Leiden SP: economische injectie voor Haarlemmerstraat Onderzoek naar behoefte aan goedkope woningen Architect wil fundering Vrouwenkerk blootleggen 'Popbeleid' onder de loep W oonruimte verdeling duurder dan voorheen Op kruising Langegracht/Klokpoort gebeuren meeste fietsongelukken Buurt vreest parkeeroverlast door komst uitvaartcentrum Groei kinderopvang stokt door geldgebrek Taxi-ondernemer zoekt confrontatie VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 13 Winkeliers yt f- Voorschoten steekt I J geld in de verbete ring van het winkelcen trum. De winkeliers zien de toekomst met vertrou wen tegemoet. Chocoladedief bekent inbraken 'Een venster naar het verleden De politie heeft gistermiddag twee 'bekenden' kunnen op pakken die bij V&D aan de Aal markt spullen hadden gestolen. Een 27-jarige man uit Rotter dam werd omstreeks half twee aangehouden bij het station. Hij was in het bezit van twee leren jassen die hij uit het warenhuis had gestolen. Hij is verhoord, ook over een reeks andere dief stallen waar de politie de man van verdenkt. Een andere winkeldief die gis termiddag door de bewakings dienst werd betrap op het stelen van een stuk chocola heeft later op het bureau aan de Langeg- racht een reeks woninginbraken en winkeldiefstallen bekend. Hij zit nog vast omdat de politie van hem nog meer bekentenis sen hoopt los te krijgen. Bij een winkel aan het einde van de Oude Singel wisten twee onbekende mannen de nieuwe fietsen die buiten stonden op gesteld los te maken. De show modellen zaten aan elkaar vast. Omstanders trachtten de fiet sendieven tegen te. houden maar toen dit dreigde uit te draaien op een handgemeen ging het duo er met een fiets vandoor. leiden aad rietveld De fundering van de Vrouwenkerk moet deels worden uitgegraven, verlicht en met glazen platen afgedekt. „Een venster naar het verleden", noemt de Haagse ar chitect D. Sikkes dat, de man die het plan voor herin richting van het Vrouwenkerkplein ontwierp. In de commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning werd het plan gisteravond enthousiast begroet. Sikkes vindt dat de muurresten op het plein, die slechts ten dele authentiek zijn, bij de herinrichting maar beter kunnen verdwijnen. Volgens de architect zou de ruïne het veel kleinere plein, dat na de bouw van een aantal appartementen overblijft, onbruikbaar maken. „Die bovengrondse resten delen het plein ruimtelijk te veel op", zei Sikkes. Om niet alle resten van het verleden weg te stoppen heeft de architect het voorstel gedaan de fundamenten deels op te graven en van de zijkanten te verlichten. Sikkes wil meer 'licht' gebruiken bij de herinrichting van het plein. Zo denkt hij aan een glimmende lijn in de bestrating van het plein naar het Boerhaavemuse- um, die 's avonds verandert in een lichtstreep. Als het plan van Sikkes wordt uitgevoerd vergt het Vrouwenkerkplein na de herinrichting wel veel onder houd. „Het beheer is dan heel belangrijk. Want het moet natuurlijk wel goed schoongehouden worden." De raadsleden W. Egels (D66) en E. van Middelkoop (GroenLinks) vonden het 'een mooie oplossing'. R. van Opijnen (PvdA) noemde het zelfs 'ontzettend mooi'. „Als die muurresten weg zijn", zei zij, „is het plein al aardig opgeruimd." Een werkgroep houdt zich de komende maanden bezig met de toekomst van de Leidse pop podia. Onder leiding van Bert Kienjet (beleidsmedewerker ge meente) wordt gewerkt aan het opstellen van een gemeentelijk 'popbeleid'. In de werkgroep - die gisteren werd geïnstalleerd door cultuurwethouder P. Lan- genberg - zitten verder: Arthur Schouten (directeur-voorzitter Leidse Vereniging voor popmu zikanten), Ruud Visser (direc teur LVC) en Ron Rijchard (j ournalist/ uitgever) Leidse systeem voor woonruimteverdeling moet goedkoper kunnen. Tot dat oor deel kwamen bijna alle politieke partijen gisteravond in de com missie volkshuisvesting bij