Ruzie PvdA en VVD over snijden in defensiebudget Huisarts aan de drank: 'Ik ben toch geen patiënt?' Binnenland Eis: Behandeling voor 13-jarige na dood kleuter Zo die staat. En nu effe bijkomen Molukkers willen geld Snelwegpoliüe ziet 's nachts vooral verkeer FNV: Veel wantoestanden in timmerfabrieken WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Algemeen Nederlands Persbureau Top Urks visbedrijf sticht brand urk» De lop van visfileerderij Sjimmy Fisch op Urk wordt ver dacht van brandstichting bij het eigen bedrijf en aangrenzende fileerderijen. De brand op 18 oktober veroorzaakte een miljoen gulden schade. De directeur van Sjimmy Fish, een boekhouder, een produktiechef en een werknemer zijn aangehouden. Twee van hen hebben bekend. De brand werd volgens de politie ge sticht om verzekeringsgeld te innen. Om politie en brandweer op een dwaalspoor te brengen, werd ook bij de buren de zaak in brand gestoken. 'Haarlak liefst niet gebruiken' utrecht Het gebruik van haarlak is slecht voor het milieu en de gezondheid. Het produkt moet dan ook bij voorkeur niet of slechts spaarzaam worden gebruikt. Dat stelt de stichting Na tuur en Milieu naar aanleiding van een eigen milieutest van twaalf veel verkochte haarlakken. De onderzochte haarlakken vertoonden weinig verschil in milieubelasting en gezondheidsef fecten. Auto-ongeluk eist vierde leven vries Het ongeluk, waarbij in de nacht van zondag op maandag in de Drentse gemeente Vries een auto met grote snelheid op een boom is gebotst, heeft gistermorgen aan een vierde inzitten de het leven gekost. Het gaat om een 19-jarige man uit Eelde. Een dag eerder bezweek de 25-jarige bestuurder aan zijn ver wondingen. Drie gewonden verkeren niet in levensgevaar. De zeven inzittenden van de auto waren onderweg naar huis na dis- cotheekbezoek. De politie vermoedt dat er twee inzittenden in de kofferbak hebben gezeten. Cel voor verkrachter gehandicapte almelo De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 45-jarige man uit Almelo veroordeeld tot vijftien maanden cel wegens het verkrachten en plegen van verregaande ontucht met een ver standelijk gehandicapte \touw en een minderjarig meisje. De straf is gelijk aan de eis. De rechtbank hield bij de straf rekening met het feit dat er nog een strafzaak tegen de man loopt voor eenzelfde feit. Die zaak speelt nog in hoger beroep. De man was een bekende van de slachtoffers. Hij nam hen geregeld mee in de auto. De zaak kwam aan het rollen toen de ouders van de slachtoffers in de krant lazen dat de man wegens ontucht was veroordeeld. Pony bijt meisje drie vingers af meppel» Een Shetlandpony heeft gisteren drie vingers afgebeten van een elfjarig meisje uit Meppel. Dat gebeurde toen het meisje het dier, dat in een wei stond, wilde aaien. De pony is eigendom van een boer uit Staphorst. Een automobilist heeft het gewonde meisje ijlings naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht, maar het is niet meer gelukt om de vingers te redden. Dreigende asielzoeker mag nog blijven den haag De Irakese asielzoeker die zich maandag uit protest tegen de afwijzing van zijn asielverzoek in brand wilde steken, mag nog even in Nederland blijven. De 27-jarige heeft beroep aangetekend tegen de afwijzing van zijn asielverzoek. Tot daar over een uitspraak is gedaan, wordt hij niet uitgewezen. De Ira kees ontsnapte ternauwernood aan een gruwelijke dood. Hij had zich bij het ministerie van justitie overgoten met benzine en dreigde zichzelf in brand te steken. De brandweer kon dat voor komen door de spuit op de man