Onderzoek veroudering piet stoppen TE HUUR V.A.200M2 J Randstad CASTELLUM: KANTOOR-UNITS IN MEESTERLIJKE ARCHITECTUUR NIEBOER GEMAKO 070 - 3 582 800 JONES LANG W00TT0N 070 - 3 461 000 Geen aparte behandeling voor EL Al Schoonheidsspecialistes krijgen Aids-voorlichting Herfstschoonmaak Oorlogje rond bouw van mega-bioscopen Plan voor metrolijn tussen Zaanstad en Amsterdam 'ANWB moet opkomen voor milieu Schiphol SieMatic ONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 «gRitzen tegen besluit universiteit: zona ^ia^bnderwijsminister Ritzen heeft grote moeite met het nwaprincipe-besluit van de rijksuniversiteit Leiden om de e wpectie gerontologie op te heffen. Het kabinet wil juist het pnderzoek naar alles wat met ouder worden te maken Jimlneeft stimuleren. Door het opheffen van de sectie geron- itobjologie (°nderzoek naar het proces van ouder worden) "rdicgaat volgens Ritzen 'een deel van het onderzoek verloren tan op dit in omvang en belang toenemend terrein', oela haag voerder Ketting dat een ander facet van de ouderdomsstudies, geriatrie, juist wordt uitge bouwd bij de medische facul teit. Bij geriatie gaat het om ziekten die samenhangen met ouderdom, zoals versleten heu pen en dementie. Het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Sport subsidieert deze tak aan de boom van de ouder domsstudies. Volgens de bewindsman heeft de universiteit inderdaad het recht om een studierichting op te heffen. Tegelijkertijd wijst hij op zijn eigen verantwoordelijk heid om 'een doelmatige taak verdeling tussen universiteiten en hogescholen te garanderen'. Daarbij dient zich, aldus Ritzen, 'inderdaad de vraag aan van het juiste midden tussen overheids bemoeienis en de autonomie van de instellingen'. Het handhaven van het Leid- se Peilstation 85+, een ver maard instituut dat gegevens verzameld over het leven en zelfstandig wonen van óudere ouderen, is volgens Ritzen een Hij wil dan ook nader overleg 'innVoeren met de VSNU, de Ver- ,0£ j|niging van Samenwerkende s Nederlandse Universiteiten. Dat larvijijkt ujt schriftelijke voorbe- 3aarreiding van de onderwijsbegro- rhK Woordvoerder D. Ketting van n,/l'le medische faculteit hoopt dat a 11 litzen het niet bij woorden laat, ook met extra geld over de >rug komt: „Want ook wij be de opheffing. Ook wij hen het belang van gerontolo- pe in." Ritzen moet wel snel osse ;ijn omdat de medische facul- jroe eit eind dit jaar het definitieve jesluit wil nemen over het op- 'ei neffen van gerontologie. Tegen het principe-besluit fran de faculteitsraad zijn nogal wat bezwaren binnengekomen. Van ouderenorganisaties, maar pok van medewerkers. Bij ge rontologie werkt een handvol mensen en het is nog onduide lijk wat een opheffing van de Sectie voor hun zou betekenen. Overigens benadrukt woord- Ie St efba de b(- uth Vermiste Haarlemse dood gevonden De 74-jarige Haarlemse Lies Sohl is gister middag dood in de duinen bij IJmuiden aangetroffen. Op het stoffelijk overschot zijn vooralsnog geen sporen aangetroffen die er op wijzen dat de Haarlemse door geweld om het leven is ge komen. De politie acht het niet waarschijnlijk dat er een misdrijf in het spel is. De vrouw werd al twee weken vermist. Ze is ver moedelijk verdwaald. Doordat de Haarlemse niet goed zag, raakte ze nogal eens de weg kwijt. Door passanten te vragen waar ze zich bevond en vervolgens de weg naar huis te vragen, r echter altijd in weer thuis te komen. lt aj d.v.Geen datum Amsterdams referendum j] Amsterdam Een referendum over de vorming van de stadspro- ic rJ vincie Amsterdam kan er komen. Maar een datum stelde de Am sterdamse gemeenteraad gisteren nog niet vast. De voorkeur van de meeste Amsterdamse partijen lijkt uit te gaan naar april of mei. Dan is bij de adviserende stuurgroep meer duidelijkheid