Paus roept alle religies op de 'strijdbijl' te begraven 'Economie eigenlijk heel onrechtvaardig' Kerk Samenleving VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 BUITENLAND KORT Samenzwering De Italiaanse kardinaal Silvio Oddi, die te boek staat als groot kenner van de Romein se curie, heeft speculaties gen dé paus' van de hand ge wezen. Oddi heeft in het Va- ticaan nog nooit een woord over mogelijk terugtreden van paus Johannes Paulus II gehoord. De kardinaal rea geerde in de Italiaanse krant La Repubblica op uitlatingen van de journalist Vittorio Messori dat het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk door een complot tot aftreden zou worden gedwongen. Bestseller Messori stelde de vragen voor de pauselijke bestseller Over de drempel van de hoop, die twee weken gele den verscheen. ,,Ikzou me er niet over verwonderen als ie mand zou zeggen dat er ook ontevredenheid bestaatal dus Oddi. Er zijn ook binnen het Vaticaan kerkelijke verte genwoordigers die wensen 'dat de kerk zich in een an dere richting beweegt, bij voorbeeld in haar betrekkin gen met de moderne wereld'. Geruchten De paus zelf heeft de afgelo pen zomer na een operatie aan zijn rechterheup aftre den uitgesloten. „In de kerk is geen plaats voor een paus in ruste", zo zei hij. Geruch ten over hel aftreden van de paus duiken de laatste tijd geregeld op. Zij worden ge voed door de slechte gezond heidstoestand van de 74-jari ge paus, die inmiddels 16 jaar aan het hoofd van de RK Kerk staat. Klooster Aftreden van de paus hoort kerkrechtelijk gezien wel tot de mogelijkheden. Paus Coe- lestinus V maakte in de der tiende eeuw gebruik van dit recht omdat hij al na enkele maanden tot de ontdekking was gekomen dat het paus ambt te zwaar voor hem was. Hoewel het gerucht gaat dat Johannes Paulus II zich op zijn 75ste verjaardag zal te rugtrekken in een Pools klooster, wijst vooralsnog niets op zijn aftreden. Ook de rooms-katholieke verslagge ver Messori is ervan over tuigd dat deze paus tot het bittere einde doorgaat. „Men probeert de paus oud en ziek te praten", zei hij in een in terview. Hij doelde daarmee op 'enkele sluwe theologen die in het kerkelijk verzet van de jaren zeventig zijn blijven hangen'. Tsjechië Paus Johannes Paulus II zal in juni volgend jaar een be zoek brengen aan Tsjechië. Dat heeft een woordvoerder van de Praagse aartsbisschop Miloslav Vlk gisteren be kendgemaakt. Aanleiding voor het bezoek is de heilig verklaring van Jan Sarkander, een Tsjechische priester die in 1620 ten tijde van dc cont rareformatie de marteldood stierf. De paus bezocht het toenmalige Tsjechoslowakije eerder in 1990, kort na de 'fluwelen revolutie' die een einde maakte aan het com munistische bewind. Tijdens het komende bezoek zal hij afreizen naar Olmütz, waar Sarkander begraven ligt. Daar zal hij een mis opdra gen en de ceremonie leiden waarmee Sarkander heilig verklaard wordt. Met een oproep tot vrede en dialoog tussen de godsdien sten opende paus Johannes Paulus II gisteren een grote interreligieuze conferentie. Onder het motto 'Heel de we reld: godsdiensten voor vrede' hopen de 900 deelnemers aan de Wereldconferentie over godsdienst en vrede tot 9 november de harmonie tussen de wereldreligies in prak tijk te brengen. vaticaanstad rtr/dpa/kna „Niemand is trouw aan God die in de naam van dezelfde God zijn broeder durft te doden", al dus de paus in zijn openings toespraak. „Godsdienst en vre de gaan samen. Oorlog voeren in de naam van religie is een schreeuwende tegenspraak." De conferentie wil een bijdrage leveren aan de oplossing van conflicten overal ter wereld. Aan de bijeenkomst nemen aanhangers van vijftien ver schillende godsdiensten deel. Naast de paus zaten op het po dium de Israëlische rabbijn Da vid Rosen, de secretaris-gene raal van de Islamitische Wereld liga Ahmed Muhammed Ali, en de boeddhistische Shinto-leider Nikkio Niwano. De paus riep zijn gehoor op heilige oorlogen te veroordelen. „Godsdienst mag geen dek mantel worden voor conflict, zeker niet wanneer religieuze, culturele en etnische identitei ten samenvallen. We moeten samen godsdienstvrijheid voor allen hooghouden. Godsdienst vrijheid is de hoeksteen van alle