te zetten. Arrestaties in smeergeldzaak eindhoven Een ambtenaar en een onlangs gepensioneerde col lega van de gemeente Eindhoven zijn gisteren aangehouden op verdenking van het aannemen van steekpenningen. Justitie in Den Bosch zegt niet om hoeveel geld het gaat en welke bedrij ven bij de affaire betrokken zijn. Het gaat om een 51-jarige amb tenaar van de Dienst Stadsontwikkeling en zijn 58-jarige oud collega die nog voor de gemeente werkte als adviseur. Het twee tal is gearresteerd na onderzoek door de rijksrecherche op ver zoek van het gemeentebestuur. Patijn neemt migratiebeleid over den haag Staatssecretaris Patijn neemt op het ministerie van buitenlandse zaken het beleid inzake vluchtelingen, asielzoe kers, ontheemden en migratie over van zijn minister Van Mierlo. Dat schrijven de bewindslieden in een brief aan de Tweede Ka mer. Reden is dat het migratievraagstuk in toenemende mate aan de orde komt in de Europese Unie en het overleg met de Schengenlanden. Patijn is als staatssecretaris belast met Europe se zaken. In het akkoord van Schengen hebben negen EU-lan- den toegezegd de grenscontroles voor personen op te heffen. maastricht anp De 13-jarige jongen uit Echt die wordt verdacht van dood slag op een 5-jarige plaatsge noot in een zwembad in Sus- teren moet worden geplaatst in een inrichting voor buiten gewone behandeling. Dat heeft de Maastrichtse officier van justitie mevrouw mr. C. van Hilten gisteren geëist voor de meervoudige strafka mer van de rechtbank in Maastricht. De 13-jarige zou op 1 juli dit jaar in het recreatiebad Hommelheide in Susteren zijn 5-jarige plaatsgenoot zo lang onder water hebben ge dompeld, dat het kind een dag later aan de gevolgen is overleden. De officier acht moord niet bewezen omdat er volgens haar niet kan wor den aangetoond dat de jon gen met voorbedachte rade heeft gehandeld. Volgens ge dragsdeskundigen was de jongen tijdens de daad ver minderd toerekeningsvatbaar. De behandeling van de zaak was achter gesloten deu ren omdat de verdachte min derjarig is. Wegens de ernst van het feit waren twee rech ters aan de kinderrechter toe gevoegd. Bij de terechtzitting waren alleen de ouders van de verdachte, de voogd en de raadsman mr. G. Linders aan wezig. Uitspraak is op 15 no vember. Er is veel mis met de arbeids omstandigheden van werkne mers in timmerfabrieken. Ge luidmetingen worden niet ge houden en werknemers mogen niet meepraten over betere ar beidsomstandigheden. Dat blijkt uit een enquête die de bouw- en houtbond FNV heeft gehouden onder haar leden in Zuid-Holland. Bijna driekwart van de ondervraagden blijkt niet voorgelicht over de risico's die het werk met zich mee brengt. Van de 467 ondervraagden antwoordt 63 procent dat - er nooit geluidmetingen in het be drijf zijn verricht. En dat in een bedrijfstak waar machines oor verdovend lawaai produceren, constateert de bond veront waardigd. Volgens de bouw- en e de wagen even parkeren e Minister Voorhoeve wil kwart miljard minder bezuinigen Regeringspartijen PvdA en WD strijden over de omvang van de bezuinigingen op Defensie. De WD staat achter zijn defensieminister Voorhoeve die een kwart miljard minder wil bezuinigen dan is afgesproken, de PvdA houdt vast aan het regeerakkoord. Daarin staat dat in 1998 negenhonderd miljoen gulden minder aan Defensie mag worden uitgegeven dan nu. D66-minister Van Mier lo van buitenlandse zaken ontkent dat het eerste conflict in de paarse coalitie is geboren: „want dat is gewoon niet waar." pas over twee weken wat zeg gen, hij wil de kwestie eerst in het