i Leiden Hardrijders aangepakt op Lammenschansweg r T Meevallers dichten Televisie vervangt prikbord J gat in de begroting Werknemers horeca vaak onderbetaald Wethouder kan niet anders dan blij zijn met tweeduizend handtekeningen W kr Woede in Stevenshof over hoogbouw en vervuiling _l! DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Wethouder Langenberg kondigt extra politiecontroles aan Trillingen A K Vrachtverkeer moet I worden geweerd van de Terweeweg in Oegstgeest, vinden de be woners. De trillingen zijn schadelijk voor de huizen. Foto's i a ^en verzame''ng I O glasnegatieven van het bloembollenbedrijf die bijna op de vuilnisbelt be landde, blijkt van onschat bare waarde te zijn. Gifbelt /t -j De vervuiling van I de lucht boven de voormalige vuilstortplaats in de Coupépolder in Al phen moet nog zeker drie jaar worden gemeten. Vervolg van voorpagina De Leidse politie gaat met grote regelmaat snelheidscon troles uitvoeren op de Lammenschansweg. „Omdat er vaak te hard wordt gereden, vroeger en ook tijdens en na de reconstructie, gaan wij met de politie afspraken ma ken over strengere controles", aldus wethouder P. Lan genberg gisteren bij de heropening van de weg. Volgens I de wethouder is de verkeersveiligheid door de recon structie al aanzienlijk verbeterd, maar zullen de hardrij ders niettemin moeten worden aangepakt. voerder ZWN kon een beroep worden gedaan op subsidie van het Rijk. Uiteindelijk hoefde Leiden maar een miljoen gul den bij te dragen in de totale kosten van 2,7 miljoen gulden. Hoewel de 1200 meter bus- strook die er nu ligt gedeeltelijk nog door auto's wordt gebruikt die de weg op- en afrijden.,is er sprake van een aanzienlijke sneldheidswinst, aldus woord voerder B. Leeuwenburgh van de ZWN gisteren. ,,De bussen kunnen nu veel beter op tijd rij- I De verkeersveiligheid was aan leiding om de belangrijke zui delijke toegangsweg van Leiden te pakken, maar het was I ook nodig vanwege de slechte it waarin het asfalt verkeer- I de. Verder kon de doorstroming 1 het openbaar vervoer door I de aanleg van vrijliggende bus- banen worden verbeterd. In sa- nwerking met busmaat- I schappij NZH, de voorganger de huidige regionale ver- Tasjesroof op Lammenschansplein l leiden Een 35-jarige vrouw uit Voorschoten is gisteravond van haar tas beroofd op het Lammenschansplein. De vrouw fietste Ïdaar omstreeks half elf richting Voorschoten. Twee jongens re den plotseling op een brommer naast haar. De jongen achterop sneed snel het hengsel van de tas door, waarna de bromfiets hard wegreed. De buit bedraagt nog geen tien gulden. R DMan dreigt met mes leiden Een 36-jarige Leidenaar is gisteren opgepakt nadat hij de 33-jarige vriend van zijn ex-vrouw had bedreigd met een mes. De verdachte kwam de 33-jarige omstreeks vier uur tegen op het Bevrijdingsplein en toverde een mes tevoorschijn. Nie- mand raakte gewond. Is het lesrooster veranderd, de leraar ziek of is er een andere mededeling van de schoollei ding? Op de afdeling Hoger Ge zondheids Onderwijs (HGZO) van de Leidse Hogeschool ver schijnt dit soort informatie sinds een half jaar niet meer op een prikbord maar op een in tern televisienet. Met beeld schermen worden de leerlingen van het laatste schoolnieuws op de hoogte gesteld, net zoals op Schiphol vluchtgegevens wor den bekendgemaakt. De berichten worden op een computer gemaakt en gaan ver volgens via de kabel naar de di verse tv-toestellen. Tot twee jaar geleden zat ook het bestuur van de HGZO in het gebouw aan de Endegeesterwatering nabij de Wassenaarseweg. Toen de lei ding naar de Plesmanlaan ver huisde, gaf het bestuur bij zijn vertrek het interne tv-net als af scheidscadeau. Video's en com puters waren op de afdeling met ongeveer 1500 leerlingen al voldoende aanwezig, het enige dat moest worden aangelegd, was het kabelnet