Litmanen voorkomt blamage Ajax AC Milan haalt opgelucht adem 'De volgende keer is het weer een showy Schultz houdt kans op deelname aan slottoernooi 'Rominger verder dan 54-kilometer' Sport DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 25 Scherpte ontbreekt bij Amsterdammers in duel met Austria Salzburg „Ik heb een goed Ajax gezien". Ajax-trainer Louis van Gaal was gisteravond in een uitverkocht Olympisch Sta dion waarschijnlijk de enige. Want de Amsterdammers presteerden tegen Austria Salzburg lange tijd ver onder de maat. De scherpte en aggressiviteit die nodig zijn om een verdedigingsmuur te slechten, ontbraken bij de landskampioen. Het scheelde zelfs bar weinig of Ajax had de eerste nederlaag van het seizoen moeten slikken. Een fraai doelpunt van Jari Litmanen voorkwam deze blama ge. chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 amsterdam anp De beschuldigende vingers van trainer Van Gaal en de Ajax- spelers wezen in eerste instantie in dezelfde richting. Naar te laffe Oostenrijkers en een te lieve Schotse scheidsrechter. Ajax plaatste zich, door de 1-1 tegen Austria Salzburg, nog niet voor de kwartfinales van de Champions League. „Ik was eigenlijk wel klaar voor de champagne", sipte Ronald de Boer die had willen nippen. „Wij hebben als aanvallende ploeg tegenwoordig altijd de scheidsrechter tegen", klaagde Frank de Boer. „Tegen zo'n ne gatief team is voetbal geen lol meer. Dan is het keihard wer ken", mokte George. De schuldigen waren woensdagavond in het Olympisch Stadion snel gevonden. Maar het jeugdige Ajax is snel volwassen geworden. En dus wees het vingertje woensdagavond niet alleen richting scheids rechter Mottram, die de ploeg met de rug tegen de muur een steuntje in de rug gaf. Zo wezen de beschuldigende vingers even naar elkaar, heel even. „We hebben het er donderdag nog wel over", sprak Ronald de Boer nog dreigend, voordat de han den weer in elkaar geslagen werden. „Want eigenlijk moeten we met z'n allen blij zijn dat we aan deze wedstrijd nog een punt overhouden", aldus de rechter middenvelder die ver- wacht had in de rust weer naar de spits te moeten verhuizen. „Omdat Kluivert daar niet veel kon uitrichten." Niet Kluivert maar de aan de lies geblesseerde Overmars bleef in de rust in de kleedkamers achter. Invaller Van Vossen zorgde er vervolgens voor dat het merendeel van de Amster damse aanvallen over de linker flank gingen. „Ie baalt ervan als je het idee hebt dat ze je overslaan", bekende George. „Met Van Vossen liep het goed, dan moet je er vrede mee hebben", vulde Ronald de Boer aan. Maar pas echt vrede had hij ermee toen hij samen met de Nigeriaan de gelijkmaker van Litmanen voorbereidde. „We hadden vanavond aan de champagne gemoeten. Dan had de wedstrijden tegen AEK en AC Milan een stuk leuker ge maakt en hadden we Europa eens echt wat kunnen laten zien", sprak middenvelder De Boer zijn vurige wens uit. George deel de dat brandende verlangen. „Vandaag was het een kwestie van vechten en overleven. De volgende keer is het weer een show, dat kan niet anders. We hebben nu twee keer achter el kaar de pech gehad dat de vroege treffer uitbleef. Dat gebeurt ons niet nog eens." amsterdam edwin struis gpd—verslaggever Volgens Louis van Gaal is er maar een ploeg in Europa die het snelle circulatie-voetbal in alle finesses beheerst. luist: Ajax. O ja, en Barcelona pro beert het wel eens, wist de oe- fenmeester in zijn oneindige wijsheid. De realiteit was giste ren dat Barcelona korte metten maakte met een Europese top club en Ajax tegen een Oosten rijkse subtopper bleef steken in goede bedoelingen. Pas toen Tomislav Kocijan met een kop bal de score opende voor de be zoekers, de eerste goal van Salz burg in de Champions League, schrok Ajax wakker en kwam het eindelijk tot wat acceptabele aanvallen. Daarvoor was het kommer en kwel. Doelman Edwin van der Sar was volgens Van Gaal