kabinet bespreken. PvdA-kamerlid Zijlstra vindt dat Voorhoeve met zijn voor stellen voorbijgaat aan het re geerakkoord. ,,In het regeerak koord zijn afspraken gemaakt en die moeten worden nageko- Het meningsverschil tussen PvdA en WD spitste zich giste ren toe nadat ingewijden had den bevestigd dat Voorhoeve van 1997 tot 2000 structureel een kwart miljard minder wil bezuinigen. Voorhoeve zelf wil men." Zijlstra vreest dat een ge ringere bezuiniging op Defensie ten koste gaat van Ontwikke lingssamenwerking. PvdA-mi- nister Pronk heeft in het kabinet al laten weten dat hij dat niet pikt. De WD steunt Voorhoeve als deze tot de bevinding komt dat met de huidige bezuinigingen de gevechtskracht en de kwali teit van de krijgsmacht te zeer worden aangetast. D66 houdt zich op de vlakte. Defensiespe cialist Hoekema van D66 wil pas een oordeel vellen als hij de argumenten van Voorhoeve kent. Het CDA hekelt het rumoer rond de defensiebegroting. De oppositiepartij verlangt dat Voorhoeve zo spoedig mogelijk opheldering geeft over de be zuinigingen die hij wèl wil uit voeren. Het CDA sluit zich aan bij Groen Links-kamerlid Sip- kes. Zij heeft de regering in een brief om duidelijkheid gevraagd over de defensiebezuinigingen. Minister Van Mierlo heeft gis teren op een persconferentie ontkend dat hij met zijn uitla tingen van vorige week, waarin hij waarschuwde voor verdere bezuinigingen op Defensie, Voorhoeve te hulp wilde schie ten. „Ik heb niet meer gezegd dan in het regeerakkoord staat. Daarin is vastgelegd dat uitvoe ring van de defensienota rand voorwaarde is voor de bezuini gingen." De uitlatingen van Van Mierlo van vorige week schoten PvdA-fractieleider Wallage in het verkeerde keelgat. den haag Een paar honderd Mo lukkers hebben gisteren op het Haagse Binnenhof geprotesteerd tegen een plan van staatssecreta ris Terpstra (welzijn) om de subsi die voor het Inspraakorgaan Wel zijn Molukkers in te trekken. Terpstra wil alle minderhedenor ganisaties bundelen in een nieuw orgaan. De Molukse gemeen schap is bang dat haar stem dan niet langer wordt gehoord. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE "Te weinig mensen voor criminelenjacht' dicht i dc i Vriendelijk zijn ze en zeer be leefd, de nachtelijke surveillan ten van het korps landelijke po litiediensten. Ze gaan er vanuit dat 98 procent van de nachtelij ke weggebruikers niet crimineel is. Als ze een auto tot stoppen hebben gemaand, stappen ze er zonder speciale voorzorgen op af. Verkeersovertreders hebben vooral hun aandacht, het pak ken van criminelen lijkt nog ver weg. Minister Sorgdrager van justi tie lanceerde afgelopen week het idee de nachtelijke patrouil les op snelwegen te intensive ren. Want 's nachts zijn er aller hande criminelen op pad, weet zij. Er is illegaal vervoer van af val, mest of gestolen auto's. De verlaten parkeerplaatsen zijn in toenemende mate broeinesten van drughandel en prostitutie of ze dienen als verzamelpunt voor illegale werknemers. Maandagnacht scheurt een witte wagen met rode en blau we strepen met 200 kilometer per uur achter een snelheids- overtreder aan. De agenten Klaas Kos en Jack Koetsveld passeren de auto en dwingen de bestuurder naar een benzine station. Kos stapt uit en vraagt naar rijbewijs. Koetsveld con troleert via de meldkamer of de auto niet is gestolen. Alles is goed. Bij de afslag richting Al- mere staan twee mannen ge vaarlijk dicht langs de rijstroken de band van hun auto te wisse len. Kos en Koetsveld helpen een handje, maken de handen schoon met een tissue en draai en de A4 