Rijnwoude blijft bij belastingverhoging 'Volgend jaar uit rode cijfers' Rijn Veenstreek Subsidie op godsdienstonderwijs in Rijnwoude alsnog geschrapt DAC wil eigen honk bij Rijnstreekhal Kicken op een oude dienstregeling VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 i WD-wethouder in moeilijk parket De onroerende-zaakbelasting (OZB) gaat twee procent minder omhoog dan gepland, de rioolrechten stijgen vijf procent minder dan de bedoeling was. De afvalstoffen heffing gaat vier procent extra omhoog. Dat is in het kort de uitkomst van acht uur vergaderen over de Rijnwoudse begroting voor 1995. stel van B en W zou de OZB met 32,1 procent omhoog gaan. Doordat hij op het laatste mo ment in overleg met de brand weercommandant nog een be zuiniging had gevonden bij de brandweer, kon burgemeester M. Boelen de gemeenteraad gis teren meedelen dat de OZB iets minder omhoog hoefde. De kleinere stijging van de riool rechten en de grotere stijging van de afvalstoffenheffing wer den veroorzaakt door een ver schuiving van de drie ton die de gemeente vorig jaar overhield. B en W hadden dat geld bestemd voor de riolering, maar een meerderheid van CDA, PvdA en SGP/RPF besloot uiteindelijk het geld in te zetten voor het huisvuil. Dat de uiteindelijke besluiten zo dicht bij de collegevoorstel len lagen, was verrassend. Op de PvdA na hadden alle fracties ervoor gepleit om flink te bezui nigen. Door te snijden op diver se posten, moest de OZB-verho- ging veel kleiner worden of zelfs achterwege blijven. Geen van Hoewel een ruime meerderheid van de raad wilde bezuinigen om in ieder geval de OZB min der te verhogen, bleven de voorstellen van burgemeester en wethouders bijna volledig overeind. Dat kwam doordat de partijen geen overeenstemming konden bereiken over de door hun gewenste bezuinigingen. De uitkomst betekent dat de OZB volgend jaar met 30 pro cent omhoog gaat. Voor een ei genaar van een huis van twee ton betekent dat een aanslag van 500 gulden. De rioolrechten zijn afhankelijk van het water gebruik en variëren volgend jaar van 107 gulden voor wie minder dan 50 kuub gebruikt tot 969 gulden voor gezinnen en bedrij ven die in een jaar meer dan 400 kuub water afnemen. De af valstoffenheffing komt volgend jaar op 360 gulden voor eenper soonshuishoudens en 505 gul den voor gezinnen van twee of meer personen. In het oorspronkelijke voor de partijen slaagde er echter in om in de wandelgangen een meerderheid te vinden voor een concreet bezuinigingspakket. Het gevolg was dat in navolging van de PvdA ook de fracties van CDA en SGP/RPF zich neerleg den bij de slechts marginaal aangepaste collegevoorstellen. WD en D66 bleven zich tot het laatst toe verzetten tegen de in hun ogen 'onaavaardbare' ta riefsverhogingen. WD-wethou- der M. Vorenkamp-Van de Wes- teringh kwam daardoor een moeilijk parket. In de aanloop naar de begrotingsbehandeling had zij zich in het college neer gelegd bij de belastingverhogin gen. Gisteren sloot zij zich ech ter pardoes aan bij haar fractie en stemde tegen de tarieventa- bel. Vervolgens brak er bij de libe ralen lichte paniek uit over de gevolgen van die stap. Omdat de tarieven een belangrijk deel van de begroting vormen, lag het voor de hand dat de wet houder nu ook de hele begro ting zou verwerpen. Daarmee zou haar positie als wethouder zo goed als onmogelijk worden. Na een korte schorsing besloot de WD-fractie het niet zo ver te laten komen. Zonder verdere toelichting verklaarde de fractie, inclusief de wethouder, zich ak koord met de begroting. Interim-manager