Extreem-rechts wil één nette partij worden Feiten &Meningen M Ollie North kan niet stuk bij conservatief Virginia Sfinx Docters van Leeuwen gaat Haagse criminaliteit te lijf VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 NIEUWSANALYSE Japan kiest onder o vergangspremier' voor nieuwe koers Tomiichi Murayama, onverwacht een blijver tje. FOTO AP Japan is na de corruptieschandalen die ka binet na kabinet teisterden driftig op zoek naar een nieuwe vorm. Het politieke land schap veranderde woensdag op slag. door dat bet lagerhuis een nieuwe kieswet aan nam die de corruptie in de politiek moet uitbannen. Ook heeft het voor het eerst in tientallen jaren een premier die in de bin nenlandse zowel als de buitenlandse poli tiek de ene doorbraak na de andere bereikt. De 70-jarige Tomiichi Murayama - in juni aangetreden als overgangspremier van een onwaarschijnlijke coalitie van socialisten, li beralen en de kleine Sakigake-partij - ont popt zich als behendig blijvertje. Het succes maakt zijn positie zo sterk dat hij de aan drang van de oppositie om onmiddellijk na het van kracht worden van de nieuwe kies wet verkiezingen te houden, voorlopig Alsof dit alles nog niet genoeg is doorbrak de grootste krant van het land woensdag een taboe door te verklaren dat het land recht op een leger heeft. Bij de huidige grondwet is hel Japan verboden een leger te hebben. Die wet is het land na de oorlog opgelegd door de Amerikanen. Sindsdien is zij nooit gewijzigd. Maar het conservatieve dagblad Yomiuri Shimbun, de grootste in het land met een oplage van tien miljoen, publiceerde woensdag een eigen tekst. Nieuw daarin is niet alleen het recht op een leger, maar ook een versterkte ceremo niële rol van de keizer in staatszaken. De tekst beslaat zes van de 36 pagina's. De krant verdedigde zich op voorhand tegen kritiek op 'herbewapening en militair ex pansionisme' en dat zij 'alleen maar het pu bliek moet informeren om de staatsmacht in te perken', door te zeggen dat haar doel is 'een discussie over de grondwet in het land aan te zwengelen'. Volgens het blad heeft Duitsland zijn grondwet na de oorlog al 41 keer veranderd. „Volgens ons is het tijd de nieuwe behoeften van de natie te er kennen." Premier Murayama stapelde in de afgelo pen week de ene politieke triomf op de an dere.* hl de binnenlandse politiek zeilde hij rustig door de debatten over kieswethervor ming en smartegeld voor atoombomslacht offers. Naar het buitenland toe regelde hij heropening van de besprekingen met Noord-Korea en bezwoor hij een rel met China over de kwestie van erkenning van Taiwan. Dit door met kracht te verldaren dat Peking voor Japan China's enige legitie me regering is. Maar het knapste is dat hij intussen de coalitie bijeenhoudt van zijn Socialistische Partij met de kleine Sakigake- partij en vooral de conservatieve Liberale Democratische Partij, die Japan tientallen jaren regeerde. De oppositie zag Murayama in de afgelo pen weken tot haar spijt de ene na de ande re kwestie oplossen. Volgens de oppositie is het niet meer dan billijk dat de premier ver vroegde verkiezingen uitschrijft, zodra de nieuwe kieswet in december van kracht wordt. Die moet nog door het Hogerhuis. Dat gebeurt midden november. Dan krijgt de regering een maand de tijd om de kiezers erover in te lichten en zouden in principe al onmiddellijk verkiezingen kunnen worden gehouden dan wel uitgeschreven. De wet voorziet in de eerste belangrijke hervorming van het kiesstelsel in Japan sinds 1925. /.ij wijzigt de grenzen van kies districten zo dat een district niet meer goed is voor meer zetels, maar slechts voor één. In het nieuwe systeem worden 300 van de rond 500 Lagerhuiszetels direct gekozen en 200 via evenredige vertegenwoordiging. De wet verscherpt bepalingen die corruptie moeten indammen. Een ontwerp van wet voorziet in de instelling van overheidssubsi dies voor politieke partijen met ten minste vijf zetels in het parlement en 2 procent van de kiezers. Murayama verweert zich echter tegen aandrang van de oppositie tot vervroegde verkiezingen met het argument dat 'eerst de vele binnen- en buitenlandse problemen moeten worden opgelost waarvoor de rege ring staat'. Een van de belangrijkste daar van is het trage economische herstel als ge volg van de stijgende yen. Concurrenten van Janmaat zoeken samenwerking Een aantal kleine