de behandeling van de evaluatie nota over woonruimteverdeling. PvdA-raadslid R. van Opijnen bepleitte de meest drastische maatregel. „De eerste drie vaca tures die ontstaan bij de dienst Bouwen en Wonen maar bevriezen." Bij de invoering ve we systeem verdeling werd een aantal taken van de gemeente overgedragen aan de woningbouwverenigin gen. Die moesten daarvoor ex tra personeel aannemen en ma ken nu per jaar een half miljoen gulden meer kosten. Maar bij de gemeente ging er door de verschuiving van taken geen ambtenaar weg en werd slechts een financieel voordeel van 26.000 gulden geboekt. „Het is heel raar dat dit nieu we systeem duurder is dan het oude!', vond van Opijnen. En zij kreeg bijval van D66'er W. Egels. „De opbrengst voor de gemeente is veel te klein. Daar bij is het onbegrijpelijk dat het systeem voor de corporaties zo veel duurder is, terwijl van de bevolking veel meer zelfwerk zaamheid wordt gevraagd." Maar afgezien van de extra kosten was de commissie, met uitzondering van de SP, tevre den over het woonbonnensys- teem. „De invoering van het nieuwe systeem was een grote sprong, maar het was een hele goede keuze", vond CDA'er A. van Bochove. „De loden last van een wachtlijst met 10.000 woningzoekenden is als i voor de zon verdwenen." Het gaat niet goed met de Haarlemmerstraat. Een recordaantal winkels staat Winkeliers krijgen steun uit onverwachte hoek Weer snorscooter geroofd leiden Opnieuw is in Leiden een scooterberijder op straat van zijn vervoermiddel beroofd. Een 18-jarige Leidenaar reed gister avond omstreeks half tien bij het viaduct over de Oegstgeester- weg richting Merenwijk. Daar werd hij tot stoppen gedwongen door drie brommers waar totaal zes personen op zaten. Hij moest zijn snorscooter afgeven. Toen hij dat weigerde .werd hij met een mes bedreigd. Vervolgens raakte hij alsnog zijn vervoer middel kwijt. Porsche in brand leiden Een Porsche is gisteravond om half negen aan het Le vendaal zwaar beschadigd door brand. Vermoedelijk is kortslui ting de oorzaak. De brandweer heeft het vuur geblust. De winkeliers van de Haarlemmerstraat hebben steun gekregen uit onverwachte hoek. De Socialistische Partij (SP), die zich tot dusver nooit heeft geprofileerd als partij die het opneemt voor de middenstand, wil dat de ge meente de 'kilometer koopplezier' economische impul sen geeft. Een pendelbusje van de parkeerplaats van het Groenoordhalterrein naar de binnenstad ziet de SP als eerste stap. loman leefmans Het gaat al lange tijd niet goed met de middenstanders van de Haarlemmerstraat. Een recor daantal winkels staat leeg en weinig zaken houden het er lan ger dan vijf jaar vol. „Oud nieuws", oordeelt winkelier Pe ter Labruyére over de brief die de SP aan burgemeester en wet houders heeft geschreven. „Ik zeg al jaren dat er wat moet ge beuren want anders gaat het fout." Labruyére huldigt het principe van samen staan we sterk, maar heeft door de stij gende huren, afnemende be reikbaarheid erj de concurrentie van andere winkelcentra veel collega's in zijn straat 'naar de knoppen' zien gaan. „Er wordt gemiddeld duizend gulden huur per vierkante me ter per jaar gevraagd. En dan heb je nog je inkoop, je gas en licht, je personeelskosten. Met een omzet van drie ton red je het niet meer", aldus Labruyére die verschillende malen, vaak tevergeefs, heeft geprobeerd met andere winkeliers één vuist te maken tegen deze ontwikke- ling. Tijdens een korte rondleiding door de winkelstraat wijst hij op de knelpunten. Van de circa 140 winkels op het stuk tussen Blauwpoortsbrug en Pelikaans traat staan er op dit moment tien leeg en zeven staan staan te huur. Maar dat van de overige er meer dan vijftig, bijna de helft, minder dan vijf jaar aan de winkelstraat gevestigd zijn, baart meer zorgen. „Een huur contract wordt meestal op vijf jaar afgesloten. Dat durven ondernemers nog wel, maar als de prijs daarna ineens fors stijgt, wordt er afgehaakt. Dat is een slechte zaak", aldus Labruyére. Veel winkeliers en de Kamer van Koophandel onderkennen dit probleem. De SP maakt zich nu ook zorgen over de Haar lemmerstraat. Het is de fractie van deze partij opgevallen dat de laatste maanden een aantal winkels is verdwenen die lange tijd aan de straat waren geves tigd. Daarom doet de SP in de brief een klemmend beroep op het college voor impulsen te zorgen, zodat verdere leegstand en verlies van banen wordt voorkomen. 