Wout Jaspers van de Veense bloemenveiling heeft e al uit de rode cijfers is. „We pakken de koe bij de horens." Aantal ingrepen moet veiling Roelofarendsveen redden van ondergang rijnwoude. ruud sep Drie achtereenvolgende raadsvergaderingen werd er over gestemd: het al dan niet afschaffen van de subsidie voor het godsdiehstonderwijs op openbare basisscholen. Twee maal staakten de stemmen omdat verschillende voorstanders van afschaffing afwezig waren. Gisteren was de raad dan eindelijk compleet, zodat er eindelijk een be sluit werd genomen. Zoals te verwachten viel, was er gisteren een minimale meerderheid voor de afschaffing van de subsidie met ingang van het volgende schooljaar. De subsidie was vorig jaar al eens afgeschaft, toen met volledige instemming van de CDA-frac- tie. De christen-democraten werden echter door de achterban hardhandig teruggefloten. Toen vervolgens de kerken bezwaar maakten tegen de onzorgvuldige manier waarop de gemeente de af schaffing van de subsidie door wilde voeren, pleitte het CDA er krachtig voor om de subsidië ring toch vooral voort te zetten. Het CDA-standpunt werd echter alleen gedeeld door de PvdA, en samen hebben die twee partijen net geen meerderheid. Het voorstel om de subsi die voort te zetten werd de afgelopen twee keer niet direct verworpen doordat tot twee maal toe één van de tegenstanders afwezig was. Hierdoor staakten de stemmen. Reglementair was het voorstel daardoor na de tweede keer verworpen. Hoewel duidelijk was hoe de verhoudingen la gen, bracht het CDA zijn plan gisteren als initia tief-voorstel voor de derde keer in stemming. Dit maal besloot de raad met CDA en PvdA tegen om de subsidie met ingang van het volgende school jaar te stoppen. Kopers en kwekers gaan meer betalen voor de service die de Veense veiling verleent. Daarte genover staat dat vraag en aan bod voortaan beter op elkaar worden afgestemd. Gevolg is dat de koper krijgt wat hij wil en dat de kweker veelal een hogere prijs ontvangt voor zijn planten en bloemen dan nu het geval is in Roelofarendsveen. Het is een pakket maatregelen dat de bloe menveiling moet redden van de ondergang. Het bestuur van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) beslist binnenkort of de Veense veiling kan blijven be staan. Want een ding is wel dui delijk, zo heeft ze dit voorjaar al laten weten, doorgaan met een jaarlijks exploitatietekort van een miljoen gulden kan niet. Interim-manager W. Jaspers van het veilpunt in Roelo farendsveen heeft alle vertrou wen in de toekomst. Hij ver wacht dat de Veense veiling vol gend jaar al uit de rode cijfers zal zijn. ,,We pakken de koe bij de horens", stelt hij vast. „Het gaat oln een plan met een rede lijk groot realiteitsgehalte." Jaspers is sinds 15 jaar be kend met het Aalsmeerse vei lingwezen. Hij volgde drie maanden geleden interim manager C. van Gaaien op. Het zou maar voor enige maanden zijn, tot de aanstelling van een nieuwe manager. Zicht op de komst van die manager is er op korte termijn nog steeds niet. „De sollicitatieprocedure heeft nog niet de gewenste kandidaat opgeleverd", zo heeft Jaspers begrepen. „Bovendien moeten de maatregelen waar voor een deel al een begin mee is ge maakt, eerst goed op de rails staan. Maar het zou ook best kunnen dat ik morgen een an dere boodschap krijg." Flet reddingsplan vloeit voort uit het onderzoek dat Jaspers - die sinds zes jaar een zelfstan dig onderzoeks- en adviesbu reau binnen de veiling heeft - dit voorjaar heeft gedaan naar het veilpunt in De Veen. „De conclusie was dat dit gebouw