de grote boosdoener bij de tegengoal die Ajax' perspectief op de kwartfi nale opeens flink vertroebelde. „Die voorzet van Jurcevic was een uur onderweg, maar Van der Sar bleef bij de eerste paal staan. Een paar stappen zij waarts en hij had 'm zo op kun nen vangen." Natuurlijk was de gelijkmaker van Litmanen vijf minuten voor tijd een vorm van gerechtig heid. De speelstijl van de Oos tenrijkers is nu niet bepaald een lust voor het oog. Gewapend met troffels, specie, cement en bakstenen bouwden de volge lingen van trainer Otto Baric binnen de kortste keren weer hun muur op. Vijf verdedigers, vier middenvelders en een een zame spits, het team paste zich moeiteloos aan de omgeving aan. Afbraakvoetbal in een sta dion dat op instorten staat. „We hebben heel clever ge speeld. Super-tactisch", vond Otto Baric. 'Otto Maximal' werd daarin bijgestaan door Louis van Gaal, reagerend volgens het aloude voetbalrecept. Prijsje te genstander de hemel in om je eigen falen te verdoezelen. Toen Ajax eerder dit seizoen een punt verloor aan Roda IC, had Van Gaal ook al een duel van Eu ropese topklasse gezien. Zijn spelers hadden gisteren wat meer oog voor de realiteit. „Hoe kan ik in godsnaam zo slecht spelen?", spaarde Frank Rijkaard zichzelf niet. „De mid denvelders waren niet scherp genoeg", analyseerde Clarence Seedorf, die als een van de wei nige Ajacieden een voldoende scoorde. „We dekten gewoon slecht", luidde het nuchtere commentaar van Ronald de Boer. De Boer verheugde zich voor af op de champagne die koud stond, maar moest zich na de remise behelpen met een flesje prik. „Champagne zou zeker gesmaakt hebben. Dan waren we ook van alle zorgen verlost geweest. Kon je tegen Milan en Athene lekker vrijuit spelen. Ie dereen laten zien wat we in huis hebben. Nu hebben we nog een punt nodig." Rekenen kunnen de Ajax-spe- lers echter beter aan penning meester Arie van Os overlaten. Ajax moet voetballen, niet reke nen. Natuurlijk noodt het pou le-systeem uit tot koel cijfer- werk, maar binnen de lijnen is daar geen plaats voor. Toch brak de 'calculator-gedachte' de thuisploeg bijna op. Te snel ging de Van Gaal-brigade er vanuit dat een gelijkspel weer een flinke stap dichter bij de kwartfinale was. Omdat Salz burg ook voor een punt kwam, leek de wedstrijd een copie te gaan worden van die van twee weken geleden. Tot aan de 63e minuut. Uit blinker Nikola Jurcevic leek zich - met Frank Rijkaard in zijn na bijheid - in de buurt van de cor- nervlag in een uitzichtloze posi tie te hebben gemanoeuvreerd, maar kwam toch tot een accep tabele voorzet. Edwin van der Sar en Michael Reiziger hadden daar duidelijk geen rekening mee gehouden, Tomislav Ko cijan wel: 0-1. „Die bal mag nooit voorgegeven worden, en die bal mag nooit ingekopt wor den", kritiseerde Ronald de Boer z'n mandekkers. „Die Jur cevic kon steeds tussen drie man in de bal aannemen. Dat is toch belachelijk?" De tegentreffer deed tevens dienst als wek-service. AjaX schudde de slaap uit de ogen en ging vol op jacht naar de gelijk maker. „Heel raar, maar toen kon het opeens wel", verbaasde Seedorf zich. „Opeens waren we gedreven en kregen we ook kansen." Zo schoot Edgar Davids de bal op de rechterpaal, knalde Ronald de Boer in vrije positie hoog over en vond Jari Litma nen tot twee maal toe doelman Otto Konrad op z'n weg. Litma- nens derde uithaal was wel raak. Edgar Davids deed het voorbereidende werk, de Fin schoot de bal knap vanuit de draai achter de Oostenrijkse keeper. Tot grote opluchting van vooral Louis van Gaal, die zijn vreugdedans op bevel van de reserve-scheidsrechter moest staken. In de wereld van het grote geld en de rekenma chines is nu eenmaal geen plaats voor emoties. triest rtr/anp AC Milan leeft nog in de Cham pions League. Maar ruim adem halen in Groep D kan de sukke lende titelhopder nog lang niet. De Italiaanse landskampioen maakte gisteravond in Triëst een