op richting Den Haag. „Het hadden in beide geval len gevaarlijke criminelen kun nen zijn, ja", beaamt Koetsveld. „Toch zijn we ook voorzichtig", aldus Kos. „We houden elkaar in de gaten. Maar het is waar. We benaderen die mensen niet zoals de collega's dat in een stad als Rotterdam doen. Schijnwerper erop, maatje dekt maatje, bestuurder de auto uit, controleren of de achterklep Hongerstaking Eper Yolanda afgeblazen De hongerstaking die incest- slachtoffer Yolanda uit Epe en Joke Bonhof uit Zwartsluis wil den houden uit protest tegen de verjaringstermijn voor incest, is gisteren op het laatste moment afgeblazen. De actie was gericht tegen minister Sorgdrager van justitie, die weigerde een zwart boek van het tweetal in ont vangst te nemen over de slechte ervaringen van incestslachtof- fers met politie, justitie en hulp verleners. Yolanda en Joke Bonhof, op richtster van landelijk steun punt voor seksueel misbruik, hebben hun zwartboek uitein delijk aan ambtenaren van het ministerie van justitie gegeven, na bemiddeling door de politie. Vervolgens is de actie op het Binnenhof beëindigd. In het zwartboek staan achthonderd handtekeningen tegen de verja ringstermijn voor incest. De sa menstellers vinden dat incest nooit mag verjaren. Volgens de nieuwe wet gaat de verjarings termijn van twaalf jaar voor in cest pas in als het slachtoffer achttien jaar is geworden. Voor heen werd geteld vanaf het strafbare feit. 1 let gros v sen is niet crimineel, weten ook Kos en Koetsveld. Hun benade ring vinden zij dan ook verant woord. Koetsveld: „Agressief ge drag van onze kant roept ook agressief gedrag op." Hun Volvo met de roepnaam 'Alex 1434' is rond drie uur nog de enige surveillance-auto van het landelijke korps op de snel wegen in de driehoek Rotter dam-Amsterdam-Utrecht. Een collega-koppel is rond een uur of één gaan slapen. De drukkere vrijdag- en zaterdagnachten doet de Algemene Verkeers dienst het met twee wagens. Het korps signaleert en weet uit meldingen dat naar schat ting een vijfde van de illegale transporten in de nachtelijke uren de weg op gaat, dat nu en dan de handel levendig is in een schaars verlicht parkeervak en dat vrachtwagenchauffeurs lie ver de rijtijdenwet overtreden dan hun rust te nemen op par keerplekken die ze als onveilig Als het korps de taak krijgt die Sorgdrager liet graag zou zien uitvoeren dan moeten aanzien lijk meer koppels de snelwegen van de randstad en de rest van het land 'dekken'. „Twee auto's in onze driehoek zijn druppels op een gloeiende plaat. Overdag bij voorbeeld rijden er door het hele land 35." Eventueel kun nen de nachtrijders nog een be roep doen op collega's die in een motel hun rust naast de pieper doorbrengen maar daar mee is de bezetting compleet. Koetsveld en Kos vinden dat kogelvrije vesten bij de extra ta ken standaard in de auto moe- ten liggen. Iedere agent dient bovendien de 'verbindingen', zoals een portofoon, op het lijf te dragen. Nu is alleen de auto van mobilofoons voorzien: één voor de eigen meldkamer en één voor die van de aangren zende regiokorpsen. Wat Sorg drager wil is volgens dc agenten alleen mogelijk met 250 men sen erbij. „Als ze wil dat we écht op jacht gaan." Bezuiniging op ziekenhuistolk teruggedraaid den haag anp Staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) schrapt een voor genomen bezuiniging op zie- kenhuistolken. Dal heeft ze gis teren beloofd in iie Tweede Ka mer, nadat D66 had geklaagd over afnemende bereidheid van artsen om buitenlanders te be handelen die geen Nederlands spreken. Het vorige