V D niet beroerd te investeren Bouwstop polders^" in het belang van alle regiogenoten Strijd tegen racisme Fietsers vogelvrij in Warmond Lamme eenden die 'gladde pad' volgen De Leiderdorpse zondebok Schrijvende Lezers Paus Pius XII, feiten fe en de geschiedenis DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 chef adriaan brandenburg, 071-35641 Volgens de heer T.H. ïan (Leidsch Dagblad 26-10-'94) kun je de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder maar om één reden willen voor komen, nl. het persoonsgerichte misgunnen van een woning- woonruimte aan een daklo ze/urgent woningzoekende. Ons lijkt het mogelijk tegen de bebouwing van alle polders rondom Leiden te zijn (B&S- polder inbegrepen) in het be lang van alle inwoners van deze regio, óók woningzoekenden, óók in de toekomst. Als we de verstedelijking on beperkt laten doorgroeien, wor den alle polders volgebouwd in een steeds hoger tempo, in een volgorde die de bouwgelovige politici kiezen. Tijdens dit pro ces en daarna wordt ook aan in- breiding gedaan zoveel als men kan.. Alle groen zal moeten ver dwijnen binnen en buiten de stad, want er zal nooit genoeg zijn aan ruimte voor wonen en werken op deze manier. Tegen die tijd is deze streek zeer on leefbaar geworden, is iedereen milieunomade geworden, wil iedereen weg zodra men kan. Vanwege dat 'nooit genoeg zijn' is het nodig het verstedelij- kingsproces zélf te temmen: we moeten het proces zien te stop pen en oplossingen elders zoe ken, daar waar dat verantwoord is. Dat vergt onderzoek door in tegere milieubiologen (bv. j die de Milieu-effectstud maakten over de polders deze regio), maar eerst is de p B litieke wil nodig om zo'n ondaM. J zoek te laten doen. Dat is ec in het belang van alle inwona en het milieu samen. UiteraaHn(j vergt zo'n onderzoek en bi leidsverandering tijd en waprin moet je dan heen met je wpect ningzoekende? pnd Wanneer effectiever ruimtLeej gebruik - bijvoorbeeld verlagin i van de parkeernorm en autobf vrijdend beleid, woningverdic|?aat ting binnen de grenzen van <bp leefbaarheid, e.d. - geen soela meer bieden, dan pas kan mLN H met rede bouwen in polders, beginnen met die plaatsen wa de natuurwaardescores hir-- laagst zijn (dus niet beginne^ met de B&S-polder die hoog gK - noteerd staat), volgens ghe^( noemd MES-rapport, waarva de samenvatting verkrijgbaar F j- bij afd. Milieu Stadsbouwhuis.L Wil iedereen dus liever bf venstaand idee schrijv wethouder Van Rij, Stadht Leiden en aan Provinciale St ten, Koningskade 1, 2596 Den Haag. Voor een leefba toekomst. ;ne it litze naai brug reui zien A.L. Bosset Namens Planologische Groe'e groe Leide tvat 7 ronti 1 1 9 1 men Computerkunst en Leids Verzet Met stomheid geslagen en ra zend 'was ik na het lezen van de recensie van Onno Schilstra, 21 oktober in het Leidsch Dagblad, over de expositie computer kunst in ARS. Het blijkt dat we hier te ma ken hebben met iemand, wiens kennis van computers niet ver der reikt dan zijn eigen toetsen- bordje. Het is duidelijk dat hij niet is geïnteresseerd in wat de computerkunstenaars maken. En ook geen poging heeft ge daan iets over het werk te vra gen, maar dit gelijk af te doen als smakeloze geile flauwekul en gedigitaliseerde hardporno. Ook al ga je met gal of geil in dit ge val spuwen, smakeloos is goed koop en dit computerwerk is niet goedkoop maar zeer duur (zaam) om te maken. Omdat er nou eens iets anders met de computer gedaan wordt dan tekst invoeren, is dit nog geen reden om de brandstapel weer in te voeren. Nee, hij moet het geheel af maken met een be krompen pietleuterige humor loze toetsenbord agressie. Begrijpen en begrip zijn nog steeds verschillende dingen. Als de zedenmeester mijn video's met lengte 2 x 30 minuten beti teld als „(jawel) blote borsten, vergezeld van schuine versjes, die door het beeld knetteren," blijkt hieruit wel dat de video's niet bekeken zijn, het weerspie gelt alleen