niet meer de functie heeft van een veiling; een punt waar de prijs wordt bepaald aan de hand van de vraag en het aan bod. Het heeft de functie van distributiecentrum; een plek waar wordt ingekocht en ver spreid, maar waar in de praktijk wordt uitgegaan van de prijs zoals die in Aalsmeer is ge maakt." Volgens Jaspers moet die distributiefunctie in Roelo farendsveen worden versterkt. Een eerste maatregel is daar om het in evenwicht brengen van de service die de veiling verleent en de kosten die daar tegenover staan. Kwekers moe ten in plaats van zes procent van het bedrag dat ze vangen uit de verkoop van hun planten en bloemen, 7,2 procent beta len. De kopers betalen in plaats van 2,7 procent gemiddeld 3,7 procent servicekostenheffing. De rest van het gat moet wor den gedicht door kostenbespa ring of door meer omzet te ma ken, maar dat laatste is nog niet direct aan de orde. Jaspers: „Volgend jaar streven we naar dezelfde omzet als dit jaar: 45 miljoen." Lopen die kwekers en kopers niet weg, na die verhogingen? Jaspers is optimistisch. „Uit overleg is gebleken dat er vol doende draagvlak is. Sommige kopers hadden het er even heel moeilijk mee toen we het op 10 oktober meedeelden, maar ik heb de indruk dat het nu geac cepteerd is." Voor de kweker wordt het, aldus Jaspers, zelfs aantrekkelijker om de produk- ten in De Veen af te zetten. „Zij Alphen wakker door vuurwerk alphen aan den run „Ik woon er toch een aardig stukje vandaan, maar ook ik zat rechtop in mijn bed", aldus politievoorlichter N. Schimmel. De afgelopen nacht zijn omstreeks 0.30 uur in de omgeving van Giessenburg twee enorme vuurwerkbommen tot ontploffing gebradht. De politie heeft direct daarna de buurt uit gekamd en daarbij twee 18-jarige mannen aangehouden, een uil Alphen en een uit Oss. Het duo ontkent wat met de dondersla gen te maken te hebben. Dertien auto-inbraken in Alphen alphen aan den rijn Bij de Alphense politie zij gisteren dertien meldingen binnengekomen van inbraken in auto's. In vrijwel al le gevallen werd gepoogd de hi-fi-apparatuur uit de auto's te ha len, maar ook kleding en andere spullen van waarde werden meegenomen. In de afgelopen maand is het aantal autokraken gestegen naar 167. Het record in Alphen is 267 in een maand. „Hierachter schuilt de problematiek van daders die verslaafd zijn. Als weer een bekende van ons op vrije voeten is gesteld, zie je het aantal diefstallen uit auto's toenemen", aldus politie woordvoerder N. Schimmel. den run. ruud sep Volleybalclub DAC wil de Rijn streekhal uitbreiden met een ei gen verenigingsruimte aan de zuidkant van de sporthal. De ei gen ruimte van de volleyballers zou voor een belangrijk deel moeten bestaan uit een kantine. Het DAC-bestuur hoopt op die manier extra inkomsten te krij gen. Burgemeester en wethou ders van Alphen aan den Rijn zijn weinig enthousiast over de plannen. De bouwplannen voor de be scheiden uitbreiding die DAC voorstaat zijn door B en W naar de prullenbak verwezen. Het gemeentebestuur wil alleen meewerken aan een uitbreiding aan de zuidkant 'als de uitbrei ding qua omvang een volwaar dige aanvulling is op de be staande sporthal'. „De gemeen te wil dat we iets bouwen over de volle breedte van de hal", weet secretaris R. Haitsma van DAC. „Dat heeft te maken met het aanzien van het gebouw vanaf die kant. Voor ons is dat echter financieel onhaalbaar." B en W zijn sowieso niet ge lukkig met het idee om in de sporthal een tweede kantine te vestigen die e< wordt van de bestaande gele genheid. Het liefst zou de ge meente daarom zien