Winkeliers willen meer geld gemeente Busverbinding te duur voor wijk Starrenburg 'Medische zorg illegalen moet beter' Van der Stoep: uitzonderlijke klasse Leiden Regio Voorschotense politiek blij met milieuparkjes Huize Willibrord veilt voor plantenkas Zwaan veroorzaakt kettingbotsing leiden Een overstekende zwaan veroorzaakte gistermorgen een kettingbotsing op de A44. Vijf auto's waren hierbij betrokken. De zwaan moest het leven laten. Na de kettingbotsing is het auto verkeer richting Amsterdam ruim een uur omgeleid. Dit leverde de nodige files en vertraging op. Omstreeks elf uur remden drie auto's krachtig af ter voorkoming van een aanrijding met de overstekende zwaan. Twee achteropkomende auto's konden niet meer tijdig remmen en klapten op hun voorgangers. Vier van de vijf auto's waren door de kettingbotsing totall loss. Een bestuurder is met nekklachten naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Reddingsbrigades zwemmen elf uur leiden Twaalf teams van reddingsbriades uit heel Nederland staan vannacht voor een zware klus in zwembad de Zijl. De teams moeten in elf uur een zo'n groot mogelijk afstand zwem mend afleggen. De nachtmarathon wordt elk jaar door de Leidse Reddingsbrigade georganiseerd. De brigade doet zelf mee met twee teams. Ieder ploeg bestaat uit zes zwemmers, die om de beurt twintig minuten in het water liggen. Het startschot wordt gelost om half negen. Elf uur later volgt de prijsuitreiking in het het zwembad. Herdenking oorlog bij Groene Kerkje oegstgeest Het Oorlogsgravencomité Oegstgeest houdt vrijdag 11 november een herdenking van de gevallenen bij het Groene Kerkje. Op die dag is het Armistice Day oftewel wapenstilstands dag. Dan herdenken landen van het (voormalig) Britse Gemene best de doden van de Eerste en Tweede wereldoorlog. In Oegst geest worden de geallieerde strijders herdacht die in de periode 1940-1945 in de gemeente zijn omgekomen. De bijeenkomst, een korte herdenkingsdienst en een bloemlegging, begint om 10.55 uur. Voorschotense middenstanders durven weer te investeren De winkeliers in het centrum van Voorschoten, School straat en omgeving, zien de toekomst met vertrouwen te gemoet. De gemeente is bereid geld te steken in de ver betering van het winkelcentrum, dat in de afgelopen ja ren wat in de versukkeling is geraakt. ,,Het begint hier weer wat te bruisen. Er komen wat meer jonge onderne mers, de winkeliers zijn bereid te investeren. Maar er moeten toch nog wat hindernissen overwonnen worden. Een bedrag van één miljoen gulden van de gemeente lijkt ons toch te weinig om het centrum weer aantrekkelijk te maken. Daar bouw je misschien net een parkeergarage voor", zeggen voorzitter R. Kühn (drogist) en vice-voor zitter P. van der Boon (damesmode) van de Vereniging Centrum Winkeliers. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 voorschoten joost panhuysen Alle Voorschotense fracties heb ben gisteravond positief gerea geerd op het plan van B en W voor zes milieuparkjes. Bedoe ling achter de milieuparkjes is de inzameling van oud papier, textiel en (voortaan gescheiden) glas te verbeteren. De gemeente hoopt met name de hoeveel heid oud papier die nu nog bij het huisvuil belandt, sterk terug te dringen. De milieuparkjes zullen geen idyllische aanblik bieden. „Drie hoekige containers die als een taart in elkaar passen", zo luid de de kernachtige omschrijving van wethouder J. van de Poel (ruimtelijke ordening). Geen struiken, want de gemeente wil burgers niet in de verleiding brengen om hun afval naast de container te deponeren. L. van der Valk (D66) vroeg zich af waarom de containers op een plateau van stoeptegels worden geplaatst. „Zeker in de winter zal dat problemen voor ouderen opleveren", voorspelde het raadslid. Ze kreeg steun van Th. Schimmel (WD): „Ik ben niet enthousiast over zo'n pla teau, ik zie de container liever in een diep dal." Volgens directeur openbare werken J. Bonjer zal de beton nen ondergrond van de contai