over de taken en bevoegheden van de stadsprovincie. Het was eerder de bedoeling om het referendum op 8 maart 1995 te hou den, tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten. De ini tiatiefnemers van het referendum vrezen dat door de onduide lijkheid over het tijdstip het moeilijker wordt om aan de vereiste 24.000 handtekeningen te komen. i Fiscus gaat geld eerder teruggeven den haag Vanaf 1997 krijgt iedereen die geld tegoed heeft van 3j de belastingdienst dat vóór de zomer terug. Momenteel is de re- gel dat men vóór 1 november de teveel betaalde belastirigpen- ningen terugkrijgt. Volgend jaar gaat de fiscus al proberen snel ler te zijn met de teruggave. Een woordvoerder van het ministe rie van financiën heeft dat bevestigd. De versnelde teruggave is mogelijk door de voortschrijdende automatisering bij de belas tingdienst. De fiscus streeft ernaar dat vanaf 1996 de belas tingaangifte ook per floppy kan geschieden. bij d Goed bereikbaar, direct aan de A4 en met een bushalte voor de deur, is het zeer herkenbare kantoorgebouw Castellum in Forepark Leidschendam. De kantoor units worden turn-key opgeleverd en hebben eigen parkeerplaatsen. Voor meer informatie belt u met amsterdam De GG en GD Amsterdam be gint samen met de bond van schoonheidsinstituten een voorlichtingscampagne over het steriliseren van naalden en an dere materialen die schoon heidsspecialistes gebruiken. Met de campagne, die in het voorjaar start, willen de organi saties voorkomen dat klanten en de specialistes zelf besmet raken met het Aidsvirus of met Hepatitis B. De bond van schoonheidsinstituten ANBOS wil de campagne landelijk in voeren. Tot nu toe zijn er geen gevallen van besmetting bekend Politie regio Haaglanden is minder succesvol Het politiekorps Haaglanden (Den Haag en omstreken) heeft vorig jaar weer minder misdrij ven opgelost. Het oplossings percentage daalde van 21 pro cent in '92 naar 20 procent vorig jaar. Ten opzicht van 1990 wist het regiokorps, dat ook de orde handhaaft in Wassenaar en Stompwijk, zelfs vier procent minder misdrijven op te lossen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het korps Haaglanden over 1993. Van de 38 moorden en doodslag die vorig jaar werden gepleegd, werd 84 procent op gelost. Een stijging van vier pro cent ten opzichte van '92, meldt het jaarverslag tevreden. Dit cij fer steekt echter bleekjes af bij het hoge oplossingpercentage in '91, toen 95 procent van de in totaal 44 moorden cq doodslag werd opgehelderd. Het „succes" (aldus hoofd commissaris Brand) van de sa menvoeging van de gemeente korpsen en rijkspolitie in de re gio Haaglanden, blijkt niet uit de cijfers. Over de gehele linie, zoals autodiefstallen, inbraken en straatroven, bedreigingen, daalden de oplossingspercenta ges. Dit terwijl de totale omvang van de geregistreerde criminali teit ook afnam, van 82.500 ge vallen in '92 tot 78.800 vorig jaar, aldus het jaarverslag. De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al krijgt op Schiphol dezelfde behandeling als alle andere vliegmaatschappijen. Dat zegt een woordvoerder van de douane op de luchthaven Schiphol. Het tv-prQgramma Nova sug gereerde dinsdagavond dat de Israëlische maatschappij op Schiphol een speciale status heeft. El Al zou zonder veel be moeienis van Nederlandse in stanties allerlei goederen kun nen vervoeren en overladen. De suggestie werd gedaan in een programma over de vermis te voice-recorder van de El Al- Boeing die twee jaar geleden neerstortte in de Bijlmermeer. De douane ontkent ten stellig ste dat El Al voorrechten heeft. „We behandelen El Al als elke andere maatschappij", aldus de woordvoerder. Ex-werknemer Ostrovsky van de Israëlische geheime dienst beweerde in het programma dat het bij El Al niet ongebruikelijk