dat de vol leyballers alleen een vereni gingsruimte bouwen. Zonder eigen kantine, maar bijvoor beeld boven de bestaande bar. Maar voor DAC vervalt met de eigen kantine meteen de be langrijkste reden om een eigen ruimte te willen hebben. Haits ma: „In De Arena zijn wel ver enigingen die zelf de bar exploi teren. Die verdienen daar leuk aan. Het is niet eerlijk dat ons die mogelijkheid wordt onthou den." Volgens de secretaris hoeft de DAC-kantine ook helemaal geen concurent te vormen voor de bestaande kantine. „Ze zeg gen dat er al horeca-voorzienin- gen zijn in de Rijnstreekhal. Dat is wel zo, maar de exploitant van de bar zou graag los komen te staan van de sporthal en zich meer richten op feesten", aldus Haitsma. Cees van Lith: „Als ik zo tussen m'n spullen zit, zie ik die NAL-bus v r rijden. Expositie over regionale busmaatschappijen in Teraars museum BEZUINIGINGEN - De CDA-fractie in Zoeterwoude wil niet verder bezuinigingen op de welzijnssubsidies. In een eerder verschenen bericht over de algemene beschouwingen op de begroting van Zoe terwoude in deze krant is abusievelijk opgenomen dat het CDA wel voor bezuinigingen heeft gepleit. De christen-democraten opper den wel de zelfwerkzaamheid van verenigingen en instellingen aan de subsidiëring te koppelen, maar meldde daarbij uitdrukkelijk te gen verdere bezuinigingen te zijn. kees van kuilenburg Het enige dat bij Cees van Lith ontbreekt is een complete auto bus van de NAL. Voor het overi ge heeft de 48-jarige inwoner van Zevenhoven alles in huis van het Teraarse vervoersbe drijf. Foto's, kniptangen, plaats- kaartenautomaten, vergunnin gen, kostuums, noem maar op. Zijn huis is er nu al bijna te klein voor. Een deel van de verzameling over de NAL - de busmaat schappij die in juli 1980 werd opgeheven - is vanaf morgen te zien in het Teraars museum aan de Westkanaalweg, samen met materiaal van de ook al lang verdwenen busmaatschappijen Koppenol uit Nieuwveen en het meer bekende Maarse Kroon. Het museum is open op woens dag-, zaterdag- en zondagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur. Van Lith heeft een wat merk waardige relatie met de bus. Zelf heeft hij nog nooit achter het stuur van een bus gezeten, maar die 'band' met het busbe drijf heeft hij al jaren. „Als ventje van acht verzamelde ik al plaatskaartjes op onder meer de stations in Alphen en Woerden. Verder bracht mijn vader, die lompensorteerder was, ook veel mee naar huis, zoals pakken van chauffeurs of conducteurs die tussen de vodden zaten. Maar ook heb ik er een stuur van een Crossleybus uit 1948 aan overgehouden", vertelt de verzamelaar. Het was aan zijn oom, NAL- chauffeur Gijs den Haan, te danken dat hij meer aandacht kreeg voor de bus. „In de va kanties en op vrije dagen mocht ik meerijden. Daardoor is mijn verzamelwoede aangewak kerd." Dat duurde tot hij een jaar of achttien was. „Zo'n jaar of twintig geleden heb ik het weer opgepakt en werd steeds fanatieker", aldus de Zevenho- In die periode verdwenen veel kleine busmaatschappijen en dat betekende dat Van Lith op 'jacht' ging naar materiaal. Soms op rommelmarkten, maar ook leverden oud-chauffeurs hem spullen. „Een enkele keer kreeg ik een pak van een vrouw van een inmiddels al overleden chauffeur. Dat stonden ze met tranen in hun ogen af. Vandaar dat ik zelden of nooit iets ruil. Ook al heb ik het vier keer dub bel. Die mensen hebben dat aan mij afgestaan en dat doe ik niet weg. Alleen als ik iets op een rommelmarkt heb aange troffen, wil ik nog wel eens rui len. Maar mijn moeder zégt al