ners zo laag zijn, dat van een plateau eigenlijk nauwelijks ge sproken kan worden. Wethou der Van d? Poel wees op de mo gelijkheid om de containers in de toekomst inderdaad onder gronds te plaatsen. Hij nam de suggestie over van A. Draijer (CDA) om in de Voorschotense GFr-kalender van 1995 ook in formatie op te nemen over de milieuparkjes. voorschoten frank buurman De twee ondernemers zijn blij met de startnotitie centrumge bied van stedebouwkundig bu reau OD 205 die onlangs in de openbaarheid is gekomen. Met de aanbevelingen die in dat in opdracht van de gemeente op gestelde rapport worden gedaan kunnen zij zich goed verenigen. „Gelukkig kunnen we tegen woordig goed overleggen met de gemeente. Dat is voor een belangrijk deel de verdienste van wethouder Ten Have, die een open oog heeft voor de be langen van de middenstand. Het is wel eens anders geweest. Jarenlang kregen we van de ge meente te horen dat de School straat maar autovrij gemaakt moest worden, en dan moesten we het verder zelf maar uitzoe ken. Aan de straat is eigenlijk al tien jaar niets meer gedaan. Die negatieve spiraal is gelukkig valerie leenheer Het Marokkaanse meisje was 21 jaar toen haar vader haar naar Nederland haalde. Ze trok in bij haar vader, haar stiefmoeder en hun zes kinderen. Het lukte haar niet om een verblijfsver gunning te krijgen. De situatie thuis escaleerde omdat haar va der het niet accepteerde dat zijn dochter illegaal in Nederland verbleef. Ze werd geslagen en zat geestelijk in de knoop. Maar het meisje wist niet waar ze naar toe moest voor hulp. Ze was immers illegaal. „Dit soort situaties komen doorbroken", aldus Van der Boon. De winkeliers zijn niet tegen een autovrije Schoolstraat, mits daar voldoende parkeergelegen heid vlak buiten de straat tegen over staat. „De klant wil nou eenmaal geen grote stukken lo pen als hij met de auto komt. Te denken valt dan aan een par keerdek boven een bestaand parkeerterrein. Dat soort maat regelen zijn noodzakelijk, om te voorkomen dat de consument die per auto komt elders zijn heil zoekt", zegt Kühn. De winkeliersvereniging zou graag zien dat de gemeente een actief beleid voert om van woonhuizen winkels te maken in de Schoolstraat. „Begrijp ons niet verkeerd, we vinden het prima als er mensen boven win kels wonen, maar op de begane grond zou er een aaneengeslo ten front van winkels moeten zijn, dat veraangenaamt het steeds vaker voor", zo zegt S. Dangelmaier van de Project groep Gezondheidszorg Illega len Leiden. „Wij van de project groep willen ervoor zorgen dat er voor deze mensen goede op vang komt." Daarom hield de projectgroep samen met het comité 'De Leid se Fabel van de Illegaal' gister avond in het Academisch Zie kenhuis Leiden een bijeen komst voor mensen uit de ge- winkelen. Een woonruimte die vrijkomt zou direct winkel moe ten worden. Wat ons betreft kan een oude gevel natuurlijk blij ven staan maar er moet een winkel in. Die woningen bij de Dorpskerk bijvoorbeeld, het zou prachtig zijn als daar kleine winkeltjes in werden onderge zondheidszorg. De organisatie wil dat huisartsen, specialisten, tandartsen, apotheken, kraam vrouwen, ziekenhuizen en ver zekeraars zich gaan inzetten voor goede medische hulp voor illegalen in Leiden. Veel illegalen hebben proble men met de gezondheid. „Ze doen voornamelijk zwaar licha melijk werk", aldus Karin Toren van 'De Leidse Fabel', een co mité dat zich inzet voor de ille- bracht, in overleg met het kerk bestuur. Voor de bewoners moet dan natuurlijk een goede oplossing worden gezocht", al dus Kühn. De Schoolstraat kampt verder nog met enige leegstand. „De veel te dure nieuwbouw aan de Erasmus- straat bijvoorbeeld, de bouwval galen in Leiden. „Ze werken in de bollen, de schoonmaak en in wasserijen. Er is vaak sprake van slechte arbeidsomstandig heden en dat heeft vaak gevol gen voor de gezondheid. Bo vendien moeten illegalen ook leven met een grote spanning. Ze kunnen elk moment ondekt worden. Die spanning