is dat de voice-recorder wordt verwijderd. Zo zou bij geheime missies worden voorkomen dat achteraf informatie bekend wordt over de lading. Volgens Nova versterkt de 'bijzondere positie' van El Al op Schiphol het vermoeden dat Israëlische toestellen voor geheime missies worden gebruikt. „Het El Al- platform is een land in een land, een stukje buitenland op Schip hol", zo zei een directeur van een kleine luchtvaartmaat schappij in de uitzending. door een behandeling bij een schoonheidsinstituut. Veel specialistes weten niet goed hoe ze hun gebruikte ma terialen moeten ontsmetten. De meeste schoonheidssalons be schikken niet over goede sterili- satie-apparatuur, omdat die erg duur is. Naalden en pincetten worden meestal gesteriliseerd in een pannetje kokend water. „Dat moet echter achttien mi nuten lang bij een temperatuur van honderdtwintig graden ge beuren", vertelt een woordvoer ster van de ANBOS. „Gebeurt dit niet, dan is de sterilisatie on voldoende". Volgens A. Leentvaar, hoofd van de afdeling infectieziekten van de GG en GD in Amster dam, is de kans op besmetting tijdens een schoonheidsbehan deling erg klein. Bij elektrisch ontharen, permanente make-up en bij acné-behandeling kan het voorkomen dat een naald te diep de huid ingaat en er bloed vrijkomt. Het is dus zaak dat de spullen goed gesteriliseerd wor den". Volgens een woordvoerder van de Nationale Commissie Aidsbestrijding is de kans op besmetting met het HIV-virus door het gebruik van naalden in het bovenste deel van de huid erg klein, maar niet uit te slui ten. Hepatitis B is echter be smettelijker. Ongeveer de helft van alle schoonheidssalons i ten bij de ANBOS. Amsterdam Herfstschoonmaak van het gebou i het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam. Onderzoek naar schilderijenroof op dood spoor amsterdam De politie van Amsterdam is voorlopig uitgerechercheerd in het onderzoek naar de twee schilderijenroven waarvan het Amsterdamse Rembrandthuis in juli en oktober de dupe werd. Bij de diefstallen gingen voor alsnog onbekende daders er vandoor met een schilderij van een navolger van Rembrandt en met twee doeken van Rem- brandts leermeester Pieter Last- POLITIEPERSKAART De 'politie-perskaart' waarmee journalisten zich bij politie-in- zet legitimeren, geniet bij de politie te weinig bekendheid. De stichting 'landelijke politie- perskaart' begint daarom een campagne om de kaart grotere bekendheid te geven. zoek niet is stopgezet. „Wij stoppen nooit. Zodra er nieuwe informatie beschikbaar komt, draait een onderzoek weer volop." Bruikbare tips zijn in de loop van het onderzoek niet binnengekomen, aldus de woordvoerder. In de nacht van 8 op 9 okto ber namen de dieven „Man met baard" mee, een zogeheten „tronie" van een onbekende navolger van Rembrandt. Het paneel hing in dezelfde kamer, de Sijdelkamer, van het Rem brandthuis als Pieter Eastman's „De kruisiging van Christus" en de „Bewening van Abel". Deze twee doeken werden in de nacht van 28 op 29 juli gestolen. Daarvoor was al een poging tot inbraak in het museum onder- amsterdam gpd Er lijkt een oorlogje te zijn uit gebroken rond de bouw van mega-bioscopen in Amsterdam. Een beslissende zet heeft de ge meente inmiddels weer gedaan. Vandaag kon de gemeente tri omfantelijk aankondigen dat er overeenstemming bereikt is met MGM Cinemas. Het bioscoop concern gaat een mega-com- plex in Amsterdam Zuidoost bouwen met in totaal 3250 zit plaatsen. Vrijwel alle Amsterdamse bio scopen zijn in handen van MGM. In totaal gaat het om 7500 zitplaatsen, waarvan een groot aantal in verouderde za len. MGM-directeur W. van Wouw heeft dan ook aangekon digd flink te gaan investeren in vernieuwingen nieuwbouw. In het centrum van de stad blijven nog 5000 bioscoopstoe len gehandhaafd. Ze