vrijheden. Als we anderen ervan weerhouden hun religie vrij te belijden brengen we onze eigen godsdienst in gevaar." Enkele islamitische afgevaar digden zeiden woensdag tijdens een persconferentie dat het moslimfundamentalisme hoog op de agenda van de bijeen komst staat. Ze riepen de hulp van het westen in om democra tie in islamitische landen te be vorderen en zodoende het op komende fundamentalisme te bestrijden. De conferentie wordt van daag voortgezet in het noordita- liaanse Riva del Garda. Als hoge gasten worden onder meer ver wacht de Zuidafrikaanse bis schop Desmond Tutu, de Tsje chische president Vaclav Havel, de voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter en de speciale afgezant van de VN voor het voormalige Joegoslavië Yasushi Akashi. Naast oorlog en vrede staan ook thema's als ar moede. rassendiscriminatie en het milieu op de agenda. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Giessen-Nieuw- kerk A. den Besten te Ochten. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Lutten- W. Noordzi;. kandidaat te Kampen; te Steenwijk: A A. van Essen. I I. zendingspredi kant te Kalimantan Barat(lndonesië), wonende te Drachten; te Ba- rendrecht; W Th. Meijer, kandidaat te CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naarZierikzee (t.b v. de evangelieverkondiging onder l< lël): C.J irn-Oost. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Aangenomen het beroep naar de bui tengewone wijkgemeente Suriname als voorzitter van de Surinaamse Zen ding: D.J BESNIJDENIS Nigeria heeft een eerste stap gezet om besnij denis van meisjes tegen te gaan. Het Nigeriaanse persbureau meldt dat ouders die zich hier aan schuldig maken een gevan genisstraf van zeven jaar riske ren. De wet maakt deel uit van een pakket maatregelen dat er op is gericht de gezondheids zorg voor kinderen te verbete- Industriepredikant Jos Aamoudse naar Christelijke Gerefontieerde Kerk Hillegom hillegom kees v Een industriepredikant uit het Botlek-Europoortgebied, dat moet wel een rooie rakker zijn. De nieuwe dominee van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Hillegom, Jos Aarnoudse, ontkent niet dat zijn ervaringen in de Rotterdamse haven hem kritisch hebben gemaakt. Toch zal hij de barricaden nooit be klimmen. „In veel kerken is de middenklasse oververtegen woordigd. Die zit niet op polari serende preken te wachten. Als je gaat roepen: jullie willen niet delen en daardoor komen de minima op achterstand, dan zetten ze hun stekels op." Aarnoudse (38) nam het be roep naar Hillegom aan omdat hij zijn werk als industriepredi kant in het Botlek-Europoortge- bied het komende jaar lang zaam moet afbouwen. „De sy node ziet het industriepastoraat niet meer zo zitten, en ook de gereformeerde classis van Briel- le heeft gezegd: 't Heeft zijn tijd gehad." Samen met twee rooms-ka- tholieke bedrijfspastores vorm de Aarnoudse in het Botlekge- bied naar eigen zeggen een soort 'rebellenclub'. „Niemand zit daar op je te wachten, je moet je eigen netwerk aanleg gen. Je bezoekt vakbondsverga deringen of je werkt mee in be drijven. Alleen zo kom je men sen tegen die jou je vertrouwen geven." Bedrijfsleidingen koesteren vaak argwaan. „Ze zijn benauwd dat je actie komt voeren. Of dat je komt evangeli seren, want daar zijn ze ook niet van gediend. Ze begrijpen über haupt niet wat je komt doen. Kerk en geloof horen thuis in de privésfeer en in een museum, denken ze." Met de landelijke organisatie Disk (Dienst aan de Industriële Samenleving vanwege de Ker ken) onderhield het Industrie pastoraat wel samengaan werd i Predikant Jos Aarnoudse voor de deur van het kerkgebouw waar hij sinds vorige week op de kansel staat. „In veel kerken is de middenklasse over vertegenwoordigd. Die zit niet op polariserende preken te wachten." foto united photos de boer gen. „Disk is te links, te radicaal geworden. Men houdt zich be zig met het plaatsen van kruisen in de tuin van staatssecretaris De Graaf-Nauta van sociale za ken, bijvoorbeeld. Of met een blokkade van het Shell-labora- torium in Amsterdam. Die ma nier van actie-voeren, daar heb ik problemen mee. Je hebt ook te maken met de mensen die binnen de poorten hun brood verdienen. Als je