wat een petvers oog wou zien. Het gaat hier over twee minuten van mijn werk, dat bestaat uit duizenden gete kende beeldjes, welke nodig zijn om een animatie te maken. Niet alleen wordt minachtend gedaan over iets wat mij meer dan een jaar werk heeft gekost, hij blijkt totaal geen gevoel voor humor te bezitten. Je wordt be- •dankt, was er nou echt geen an dere manier om kritiek te leve ren dan zo denigrerend over ons te doen? Het lijkt wel een hetze tegen naakt in de kunst, zedenpreker Onno van Nieuw Leids Ongesteld Verzet of zo? Ik zou haast denken dat hij is ach tergebleven ergens onderweg in zijn Digitale My Way!!! Ha, ha, dat wou ik nou effe kwijt. Paul Kuitert, Kuilert Art Productions, Lisserbroek. In de strijd tegen racisme en vreemdelingenhaat is vorige week in Straatsburg het interna tionale symposium 'Europa te gen Discriminatie' gehouden. In de daarbij uitgegeven 'Verkla ring van Straatsburg', noemen de kerken racisme „een beledi ging van de schepper". Een staaltje van ongekende hoog moed, waarmee zij zich boven de schepper stellen. Daarnaast getuigt de uitspraak van onbe grip voor het feit dat het verder felijk zaad van het racisme en de vreemdelingenhaat in de schepping besloten ligt. Op de één of andere wijze zijn wij er daardoor allemaal mee behept. Dit houdt evenwel niet in dat het ons niet is gegeven om het daaruit voortvloeiend onrecht te bedwingen. Integendeel, mocht de wil daartoe aanwezig zijn dan zijn wij zonder meer in staat een politieke voedingsbo dem te creëren, waarin racisme en vreemdelingenhaat geen wortel kunnen schieten. Daarbij moet worden gedacht aan de vervanging van de huidige ma teriële grondslag van het beleid door een immateriële of ideële. In hun streven de schepper te dienen, wordt het dan ook hoog tijd dat de kerken zich daarop gaan bezinnen, in plaats dat zij racisme afdoen als „een beledi ging van de schepper". Een gemakzuchtige ondoor dachte uitspraak die niet alleen de waarheid geweld aandoet maar tevens het even gemak zuchtige en ondoordachte ra cisme in de kaart speelt en zo periodiek doet toenemen. Niet dankzij de inspanningen van degenen die erin geloven, maar als gevolg van het in gebreke blijven van zijn tegenstanders, om met Menachem S. Aroni te spreken („Het recht om pessi mist.te zijn"). Wouter ter Heide, Langenholte. Op 7 november a.s. doet de rechter een uitspraak over de op non-actief gestelde ambtenaar grondzaken in Leiderdorp. Het is wrang te moeten consta teren dat een ruim jaar na dato deze man de enige ambtenaar is die het veld heeft moeten rui men inzake de grond-fraude die zich in Leiderdorp heeft afge speeld. Is het immers niet zo dat alle mede-verantwoordelij ken zijn gehandhaafd? Denkt u Uit het hart gegrepen, het stuk van Wim Koevoet in het Leidsch Dagblad van 25 oktober over de doorgaande route in Warmond. Ik deel de gevoelens van dhr. Gebhardt als ik mij op de fiets richting Sassenheim of Oegst- geest begeef. Al jaren erger ik mij aan de blindheid van de Warmondse bestuurders voor het probleem van de fietsers. Op een moment waarop ik dacht dat het zinvol zou zijn een bijdrage te leveren aan het oplossen van dit probleem, na melijk vlak voordat de Heren weg geasfalteerd werd, heb ik het college van B en W een aan tal foto's gestuurd en een be schrijving van gevaarlijke pun ten van de doorgaande route. Aan één situatie, nl. de bocht waar de Oranje Nassaulaan uit komt op de Herenweg, is daad werkelijk iets gedaan. Voor de rest heb ik nooit meer iets ver nomen van conkrete plannen om de problemen voor de fiet sers op te lossen. Met het feit dat de wethouder rekening moet houden met alle verkeersdeelnemers is voor hem kennelijk de kous af. Maar hoe eerlijk is die verdeling eigenlijk? Die verdeling over de beschik bare ruimte valt voor de fietsers wel zeer ongunstig uit. De voet gangers hebben aan beide zij den een voetpad, terwijl er voor de fietsers geen