ex- treem-rechtse politie ke partijen voert in het geheim oriënterende gesprekken over nau we samenwerking. Er wordt gedacht aan de oprichting van een fe deratie. Deelnemers aan de gesprekken zijn onder meer de Burger partij Nederland en het Nederlands Blok, beide voortgekomen uit de CD. Ook het re latief onbekende Pa triottisch Democra tisch Appel (PDA), dat meedeed bij de vorige kamerverkiezingen onder de leus 'Voor een Nederland met een slot op de gren zen', praatmee. Extreem-rechts is op zoek naar samenwer king. Een blok dat te genwicht moet bie den aan de Centrum democraten van Jan maat. FOTO ANP Initiatiefnemer Vlielander van het PDA streeft naar een blok dat tegenwicht moet bieden aan de Cen trumdemocraten van Janmaat. „Het moet een net te vaderlandslievende partij worden, zonder het fa natisme en de excessen van de CD. Daarom willen we de CD en ook CP'86 er ook niet bij hebben. Bij ons staat de zorg over de toekomst van Nederland voorop. Ons land glijdt af. De misdaad is enorm, de drugoverlast gigantisch. De komst van asielzoekers geeft geweldige problemen. Door dit alles is Neder land in gevaar. We moeten voorkomen dat mensen om een sterke man gaan roepen." Janmaat is absoluut niet rouwig dat zijn partij niet voor de besprekingen is uitgenodigd. „Wij hebben geen behoefte aan dit soort gesprekken. Ze moeten maar lid van de CD worden als ze een grote partij willen." De Burgerpartij Nederland voelt veel voor het ini tiatief. Secretaris Poppe, raadslid in Vlissingen en CD-dissident: „Er is zoveel versplintering geweest. Het is goed om nu aan krachtenbundeling te den ken." Wel hecht Poppe eraan dat de deelnemers aan het gesprek zich achter de anti-discriminatie code van de Burgerpartij scharen. Daardoor is er al meteen een probleem, want de leider van het Nederlands Blok, de Utrechtse make laar W. Vreeswijk, voelt hier niets voor. „Anti-discri minatie is een hypocriete zaak. We leven nu een maal in een doelgroepen-samenleving. Iedereen discrimineert iedereen in meer of mindere mate. Zo werkt het systeem. Het hele flauwekulverhaal van niet discrimineren slaat nergens op." Vreeswijk, wiens partij de afgelopen week vier af vallige CD-raadsleden begroette, staat niettemin open voor het initiatief dat Vlielander lanceerde. „Veel zal afhangen van wie er uiteindelijk meedoet. Wij willen geen belaste figuren aan tafel hebben. Maar een federatie, een bundeling, zou zeker voor delen hebben. Bij de laatste verkiezingen is door de versplintering veel energie, tijd en geld verspild. Tenslotte is het Vlaams Blok ook een lappendeken van partijtjes en actiegroepen." Van Vreeswijk is bekend dat hij zich in hoge mate spiegelt aan de Vlaamse nationalistenleider Filip de Winter. De voorzitter van de Burgerpartij Nederland, het Roosendaalse gemeenteraadslid R. van der Eijk, is voorstander van een rechtse federatie, waarbij elke partij haar eigen identiteit kan behouden. „Ik zie een samensmelting de komende jaren nog niet van de grond komen. Maar gezamenlijk optrekken bij de verkiezingen kan natuurlijk wel." Van der Eijk zegt dat het idee van een federatie is ingegeven door de vrees dat de kiesdrempel te zij ner tijd wordt verhoogd, zoals minister Pronk jaren geleden eens opperde. „Als dat gebeurt, maken al die kleine groeperingen geen schijn van kans. Dan is klein-rechts definitief uitgeschakeld." Poppe stapte enkele maanden geleden uit de CD, nadat Janmaat hem had geschorst wegens openlij ke kritiek op hem. Poppe sloot zich aan bij de pas opgerichte Burgerpartij Nederland van Van der Eijk, ook afkomstig van de CD. De partij heeft in middels acht gemeenteraadsleden, allen CD-dissi- denten. Overigens zullen hier en daar wat persoonlijke con- flictjes moeten worden opgelost, wil het tot een vruchtbare samenwerking komen. Eert paar maan den geleden betichtte Poppe het Nederlands Blok nog van 'zware discriminatie'. Nu is er wat hem be treft 'geen beletsel om met elkaar in gesprek te gaan'. Maar Vreeswijk houdt grote moeite met de persoon Poppe. Hij noemt hem onder meer 'publiciteits geil'. Vreeswijk is bovendien onaangenaam verrast dat de gesprekken zijn uitgelekt. Ook dat verwijt hij Poppe. „Vlielander heeft een mandaat om een en ander te coördineren. Hij is dus als enige bevoegd erover te praten. Daar moet de Burgerpartij dan niet tussendoor gaan rossen." Onduidelijk is nog