mensen aan de schandpaal te nagelt, sta je op een gegeven moment alleen nog maar buiten de poort pam fletten uit te delen." In zijn gemeentewerk zal Aar noudse extra gespitst zijn op problemen die mensen hebben op hun werk, kondigt hij aan. „Problemen van leven, dood en ziekte vragen gauw veel aan dacht. Predikanten zijn niet vaak geneigd door te vragen. Ik doe dat wel. Ik heb wel eens een collega gesproken, die beweer de: 'In mijn gemeente is nie mand werkloos.' Ik zei toen: In jouw gemeente hebben onlangs een paar mensen hun ontslag gekregen, hun leven is in dui gen gevallen. Maar jij gaat al leen maar bij mensen op be- Hij noemt de Nederlandse economie 'eigenlijk heel on rechtvaardig'. „Maar het is netjes afgedekt. De grote multi nationals hebben alles goed voor elkaar, het vuile en crimi nele werk wordt voor hen ge daan. Als er een boot met bauxiet de haven komt binnen varen, vraag ik me af: hoe is hij geladen en door wie? Als je een goedkoop aluminium sportstuurtje koopt voor je race fiets, hebben ze daar in Surina me krom voor gelegen." De kwalijke kanten van het economisch bestel moeten in de kerken aan de orde worden gesteld. „Een christen moet daar oog voor hebben", meent Aarnoudse. Dat de synode zijn plaats als industriepredikant schrapt, betreurt hij dan ook. „Voor zaken die bovenplaatse lijk zijn, moet je mensen vrij stellen. In de wereld van de eco nomie heb je mensen nodig, als verspieders. Anders trap je ook in de val, dal godsdienst alleen iets is voor je privé-leven." Het 25-jarig bestaan van de pa rochie Heilige Michaël en Heili ge Bernardus in Hazerswoude- Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn wordt komend weekeinde met verschillende activiteiten gevierd. Pastoor Godfried Claas- sen opent zondagmiddag in ge bouw 't Anker een tentoonstel ling met als thema 'Druk iets uit van het geloof. Te zien zijn di- i kunst, zoals Hazerswoudse parochie viert 25-jarig jubileum aquarellen, wandkleden en te keningen. De kunstwerken zijn niet alleen vervaardigd door de parochianen, maar ook door le den van andere kerken in Ha- zerswoude en ^Koudekerk. De expositie is te bekijken tot en met 19 november. Alle vieringen op zaterdag en zondag in de Bemarduskerk in de Groenendijk en in 't Anker staan in het teken van het Emmausverhaal: de ontmoeting en het met elkaar op weg zijn. De Hazerswoudse parochie is in 1969 ontstaan door het be stuurlijk samengaan van de pa rochies in 't Zwaantje en de Groenendijk. Na de afstoting van de Zwaantjeskerk verhuisde de Michaël-parochie naar 't An ker. De parochie wordt geleid door de pastores Martien van Winkel en Godfried Claassen. Verder zijn veel leken actief op De jubileumviering is al op 9 januari van dit jaar al ingezet. Toen werd een drieluik van de fotografen Henk de Graaf en Jonn Hakkaart onthuld. Het thema van het kunstwerk is de Emmaüsgangers. Daarnaast werden in het kader van het ju bileum-huisbezoeken gehou den. De resultaten van deze be zoeken komen binnenkort naar buiten. Het jubileum wordt op 19 november afgesloten met een feestavond voor de vele vrij willigers in de parochie. HET WEER Kans op regen groter Geheel West- en Midden-Europa wordt overspoeld door zeer zachte luchtmassa's. Een brede zuidelijke stroming tussen een hógedrukge- bied in het oosten en lagedruk bij Ierland liet het kwik gistermiddag tot haast nazomerse waarden oplo pen. In het Limburgse werd 20 gra den gehaald, een echte uitschieter die niet zo vaak voorkomt in no vember. Toch bleef Maastricht nog ver verwijderd van het absolute re cord van 23,3 graden op 1 novem ber 1925 Bij vrij veel zon werd het in de rest van het land toen 15 tot 16 graden; ook zeer comfortabel natuurlijk, mede dankzij een niet te sterke wind. De warme lucht weet zich vandaag nog volop te handhaven, al nadert er vanuit het westen een front met koelere lucht. Dat gaat echter in een wandeltempo, zodat het ook zaterdag nog ruim aan de zachte kant blijft. De lucht wordt wel steeds vochtiger; wolkenvelden ne men een steeds groter deel van de hemel in bezit en er kan al wat lichte regen vallen. Het is goed mo gelijk, dat met de neerslag woenstijnstof uit de hogere luchtla gen omlaag komt. De Sahara is