centimeter is gereserveerd. Zij zijn vogelvrij. Van hen wordt verwacht dat ze vanaf het gemeentehuis tot aan het tolhek, zonder uit te zwaai en, vlak langs de stoeprand rij den, iets dat voor kinderen een onmogelijke opgave is. Langsra- zende auto's, vrachtwagens en brede bussen met onaangekon digd een uitzwenkend achter stuk, maken dat ik regelmatig alle hoop op een goede afloop laat varen. Ik krijg angstige vi sioenen wanneer ik mij bedenk dat mijn kinderen straks zelf standig die route moeten fiet sen. Op de Herenweg langs het bos richting Sassenheim is er voor voetgangers en auto's vol doende ruimte. Voor de fietsers echter is er een smal fietspad, wat door fietsers uit beide rich tingen gebruikt moet worden. Losliggende tegels, auto's die half op dit pad staan en andere gebruikers als paarden, hardlo pers, wandelaars met en zonder kinderwagens en honden en brommers maken dat ik mij al tijd weer opgelucht voel als ik het er zonder kleerscheuren heb afgebracht. Aan beide kanten een fiets pad, breed genoeg om de voet ganger, eventueel visueel ge scheiden, er ook gebruik van te laten maken en brommers op de autorijbaan, lijkt mij een veel eerlijker verdeling, gezien de verhouding van aantallen fiet sers en wandelaars. Het past eveneens beter, als er toch ge deeld moet worden, een schei ding aan te brengen tussen on gemotoriseerde en gemotori seerde - verkeersdeelnemers. Maar Warmond hoeft zelf het wiel niet uit te vinden. Andere gemeenten hebben ook oplos singen gezocht en gevonden. Een vereniging als de.ENFB bij voorbeeld heeft vast wel prakti sche oplossingen om de veilig heid van de fietsers op de door gaande route te waarborgen. H. Meijdam, Warmond. De doorgaande route in Warmond. Voor fietsers ontbreekt de ruimte. korte metten maakt met de bf perkte visies van Hochhuth \7{ in mindere mate Lewy en waa in hij het vierkant opneemt voj ha/s juist vooral Pius XII. Hij schrij mi< „Onder het pontificaat van Pii sto XII is aan de katholieke kerk er redding te danken van minste! kor 700.000 maar waarschijnll in 1 zelfs 860.000 joden uit nazi-la. mo den." Ter vergelijking; 200,oj raa joden werden gered door hu) wa van andere organisaties. sla De heer Maas twijfelt aj sommige cijfers; zijn goed red Er zijn dan ook nogal diveij ij bronnen. De heer Maas zegt d er geen 6000 priesters in het b gin in Dachau zaten, dat is m vm gelijk. Deze bron is voor mij nl ste meer verifieerbaar geblekevar Wat wel bekend is, is dat op bevrijdingsdag door. de Amej ovf kanen 326 Duitse katholiej ^er priesters werden aangetroffej Een nog groter aantal was doo gezonden, was er gestorven vl '1J'C honger, aan een ziekte, of v\j vermoord (bron: Lewy). Ook de cijfers van de jodenl Fis het Vaticaan lopen uiteen vl DEflJ 11 (hr. Maas, bron?), enkele dj ^7 zijnen (Lewy) tot 400 2 a 3 j bij de pauselijke garde (dr. B mans). Misschien mag ik bij a jer ze de heer Maas uitnodigen q rje samen nog eens met mij hie mc over van gedachten te wissels tjn Wat mij betreft kan de discuss tjn dan hier gesloten worden krijgt de heer Maas 't laati- woord, maar niet na hem n gezegd te hebben, dat hij vol! men gelijk heeft met het citer van kardinaal Simonis, die dSt ook christenen mede scht dragen aan de Sjoa. Niet de den, maar wij allen die zo daars zijn dragen schuld a zijn kruisdood, leerde de cat! chismusvan Treute (1570) al. Antisemitisme mag meer de kop opsteken en al 2 ker niet onder diegenen dié zi christen noemen en ik ben n de heer Maas dan ook heel b dat na de vrede van Israël n de Palestijnen, de weg voor 1 Vaticaan vrij kwam voor de late erkenning van dit land. (discussiegesloten, red.) Indien u reageert op eer artikel in deze krant, wil u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres er woonplaats vermelden! evenaJs de datum waarop het betreffende artike werd gepubliceerd? Brieven worden in he algemeen in deze kran ondertekend met naan