worden ge concentreerd in nieuwe com plexen in de omgeving van het Rembrandt- en Leidseplein. Daarnaast komt er dus nieuw bouw met 3200 plaatsen in Am sterdam Zuidoost. Het complex zal verrijzen vlak naast het nu in aanbouw zijnde nieuwe sta dion. Met de hele vernieuwings operatie i moeid v? gulden. Vlak over de gemeentegrens, in de gemeente Diemen, wil het Belgische Decatron-concern echter eveneens een mega-bio- scoop bouwen. Hier gaat het om zo'n 8000 zitplaatsen. Een woordvoerder van de gemeente Diemen laat weten gewoon door te gaan met de ontwikke ling van de plannen. In decem ber moet de gemeenteraad be slissen over verkoop van de grond. Decatron bezit al een mega-bioscoop in Antwerpen. Als gevolg van de komst van die zalen moesten andere biosco pen noodgedwongen sluiten en leed de horeca forse verliezen. En dan zijn er in Amsterdam nog plannen voor de bouw van een derde bioscoopcomplex in Amsterdam-Noord. Initiatiefne mer hier is concurrent Warner Brothers. Al met al lijkt hiermee het aantal bioscoopplaatsen in Amsterdam en directe omge ving ruimschoots te verdubbe len. Alle betrokkenen zeggen te willen vertrouwen „op het ge zonde verstand", maar nie mand is tot nu toe bereid de strijd om de filmkijker op te ge- zaanstad De diefstallen riepen vragen op omtrent de beveiliging van het museum. Volgens Ed de Heer, directeur van het muse um, is er niets mis met de be veiliging. De opeenvolging van inbraken noemde hij na de laatste roof „louter toeval", na de roof in juli zijn wel enkele ex tra veiligheidsmaatregelen ge- Er komt een onderzoek naar de haalbaarheid van een metrolijn tussen Amsterdam en Zaanstad. Streekvervoerder NZH en het Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB) Amsterdam gaan in op dracht van de gemeente Zaan stad onderzoeken of zo'n me trolijn erin zit. De metro moet, op zijn vroegst in 2005, gaan rijden op of parallel aan het huidige tra ject van de Nederlandse Spoor wegen door Zaanstad. De huidi ge vijf stations in Zaanstad zou den daarvoor met extra haltes moeten worden uitgebreid. Het college van Zaanstad Oud-wethouder Cees Waal terug in politiek DEN HAAG MONICA WESSELING De Leidse oud-wethouder C. Waal staat vierde op de PvdA- kandidatenlijst voor de verkie zingen van de provinciale sta ten. Waal is, na zijn wethouder schap, burgemeester geweest in Deventer. Tegenwoordig is hij voorzitter van de Hogeschool Rotterdam. Trekker van de lijst, die nog door de leden moet worden goedgekeurd, is fractievoorzitter J. Wolf. Nummer twee en drie, beiden genomineerd als kandi daat-gedeputeerde, zijn de hui dige gedeputeerde G. Brouwer en nieuwkomer C. Pels-Rijcken. De laatste is nu werkzaam bij de VNG. H. van der Vlist, de huidi ge gedeputeerde voor milieuza ken, verlaat het provinciaal be stuur. Achtste staat Leidenaar A. de Jong, ex-Kamerlid en bekend van de Annex-affaire van de Leidse universiteit en van zijn optreden in de Tweede Kamer. Marjan Kuijper uit Noordwij- kerhout en Joke Korterink uit Leiden, twee nieuwkomers, staan op respectievelijk plaats 16 en plaats 22. Kritische leden willen koerswijziging HAARLEM RICHARD MOOYMAN Een groep kritische leden pro beert de ANWB te bewegen tot een koerswijziging over de uit breiding van Schiphol. De bond zou zich moeten uitspreken te gen de aantasting van het milieu 'door de groeiplannen. Begin volgende maand houden ontevreden Noordhollandse le den hierover een buitengewone ledenvergadering in Hilversum. De rebellerende leden -gro tendeels afkomstig uit de regio rond de luchthaven- verwijten de ANWB een inconsequente houding in de discussie over de groei van Schiphol. De bond heeft zich uitgesproken voor een strikte uitvoering van het Nationaal Milieubeleidsplan, maar verzet zich niet tegen de uitbreiding van Schiphol 