einde aan een droevige se rie van zes wedstrijden zonder overwinning. De ploeg van de absente Gul- lit versloeg AEK met 2-1, na een achterstand van 0-1 bij de rust. AC Milan klom, mede dank zij de late remise bij Ajax-Salzburg (1-1), van de vierde naar de tweede plaats, op basis van een beter doelsaldo. De kwartfinale gloort weer voor de miljoenen ploeg, die wegens het beruchte fles-incident tegen Salzburg twee punten moest inleveren. Barcelona mag ook weer dro men van de laatste acht. De ploeg van Johan Cruijff was in de kraker tegen Manchester United, de koploper van Groep A, veel te sterk. Met 4-0 revan cheerde de Spaanse landskam pioen zich voor de weggegeven zege, twee weken geleden in Manchester (2-2). IFK Göteborg nam in groep A de eerste plaats over van de En gelse kampioen, die naar de derde positie zakte. De Zweedse club van Stefan Pettersson won met 1 -0 bij Galatasaray. Het doelpunt kwam in de 86e mi nuut op naam van verdediger Mikael Nilsson. AC Milan stond in het ver banningsoord Triëst onder hoogspanning. Een nederlaag in het Nereo Rocco-stadion zou de achterstand op de concurrentie in Groep D vrijwel onoverbrug baar maken. Vice-voorzitter Adriano Galliani liet vooraf geen misverstand bestaan over de grote belangen voor de titelhou der. „Als we worden uitgescha keld, lopen we ruim twintig mil joen gulden mis. Dat verlies zou grote gevolgen hebben voor de toekomst van de club. Op alle posten moeten we dan de ko mendejaren flink korten." Capello Trainer Capello kende in zijn selectie opnieuw personele pro blemen. Boban was geschorst, Savicevic en Gullit haakten op het laatste moment geblesseerd af. Daardoor was de Fransman Desailly de enige buitenlander in het elftal, een vrij uniek feit bij het AC Milan van de laatste jaren. Met de pure verdediger Panucci op het middenveld had Capello, die aanvaller Lentini opofferde, toch nog een verras sing in zijn opstelling. Het bleek een gouden greep. Milan vertoonde in de eerste helft het vertrouwde beeld van de laatste weken. De verdedi ging was kwetsbaar en de aan val kon geen kansen afdwingen. De middenlinie liep er een beetje verloren bij. Massaro (schot) en Panucci (kopbal) misten voor rust twee halve kansen. Na ruim een kwartier kwam AEK op voorsprong. De voor malige Joegoslavische interna tional Savevski knalde raak uit een afgeslagen hoekschop. Kort daarna ontsnapte Manolas aan de rode kaart. De centrale ver dediger speelde als laatste man de bal opzichtig met de hand. Hij kwam er met de gele kaart genadig af. Zeven minuten voor tijd moest Manolas na zijn tweede gele kaart alsnog naar de kleedkamer. Panucci Na de pauze greep Panucci zijn kans. De verdediger scoorde zo wel in de 68e als in de 74e mi nuut met een kopbal. Maldini en Albertini gaven daarbij de beslissende voorzetten. De ver rassende wending in de wed strijd had AEK aan zichzelf te danken. De Grieken vielen in de tweede helft ver terug. Milan kon opnieuw weinig kansen scheppen en moest uiteindelijk Panucci meer dan dankbaar zijn. In een bomvol Nou Camp was Barcelona in het topduel met Manchester United, zonder Cantona (geschorst), Sharpe (geblesseerd) en doelman Schmeichel (vierde buitenlan der), de betere ploeg. De ploeg van Johan Cruijff, die de Roe meen Hagi als vierde vreemde ling naar de tribune had verwe zen, combineerde soepel en liet zich door de fysieke kracht van de Britten niet intimideren. Bij de rust leidde Barca al met 2-0. Stoitsjkov scoorde uit een pass van Jordi Cruijffi Romario had met een fraaie solo succes. Na de pauze ging de Spaanse show onverminderd door. Stoitsjkov tekende in de 51e mi nuut voor 3-0. De aangeslagen Britten konden zich daarna enigszins herstellen. Doelpun ten stond de Spaanse defensie echter niet toe. Ferrer gaf de ze ge voor de thuisploeg in de 87e minuut extra glans: 4-0. Bayern In het duel tussen Bayem Mün- 'chen, opnieuw zonder de kwak kelende