en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent nie dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudl zich het recht voor ingei zonden brieven in te korj ten en plaatsing van brie ven te weigeren. maar eens aan de wethouders Kerner en Huigen. Wat te den ken van het raadslid Veldstra, zij was immers de baas van de be treffende ambtenaar toen zij wethouder ruimtelijke ordening was. De huidige wethouder Van Dijk (BBL) van ruimtelijke orde ning heeft in ieder geval wet houder Huigen in het zadel ge houden. De Burger Belangen- wethouder is door een negatie ve ervaring met de grondzaken ambtenaar uit rancune een be leid gaan voeren dat alleen op de val van de betreffende amb tenaar toegespits was en is. Dit is ten koste van het aanpakken van de medeschuldigen c.q. verantwoordelijken gegaan, iets dat wel tijdens de verkiezingen beloofd was en voor vele stem men heeft gezorgd. Als wij dus van het college van Leiderdorp via de krant moeten vernemen dat het de laatste tijd zo goed gaat in Leiderdorp, denken wij aan een ogenschijnlijk gezonde appel die van binnen toch vol zit met wormen. De Stichting Leefbaar Leider dorp Riet Dekkers Leiderdorp. De heer Maas, blijkens zijn stuk van 14 oktober jl. zelf tragisch slachtoffer van de nazi's, heeft zeker ten dele gelijk met zijn slotopmerking, dat we de ge schiedenis helaas niet kunnen veranderen en dat geldt zeker voor de feiten. Wel kan vanuit een veranderd levensgevoel hetoordeel over de geschiedenis en Pius XII zich wijzigen. Zo schreef de tot dan toe onbekende protestantse schrijver Ralph Hochhuth in 1962, zo'n 17 jaar later dus, de 'Stellvertreter', met de nieuwe conclusie dat Pius XII luider had moeten protesteren. De hoog achting voor Pius XII slaat dan om in onbegrip en minachting. Daarna voltooit de Ameri kaanse Guenther Lewy in 1964 zijn boek 'De Roomskatholieke Kerk en Nazi-Duitsland', waarin hij, met weliswaar zeer veel twijfels en aarzelingen, tot de zelfde conclusie komt. Hij geeft eerlijk daarbij toe, dat hij be vooroordeeld was en ook geen inzage gehad heeft in de Vati caanse documenten. Derhalve was hij niet goed op de hoogte van de nauwe contacten tussen het Vaticaan en de vele joodse organisaties, die na het rampza lige Nederlands bisschoppelijk protest -niets meer zagen in de ze openlijke protesten. Dan beginnen joodse schrij vers, die wel meer wisten, het op te nemen voor de paus. Al in 1963 zegt de joodse dr. Joseph Lichten: „De paus heeft zijn stem niet krachtiger kunnen la ten horen tegen de jodenvervol ging van de nazi's, omdat alles wat hij gezegd zou hebben, de zaak van de joden alleen maar erger had kunnen maken." Tenslotte komt dan in 1967 de joodse geleerde Pindras La- pide met zijn diepgaande studie van de geschiedenis, waarin hij Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad d.d. 26 oktober 1994: Stationshal 'ijs baan', wil ik u het volgende me dedelen. Al vanaf het begin dat de te gelvloer net gelegd was en vrij gegeven om te belopen, heb ik me erover verbaasd, hoe zoiets mogelijk is. Welke architect kan dergelijke tegels adviseren? Welke bouwheer kan in gods naam zo'n constructie neerleg gen? Na de eerste valpartijen heeft men de fel-blauwe tegels gematteerd. Alsof dat iets zou helpen! Zelf werk Ik op het AZL-ter- rein. Ik loop bijna elke dag door de stationshal in aanbouw. Het maakt inderdaad niets, maar ook helemaal niets uit, of het nu droog of nat is. Of je schoenen met leren zolen of rubber zolen draagt. Of je gewoon loopt of komt aanhollen. De tegels zijn en blijven glad. R. Jamin-Graycarek, Leiden. pe njeuwe stationshal in Leiden: een 'ijsbaan'. Naar aanleiding van het artikel van Jan Rijsdam d.d. 1 oktober jl., onder de rubriek Schone Schijn, met als kop: 'Een over dekte steeg tussen de Breestraat en de Haarlemmerstraat', wil ik graag het volgende opmerken. Dat V D niet de beroerdste is om te investeren bewijst zij in