brengt ook allemaal problemen met zich mee." „Nu kunnen illegalen bijna bij de Rabobank. Daar moet iets aan gedaan worden. Toch ver wachten we dat er binnen een jaar een oplossing voor die pan den komt", zegt Kühn. Van der Boon en Kühn onder schrijven de mening van de op stellers van het rapport dat er meer kwaliteitswinkels in het nergens terecht", legt de Leidse huisarts en lid van de project groep M. van de Muijsenbergh uit. „Ze kunnen formeel gezien geen aanspraak maken op me dische voorzieningen. Ze kun nen niet naar een huisarts want ze zijn onverzekerd. Bij een zie kenhuis kunnen ze alleen maar aankloppen als er sprake is van een acuut levensbedreigende si tuatie. Medicijnen kunnen ze ook niet gebruiken want die overleg met de Kamer van Koophandel gaan we proberen bedrijven te interesseren voor de straat. En verder moet er een trekker komen. Een Hema-ves- tiging zou bijvoorbeeld heel mooi zijn". kunnen ze niet betalen. Illega len in Leiden zijn nu afhankelijk van een aantal huisartsen en maatschappelijk werkers die ze gratis behandelen. Maar het is tijd dat er iets georganiseerd wordt. De instellingen die te maken hebben met gezond heidszorg moeten samenwer ken." De bijeenkomst in het AZL was vooral bedoeld om de me ningen te peilen van verschil lende instanties. „En om te kij ken wie er allemaal bereid zijn een handje mee te helpen", al dus van de Muijsenbergh. Over het algemeen waren er veel po sitieve reacties. Projectgroep vraagt Leidse gezondheidszorg om hulp VRIJE TIJD Karaoke Een Karaoke- en playbackavond wordt op donderdag 10 novem ber gehouden in jongerencen trum 't Stathuys aan deLeidse Breestraat. De avond duurt van 20.00 tot 23.00 uur. De toegang is gratis. Ménière De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden en het Au- diologisch Centrum van het AZL organiseren op donderdag 10 november een lezing over de ziekte van Me'nière. Deze aan doening kenmerkt zich door aanvallen van duizeligheid en oorsuizen. Aanvang 20.00 uur, hoofdingang gebouw 1 (nieuw bouw AZL), afdeling K, college zaal 3. Epilepsie 'Epilsepsie bij kinderen' is het thema van een informatie avond op 10 november in het Academisch Ziekenhuis in Lei den vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis. Wandelen Een wandelvierdaagse ver spreidt over vier maanden. De Wandelkring Leiden houdt op zaterdag 12 november, 10 de cember, 14 januari en 11 febru ari wandelingen die beginnen tussen 9.00 en 13.00 uur. In schrijving kost 2,50 gulden. In formatie: 01720-75724. Metal In jongerencentrum 't Stathuys aan de Leidse Breestraat wordt op zaterdag 12 november een metal-festival gehouden. Het festival duurt van 21.00 tot 2.00 uur en de toegang kost zes gul den. Huize Willibrord in Wassenaar is dinsdag het toneel van een grote veiling van apparaten, an tiek, kunst en vooral curiosa. De veilinglijst telt maar liefst 151 kavels. Veilingfanaten kunnen op de meest uiteenlopende goe deren een bod uitbrengen. Zo kent de veilinglijst een hou ten doosje met plastic Christus figuur, maar ook een Friese stoelklok, cognacglazen, eiken houten meubels, djatihouten beeldjes, een chinees vaasje, een Wajang briefopener, bruine skai-stoelen, een barkoelkast, een emaille koekepan met bij passende emaille schalen, een platenspeler, boekenkasten, een bed met beugel, een kruimel dief, enkele complete encyclo- pediën en honderden boeken waaronder Hildebrands Camera Obscurauit 1901. Volgens woordvoerdster M. Koenis van Huize Willibrord komt tien procent van de vei lingopbrengst ten goede aan een plantenkas. „De plantenkas wordt aan het tehuis aange bouwd voor activiteiten van de bewoners. Er wonen hier nogal wat mensen die wel houden van planten stekken en dergelijke." De veiling begint om 19.30 uur, de bieders krijgen bij aan vang een kopersnummer. Zater dag en zondag zijn er kijkdagen van negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds; maandag kunnen de goederen van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds bekeken worden. voorschoten frank buurman Er zullen voorlopig geen bussen rijden in de nieuwe wijk Star renburg in Voorschoten. De busverbinding, tussen de wijk en het centrale spoorwegstation in Voorschoten, kost de ge meente op dit moment te veel geld omdat er geen subsidie van het rijk beschikbaar is. De ge meente zal over enkele jaren, als Starrenburg aan de zuidkant op de Veurseweg wordt aange sloten, opnieuw bekijken of een busverbinding mogelijk is, wel licht met rijkssubsidie. Voor Starrenburg is momen teel alleen lijn 49 van vervoers maatschappij ZWN, voorheen Westnederland, beschikbaar. Zolang lijn 48 doorrijdt tot Leidschendam-Antoniushove en de zuidelijke ontsluitingsweg voor Starrenburg er nog niet i,s heeft deze buslijn voor de nieu we wijk geen betekenis. Als Starrenburg door middel van het verlengen van lijn 49 aangesloten zou worden op het openbaar 252.000 gulden per jaar gaan kosten. Het gaat dan om een ex tra bus in de omloop van lijn 49 die van maandag tot en met vrijdag tussen 7.00 en 18.00 uur in een halfuursdienst rijdt. Een bus die alleen in de spitsuren zou rijden zou altijd nog 140.000 gulden kosten. De ver lengde lijn 49 zou rijden door Boschgeest, via Rouboslaan, Generaal Spoorlaan, Karei Doormanlaan, Veurseweg, Ko ninklijke Marinelaan, Zwaluw- weg, Valkeweg en Bertus van Akenlaan. Het is ook mogelijk om een losse pendelbus in te zetten, die dan wel of niet Boschgeest aan doet. Hoewel dan met een klei ner type bus gereden kan wor den blijven de kosten op 252.000 gulden liggen. Een voordeel van de pendelbus is dat deze beter kan aansluiten op de aankomst- en vertrektij den van de treinen. Ook zou een pendelbus in samenwer king met de gemeente Wasse naar kunnen gaan rijden, een mogelijkheid die in het verleden wel eens is onderzocht. De pen delbus rijdt dan via Starrenburg van Wassenaar naar het Voor schotense station. Kosten: 291.000 gulden, te dragen door beide gemeenten. De gemeente Voorschoten stelt dat veel Starrenburgers per fiets naar het NS-station gaan, via Essenlaan en Boschgeest. Een busdienst zou waarschijn lijk alleen bij slecht weer wor den gebruikt, hetgeen betekent dat er meestal te weinig passa giers zijn en bij slecht weer veel te veel. De gemeente wil de in vestering van enkele tonnen per jaar daarom niet doen. Boven dien bestaat er een toekomst perspectief via lijn 48. Deze buslijn mag in de nabije toe komst niet meer tot Leidschen dam-Antoniushove doorrijden van de overheid en is daarom qua exploitatie in gevaar. Dat probleem is op te lossen door bus 48 via Starrenburg te laten rijden. Interesse voor schoolbasketbal loopt flink terug leiden dorith ligtvoet De basketbalcompetitie voor scholen in de Leidse regio zit in het slop. Speelden vorig jaar nog 29 teams mee, nu zijn dat er nog maar 23. De gemeentelij ke schoolsportcommissie, die de competitie organiseert, is vooral geschrokken van de ge ringe belangstelling bij jongens uit de bovenbouw voor basket- bal. i lei aantal teams in deze leeftijdscategorie is in een jaar tijd van 19 afgenomen naar 9. Leraar Bert van der Mark, be trokken bij de organisatie van de basketbalcompetitie, wijt de terugloop aan verschillende fac toren. Zo hebben kinderen er op school meer vakken bijge- kregen en komt er na school een hele reeks van hobby's en bijbaantjes- in beeld. „Vroeger nam de school een andere plaats in het leven van kinderen in. Leerlingen hebben tegen woordig veel meer dingen aan hun hoofd." Voor de docenten die vanuit de scholen de basket balteams moeten begeleiden, geldt eigenlijk hetzelfde. Daar naast neemt de aandacht voor teamsporten af. „We leven in het maatschappelijk ego-tijd- perk, waarin iedereen zijn eigen gang gaat. Dat zie je terug in een afnemende interesse voor teamsporten." De docent heeft ook de indruk dat sommige basketbalverenigingen hun jon ge leden verbieden mee te doen aan de schoolsportcompetitie uit angst voor blessures. Voor de meisjes