'Voordat het te laat is en de verpaupering toeslaat, dat zou slecht zijn voor Leiden', vindt de SP. Door rood rijden belangrijkste oorzaak Voor fietsers is de kruising van Langegracht en Klokpoort het gevaarlijkste punt in Leiden. In drie jaar tijd gebeurden er zestig ongelukken waarbij fietsers betrokken waren. Bij die ongevallen vielen 14 gewonden.'De belangrijkste oorzaak van de ongevallen op dat punt is volgens gemeentelijk verkeersdeskundige H. van Gelder het door rood licht rijden. Tweede op de ongevallen-top-vijf voor fietsers is de aansluiting van de Oude Singel op de Nieu we Beestenmarkt. Daar werden in drie jaar 32 on gevallen geregistreerd, waarbij 11 fietsers gewond raakten. Andere gevaarlijke punten voor fietsers en bromfietsers zijn de kruisingen Geregracht/O- ranjeboomstraat, Wassenaarseweg/Max Planck- weg en Korevaarstraat/Levendaal. De vijf kruisingen moeten volgens de afdeling verkeer zo snel mogelijk veiliger worden gemaakt. In de meeste gevallen betekent dat een herinrich ting van de wegen, zoals al gebeurt op de Wasse- naarseweg. Op de kruising van Langegracht en Klokpoort zou vaker moeten worden bekeurd voor rijden door rood licht. leiden aad rietveld Een grootscheeps onderzoek onder 1500 huishoudens in Lei den moet de gemeente infor matie opleveren over de be hoefte aan goedkope huurhui zen. De enquête wordt deze maand uitgevoerd door het bu reau Companen uit Arnhem. Voor het volkshuisvestingsbe leid van de gemeente is het on derzoek van groot belang, zegt woordvoerder J. Landkroon van de sector Wonen. „We weten wel hoeveel goed kope woningen we hebben in Leiden, maar niet hoeveel we er nodig hebben", zegt Land kroon. „Natuurlijk weten we uit staatjes van het centraal bureau voor de statistiek wel veel over de inkomens van mensen in Leiden, maar niet over de inko mens van huishoudens. Want vaak moeten meer mensen in één huishouden de huur op brengen." Met de cijfers in handen wil de gemeente gaan praten met de woningbouwverenigingen, en afspraken maken over de hoeveelheid woningen die voor een huur van rond de 600 gul den per maand worden aange boden. „De corporaties hebben daar nu wel onderling afspraken over gemaakt en een bepaald percentage vastgesteld", zegt Landkroon. „Maar dat is toch een beetje uit de lucht gegre pen." De enquête moet ook infor matie opleveren over het aantal huishoudens dat met een rela tief hoog inkomen in een goed koop huis woont. „Volgens ge gevens van het ministerie kan dat aantal weieens aanzienlijk zijn", zegt Landkroon. „En ze ker in een tijd dat je er geen goedkope woningen bij kan bouwen zou je aan die 'scheef- huur' wat moeten doen." Maat regelen om mensen met een hoog inkomen uit hun goedko pe woning te lokken heeft de gemeente nog niet bedacht. „Dat komt later", zegt Land kroon. Meelfabriek yj/'De toekomst van de I O Leidse meelfabriek ligt tussen kogel en kwast. De vraag is: moet het beeldbepalende pand worden gesloopt of opge knapt? Vervoersbedrijf yi Een deel van de I t verzameling van Cees van Lith over het T eraarse vervoersbedrijf NAL is vanaf morgen te zien in hetïeraarse muse- SOAP-SERIE De fraudezaken in Leiderdorp krijgen zo langzamerhand de proporties van een televisie-soap. Er gebeurt een heleboel, maar gelukkig gaat alles verkeerd. Dat is altijd de kracht van zulke langlopende dramaseries. Bijna anderhalf jaar geleden