'terwijl bekend is dat de doorgroei strij dig is met de milieudoelstel ling', zo luidt het verwijt. De belangen van de recreant dienen volgens de boze leden op de perste plaats te staan. En de recreant is volgens hen ge baat bij een gezonde natuur en een schoon milieu, 'ook in de drukbevolkte regio Schiphol'. De leden willen de ANWB met een motie bewegen een kri tische houding tegen de groei van Schiphol in te nemen. Ook willen ze dat het bestuur meer openheid van zaken geeft over de standpunten die namens de bond worden uitgedragen. heeft tot het onderzoek beslo ten bij het zoeken naar moge lijkheden om de verschraling van het openbaar vervoer in de eigen gemeente het hoofd te bieden. Als gevolg van bezuini gingen verdwijnen lijnen, met name in buitengebieden als Westzaan, en gaan bussen min der vaak rijden. Wethouder M. Horselenberg liet gisteravond weten het beu te zijn alsmaar te moeten af wachten met wat voor plannen NS komt. „De regio raakt ver stopt. We moeten het openbaar vervoer stimuleren. Er stoppen nu veel te weinig treinen in Zaanstad." 'Jongeren sneller voor de rechter' Jongeren die een misdrijf heb ben begaan, moeten sneller voor de rechter komen. Het strafproces voor jongeren moet daarvoor worden vereenvou digd. Dat schrijven onderzoe kers van de Rijksuniversiteit Leiden aan de Raad voor de Kinderbescherming. Nu duurt het vanaf het mo ment van de aanhouding ge middeld tien maanden voor de zaak van een jongere voor de rechter dient. Dat moet sneller, vinden de onderzoekers. Op verzoek van de raad onderzocht de vakgroep orthopedagogiek van de universiteit de proces gang van een groot aantal jeug digen door het justitieel appa raat. In totaal zijn 258 dossiers bekeken. De onderzoekers pleiten ook voor een centraal informatie systeem over jongeren die met justitie in aanraking komen. Met zo(n systeem zou de Raad voor de Kinderbescherming be ter kunnen zorgen dat de jonge ren weer terug kunnen keren in de maatschappij. Nu ontbreken in de dossiers van criminele jongeren nog te veel gegevens, menen de onderzoekers. Het gaat dan om informatie over hun 'thuissituatie', hun school en of ze al eerder met hulpver lening te maken hebben gehad. Ook qua prijs bieden wij u het Meer controle op veiligheid van schepen GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 beste I.D. SieMatic keukens zijn zó perfect dat sommige mensen denken dat ze 'onbetaalbaar' zijn. Onze reactie: kijk eens rond in onze showroom. SieMatic heeft 42 keukenseries, op 18 verschillende prijsniveaus. Dus ook voor u maken wij graag een I.D., een Individueel Design. Ons com plete voorstel van een speciaal voor u ontworpen keuken. Van SieMatic. In elke prijsklasse top- klasse. Kom even langs. Het SieMatic keukenideeënboek ligt voor u klaar. 'f Liefst een SieMatic. Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. ALKMAAR gpd Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden De internationale controle van zeeschepen (Fort State Control) in Europa en Canada wordt aangescherpt. Door medewer kers van de organisaties voor scheepvaartinspectie uit te wis selen, moet de controle verder gestandaardiseerd worden. Uit wisseling maakt bovendien cor ruptie moeilijker. Doel van Port State Control is de wereldzeeën veiliger en schoner te maken, door sche pen die in een slechte staat ver keren zoveel mogelijk te weren. In de havens van de aangeslo ten landen wordt streng gecon troleerd op de staat van onder houd van koopvaardijschepen en tankers. Blijkt een schip niet in orde, dan kan het worden vastgehouden totdat reparatie is verricht. Port State Control is een uitvloeisel van een verdrag dat in 1982 werd gesloten tus sen een groot aantal Europese landen en Canada.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19