sterspeler Papin, en Spartak Moskou bleken de doel punten in de eerste helft goed koop. De Russen namen tot twee keer toe een voorsprong door treffers van Tichonov en Alenitsjev. Bayern kwam terug quebec »rtr Brenda Schultz heeft het uit zicht op een startbewijs voor het Virginia Slims Champions hip, het prestigieuze slottoer nooi voor het damestennis in New York, behouden. De num mer 22 op de wereldranglijst versloeg in Quebec in de eerste ronde van het Bell Challenge- toernooi de Duitse Maja Zivec- dank zij Nerlinger'en Kuffour. Na de rust viel de produktie aan beide kanten stil. Met vier punten uit evenzo veel wedstrijden maakt Bayern na Paris St. Germain de grootste kans op de kwartfinales. De Franse landskampioen bleef op nieuw zonder puntverlies. Di- namo Kiev ging in Parijs met 1 - 0 ten onder. Als enige ploeg in de Champions League is St. Germain al geplaatst voor de laatste acht. In Groep C behielden Benfica en Hajduk Split de goede uit gangspositie. De Portugese kampioen hield Steaua Boeka rest op 1-1, de Kroatische titel houder hield het wanhopige Anderlecht in bedwang: 0-0. Daarmee staan Benfica en Haj duk vier punten los van de con currentie. Slechts een klein wonder kan Anderlecht of Steaua nog reddep. Skulj: 6-2 6-3. „Al drie jaar is het Virginia Slims Championship mijn doel", zei Schultz na haar gewonnen par tij. „Ik zal dan hier in Quebec de halve finales moeten bereiken. Ik ben er één keer als tocschou wer geweest. En twee keer heb ik aan het dubbelspel deelgeno men. Het is een van de toer nooien die ik nog nooit heb ge speeld." bordeaux «anp Juan Fernandez heeft geen en kele twijfel meer. De ploegleider van Mapei-Clas is zeker van zijn zaak: Tony Rominger passeert zaterdag de grens van 54 kilo meter. Het doel dat de Zwitser zich heeft gesteld voor zijn tweede aanval op het wereld uurrecord. Veertien dagen gele den bleef de teller op het Ve lodrome aan het meer van Bor deaux op 53,832 kilometer stil staan, 792 meter verder dan Mi guel Indurain in september. „De grens van 54 kilometer passeert hij zonder meer", klonk het overtuigend uit de mond van Fernandez. „Ik sluit echter niet uit dat Rominger za terdag een afstand aflegt die op zeeniveau niet vóór het jaar 2000 wordt verbeterd." De Spanjaard kwam tot zijn gedurfde voorspelling na de training van dinsdag op het houten ovaal van de Franse wijnstad. Tijdens de test kwam Rominger in een van de vier rondjes van twintig moeiteloos uit op een gemiddelde van 54,7 km/u. Hij legde per omwente ling negen meter af. Rominger had een versnelling van 60x14 laten monteren. Tijdens de ge slaagde poging op 22 oktober was het verzet 59x14. Dat kwam neer op 8,86 meter. In tegenstelling tot 14 dagen geleden is de jacht dit keer toe gankelijk voor publiek. De eer ste keer woonden slechts 150 genodigden en vijftig mediaver tegenwoordigers de aanval bij. „Ik beschouwde de poging als een test, had niet verwacht dat ik het record zou verbeteren. Ik wist niet dat ik de afstand van Indurain zou kunnen verbete ren. Ik wilde de mensen geen geld uit hun zakken kloppen", verklaarde Rominger. De Helveet zag af van een tweede aanval op hoogte in Mexico of Ecuador. „Omdat het niet fair is ten opzichte van Boardman, Obree en Indurain. Ik wil onder identieke omstan digheden de 54 kilometer over schrijden", legde Rominger uit. Indurain heeft kennelijk meer moeite met het verlies van het werelduurrecord dan hij aan vankelijk liet blijken. De vier voudige winnaar van de Tour de France oordeelt dat Romin ger geprofiteerd heeft van zijn schema en eindtijden. En dal hij zich in alle stilte heeft kun nen prepareren op de recordpo ging. „Indurain moet niet zeu ren. Hij heeft geput uit de erva ringen van Obree en Boardman op de piste in Bordeaux." WK onder 19 toch in Nigeria zeist De wereldtitelstrijd voetbal onder de 19 jaar vindt volgend jaar definitiefin Nigeria plaats. Het