publiceerde deze krant de eer ste verhalen over fraude op de afdelingen burgerzaken, groen en ruimtelijke ordening van het gemeentehuis. Het college van burgemeester en wethouders stelde zelf een on derzoek in naar de gang van zaken op onder meer de afde ling burgerzaken: drie ambtenaren werden ontslagen en een kreeg salarisvermindering. De ambtenaren gingen in beroep tegen de maatregelen en de commissie beroep- en bezwaarschriften stelde hen in het gelijk. De stappen van burgemeester en wethouders waren, aldus de zeven juristen van die commissie, gebaseerd op broddelwerk, roddel en achterklap. Fraude achtten zij niet bewezen en zij adviseerden B en W dan ook de straffen on gedaan te maken. Daar willen de bestuurders van Leiderdorp niets van weten. Zij trekken hun eigen onderzoek nog niet voor één procent in twijfel. In een persbericht melden zij dat de maatregelen tegen de vier ambtenaren gehandhaafd blijven. B en W ver melden in dat persbericht evenwel niet dat de reden voor een eerdere schorsing van een aantal van die ambtenaren wel gegrond is verklaard en dat het niet toekennen van wachtgeld opnieuw in de gemeenteraad aan de orde komt. Dat gebeurt aanstaande maandagavond in een besloten vergadering. Diezelfde maandag moeten de vier ambtenaren voor de rechter verschijnen. De politierechter zal zich ook op stuk ken moeten baseren waarvan de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften heeft gezegd dat ze aan alle kanten rammelen. De onafhankelijke rechter hoeft de ziens wijze van de commissie niet te volgen, maar ik acht de kans redelijk groot dat de ambtenaren nog dezelfde dag worden vrijgesproken. Natuurlijk bestaat altijd de kans dal er hoger beroep wordt aangetekend. Het gaat nog heel lang duren voordat de gemeente Leider dorp echt schoon schip kan maken. Zowel de ontslagkwes tie als de strafzaken kunnen nog enkele jaren vergen. Ik heb er weinig vertrouwen in dat de gemeente uiteindelijk het ge lijk aan haar zijde krijgt. Het ware wellicht verstandiger een aantal kwesties alsnog in der minne te schikken. Ik zou daar trouwens vrede mee hebben, omdat toch alleen het voet volk op het gemeentehuis is aangepakt. De eerst-verant- woordelijken voelen niet de pijn die zij verdienen. Kennelijk verschanst ook de nieuwe partij Burgerbelangen Leiderdorp zich met de overige leden van het college van B en W in een soort loopgraaf. Want daar lijkt het veel op. De argumenten, adviezen en feiten tellen nauwelijks meer. Hel is een kwestie geworden van eikaars hand vast houden en politiek zien te overleven. Burgerbelangen trok veel proteststemmers, veel mensen die hun buik vol hadden van al het gedoe op het gemeentehuis. Het moest en zou alle maal anders worden. De bedoelingen waren goed, het is allemaal anders uitgepakt. De partij past wat dat betreft prima in de Leiderdorpse soap-se- De Centrale Organisatie Kinder opvang Leiden (COKL) heeft opvangmogelijkheden voor 15 procent van alle kinderen tus sen 0 en 4 jaar en voor vier pro cent van 4- tot 12-jarigen.. Om te voorzien in de vraag naar kinderopvang moet de COKL nog zeker tien jaar doorgroeien. Door rijks- en gemeentelijke be zuinigingen lijkt de kans groot dat de gewenste groei echter een halt wordt toegeroepen. De COKL streeft in haar plan nen naar een opvangcapaciteit van 20 procent voor de aller kleinsten en tien procent voor de 4- tot 12-jarigen. Om dit te bereiken moeten er voor de eerstgenoemde categorie elk jaar 50 tot 55 'kindplaatsen' bij komen. Voor de tweede catego rie wil de COKL elk jaar een ex tra groep 'naschoolse opvang' erbij. Tot 1996 lukt het de COKL om jaarlijks flink uit te breiden. Voor 1996 zijn nog geen concre te plannen ontwikkeld, gezien de onzekere financiële toe komst. Verdere uitbreiding wordt onzeker, vanwege aange kondigde „rijksbezuinigingen. „We willen wel verschrikkelijk graag verder uitbreiden", aldus