hoe breed het front zal worden. Van Van der Eijk had zelfs de CD mogen meedoen. „Als de CD zich een beetje redelijk opstelt, kunnen ze wat mij betreft zo aanschuiven. We moeten onze ruzietjes opzij kunnen zetten. Samenwerking is de enige manier om door te stoten. Inhoudelijk kan het. De programma's lijken veel op elkaar. Eigenlijk zitten we allemaal op dezelfde lijn: gewoon rechts." DEN HAAG JOHAN GROENEVELD GODFRIED HELWIG 'Weg met dat zooitje in Washington De jaarlijkse Halloween-para de in Vienna, een wat slaperig stadje in het noorden van de staat Virginia, geeft het ver trouwde beeld te zien. School- drumbands, praalwagens van lokale middenstanders, opge tuigde brandweerwagens en natuurlijk hordes kleine kinde ren verkleed als heksen, dui vels of spoken. „Daar komt het grootste spook", zegt een oudere man. Midden op de weg loopt een man met aan beide handen een kind, omgeven door een groep tieners in keurige blau we blazers. Vanuit de rij toe schouwers klinkt een zwak boe-geroep. ,(Sieg Heil", roept een jongere man. Maar zijn afkeuring wordt al gauw overstemd door tiental len anderen die hard en rit misch 'Ollie, Ollie' beginnen te roepen. Verderop staat een groep agenten van de staats politie. De troopers geven hem in het voorbijgaan thumbs up, duimen omhoog. „Ollie is on ze man. Hij is tenminste voor wet en orde", zegt een agent. Ollie is Oliver North, ex-luite- nant-kolonel der mariniers, beroemd maar vooral berucht geworden door het Iran-Con- tra-schandaal. Dinsdag staat hij kandidaat voor een zetel in de Amerikaanse Senaat na mens de Republikeinen. En er is een goede kans dat hij wint. Het is een paradox: Oliver North in het Congres, dat hij aan het eind van de jaren tachtig voorloog en openlijk verafschuwde. En nog, want North laat tijdens zijn cam pagne in alle uithoeken van Virginia geen kans onbenut om het Amerikaanse parle ment af te schilderen als een verzameling onbekwame, egoïstische nietsnutten. Weg met dat zooitje in Washington, dart alleen maar jullie porte monnee plundert met te hoge belastingen en je voorschrijft wat je wel en niet mag doen, luidt zijn boodschap. North werd in 1986 beroemd toen zijn rol bekend werd in hetlran-Contra-schandaal. Namens de Reagan-regering zorgde hij toen voor de leve ring van wapens aan aartsvij and Iran, in ruil voor de vrijla ting van Amerikaanse gijze laars. Maar met dat geld kocht hij daarna wapens voor de rechtse contra-rebellen in Ni caragua. Dat was illegaal en North moest voor een senaats commissie verschijnen. Hij loog echter de senatoren om der ede voor (wat hij later toe gaf), misleidde het Congres en vernietigde stapels bewijsma teriaal. Alleen omdat de Se naat hem in ruil voor zijn ge tuigenis immuniteit beloofde, ontliep North de cel. Door de manier waarop hij destijds - strak in mariniersuni form gestoken - de lastige senatoren partij bood werd hij in rechtse kring een beroemd heid. Hij schreef een boek dat maandenlang een bestseller in de VS was. Dat bracht hem honderdduizenden dollars op, genoeg geld om na zijn oneer volle ontslag uit de militaire dienst een politieke carrière te overwegen. North werd een vertegenwoordiger van wat 'religieus rechts' wordt ge noemd, de rechtervleugel van de Republikeinse partij die zich vooral op godsdienstige waarden beroept. De laatste maanden hebben tal van Republikeinse promi nenten zich tegen North uitge sproken. Niet alleen de andere senator van Virginia, John Warner, maar ook Ronald Reagan zelf - die door North destijds ook is voorgelogen - generaal Norman Schwarz kopf, oud-minister George Shultz en oud-president Ge rald Ford. Allemaal noemen zij hem on waardig om senator te zijn, maar hoe meer kritiek er op hem komt, hoe meer zijn aan hang zich roert. De TV-domi- nees Pat Robertson en Jerry Falwell roepen hun gelovigen bijna vanaf de kansel op om toch vooral op Oliver North te stemmen. Ook de algemene kritiek in de Amerikaanse media lijkt North alleen maar meer kracht te ge ven. Hij mijdt de media als de pest. De media horen voor hem thuis in hetzelfde linkse kamp als de Clintons. Maar zijn medewerkers houden hem ook weg van de media, omdat hij iedere keer dat hij zijn mond open doet weer wat doms zegt. Zo verklaarde hij onlangs 'dat ik nooit gelogen heb tegen het Congres' en pleitte hij voor het afschaffen van de sociale zekerheid. Als hij