tijd: van ruilen komt huilen. Daar houd ik me maar aan." In al die jaren heeft de Zeven- hovenaar een indrukwekkende collectie opgebouwd. Niet al leen van de NAL, maar ook van vele andere autobusbedrijven. krijgen voortaan minimaal de prijs die in Aalsmeer wordt ge maakt. Over het algemeen is dat meer, want we zaten hier struc tureel lager." Deze maatregel geldt sinds enkele weken al voor de planten. Overigens geldt de ze minimumprijs niet voor pro- dukten waarvan van te voren bekend is dat er geen vraag naar En hiermee komt hij aan de derde maatregel in het red dingsplan: het afstemmen van het aanbod op de vraag. Het komt nu voor dat er van het één een tekort is en van het ander te veel. Jaspers: „Wij vragen een afvaardiging van de kopers nu iedere week: wat willen jullie en dan zorgen wij ervoor. Kwekers worden vervolgens gebeld met de vraag of ze hun produkt in Roelofarendsveen willen bren gen. Daar staat weer tegenover dat ze minimaal de prijs krijgen die in Aalsmeer ervoor is gege- Deze 'herstructureringsmaat regelen' van de Veense veiling vergelijkt Wout Jaspers met het plegen van achterstallig onder houd aan een huis. Vernieuwin gen zoals het electronisch thuis- veilen ziet hij nog als toekomst muziek. „Eerst moet het huis op orde zijn." Jacobswoude heeft geen plek voor circus jacobswoude In de hele gemeente Ja cobswoude is geen plek te vin den waar een circus kan staan of een ander evenement kan plaatshebben. Omdat de ge meente regelmatig verzoeken krijgt van circussen om in Ja cobswoude te kunnen neerstrij ken, is onderzocht welke plek daarvoor geschikt zou kunnen zijn. Alle onderzochte plaatsen waren echter te klein, hadden te weinig parkeergelegenheid, wa ren te drassig, de bestrating vol deed niet aan de eisen of de ontsluiting was niet voldoende voor een groot publiek. Het onderzoek richtte zich onder meer op de parkeerplaats bij zwembad de Kleine Oase en gemeenschapscentrum het Spant in Leimuiden en bij ver schillende sporthalleen en speelvelden in de gemeente. „De gemeente heeft geen ge schikte locatie", constateert burgemeester W. van Beek. Dat betekent echter niet dat Ja cobswoude nooit een circus kan verwelkomen. „Als een particu lier een geschikt terrein heeft, kan die zelf een overeenkomst sluiten met zo'n circus-instel- ling." Scrabbletoernooi in buurtcentrum De Ridder alphen aan den run In buurtcentrum de Ridder in Alphen aan den Rijn kan mor gen worden gestreden om de jaarlijkse Midden-Holland Scrabble titel. Het scrabble-toernooi is inge deeld in drie categorieën, zodat ook beginnelingen in het letter- spel kunnen meespelen. Er is een categorie voor mensen die gemiddeld meer dan 500 pun ten scoren, één voor scrabbe- laars die tussen de 350 en 500 punten halen en een niveau voor de deelnemers die onder de 350 punten blijven. Het scrabble-toernooi begint om 9.45 uur en duurt tot ongeveer 16.45 uur. Deelnemers kunnen zich nog telefonisch opgeven via tele foonnummer 01720-45953. De hele zaterdag scrabblen kost 17,50 gulden. VRIJE TIJD FOTO BEN DE BRUYN Hij somt de namen op van Trio en Citosa (Boskoop), Buitelaar (Waddinxveen), Adwal en Kees- en (Woubrugge), Moda (Al phen), Van der Meer (Oude We tering) én het Leidse Eltax. Maar ook bedrijven uit de rest van ons land. Het moet wel raar lo pen of Van Lith heeft er iets van in huis. Cees van Lith beseft maar al te goed dat hij een goedmoedi ge afwijking heeft. Een afwijking die hij waarschijnlijk nooit meer zal kwijraken. „Als ik thuis kom met in mijn ogen een twinke ling, dan roepen de kinderen al: daar