zelf. Vlak na de introductie kamp te het systeem met enkele kin derziekten. Zo veranderden de tekstpagina's niet snel genoeg waardoor het te lang duurde voordat bepaalde informatie zich weer herhaalde. Ook wer den er te veel persoonlijke boodschappen uitgezonden. Dat is nu verholpen. Het tv-net heeft de belang stelling gewekt van diverse in stellingen. Zo is de universiteit van Maastricht van plan hetzelf de te doen. In de toekomst moet het op de HGZO ook mo gelijk zijn om via het systeem foto's en filmpjes te tonen. Nu al heeft iedere rubriek een eigen logo. Aankondigingen van exa mens gaan vergezeld van de af beelding van een glazen bol en bij een ziekmelding staat een injectiespuitje. Dat is de enige keer dat de tv nog aan een 'prik- bord' herinnert. Ir. J.J. de Graeff uit Leiden wordt de nieuwe dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland. Hij volgt ir. J.M. Leemhuis- Stout op, die commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland is geworden. De verenigde vergadering van Schieland besloot gisteren de 45-jarige De Graeff bij de Kroon voor te dragen. Als tweede kandidaat wordt het uit Krimpen aan den IJssel afkomstige voormalig kamerlid drs L. van Rijn-Vellekoop aangemeld. In totaal hadden 59 personen gesolliciteerd naar de functie van dijkgraaf, die voor een periode van zes jaar wordt benoemd. De Graeff studeerde aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen en werkte nadien bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, de hoofddirectie Rijkswaterstaat en het bureau van de Unie van Waterschappen. Sinds 1989 is hij di recteur van het bureau milieu en ruimtelijke ordening van de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Tot voor kort was hij niet erg gelukkig met het plan van Kooi- bewoners om een referendu maanvraag over de Leidse bui tenbaden in te dienen. Bij de overhandiging van ruim 2.000 handtekeningen sprak sport wethouder H. de Goede (D66) gisteren echter over een 'schitterend resultaat'. „Als wethouder sport kan ik niet anders dan blij zijn met zo veel handtekeningen", zei hij tegen C. Lafeber (actiecomité De Zijl) en B. Groeneweg (voor zitter wijkcomité De Kooi). „Ik heb er veel vertrouwen in dat het de goede kant op gaat." De toekomst van de zwemba den is afhankelijk van de uit komst van de gemeentelijke ta kendiscussie. Zowel zwembad De Vliet als De Zijl staan op een lijst van negentig zaken waarop de gemeente mogelijk gaat be zuinigen. In december presen teren B en W hun voorstellen voor deze takendiscussie, die in feite een bezuinigingsronde is. In totaal moet deze operatie 18 miljoen gulden opleveren. „De situatie ligt open", aldus De Goede. „Dat kan ik alleen maar herhalen." De Kooibewoners vrezen dat het buitenbad van De Zijl zal sneuvelen in de komende be zuinigingsronde. „Uit het grote aantal handtekeningen blijkt dat wij niet veel vertrouwen hebben in een goede afloop", zei Groeneweg na overhandi ging van de referendumaan vraag. „Maar als het verkeerd mocht aflopen hebben wij in ie der geval het uiterste gedaan om voor de zaak te knokken." Het actiecomité in De Kooi heeft in totaal 4.500 handteke ningen nodig om een referen dum mogelijk te maken. Om de resterende steunbetuigingen binnen te halen wordt de actie de komende tijd uitgebreid over de rest van de stad. Groeneweg: „Als men in Alphen en Hazers- woude een zwemvoorziening veilig kan stellen moet dat in Leiden ook lukken. We denken dat we in Leiden-Noord alleen al hetzelfde aantal handteke ningen als in De Kooi kunnen ophalen." Dankzij een meevaller van ruim vijf miljoen gulden in 1993 heeft het wethouder J. Walenkamp (CDA/financiën) geen enkele moeite gekost het gat in de be groting van 1995 - 5,4 miljoen gulden - te dichten. Met struc turele oplossingen voor de fi nanciële problemen van de ge meente Leiden