wordt gekozen, dan heeft dat volgens de bekende columnist Art Buchwald voor North in elk geval één voor deel. „Om in de Senaat te ko men hoefje tenminste geen eed af te leggen dat je de waar heid, de waarheid en niets dan de waarheid zult zeggen". WASHINGON HANS DE BRUUN Een spotprent over de getuigenis van North. ln zijn studententijd schreef hij erotisch getinte roman netjes. Als nieuw hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) wedde hij met zijn plaatsvervanger om een fles whiskey over het aantal spionnen dat de dienst onder zijn leiding jaarlijks zou vangen. Als D66- lid en voorzitter van de vereniging van bestuurskunde mengde hij zich geregeld in het politieke debat. Mr. Arthur Docters van Leeuwen (49), die door minis ter Sorgdrager van justitie is voorgedragen als nieuwe procureur-generaal van Justitie voor Den Haag en om streken (de voordracht wordt vandaag besproken in het kabinet), is geen dorre ambtenaar die straks stille tjes boeven gaat vangen. Vrienden en door de jaren heen gemaakte vijanden weten dat hij zo niet in elkaar zit. „Ik behoor tot het extraverte type. Daar liggen ook mijn zwakke kanten. Ik ben driftig, echt opvliegend, mijn hele leven al en dat gaat maar niet over", zei Doc ters ooit over zichzelf in Het spionnetje, het personeels blad van de BVD. Dat heeft menige collega aan den lijve ondervonden. Na zijn opleiding als jurist (afgerond in 1969) en een baan bij Financiën, kwam Docters van Leeuwen op Binnenlandse Zaken terecht. Als plaatsvervangend di recteur-generaal voor openbare orde en veiligheid maakte hij veelvuldig ruzie met zijn baas, onderge schikten en vertegenwoordigers van de politiebonden. Het oud-kamerlid Koffeman, toentertijd voorzitter van de Algemene Christelijke Politiebond, herinnert zich Docters als een 'machiavellistisch persoon. Hij is uit op macht en zeer autoritair'. Dat ondervonden ook de BVD-medewerkers die door de door hem geleide reor ganisatie de laan uit vlogen. Naast een harde hand en een scherpe tong, beschikt Docters van Leeuwen over een goed geslepen pen. Als student schreef hij over een kantoorklerk die een 'ge spierde. bruine koffiejuffrouw' het hof maakte ('ik Mr. Arthur Docters Van Leeuwen: „Ik ben driftig, echt opvliegend, mijn hele leven al en dat gaat maar niet over." FOTO AA bronstige worm tussen haar plots weke schilferig-brui- I ceerde over de ontwikkeling van de binnenlandse vei ne benen Later was hij als BVD-chef het eerste hoofd ligheid. Het proza was al even bloemrijk. Als het gaat van de geheime dienst dat een openbaar stuk publi- om onze migranten moeten we rekening houden met 'ernstige onderlinge rivaliteit waarbij bloedvergieten, belemmeringen van de vrijheid van meningsuiting of andere grondrechten, noch ernstige verstoringen van de openbare orde zijn uit te sluiten'. De waarschuwing is uit 1991. Het tekent het gevoel voor dramatiek van Docters, maar ook zijn grootspraak. De openheid van de BVD die hij inleidde met uitgebreide interviews, smoorde hij onmiddelijk als de vraag van de gesprekspartner te concreet werd. „Dat vertel ik u niet", was de meest ge citeerde uitspraak, om vervolgens wél oncontroleerba re uitspraken te doen over 'verhevigde' spionage vanuit Rusland en het 'gele gevaar' dat China vormt. En ja, van het umfeldvan het links-radicale RARA (dat de af gelopen jaren drie bomaanslagen pleegde) was alles bij de BVD tot in detail bekend, aldus het hoofd van de dienst. De daders lopen nog steeds vrij rond. Hoe extravert en excentriek ook, velen weten nog steeds niet goed wat ze met die Docters van Leeuwen aanmoeten. De sfinx, zcyioemde de huidige minister Dijkstal van binnenlandse zaken hem ooit. Zijn ver schijning doet daar inderdaad aan denken. Wat er wer kelijk in dat bolle hoofd omgaat en waar de achter dik ke brilleglazen verscholen ogen nu precies naar loeren, blijft een groot raadsel. Het veelvuldig bezoeken van D66-borrels heeft voor hem niet geresulteerd in een ministerspost. De partij is hem echter niet vergeten. Partijgenoot minister Sorg drager van justitie denkt met hem als hoogste man van het openbaar ministerie in Den Haag de Randstedeljke criminaliteit te kunnen bestrijden. Na jarenlang alleen maar het geboefte hebben mogen volgen, kan hij het nu ook laten oppakken. DEN HAAG. WILFRED SCHOLTEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2