heb je die ouwe weer met een zooi rommel. Toch vinden ze het ook wel leuk. Maar zelf beleef ik er het meeste plezier aan. Dat snuffelen op een rom melmarkt is op zichzelf al heel leuk. Als ik dan nog een ouwe dienstregeling, een pet of foto tegen het lijf loop, kan mijn weekeinde niet meer stuk." Bingo Buurthuis Westerhaven in Al phen aan den Rijn houdt van daag een Bingo-avond. De or ganisatie belooft spannende bingo-rondes, een verloting, een extra ronde en een super ronde. De zaal aan de Emma- laan gaat om 19.30 uur open. Mosselavond Gekookte, gebakken en ge frituurde mosselen maar ook soep, salades, stokbrood en frietjes staan zondag 6 no vember op de menukaart van het culinair café van Buurt huis Westerhaven in Alphen aan den Rijn. Mosselliefheb bers kunnen voor 17,50 gul den per persoon aanschuiven aan tafel; kinderen eten mee voor de helft van de prijs. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij Hans Vegter, tel: 01720-75744. Volksdansen Sociaal cultureel centrum Sjelter in Leiderdorp houdt vanavond voor de tiende keer de jaarlijkse volksdansinstuif. Een avond met dans, muziek en lekere hapjes. Beginners en gevorderden kunnen onder leiding van Joke Scholma dan sen op muziek van het orkest Cosninix, de folkloristische dansgroep Feta geeft demon straties. Kaartjes kosten 10 gulden op de avond zelf en 7,50 gulden in de voorver koop. Om 20.00 uur opent Sjelter de deuren. Bahafs De Bahafs in Hazerswoude houden vanavond om 20.15 uur een discussie-avond met als thema 'Het gezin, ouder wets of modern'. De huisarts E. Verheij uit Den en de Eind- hovense creatief therapeut H. Bos geven als sprekers een voorzet. Volgens de Bahafs bevindt „het gezin zich net als de rest van de wereld in een overgangsfase". De geloofsge meenschap vreest morele en geestelijke verwarring. De dis cussie is ten huize van de fa milie Kersten, Nic. Beetsstraat Jammen Muzikanten uit Alphen een jamsessie in jongerencen trum Het Kasteel in Alphen aan den Rijn. De huisband staat gereed, evenals een pro fessionele geluidsinstallatie, twee gitaarversterkers, een basversterker, drums en mi crofoons. Total Chaos Total Chaos Zone III heet de house-party zaterdagavond 5 november in jongerencentrum Madonna in Alphen aan den Rijn. D.J.'s Nota en Fonzie uit Leiden, Snake uit Alphen en Fuckface, bekend van het Rot terdamse Parkzicht draaien op volle strerkte. Kaarten kosten vijftien gulden (uitsluitend aan de deur), de zaal gaat om 22.00 uur open. Het feest duurt tot 6.00 uur maar na half twee worden geen nieuwe bezoe kers meer binnengelaten. Herfstwandeling Natuurgidsen van het IVN ne men belangstellenden zondag middag 6 november om 14.00 uur mee voor een wandeling van zo'n twee uur door het parkbos 'Huys te Warmonl' in Warmond. De groep verzamelt zich bij het toegangshek aan de Herenweg 139, deelname kost een gulden (inwoners van Warmond, leden van 'Het Zuidhollandsch Landschap en Stichting Huys te Warmont uitgezonderd). Rommelmarkt Zo'n tachtig kramen groot is de rommelmarkt zondag 6 no vember in de Ridderhof aan de Kerklaan in Koudekerk aan den Rijn. De organisatie be looft voor ieder wat wils. De rommelmarkt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Origami Activiteitencentrum Wielewaal in Alphen aan den Rijn begint maandagmorgen 7 november met een cursus origami voor beginners. De kosten bedragen 25 gulden voor vijf lessen. Be langstellenden kunnen zich maandag en woensdag tot en met vrijdag opgeven bij A. We gener, tel: 01720-74966.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17