ziet de com petitie er nog minder rooskleu rig uit. Het aantal teams in de bovenbouw is weliswaar met vier gelijk gebleven. Maar het aantal meisjesteams in de on derbouw is in een jaar tijd afge nomen van vier naar twee. „Die meisjes spelen een paar partij tjes, maar van een competitie is eigenlijk geen sprake meer. En als je zo weinig meisjes hebt voor de onderbouw heeft dat volgend jaar allicht gevolgen voor het aantal bovenbouw teams." Omdat het aantal meis- jesploegen in de onderbouw zo gering is, krijgen de scholen nogmaals de kans om teams sa men te stellen. Tijdens de maand november kunnen ze leerlingen werven voor de twee de helft van de competitie begin volgend jaar. Of de basketbal- competitie op termijn gedoemd is te verdwijnen, durft Van der Mark niet te voorspellen. „We moeten afwachten. Misschien gaat het volgend jaar beter." Gewichthefster sportvrouw Voorschoten Ze begon ooit als turnster, ging later judo doen en werd met ka potte enkels door de artsen af geschreven voor topsport. Maar Yvonne van der Stoep (34) uit Voorschoten vocht terug. Ze ging gewichtheffen en bereikte na vele jaren trainen een eenza me hoogte. In Nederland kan niemand meer aan haar tippen, en dit jaar brak ze internatio naal door met haar eerste plaats tijdens de EEG-kampioen- schappen in Frankrijk in het ve dergewicht. Bij de laatste we reldkampioenschappen haalde ze een tiende plaats, en over een paar weken gaat ze in Tur kije opnieuw een poging doen om een goede klassering te ha len op het WK. Gisteravond werd ze in haar woonplaats al vast in de bloemetjes gezet: ze werd uitgeroepen tot sport vrouw van het jaar in Voorscho- De prestaties van Yvonne zijn bijzonder omdat ze in haar sport, die in Nederland relatief weinig wordt beoefend en ei genlijk wordt ondergewaar deerd, moet opboksen tegen omstreeks vier miljoen gewicht- heffers uit Oost-Europa. Voor de Werkgroep Sportprijs Voor schoten was er voldoende aan leiding om Yvonne op de eerste plaats te zetten. Juryvoorzitter W. Zoetemelk-Van der Hulst, die de verkiezing in het Mexx- gebouw (de voormalige Zilver- fabriek) ook prestenteerde, sprak van een gedreven sport vrouw, die door haar uitverkie zing hopelijk de waardering krijgt die haar toekomt. Yvonne van der Stoep gaf gisteren een uitgebreide demonstratie van haar kunnen, met deskundig commentaar van haar vader. De gewichten die ze trekt en stoot komen inmiddels dicht in de buurt van het wereldrecord. Daar zit ze nog maar zeven kilo gram van af. De tweede prijs werd gister avond behaald door biljarter Rob Scholtes (30), Nederlands kampioen kunststoten. Derde 1 werd het eerste elftal van voet balvereniging SV Voorschoten, kampioen in de vierde klasse zaterdag. SV Voorschoten won tevens de Verenigingsprijs, als best georganiseerde en inmid dels ook grootste voetbalvereni ging in Voorschoten. De Vrijwilligersprijs was voor Wil en Bram van Polanen (bei den 51), oprichters en tevens de drijvende krachten achter gym nastiekvereniging Slank en Yvonne van der Stoep is gewichthefster op wereldniveau. Zichtbaar aangedaan r prijs van Voorschoten in ontvangst. i zij gisteravond de sport- •Kwiek sinds 1970. De Recreatieprijs ging naar wandelaarster Alida van der Meulen (73), die al veertig keer de Nijmeegse Vierdaagse heeft gelopen. Een Aanmoedigingsprijs was er voor turner Michael Platt (16), succesvol bij Slank en Kwiek. Hij won diverse kam pioenschappen. Ook hardloper Mark van Bel (22) kreeg een Aanmoedigingsprijs. Hij is ge specialiseerd in de 400 en 800 meter en liep onlangs de 800 meter in 1.52.31. En tenslotte FOTO HOLVAST/MARK LAMERS was een Aanmoedigingsprijs weggelegd voor de meisjes c-ju- nioren van atletiekvereniging Randstad Sport, kampioenen van de tweede klasse ondanks beperkte trainingsmogelijkhe den. R. Kühn en P. van der Boon van de centrumwinkeliers paalde voorwaarden wordt voldaan." de toekomst met vertrouwen tegemoet. „Mits FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15