kabinet wilde en kele miljoenen guldens bezuini gen op de ziekenhuistolken. De ze mensen zijn intermediair tussen dokter en veelal vrouwe lijke Turkse en Marokkaanse patiënten die geen Nederlands spreken. Sommige artsen maken nu al voor hun gesprek met zo'n pa tiënt gebruik van een landge noot die toevallig in het zieken huis ligt en die wel Nederlands spreekt. Andere artsen weigeren niet-Nederlandstalige zieken te behandelen onder het motto 'kom maar terug als je de taal beheerst'. Volgens D66'er Ditt- rich gaat het niet om inciden ten, maar komt het de laatste tijd steeds vaker voor. Terpstra zei dat ze niet op de hoogte was van dergelijke praktijken. Anonieme Dokters: zelfhulpgroep voor arts in problemen den haag carine neefjes houtbond heersen er met name - in de kleinere bedrijven wan toestanden, zeker waar het de inspraak van de werknemers over hun arbeidsomstandighe den betreft. De cijfers tonen aan dat er weinig uitvoering wordt gegeven aan CAO-afspraken om tot verbetering van het werkkli maat te komen. Veelal bepalen de werkgevers wat goed is voor het personeel. Zij nemen hun werknemers niet serieus, vindt de bond. In de timmerindustrie in Zuid-Holland werken 1.800 mensen. De meeste bedrijven hebben tussen de 10 en 35 werknemers. De uitkomst van het onderzoek is voor de bond aanleiding om het vakbonds werk in de bedrijven te verster ken. Er is één lichtpuntje: de wekelijkse arbeidstijd wordt in 74 procent van de gevallen goed nageleefd. Artsen gaan vaak niet naar de dokter als ze geestelijk in de war zijn. Ze schamen zich, want ze vinden dat ze hun problemen zelf moeten oplossen. Daar hebben ze toch voor geleerd? Ze verafschuwen de rol van patiënt. Bij de zelf hulpgroep Anonieme Dokters durven artsen wel hun vuile was buiten te hangen. Want de leden lijden allemaal aan één en dezelfde ziekte: Ze la ten zich niet makkelijk helpen door een collega. Verslaafd aan de drank. Cees (46), huisarts, greep naar de fles zodra hij thuiskwam van zijn werk. In zijn somberste periode ging Cees pas naar bed als hij dronken was. Veel te laat zocht hij hulp, want de gedachte dat hij bij een collega met de billen bloot moest vond hij rampzalig. Hij had er toch voor geleerd om mensen beter te maken? Het komt wel, dacht hij, ik kom er zelf wel achter wat er met mij aan de hand is. Plezier in zijn werk had Cees niet meer. Hij was' mopperig tegen z'n patiënten. Toen de situatie thuis onhoudbaar werd, stuurde z'n vrouw hem naar een psychotherapeut, maar de behandeling had geen effect. Zijn tocht door het land van de hulpverleners was begonnen. Cees ging naar het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD), raadpleegde een psychiater en belandde in een verslavingskliniek. „Wat voelde ik mij ongelukkig! Ik in een kliniek? Ik ben een dokter, belachelijk, ik hoorde daar niet." Ook uit de kliniek ging de zieke huisarts weer weg, de wanhoop nabij, want hij wist nog steeds niet wat er met hem aan de hand was. Uiteinde lijk, na drie jaar, gaf de zelfhulpgroep voor Ano nieme Alcoholisten (AA) hem enige hoop. „Op eens hield ik op met het verzet. Ik had me al'die tijd hooghartig gedragen, zo van: 'Ik weet het be ter, ik ben immers een goede dokter'. Mijn verzet tegen de hulpverleners is mijn grootste fout ge weest." Verslaafd was hij al niet meer toen hij in con tact kwam met weer een andere zelfhulpgroep, de Anonieme Dokters, maar deze bijeenkomsten zorgden wel voor de definitieve opluchting. Cees: „Het was een verademing. Pas toen kon ik gaan zitten en zeggen 'Schiet maar', hoefde ik me niet