bestuur van de FIFA heeft dit in New York besloten. Eerder wilde de internationale federatie het evenement om uiteenlopende redenen naar Tunesië ver plaatsen. Het toernooi is van 11 tot en met 26 maart in de Nige- riaanse steden Lagos, Ibadan, Kaduna en Enugu. De loting heeft paats op vrijdag 19 december. Olaf Ludwig geveld aken» Olaf Ludwig is voor intensief medisch onderzoek opgeno men in de kliniek van Freiburg. Storing in de bloedsomloop vel de de 34-jarige beroepsrenner tijdens de de Zesdaagse van Dort mund. De olympisch kampioen van 1988 werd onwel tijdens de tweede nacht. Hij nam deel met zijn ploegmakker Rolf Aldag. Ludwig meldde zich maandag in zuid-Duitsland. Hoe lang hij voor onderzoek in het ziekenhuis moet blijven, is nog onbekend. „Onder normale omstandigheden voelt Olaf zich goed, maar bij inspanningen krijgt hij weer last en voelt zich onwel", vertelde zijn vrouw Heike gisteren. „We moeten het onderzoek afwach ten. Op dit moment valt weinig zinnigs te zeggen." Dennis Wise beschuldigd londen De Engelse international Dennis Wise moet zich eind deze maand voor een rechtbank in Londen verantwoorden. Jus titie verdenkt de aanvoerder van Chelsea van mishandeling en moedwillige vernieling. De politie liet hem gisteren op borgtocht vrij. De 27-jarige middenvelder" belandde op 9 oktober voor kor te tijd in de cel. Hij zou tijdens een ruzie met een taxichauffeur diens bril hebben stuk geslagen en een tussenschot in het auto interieur hebben beschadigd. Het incident vond plaats voor de deur van een etablissement in Londen, dat eigendom is van bondscoach Terry Venables. Burgemeesters naar KNVB zeist» Het sectiebestuur van de KNVB heeft alle burgemeesters met een profclub binnen de stadsgrenzen per brief uitgenodigd voor overleg over het competitieschema. Het onderhoud staat voor woensdag 14 december op de agenda. De KNVB hoopt tij dens de bijeenkomst garanties te krijgen voor een ongestoord verloop van het programma in het betaalde voetbal. Fraser voor tuchtcommissie Rotterdam De tuchtcommissie van de KNVB overweegt Feye- noorder Fraser in staat van beschuldiging te stellen. De verdedi ger zou zich, buiten het gezichtsveld van scheidsrechter Uilen berg, vorige week hebben misdragen tegen MW-aanvaller Lanckohr. Feyenoord is in de gelegenheid gesteld de tuchtcom missie opheldering te verschaffen. De club heeft daarbij om enig uitstel gevraagd. Tottenham wil Beenhakker londen Tottenham Hotspur lonkt naar Leo Beenhakker. De Londense voetbalclub wil de Nederlandse trainer als opvolger van Osvaldo Ardiles. De Argentijn werd dinsdag ontslagen. Voor zitter Alan Sugar bevestigde gisteren de belangstelling voor „Don Leo". De vroegere bondscoach van het Nederlands elftal en voormalig trainer van onder meer Ajax en Real Madrid, staat op dit moment onder contract bij de Mexicaanse club America in Mexico-City. De verbintenis loopt tot het einde van het sei zoen. Blackburn klimt londen Blackburn Rovers is gisteren in de Engelse competitie naar de tweede plaats geklommen. De ploeg van manager Dalg- lish won de uitwedstrijd tegen Sheffield Wednesday met 1-0. In ternational Shearer maakte het doelpunt. Na dertien wedstrij den heeft Blackburn twee punfen achterstand op koploper New castle United, dat dinsdag in de UEFA-beker onderuit ging tegen het Turkse Trabzon. Newcastle heeft in de Premier League een wedstrijd minder gespeeld. Nottingham Forest, dat evenveel punten (27) als Blackburn heeft, heeft ook nog een wedstrijd te goed. Crystal Palace behaalde een ruime overwinning in en te gen Coventry, 4-1. Southampton-Norwich eindigde in 1-1. Edgar Davids wil uithalen, maar zijn schot wordt geblokkeerd door Mladen Mladenovic. foto Barcelona leeft zich uit tegen Manchester United Mark Hughes waagt een doelpoging, Abelardo werpt zich namens Barcelona in de baan van het schot.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25