wachten burge meester en wethouders de uit komst af van de takendiscussie: een operatie die voor 1998 een bezuiniging van 18 miljoen gul den moet opleveren. Walenkamp zegt dat hij bijna niet kan wachten met het uit voeren van het programma van het college, waarin veel nieuwe investeringen en werkgelegen heid worden beloofd. „Maar we hebben afgesproken: geen geld, geen nieuw beleid. Dus de uit voering van dat programma zal moeten wachten op het afron den van de takendiscussie. Wij denken dat we daar in januari besluiten over kunnen nemen." In afwachting van die beslui ten putten B en W iets meer dan twee miljoen gulden uit de ge groeide reserve. Verder gaf de gemeente Leiden in 1993 1,7 miljoen gulden minder dan ver wacht uit aan personeel en was er een rentevoordeel van 600.000 gulden. Ook recente be sluiten over verhoging van pre cariorechten en hondenbelas ting leidden tot meevallers en de rijksuitkering milieu viel ruim zeven ton hoger uit dan verwacht. Een dividentuitkering van de Bank Nederlandse Ge meenten was goed voor 50.000 gulden. Walenkamp, lachend: „Het is soms net monopoly." Al twintig jaar werkt ze bij de zelfde baas en eigenlijk wist ze al lange tijd dat ze te weinig krijgt betaald. Gisteren kreeg ze haar vermoedens bevestigd tij dens een spreekuur van de Ho- recabond FNV in Leiden, waar regiobestuurder F.J. Gastkem- per de lonen narekende. „Ik heb altijd alles geaccep teerd", aldus deze Leidse werk neemster, die niet bij naam ge noemd wil worden. „Ik ben er niet boos over, ik ben gewoon al die tijd laks geweest. Nu weet ik zeker dat het niet klopt en nu zal ik er met mijn collega's eens tegenaan gaan." Ze gaat zo snel mogelijk pra ten met de bedrijfsleider. „Die moet het allemaal maar eens goed uitzoeken. Te weinig uur loon, geen kledinggeld, geen zondagstoeslag. Ik mis van al les." Haar collega die mee is ge komen, heeft van haar baas niet eens een kopie van het arbeids contract gekregen. „Voor zover ik weet heb ik geen vakantietoe slag, ik weet eigenlijk niet eens of ik vakantieuren heb", zegt de vrouw, die vermoedt dat haar contract niet volgens de voorge schreven normen is. Het spreekuur van de Horec- abond volgde op een actie vori ge week, waarbij vakbondsmen sen tal van horecabedrijven in de regio bezochten om de werk- nemers te informeren over de CAO. „Een soort van nazorg", aldus Gastkemper. „Loonberekening blijkt hard nodig. Zeven mensen zijn er tot nu toe langs geweest en van die zeven hebben er zes een aan- zienlijkloontekort." Volgens Gastkemper is dat geen onbekend verschijnsel. „Begin 1992 heeft de horeca een nieuw loongebouw gekregen. Elf loongroepen met daaronder het aantal functiejaren. De werknemers blijken heel ergon- bekend te zijn met dit begrip loongebouw. Ze weten vaak niet waar ze precies recht op heb ben. En de werkgever hanteert het piepsysteem. Zolang de werknemer niet piept, heeft de baas zoiets van 'alles is in orde'. Op zich bestaan er gewoon goe de afspraken maar de werkne mers moeten er wel op toe zien dat die worden nagekomen. Van de zeven mensen die gis teren het spreekuur bezochten - „toch vrij veel in korte tijd want dit soort controleacties vergt veel rekenwerk", aldus Gast kemper - hebben er twee per di rect ontslag genomen. „Omdat wat ze betaald kregen bij lange na niet genoeg was", zegt Gast kemper. „Ik hoop niet dat veel mensen deze handelwijze zul len volgen. Op die manier ver klaar je jezelf vrijwillig werkloos. Mensen kunnen beter blijven werken en het probleem met behulp van de bond aankaarten bij hun baas." den, omdat ze niet meer met de auto's in files hoeven te staan.". Wethouder Langenberg zei tevreden te zijn over de uitvoe ring van de reconstructie, die eerder klaar was dan aanvanke lijk was gepland. „Er is gebruik gemaakt van milieuvriendelijk, zacht asfalt, dat het