosten per kilowattuur bedragen in Borsse le ruim het dubbele van de kos ten in een grote warmte/kracht installatie: 11 cent tegen 4,9 cent. Omdat Borssele jaarlijks drie miljard kWh levert, kost zij elk jaar 180 miljoen gulden meer dan een een grote WKK- centrale. Over een periode van tien jaar is dat dus een extra be- hebben geen opvang gekregen, en zijn voor het overgrote deel op straat gezet. Waar ze uithan gen, weet Schmitz niet. Staatssecretaris Patijn had het gisteren nog knap moeilijk om de uitwijzing van negen Iraniërs van vorige week uit te leggen aan de Kamer. PvdA, Groen- Links, D66 en CDA hebben gro te twijfels over hun lol omdat ze bij hun aankomst in Iran door de staatstelevisie als landverra ders zijn geportretteerd. Patijn beloofde met enige tegenzin dat Nederlandse diplomalen zullen toezien op de veiligheid van de Iraniërs. De Nationale Raad van Verzet Iran is woedend op Pa tijn omdat hij Iran als veilig land beschouwt. Daarvan is vol gens de raad geen sprake want het land heeft het doodvonnis tegen de schrijver Rushdie nog altijd niet ingetrokken en mar telt andersdenkenden. amsterdam anp Eén op drie vrouwen gebruikt regelmatig mige huisartsen veel meer slaap en kalmeringsmiddelen voorgeschreven dan gemid deld. De middelen worden vaak gegeven aan mensen met klachten over angsten of slapeloosheid. Langdurig ge bruik is niet goed omdat de patiënt afhankelijk wordt van de middelen. Elf procent van de Amster dammers slikt een slaap- of kalmeringsmiddel. Het ge bruik stijgt met de leeftijd. Slechts vier procent van de mannen tussen 16 en 35 jaar slikt een slaap of kalmerings pil. Ook blijkt dat de helft van de patiënten een herhalings recept krijgt via de praktijkas- sistente, dus buiten de huis- Bijna één op de drie Amster damse vrouwen boven de 65 jaar slikt een slaap- of kalme ringsmiddel. De oudere vrou wen slikken meer slaap- en kalmeringsmiddelen dan mannen en jongeren. De middelen worden meestal voorgeschreven door oudere huisartsen die niet in een groepspraktijk werken. Dat blijkt uit een onderzoek van huisarts F. van der Waals on der Amsterdamse collega's. De resultaten zijn gepubli ceerd in het Amsterdam Drug Tijdschrift. In 199Ü constateerde de ge neeskundige hoofdinspectie van Noord-Holland dat som- amsterdam Koningin Beatrix is bang dat onze beschaving fundamenteel wordt bedreigd door verbrokke lende krachten 'zolang wij er niet in slagen een zorgzame maatschappij boven egoïsme te stellen, behoud van natuur en cultuur boven materialistisch gewin en menselijkheid en tole rantie boven geweld'. Dat schrijft de koningin op verzoek van prinses Margriet, die morgen het debat 'Europa 2000: tussen hoop en vrees' opent. De prinses is voorzitter van de Europese Culturele Stichting, die het debat heeft georganiseerd. Prinses Margriet heeft aan verschillende mensen gevraagd hun hoop en vrees op papier te zetten. Het debat wordt gehouden in de Olof-ka pel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam en begint om elf Koningin Beatrix heeft behal ve vrees ook hoop: „Mijn hoop is dat allen die de dreigingen van onze tijd voelen, krachtig willen samenwerken om vaak aJ oude onenigheid te i en om het geloof 1 ropese burgers op c tolerante en rechtvaardige toe komst te herstellen". Haar Spaanse collega Juan Carlos I heeft ook een verklaring opgesteld: „Beste Margriet, Aan de vooravond van het jaar 2000 ziet Europa zich geconfronteerd met talloze, vaak erg belangrijke uitdagingen. Die moeten we aanpakken met een open en to lerante houding en met slechts één belangrijk doel voor ogen: de diepe analyse van al die din gen die ons door de tijden heen hebben verbonden Volgens de Spaanse koning zullen de Europeanen een ster kere identiteit krijgen, juist als zij zich bewust willen worden van onze verschillende cultu- irgen erder verkla cques de Eu- i vredige, dragen a Er zijn ringen te lezen van onder ande ren de Amerikaanse president Bill Clinton, de Franse president Francois Mitterand, de Britse premier John Major, dc Itali aanse premier Silvio Berlusconi, de Portugese president Mario Soares en dc voorzitter van de Europese Commissie Santer. Ook premier Kok leve bijdrage. Hij vreest dat van economische teruggang ou de krachten als nationalisme en seperatisme opnieuw aan de winnende hand zullen raken en dat een gebrek aan eenheid af breuk zal doen aan wal geza menlijk is bereikt'. Kok hoopt op een 'een recht vaardig, modern ropa, dat is gebas nuïteil, eenheid en solidariteit, een Europa dat ook sterke in- en externe banden onderhoudt en een Europa waarin de ster ken schouder aan schouder met de zwakkeren gaan'. 