Leidschenhage. M.a.w. ook de gemeente Leiden is mede schuldig aan het feit dat V D in Leiden niet verder investeert. Dat de gemeente Leiden miljoe nen en nog eens miljoenen in de stad investeert is juist. Maar veelal is en was dat achterstallig onderhoud. Bovendien, wan neer de gemeente geld tekort komt verhaalt ze dat direct op de burgers en liefst nog eens dubbel bij de ondernemingen. Wat erger is, is dat er zóveel geld wordt verspild. Vooral aan onderzoeken en dat soort za ken, maar ook aan plannen die steeds weer veranderen of niet uitgevoerd worden. Ondertus sen is er totaal niets gebeurd. Vindt u het dan gek dat onder nemers de moed verliezen, want uiteindelijk is dit al 45 jaar zo aan de gang. Vindt u het dan gek, dat ondernemers niet in vesteren. De belangrijkste pun ten zijn nl. wat gaat de gemeen te in de stad doen, lange-ter- mijnvisie dus. Wanneer zelfs de raad niet weet waaraan hij met Walen kamp toe is, als het gaat om de autoluwe binnenstad, hoe moet een ondernemer daar dan op inspelen. Hij moet weten wat er gaat gebeuren en liefst wan neer. Het hink-stap-sprong be leid van de gemeente is onbere kenbaar. Er is geen touw aan vast te knopen, zelfs markt kooplieden zeggen liever niets, dan ebt alles rustig door, maar uiteindelijk gebeurt er niets en dan kun je moeilijk van beleid spreken. Wanneer wij als bedrijf zo zouden werken, zouden we al lang niet meer bestaan. Maar een gemeente heeft alle tijd. Dat is ook de reden dat onderne mers steeds minder geïnteres seerd zijn. Het zai onze tijd wel uitdienen denken zij uiteinde lijk. Wanneer het autoluwe ge beuren nu eens helder en klaar wordt gepresenteerd, met pre cies hoe het gaat, compleet met tijdslimieten, dan kan een on dernemer zeggen: ik blijf hier zitten en kan dus investeren. Leiden is een fantastische stad en biedt alle mogelijkheden om een glorieus koopcentrum te worden. Maar dan moet er wel visie zijn bij de gemeente, daad kracht en beleid. Aan die eigen schappen ontbreekt het helaas. Vandaar dat ik het met het ar tikel niet eens ben, alhoewel de etalages in de Maarsmansteeg van V D terug zouden moeten keren. Dat geldt trouwens voor veel winkelbedrijven die.weinig aandacht aan hun etalages be steden: Giraffe, Horn, enz., zijn zaken die elke meter benutten voor artikelen welke zij kwijt willen, maar geen oog meer hebben voor een fraaie uitstal ling, zoals in onze etalage in de Breestraat. Wat heeft de tegelvloer bij Al- bert Heijn er nou mee te ma ken? Hel gaat om de nieuwe stationshal Leiden. Met een woord gezegd: Waardeloos. Ik hoop van harte dat alle slachtof fers van de valpartijen een flin ke claim en aanklacht indienen. Over het reilen en zeilen van het verkeer, m.n. dat van de voetgangers onmiddellijk voor de stationshal, zal ik maar hele maal niets zeggen. Zo'n ongeor ganiseerde rotzooi maak je maar zelden mee. En toch begrijp ik het niet he lemaal. Als er maar ergens een grassprietje scheef staat, klimt de Nederlander op de barrica des en laat zijn protestkreten horen. Maar zijn wij dan in dit geval met z'n allen een stel lam me eenden, die het 'gladde pad' maar blijven volgen? Sleutelhof; hoogwaardige za ken, parkeergarage, zegt dhr. Walenkamp. Maar hij is geen ondernemer, want anders zou hij bij de presentatie van zo'n ingrijpend plan wel heel diep in de materie zijn gedoken om te kijken of het wel haalbaar is. Nu hoor je alleen maar negatieve berichten en dan gaat de onder nemer, die daar moet investe ren, flink twijfelen, zo goed als wij twijfelden om naar de Lam- menschansweg te gaan. Im mers, zo'n verhuizing kost heel erg veel geld, terwijl je altijd het risico loopt dat het niet lukt. Be grijpt u dat een ondernemer wil Het winkelpand van V D. weten wat er in zijn omgeving gaat gebeuren, zelfs met verkeer en parkeren. ARCHIEFFOTE WIM DIJKMAN J.G. Wolfslag, Leiden. (van redactiewege ingekort)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18