im mers het brongebied van de lucht soort; de stofdeeltjes zijn duizen- J den kilometers meegereisd met de zuidelijke bovenstrommg. Het stof is te herkennen aan een grijze, ge lige of roodachtige afzettingen op auto's of andere gladde voorwer pen. Stofregen komt een paar keer per jaar voor in ons land,vaak in voor- en najaar als langgerekte zuid-noordcirculaties het meest voorkomen. In de loop van het weekeinde wordt de druk van de oceaan groter. Er naderen diverse fronten; de eerste exemplaren worden afgeremd door het sterke hogedrukgebied boven j Rusland, gevuld met vrieslucht, i Een wat aarzelende situatie, niet bevordelijk voor een erg betrouw- I bare verwachting. In het algemeen' kan wel gezegd worden, dat de kans op wat regen vanaf zaterdag langzaam groter wordt. De tempe ratuur komt geleidelijk weer op eeni normaal niveau van 10 tot 12 gra den. De nachten blijven aan de zachte kant met minima ver boven nul. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Langs de westkust wind. Middagtempe- r tussen 6 en 9 gra- Verd uidelijke afge- zon. Droog e stijging van temperatuur. Vandaag in het noorden en midden nog lichte vorst. Morgen middagtempera- Denemarken: Perioden met zon en droog. Vandaag nog een flinke zuidoosten wind, morgen afnemend. Mid- dagtemperatuur rond 8 graden Engeland, Schotland, Wales e Vandaag veel bewolking e met regen. Morgen wissele bewolkt westen kans op een bui. Vandaag maxima rond 11 graden, morgen iets lager. België en Luxemburg: Vandaag in het oosten nog wat zon en overwegend droog maar van het westen bewolking en morgen af het en toe regen. Vandaag middagtempera- tuur rond 15 graden; daarna westen uit iets lagere temperati Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen nog pe rioden met zon en tot en met morgen waarschijnlijk droog. In het westen, en morgen ook in het midden, overwegend bewolkt en nu en dan regen. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden maar vandaag in het midden en oosten war mer; in Lotharingen zelfs tot 18 graden Spanje: enkele stevige Vooral in het sommige plaatsen veel at midden overwegend droog. Vrij koud met middagtempera- tuur rond 13 graden. Alleen i ta's in het zuidoosten nog ma bij 20 graden. weersvooruitzicht Gemiddeld over Neder KNMI VR ZA ZO MA 40 10 30 2C Neerslagkans 10 60 40 41! Minimumtemp. y b b Middagtemp. 16 13 1 1 IC Wind z°4 var3 n3 no4 WEERRAPPORTEN noordoosten neerslag. In ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.41 Zon onder 17.01 Maan op 09.58 Maan onder 18.37 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.49 16.09 Laag water 23.41. 11.51 a dicht Weerrapporten 03 november 19 Canarische Eilanden: Aan zijde i de e het noordeh v kenvelden en mogelijk wat regen Mid- dagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Tamelijk bewolkt en vooral in het noorden plaatselijk flink wat regen. Morgen, later op de dag weer enkele op klaringen. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele zware regen- en onweersbuien; in het zuidoos ten hier en daar zeer veel neerslag. Mid dagtemperatuur vandaag ongeveer 15 graden maar op sommige plaatsen door föhn v k koeler Brussel Mallorca en Ibiza: Haif tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Maximumtem peratuur dalend tot ongeveer 17 graden morgen. Italië: king :o 10 16 10 01 zo 6 11 9 9.0 ro 10 14 8 11.1 noordwesten zw buien; morgen h en mogelijk een stevige zuidenwind Middagtemperatuur van 14 graden plaatselijk in het noorden tot 23 graden op Malta en Sicilië. Turkije en Cyprus: Langs d^ Turkse westkust droog en flink wat zon maar wel veel wind. Langs de zuidkust en met name op Cyprus zon ook wolkenvelden en mogelijk een verspreide regen- of onweersbui. Tem peratuur dalend tot ongeveer 15 graden bij de Dardanellen en tot 25 op Cyprus. Duitsland: t zon en droog. Middagtem- 8 graden in Sleeswijk-Hol- d 13 in Midden-Duitsland; het door föhn plaatse lijk zelfs 20 graden worden. Zwitserland: In het zuidwesten en zuiden bewolkt en perioden met regen; op s sen veel neerslag. In het den met zon, droog e 20 graden door föhn. In h merkelijk koeler. Oostenrijk: HEINZ 1 /AT l*tx/ g&aa&

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14