Ch. Driessen (COKL). Dit jaar haalt de CO KI. alleen haar doelstelling wat betreft uit breiding van plaatsen in kinder dagverblijven (0- tot 4-jarigen). De hoeveelheid plaatsen in de naschoolse opvang blijft gelijk. Volgend jaar komt er een kin derdagverblijf met 35 plaatsen in nieuwbouw aan de Willem de Zwijgerlaan. In buurthuis 't Spoortje is uitbreiding van 9 tot 18 plaatsen mogelijk in de cate gorie naschoolse opvang. In Leiden -Zuid-West is eveneens uitbreiding van 9 tot 18 plaatsen mogelijk, in nieuwbouw naast het huidige kinderdagverblijf Nooitgenoeg. Verder zijn zes plaatsen extra gereserveerd bij het Reuzenrad. leiden beatrus bonarius Omwonenden van het pand van woninginrichter Zirkzee aan de Zeemanlaan vrezen parkeer overlast door de komst van een uitvaartonderneming in dat ge bouw. De uitvaartondernemin gen Ad Sanctos, nu nog aan de Lammermarkt gevestigd, en Eenvoud van de Hogewoerd willen zich in dat pand vestigen. Er komen een kantoor, ont vangstruimte en een aantal rouwkamers. Zirkzee verhuist naar de Lammenschansweg. De veertig buurtbewoners die gisteravond in een zaaltje naast de Petruskerk werden geïnfor meerd over het plan kwamen vooral met vragen over het ver keer en het parkeren. Architect Roos van het Haagse bureau Braaksma en Roos stelde voor de rouwauto's via de Lammen schansweg af en aan te laten rij den. De volgauto's beginnen de rit in de Zeemanlaan bij de uit vaartonderneming. Om inzicht te krijgen in de ver keersdruk zegde E. Kokx van de gemeente Leiden toe een par- keertelling te houden. Zo pro beert de gemeente duidelijk te krijgen wat de komst van het uitvaartcentrum voor de ver keerssituatie betekent. Zij bena drukte wel dat de gemeente weinig kan doen om de vesti ging van het centrum tegen te houden. Zowel de vertegen woordiger van de uitvaarton dernemingen als de architect beloofde rekening te houden met de opmerkingen van de omwonenden. De buurtbewo ners kwamen na de bijeen komst ook bij elkaar en spraken af gezamenlijk de ontwikkelin gen te blijven volgen. leiden erna straatsma J.W. Koenes blijft bij zijn i gering gegevens over zijn taxi bedrijf aan de gemeente Lei den af te stöan. De gemeente heeft de Leidenaar uitstel gege ven tot 11 november. Koenes loopt door de weigering het ri sico zijn taxivergunning kwijt te raken. De bedrijfsgegevens van alle regionale taxibedrijven worden door een Leidse ambtenaar in gezameld op verzoek van de provincie. De provincie, die taxivergunningen verstrekt, wil die informatie hebben om in zicht te hebben in de taxiwe reld. De regionale taxicommissie besloot op 27 oktober Koenes, nog een week respijt te geven, maar heeft die week inmiddels verlengd. „Een week is toch wel kort", zegt gemeente-amb tenaar M.R. Snouck Hourgron- je, secretaris van de taxicom- Koenes wil zijn bedrijfsgege vens niet overhandigen, omdat de gemeente Leiden sinds kort zelf participeert in een Leids taxibedrijf: Taxicentrale Lei den. Koenes wil geen gegevens overhandigen aan een 'concur rent'. „Ik blijf bij mijn weige ring om de gegevens te ver strekken, absoluut." Van de taxicommissie zegt Koenes geen officieel bericht ontvangen te hebben over het hem verleende uitstel. „For meel weet ik van niets. Ik heb geen schriftelijk bericht ont vangen van het besluit van de taxicommissie. Ik weet ook niets van nieuw uitstel tot 11 november." Bevreesd voor het intrekken van zijn taxivergunning is Koenes niet. „De taxicommis sie kan dat wel zoggen, maar het intrekken van een vergun ning is niet mogelijk. De com missie baseert haar besluit op een bepaling in de taxiverorde ning, maar die verordening is ondergeschikt aan de wet per- sonenevervoer. En de wet per sonenvervoer biedt niet de mo gelijkheid om taxivergunnin gen om die reden in te trekken. De bepaling in de taxiverorde ning is dus niet rechtmatig."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13