meer groot te houden. Die andere artsen hadden immers ook iets waardoor ze zich niet prettig voelden? Ik had lotgenoten, was niet meer de eni ge" Eén keer in de twee weken komen zo'n veertien artsen uit het hele land bij elkaar. Het gaat hier voornamelijk om dokters die vanwege psychische problemen in therapie zijn geweest of van plan zijn om in behandeling te gaan. De club is klein, maar de leden voelen zich niet 'de kneusjes uit de beroepsgroep'. „We wijken gewoon af van het imago dat een dokter een supermens moet zijn", zegt Jan (50), arts en yoga-leraar. „Onze ziekte is vooral dat we ons niet makkelijk laten helpen, daér praten we met elkaar over." „Wij behoren uitgebalanceerde mensen te zijn, mensen zonder problemen. Dat eisen we van onszelf en patiënten verwachten dat van ons. Die perfectionistische rol moet je spelen om een goe de dokter te zijn. Voor je het weet, ga je er zelf in geloven dat je slim en goed bent, altijd alles zelf kan oplossen. Maar dat is niet zo." Onder elkaar durven de artsen zich bloot te ge ven, even niet de wijze dokter uit te hangen. Ze zeggen hardop; 'Ik weet het niet meer' en dat is de eerste stap op weg naar genezing. De meeste artsen hebben er moeite mee om gewoon bij een collega in de spreekkamer te gaan zitten en daar hun problemen op tafel te leggen. Uit een onderzoek uit 1984 blijkt dat 73 procent van de artsen geen eigen huisarts heeft. Cees: „Ook al heb je een lichamelijke klacht, je geeft eerst jezelf een pilletje. Het is iedere keer hetzelf de: je voelt je een dokter, geen patiënt, je wilt zelf genezen en niet worden behandeld." Als een dokter wèl naar een huisarts gaat, komt hij nooit onbevangen de spreekkamer in. Cees: „Je interpreteert de pijn altijd zelf. Je zegt bij voorbeeld: 'Ik heb iets aan m'n blindedarm, kijk daar even naar'. Vervolgens wordt de behande lend arts geblokkeerd om zelf na te denken over de kwaal en kijkt hij alleen naar de blindedarm. Durft ook niet te zeggen: 'Maar misschien heb je het wel aan je lever'. De behandelend arts is vaak bang zijn collega te beledigen." Onlangs kwam er een gepensioneerd collega in de spreekkamer bij Cees. „Hij voelde zich gam mel en zei dal hij last had van hoge bloeddruk. Ik vond hem er zo slecht uitzien dat ik voor de ze kerheid een hartfilmpje maakte. Vervolgens moest ik hem zelf naar de intensive-care-afdeling van het ziekenhuis brengen omdat hij een hartin farct had. Hij had dus veel meer pijn dan hij aan vankelijk beweerde. Door die voortdurende com municatiestoornis kan het bloedlink zijn als colle ga's elkaar behandelen." De zelfhulpgroep Anonieme Dokters is twaalf jaar geleden opgericht door een huisarts in IJssel- stein. Hij werd depressief, was suïcidaal en moest worden opgenomen in een psychiatrische inrich ting. Na anderhalf jaar werd hij genezen ver klaard, maar hij voelde zich allerminst levenslus tig. Zijn praktijk was inmiddels verkocht. In navolging hiervan richtte de artsenorganisa tie KNMG in 1985 een groep van landelijke con tactpersonen op. Deze artsen zijn gespecialiseerd in het behandelen van collega's. Zij krijgen samen ongeveer zeventig 'patiënten' per jaar. Zowel Cees als Jan zijn ervan overtuigd dat er veel 'stille lijders' zijn, zieke artsen die geen hulp zoeken. Jan: „Het blijft voor een arts een taboe om toe te geven dat hij zich niet goed voelt. Laatst belde een arts mij op. Hij was angstig en totaal in zichzelf gekeerd en helaas te ver heen om nog te kunnen worden geholpen." de artsen zijn gefingeerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5