verkeersla waai dempt. Dat is een belang rijk pluspunt voor de bewo- Niet alle omwonenden, die gisteren in groten getale waren opgekomen zijn het daarmee eens. Lammenschanswegbewo- ner A. de Wit, die tegenover de Petruskerk woont vertelde Lan genberg dat hij en zijn vrouw juist slechter slapen. „Dat komt door de ribbels die op het weg dek voor mijn deur zijn aange bracht, een soort snelheidsrem mers. Dat veroorzaakt een ake lig geluid, dat ondanks het dub bele glas diep in de woning doordringt. Wij zijn er dus be paald niet op vooruitgegaan." Ook het asfalt zelf zorgt voor problemen. „Als het nat is gaat het heel erg reflecteren. Met de weerkaatsing van zonlicht word je er dan bijna stekeblind van." Hoewel de kruisingen door de reconstructie overzichtelijker zijn geworden is de weg nog steeds onaangenaam om over te steken, volgens sommige be woners. Stoplichten worden op de kruising met de Koninginne- laan node gemist. Het in- en uitvoegen op de busbaan wordt door automobilisten als minder plezierig ervaren, vanwege con flicten met de bussen. De ge meente wil de belijning van de weg daarom verder verbeteren. Tijdens de reconstructie ge beurden er nogal wat ongeluk ken op de Lammenschansweg, die toen maar aan een kant ge bruikt kon worden. Begin okto ber was de weg klaar en sinds die tijd zijn er, volgens A. Stuif bergen van de politie, niet veel ongelukken meer gebeurd. „In de rapporten heb ik zes aanrij dingen met materiële schade aangetroffen. Dat is voor voor een drukke weg met die lengte niet echt veel te noemen." Leidenaar dijkgraaf Schieland rotterdam gpd „Ik heb er veel vertrouwen in dat het de goede kar Grote steun voor referendumaanvraag over Leidse buitenbaden Uw "persoonlijke" keukenwensen krijgen bij ons vorm èn functie De gemeente Leiden heeft zich de woede van omwonenden van de Stevenshofdreef op de hals gehaald. De bewoners zijn boos dat aan de Stevenshofd reef ter hoogte van de Rijndijk een appartementencomplex van een aantal verdiepingen moet komen. Tijdens een in spraakavond gisteren zeiden bewoners dat ze besodemieterd zijn, omdat hun altijd was voor gehouden dat in het gedeelte van de wijk bij de Rijndijk geen hoogbouw zou komen. Bovendien zijn de omwonen den verontwaardigd dat een ernstige kerosineverontreini- ging niet eerder is opgeruimd. Gisteravond kregen ze te horen dat een niet meer gebruikte ker- osineleiding van Defensie in de directe omgeving van het ge plande appartementencomplex de grond heeft vervuild.. Defen sie onderzoekt momenteel de ernst van de vervuiling en laat wellicht volgend jaar de grond Volgens G. Schramm van de afdeling Ruimtelijke Ordening zag de gemeente zich genood zaakt het bestemmingplan te wijzigen vanwege volkshuisves tingsproblemen. Architect Hans Bik van de appartementen ging in op de praktische problemen. In de wijk kan geen laagbouw meer worden gebouwd vanwe ge een monumentale kerk die daar staat. Om de kerk heen bouwen vindt de gemeente niet verantwoord, vanwege het aan gezicht. Compact bouwen, dus 'hoog', zou de oplossing zijn. Bik: „We willen het zo plezierig en mooi voor u maken", vertel de hij. Zijn ontwerp zou het park rond de kerk zo veel moge lijk onaangetast laten. Boven dien komt er een groot aantal parkeerplaatsen onder de ap partementen. De bewoners lieten zich door deze argumenten niet overtui gen. Een ander bezwaar uit het publiek was dat aan de overkant van de Dreef ook bouwplannen zijn, waarbij bestaande wonin gen zullen moeten verdwijnen. „Dat stuk grond is door de ge meente officieel aangekocht om de Haagsche Schouwbrug te verbreden, maar aan uw plan nen te zien komt daar toch een nieuw perceel", reageerde een bewoner. Volgens Schramm is Leerlingen van de Leidse Hogeschool kijken r daar nog niet over beslist.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13