'Zijn Drenten wel zo nuchter?' i gpd i tijden i stabiel Eu- erd op conti- De Vereniging van Volksver maak in Nieuweroord ergert zich aan het reclamebord 'Zijn Drenten wel zo nuchter?'. Die tekst moet de bevolking aan sporen alcoholvrij te rijden. Volksvermaak vindt dat hier mee wordt ingespeeld op het vermeende drankzuchtige ka rakter van de Drent. Zo zou hel imago van turf, jenever en ach- ïieuw leven worden i. Volgens het recla- in Oldenzaal dat de kreet heeft bedacht, is het 'een boodschap met een knipoog'. terdocht ingeblazei mebureai drag van 1,8 miljard gulden. Volgens de SEP (Samenwer kende Elektriciteits Produktie- bedrijven) kost sluiting van Borssele 800 miljoen gulden. Dat betekent dat sluiting van deze eenheid per saldo nog een miljard gulden voordeliger is dan het openhouden ervan. Volgens Greenpeace kost slui ting echter niet meer dan 300 miljoen gulden. In dat geval kan de meevaller bij sluiting oplo pen tot 1,5 miljard gulden. De daders konden maanden ongestraft hun gang gaan, om dat de slachtoffers geen aangifte deden uit angst dat hun seksue le geaardheid dan bekend zou worden. Uiteindelijk hebben vier mannen toch aangifte ge daan, na druk door homo-orga nisaties het COC en de Almelo se homobeweging Pardon. Vrij willigers van die organisaties zijn naar de homo-ontmoe tingsplaats gegaan om slachtof fers op te sporen. De politie heeft deze week elf inwoners van Almelo, tussen de 16 en 24 jaar, aangehouden voor ernstige mishandeling van homo's. De verdachten waren actief in wisselende groepjes. Eén van hen lokte een homo naar een plek waar andere ben deleden wachtten. De slachtof fers werden onder het motto 'flikker tikken' toegetakeld met honkbalknuppels en boksbeu- gels. looft heilig dat haar zendingswerk om meer vrouwen te laten meepraten in ziekenhui zen, onderwijsorganen en andere maat schappelijke netwerken, een succes wordt. „Als een groot deel van de bevolking niet in staat is door te dringen tot besturen, moet je iets doen. De regering heeft het tot een van de speerpunten in haar beleid gemaakt en er is drie ton subsidie verleend waannee we aan de slag kunnen. Dit wordt niet de zoveelste kaartenbak, we zullen laten zien dat er deskundige vrouwen zijn en dat we hen in besturen en commissariaten krij gen." Tot nu stranden bemiddelingsbureaus voor vrouwen steeds op een muur van mannelijke onwil. Degenen die het spel spelen, bepalen namelijk ook wie er mee doen en dat zijn meestal niet de vrouwen. Molier: „De tijd is rijp voor een doorbraak. De rolverdeling in de maatschappij is aan het veranderen. Vrouwen krijgen meer tijd, ze zijn niet alleen maar bezig met het huis houden, de kinderen en de betaalde baan. We zullen op bezoek gaan bij dé adviesra den en -colleges om inzicht te krijgen in de wensen die bij hen leven. We willen met ons aanbod van gekwalificeerde vrouwen breken met de traditie dat de mannen hun eigen mannelijke netwerken steeds aan spreken." Het klinkt tegenstrijdig, maar wat een vrouw deskundig en dus geschikt maakt om in het computerbestand van Molier te wor den toegelaten, is vooral bestuurlijke erva ring. „Daarmee bedoel ik vooral ervaring in lokale besturen en verenigingen. Wij rich ten ons in eerste instantie op landelijke or ganisaties. Een vrouw die goed kan koken is ook deskundig, maar die zoeken we niet. De ervaring is net zo belangrijk als hun op leiding, bovendien moet het maatwerk wor den." Voor de vrouwen zelf is het volgens Molier van belang een (onbetaalde) plaats in de besturen te veroveren omdat ze daar door 'midden in het leven komen te staan', ervaring opdoen en doorstromen naar be taalde functies. Molier zit in drie stichtings besturen. „Het is ook niet de bedoeling dat ik in de kaartenbak kom, ik vind mijn weg zo ook wel." De databank wil ook vrouwen die niet be middelbaar zijn voor een bestuursfunctie op weg helpen. „We hebben straks een compleet overzicht van de bestaande net werken in Nederland zodat we deze groep kunnen doorverwijzen naar cursussen en regionale en stedelijke organisaties." De voormalige Haagse fractievoorzitter van Groen Links denkt niet dat het ontbre ken van vrouwen in bestuursfuncties voort komt uit een gebrek aan belangstelling bij de vrouwen zelf. „De verdeling tussen werk is ook niet evenwichtig. Als je er nooit mee in aanraking komt, waarom zou je het dan willen? Maar naarmate vrouwen meer wil len dan de zorg voor hun kinderen, zien ze ook het belang wel in. Ze zijn vaak te be scheiden en twijfelen te veel aan hun eigen kwaliteiten." KUNT NU AL OVGRAL KÈR3T5PUILÊN KOPEN. IK ZOU NOór OVEN WTKHTÊtJ MOT D£ "BOOM. shar voor 'N eeavyte PW)S. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5